Pasen is voor Samaritanen exclusief buitengebeuren f BLOEDIG EINDE GUERRILLA-ACTIE RITUELE SLACHTING OP BERG GERIZIM £eidóc6oimmt Gevangenen naar Noorwegen voor veilig verhoor Meerderheid GS voor kerncentrale Distributie kosHe rijk 4,6 miljoen fRIJDAG 12 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Jeruzalem Terwijl duizenden pelgirms en toeristen zich in het oude Jeruzalem voorbe reiden op het kleurrijke Joodse Paasfeest, maakt de exclusieve Samaritaanse gemeen schap in Israël zich in grote afzondering op voor het eigen Paas-ritueel op de top van de berg Gerizim. Bij deze viering worden religieuze handelingen spelendenvijs gecombineerd met zuiver hei dense offeranden. De Samaritanen, van wie al in 722 vóór Christus sprake was, vormen in het bedreigde joodse land een kleine gemeenschap van 400 zielen. Zij geloven, dat zij de directe afstammelingen zijn van de stammen van Ephraim, Menashe en Levi. Ook zijn ze er van overtuigd, dat zij en zij alleen de werke- lije volgelingen zijn van Mozes. Zij erkennen dan ook alleen de vijf Boeken van Mozes i(Pentateuch) en het boek van Joshua en ver werpen met kracht alle andere profeten en de Talmoed. De Joden beschouwen de Samarita nen om die reden als „vreemdelingen", koe koeken in het joodse nest. Anderzijds is het de Samaritanen volgens hun eigen rituelen verbo den zich te mengen met de Joodse gemeen schap. Daar komt dan nog bij, dat de Samaritanen hun Tora (wet) als de oudste ter wereld be schouwen. Hij is 3608 jaar oud en dertien jaar na de dood van Mozes door de priester Ebis- ha, een achterkleinkind van Mozes' broer, op geitenhuiden geschreven. De mondelinge over levering van de wet door de Joden wordt niet door hen erkend. De Samaritanen beschouwen de berg Moriah dan ook niet als de heilige, door God aange-* wezen plaats, maar de berg Gerizim. Dat was ook de reden, waarom zij hardnekkig weiger den de tempel op de berg Moriah in Jeruza lem te herstellen, nadat' de Joden uit hun Ba bylonische ballingschap waren teruggekeerd. Getrouw aan hun Heilige schrift hullen de Sa maritanen, als het uur der handeling is aange broken, zich in wijde, witte mantels en treffen ze op de top van de berg hun rituele voorberei dingen voor het offer. Eerst worden twee vu ren ontstoken: het ene in een diepe ronde kuil, Tannour genaamd, die van stenen gemaakt is. Het tweede vuur wordt aangestoken onder het offeraltaar in een lange met stenen versterkte kuil. Op het altaar 'staan drie grote schalen met bronwater voor het wassen van de lam meren, één per gezin volgens de aanwijzingen in de bijbel: „het lam zal zonder fouten zijn, een mannelijk dier, één jaar oud. En geen bot mag worden gebroken". In een hoek van de offerplaats spelen jongens, net als hun vaders in het wit gekleed, met de lammeren. Later zullen ze ook deelnemen aan het ritueel. Hun voorhoofd wordt dan met het verse bloed van de geslachte dieren gemerkt als symbool van het bloedteken op de huizen der Hebreërs tijdens de Egyptische balling schap. Toen trok de engel des doods door het land en doodde alle eerstgeborenen van het volk van de farao. Maar de kinderen van Is raël spaarde hij: want ik zal in deze nacht door het land van Egypte gaan en alle eerst geborenen doden, mensen zowel als dieren. Ik zal ook alle goden van Egypte veroordelen, want ik ben de Heer. En het bloed op uw huizen zal een teken voor u zijn: overal waar ik het bloed zie zal ik voorbijgaan en er zal Oude Samaritanen zijn volgens eeuwenoude bij' belse riten tijdens de paas viering op de berg Gerizim zeven dagen lang in gebed verzonken. dan geen plaag over u komen om u te vernie tigen. (ook dat staat in Exodus, hoofdstuk 12, vers 12 en 13). De Hogepriester der Samaritanen, wiens ver schijning aan de bijbelse figuren op oud-hol- landse schilderijen'doet denken, draagt een ceremonieel groen gewaad. De andere priesters zijn in het wit gekleed. Er zijn bij deze vie- ring duidelijk twee groepen: de Cohanim (priesters) en de ouderen rondom de Hoge priester en de jonge mannen, die gereed staan bij het altaar om het offer te brengen. De Iman, de priester, die de gebeden leidt, heft met een speciaal refrein een lied aan. dat on middellijk door elke groep afzonderlijk beant woord wordt. Als de lammeren weggebracht zijn, werpen de mannen zich in het bruine zand. Na enkele mi nuten verheffen ze zich weer en smeken ze met uitgestoken handen de zegen van de he mel af. De Hogepriester zegent zijn kleine ge meente en citeert de verzen van de Uittocht uit Egypte. Als hij heeft gezegd: „En u zult het lam bewaren tot de 14e dag van deze maand. En de ganse gemeente der vergade ring van Israël zal het bij zonsondergang do den", grijpen de jonge mannen de lammeren, leggen de dieren op het gras naast de offer plaats en doden ze. Op datzelfde moment ver heffen zich de stemmen der Samaritanen om de Heer te prijzen, die het volk van Israël uir de handen van de farao heeft gered. Vervolgens dopen de mannen hun vingers in het verse bloed en geven ze de jongens het te ken van de Heer. Als dit ritueel zich voltrok ken heeft, vertrekt de Hogepriester in gezel schap van de ouderen. De andere Samaritanen villen ondertussen de lammeren en maken ze nauwgezet schoon om er zeker van te zijn, daf de dieren rein zijn. Het eigenlijke offer, de in gewanden van de lammeren, worden op het" offeraltaar verbrand in de vlammen van olijf hout. De dieren worden daarna op lange hou ten braadspitten gestoken en in een stenen oven gelegd, die daarna met klei luchtdicht wordt afgesloten. Feest Het feest voltrekt zich daarna volgens de richtlijenen van het boek Exodus: „En zij zul len het vlees in dezelfde nacht eten. aan het vuur gebraden, met ongedesemd brood, en zij zullen het met bittere saus eten. Zo zult u het eten, uw lendenen zullen opgeschort zijn en aan uw voeten draagt ge schoenen. Met de staf in uw hand zult gij met grote haast eten. want het is des Heren Pascha". Als de dieren drie uur geroosterd zijn en de avond over de berg valt komen de Samaritanen bijeen voor het Paas-maal. Bezoekers worden geweerd, want er staat immers geschreven: „geen vreemdeling zal er van eten". Onder ons vieren de Samaritanen dan ook hun Paas-feest. Mannen, vrouwen en kinderen staan rondom de offertafel en het hoofd van elk gezin ontvangt zijn deel om het volgens voorschrift te eten. De volgende dag wordt vier uur lang gebeden. De Samaritanen blij ven zeven dagen op de berg Gerizim, voordat zij weer afdalen naar Nabloes en omgeving. Zij slapen al die tijd in tenten, eten ongede semd brood en bidden uitputtend. Dwalend door een over-dynamische staat Is raël kan men zich afvragen: ,-,Hoe lang zal deze gemeenschap nog blijven bestaan?" Zal zij er in slagen haar geloof en tradities intact en onveranderd te houden zoals het sinds 2700 jaren het geval is geweest? De vrees is ge wettigd, dat de tijd in dit opzicht niet zo barmhartig zal zijn als de Samaritaan zelf. LEO THURING. Dag van het offer NOG EEN PAAR JAAR en het bedrag dat wij Nederlanders geza menlijk aan cosmetica uitgeven, haalt de één miljard gulden; in de I laatste vijf jaar is het tenminste al met zeventig procent gestegen j tot ruim 700 miljoen en de oorzaak van die stijging ligt beslist niet alleen aan prijsverhogingen en inflatie. Tegen dit mammoetbedrag zal het totaal van de baten die de Vasten- I actie 1974 welke de Nederlandse christenen voor arme en achter- I gebleven landen opbrengen schamel afsteken. Het zal in het dage lijks gebeuren even weinig spectaculair zijn, als het offer op Calva- rië in de wereld van ongeveer het jaar 33 na Christus' geboorte. Vanavond zullen we waarschijnlijk in groten getale moeten toegeven dat solidariteitsgevoel voor de medemens al even onderontwikkeld is als de solidariteit, die Christus bij zijn kruisoffer van Zijn mede mensen ondervond. Zelfs velen van de vertrouwde volgelingen heb ben verstek laten gaan. Bij de Paasverwachting slaat een mens nu eenmaal de offerdag het liefst over. VOOR WIE ZELF IN DEZE TIJD LEEFT, is het een onoplosbare vraag of de zorg voor de medemens bij menigeen op het achterplan blijft omdat het probleem van de solidariteit te veel van de mense lijke kant wordt benaderd en Christus wel de sluitsteen is. maar dan een waarvan we de plaatsing het liefst zo lang mogelijk uitstel len. Het kan ook zijn dat we alleen nog maar voor spectaculaire acties gevoelig zijn geworden; precies zoals Jezus' tijdgenoten in hoofd zaak reageerden op de momenten waarop God's zoon tijdens zijn aardse leven manifesteerde dat Zijn krachten die van een gewoon mens te boven gingen. Als zodanig kwam het grandioze offer van Calvarië niet in aanmerking omdat dat nu eenmaal niets spectacu lairs had. Toch wel een reden om vanavond een beetje beschaamd te zitten. Wanneer we bijvoorbeeld lezen wat de gemiddelde Nederlandse mens per jaar uitgeeft voor dingen welke zijn strikte welzijn te bo ven gaan. Wanneer we erkennen dat we ons eerder geroepen voelen voor een spectaculaire protestactie dan voor het ongemerkt depone ren van een offertje in de Vastenbus. WE HEBBEN NOG EEN PAAR DAGEN de tijd voor rehabilitatie. Een rehabilitatie waarvan niemand iets hoeft te merken. En daarom vermoedelijk juist de beste vorm van een zelfverloochening. Pre cies zoals Christus in nederigheid heeft willen sterven; zonder revo lutie. zonder politieke druk. Het aandeel van de TEL AVIV (AP/RTR) Met een bestorming van het bezette flatge bouw heeft een eenheid van het Israëlische leger gistermiddag een eind gemaakt aan een bloedige actie van drie Arabieren in het grensstadje Kiryat Sjemona. Bij de operatie kwamen behalve de drie commando's achttien Israëliërs om het leven en werden 16 ge wond. De drie, een Palestijn, een Syriër en een Irakees, kwamen 's mor gens schietend het stadje bin nen, bestormden een flat, gooi den granaten en verschansten zich op de bovenste verdieping. Na vier uur was de actie voorbij: toen hadden de Israëlische mili tairen, onder leiding van minis ter Dayan, het gebouw met op jeeps gemonteerde raketten vrijwel in puin geschoten en be stormd. Zij troffen de lijken aan van acht kinderen, vijf vrouwen en drie mannen, die door scho ten of door puin waren omgeko men. De drie commando's had den blijkbaar zelfmoord ge pleegd door zich met een gordel van explosieven op te blazen. Ook twee Israëlische militairen kwamen bij de actie om. Volgens het volksfront voor de be vrijding van Palestina was de actie bedoeld om 100 .guerilla's uit Israëlische gevangenschap vrij te krijgen. Volgons een mi litaire woordvoerder hebben de drie echter geen enkele eis ge steld. Twee uur na formeel haar ontslag te hebben ingediend, uitte me vrouw Meir een waarschuwing aan het adres van Libanon, maar de Libanese premier Solh antwoordde later dat zijn land niet verantwoordelijk is voor de actie. LONDEN (AP) Het Engelse blad Times heeft gemeld, dat gevan genen in Noord-Ierland in het geheim zullen worden overgevlogen naar Noorwegen, om daar veilig te kunnen getuigen voor de Europe se commissie voor de rechten van de mens in verband met beweer de beschuldigingen van martelingen. Het onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van klachten, geuit door de Zuidierse rege ring, over onmenselijke behan deling door Engelsen in de Ma- ze-gevangenis in Noord-Ierland. Door de voortdurende geweldda- dighede in Noord-Ierland was het onmogelijk voor de commis sie ter plaatse een onderzoek in te stellen. Daarom zou men be sloten hebben de getuigen te ho ren op een afgelegen vliegveld in Noorwegen. Onbekenden hebben gisteren bij de plaatsen Londonderry en Lis- naskea een vrachtwagen voor biertransport en een autobus ge kaapt en vol explosieven ge stopt. De chauffeurs werden ge dwongen de steden binnen te rijden. Zij waarschuwden tijdig de politie, zodat er geen slacht offers vielen, maar vooral in Londonderry was de schade groot. Ontslagen Dennendal opgeschort UTRECHT, (ANP). Het ontslag van zeventien groepsleiders van de zwakzinnigeninrichting Den nendal is een week opgeschort. Dit is het resultaat van een lang gesprek tussen twee dis trictbestuurders van de Alge mene bond van Ambtenaren met staatssecretaris Hendriks en de commissie Langemeier. De ABVA hoopt bovendien dat de commissie erin zal slagen de splitsing van Dennendal, door Nieuw Dennendal elders onder te brengen, nader uit te werken. Het bestuur van de Willem Arntzs- stichting gaat een kort geding aanspannen tegen drie ontsla gen stafleden van Dennendal. waarbij het zal eisen dat zij hun dienstwoningen ontruimen. In Utrecht heeft een actiegroep gisteren de kamer van wethou der Bransen, bestuurslid van de W A-stichting, tijdelijk bezet ge houden, uit kritiek tegen het ontslag van de Dennendal-perso neelsleden. Nixon krijgt dwangbevel WASHINGTON (AP) President Nixon heeft van de juridische commissie van het huis van af gevaardigden een dwangbevel gekregen, waarin wordt geëist, dat hij voor 25 april alle band opnamen en documenten over handigt die nodig zijn In ver band met het onderzoek naar een eventueel afzetten van de president. Op het laatste nippertje bood de juridische raadsman van Nixon, James St. Clair, enkele van de 42 gevraagde banden aan. Maar hij was te laat; de commissie besloot met 33 tegen 3 stemmen een dwangbevel uit te vaardi gen. De pers-chef van het Witte Huis. Ziegler, wilde niet zeggen of Nixon zich bij het dwangbe vel zal neerleggen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een meerderheid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland wil ja zeggen tegen een kerncentrale op de Maasvlakte. Alleen de PvdA-gedeputeerden mr. H. B. Engelsman en prof. dr. J. P. van Praag zijn in het zeven man tellende college tegen. Gedeputeerde N. v.d. Brugge heeft dit meegedeeld aan de Staten commissies voor economische en technische voorzieningen en voor milieubeheer. Volgende week zal worden bezien of de verhouding binnen GS zich nog wijzigt ten gevolge van de inbreng van deze commissies. Een uiteindelijke beslissing over al of geen kerncentra le zal pas begin volgend jaar genomen worden. De Statencommissies bleken gisteren zeer verdeeld, waarbij twijfel aan de veiligheid van kernenergiecentrales een belangrijke rol speelde voor de Statenleden. gem een schap DEN HAAG De benzinedistri butie heeft het rijk netto 4,6 miljoen gulden gekost. Daarte genover staat, dat ongeveer 50 miljoen gulden extra ontvangen werd aan motorrijtuigenbelas ting, als gevolg van het feif, dat velen deze belasting betaald hebben om distributiekaarten te verkrijgen. Premier Den Uyl heeft gister avond cijfermateriaal over de distributie verstrekt. De ont vangsten bedroegen in totaal ruim 12 miljoen gulden, waaron der 7,8 miljoen voor uitgereikte bonkaarten. 3 miljoen voor inge nomen machtigingen. De kos ten, welke de overheid maakte beliepen bijna 16,7 miljoen gulden. Bij het rijksbureau voor aardoüe- produkten waren 80 mensen te werk gesteld. Er zijn 2.700 man uren bij dit bureau verbruikt; aan betaald overwerk werden 785 uren extra verricht, en aan niet-betaald overwerk een veel voud hiervan. 2 x ter dood veroordeelde kandidaat presidentschap PARIJS (AFP) De tweemaal ter dood veroordeelde ex-kapi tein van het Franse geheime le ger in Algerije, Pierre Sergent, heeft gisteren bekend gemaakt dat hij zich kandidaat stelt voor het presidentschap. Sergent werd bij verstek ter dood veroordeeld voor zijn inmenging in de clandestiene strijd voor een Frans Algerije en nogmaals wegens zijn activiteiten bij de beweging van Georges Bidault en de Nationale Raad van de Revolutie. In 1968, na zijn te rugkeer naar Frankrijk, kreeg hij gratie. Zoals verwacht werd, heeft de Franse minister van PTT, Jean Royer, zich ook kandidaat ge steld voor het presidentschap. Royer is de derde uit het gaul listische kamp die zich kandi- daat stelt. In totaal waren er gisteren onge veer 22 kandidaten. HET GROOTSTE WERKGEVERSVERBOND het „neutrale" is nogmaals in het offensief gegaan tegen de regeringspolitiek, waar bij de welvaartsgroei in overwegende mate besteed gaut worden aan sociale zekerheid en overheidsuitgaven. De neutrale werkgevers zullen daarbij kunnen rekenen op de sympathie van de confessione le werkgeversorganisatie en op die onbelangrijke groepen in het parlement. Het lijkt ons in de eerste plaats nodig, dat deskundigen precies de be cijferingen van het werkgeversverbond gaan narekenen; om te zien of inderdaad slechts veertien procent van de welvaartsgroei voor vrije besteding door de burgers overblijft. In onze ingewikkelde maatschappij, waar alles op elkaar inhaakt, zijn immers al meer onnodige ruzies ontstaan door onvolledige cijferge gevens. DAARNA ZAL DE OVERHEID gedwongen moeten worden wat meer concreets bekend te maken van haar p'anning op middellange ter mijn. zodat de regering niet door jaarlijks incidentele maatregelen te treffen op de duur ongemerkt het overgrote deel van de produc tiegroei gaat opslokken. Daarna moet dan nog de moeilijkste vraag opgelost worden: waar do grens moet komen te liggen. Vast staat, dat de uitbreiding van do sociale verzekeringen en andere verplichte voorzieningen afgeremd moeten worden. Op het eerste gezicht is de nationale ziektekosten verzekering nog het enige grote project aat op uitvoering wacht. Zeker wanneer door inkomenstoenadering een groter percentage van het totale belastingbedrag door de gewone inkomentrekkers opge bracht zal moeten worden, lokt de overheid sponning uit, wanneer zij almaar doorgaat met de belastingschroef aan te draaien. Ze holt dan niet alleen het bedrijfsleven uit met risiko's voor de werk gelegenheid, maar gaat ook op verzet stuiten bij een grotere groep loontrekkenden. VOORLOPIG IS HET NOG MAAR een kleine groep die bezorgd is, anderen zien nog persoonlijk perspectief in een overheidspolitiek welke sterk op nivellering en gemeenschapszorg is gericht. Maar dit „voorlopig" kan wel eens korter duren dan bijvoorbeeld het zit tende kabinet hoopt. Daarom is het nodig meer duidelijkheid te scheppen inzake helt beleid op langere termijn. Kch. bew. h. b«-w. Krh bew. De bestendigheid van het weer -in ons land wordt sinds donderdag voortdurend bedreigd door een - tweetal fronten, die ons land WEERRAPPORTEN dicht genaderd zijn en zelfs nog mftx nccr<> wat verder opdringen. Het ene tomn- slug front bevond zich donderdag- Amsterdam bew. 21 o avond juist ten noorden van de 5° PjJ* zw. bew. 21 O Waddeneilanden, het vormt de Eelde 1A 0 voorste begrenzing van grote hoeveelheden zeer koude pool- lucht. In deze luchtsoort kwa men de temperaturen in mid den- en zuid Skandinavië zelfs in de middag maar nauwelijks boven het vriespunt. Het andere front kwam tegelijkertijd juist ten zuidwesten van de provincie Zeeland aan, waar het zelfs nu en dan wat regen veroorzaakte. Het ziet er naar uit, dat het noordelijke front uiteindelijk ons land zal bereiken. Het weer verkrijgt de komende dagen dan ook een minder zon nig karakter hoewel de kans op regen van enige betekenis klein blijft. Wel gaan de temperatu ren naar omlaag en komen met maxima van iets onder de vijf tien graden op een voor de tijd van het jaar normaal niveau. Vooruitzichten voor zondag: Aan tal uren zon: 3-11. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 14 graden, Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Locarno mhurg Zürlch C.nablanca

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9