Drente denkt met afschuw terug aan Norgerbloedploeg Minderheidskabinet België ONAFHANKELIJKHEID PAS BINNEN 8 JAAR Gouden priesterfeest van kardinaal Alfrink Philippa bleef op achtergrond Belasting klopt weer aan bij Nixon ZATERDAG 13 APRIL 1974 LE1DSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) COEVORDEN Velen in Drente denken met afschuw te rug aan de gruweldaden van de beruchte beulen van de landwacht, de Norgerbloedploeg. Deze bloedploeg stond onder leiding van de even beruchte Jacobus Petrus Phi lippa, die op 5 januari 1950 door het bijzonder gerechtshof in Assen bij verstek ter dood veroordeeld werd. Sinds 1945 bleek deze nu 57-jarige voormalige Waffen-SS-er en opperstormleider van de landwacht spoorloos te zijn. Tot dat hij donderdag in z'n ouderlijk huis in Den Haag werd gearresteerd. de 5 gulden huur per week al tijd op tijd. Hij had glad achter over gekamd haar en de mees ten noemden hem oen sadist, omdat hij een keer z'n vrouw aan haar haar dertig meter over de akker heeft gesleurd." Er zijn maar weinig verzetsmen sen in Drente die Philippa ge kend hebben en zij die hem ge kend hebben, hebben het waar schijnlijk niet allemaal over leefd. ,,Ik ken die naam niet", zegt oud-verzetstrijder en secre taris van de vereniging voor ex-politieke gevangenen (Expo- ge) de heer W. Lameris uit As sen. Hij viel in handen van de Norgerbloedploeig maar heeft de vreselijke martelingen wonder wel doorstaan. „Ik mag van ge luk spreken dat ik nog leef' zegt hij. Philippa heeft van 1943 tot 1945 aan de Hoofdstraat in Zuidwol- de gewoond. Zijn huisbaas was Jan van Egten (73). Deze zegt: „Ik wist dat het een slechte man was, maar dat hij zo Opperstormleider Philippa werd waarnemend districtscomman deur in Drente toen zijn chef door verzetsstrijders werd neer geschoten. De heer J. Poort man, leraar Nederlands in Mep- pel, die in het verzet bij de in lichtingendienst zat zegt over Philippa: „Ik herinner mij hem n^Duitsers vaag. Dat bijna niemand hem kent. komt omdat hij niet een van de stomsten was. Hij wilde niet het risico lopen neergescho ten te worden. Hij liet bewust de Norgerbloedploeg de gruwel daden uitvoeren en bleef zelf op de zg. badkuipkuur. De heer Lameris herinnert zich maar al te goed deze marteling. „Er zijn maar weinigen die de bad kuipkuur overleefden. Het slachtoffer werd eerst afgeram meld en daarna naakt en aan handen en voeten gebonden in de badkuip met ijskoud water ter van Expoge Drente de heer G. Pit: „Het zit er in dat het doodvonnis niet voltrokken wordt. Hij krijgt dan levenslang en wordt op jaren gezet waarna hij na 5 jaar vrij wordt gelaten. Het lijkt mij waarschijnlijk dat hij meer op z'n geweten heeft anders was hij 10 jaar geleden wel tevoorschijn gekomen, en was hij nu vrij geweest." Bekentenis O l i- wurgmoord LcluÓC L&U/UMTlt ingetrokken Maastricht (ANP) De 29-jarige Voer voor districtsmaniakken machlnebcdiende M. B. uit Maastricht heeft zijn bekentenis DE DRIEDELING welke als politiek beeld van Nederland uit de het vijfjarig Rotterdammerlje maart-verkiezingen naar voren kwam. heeft sommige politici ge- Jeroen Snellemans te hebben sterkt in hun wens naar een kiesstelsel dat meer op zelfstandige dis- trichten berustten gaat. Min of meer valt te verwachten dat als het kabinet-Den Uyl voldoen de tijd van leven krijgt, aan grondwetswijzigingsvoorstellen ook de suggestie gepaard zal gaan om onze kieswet de structuur van een afgezwakt districtenstelsel te geven. Het meest in trek is nog steeds een stelsel met twaalf vijftien zelfstandige districten; het grootste probleem blijft of voor zo'n wijziging in het parlement een voldoen de meerderheid te vinden zal zijn. Want zo'n kieswethervorming kan niet met een gewone meerderheid in het parlement verwezenlijkt worden. En aangezien de kwestie voor kleinere partijen er een „van leven of dood" is, kan verwacht worden dat een eventueel regeringsvoorstel op felle oppositie stuiten gegooid. En net zo lang telkens De heer Lameris zegt: „Wij kun- onder water geduwd tot hij be wusteloos raakte. Als het slacht offer weer bijkwam werd hij weer verhoord, en als hij nog niet bekende volgde het hele proces opnieuw. gebrand op de verzetsstrijders in Drente. On danks dat Drente het hoogste percentage NSB-ers van ons land had, waren de verzetsstrij ders bijzonder actief. In 1943 werd door de SD het zg. Sonder- commando opgericht. Dat ope reerde onder de codenaam Sil- bertanne. De Silbertanne sloeg in Drente het eerst toe en ver spreidde zich toen over heel Ne- Ook andere verzetsstrijders vin den dat. Ze wijzen erop dat nen de daden van deze mensen nooit vergeten. Ze hebben over al een spoort van misdaad en moordpartijen achtergelaten. Ik kan mij niet voorstellen dat ze hem weer over een paar jaar vrij zullen laten. Dat neemt het piïbliek ook niet." De heer La meris vindt dat men ook moet kijken naar het opkomend fas cisme in de wereld on dat men niet alleen moet denken aan de oorlogsjaren, maar zich reken schap moet geven dat het fas cisme elk ogenblik weer kan toeslaan. derland. Maar de SD vond dat de moordbrigade het niet zo goed deed en zo ontstonden onder leiding van SS-ers met fronter varing de beruchte bloodploegen van de landwacht. Over het feit dat Philippa gratie heeft gevraagd zegt de voorzit- vorschillende fascistische ver enigingen in West-Europa, en ook in Nederland, bestaan en dat de leden daarvan het als een stimulans en een overwin ning zullen zien als oorlogsmis dadigers clementie krijgen. gewurgd, gisteren tot tweemaal toe Ingetrokken. Hij deed dit tij dens zijn voorgeleiding aan de officier van justitie te Maas tricht. Donderdag legde de man een vol ledige bekentenis af. Hij zei toen in een vlaag van geëmotio neerdheid te hebben gehandeld. De rechter-commissaris heeft op grond van de zwaarwegende bewijslast besloten B. een voor lopige hechtenis van zes dagen op te leggen. Het politieonder zoek wordt voortgezet. Jeroen Snellemans werd maan dagmiddag dood aangetroffen op een terrein bij de oude ves tingwerken te Maasticht. Hij was met zijn eigen broekriem pje gewurgd. Bosbranden worden meestal zal. j NOG MEER DAN VROEGER staat, op basis van de uitslag der Sta tenverkiezingen, vast, dat kleine en middelgrote partijen die het van een redelijke landelijke spreiding van hun leden moet hebben, door een districtenstelsel hoe gemitigeerd ook van het Binnen hof verdwijnen. DS'70, PSP, Gereformeerd Politiek Verbond worden kansloos; Boeren partij, communisten en SGP komen nooit meer verder dan mini- fracties. De lakens gaan dan volledig uitgedeeld worden door het linkse blok (met een dominerende PvdA), het christen-democrati sche blok en de VVD. Zonder blokvorming krijgt ook de PPR het moeilijk en zouden de confessionele partijen nog meer terrein aan socialisten en liberalen moeten prijs geven. Pikant wordt het standpunt van de VVD: tot dusverre zijn de libera len tegen een districtenstelsel geweest, maar tactisch is hun positie na de grote verkiezingswinsten der laatste tijd anders geworden. Een districtenstelsel zonder aangekoppelde kiesdrempel zou de WD zelfs aan elf k twaalf Kamerzetels meer helpen dan zij nu hebben; relatief dan voor Wiegel zelfs meer winstkansen dan voor Den Uyl. CIJFERMATIG HEBBEN de Kamerfracties die het de zittende com binatie mogelijk hebben gemaakt te gaan en te blijven regeren, vol doende macht om een kieswethervorming die uitdunning van in het parlement zittende groepen mogelijk maakt, in eerste instantie aan de vereiste meerderheid te helpen. ■^■1 Bmeer aangestoken Ede (ANP) De meeste bos branden worden aangestoken. Dat Is de mening van de direc teur van het gemeentelijk bos- bedrijf van het Veluwse Ede, de Hoe de Eerste Kamer dan reageert, moet worden afgewacht heer J. Versteeg. De gemeente Ede heeft 2400 bos en is daar mee de grootste bosbezittende gemeente van ons land. Volgens de heer Versteeg ont staan de meeste branden door vuurtjes stokende kinderen en het achteloos weggooien van een brandende lucifer. Weeroverzfcht Gisteren bereikte een koufront het zuidwesten van ons land en bracht op enkele plaatsen regen. Het verplaatste zich in de loop van de dag slechts weinig verder naar het noordoosten waarbij de regenhoeveelheden echter be- D^BUt0"11 perkt bleven. In de loop van de Deelen •vond nam de aktiviteit verder i^oven af. Inmiddels naderde van het Den Helder noorden uit een koufront het Twente R'd Waddengebied. Het vormt de be- vilssingen grenzing van vrij koude droge ?f"Limburg lucht. Deze koude lucht heeft in- Athene611 middels het noordoos er van ons Barcelona /and bereikt en trekt in de loop j^rdeaux van vandaag langzaam verdei Brussel naar het zuiden. Voor vandaag -Franktort - Genève mag men dan ook op zonnige pe- Helsinki -joden rekenen waarbij d<2 tem- innsbrlick peraturen echter in verhouding Lissabon86" tot de voorafgaande dagen aan Locarno de lage kant blijven. Op iets lan- gere termijn bekeken moet men Madrid met nachtvorst rekening houden, Vooruitzichten voor de paasdagen: München schraal weer met zonnige perio- Nice den en plaatselijk nachlvorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: aantal Split Stoeli uren zon: 311; mm. temp.: om- went streeks 3 graden, max. temp.: Zürich omstreeks 12 graden; kans op [si an boel °8 een droge periode van minstens Las Paimai 12 uur: 95 procent kans op een TeiWAvivk geheel droog etmaal: 8 procent. Tunis WEERRAPPORTEN Parijs Stockholm geh. bew. 1. bew. h* bew"" geh. bew. h. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. Iandse Antillen heeft volgens de leden van de Nederlandse dele gatie positieve resultaten gehad. Zo noemden zij het positief dat de Surinaamse oppositieleider J. Lachmon eindelijk een periode heeft genoemd waarbinnen Suri name onafhankelijk kan zijn. Lachmon noemde een tijdsbe stek van acht tot tien jaar. Hij maakte geen deel uit van de Su rinaamse delegatie maar was naar Willemstad gekomen om te spreken met Nederlandse en Antilliaanse parlementariërs. Een gunstig aspect van de be sprekingen vonden de Neder landse delegatieleden ook dat de Surinaamse Satenvoorzitter E. Wijntuin, heeft gezegd dat de tijd zal moeten leren of ultimo 1975 voor onafhankelijkheid de Juiste datum is. In de Suri naamse regeringsverklaring wordt die datum als tijdstip voor onafhankelijkheid gesteld. Duidelijk is gesteld van Neder landse zijde dat ontwikkelings hulp op de huidige manier niet door kan gaan. Van de kant van de WD, ARP en CHU werd tij dens de vergadering gezegd dat voor de hulp prioriteiten moeten worden gesteld. De PvdA en D'66 waren het daarmee eens maar spraken ook over presta ties die geleverd zullen moeten worden om de hulp te laten con tinueren. Die prestaties zouden onder meer moeten bestaan uit een beter financieel beheer, eerf betere planning en een goede statistiek. nog de mogelijke reactie van de burgerij bij de eerstkomende ver kiezingen. Kleinere partijen zullen dan tijdens de verkiezingscam pagne op veel sympathie kunnen rekenen en het is niet denkbeeldig dat de kiezers de grotere partijen die vóór de kieswethervorming zijn, gevoelig afstraffen. Mensen als Marcus Bakker, Jongeling en Koekoek hebben dan beslist geen carnavalsschlager nodig om op winst te komen. Niet alleen met het oog op die kans hopen we dat het kabinet-Den Uyl zo'n kieswethervormingsvoorstel maar achterwege laten zol. Het belang van Kamer-fracties en het belang van een kabinet dat lekker vlot regeren wil, is namelijk heel iets anders dan het belang van de democratie en het belang van een werkelijke politieke vrij- heid. Inderdaad werkt ons politiek stelsel niet optimaal, maar de hemel be hoede ons land voor een efficiency, die in de praktijk zou kunnen neerkomen op stemonthouding bij velen, en een oppermachtige posi tie voor een paar partijbureaus. In Nederland liever geen „Watcrga- te"-affaire of mammoetpartijen met permanente interne paleisrevo luties. lar dat de president schuldig Is de federale regering. Paus Paulus heeft gisteren in Rome deelgenomen aan een kruisweg-processie In de openlucht. Op de ach tergrond de duizenden deelnemers en een deel van het Colosseum. Sacramento President Nlxon Is aan de staat Californië een be drag van 4.263,72 dollar schuldig aan achterstallige belastingen Bovendien zal de staat Californië over de jaren 1969 en 1970, zo Nixon een boete van 39.17 dollar heeft een beslastingambtcnaar opleggen omdat hij voor het bekend gemaakt. Jaar 1970 geen aangifte heeft gc- Dit bedrag komt bij hef bedrag daan voor de Inkomstenbelas- van bijna een half miljoen dol- ting. BIEL Het bestuur van de In ternationale Turnbond heeft gis teren tijdens een vergadering in Biel besloten de organisatie van het wereldkampioenschap tur nen aan Bulgarije te ontnemen. Dit omdat de Bulgaarse rege ring weigerde visa te verstrek ken aan een Zuidafrikaanse ver tegenwoordiging. ROTTERDAM In het schaak toernooi om het jeugdkampioen schap van Nederland heeft Roy Dieks reeds in de voorlaatste ronde de titel veroverd. BRUSSEL De Belgische chris- craten met socialisten, ten-democraat Leo Tindemans De socialisten hebben efgehaakt, streeft nu naar een minderheids- omdat geen overeenstemming kabinet van christen-democraten kon worden bereikt over de defi- en liberalen nu zijn poging om nitieve samenstelling van de ge- een driepartijenregering te vor- westraden, men met de socialisten is mis- Tindemans besloot gisteren zijn lukt, evenals zijn voornemen van formatieopdracht terug te geven, een kabinet van christen-demo- maar koning Boudewijn heeft hem gisteravond verzocht zijn pogin gen toch voort te zetten. De enige mogelijkheid is nu een minder heidsregering met de lileralcn. Een dergelijk kabinet zou kunnen In goed ingelichte kringen wordt rekenen op een meerderheid van vernomen dat de liberalen het vijf zetels In de senaat, maar in voorstel van Tindemans zullon de kamer van de volksvertegen- aanvaarden en dat de nieuwe re- woordiging blijft het Juist twee gering zich over tien dagen aan zetels onder een meerderheid. Op donderdag 15 augustus zal het een halve eeuw geleden zijn dat kardinaal Alfrink priester werd gewijd. Hij zal dit op die dag om 11 uur met de priesters van zijn bisdom vieren met een mis in de Sint Catherina-Kathedraal te Utrecht. De preek zal worden gehouden door de jubilaris. Zaterdag 24 augustus van 16 tot 18 uur zal de kardinaal in de foyer van het jaarbeurs- congrescentrum te Utrecht re cipiëren voor genodigden. Zoncïag 25 augustus is de feest dag voor gelovigen van het aartsbisdom. Om 11 uur zal de jubilaris in de congreszaal van de jaarbeurs de eucharistie vieren met plm. duizend geno digden, twee per parochie. Eveneens zullen vertegenwoor digers van de aartsdiocesane instellingen worden geïnvi teerd. Ook bij deze gelegenheid zal de kardinaal preken. De liturgische gebeden voor deze eucharistieviering zullen worden uitgegeven; het is de bedoeling dat zij op deze zon dag in alle parochies van het aartsbisdom worden gebruikt. Na de plechtigheid, die zal worden uitgezonden door de KRO-televisie, volgt een gezel lig samenzijn, eveneens in de jaarbeurs. Voor het gouden priesterfeest van kardinaal Alfrink is een feestcomité gevormd, dat be staat uit: mr. dr. J. Aibers OSA, directeur van het secreta riaat der rk kerkprovincie, drs. J. Berntsen, secretaris van de kardinaal, A. van Ko- ningsbruggen, oud-wethouder van de gemeente Utrecht, H. Kouwenhoven, perschef van de r.k. kerkprovincie, vicaris dr. H. van Munster ofm, en C. Pannekoek, staffunctionaris li turgie van het dienstencentrum van het aartsbisdom. Het comité stelt alles in het werk om te voldoen aan de uit drukkelijke wens van de jubi laris dat alle feestelijkheden wars van triomfalisme zullen zijn en niet tot polarisatie zul len leiden. Nog twee andere leden van de Nederlandse bisschoppenconfe rentie vieren dit jaar priester jubilea: mgr. drs. Th. Zwart kruis van Haarlem het 40-jarig en mgr. dr. J. Möller van Gro ningen het zilveren. Om de viering van de drie jubilea een kerkprovinciaal cachet te geven, zullen de zeven bis schoppen van Nederland en de apostolisch pro-nuntius, mgr. A. Felici, zondag 30 juni om half 11 samen de eucharistie vieren in de Sint-Catherina-Ka- thedraal te Utrecht. Deze plechtigheid, die zal wor den uitgezonden door de KRO- radio, geldt tevens als de mis die de pro-nuntius op 30 juni de verjaardag van de kroning van Paus Paulus in Den Haag pleegt op te dragen voor de di plomaten. Voor de eucharistie viering van 30 juni in Utrecht zal dan ook het corps diploma tique worden uitgenodigd. KARDINAAL ALFRINK KORTE METTEN Twintig Caravelles en zes extra treinen zullen in het sei zoen worden ingeschakeld door de Vereniging voor Nationale Bedevaarten (postbus 273 te Den Bosch) om zieken en ge zonden naar Lourdes te bren gen. De twee treinbedevnarten gaan van 17 tot en met 24 mei onder leiding van mgr. Mö'Ier van Groningen en van 19 tot 26 juli onder leiding van mar. Zwartkruis van Haarlem. De vliegtochten worden gehouden in de tijdvakken 29 april tot en met 28 mei, 3 juli tot en met 1 augustus en 9 tot en met 30 september. Het aantal Italiaanse echt paren, dat vorig jaar echt scheiding heeft aangevraagd, is met bijna een kwart ge daald, volgens het staatsbu- reau voor de statistiek in Rome. Het aantal toegewezen echtscheidingen daalde nog s'erker. namelijk met 46,2 pro cent. Deze jongste statistiek zal waarschijnlijk een extra argument zijn voor de groepe ringen die voor echtscheiding zijn bij de volksstemming van volgende maand. Op zaterdag 4 mei houdt de Vereniging voor Latijnse Litur gie haar algemene ledendag in Den Bosch. Om half elf zal er in de St.-Jan een geconcele breerde mis worden opgedra gen, met als predikant vicaris H. v. d. Meer sj. De ledenver gadering zal om twaalf uur be ginnen. Om twee uur spreekt de heer J. Lennords over De wonderen van Christus". Gre goriaanse gezangen zullen wor den begeleid met commentaar. Overigens heeft de vereniging een grammofoonplaat uitgege ven, die de gehele misliturgie omvat, zoals deze staat In het nieuwe Romeinse missaal. De gezangen worden uitgevoerd door het Utrechts Studenten Gregoriaans Koor onder lei ding van J. Boogaarts. De plaat kost vijftien gulden en is van 4 mei af verkrijgbaar op Fmmalaan 9 te Utrecht. Deze maand is de tweede aflever ng verschenen van de „Informatie-brief voor Krit ese Croepen en Gemeenten in Ne derland". De brief, die voor taan vier keer per jaar zal verschijnen, wil een soort po dium zijn ter doorbreking van het isolement van kritische groepen en gemeenten. De brief is voor negentig cent te bestellen bij de redactie: De Wetsein Pfisterlaan 55 te Drie bergen. Onder de titel „Kan de kerk (het) helpen?" organiseert Kerk en Wereld, afdeling cur sussen en conferenties. De Horst 1 te Driebergen op 3 en 4 mei een conferentie over de vraag of de kerkelijke gemeen te een taak heeft in politieke vragen. Medewerking zal wor den verleend door dr. M. van Huiten, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Kardinaal Léger en zijn werk in moeilijkheden Paul Entitle kardinaal Léger, die In 1967 de bisschopszetel van Montreal in Canada ver liet om In Afrika te gaan wer ken voor kinderen en melaat sen wordt op 26 april zeventig jaar, maar de omstandigheden geven niet veel aanleiding tot feestelijkheid. Niet alleen is do kardinaal zelf - zoals Wj on langs verklaarde - aan het ein de van zijn krachten, maar ook zijn werk schijnt een fi nanciële crisis door te maken. Kardinaal Léger, wiens besluit destijds groot opzien baarde, heeft verscheidene projecten In Afrika. Het grootste is het re validatiecentrum voor meer dan tweehonderd gehandicapte kinderen bij Etungbl, in de buurt van Yaoundé, de hoofd stad van Kameroen. Het werd begin 1972 geopend en is door de Wereld Gezond heidsorganisatie erkend als wetenschappelijk experiment. Het is perfect uitgerust, omdat de kardinaal het mede ziet als een uitdaging aan de wel vaartsmaatschappij, die niet mag denken, dat tweederangs instellingen goed genoeg zijn voor gebrekkigen in de derde wereld. Tegelijkertijd is het centrum in Etungbi bedoeld als een uit daging aan de Afrikaanse sa menleving om haar zwakke le den niet achter te laten op do weg naar vooruitgang. Dat geldt evenzeer voor het werk onder de melaatsen van de kardinaal, dat vijfendertig pos ten tussen Madngaskur en Ma rokko omvat. Ondanks alle waardering voor het werk van de kardinaal is »r ook kritiek vanwege de ver ouderde structuren, waarmee hij. net als indertijd Albert Schweitzer, werkt. Veel deu ren, die eerst openstonden, zijn dichtgegaan, nadat bleek, dat het werk wel erg op monar chistische leest geschoeid waj. Nu, bij zijn zeventigste -ver jaardag, staat kardinaal Léger voor grote geldelijke moeilijk heden. vooral wat zijn kinder dorp in Etungbi betreft. Ondanks zijn aangetaste ge zondheid zal de kardinaal blij ven, zo meent men in Yaoun dé. Binnenkort zal hij zijn in trek nemen lp een huis, dat aartsbisschop Jean Zoa van Yaoundé voor hem laat bou wen, zodat hij vlakhi| zijn lie ve! Ingsproject Etungbi kan wo- Nederland herdenkt Thomas van Aquino Het is dit Jaar zeven eeuwen geleden dat Thomas van Aquino stierf. Behalve deze maand vla een groot internationaal con gres In Rome en Napels wordt ook in ons land dit feit her dacht. De wijsgerige vereniging „Thomas van Aquino" en de Internationale School voor wijsbegeerte zullen samen op 3 en 4 mei een ook voor andere belangstellenden toegankelijke conferentie beleggen. Deze bij eenkomst staat onder patrona ge van kardinaal Afrink, mgr dr. J. Möller. bisschop van Gronin"en, en pater E. van 'Viesberghe o.p. De conferentie zal vrijdag avond 3 mei in de internatio nale school voor wijsbegeerte te Leusden worden geopend door mgr. Möller. waarna prof. dr. B. Barendse o.p. zal spreken over „de eigen aard van Thomas' denken". Zater dag spreken prof. dr. J. Arntz o.p. over „de ratio in de ethiek van St. Thomas" en prof. dr. J. Walgrave o.p. over „de be nadering van de Godsvraag door St. Thomas", waarna een forumdiscussie plaats vindt on der voorzitterschap van prof. dr. J. Plut. Door medewerking van de bi bliothecaris van het Albcrti- num te Nijmegen zal een col lectie boeken tentoonrestcld worden, die bestnat uit Neder landse vertalingen van de wer ken van Thomas van Aoulno en Nedor'-mdso studies, die In de loop der laatje '-euwrn over zitn leven en werk«n zlln verschenen. De oWho'e I-"' - t b'j dr. J. van der d« d:<-or- School voor WHsbcee-te te Leusden /bij Amersfoort), tel 03490-15020. EN frpci o

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5