OPHEFFING OLIEBOYCOT LIJKT NADERBIJ TE KOMEN ró ijmaker 29 jaar lang ondergedoken Geen maximum snelheid bindend Oorlogsmisdadiger in Den Haag gepakt y5We moeten ons kroost opsluiten Wegenbouwplan waanzinnig WÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBm\ Tienduizenden bossen bloemen doorgedraaid verdien 'n echte 29e JAARGANG No. 8816 VRIJDAG 12 APRIL 1974 TV-S ELECTIE Ned. I: 20.16 uur Hawkins, met James Stewart; 21.30 uur Mu sic-all-in. Ned. II: 19.05 uur Wie van de drie; 20.16 uur Stille kracht (3); 21.25 uur Leven in beeld; 22.40 uur Uit de kunst. WOLKENVELDEN Op de meeste plaatsen droog met tijdelijk wolkenvelden. maar vooral in het zuiden ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen noord en oost. Max. temp. van 10 gra den op de Wadden tot om streeks 17 graden in het zuiden van het land. Zon 5.49—19.33. Maan 1.46—9.55. Schev. hoogw. 7.0019.28, laagw. 2.5015.06. DEN HAAG (ANP) De politie krijgt geen andere richtlijnen voor de controle op de 100 km maximum snelheid. Dit hebben de procureurs-generaal gisteren op een vergadering in Den Haag besloten. Het vonnis van de kantonrechter in Utrecht waarin werd be paald dat de maximumsnelheid niet voor autosnelwegen gold, heeft het standpunt niet doen veranderen. De kantonrechter in Utrecht was van mening dat de 80 km snelheid op gewone autowegen wel bindend was, omdat de verkeersveiligheid hier wel op het spei staat. f Kantonrechter Gielen uit Sneek acht geen van alle maximum snelheden buiten de bebouwde kom bindend. Deze uitspraak is gegrond op het feit dat in het RVV alleen maatregelen be paald mogen worden die te maken hebben met de verkeers veiligheid, en niet met bijvoorbeeld brandstofbesparing. Op weg naar Pasen 1974 met hoop op zon en rust Grote stromen toeristen kwamen gisteren al en ook vanmorgen ons land binnen. Op de foto een beeld van de grenspost Bergh bij Arnhem. De meeste Duitsers reden naar het westen; bij de jonge oosterburen is vooral Am sterdam erg in trek. De grootste drukte wordt echter vanmiddag en vanavond verwacht. Moeder olifant Valley in een tamelijk charmante dracht aan de wandel achter een kinder wagen, waar zelfs een pasgeboren olifantje geen plaats in zou vinden. Ze geniet nog even van haar rust in het Deense Dronningmöllle, voordat de toernee van haar circus Benneweis begint. DEN HAAG Premier Den Uyl heeft aanwijzingen, dat de opheffing van de olieboycot tegen Nederland vorderingen maakt. Er is volgens hem sprake van een verdere vermil- dering van de verhouding met de Arabische olieproduce rende landen. Uit de jongste aanvoercijfers blijkt even eens dat de boycot niet erg veel meer voorstelt. Na afloop van de kabinetsvergadering zei de premier giste ren, dat hij zijn opvattingen vooral baseert op uitspraken van bewindslieden uit de Arabische landen en op perspu blicaties daar, waarin thans de gebetenheid ontbreekt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na een anonieme tip heeft de Haagse re cherche gistermorgen in een woning aan de Pauwenlaan in Den Haag de nu 56-jarige J. P. P. aangehouden, die op 5 januari 1950 door de bijzondere strafkamer van de ar rondissementsrechtbank te Assen wegens oorlogsmisda den bij verstek ter dood was veroordeeld. De man, die is gearresteerd, heeft bijna 29 jaar bij zijn ouders onderge doken gezeten. Bij de eerste verhoren op het Haagse hoofdbureau van politie bleek, dat de man de woning aan de Pauwenlaan al die jaren niet heeft verlaten. Volgens de dagvaarding is de man tijdens de Tweede Wereld oorlog vrijwillig in Duitse krijgsdienst getreden. Boven dien heeft hij opzettelijk meer- dere malen als landwacht in de provincie Drente de Duitsers geholpen. Tegenover de hoofdof ficier van justitie mr. A. W. Ro- singh heeft hij gistermiddag verklaard op de hoogte te zijn geweest met de inhoud van het in 1950 uitgesproken vonnis, dat ook nu nog steeds van kracht is. Op de vraag of de doodstraf nu nog ten uitvoer zal worden gelegd wilde de voorlichtingsof ficier van Justitie, mr. C. van Steenderen, zich niet uitlaten. „Theoretisch is het mogelijk, maar na zoveel jaar wil ik gra tie natuurlijk niet uitschake len", zei de heer Van Steende- Zie ook elders in deze krant. Uit door het ministerie van Eco nomische Zaken verstrekte cij fers over de olieaanvoer krijgt men reeds de indruk, dat de problemen overwonnen zijn. De aanvoer'van voor Nederland be stemde ruwe olie was vorige maand nauwelijks minder dan in maart 1973, en de voorraad is zelfs duidelijk hoger. De bruto-aanvoer (zowel die voor export als voor binnenlands verbruik) stond vorige maancf met 7,5 miljoen ton op 66 pro- Volgens de premier zal het bin- cent van de gemiddelde maand- nenlands verbruik van olie en van energie in het algemeen dit jaar niet de normale groei van 8 9 procent halen. Het ver bruik zal volgens hem zelfs on der het niveau van vorig jaar blijven. Gezien de energie- schaarste is dat een verheugen de ontwikkeling, aldus de pre mier. aanvoer over de eerste helft van 1973. De netto-aanvoer (voor binnenlands gebruik al leen) bleef slechts 0,1 miljoen ton achter op het niveau van maart 1973. Op 1 april jongstle den was de voorraad ruwe olie 4.4 miljoen ton, een jaar gele den 3,5 miljoen ton. De verwer king van ruwe olie bereikte met 5,25 miljoen ton een niveau van ongeveer 90 pet van dat van maart 1973. Zwetocj 1 mei thuiswerk r zorgde moeders in Voorhout [VOORHOUT ,;We moeten onze kinderen opsluiten. Sommige hou- den we nu al vijf jaar binnen. Ze hebben nog nooit op straat ge speeld". Bezorgde moeders op de Engelselaan in In Voorhout hou den nu al jaren angstvallig hun kroost binnen. Achter de woningen zitten de kinderen samengepakt op benauwde stukjes speelgrond. Een kleine zandbak met daar omheen wat straattegels. Geen kant kunnen ze uit. LA VALETTE (AFP) Uit er kentelijkheid voor de bemidde ling van de premier van Malta bij de vrijlating van de door Palestijnse extremisten gekaap te Jumbo, vorig jaar november heeft de KLM de premier. Dom Mintoff, zes paarden aangebo den. Op zijn beurt schenkt deze twee ervan aan een manege, en de overige aan de politie. Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM Het hele Neder landse polilie-apparaat is op zoek naar de beruchte Amster damse zwendelaar Mathias G. (47). Met een 'familie-lid, die inmiddels is gearresteerd plaatste hij de afgelopen tijd advertenties in buitenlandse kranten, waarin hij in ruil voor 15 of 20 gulden, „administratiekosten" thuiswerk aanbod. Het geld inden zij wel. maar voor het beloofde werk zorgde het vanuit Sassenheim werkende tweetal riet. Mathias G. is al eens eerder voor deze praktijken veroordeeld. De straf voor zijn laatste veroorde ling moest hij nog u tr.ltten. VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren. Desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Schrille vervoerscontrasten in Japan. Door de staking onder het personeel van het openbaar vervoer lig gen de spoorrails (in Yokohamaer totaal verlaten bij, terwijl de autowegen extra vol zijn. UTRECHT (ANP) „De wegenbouwplannen tot het jaar 2000 van Rijkswaterstaat grenzen aan waanzin en de verwezenlijking ervan betekent een ramp voor Nederland. Men kan zonder moei te berekenen dat de 4,5 procent van het landop pervlak van Nederland, dat rond de eeuwwisse ling door wegen zal worden bedekt, meer is dan de oppervlakte van de provincie Utrecht. Neder land kan zich gewoon niet permitteren het opper vlak van een hele provincie zomaar aan wegen weg te gooien". Deze noodkreet is afkomstig van de fysisch chemi cus prof. dr. J. D. Fast. In het blad TNO-project betoogt hij uitvoerig hoe de auto onze geliefde vijand door het massale gebruik ervan de na tuur vernielt, energie en materialen verkwist en onvoorstelbare hoeveelheden en op wereldwijde schaal, maar ook hoe het sociale patroon van landen en steden wordt ontwricht door de hogt prioriteit die zowel door individuele burgers als door de overheid wordt gegeven aan het auto- De plannenmakers doen prof. Fast griezelen als zij tussen nu en het jaar 2000 zo'n 4600 kilometer au toweg willen aanleggen. „Het gaat niet alleen om het aantal vierkante meters grond dat wog moei worden. Maar men houdt geen rekening met do enorme, onherstelbare schade aan natuurgebie den". Prof. Fast vindt dan aan „onze blikken af god" ontstellend veel mensenoffers gebrucht wor den. Van ullc stoffen die in 1971 de Nederlandse lucht vervuilden, was 57 procent afkomstig van het verkeer. Volgens een TNO-rapport brachten de Nederlandse auto's ut dat jaar twee miljard kilo afvalstoffen in de lucht; dat is voor elke Ne derlander drie maal zijn eigen gewicht. [Elke keer als er een kind ontglipt i houden de ouders hun harten vast want de Engelselaan is le- vensgevaarlijk. Het verkeer I snort er met grote snelheid [Tijdens crisis [Portugese olie naar Nederland BONN Nederland heeft tijdens de energiecrisis van de afgelo pen winter olie van Portugal ge kregen afkomstig uit de Portu gese kolonie Cabinda in West-A- frika. Dit werd tijdens het economisch congres over Afrika, dat in Hamburg gehouden wordt, mee gedeeld. Nederland heeft vóór de energiecrisis om politieke re denen olie uit de Portugese ko lonies geweigerd. Portugal heeft tijdens de boycot olie geleverd om ons land tot een welwillende houding te bewegen tegenover Portugals koloniale politiek. Maar Nederland overweegt nu toch ernstig om Portugees Gui nea als onafhankelijke republiek te erkennen. langs de voorramen en niemand die daar iets tegen kan doen. Im mers de Engelselaan ligt buiten de bebouwde kom en dan mag er 80 kilometer gereden worden. Op de gevaarlijke onoverzichtelij ke weg zijn de gevolgen de laat ste jaren niet uitgebleven. Bijna elke week is het weer raak. Kortgeleden nog vloog een auto mobilist 't bollenland in en een paar dagen geleden werden drie auto's total-loss gereden. Won der boven wonder vielen er geen gewonden. Alle acties van de bezorgde ou ders om van de Engelselaan een veilige laan te maken kre gen tot nu toe weinig gehoor. De gemeente Voorhout zegt dat het aanbrengen van borden met een snelheidsbeperking een zaak van de provincie is. En de pro vincie zegt dat snelheidsbeper king niet nodig s. Maar de bewoners van de Engelse laan blijven de andcht vragen. Gisteren hingen zij een meters lang spandoek boven het weg dek met de tekst: „Door zo hard dor de bocht te knallen zullen er dooioen vallen". De verantwoordelijke man achter deze actie de heer Nijssen „We blijven actie voeren. Het sparen van kinderlevens is ons dat meer dan waard". Rijnsburg De bloemenveilingen van Rijnsburg, Lisse en Roelof- arendsveen krijgen de laatste dagen een absolute topaanvoer van bloemen te verwerken. In Rijnsburg ligt het record op 321.000 bos tulpen per dag. De prijzen liggen over het alge meen bijzonder laag. Goede soorten brachten gemiddeld 35 cent oer bos op. Er werden de efgelopen dagen tienduizenden bossen doorgedraaid. On de bloemenveiling E.M.M in Roelofarendsveen werden woensdag ongeveer 100.000 bos sen tulpen aangevoerd. Ook i daar daalde de prijs per bos tot een minimum prijs van 25 cent, i Daarentegen werd er voor de rozen en jaarrondchrysanten een behoorlijke prijs betaald. Nu de bloemenkwekers door het voortdurende zomerse weer ge noodzaakt zijn zoveel tulpen aan te voeren is de kans groot dat in de week voor „Moederdag" meestal de topweek in deze maanden, er beduidend minder bloemen op de markt zullen zijn. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - oen bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. BON Stuur deze bon in open envel Naam zonder postzegel, neer Adres antwoordnummer 349, Leid Woonplaats. Stuur een boeket bloemen neer: Naam LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1