RIJNSBURGSE BAKKER ZET DUIZEND JAAR HISTORIE OP PAPIER Pater onder indruk van Braziliaans Paasfeest Schilder van het Hollandse landschap WANDKLEDEN EN KERAMIEK WASSENAARSE BIBLIOTHEEK Volgende week huishoudbeurs Zoeterwoude DIRK BREED: PAGINA 4 ZATERDAG 13 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Rijnsburg In navolging van de Noordwijkse bakker Kloos, hij schreef destijds op zijn zolderkamertje een lij vig boekwerk over de historie van de badplaats, heeft nu ook Rijnsburg een schrijvend bakker: S. Leenheer. Werkgelegenheid verbeterd in de Bollenstreek BOLLENSTREEK De werkge legenheid in de bollenstreek blijft zich gunstiger ontwikkelen dan in 1973. Stonden er eind maart 1973 bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse 447 werkzoekenden ingeschreven. Eind maart 1974 bedroeg het aantal 397. De daling is hoofdza kelijk te zoeken in de sectoren bouw en horeca. Opvallend is dat het aantal jeug dige werkzoekenden is verdub beld. Hiervoor weet men geen directe oorzaak aan te wijzen. In de vrouwelijke sector steeg het aantal werkzoekenden van 93 eind februari tot 126 eind maart 1974. Dit is een gevolg van het feit dat in de bloembollenbedrijven de werkzaamheden voor vrouwen terugliepen. Pionnendiploma AAKLANDERVEEN Veertig kinderen tussen 8 en 15 jaar hebben het pionnendiploma van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond behaald. De heer Haasnoot, jeugdleider van de 1 Leidse Schaakbond reikte de di- ploma's uit. Het is voor het eerst dat een der gelijk examen in de Rijnstreek wordt gehouden. De heer Haas noot spoorde de kinderen aan door te gaan naar het toren- en koningdiploma. Tevens maakte hij de namen bekend van hen die alle vragen goed hadden beantwoord: Hans van Veen, Jos Haverkamp, Juriën van der Vlist en Anton Wijfje. Disco-avond STOMPWIJK Zaterdagavond wordt in het dorpshuis te Stompwijk een disco-avond ge houden m.m.v. Lexy's Drive-in Discotheek. Aanvang 8 uur. BODEGRAVEN De voor de Hartstichting gehouden collecte heeft in Bodegraven opgebracht 5600,—. Samen met een geestverwant, J. Glasbergen is hij momenteel be zig met het samenstellen van een boek dat de titel „Duizend jaar Rijnsburg" moet gaan dra gen. Elk nemen ze een apart gedeelte van de Rijnsburgse historie voor hun rekening. Vier van de acht hoofstukken heeft het schrijvende duo inmid dels op papier staan. Tot augus tus, dan is de officiële jubileum datum, is het dus nog flink aan pakken om het boek op tijd in de handel te krijgen. Op enkele plaatsen in Rijnsburg kan men intekenen voor dit stukje lokale schrijf-ijver. Tot nu toe werd er al flink besteld. Verkeken Leenheer, momenteel is hij ziek heeft zich aanvankelijk toch wel wat verkeken op het op papier zetten van Rijnburgs rijke histo rie. Veel werk werd weliswaar uit handen genomen door histo rici die zich in vroeger dagen Muziekvereniging Wilhelmina omstreeks 1928 over Rijnsburg bogen, maar er bleef toch nog wel het een en ander over waar Leenheer mee aan het passen en meten moest gaan. Hij zegt: als de gegevens over een bepaalde tijd ontbre ken dan wordt het een beetje puzzelwerk. Dan krijg je een soort schaakspel met hypothe ses. Ik geloof dat ik er tot nu toe aardig ben uitgekomen. De gegevens zoals ik ze nu heb kloppen wel dacht ik". Vragen Op sommige punten blijven er na tuurlijk vragen bestaan over de afkomst van bepaalde namen en gebouwen maar dat zal geen Rijnsburger de twee schrijvers kwalijk nemen. Immers duizend jaar geschiedenis kan moeilijk van A tot' Z gesneden koek zijn Al met al lijkt „Duizend jaar Rijnsburg" een gedegen boek werk te worden dat bol staat van fijne anekdotes, leuke pla ten en natuurlijk nieuwtjes want ook die hebben de schrijvers voor de Rijnsburgers in petto. ..Het wordt een gezellig lees boek. We pretenderen niet histo rici te zijn. we hebben geen wetenschappelijk inzicht. Een leuk leesbaai plaatjesboek is ons doel" aldus de heer Leen heer. ZOETERWOUDE De jaar lijkse huishoudbeurs in Ons Huis wordt nu in het voor jaar gehouden. Volgende week dinsdag, woensdag en donderdag is deze 's avonds vanaf half acht geopend. Op 250 m2 exposeren een aantal zaken van Zoeterwoude en daarbuiten hun assortiment. Daarbuiten is er voor de be langstellenden nog veel te zien. Zo zijn er demonstra ties van oude ambachten zoals mandenmaken, (o.a. middeleeuws vlechtwerk en kunstvlechtwerk) en spinnen. Verder is er regelmatig bloemschikken te zien. Op de tentoonstelling is ook de Stichting Oud Zoeterwoude met een informatiestand aanwezig. „Terre des Hom mes" verstrekt inlichtingen over haar werk de Welfare afdeling van het Rode Kruis exposeert werkstukken van chronische zieken en minder- validen. Er zijn demonstra ties handenarbeid-technieken. Dinsdagavond: macramé- en touwknopen, woensdagavond: punniken. donderdagavond: weven en/of kaartweven. Het is dus alleszins de moeite waard om volgende week een bezoek te brengen aan Ons Huis. Feesten in Rijnsburg ter gelegenheid van de kroning van koningin Wilhelm:r WASSENAAR De in Waverveen wonende en werkende, doch in het oer-Noordhollandse Kolhorn geboren schilder Dirk Breed exposeert tot en met 27 april in de Wassenaarse kunst zaal Heuff een aantal opmerkelijke schilderijen en een map met fraaie tekeningen. Breed is bij uitstek de schilder van het vaderlandse weidse polderlandschap met onafzienbare weiden achter hoge dijken. Maar hij doet dat in een volstrekt eigen stijl en in een opmerkelijk kleurengamma. Die stijl doet op het eerste gc-zicht wat primitief aan, ogen schijnlijk wat stijfjes, zoals dillettanten dat soms ook we£ doen, maar bij nader bekijken wordt deze kwasi-naiviteit sterk overiieerst door een uitgekiende compositie, die teza men met een sterke persoonl.jk kleurgebruik tegelijkertijd oer-Höllands is en toch sterk afwijkt van wat we normaal als het Hollandse in de schilderkunst betitelen. Goudkleurige uit spansels, huisjes in ongewone kleuren, zwarte aarde en bruine lijkt of Breed het liefst zijl land ziet onder donkere wolken dijken. Zijn palet is donker, soms zelfs zeer donkere wolken en opkomende buien. Maar het is een ogenschijnlijke somber heid, die veelal wordt tenietgedaan door het ongewone kleur gebruik van groene en gouden luchten over de wijde, stille polders waarin de grote boerderijen, de huizengroepen of zelfs een heel dorp als het hart van een bijkans surrealistisch breed landschap. Toch wordt zulk een herhaling van motieven nimmer eentonig, omdat Breed ook een weloverwogen compositie-schema weel te hanteren. Ik wijs daarbij h v. op een donkerdoek van een oolderlandschap, waarin een eenzame boerderij als het ware verzinkt, maar welke compositie op merkwaardige wijze gelijk wordt gebroken als wel versterkt, door een dijk met door braak van een weg. Maar daarnaast is Breed ook een schilder van de elementen. Men voelt de dreiging daarvan als het ware in een schilderij als „Hoge lucht". Het ganse landschap weet hij soms in klein bestek samen te ballen als een ingetekende landkajart, zoals in „Eiland" zeer decoratief zijn ook „Langs het kanaal" en ook in het pointillé geschilderde- „huizen bij de Waver". Ook als architectuurschilder hanteert Breed een geheel eigen stijl en compositie, getuige het grote doek „Roodplein", geïn spireerd op het Bekende Rode Plein in Moskou. Dit schilderij is ook kleuriger dan de meeste andere werken, waarin hoofd- zakelijk groenen, bruinen en donkerrood wordt verwerkt. On danks het geheel eigen gebruik van kleur, is het werk van Breed toch oer-Hollands. Hollandser kan het niet, zou ik wil len zeggen. Er is op deze tentoonstelling ok een map met een groot aantal tekeningen, die de bezoeker zeker niet mag over slaan. Hierin komt n.l. weer een gehee' ander" asoect van Breeds kunstenaarschap tot uiting. WILLEM PRINS Politiek forum in Zoeterwoude Zoeterwoude De voorbereidin gen voor de gemeenteraadsver kiezingen van 29 mei krijgen steeds meer gestalte. VoUgende week vindt de officiële kandi daatsstelling plaats. Daarnaast heeft het CDA het initiatief ge nomen tot het houden van t forum-bijeenkomst welke dins- dag 16 april plaats vindt in het Don Boscohuis. Op de uitnodiging van het Chris ten Democratisch Appel hebben de WD en Progressief Zoeter woude welwillend gereageerd. Van L. N. G. de vierde groepe ring welke aan de verkiezingen deelneemt, is geen enkele ri tie ontvangen. Het is de bedoeling dat de nrs. 1 en 2 van elke lijst in het forum zullen plaats nemen. De aanwe zigen krijgen dan gelegenheid dc heren met hun vragen onder vuur te nemen. Zo kan men dan wat meer geïnformeerd worden' inzake de doelstellingen en het te voeren beleid. Vooral nu het zich laat aanzien dat de samen stelling van de raad naar poli tieke kleur en personen zo ge heel ander gaat worden mag men verwachten dat er grote belangstelling voor dit politieke gebeuren zal bestaan. Rectificatie SASSENHEIM In onze krant van gisteren stond onder een foto op pagina 5 abusievelijk vermeld dat parachutisten ir oorlog door de familie Dijkstra uit Sassenheim waren geholpen Deze parachutisten waren ech ter Duitsers die eerst de werk plaats en later ook de woning van de familie Dijkstra vorder den. agenda ZONDAG 14 APRIL slunapark: 10 tot WASSENAAR Tot 28 april a.s. is in de Was senaarse Galeriebiblo- theek aan de Luifel- baan een tentoonstel ling ingericht van wandkleden, gemaakt door leden van de werkgroep „Vrij we ven" onder leiding van Paula Dietz en een aantal keramische werkstukken door „5 (van de 15) Keramisten Tezamen" zoals de uit nodiging tot een be zoek aan deze tentoon stelling vermeldt. Scha len en kommen niet alleen, maar ook fan tasievollere onderwer pen, soms in gemeng de samenstelling van aardewerk met hout of metaal. Veel van deze collectie is vrij alge meen van vormgeving, maar wel eerlijk werk zonder al te veel ex travagante uit schieters. Niet groots, maar prettig om te be zitten. Het werk V2n de werk groep „Vrij weven" loopt wat kwaliteit en vormgeving betreft nogal uiteen. Er zijn betrekkelijk weinig „klassieke" kleden bij. d.w.z. de rechte wand- lap. Meer producten zijn er echter, die qua vorm wel van veel fantasie getuigen, maar waardoor de al lure van de ruimtelijk werkende wanddeco ratie toch al te veel verloren gaat. Dat hoeft rfiet te liggen aan de 'gebruikte ma terialen, want al mogen i het taaie sisal en het weerbarstige touw dan minder handelbaar en soepel zijn dan de klassieke wol, er valt in decoratief opzicht toch wel veel mee te bereiken. Het kleuren- proramma is dan wel over het algeneen wat harder, minder soepel Wat ik me echter wel af vraag is: moet de vorm van het wand kleed. zoals' deze te genwoordig zo en vo gue schijnt te zijn. nu werkelijk zo buiten s- sig zijn met allerlei opnaaisels, gaten en vreemde materialen als steen, hout e.d.? Ik meen van niet. Tegen de vlakke muur gehan gen is het klassieke kleed zo veel decora tiever en bovendien breekt het de rust van de rechte wand niet zo abrupt af. Integendeel. het versterkt juist de opgaande lijn van de muur en daarmee te vens de rust en het goede maatgevoel met betrekking tot de ruimte-omsluitende woordig zo gewild schijnt althans bij de makers daarvan gaat zulk een ver sterking van de „ruim telijke ordening" niet uit. Integendeel, ze scheuren de ruimte juist aan stukken. WILLEM PRINS Aardainmerbrug wordt toch 2.50 m. hoog TER AAR De gemeenteraad van Ter Aar is akkoord ge gaan met wijziging van het bestemmingsplan Korteraar seweg en heeft daarmee in feite- ook zijn fiat gegeven aan de bouw van de nieuwe provinciale Aardammerbrug. De brug wordt in totaal 2.50 m. hoog, ondanks bezwaren hiertegen. De raad ging voorts akkoord met de aankoop van enkele onderwijslokalen, het aan brengen van verlichting op de hoek van de Kortenaarse- weg en Kerkweg, de over dracht van de rioolzuive ringsinstallatie aan het Hoogheemraadschap van Rijnland en de subsidiëring van de peuterspeelzalen in Langeraar en Aardma-west. ZOETERWOUDE - „Goede Vrij dag is voor de Brazilianen in feite het hoogtepunt van de Paasviering. Dan wordt er ge huild en klaaglijk gezongen. De kruisafneming wordt levens groot nagedaan". Pater Frans v.d. Poel uit Zoeterwoude heeft het Paasfeest meerdere malen In de Braziliaanse binnenlanden meegemaakt en was er elke keer weer van onder de indruk. Over enkele manden gaat de pa ter weer terug naar het plaatsje Itinga in het hartje van Brazi lië. Het dorp telt 3.000 inwoners, ligt aan een grote rivier en maakt deel uit van een gemeen te van 22.000 mensen, die onge veer even groot is als de provin cie Drente. BEWEEGBAAR KRUIS Voordat de Goede week aanbreekt komen de mensen te voet uit alle delen van de gemeente naar Itinga. Soms lopen ze urenlang achtereen met de kin deren op de rug. Op Goede Vrij dag wordt voor de kerk een enorm houten kruis gezet met een beeld, dat beweegbare armen en benen heeft. Op het hoogte punt van de viering wordt het beeld van het kruis afgenomen en bij een meisje op de schoot gelegd. Later plaatsen de man nen het in een kist, die in pro cessie het dorp wordt rondge dragen. Dan komt de nachtwa ke. Om acht uur 's avonds op Goede Vrijdag begint het ge zang, dat tot de volgende mor gen zes uur aanhoudt. Een kort misje besluit het geheel. SNUIF Pater Frans heeft in het begin wel even met zijn ogen staan knipperen bij de Paasviering. „Als je ziet dat de vrouwen snuif gebruiken om wakker te blijven en als je al die andere dingen meemaakt, die eigenlijk niets met de viering te maken hebben dan denk je eerst aan een grote onwetendheid en bij geloof en wil je het zelfs gaan verbieden. Maar als je er die per inkruipt dan is dat gezang één liefdeslied. De mensen doen het allemaal uit de grond van hun hart. Je zou ze toch wel erg in de kou laten staan als je er iets aan veranderde. Er is hier duidelijk liefde voor Christus in het spel en dan realiseer je je toch wel datdat bij ons wester lingen dikwijls ontbreekt. Nee hun viering komt voort uit diep menselijke gevoelens en dat is dacht ik een goede zaak", aldus de 33 jarige Zoeterwoudse pa ter. Contributie iMO omhoog RIJPWETERING - In veröand met de niet al te rooskleurige financiële toestand van NIO gaat deze handbalvereniging de contributie verhogen, zo is gis teravond op de jaarvergadering besloten. De senioren gaan 6. betalen, de junioren 4, de as piranten 2,50 en de pupillen 1.50 per maand. Daar het leden tal terugloopt zal Nio de volgen de competitie slechts met twee senioren teams uitkomen en geen juniorenteams. De heren A. van Scheppingen (voorzitter) en H. v.d. Geest werden herko- Boekhoudt Un de Koord-studio zal zaterdag 20 april werken tentoongesteld worden van de Leidenaar Rem- co Boekhoudt. Remco heeft vooral aquarellen gemaakt. De tentoonstelling zal worden ge opend door de heer W. v. Rooii- en. Inzamelingsactie ZEVENHOVEN De stichting „Mensen in Nood" houdt op 17 april een kledinginzamelingsac- tie. Er is tussen 19.00 en 20.00 uur gelegenheid om nette gedra gen kleding te brengen naar de kantine van sportvereniging „Zevenhoven" en in het ontmoe tingscentrum naast de Rooms katholieke kerk. Expositie Nico Koomen exposeert tot 30 april bij drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat. Het werk van de heer Koomen bestaat hoofdzakelijk uit etsen, schilde rijen en drukwerk. Drukkerij De Bink is geopend ma. t/m vrij. van 10 tot 18 uur en zater dags van 13.30 tot 15.30 uur. Monument ZOETERWOUDE De rooms katholieke kerk O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen is op de lijst van monumenten gezet. De kerk werd in 1896 in gebruik ge nomen. Leidse bioscopen nachtv. „Blond- uur", belde paasdagen 14.16, 16. 19.00 en 21.15 uur; nl~ jes ln hun blootje", TRIANON „Ook met andermans ied vrijen", dug. 19.00 en 21.30 uur; „101 Dalmat»!rs" dag.1 11.30 uur beldepaasdagen 14.15 en 16.30 uur LIDO ..Paplllon". dag. 14.30 20.00 uur CAM ARA The bridge on the rlv Kwai. dag. 20 uur; klndermatini dag. 14.30 de 40 ro- belde paasdagen 14.00 en 16.15 uur; naehtvoorstelllng vr. en za. 23.30 uur Peter Bogdanovlch. U XOR Louis de Funes. dag. 14 30. 19.00 en 21.15 uur. belde paasdagen 14.30, 16.15,"MA I 21.15 i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4