Intriges rond schouwburg-directeur Leidse glippers Allerlei(ds) stad Voorstellingen onzorgvuldig voorbereid EX-RAADSLID DOET AANVAL OP K O "hS „Het is niet zo leuk 100 te worden" v Clanoit AH Daacltacl HETSLAAPKAMERCENTRUM voor de fandsi w8,romfee„u«S5s/,4pfa™«;' het slaapkamercent rum PAGINA 3 VRIJDAG 12 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueël LEIDEN Schouwburgdirec teur Hans van Dam, die na een voetoperatie niet „uit de voeten kan" en slechts halve dagen in zijn tijdelijk kan tooronderkomen aan de Hooglandse Kerkgracht (v.m. gebouw IJdo) aanwe zig kan zijn, kon geen com mentaar leveren op de uitla tingen zoals die door schouw burgcommissielid ir. Wouter Kuyper in diens brief aan de gemeenteraad zijn gedaan. Hij zei ook niet op de hoogte te zijn van een nieuwe concept-instructie voor de Schouwburgdirec teur, waarin de Schouwburg commissie de verantwoorde lijkheden van de heer an Dam stringent heeft beperkt en volkomen afhankelijk heeft gemaakt van het oor deel van deze commissie. In '69 had de toenmalige wet houder van culturele zaken Sannes te kennen gegeven, dat aan de Schouwburgdirec teuren zoveel mogelijk vol machten verleend dienden te worden. In de nieuwe opzet (voorjaar 1974) wordt hij ge heel ondergeschikt gemaakt aan de commissie. Zo stelt de commissie uiteindelijk zelf het speelplan van de schouwburg vast. Afwijkin gen dienen schriftelijk en tij dig aan de commissie te worden voorgelegd. Hierin ziet de heer Van Dam vooral moeilijkheden ontstaan: an nuleringen geschieden soms zeer kort voor de voorstel ling of op de dag zelf. Ook door ziekte of anderszins kun nen wijzigingen in program ma of bezetting der gezel schappen niet „tijdig aan een commissie kenbaar wor den gemaakt. Op 15 maart j.l. vond een ge sprek plaats met Van Dam, mr. Weiland. K en O-direc teur Tjitte Weber (geen lid van de commissie) en com missie-secretaris Spaans. Hierbij wed geconstateerd, dat bij het afsluiten van con tracten met gezelschappen in „onvoldoende mate duidelijk wordt gewezen op de beper kingen die voor de decorop- bouw en andere technische voorzieningen in de theater ruimten in Leiden (t.w. LAK, stadsgehoorzaal en Rijnlands Lyceum) aanwezig zijn". Tevens werd geconsta teerd, „dat de geleden scha de door de schouwburg niet wordt geclaimd bij gezel schappen die om welke nala tigheid van hun zijde dan ook bedoelde schade hebben berokkend". De gesprekspartners kwamen tot de conclusie, dat in dlf gevallen voorstellingen on zorgvuldig zijn voorbereid en/of afgewikkeld. Directeur Van Dam heeft zich voorals nog niet achter deze ziens wijze kunnen stellen. 23.Ï - - Lido - Papilion Het probleem met het verfilmen van lijvige best-sellers is altijd, dat zo veel kijkers zich reeds een eigen beeld hebben gevormd en gaan zoeken naar episo des, die de scenarioschrij vers om een „handelbare" lengte te krijgen juist heb ben geschrapt. Houdt men rekening met deze factoren, dan is Franklin J. Schaff- ner's verfilming van Henri Charrière's „Papilion" een knappe prestatie. Vooral in het eerste deel komt de sfeer van het boek ijzer- sterk over. Het vernederend bestaan in de strafkolonie in Frans Guyana, het onmense lijk optreden van de bewa kers, hebzucht en sadisme ook bij de als uitschot be handelde galeiboeven onder ling. Centraal staat de figuur van Papillon, onschuldig ver- Leidse bioscopen oordeeld wegens moord op een pooier. S Steve McQueen weet hem het juiste accent te geven. Dus- tin Hoffman is zijn voor naamste tegenspeler. Om hem voor de rol van Louis Dega, de kapitaalkrachtige vervalster, te kunnen krijgen heeft men zijn rol moeten opblazen tot bijna hetzelfde formaat als die van Steve McQueen. Hinderlijk is dit beslist niet, want ook Hof man geeft een sterke vertol king en de groeiende vriend schap tussen d'e beide man nen, die zo verschillend van karakter zijn, geeft de film een extra dimensie. Hoewel bewonderaars van het boek, om de in de aanhef ge noemde redenen, wel op- en aanmerkingen zullen hebben ademt Schaffner's filmversie van deze bestseller on danks de Amerikaanse ac teurs en de Engelse dialogen helemaal de sfeer van het boek. Een groter compliment kan men de producent niet maken. - Camera - „The Bridge over the River Kwai" is geen nieuwe in Lei den. Enkele jaren geleden reeds kon het Leidse bios cooppubliek genieten van deze spannende oorlogsfilm. In Birma kregen gevangenen de opdracht een brug te bou wen over de rivier de Kwai ten behoeve van een spoor lijn. Onder de meest afschu welijke omstandigheden vaak. Op het eind wordt de brug maar weer opgeblazen om die Jappen dwars te zit ten. - Studio - Jesus Christ Superstar is deze week het enige blijvertje. Week 10 gaat deze roek-ope ra waarin het lijdensverhaal van Jesus Christus opge voerd wordt. in. - Rex - films lijkt maar geen einde te komen. Ditmaal vertoont Rex ..Het duivelsmasker van Tang". Om het allemaal echt te doen lijken wordt er zelfs Chinees gesproken. Maar er blijft een Ameri kaans tintje aan zitten. Dat wordt er aan geven door A. Harris, die samen met Yang Shih Ching de regie voert. Het gaat in Het Duivels masker van Tang" om een vrouwelijk karate- wondertje prinses Hua. Zij trekt er op uit om de moord op haar vader te wreken en om een gestolen heilig zwaard terug te brengen. Uiteindelijk lukt het haar het een zowel als het andere te doen met enige mannelijke assistentie, dat wel. - Luxor - Louis de Funès Bezeten van motortechniek heeft Maurice Berger (Louis de Funès), een Parijse taxichauffeur, in zijn oude wagen een opgevoerde motor geplaatst. Met zijn fa milie gaat hij daarmee op vakantie in Spanje. Ook zijn zwager Léon met vrouw en dochter gaat mee, achterin de caravan. Bij de Spaanse douane, waar het de familie lukt grote hoeveelheden ta bak in sokken binnen te smokkelen, maakt Maurice kennis met de charmante Myrian, onbewust van het feit dat zij een beruchte ju- welendievegge is. Zij stopt een diamant 'ter waarde van 100 miljoen gulden in zijn jasje, zodat hij dat over de grens kan smokkelen. Maar Maurice krijgt het warm en stopt zijn jasje in een koffer. De bende van Myrian ziet dat en doet alle mogelijke moeite het jasje terug te krijgen. Dolle situaties uiter aard. - Trianon - J. Paul Belmondo De le vensgenieter dokter Paul Si- may heeft niet altijd geluk. Zijnlelijke vrouw Christine bezorgt hem via een dom au to-ongeluk twee gebroken be nen en hij komt te liggen in zijn eigen kliniek vlak bij Bordeaux. In zijn vrijgezel- lentijd heeft Paul Simay al tijd een bijzondere liefde ge koesterd voor lelijke meisjes. Met zijn vrienden deed hij altijd wie het lelijkste meis<- je feon versierenEn daar werd soms flink wat geld op gezet. Hij ontmoette zijn toe komstige vrouw in Marokka. Ze was verlegen, droeg een bril en had een gebrek aan haar benen. Geen beletsel voor onze avonturier, vooral niet daar haar vader, profet- sor Dupont, een van de be langrijkste chirurgen van Bordeaux was met een heel nieuwe kliniek. De vader zag wel iets in Paul als schoon zoon. Deze hapte gelijk toe vooral omdat de nieuwe kli niek zijn bruidsschat zou wor den. Zijn huwelijksdag krijgt een geheel andere wending als Paul zijn schoonzusje ontmoet, hetgeen uiteraard vele verwikkelingen tenge volge heeft. LEIDEN Terwijl rond de Groenoordhaldlrectie onderzoekingen gaande zijn 'met geluidsbandjes als bewijsmateriaal) naar het doen en laten v de geschorste directeur Ton Daey Ouwens - waardoor in sommige kringen gesproke nwordt van een mini-Watergate-affai re - kondigen zich in een andere gemeentelijke sector nieuwe onlus ten aan. Thans blijkt het ondergronds te rommelen rond de Leidse schouwburg. Het beleid van directeur Hans van Dam is hier in hel geding. Ook lijkt een versmelting van deze gemeentelijke theaterin stelling met de Leidse Volksuniversiteit K O niet onwaarschijn lijk. De oude schouwburg wordt op het ogenblik vertimmerd en ver bouwd, zodat te zijner tijd dit aloude bouwwerk voor toneel en klein theater als een Phoenix uit zijn as kan verrijzen. Tegen die tijd zal er wel meer veranderd zijn, althans als de voortekenen, die door ir. Wouter Kuyper worden gesignaleerd, niet bedriegen. Wouter Kuyper nu - tot het laat ste kwartaal van het vorig jaar lid van de gemeenteraadsfractie van D'66 - heeft deze week aan de raad per brief kenbaar ge maakt dat hij per 10 mei a.s. ontslag neemt als lid van de Schouwburgcommissie, een ge zelschap dat volgens hem „de hand licht met de verordening en de bedoelingen van de raad zoals uitgedrukt in het debat van 9 juni 1969". De commissie zal dan praktisch geheel in han den zijn van K O: „En het is tegen het financiële belang van de gemeente, dat een volksuni versiteit zonder democratisch bestuur een miljoenen-injectie krijgt via verschillende subsi dies", aldus Kuyper. De heer Kuyper gaat in zijn adres aan de raad de samenstelling van de commissie na. Daar is b.v. de heer Spaans (Wasse naar), lid-secretaris, die „een eigenmachtig beleid voert. Hij directeur van Slavenburgs Bank en penningmeester van schier ontelbare verenigingen, stichtin gen, kerkbesturen enz. Verder bankier van enige aannemers en commissaris bij Van Rhijn - Noorlander en Van Rhijn wer den benaderd voor de restauratie van de schouwburg". Kuyper voert aan, dat de heer Weiland convoceert geen vergadering als het hem niet uitkomt. Hij be hartigt de commissiezaken in diensttijd, terwijl hij geen vrij stelling van B en W daarvoor heeft. Hij heeft een brief aan de raad van een inwoonster van het hofje naast de schouwburg in zijn la laten liggen (de be woonsters hebben liever geen gebreek aan hun ramen voor 3 of 4 cm2 meer lichttoetreding, maar willen modern sanitair)." Dan is er de heer Padt (Oegst- geest), „meestal afwezig", waardoor in feite twee personen als ambtenaar ter secretarie zit ting hebben in de commissie, o.m. in strijd met een uitlating van de wethouder in juni '69. al dus de heer Kuyper. Voorzitter ir. B. Hageman, benoemd door K O, is herhaaldelijk „drie of vier weken buitenlands". Pen ningmeester is mr. H. Weiland", bij wie „bepaald een accumula tie van functies opvalt. Hij is Het huwelijk tussen Hans Harbers uit Waddlnxveen en Marian van Nes uit Boskoop, beiden lid van de Waddinxveens rijvereniging „De Reijersburgh" trok giste ren grote belangstelling in Bos koop. Met een wintigtal amazo nes en ru '.ers werd het bru'.ds- ncr.r ven hu - rchac'd en naar het gemeentehuis begeleid. lid is van het dagelijks bestuur van K O: „K O wordt in feite bestuurd door hem en Gmelich Meyling". Dan gaat Kuyper in zijn brief aan de raad verder: „Op het ogen- blik probeert het bestuur van K I O - vooruitlopend op elke j structuur die door de raad moet worden vastgesteld - de direc teur van de schouwburg aan de kant te schuiven. Daar ik tegen ondergronds gewroet tegen Van 1 Dam ben heeft het dagelijks be stuur van K O voorgesteld I mij terug te trekken als lid van de commissie". Mevrouw wethouder Elly den i Haan-Groen is in de commissie benoemd namens de gemeente. „Ze zit in het algemeen bestuur van K O (zodat ook zij ver-1 antwoordeliik is voor het „ver zoek" van K O aan mij om af te treden) en woont verder zei- den de commissievergaderingen bij. Ze had geen bezwaar tegen Weilands zitting houden in de door B en W benoemde bouw commissies van K O en j schouwburg toen zijn commissa riaat bekend werd, ook niet toen de architect liet blijken, dat Weiland voor hem persona I non grata is". De datum van ontslag nemen als i commissielid wordt door de heer Kuyper symbolisch gezien: 10 mei was „de datum van een overval door een partij, die het met de democratie niet zo nauw I nam". LEIDEN ,nHet Is niet zo leuk hoor, om honderd te worden. Je krijgt gebreken, 's nachts lig Je vaak wakker en overdag heb je niets te doen. Maar een mens heft over zijn eigen .even nu eenmaal niets te zeggen Mevrouw Anna .v.d. Blom— Braxhoven, de trots van het oudeliedenhuis aan de Heren gracht, ervaart haar eeuwfeest zelf helemaal niet als een triomf. Ze vindt het natuurlijk leuk dat iedereen haar van daag komt feliciteren omdat ze „het gehaald heeft". Maar ze durft haar talrijke nakomelingen niet dezelfde leeftijd toe te wensen. „Oma", zoals de bejaarden haar noemen, slij thaar da gen op een stoel voor het raam. Ze wacht op de dingen die omen gaan: „En tussen beiden denk ik dan aan wat voorbij is. Aan mijn man die sergeant constobel was bij de marine en een heel klein tractementje mee naar huls bracht, zodat ik erbij moest erken. Ik hield veel van m'n man. Soms maakte hij reizen van drie of drieënhalf jaar. Maar de gedachte dat hij me ontrouw was kwam zelfs nooit bij me op. En ik denk aan de feesten. Vooral de 3 oktober feesten waren erg leuk. Dan zong en danste ik de hele dag". 'nu kun mevrouw v.d. Blom zelfs geen spelletje domino meer spelen. „M' n gedach- ten zijn nog wel goed, maar m'n ogen niet meer. „Mijn gedachten zijn eigenlijk het enige dat nog goed is. En ik bid God elke dat dat dat zo mag blijven. Mevrouw v.d. Blom blijft wachten. „Lang kan het nu niet meer duren", erkent ze. Hartebrug Het Jongerenkoor van de parochie O.L. Vrouwe Onbevlekte Ont vangenis, bij de meeste Leide- naren beter bekend als de „Hartebrug", verzorgt mcfgTn de teksten en de muziek van de Liturgie van de Paaswake in de Hartebrugkerk aan de Haarlem merstraat. Het jongerenkoor werd eind vorig jaar opgericht door een klein groepje enthou siastelingen. p In eerste instan tie ontstond er een groep ven zo'n twintig jongeren, die na een soort oprichtingsvergade ring onder andere een werk groep en een tekstgroep koo-. De repetities verliepen al snel succesvol onder leiding van d muzikale leidster Marjan Boor,. Op 22 december van het vori- jaar verzorgde de groep voor de eerste maal de teksten en mu ziek van de eucharistieviering en besloten werd om elke laat- IS ste zaterdag van de maand voor S het voetlicht te treden. Naast K het jongerenkoor werd door een *s van de leden. Karei van Enge len, in het begin van dit jaar een jeugdkoor oogericht voor kinderen van 12 tot 16 jaar. De Liturgie van de Paaswake be gint morgenavond om 9 uur. Het thema van de dienst luidt: licht in duisternis. De celebran ten zijn pater B. Demmers en H. Stokman. Natuurvorsers onder redactie van Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 historische Vereniging organi seert morgen een excursie naar de Amsterdamse Waterleiding duinen. De natuurvorsers ver trekken om 9.47 uur met de trein naar Heemstede vanwaar De dienst Gemeentewerken Lei- ze met de bus verder gaan naar den heeft enkele verkeerslichtin- Oversteken stallatles geplaatst op de ver schillende kruisingen van de Churchilllaan. De voor de wer king van dergelijke installaties benodigde automaten worden binnenkort aangebracht. Voorts is ook de reeds bestaande in stallatie ter hoogte van de over steek met de Verdistraat ver nieuwd en aangesloten op de oude automaat. De fietsers, ko mend vanaf het Vijf Meiplein of vanaf de Verdistraat, die de Churchilllaan willen oversteken, moeten nu extra opletten, om dat bij de vernieuwing van de installatie de verkeerslichten voor de fietsers verplaatst zijn. De kans bestaat dat er misver standen komen, wanneer men dit niet in de gaten heeft. De fietsers, die willen oversteken, moeten voortaan, na op het spe ciale knopje te hebben gedrukt, eerst naar het direct vóór hen gelegen verkeerslicht kijken en niet meer zoals vroeger naar het licht aan de overzijde van de eerste rijbaan. De lantaarn op de middenberm geldt nu voor fietsers, die de tweede helft van de weg willen overste ken. Kabel-TV De Merenwijlthewoners zullen bin nen niet al te lange tijd kennis kunnen maken met de voorde len van „kabeltelevisie". De ap paratuur hiervoor is reeds ge construeerd en men verwacht dat over ongeveer 3 maanden met uitzenden begonnen kan worden. De Merenwijk is da eerste wijk in Leiden die op het kabel-t.v.-systeem aangesloten wordt. Wanneer andere wijken aan de beurt zijn, Is nog niet bekend. Voor dit kabel-tv-project, dat on geveer IJi miljoen gulden gaat kosten, Is een speciale stichting opgericht, <met een bestuur waanin zitting hebben de direc teur van de Stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Lelden (GWS), de heer C. Streejland, en de heer Wentholt, van de dienst gemeentewerken Leiden. De antenne voor de kabeltelevisie zal worden geplaatst op de hoge schoorsteen van de vuilverbran dingsinstallatie achter de Groenoordhal. Hierdoor Is het mogelijk programma's te ont vangen van Hilversum 1 en 2, België/Vlaams, België/Frans, Duitsland J en 2 en onder gun stige omstandigheden ook 3. Voor woningen van de GWS en voor woningen van de diverse woningbouwverenigingen ligt het in de bedoeling een maande lijkse bijdrage in de huur som te verwerken. De bewoners moe ten tevoren kenbaar maken of zij op het systeem aangesloten wensen te worden. Ook de bewoners van de Mulder kring zullen, later dan in de Merenwijk, op het kabeltelevi siesysteem aangesloten worden. Men Is daar op het moment be zig met het vormen van een commissie Kabel-tv, die tot taak zal krijgen met het dage lijks bestuur van de Stichting Kabelt.v. het projekt tot stand te brengen. f?lll|lvll ffa p!| Jh en meest verleidelijke siaapkamerkollektie van Nederlar pelctakulaire shp.w van beiaaibaar en verrassend slapen anno 1974.-OFKDEALERS: AUPINGDRAKACEL-ZAALBERG-IDEENS Een uniek sfeervol kijkfeest georganiseerd rond de Paas Dagen. «sisirrruiei'iHWTlMlinTIBIIinnilflTiïïïWHWMWHIFTTtnflHifniïl Uwe - Grachlweg 69-tl do HOBAHO veiling. til 02Ü21 129-19 Dage!i|k» V.tr. 9 tpt 6 uur - Maandag» vanii 1 pu» n/B DofxfWdao liovpaeond WI S uur Parkeren Goor» probleem -:••• - -r m! HET SLAAPKAMERCENTRUM voor de pandstad presenteert: De grootste nieuwste IjHg en meest verleidelijke siaapkamerkollektie van Nederland. 40 modellen -18 merken -164 uitvoeringen. •OFK DEALERS: AUPING-DRAKA CEL-ZAALBERG* IDEENS OPENINGSTIJDEN SLAAPKAMER PAASSHOW Donderdag 11 april van 2 tot 9juur Vrijdag 12 april van 9 tot 6 uur Paaszaterdag 13 april van 9 tot 5 uur 2e Paasdag van 10 tot 5 uur

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3