Westfalenstadion is het doel waarnaar voetbalfan streeft DARREN IN DORTMUND DRIE DAGEN BOEMELEN IN BLUMENSTADT Wanneer wordt er gespeeld? In een van de 2278 hore cabedrijven van Dort-, mund hangt Hans Stit-! zunger tegen de tapkast, i •„Als ik een Dortmunder zou zijn, liet ik me ge-I lijk ophangen", ver-j zucht de ex-binnen-i schipper. „Drie dagen is i het hier nog uit te hou-| den, maar madk dan. gauw dat je uit deze: stinkende stad weg komt". Geen fraai binnenko- mertje voor iemand die enkele dagen te gast is. in deze 650.000 Westfa- len tellende Duitse stad, maar Hans heeft in zijn alcoholroes niet hele maal ongelijk. Dort mund presenteert zich aan de buitenstaanders als de stad in het groen.. En dat klopt, omdat het heel iets anders is als' het groen in de stad. De- binnenstad telt meer kroegjes en cafe's dan! grassprieten, maar wel-; licht dat de voetbalsup-- porter, die het Neder-, lands elftal in Dortmund straks aan het werk wil-, "zien, daarmee hogelijk in zijn schik is. Het groen van Dortmund ligt voor een deel in het fraaie Westfalenpark," waar ook het splinter nieuwe Westfalenstadion werd gebouwd. Keizer Franz Beckenbauer raakte in hogere sferen, toen hij dit stadion voor de eerste maal bezichtig de. „Dat is het mooiste voetbalstadion dat ik .ooit gezien heb" zei' Duitslands libero en wellicht dat hij gelijk had. Van de negen' We reldkampioenschap-ste den heeft Dortmund het enige en echte voetbal stadion. Het speelveld is niet omcirkeld door een atletiekbaan, waardoor de toeschouwers op de vier tribunes het gebeu- ren op de grasvlakte van. dichtbij kunnen meema-' ken. Geen enkele sup porter van het Neder lands elftal zal meer dan veertig meter van het speelveld verwijderd zit ten en dat kan de sfeer alleen maar ten goede komen. Het Westfalenstadion is voor iedere supporter - of hij nu wel of geen Duits kan lezen - gemak kelijk te bereiken. Hoog boven de stad Dort mund priemt de tv-toren' in het Westfalenpark 220 meter in de niet-zuivere lucht. Als u in Dort mund met de rug naar het station gaat staan,, iets dat vrij gebruikelijk is als u de stad in wilt, kunt u de toren nauwe lijks of niet meer mis sen. Het stadion is te bereiken met een op stapje in diverse tramlij- nen of gewoon met de. benenwagen. Dwars door de binnenstad, loopt u de afstand bin nen een half uur. Als u met uw auto in Dort mund arriveert, rijd dan door net zolang tot dat u de weg niet meer weet en zoek dan een par keerplaats. Het klinkt wat wrang, maar het is de realiteit. Dortmund heeft in de binnenstad het verkeer lamgelegd, maar er wel voor ge zorgd dat er een over daad aan parkeerruimte aanwezig is. Wilt u toch eigenwijs zijn en u mo torisch storten in het doolhof van' èenrichting- wegen, dan komt u geen steek verder. Bovendien: als u van de autowegen Dortmund binnenrijdt, merkt u al gauw dat het Westfalenpark (denk aan de tv-toren) voor uw bumper ligt. Dus, par-.: keer uw wagen in de zgn. witte zones of op één van de vele talrijke parkeerplaatsen. Maar hoe u ook in Dortmund komt, twee dingen wor den u gemakkelijk ge-' maakt: winkelen en uit gaan. t •In de city van deze stad staan meer dan vijfdui-* zend winkels tussen liefst vijfentwintig wa-i renhuizen, waaronder vijf hele grote. Als moe der de vrouw mee mag-, gaan naar Dortmund is er voor haar geen enkele aanleiding om zich te vervelen. Voor manlief, de voetbalsupporter, staan er in Dortmund heel wat andere zaken- en zaakjes te wachten die voornamelijk gros-J sieren in natjes enj droogjes. Niet voor niets'; heet deze stad in Duits-' land en ver daarbuiten „bierstad". De Dortmun-I der zelf noemt zijn stad. liever „Blumenstadt".! En omdat u niet in de. veronderstelling raakt j dat daarmee bloemen worden .bedoeld, zeggen! wij nu maar vast, dat de Dortmunder met „Blu-j men" de schuimkraag i zijn glas bier bedoelt. De op één na grootste' bierstad van de wereld heeft natuurlijk haar! bijzondere gastronomie: de tapkast hoort erbij. - In Duitslands bier-me tropool vloeit jaarlijks 7 miljoen hektoliter bier uit de brouwerijen. Na tuurlijk drinken de Dortmunder en zijn gast i dit niet alleen, maar dat j u geen dorst hoeft te lijden in de „Gaststat-I chen, Berlijn, Dussel- dorf, Frankfurt, Stutt gart en München. Om u alvast wegwijs te maken in dit groot-germaanse voetbalrijk zijn onze verslaggevers naar Hannover en Dortmund gereisd om daar niet al leen het voetbalterrein te verkennen. Hun uitge breide catalogus van vermakelijkheden, bier huizen, musea en andere dartele dingen vindt u deze en de volgende week in een speciale edi tie van WEGWEZEN.. Vandaag is Duitslands grootste bierstad Dort mund aan de beurt. Een verhaal om spontaan dorst van te krijgen. Omdat de bal in andere Duitse steden ook rond is zullen in de komende weken ook korte, over zichtelijke toeristische impressies worden gepu bliceerd van de overige brandhaarden in het Wereldkampioenschap. In juni komt er op 9 plaatsen in Duitsland oorverdovend schot in de vier-jaarlijkse We reldkampioenschappen voetballen voor landen teams. Nederland, dat zich met kunst en vlieg werk in de uitgelezen rij der 16 geselecteerde na ties trapte, speelt in Hannover en Dortmund. De overige steden, waar gespeeld wordt zijn Hamburg, Gelsenkir- ONDER REDACTIE VAN LEO THURING fcftHrir-'. speciaal i.v.m. de we reldkampioenschappen samengestelde program ma geldt van 22 maart tot 11 mei, dus niet tij dens de wereldkam pioenschappen. In die periode moet Dortmund u teleurstellen. De 2000 beschikbare hotelbed den zijn nu reeds volge boekt, zodat u uw rust elders moet zoe ken. Trouwens, met zijn meer dan 2000 horecabe drijven is Dortmund be paald niet gemaakt voor nachtrust. Om het feestgedruis nog meer accent te geven zijn er tijdens de wereldkam pioenschappen grote feesten in het stadscen trum, w.o. een kermis. Mocht u besluiten op ei gen gelegenheid Dort mund te gaan verken nen (in drie uur met de auto vanaf Arnhem- Oberhausen), dan krijgt u tegenover het station in het kantoortje van het Reisebiiro Dort mund alle gewenste In lichtingen. Mevrouw Pietken staat u gaarne te woord, of in het Dort munder Reisebiiro, Al ter Markt 12 (HaOI der Bibliotheke) geopend ma. t/m vrij. van 09.00 tot 18.00 en za. van 10—12 uur. Als u toch naar de We reldkampioenschappen voetbal in Dortmund gaat, wilt u natuurlijk ook de stad nader ver kennen. De Pressc- und Informationsstelle van deze stad heeft in sa menwerking met het Reisebiiro Dortmund een aardig programma samengesteld om in drie dagen Dortmund te doen. Voor 58 mark per persoon krijgt u twee overnachtingen, bezoe ken aan het Westfalen park en het stadion, aan de dierentuin en aan een theater. Bovendien krijgt u een paspoort om drankjes te nuttigen in diverse lokaliteiten. Om het programma vol te maken kunt u verder nog gebruik maken van de mogelijkheid om een stadsrit of/en een bier- rit mee te maken. Dit 1 1 1 In het Westfalenstadion worden de volgende wek- strijden gespeeld in het toernooi om de wereldtitel voor landenteams: •Vrijdag 14 juni: Schotland—Zaire (19.30 uur). Woensdag 19 juni: Nederland—Zweden (19.30 uur). Zondag 23 juni: Nederland—Bulgarije (16.00 uur). Woensdag 3 juli: wedstrijd in de volgende ronde tussen nog onbekende tegenstanders. zou noemen, maar als u gewoon „Bier bitte" ten*'""staat buiten kijf. 'Om u wegwijs te maken in een Dortmundboemel, zouden we eigenlijk kunnen volstaan met het;' feit dat u in de binnen-, stad iedere twee minu ten een tapkast tegen komt. Maar het zou toch doodzonde zijn om on doordacht Dortmunds uitgaansleven op u af te' laten Komen, want dan. mist u veel meer dan u: zou kunnen verwerken. De stad heeft zijn spe-' cialiteiten. We noemen slechts zoutkoek met kaas, metworst, en ham voor het droogje en het! .„Pils durch" en het '„Stochen", voor het na tje. „Pils durch" is een snelgetapt bier, zoals wij het hier te lande tappen. De Dortmunder zegt na melijk dat een goed glas bier een taptijd nodig; heeft van zeven minu ten, maar wij kunnen ons niet aan de indruk; onttrekken dat de druk' van koolzuur hier iets mee te maken heeft. „Stochen", is wat men bij ons een kleintje pils. zegt, dan komt alles wonderwel in orde. Wanneer u zich stort in het uitgaansleven Dortmund, kan het geen 'kwaad van te voren te overleggen wat u graag' zou willen. Moet het een discotheek, een pub, een J bierlokaal, een café. een danspaleis of een nacht club zijn? Wilt u chique, eten of rustiek? Wilt u buitenlandse specialitei ten eten of liever uw oren te luisteren leggen bij een jazzconcert. Het aanbod is groot in deze industriestad. Maar al tijd geldt, blijf in de bin nenstad opdat 'u geen- tijd verliest met zoeken. Als u eerst uw maag wilt laven kunt u in het centrum terecht in meerdere grote restau rants, die bijna allemaal representatie-toestanden zijn van de brouwerijen. Wilt u namen weten? Krone, Ritter, Union- Brau, Hovelpforte, Altes Bergamt, Movenpick en Karolinger-stube bij voorbeeld. Wij raden u dit niet aan. Want Dort mund heeft een straat vol met specialiteiten - restaurants, waar voor. schappelijke prijzen heerlijk gegeten kan worden. Als u nu echt weer perse Chinees wilt eten kan dat, maar u zou het ook eens kunnen proberen met Italiaans, want de pizzeria's vlie gen hier de pan uit. Heel lekker is het eten in de zogenaamde Balkanres taurants. Precies tegen over het station ligt b.v. een voortreffelijk Bal-' kanrestaurant. En dan kunt u natuurlijk ook nog terecht in visrestau rants of in de in Duits land onovertroffen do meinen van de Beierse, koks. Zoals bekend, bierhui zen liggen rijkelijk ge zaaid in Dortmund, maar wilt u iets anders, .dan kunt u naar een van de vele discotheken, Rond Hohen Syburg dringen de groene gol-, vingen van het Sauer- land ver binnen de_ stadsgrenzen van Dort mund door. Het stads deel Syburg, een zuide lijke uitstulping, her bergt een groot deel van het groen, waaraan de stad toch al zo rijk is. Met 27.140 hectaren is Dortmund de op één na grootste city van West- Duitsland en daarvan is 53 procent park en bos, of land- en tuinbouwge bied. Op Hohen Syburg wan delen de Dortmunders op een stille zondagmor gen en kijken ze naar het geweldige monu ment, dat het hoogste punt siert. 18 januari 1871* kwam dat bouw werk gereed en keizer Wilhelm de eerste, Bis marck en Von Molkte. staan er sindsdien nieer dan levensgroot. Gene raal Von Molkte kijkt uit over de Hengsteysee, een grote plas, aan de voet van het groene heu velland, waar men kan. roeien of zeilen, of boot tochten maken. Daar. aan de Hengsteysee ligt de enige camping, die de stad Dortmund rijk is. In de omgeving zijn er meer. Want pal ten zuid en en ten oosten van 's werelds tweede bierstad strekt zich het vermaar de Sauerland uit, liggen toeristencentra als Iser- lohn en Altena. Over de autobahn Sauerlandli-, nie, is men binnen twin tig minuten in het hart van het Sauerland. Dortmund is, wat de re creatie betreft, bepaald niet a lleen aangewezen op de omgeving. Ook binnen de stadsgrenzen komt de toerist volop aan zijn trekken. Dan bedoelen wij niet eens het gezellige winkelcen trum met het uitgestrek te voetgangersgebied. Ook bedoelen wij dan niet de dierentuin, hoe-' wel het een belangrijke toeristische trekpleister is met meer dan duizend', dieren en plantenkassen. Nee, het meest immense recreatiecentrum van' Dortmund, vindt de be zoeker in het zuiden van de stad, ten zuiden ook van de „Ruhrschnellwe- g": het Westfalenpark. 'Op zeventig hectaren vindt daar zowel de na tuurliefhebber als de\ rustzoeker, de onbezorg de pretmaker als de cul- tuurminnaar, de sport man als denu ja, i iedereen, er alles, wat- zijn hartje begeert. Voor één mark per per- soon, mag men er bin-1 nen. Kinderen van zes' tot zestien jaar betalen] de helft. Jongeren heb-' ben vrij toegang. Koop meteen een gecombi neerde kaart (volwasse nen 2 mark) zodat u ook recht hebt, gebruik te. maken van de lift, die in veertig seconden de tweehonderd meter overbrugt naar de twee uitkijk platformen van de televisietoren. Mid den in het Westfalen park, rijst het 220 meter hoge bouwwerk op, dat, waar men ook in Dort mund vertoeft, de weg wijst naar een van de grootste openluchtre creatiecentra van West- Duitsland. Iedere dag, brengt de lift de liefheb bers omhoog, om de be-' zoekers van een schitte rend uitzicht over de stad te laten genieten. Op 138 meter hoogte be- De Hengstey-see in Dortmund wordt voor allerlei takken van watersport gebruikt. Hohen-Syburg, waar veel Dortmunders zon dagsmorgens wandelen rond het hoge monument. vindt zich een roterend I renhemel op aarde lijkt restaurant, 's Avonds te zijn neergedaald, loont het ook de moeite Maar er is veel meer. In om tot vlak onder de de zomer staan er 35.000 twee draaiende „wurto- rozen in bloei, in niet renlichten" op te stijgen minder dan 1600 soor- en neer te kijken op de j ten. De bloemenborders grote stad, waar de ster-, langs de gazons en pa den beslaan samen een oppervlakte van 37.700 m2. Er is ook een open luchttheater met 5.000 zitplaatsen, waar in elk geval zondagsmorgens en 's middags altijd wat te doen is Dans, mu ziek, show, ballet, zang, enzovoort. Het Westfa lenpark is ook een open luchtdiscotheek rijk en tussen tien uur 's mor-, gens en tien uur 's avonds dansen de fon teinen in een van de vele door groen omzoomde vijvers op de maat van muziek. Geregeld wordt er vuurwerk ontstoken. En kinderen raken er> niet uitgespeeld. Ze kun nen gebruik maken van de 350 meter lange kin-' der-autobaan met twee- en vierzits-a u too tjes. Ook kunnen ze met ron- de bootjes in een vijver' rondpeddelcn. In tweepersoons gondel- tjes kan de bezoeker een „luchtreis" van duizend meter maken. Vier trein tjes, met elk zo'n negen tig zitplaatsen, rijden een route van 3200 me ter door het park. On derweg wordt via een bandje van alles verteld over de bezienswaardig heden, die men passeert. Talrijk zijn de vijvertjes met een weelde aan planten. Drie- of vierzits roeibootjes kan men hu ren, om op de Busch- muhlenvijver te varen. Aan restaurants is geen gebrek. Zo kunnen we doorgaan. Een uniek re creatiecentrum, dat Westfalenpark, en voor de liefhebbers van Dort munder Bier: In het r»'-. De televisietoren in het Westfalenpark is 220 meter hoog. park staat een vier en een halve meter hoog biervat, waar men zijn biertje kan tappen. Er omheen zijn 300 zitplaat sen in de openlucht en nog eens 250 overdekt. Het Westfalenpark vormt eigenlijk één ge heel met het sportcom plex. waar het bekende stadion „Rote Erde" en het spiksplinternieuwe Westfalenstadion deel van uitmaken. In dat laatste worden, zoals be kend, vier wedstrijden gespeeld in het kader van de strijd om het we reldkampioenschap. waarvan Riverboat, Ria's Saloon en Bonanza de bekendste zijn. In Duitsland zweert men 'trouwens nog bij dan spaleizen en meer van dergelijke amusements fabrieken. De bekendste en grootste danshal van Dortmund heet de Am-f bassador. De eigenaar van deze midden in de stad gelegen „tent" orga niseert elke week „Je- ka-mi" avonden. Als u toevallig in de buurt bent, adviseren wij u een kijkje te gaan ne men in deze „jeder- kann-mittmachen"-ge- beurtenis. Wilt u echter liever een plaatsje in het pluche, dan moet u het in de nachtclubs zoeken. Wij hebben ons laten verzekeren door Dort- munders-die-het-weten kunnen, dat Wintergar- ten en Jungmuhle, de bekendste zijn. Jongelui zijn meestal te vinden in Dortmunds oudste dis cotheek Metronoom of in de Apo-theke en de Kanapee. Deze lokalen, zijn evenals enkele res taurants, veel kroegjes en de nachtclubs, voor namelijk te vinden in de straten rond Burgtor, Burgwall en Schwanen- wall, van het station uit gezien, een paar hon derd meter naar links. Tot slot nog een tip voor die voetbalfans, die na een wedstrijd zo graag eens met collega-fans, of het nu Duitsers of Ne derlanders zijn, met kennis van zaken de wedstrijd willen analy seren onder het genot, van een glas bier. Voet balsupporters treffen zich graag in de New Yorkers of in Zollner, het gezellige barretje van de vroegere Borus- sia en Internationale speler Jurgen (Charly) Schutz. En geloof maar dat Charly zelf een aar dig Woordje wil meepra ten als het over voetbal len gaat. En omdat deze ex-internationaal een voortreffelijk gastheer is, is hij direct bereid om het Nederlands elftal hoog te noteren in het wereldkampioenschap.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 19