Gratis vervoer naar verafgelegen school Middelbare scholier moet te jong pakket keuze doen émia IRA teistert Ulster met nieuwe type bom COMMISSIE BEPLEIT: MILIEUBEWUST Verlaging leeftijd minimumloon niet meer dit jaar Nieuw Dennendal roept hulp van vakbonden in 4 ÖENSDAG 10 APRIL 1974 LEIDSE COURANT JEN HAAG Gratis vervoer voor leerlingen van het voortgezet onder, wijs die dagelijks grote afstanden moeten afleggen om de school te be zoeken. Deze suggestie doet een com missie onder leiding van de Drentse qnderwijsinspekteur dr. G. Huizinga in een rapport over de problematiek rond de plattelandskinderen en hun schoolkeuze, dat gisteren is aangebo den aan staatssecretaris Veerman van Onderwijs. Tot dusver verbindt de overheid reiskosten vergoedingen voor leerlingen aan het ouder lijk inkomen. Volgens de commissie moet die, regeling verdwijnen en zouden alle kinderen die verder dan tien kilometer van een school voor voortgezet onderwijs wonen, van koste- gebruik moeten kunnen maken. De commissie meent dat hiermee een einde kan worden gemaakt aan de achterstelling van het plattelandskind voor wat de school keuze aangaat. „In grote steden kunnen de kinderen uit allerlei scholen kiezen, op het platteland gaat het kind vaak naar de dichtst bijzijnde school, omdat de juiste keuze te ver buiten bereik ligt" aldus dr. Huizinga. Berekend is, dat een gratis-^ervoer-regeling de overheid jaarlijks 7*0.000 gulden meer zou kosten dan de thans toegekende subsidiebe dragen. Uit het oogpunt van democratisering van het onderwijs is dit bedrag volgens de commissie volledig gerechtvaardigd. De er varingen van de commissie berusten op een onderzoek naar het leerlingenvervoer in het gebied rond Emmen. Minister: weinig toekomst voor bouwmateriaal uit huisvuil Van een onzer verslaggevers EN HAAG Voor minister Vorrink van Milieuhygiëne is het zeer de vraag of in de praktijk gebruik ge maakt kan worden van bouwmateriaal dat ver- vaardigd is uit reststoffen van huisvuil. ,&et bureau Kierkels in Breda heeft in opdracht van de Vuilaf- voermaatschappij een methode ontwikkeld om een nieuw bouw materiaal te vervaardigen. De I»minister deelt in antwoord op vragen de KVP-Kamerleden de dames Groensmit en Cornelis- sen mee, het niet waarschijnlijk te achten dat grote hoeveelhe den tot bouwmateriaal verwerkt afval op de markt afgezet kun nen worden. Gelet op de grote verscheidenheid in bouwmateria len is het volgens haar niet te verwachten, dat bouwmaterialen uit huisvuil een grote bijdrage kunnen leveren aan het streven naar hergebruik van huisvuil. Zonodig kort geding Philips-kader legen kleinere winstuitkering EINDHOVEN (ANP) De federatie hoger personeel Philips overweegt een kort geding tegen de gloeilam penfabriek als inderdaad I één miljoen gulden zal worden afgetrokken van de winstuitkeringen voor het hoger personeel in 1974, Volgens de federatie is het plan van Philips in strijd met de door Philips ge maakte afspraken. De korting zou het gevolg zijn al dus een verklaring van de fede ratie van het zogenaamde Haags akkoord dat in 1973 ge-, heel buiten het hoger personeel om tussen het biireau industrië le werkgevers en de industrie bonden is gesloten. Als Philips het plan uitvoert, zal de federa tie zich met zijn achterban be raden over stappen, waarbij ju ridische akties in de vorm van een kort geding niet worden uit gesloten. v-iW'ju 4 i Het centrum van Armagh in Noord-Ierlana ziet er uit alsof er juist een luchtaanval heeft plaatsgevon den. Brandbommen van de IRA legden een tiental winkels in de as. Een schril milieu-contrast op een Duits autokerkhof, tussen de schoonheid van de natuur en het afval van de mens. Een in volle bloei staande kerseboom probeert grauwheid van de autowrakken-te verbloe men. Damstenen Op de Amsterdamse Dam wordt hard gewerkt aan een vernieuwing van de sierbestrating. Het is voor het eerst sinds 1920, dat het pla veisel van de bekende kleine steentjes wordt vernieuwd. Veel koerden trekken de bergen in LONDEN (RTR) - Honderddui- zend Koerden zf.jn in de afgelo pen vier weken uit Iraakse ste den verhuisd naar het uitge strekte berggebied van Koerdis- tan, in het noorden van Irak. Volgens een woordvoerder van de Koerdistaanse democratische partij KDP, Sjaflq Qazzaz, be vinden zich onder hen artsen, geleerden en technici van de olievelden bij Kirkoek. Volgens Qazzaz, die een rondreis door Europa maakt om steun te krijgen voor Koerdische zelf standigheid binnen Irak, zijn er nu 50 artsen in Koerdistan, en enkele weken geleden nog maar zes. De Iraakse regering zou Iraakse artsen in het buitenland proberen te bewegen naar hun land terug te keren de plaats van de vertrokken Koer dische artsen in te nemen. Chileense artsen welkom in Nederland UTRECHT (ANP) Staatssecreta- rës Hendriks van Volksgezond heid heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst meegedeeld, dat enkele Chileense artsen die in hun eigen land in gevaar verke ren, toestemming zullen krijgen zich in Nederland te vestigen. Hoeveel Chileense medici hier zuilen worden toegelaten is vol gens dr. A.E. Leuflink, voorzit ter van de KNMG, nog niet pre- cies bekend: „Minder dan tien". De KNMG wil de overheid vragen de grenzen te sluiten voor medi sche studenten uit het buiten land. Dit niet om principiële re denen, maar omdat er zo'n groot tekort is aan opleidings plaatsen, dat men bij selectie de voorkeur aan Nederlanders wil geven. Op het ogenblik wordt 12 procent van de opleidingsplaat sen door buitenlanders bezet. Wel wil de KNMG een uitzonde ring maken voor vluchtelingen en vervolgden. F rank Sinatra kan het toch niet laten. Na een rustperiode van 2 jaar gaf hij in december weer twee concerten en een tv-optre den en nu is hij begonnen aan een tournee var 12 concerten'. De CarnegHall in New York was uitverh'Kht toen Sinatra er weer zijn Voice kwam laten ho- BELFAST (RTR) De Noordierse steden Belfast en Ar magh hebben gisteren te lijden gehad van een grote reeks van bomaanslagen, waarschijnlijk gepleegd door de IRA. In beide steden gingen vele winkels en auto's in vlammen op. De schade is enorm, maar er liepen slechts negen mensen verwondingen op. De IRA schijnt gebruik te maken van een nieuw type brand bom. Bij ontploffing verspreiden zij een licht ontvlamba re vloeistof, waardoor het effect veel groter is dan bij tot nu toe gebruikte brandbommen. den de wegen naar het centrum hermetisch af. Anonieme tips per telefoon maakten gewag van wel veertig brandbommen wat tot het vermoeden leidde dat de IRA de hele binnenstan in brand wilde steken. Gisterayond braken ernstige rellen uit in de katholieke wijk Falls Road. Veertig bussen en vrachtwagens werden gekaapt om de straten mee te blokkeren De IRA-terreur begon in Belfast met hetin brand steken van een bus en een vrachtwagen. Een automobilist werd aange houden zijn wagen werd volge laden met explosieven en hij werd gedwongen verder te rij den. De man slaagde er in uit de auto te springen voordat deze ontplofte. Op diverse plaat- sen in de stad ontdekte de politie gestolen auto's geladen met ex plosieven. Rond het middaguur In het stadje Armagh brandden ontploften in een tiental winkels van het winkelcentrum negen brandbommen. Politie en leger winkels geheel uit. De schade waarschuwden de bevolking van wordt op 20 miljoen gulden ge- de straat te blijven en grendel- raamd. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd niet te verwachten dat de leeftijd waarop werknemers het minimumloon voor volwassenen moeten krijgen 23 jaar dit jaar nog verlaagd zal worden tot 22 jaar. De bewindsman waarschuwde tij dens het beleidsdebat over de begroting van Sociale Zaken voor te snelle verlaging van de maximumleeftijd voor het mini mumloon. Hij zei dat invoering van het volwassenen-minimum loon voor 22-jarigen de loonkos ten sterk zal doen stijgen. „We moeten oppassen voor een cu mulatie van de kostenstijgin gen". Hij beklemtoonde geen te genstander van verlaging van de leeftijdsgrens tot 22 jaar te zijn, maar hij vond dat de so ciale partners (werkgevers en werknemers) het gesprek hier over zelf in het georganiseerd overleg op gang moeten bren gen. Pas als in een groot aantal bedrijfstakken het minimumloon ook nan 22-jarigen wordt uitge keerd is de tijd rijp voor wette lijke maatregelen, zo meende minister Boersma. Hij zei op den duur een ontwikkeling te verwachten waardoor 18 jaar de grens wordt voor het wettelijke minimumloon. De loontechnische dienst stelt mo menteel steekproefgewljs een onderzoek in naar ontduiking van betaling van het minimum (jeugd)loon. In Utrecht is gebleken, dat het wettelijk minimumloon voor jeugdigen duidelijk invloed heeft op de vraag naar jonge werkne mers. Vooral bij vrouwelijk per soneel onder 19 jaar is deze vraag gedaald. Berkhouwer op reis naar Amerika en Sovjet-Unie DEN HAAG De voorzitter van het Europese parlement, mr. C. Berkhouwer, heeft een uitnodi ging gekregen voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. De uitnodi- ding Is afkomstig van voorzitter Chitlkov van de raad van de Unie van Sovjet-republieken. Eind deze week zal de heer Berkhouwer ook een tiendaags bezoek beginnen aan de Ver enigde Staten. Later in het Jaar zal hij nog naar Zuid-Amerlka, Zutdoost-Azië en Afrika gaan. De Russische uitnodiging, waar hij waarschijnlijk rond pinkste ren op in zal gaan, noemde mr. Berkhouwer „een volgende stap op weg naar de erkenning van het bestaansrecht van de Euro pese Gemeenschap." In de Ver enigde Staten zal hij besprekin gen voeren met vertegenwoordi gers van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, de senaat en het huis van afgevaardigden, terwijl de kans groot is dat ook president Nixon hem zal ont vangen. De heer Berkhouwer verwacht spoedig een onderhoud met de Britse premier Wilson te zullen hebben. Na de zaterdag in Pa rijs gehouden herdenkingsdienst voor George Pompidou heeft hij vluchtige ontmoetingen gehad zowel met Nixon ais Wilson. De heer Berkhouwer zei gisteren op een persconferentie dat het beter zou zijn als alle gepraat over een crisis in de Europese eenwording eens zou opnouden. Het Europese parlement kan een stilstand niet accepteren, meende hij. Bangladesj zal ange overdragen aan Pakistan NEW DELHI (AP) India, Pa kistan en Bangladesj zijn het eens geworden over de vrijla ting door Bangladesj van 195 Paklstnanse krijgsgevangenen. Deze PaklsLonen zouden door Bangladesj worden berecht we gens oorlogsmisdaden. Met dezo overeenkomst is een van de laatste barrières tussen de be trokken ionden, na de Indiaas- Pakistaanse oorlog van 1971, uit de weg geruimd. Aan de onder tekening van dit verdrag zijn vijf dagen van hard onderhan delen voorafgegaan. Pakistan heeft beloofd de bewij zen die tegen de 195 zijn verza meld te bestuderen en te kijken of er reden is hen in Pakistan alsnog te vervolgen. Bangladesj heeft er op de drie-landenconfc- rentie In New Delhi op aange drongen dot Pakistan in ruil voor de 195 krijgsgevangenen do half miljoen niet-Bangladezen accepteert die zich vanuit Bang ladesj In Pakistan willen vesti gen. Pakistan heeft nl 96.000 Im migranten geaccepteerd en wil nog eens 44.000 mensen toela ten. De Pakistanen zeggen ech ter geen 500.000 mensen te kun nen opvangen. II!I11IIII1BIIIII1I11I1H Van een onzer verslaggevers UTRECHT De werkgroep Nieuw Dennendal heeft de vakbonden ge vraagd tussenbeide te komen in het conflict rond Dennendal. In een telegram aan NVV-voorzitter Kok en de Algemene Bond van Ambte naren is gevraagd het bestuur van de Willem Anitszstichting te dwingen niemand van Nieuw Dennendal te ontslaan zolang nog po gingen worden ondernomen het conflict op te lossen. Tevens eist de groep, dat voorlopig geen personeelsadvertenties worden geplaatst. De komende twee maanden zullen zeker 31 personeelsleden worden ontslagen, omdat dan hun contract afloopt. Achttien groepsleiders die al hun ontslagbrief gekregen hebben zouden vandaag met perso neelschef Van Grunsven moeten gaan praten, maar hebben dit ge weigerd. De heer Van Grunsven zerkeert in een moeilijke positie, omdat hij het zelf niet eens is met deze gang van zaken en een schriftelijk protest heeft ingediend tegen dit personeelsbeleid. De ABVA, die er weinig waardering voor heeft dat het W.A.-bestuur het conflict door middel van ontslagen probeert op te lossenl heeft telegrammen gestuurd aan staatssecretaris Hendriks en aan de commissie-Langeraeijer met het verzoek om een onderhoud op ui terst korte termijn. Het ouderberaad moderne zwakzinnigenzorg (groep Speijer) van ou ders van Dennendal-pupillen is ernstig verontrust over de ontslag aanzeggingen. Men noemt dit „een vorm van ontruiming die bij de pupillen even hard aankomt als het verlies van een goede vriend ol broer". Het W.A.-bestuur heeft volgens deze groep elk verantwoor delijkheidsgevoel verloren en levert alleen oen prestigeslag ten kos te va de pupillen. De groep dreigt met harde acties als niet snel op hoog niveau wordt ingegrepen. fADVERTENTIE Voor tante Cato die morgen jarig is. Niemand woont te ver om 'n bloemetje, te sturen. Bel uw Fleurop- bloemist. Flourop/Inltrflora Nederland Orgarandtml gotdl Overheidsgeld voor Italiaanse partijen ROME (UPI) Het Italiaanse huis van afgevaardigden heeft gisteren met grote meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan de Financiering van politieke partij- L en met overheidsgeld. De stem ming was 344 voor, 42 tegen en een onthouding. Het wetsont werp moet nu nog door de se naat worden aangenomen. Over het geven van overheidsgel den aan de partijkassen is al ja-1 renlang gedebatteerd, maar het parlement kwam pas in actie na een reeks onthullingen in fe bruari over omkoopschandalen. Verscheidene partijen zouden grote sommen hebben ontvan- gen van het bedrijfsleven. Het wetsontwerp voorziet in een schenking van ruim 200 miljoen gulden voor de politieke partij en en 70 min gulden in verkie zingsjaren. De schenking be staat uit twee delen: een gelijk bedrag voor alle partijen en een bedrag naar verhouding van het Rector H. H. Voogd aantal stemmen dat op de partij is uitgebracht. de Rijksscholengemeenschap in Almelo (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Volgende maand komen duizenden middebare scholieren voor hun eindexamen te staan. Ook dit jaar zijn het er weer heel wat 22.553 willen een VWO-dlploma; 40.307 gaan op r liet HAVO-examen; 67.817 voor MAVO-4 en I MAVO-3 telt 6.140 eindexamenkandidaten. En om Je lijst te completeren: de eindexamenklassen van het LEAO tellen 5610 kandidaten, het Lager Han delsonderwijs 2239 en het Middelbaar Handelson derwijs 1103. Leerlingen van VWO en HAVO hebben zich op do examens voorbereid via het keuzepakket. Het sy steem van keuzevakken in de laatste leerjaren geeft de leerling de mogelijkheid diverse vakken die hem of haar niet liggen, te laten vervallen, waardoor het aantal eindexamenvakken sterk is verminderd. De heer H. H. Voogd, rector van de Rijksscholen gemeenschap te Almelo, ziet aan dit systeem nogal wat haken en ogen. Een van de problemen is vol gens de heer Voogd, dat op het moment van keuzo de leerling nog te jong Is om het bewust te doen. En toch is de pakketkeuze al een beetje beroeps keuze. Vaak Is gebleken dat na twee of drie jaar de Interesse van de leerling ingrijpend gewijzigd Is. Een ander nadeel van dit systeem demonstreert zich in de vervolgopleidingen. Had de Jeerling op de middelbare school zijn aandacht verdeeld over 6 vakken, in zijn verdere opleiding krijgt hij, met vaak minimale begeleiding, te maken met 10 tot 14 vakken. De resultaten in het eerste jaar van het voortgezet beroepsonderwijs liegen er dan ook niet om. Vooral bij de HTS, waar men zich in het eer ste jaar moet bewijzen, lijkt dit tot catastrofale ge volgen te lelden. De heer Voogd noemde tenslotte de paradox dat steeds meer leerlingen steeds meer moeite moeten doen om toegang te krijgen tot instituten van ver volgonderwijs, waarvan het diploma echt# minder maatschappelijke garaftUjflf biedt. fjj&L

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7