DIAMANTPASPOORT: ZEKERHEID BELEGGER Snelle hulp redt velen van wisse dood Aartsbisschop Durban vreest voor guerrilla in Zuid-Afrika Zuster meldt massamoord in Mozambique Spanning groeit tussen kerk en staat in Oeganda „Confrontatie" roept orthodoxe priesters op Medic Alert: WOENSDAG 10 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Mgr. D.E. Hurley, r. k. aarts bisschop van Durban en ver klaard tegenstander van de huidige apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering, heeft in een vraaggesprek met het Westduitse persbureau KNA gewaarschuwd voor het gevaar dat de guerrilla-oorlog in Rhodesië en Mozambique overslaat naar Zuid-Afrika. vreedzame oplossing van het rassenprobleem in Zuid-Afrika komt, maar er toch ernstig re kening mee te houden dat de tijd daarvoor te kort zal zijn. Hij sprak zich voorts uit tegen de steun van kerkelijke groe peringen aan bewegingen die geweld gebruiken om hun doel te bereiken. In de afgelopen tijd heeft de aartsbisschop weliswaar teke nen waargenomen die duiden op een wijziging in de houding van de blanken in Zuid-Afrika tegenover de negers, maar hij meent toch dat een fundamen tele verandering in de houding van de blanke minderheid te lang op zich laat wachten. De belangrijke factoren voor een maatschappelijke omwen teling in Zuid-Afrika noemde mgr. Hurley het groeiende zelfbewustzijn bij de negerbe- volkng en het streven van dit bevolkingsdeel naar eigen vak bonden die door de overheid als volwaardige gesprekspart ners worden erkend. Mocht er toch een vreedzame oplossing komen, dan acht de aartsbisschop een „ruimtelijk gescheiden" ontwikkeling van de rassen op een echt recht vaardige basis eerder in de lijn der verwachtingen liggen dan een geïntegreerde maat schappelijke ontwikkeling naar het voorbeeld van de Portuge se gebiedsdelen in Afrika. Een dergelijke oplossing, al dus mgr. Hurley, houdt echter in dat de blanken in Zuid-Afri ka bereid zijn voldoende goed bouwland en gunstig gelegen industrieterreinen aan de ne gerbevolking af te staan. Een vreedzame oplossing is op de huidige basis zeker onmoge lijk. Nu bezitten de blanken die maar twintig procent van de totale bevolking van Zuid-A frika uitmaken, 87 procent van de grond. De Rooms-Katholieke zuster, Ma ria de Carli, die door de autori teiten van Mozambique uit het land is gezet, heeft in Rome voor het Italiaanse kerkelijke persbureau N.T.C. verklaard, dat zij waterdichte bewijzen in handen heeft van een zeer re cente massamoord door Portu gese troepen in Mozambique. Zij heeft aangekondigd deze gege vens binnenkort 'bekend te zul len maken. Zij verklaarde te vens, dat een katholieke pries ter, wiens naam nog geheim moet blijven, een uitgbreide do cumentatie aan het opstellen is over een massamoord door Por tugese troepen in Inhaminga, 160 kilometer ter noorden van Beira. De 37-jarige Maria de Carli, die in Beira een pastoraal centrum leidde werd op 5 maart samen met zes missionarissen uit Mo zambique uit gewezen. De zes priesters verblijven nog steeds in Mozambique. KORTE METTEN De moraaltheoloog prof. Stephanus Pfürtner o.p. van de Zwitserse universiteit Freiburg legt zijn ambt neer. Ook wil hij ontslag vragen uit het priesterambt en uit de orde der dominicanen. Wel wil hij in nauw contact blijven met de kerk. Prof. Pfürtner kwam in conflict met zijn bisschop en de congregatie voor de geloofs leer naar aanleiding van zijn twaalf stellingen met betrek king tot de sexuele moraal". Hij kreeg een publi kat ie verbod en zijn colleges en voordrach ten werden onderworpen aan een censuur. Dr. Bernhard Mandrella, de Westduitse missiearts, die in Nigeria de „Lassa-koorts" (naar het dorpje Lassa, waar de ziekte voor het eerst is waargenomen) had opgelopen en die op spectaculaire wijze naar West-Daitsland is overge bracht, voelt zich weer goed. De aartsbisschop van Ontisha, mgr. Arinze, die na de zitting van de congregatie voor de evangelisatie van de volken van Rome naar West-Duitsland is gereisd om zich van de toe stand van dr. Mandrella op de hoogte te stellen, zei, dat hij waarschijnlijk spoedig uit het ziekenhuis zou worden ontsla gen. Twintig gevangen Zuidviet- namese intellectuelen en stu denten hebben zich tot paus Paulus gewend met het ver zoek te bemiddelen ten gunste van de politieke gevangenen in Zuid-Vietnam. In een brief aan de apostolische delcgaat in Saigon wijzen de twintig, die zelf verblijven in de gevange nis van Chi Hoa, erop, dat de wapenstilstand niet altijd wordt nageleefd. Ook schrijven zij, dat vervolgingen en arres taties in de door de regerings troepen gecontroleerde gebie den hand over hand toenemen. In verband met de overstro mingsramp In Brazilië heeft de Wereldraad van Kerken ge vraagd om financiële steun voor hulpverlening in de ge troffen gebieden. De Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen heeft een bedrag van tienduizend gulden beschikbaar gesteld cn stelt haar gironummer 5261 in Utrecht open voor bijdragen voor de hulpverlening in Brazi lië. Het Interkerkelijke Vredes beraad, waarin negen Neder landse kerken samenwerken, heeft steun betuigd aan een voordracht van de Russische dissident Andrej Sacharow voor de Nobelprijs 1974. De atoomgeleerde Sacharow, dio zich inzet tegen onvrijheid en onrecht In de Sovjet Unie, is al voor een prijs voorgedragen door verscheidene groeperin gen alsook door een groep hoogleraren aan de juridische faculteit te Leiden, die daartoe formeel het recht hebben. KERK EN WERELD Radio Oeganda heeft aartsbis schop Nsubuga van Kampala ervan beschuldigd te „hande len als een vertegenwoordiger „Orthodoxe priesters worden zeldzaam. Maar beter is he d'af zij meerdere parochies be dienen desnoods met minder heilige missen per parochie dan dat parochies volledig be zet zijn met afvallige pries ters". Aldus een oproep in het deze week verschenen Paas- nummer van het maandblad „Confrontatie". „Veteranen-emeriti zo ver volgt het blad meldt u in Gods naam om de rijen van uw falende confraters aan te vullen. Organiseer in de vrij zinnig bestuurde bisdommen regelmatig kerkdiensten, des noods gebedsdiensten met ka- techisten. Vraag buitenlandse orthodoxe priesters en zet hen na taaischoling in voor het he lemaal te laat is". Onder het opschrift „De Hol landse Missie" schrijft „Con frontatie" onder meer nog: „Hoewel het modernistisch of fensief in Nederland mislukt is, gaat de destructie voort. Wie in dat offensief zijn geloof verloren heeft, krijgt het niet automatisch door die misluk king terug". „Helaas, in alle bisdommen blijven modernistische ambts dragers en functionarissen, zij het vaak terwille van hun le vensonderhoud en geenszins uit overtuiging, hun plaats bezet ten, vaak een sleutelpositie". Het blad legt zijn lezers een enquête voor met de vraag of er in hun woonplaats een or thodoxe kerkgelegenheid is en zo niet, of men bereid is deze te helpen organiseren of te be zoeken. van het Imperialisme". Het antwoord hierop van de aarts bisschop is alleen door het ka tholieke dagblad „Munno" ge publiceerd, dat volgenberich ten uit Oeganda binnenkort van de regering een verschij ningsverbod zal krijgen. De beschuldigingen van de re gering betreffen vooral het plan van mgr. Nsuguba de stoffelijke resten van iwee. ka tholieke missionarissen van het eerste uur weer te laten over brengen naar Oeganda. Vol gens de aartsbisschop heeft hij zijn plannen aan de regering voorgelegd en toestemming ge kregen. Radio Oeganda meent, dat het overbrengen van de stoffelijke resten in kleine kisten de be wering van de Libische leider Gaddafi illustreert. Gnddofi beweerde bij een bezoek aan Oeganda, dat het christendom „in koffers naar Afrika wordt gebracht door imperialisten en om politieke redenen". Het ra diostation is van mening, dat de aartsbisschop moet ophou den zich bezig te houden met politiek en zich moet beperken tot de verkondiging van het woord van God. De relatie tussen kerk en staat in Oeganda is de laatste jaren nogal eens veranderd. In 1972 zette president Amln tieniallcli Europese missionarissen het land uit, omdat ze volgens hem niet te vertrouwen waren en ook de aartsbisschop werd er toen van beschuldigd be trokken te zijn in een complot tegen de regering. UTRECHT Meer dan ooit tracht de-man-met-wat-centjes die te beleggen in zaken die on vergankelijk zijn en aanmerke lijk meer waard worden. Naast het goud is de diamant daar voor het aangewezen object. Om een voorbeeld te geven: de - prijs van diamant is in vijf jaar tijd ongeveer driemaal zo hoog geworden.. Diamant kopen was tot voor kort eigenlijk een beetje een hache lijke zaak. De waarde ervan wordt door vier hoofdfactoren bepaald. Internationaal wordt dat aangeduid met de vier c's van carat (karaatgewicht), co lour (kleur), clarity (zuiver heid) en cut (slijpsel). Tot nog toe was de aspirant-koper van diamant, die daarvoor, afhanke lijk van de kwaliteit, enkele dui zenden tot tienduizenden gul dens uitgeeft, uitsluitend aange wezen op het advies van de dia mantair. Een kwestie van ver trouwen dus, waarbij vanzelf sprekend het risico omgekeerd evenredig is aan de betrouw baarheid van die specialist. Stel dat de diamantair-taxateur nu eens zijn dag niet heeft en de waarde enkele duizenden gul dens te hoog schat, dan gaat de koper mooi de mist in. Dat behoort nu tot het verleden. In Utrecht heeft Neerlands grootste juweliersgroep.^ Schaap Citroen van Gelder, een dia mantlaboratorium ingericht; het eerste in Nederland. Daar wor den met elektronische appara tuur exact de „vier c's" be paald. en van de belangrijkste waarde bepalingen van diamant is de kleur. Men onderscheidt vele graderingen tussen blauwwit en geel. De blauwwitte en witte zijn het zeldzaamst en daardoor het meeste waard en geschikt voor belegging. De diamant-fo- tometer in het diamantlaborato rium kan door diverse metingen bij lichtreflectie exact de kleur bepalen. Daarbij kan met ul- :ra-violetbelichting tevens fluo rescentie, die een extra flonke ring aan de diamant geeft, in net gesteente worden aange- oond. zuiverheid van een diamant vordt internationaal bepaald loor het al dan niet zichtbaar :ijn bij een tienmaal vergroting 'an zogenaamde „inclusions" insluitsels), onzuiverheden die ie helderheid negatief kunnen jelnvloeden. Wanneer die bij deze vergroting niet zichtbaar zijn, spreekt men van flawless of loepzuiver. Naargelang deze insluitsels toenemen, gebruikt men de internationale coderin gen: wsi (very very small in clusion) vsi (very small inclu sion), si (slightly imperfect) en imperfect (grotere insluitsels). De speciale microscoop van het diamantlaboratorium spoort niet aileen feilloos alle insluitels op bij de gestelde norm, maar kan zelfs tot 120 maal vergroten. Bo vendien kan op deze microscoop een camera worden gemon teerd, waardoor de diamant 60 maal vergroot kan worden gefo tografeerd. Diamant wordt in allerlei vormen geslepen. De bekendste slijpvor men zijn briljant, marquise, ba guette en emerald. In de vijf tiende eeuw werd door de Por tugezen de eerste gefacetteerde slijpvorm toegepast. Aan het be gin van deze eeuw berekende de wiskundige Marcel Tolkowsky als eerste de ronde achtsymme- trische slijpvorm, waarbij de ei genschappen van de diamant het beste tot hun recht komen: briljant. Ongeacht het formaat van do diamant heeft de briljan te slijpvorm altijd 57 facetten (33 boven en 24 onder), even tueel aangevuld met één slijp- vak aan de onderkant voor de zetting. De zo nauwkeurig mo gelijke benadering van deze op timale slijpvorm kan worden „gemeten" met de proportieme ter van het diamantlaborato rium, waarbij de volgende gra deringen wederom de waarde van de diamant meebepalen: Edelstenen en vooral diamanten u-orden de laatste tijd een gewild beleggingsobject. perfect, very good, good, me dium en poor. Het gewicht van de diamant wordt uitgedrukt in karaten (niet tc verwarren met karaat van goud). Een één-karaat dia mant weegt 0.2 gram. Dat bete kent dat een 5 karaat diamant, die in optimale kwaliteit zo'n 350.000 gulden kost, slechts één gram weegt! De uiterst gevoeli ge elektronische balans van het diamantlaboratorium geeft het karaatgewicht aan in tienden van punten (1 punt is 0.01 ka raat is 0,002 gram). En als alle instrumenten hun werk gedaan hebben en de „ka raktereigenschappen" van een steen bepaald zijn, worden die vastgelegd in een diamantpas poort. Dat geeft niet alleen in formatie voor een uiterst nauw keurige taxatie, maar dient te vens als identificatiebewijs. Het bevat onder andere een foto van de diamant, zestig maal ver groot. Alle door meting verkre gen eigenschappen van gewicht, kleur, slijpsel .*n zuiverheid worden in het diamantpaspoort volgens internationale benamin gen beschreven, waarbij iedere pagina wordt ondertekend door twee experts van het diamantla- boratorium, dat bestaat uit gemmologen edelsteenkundi- gen diamantdeskundigen en diamant-beleggingsexperts. De waarde van zo'n paspoort? De heer Sander van Gelder, alge meen directeur van Schaap Ci troen en beëdigd taxuteur:. „Door de voortschrijdende infla tie groeit de vruug naar dia mant voor beleggingsdoelelnden sterk. Dat geldt ook voor de be- leggingsdiamunt van enkele dui zenden guldens. Hierdoor be staat het gevaar dat inferieure diamant op de markt wordt ge bracht. In ons diamantlaborato rium kan de potentiële koper zelf met behulp van nauwkeuri ge elektronische apparatuur en experts de waardebepalende ka rakteristieken van de diamant bekijken. Het diamantpaspoort geeft extra zekerheid voor zijn aankoop." Binnenkort bestaat de Stichting Medic Alert Nederland tien jaar. Tien jaar, waarin de stich ting nauwelijks bekend is ge worden, ofschoon haar werk voor veel mensen letterlijk van levensbelang kan zijn. Ondanks haar onbekendheid hebben ech ter al honderden mensen hun le ven te danken aan Medic Alert op het moment, dat ze door be wusteloosheid zelf niet in staat waren hun artsen van vitale in formatie te voorzien, bijvoor beeld dat het toedienen van be paalde geneesmiddelen absoluut dodelijk zou zijn. Op dat mo ment echter gaf het simpele roestvrijstalen plaatje, dat ze aan een halsketting bij zich droegen, de artsen de nodige in formatie of wees hen de weg naar het medische dossier, dat in het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag, waar de stichting onderdak heeft, in noodgevallen 24 uur per dag te raadplegen is. Vreemd eigenlijk, dat zo'n belang rijke organisatie als Medic Alert nauwelijks enige bekend heid geniet. „Inderdaad", zegt directeur B. Verwaart, „maar we hebben eenvoudigweg de middelen niet om meer aan de weg te timmeren. We zijn op het moment met het Nederland se Rode Kruis aan het bespre ken, of we in die organisatie op kunnen gaan. Als dat lukt, en alles wijst er op, dan kunnen we via de kanalen van het Ne derlandse Rode Kruis meer be kendheid geven aan ons werk". Medic Alert is een van oorsprong Amerikaanse organisatie, die werd opgericht door een arts, wiens dochtertje na een ongeval een penicilline-lnjectie kreeg, waarvoor het allergisch bleek te zijn. Het meisje raakte bewuste loos en kon dankzij zeer snelle hulp van een wisse dood gered worden. De arts kwam op het idee zijn dochtertje een metalen plaatje te laten dragen, waarop vermeld stond, dat penicilline voor haar gevaarlijk was. Wel dra kreeg dit idee navolging en ontstond de wereldwijd vertakte organisatie Medic Alert. In Ne derland dragen momenteel on geveer negenduizend mensen een halsketting van Medic Alert. De werkwijze van Medic Alert is even simpel als doeltreffend. Ie mand die een halsketting wil hebben, schrijft een briefje naar Medic Alert, waarna hij een in- schrijvingskaart ontvangt. Op deze kaart vult hij zijn naam en adres in, die van zijn huisarts en van familieleden, die in ge val van nood gewaarschuwd moeten worden. Bovendien ver meldt hij op deze kaart wat zijn bloedgroep is, voor welke stof fen hij allergisch is en aan wel ke ziektes hij lijdt, die Invloed kunnen hebben op de therapie. Belangrijk zijn in dit verband bijvoorbeeld suikerziekte, nier ziekte of een hartkwaal. Maar ook het dragen van contactlen zen wordt vermeld, omdat een niet opgemerkte contactlens het oog onherstelbaar kan beschadi gen. Zodra Medic Alert de kaart heeft terugontvangen wordt aan de hand van de gegevens het sta len plaatje gegraveerd. Op het plaatje komt een nummer, dat correspondeert met het nummer op de kaart, die in het archief wordt opgeborgen. Op het plaat je staat bovendien het telefoon nummer van Medic Alert. Hoeveel mensenlevens heeft de halsketting van Medic Alert in middels gered? „Dat is niet te zeggen", vertelt directeur Ver- waart. „In heel veel gevallen worden wij niet ingeschakeld, omdat het plantje duidelijk ge noeg was. Neem nu het geval van die man, die midden in de nacht in een sloot langs de weg werd gevonden. Iedereen meen de, dat hij dronken was. Tot ie mand het plaatje van Medic Alert ontdekte, waarop stond dat hij aan suikerziekte leed. De man bleek een dlabetisch coma te hebben. Als dat niet zo snel was opgemerkt, dun was hij zeker overleden. dan kunnen ze ons altijd bellen. Omdat wij in het Rode Kruis Ziekenhuis zitten, waar op ieder uur van de dag doktoren aanwe zig zijn, kunnen we meteen de gevraagde gegevens geven. Aan de hand van het nummer op het plaatje kunnen we de identiteit van de patiënt vaststellen en bijvoorbeeld het adres van zijn huisarts opgeven. Het komt ook voor, dat we ingeschakeld wor den bij de identificatie van lij ken". De halskettingen zijn niet alleen bestemd voor lijders aan chro nische ziektes of mensen, die al lergisch zijn voor bepaalde ge neesmiddelen. Zoals gezegd kunnen ze ook aan dragers van contactlenzen grote diensten be wijzen. „Er zijn veel vrachtwa genchauffeurs, die onze halsket ting dragen. Ze hebben daar dan alleen hun bloedgroep op staan. Zo voorkomen ze. dat er na een ongeval kostbare tijd be steed moet worden aan het be palen van hun bloedgroep", ver klaart de heer Verwaart. Wordt een drager van een hals ketting gevonden en de artsen moeten meer van hem weten. Voor twintig gulden kan men in het bezit komen van een hals ketting van Medic Alert. Niet erg veel, als men bedenkt, dat de stichting van tijd tot tijd contact opneemt met do dragers van de halskettingen om te con troleren of de gegevens nog kloppen. Bovendien betaalt Me dic Alert de telefoonkosten, als vanuit het buitenland de hulp van de stichting ingeroepen wordt. De drager van dc hals ketting weet zich zo ook buiten de landsgrenzen verzekerd van de hulp van Medic Alert. Het is zelfs zo, dat bij een langdurig verblijf in het buitenland de ad- mlnistratiekaart van een drager opgestuurd kan worden naur de afdeling van Medic Alert, die in dat land werkzaam is. Al met al weinig geld voor een medisch paspoort, dat eigenlijk nog bij te weinig mensen bekend is. De Stichting Medic Alert Neder land is voor het aanvragen van halskettingen uitsluitend per brief of per briefkaart bereik baar op het adres: Rode Kruis Ziekenhuis, Sportlaan 600 in Den Haag.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9