Antoine Weijzen: omstreden leraar „ALSEEN LEERLING VAN MIJ VOOR DE VVD KIEST, DAN HEB IK GEFAALD Leidse glippers DUIZENDEN THUISWERKERS VANUIT SASSENHEIM GETILD Allerlei(ds) stad ND Fouten lokken kritiek uit" iG Hl Deurwaarder is geen boeman meer' PAGINA 3 ZATERDAG 13 APRIL 1974 22SÓ0~ ll 19.00 Jou Elne N~* irnaal. ;et3llen. Leiden aktueel In onze krant van gisteren stond een artikel over de intriges rond Schouwburgdirecteur Van Dam en de aanval van ex-raadslid ir. W. Kuyper (D'66) op K. en O. Bijgaand het commentaar van ir. B. Hageman, voorzitter van de Schouwburgcommissie. LEIDEN Ir. Bob Hageman, voorzitter van de Schouwburg commissie, reageert op de stap pen van mede-commissielid Kuyper nogal laconiek. „Na tuurlijk komt hefoveral wel eens voor, dat je achteraf zegt: had den we dit of dat niet wat an ders moeten doen. Onze com missie verricht heel veel werk in de vrije tijd. Dat betekent w ook t.a.v. formele standpunten, dat er dagenlang gestudeerd moet worden op ambtelijke we gen die gevolgd zouden moeten worden. Zo zou het eigenlijk moeten. Maar dat doe je niet, je gaat meestal verstandelijk te werk. Je kunt een zaak altijd opblazen. Ik word hier niet koud of warm van". ,11c heb niets tegen Kuyper. Al leen is het dom wat hij zegt, niet volwassen wat hij doet. Hij zou moeten weten, dat dit „lief dewerk oud papier" met een grote inzet wordt gedaan. De hele Leidse schouwburg proble matiek is geen routinezaak, maar een afwikkeling van een oude situatie. Tot de minister toe zijn we bezig geweest en tenslotte hebben wc dc restaura tie na veel moeite voor elkaar gekregen. Deze commissie is er een die veel op haar dak heeft gekregen'. .Daarnaast moet je het theaterle ven op een schoen en een slof gaande houden. Bijzonder moei lijk. Daarbij worden fouten ge maakt, onzorgvuldigheden be gaan. Mogen we daarop aan merkingen maken? Dat is toch redelijk. We staan Van Dam echter niet naar het leven. Soms is hij met publicaties erg onzorgvuldig, in zijn enthousias me zijn misschien de dingen wat ongelukkig gekozen. Als-ie niet op z'n duvel kreeg, was hij een mak schaap. Dat is ook niet goed. Dat K hem aan de kant wil zetten is volkomen uit de lucht gegrepen. Dc kritiek is wellicht heftig, maar er is geen stelselmatige strijd tegen Van Dam. Dat is trouwens een ge meentezaak" Zonnebloem Warmond WARMOND Op vrijdag 26 april wordt door de Zonnebloem weer een Zgn. Bollentocht georgani seerd voor de zieken en bejaarden van Warmond. De onkosten voor de deelne mers bedragen 6,- per pers. Tot uiterlijk 2e Paasdag kan men zich opgeven bij Mevr. A. van Diest, Jan Steenlaan 18, tel. 3475 en bij mevr. M. v. d. Zalm, Herenweg 62, tel. 2812. Kerkeveiling in Lisse LISSE - Het actiecomité van de Hervormde Gemeente te Lisse organiseert op vrijdag 19 april a.s. weer een kerkeveiling in ge bouw Rehoboth te Lisse, dit maal onder het motto „Oost- West Kerkeveiling 1974" yoor beiden kerken in Lisse. De cata logus bevat een enorme collec tie artikelen ter waarde van meer dan ƒ20.000,-. De zaal gaat open om 7 uur. Om 8 uur gaan de veilingmeester van de Hobaho aan de slag om alles aan de man en de vrouw te brengen. Urbl et i Voor t d. 16.15 eekend. LEIDEN Antoine Weijzen, 27, briljant, afgestudeerd histo ricus en ondermijner van ons maatschappelijk bestel. Hij is geschiedenisleraar aan de St. Bonaventura-scholen- gemeenschap. "Als een leerling die een jaar bij mij in de klas heeft gezeten och voor de WD kies, dan heb ik ge faald, zo formuleerdt hij de instelling waarmee hij de kin deren van "Bona" helpt volwassen te worden. Behalve om zijn politieke opstel ling is Antoine ook om de les methode die hij volgt een unie ke vogel in de coterie van Leid se leraren. Als een van de heel weinigen geeft hij zijn leerlin gen waar mogelijk, project-on derwijs. Daarbij krijgen de kin deren de opdracht om aan de i hand van vragen en documenta- 1 tie-materiaal één onderwerp uit D^nflp de geschiedenis te bestuderen. Dencie Zijn politieke inzichten en zijn Overigens erkent de jonge leraar van problemen die hij voor ze heeft geformuleerd. Het is dan natuurlijk een stuk rumoeriger ln de klas. Maar de kinderen krijgen wel de gelegenheid zich zélf te ontwikkelen. Daarnaast leren ze samen te werken, want ik stel de vragen zó dat ze wor den gedwongen van eikaars in formatie kennis te nemen keuze voor project-onderwijs hangen volgens de subversieve, overigens voortdurend glimla chende intellectueel, nauw sa men. De menselijke vrijheid "s het bindend element. Bij het klassikale systeem van lesge ven, zo stelt hij, staat de leraar als een autoriteit te preken te gen de leerlingen, die zelf niets mogen inbrengen. Initiatief mo gen ze niet ontplooien. Wanneer ze een vraag stellen wordt die met sarcasme de grond inge boord. "Zelf ben ik vijf jaar geleden ook begonnen met gewoon m'n lesje op te lepelen. Tot ik ging mer ken dat wat ik te zeggen had vaak helemaal niet overkwam. Dat mijn leerlingen zich ver- 19 00 Spojrfl veelden en zaten te gapen". En Frau i ^at kon ik me ëezien hun situa tie heel goed voorstellen. In 1971 begon Weijzen daarom met het creëren van project groepen. Volgens zijn systeem zoeken de kinderen in groepjes van vijf zelf naar de oplossing MERCURY DEALER O. SCHELLINGERHOUDT v»<" HOOGEWAARD 82 en 85 C KOUDEKERK aid RUN TELEFOON 01714-2408 dat de zaak hem ook vaak uit de hand loopt en de kinderen er een bende van maken: "Dat komt omdat ze er helemaal aan gewend zijn dat de leraar het voor het zeggen heeft. Als ze plotseling met zo'n grote vrij heid worden geconfronteerd, kunnen ze die dikwijls niet aan". Het werken met projectgroepen brengt met zich mee dat de stu die moet worden beperkt tot en kele onderwerpen. Een over zicht geven van de hele geschie denis - van mammoet tot bio- industrie - wordt voor de leraar veel moeilijker. Weijzen vindt dat een voordeel. "De moeilijkhe den waarmee de geschiedenisle raren tegenwoordig te maken hebben", legt hij uit. "is dat ze voor de stof die ze vroeger in een tijdsbestek van vijf of zes jaar moesten doceren, nu nog maar drie jaar de tijd hebben. De meesten lossen dat op door alles wat oppervlakkiger te be handelen. Zeker in Leiden en omgeving is het, met de kwali teit van het geschiedenisonder wijs nu dan ook heel triest ge steld". "Ik vind daarom", vervolgt de bebaarde historicus, "dat je uit de geschiedenis een aantal on derwerpen moet selecteren en die met je leerlingen diepgaand moest bestuderen. Neem een fe nomeen als kolonialisme. Dat speelt zowel in Azië als in Afri ka en Zuid-Amerika. Je kunt dat verschijnsel in 20 verschil lende landen onder de loep ne men. maar je kunt je ook con centreren op één land. Als je dat laatste doet is het veel mak kelijker om inzicht te krijgen in het verschijnsel op zich. Subjectief Dat Weijzen juist dit voorbeeld noemt, is niet toevallig. "Als er in Vietnam doden vallen, dat ga ik niet over de 80-jarige oorlog praten", is zijn parool. "Ik doe een duidelijke politieke keuze: tegen het kapitalisme. Dat is subjectief, maar mijn collega's die vóór deze maatschappij kie zen, zijn ook subjectief. Waarom hij vindt dat de leerlin gen dan juist zijn opvattingen moeten overnemen? "Het enige wat het mens-zijn zinvol maakt is de vrijheid. En het kapitalis me beperkt de vrijheid van een heleboel mensen". De meeste van zijn collega's kun nen deze redenering niet volgen. Reden waarom Weijzen naar eigen zeggen dikwijls geboycot en genegeerd wordt. Ook de meeste van zijn leerlingen staan erg kritisch en vaak ook afwijzend tegenover zijn denkbeelden. "In een heleboel klassen moet ik echt knokken om mijn stand punt over het voetlicht te krij gen. En een heleboel leerlingen gaan ervan uit dat "wat die vent zegt onzin is". Het kan Antoine Weijzen niet ont moedigen: „Ik weet dat ik voor een goede zaak vecht, daarom ga ik door". Niettemin is hij be zig met sollicitaties. Maar ze nemen me niet aan. Trouwens, ik vraag me zelf ook af:. "Waar zou ik heen moeten?" Willem Scheer AUTO Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Stapels onbeantwoorde post trof de politie bij de zwendelaars aan SASSENHEIM Duizenden be jaarden, invaliden en zwangere vrouwen door bijna geheel West-Europa, zijn in de afgelo pen maanden de dupe geworden van een duo Amsterdamse zwendelaars, die hun hoofd kwartier hadden In een onder valse naam gehuurde woning, in de Kagertuinen in Sassenheim. Onder enkele gefingeerde namen zoals reclamebureau De Post hoorn en Interexpress, plaats ten zij in tientallen bladen in Engeland, Frankrijk, België, Italië en de laatste tijd ook in Amerika, advertenties, waarin zij hoge beloningen in het voor uitzicht stelden voor eenvoudig thuiswerk. Belangstellenden moesten van tevoren een be drag van ongeveer 50 gulden overmaken waarna het thuis werk, o.m. het plakken van postzegels en het typen van adressen, verstuurd zou worden. Duizenden mensen, tuk op een flinke bijverdienste, stapten in deze val. Volgenjs een ruwe schatting heeft Interexpress op deze wijze reeds 60.000 gulden bijeenge schraapt. Het grootste gedeelte Een van de verdachten, de 28-ja- rige chauffeur D. D. werd enke le dagen geleden door de politie aangehouden op het Sassen- heimse postkantoor waar Inter express een postbox had ge opend. De ander, de 47-jarige Mattias G. is voortvluchtig. Hij moet nog een jaar uitzitten van wege zijn aandeel in een bijna identieke zwendelzaak, waarbij hij destijds onder de naam Interlux heel Nederland bewerk te. Bij zijn arrestatie verklaarde D. D. in opdracht te hebben ge werkt van Mattias .G Men kwam op het spoor van de duistere praktijken van Interex press. doordat tientallen gedu peerden telefonisch en schrifte lijk contact met de Sassenheim- se politie opnamen. Een veertien man sterlc team heeft het nu druk om de stapels brieven te beantwoorden en eventueel aanwezig geld terug te sturen. In de komende weken verwacht de Sassenhelmse poli tie nog een golf brieven uit het buitenland. Deurwaarder Willem Bloem LEIDEN 1 mei gaat hij „In ruste". Willem Bloem, gerechts deurwaarder, gevestigd aan de Steenstraat. Wegens het berei ken van de wettelijke leeftijdsgrens. 37 jaar lang heeft de heer Bloem (geboren in 1904) zijn brood verdiend met het uit reiken van dagvaardingen én vonnissen, het ten uitvoer leg gen van vonnissen, het omroepen van zaken bij de rechtbank en het bewaren van de orde In huize Justltla. Een weinig benijdenswaardige baan. zo lijkt het. „Valt toch wel mee", spreekt de deur waarder tegen. „De boeman van vroeger bestaat niet meer. Ik heb de zaken altijd van de sociale kant bena- derd. Steeds geprobeerd wat voor de mensen te regelen. In geval van schulden kreeg ik het meestal wel voor el kaar dat er een afbetalings regeling werd getroffen. En trouwens het komt praktisch niet meer voor dat de boel verkocht wordt. Op de eerste plaats is het natuurlijk zielig om van een arme donder de laatste stoel onder zijn zit vlak te verkopen. Maar daarnaast heeft het ook bit ter weinig zin. Die paar gul dens die een opkoper ervoor geeft zetten echt niet zoveel zoden aan de dijk. „Natuurlijk heb ik ook wel nare dingen meegemaakt. Een paar keer heb ik men sen uit hun huis moeten zet ten, omdat ze de huur niet betaalden. Dat is hard. Dat gaat eigenlijk tegen je ge moed in. Maar echte moei lijkheden heb ik nooit mee gemaakt. Soms overhandig je wel eens een dagvaarding aan iemand die hem voor je neus in duizend snippers scheurt. Maar dan zeg ik: stiekum laten scheuren. La ter plakt ie de stukjes toch wel weer aan elkaar, eldus deurwaarder Bloem die vrij dag 26 april van 5 tot 7 uur reclpieert in het restaurant De Doelen aan het Rapen burg, Paaslunapark Vanmorgen om 10 uur heeft de Leidse jeugd de Paaslunapark op het terrein van de Groen- oordhal „bestormd". Vier dagen lang kan men met de portemon nee tot 24 uur 's nachts terecht bij de diverse goktenten, draai molens, het spookhuis, botsau tootjes. raketten en het reuzen rad. Onze fotograaf kwam een iets rustiger moment. Hij schoot bovenstaande foto vrijdagmid dag, toen men nog volop bezig was met het opbouwen van het lunapark. Lord s Folks De jongerengroep "The Lord's Folks verzorgt morgen een paasviering in de Jozefkerk aan de Herensingel. De viering wordt gecelebreerd door kape laan Verlaan met assistentie van pater Fischer en begint om 11.00 uur. Het thema van de viering is "Could we start again" Jesus Christ Super star"). Lourdes In aansluiting op het bericht be treffende de nationale Lourdes- bedevaarten zij medegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de Vereniging tot samenstelling van Nederlandse bedevaarten te Leiden zijru mevrouw Aalders- Van Deenen, Mare 25 te Leiden en de heer P. M. Feiten, Sophia- straat 60 te Leiden. onder redactie van: Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 Bridge Zuiiderman 1 Het eerste team van bridgeclub „Rijnland" heeft beslag weten te leggen op de tweede plaats tijdens promotiewedstrijden voor de overgangsklasse. Het viertal, beslaande uit het echt paar Braak, de heer N. van der Star en C. van der Meer won alle wedstrijden. In de laat ste wedstrijd moest het een paar puntjes laten aan Sittard, dat hierdoor eerste werd. i een besloten ledenvergadering heeft de afdeling Leiden van DS'70 de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkie zingen (29 mei) samengesteld. Als lijsttrekker werd gekozen de heer H. Zunderman, thans reeds raadslid vopr de Democraten- Socialisten. De lijst ziet er ver der als volgt uit: 2. J. G. de Hoog. 3. Mr. W. W. Timmers, 4. S. Sannes, 5. A. Versnel, 6. Drs. M. P. B. Bonnet, 7. J. Jongejan, 8. J. F. v.d. Blom, 9. N. Spie renburg, 10. J. G. Fokkema, Tijdens de vergadering werd te vens een commissie benoemd, die zich zal bezighouden met de verkiezingscampagne en die het gemeenteprogramma voor de komende raadsperiode zal uit werfeen. De vergadering wil er bovendien nog eens op wijzen dat het zich uitdrukkelijk uit spreekt tegen een programcolle ge van de progressieve partijen, want men is van mening dat het bestuur in Leiden ontwricht is door de houding van de Par tij van de Arbeid. Merenwijk Het gezin van de BHW-afdoling Merenwijk is een dezer dagen enorm uitgebreid. 100 gezinnen uit de eengezinswoningen van de woningbouwvereniging „Ons Doel" hebben zich bij de BHW aangesloten. Onder de bewoners heerst veel onvrede over de woonomstandigheden. Tijdens het huis-aan-huts-onderzoek kwamen onder meer de volgen de klachten naar voren: dc hu ren zijn te hoog (kale huurprijs 355 gulden), de huizen zijn slecht afgewerkt, men komt niet in aanmerking voor de doorstro ming s- en gewenningspremie en rr is geen speelruimte voor de kinderen. Op donderdag 18 april wordt door de BHW-Merenwijk een vergadering georganiseerd waarop al deze klachten zullen worden doorgesproken. Geza menlijk wordt dan besloten over de stappen die man kan onder nemen om hieraan een eind te maken. Max De Stichting „Beter met Max" heeft ook voor Leiden een inza meling gepland Deze stichting, waarvan Neerland* grootste moppentapper Max Tailleur di recteur en oprichter Is. heeft als doelstelling het verzorgen van gratis vakantiereizen voor min der draagkrachtigen, zieken, eenzamen, bejaarden en andere vaak „vergeten groepen". Reeds in vele plaatsen is de ac tie „Geef Max de zak" een enorm suces geworden, zoals in Amersfoort. Arnhem, Breda en Alkmaar. De actie wordt gevoerd door het verspreiden van een plastic zak, waarop aangegeven staat waar- me eze gevuld kunnen worden, bijvoorbeeld met oud papier, vodden en dergelijke. Ook staat op de zak op welke dag deze buiten langs de stoeprand gezet moet worden. Het ophalen ge beurt door vrachtwagens en een team van medewerkers, vooraf gegaan door een geluidswagen. Het gebeurt meermalen dat wa gens en manschuppen ter be schikking worden gesteld door leger- of marineautoriteiten. De totaal ingezamelde hoeveelheid wordt gewogen en gecontroleerd met verantwoording aan het ge meentebestuur. Aan de hand hiervan ordt het bekend ge maakt hoeveel mensen voor een vakantie in aanmerking komen. Deze mensen worden op advies van de gemeentelijke sociale dienst in samenwerking met het gemeentebestuur geselecteerd. De gezonde uitverkorenen gaan doorgaans naar Mullorca. Daar is ook voor invaliden een aange past verblijf. Reuma-patiënten gaan naar Bad Gastrin in Oos tenrijk. Ook een verblijf aan de Costu del Sol in Spanje behoort tot de mogelijkheden. De actie „Geef Max de zak" wordt in Leiden gehouden op 16, 17, 18 en 19 april a.s.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3