„ZOETWATERPIRAAT" GERRIT HILGERSOM STAAT WEER KLAAR Nieuwe directeur Leidschendamse bibliotheek Nieuw Leidschendam" wil kiezer activeren Jet op de Plas Plan voor snelle aanleg Noordsingel in Leidschendam Met de fiets naar de bus WASSENAAR KRIJGT EEN „STADSERF" randgemeenten WOENSDAG 10 APRIL 1974 LEIDSE COURANT LEIDSCHENDAM De bestu ren van de openbare en katho lieke bibliotheken hebben met ingang van 1 april de heer P. Lemon te Zoetermeer be noemd tot directeur van de gezamenlijke bibliotheken. De groei van het lezerstal en het steeds grotere beroep dat op de samenwerkende biblio theken werd gedaan was, sa men met de noodzaak tot een meer efficiënte organisatie, voor de beide directrices een steeds zwaardere last gewor den. De dames H. G. M. Koch en P. Stapels, respectievelijk directrices van de R.K. en de Algemene Bibliotheek, wilden van die last bevrijd worden zonder echter hun prettige re latie met de bibliotheken, die beiden zeer dierbaar is, te verbreken. Hun verlangen liep parallel met de noodzaak tot intensivering van de samenwerking van bei- een directeur, de bibliotheken, een noodzaak De heer Lemon (30) tot nu toe die het best een oplossing kon werkzaam in het bibliotheek vinden in de benoeming van werk in Zoetermeer, zegt zelf dat het plan voor een nauwere samenwerking voor hem een goede leerschool zal kunnen zijn. Als de nieuwe wet op de biblio theken er, nu toch wel binnen enkele jaren, zal zijn, moeten de bibliotheken geprepareerd zijn op eenheid .aldus de heer Lemon. ,Ik zit zes jar in het vak en dat is nog niet zo lang gezien de eisen die er gesteld worden, maar ik ben bereid om mee te groeien, je moet zelf ook zin hebben in het sa menbrengen van bibliotheken van verschillende richtingen, die coördinatie wordt belang rijk." De nieuwe directeur benadrukt dat het in één verband bren gen moet geschieden in nauwe samenwerking met de onder scheiden bibliotheekbesturen. Op welke manier die eenheid gestalte zal krijgen, door het exploiteren van één gebouw of voorlopig alleen nog op papier zal, volgens een voorzichtige heer Lemon, de tijd moeten uitwijzen. Stompwijk Het weer is goed, het water trekt. Langzaam maar zeker vullen de plassen zich met bollende zeilen, water- klievende boegen en volop ge nietende schippers. In het apar te wereldje van de fervente wa tersporters zal ook dit jaar weer Gerrit Hilgersom van de partij zijn. Met zijn Westlander, 50 meter zeil en in topconditie, zal hij weer heel wat bekijks krijgen. De 70-jarige Stompwij- ker is een van de oudste „zoet water-piraten van Nederland. Bonkig, goedlachs, getaand, de schouders breed, een dampende bolknak resoluut tussen de tan den. Het water en Gerrit zijn een. Zo is het altijd geweest. Een ver bintenis gesloten in zijn jeugd toen zijn vader waakte over de gezondheid van zijn zieke moe der en de 14-jarige knaap als vrachtvaarder voor de kost moest zorgen. Geen wonder dat elke schuit gewillig door het wa ter schiet als Gerrit aan het roer staat. Het water kent voor hem geen geheimen. Zo was het vroeger en zo is het nu nog steeds, ook nu Gerrits zonen het water-vrachtbedrijf hebben overgenomen. Hilgersom heeft nu volop de tijd om in zijn vrije uurtjes zijn lie velingsschuit Emanuel („God met ons") te vertroetelen. De mast ligt al rond en robuust te glanzen op dek, klaar om gehe sen te worden; tuk op een flinke hap wind. Gerrit Hilgersom legt nu de laat ste hand aan Emanuel en dan moet 'e gewoon weg uit de smalle Stompwijkse vaart, het open water tegemoet. Ziet u de Westlander met in het mangat bij het roer een trotse zeventiger ga dan niet snellér varen, tart hem niet „want", zegt Gerrit terwijl hij het ijzer werk boven op de kajuit met zijn knuisten stevig omklemt," als ik er zin in heb is er nie mand die me bij kan houden. Geen boot laat ik dan gaan". Erg veel toeristische blikken richten zich in deze zon nige weken op de 20-jarige Leidse studente Jet Dommissen. Samen met nog 15 andere gidsen maakt de knappe bruinogige Jet, vlot sprekend in drie ta len, de toerist wegwijs op de Kagerplassen tijdens de molentochten van de Katwijkse rederij Triton. „Leuk maar ook vermoeiend werk" aldus de studen te, die op deze manier een deel van haar studie wil bekostigen. LEIDSCHENDAM De groepering „Nieuw Leidschendam" die in mei voor het eerst aan de gemeenteraadsverkiezingen deel- neemt heeft zich als hoofddoel gesteld de burgers te motiveren voor de gemeentepo litiek en wil daardoor de politiek populari seren. De schaduwkant van het maken van gemeenteprogramma, zoals dit door de plaatselijke politieke blokken wordt ge daan, is, volgens de groep, ,dat het allengs een exclusieve bezigheid is geworden van partijbesturen met een zeer beperkte aan hang. Groep Nieuw Leidschendam biedt geen inge vuld programma aan maar wil onder het motto „red de invloed van de kiezer" iede re burger bij haar politieke activiteiten be trekken. Vijften (vrouwelijke) sympatisan- ten van Groep Nieuw Leidschendam zullen elk kwartaal 100 gezinnen bezoeken om te invetariseren wat er in de gemeente moet gebeuren. Zij zullen een vragenlijst ahter- laten die 'n week later wordt opgehaald. Hierdoor zullen in de volgende gemeente-' raadsperiode 1600 gezinnen worden bezocht. Volgens „Nieuw-Leidsohendam" is in ieder mens een partiële begaafdheid aanwezig en „deze unieke waarde van ons burger schapzijn" zal veel meer gestalte moeten krijgen. „Nieuw Leidschendam" staat, on geacht levensbeschouwing en politieke op vatting, voor iedereen open. Inlichtingen over de nieuwe groepering worden ver strekt onder tel. 276178, °72219 of 278088. Lijsttrekker van Groep Nieuw Leidschen dam is J. A. W. Pohlkamp 144), verder staan op de kandidatenlijst: mevr. M. G. v Ockenburg (huisvrouw-28), J. A. M. Le- deboer (belastingcontroleur-29), A. J. Slui ter (arbeidstherapeut-33)W. v. baaien, J. C. M. M. van der Geest, Ghr. W. Bruijns, P. F. L. Leijder. Actiegroep wil openbaarheid verkeersrapport in Leidschendam LEIDSCHENDAM De actie groep „Behoud Sluispleln" acht de procedure van behandeling van het verkeersstructuur-rap- port van Goudappel en Coffeng door b en w „strijdig met de grondbeginselen van behoorlijk bestuur". In een „open brief' aan het college wordt er op ge wezen dat het concept-rapport al door de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening is behandeld terwijl destijds is toegezegd dat de groep over alle ontwikkelingen van weg- en waterverkeer op de hoogte zou worden gehouden. De groep doet via de open brief ..een laatste beroep" op b en w baar op de hoogte te stellen van «11e plannen over het sluizen- complex en tljn directe omge ving. Zij zegt zich ,,met hand en tand. te zullen blijven verzet ten tegen een verbouwing c.q. verbreding, cq. vernieuweing cq. herstructurering van het huidige sluizencomplex zonder dat vooraf alle in het geding zijnde waarden zorgvuldig tegen elkander zijn afgewogen." Wethouder van Dongen zegt „als voorlopig antwoord" hierop dat de aktiegroep beloofd is dat als de provincie met plannen voor de sluis komt zij volledig zal worden ingelicht, terwijl er dan ook een hoorzitting zal worden belegd. Volgens de wethouder wacht echter ook de provincie op het wegenstructuurplan. N ovib-Oegstgees t bEGSTGEEST De NOVIB- werkgroep Oegstgeest organi seert hedenavond een discussie bijeenkomst in het gemeente centrum. Onderwerp: „Leren meedenken over ontwikkelings samenwerking". Spreker: de heer S. Theunis. Directeur NO VIB. (Aanvang: 20.00 uur. Lijt- v^f^Oegstgeest-.iitix ég,,K'irenrnr LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeenteraad krijgt maandag 29 april te beslissen over een snelle doortrekking van de Noordsingel, dit in verband mei de plannen van de NZHVM een nieuwe buslijn te creëren door de Voorburgse wijk Essestijn en langs Leidsenhage naai Leidschendam-Zuid. De commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening kon zich in meerder heid met het plan, dat ook voorziet in Bachlaan, verenigen evenals de twee le den van de Milieuraad die hiervoor even eens om advies werd gevraagd. Wethou der H. L. van Dongen gaf toe dat B. en W. wat verrast waren door de plannen van de vervoersmaatschappij en dal daarom niet wordt gewacht op het nieu we verkeersstructuurplan dat weliswaar in concept door de commissie is bespro ken maar waarvar de definitieve uitgave pas in de tweede helft van de maand kan worden verwacht. De Lambregts (PAK) zei dat de raad eersi een oordeel over het structuurplan moet uitspreken. De WD-er D. E. Bergeren vond het weliswaar jammer dat het ver keersrapport nog niet in de raad was ge weest maar over de Noordsingel en de Bachlaan is het beleid al eerder vastge legd. De heer Roskam van de Milieuraad noem de uitstel van de beslissing „zinloos", ook hij wees er op dat als de Landscheidings- weg wordt aanbesteed ook de aansluiting met de Noordsingel klaar moet zijn. Van de Noordsingel zal voortopig maar één rijbaan worden aangelegd. De wethouder zei dat de steeds groter wordende proble men met het verkeer om de Damlaan al leen kunnen worden opgelost als de land- scheidingsweg wordt aangelegd. Hij deel de mee dat „De Bijenkorf" met bouwen in Leidsenhage nog steeds wacht op de ontsluiting via die verkeersweg. 'it is de bushalte bij de Zilverfa briek aan de Leidse weg in Voorschoten. Ten behoeve van de bewoners die elders in de ge meente wonen heeft de gemeen te hier enkele fietsenrekken ge plaatst. Vele bewoners maken van de gelegenheid gebruik met hun fiets naar de bushalte te rijden om vandaaruit naar hun werk vervoerd te worden. De belangstelling is zelfs zo groot dat er al enige fietsen naast de rekken moeten worden gezet Op sommige uren van de dag verandert de omgeving van het bushaltehuisje nu al in een chaos. WASSENAAR Het nieuwe „komplan" van de gemeente Wassenaar officieel geheten „Ontwerp-bestemmingsplan voor het centrum van Wassenaar" is dinsdagavond onderwerp van discussie geweest op een samenkomst met middenstanders uit het centrum van Wasse naar, die in het Astra-theater in dc Langstraat door het gemeente bestuur werd georganiseerd. Zoals bekend zal het „komplan" op 14 mei a.s. onderwerp zijn van een openbare voor ichtings- en discus sie-avond in het raadhuis. Daaraan voorafgaand heeft het gemeen tebestuur een gesprek willen hebben met hen, die in de eerste plaats belang hebben bj de toekomstige ontwikkeling van het cen trum van het dorp, namelijk de neringdoenden die daar gevestigd zijn. Het nu ontworpen komplan wil onder meer een grotere verdichting bereiken van het winkelcentrum. Dat betekent, dat op de duur de verspreid liggende winkels zullen moeten verdwijnen en dat het wo nen in het winkelcentrum boven de winkels gestimuleerd zal worden. Het aangeven van een winkelbestemming in gedeelten die op het ogenblik nog geen winkelbestemming hebben betekent overigens niet, dat er allerlei nieuwe winkels gesticht zullen moeten worden. Aan de andere kant betekent de verdichting van het winkelcentrum niet, dat de verspreid liggende winkels op korte termijn zullen moe ten verdwijnen. Het nieuwe komplan voorziet in een verdubbeling van het aantal parkeerplaatsen en introduceert ook een nieuwe ge dachte: het stadserf, een deel van de kom van het dorp, waar auto verkeer niet geheel geweerd wordt, maar het voetgangersverkeer voorrang zal hebben. Er werden vanuit de vergadering vele vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. Vrij algemeen was de vrees, dat er in het nieuwe plan toch te veel winkels gepland zijn en dat door het invoeren van een „stadserf" het dorpscentrum moeilijker bereikbaar zal zijn. Gespro ken weixl over een eventuele verplaatsing van de markt vanuit de Berkheistraat, maar ir. Roorda van Eysinga wees stedebouwkundi- ge voor de gemeente erop, dat de Wassenaarse markt dan een van zijn karakteristieke charmes zou verliezen. De stedebouwkundige legde er de nadruk op, dat „stadserf" niet het zelfde is als een promenade In het gedeelte dat in het nieuwe kom plan tot stadserf bestemd zou kunnen worden gedeelte van de Kerkstraat en de Achterweg zou autoverkeer nog mogelijk blij ven, zij het dan dat dat verkeer ondergeschikt gemaakt wordt aan het voetgangersverkeer. Er behoeft dus geen vrees te bestaan, dat de dorpskom minder goed bereikbaar wordt, het nieuwe komplan gaat er vanuit, dat bij de verschillende toegangswegen naar de kom van het dorp parkeerterreinen zullen worden aangelegd. Nieuwe buslijn Leidschendam LEIDSCHENDAM Bij de i vang van de winterdlenstr« ling In november zal NZHVM een nieuwe buslijn instellen die van de Haan Turfmarkt op de route van] bestaande HTM-lijn 25 Voorburg gaat rijden en dan doorgetrokken Prins Bel hardlaan langs het winkelcj trum Leidsenhage op de evr eens door te trekken Noordj gel In Leidschendam komt L_ dan via de Prins Hendriklaa Koningin Julianaweg en Dai U laan In Leidschendam-zuid eindigen. De NZH-buslijnen 45 en 48 gi komende van Voorschoten Veursestraatweg een nleu route rijden via de Boslai Noordsingel, Rodelaan en M| van Steelaan naar Den Hai Buslijn 46 blijft op de bestaam route rijden Rode Kruis-actie LEIDSCHENDAM De blot} plasma-actie van Het Roa Kruis is met meer dan Ui Pater aangeboden halve liters ook dl jaar weer een succes geworden, In Stompwijk kwamen 105 dn nors en op de drie avonden ij de Andreaskerk en het Ontmof tingscentrum aan de Damlasj 1002. Aanbesteding Landscheidings- weg LEIDSCHENDAM Rijkswateil 6taat heeft het gemeentebestuuj- meegedeeld dat 18 juni de aan, besteding zal plaats hebben vatj het gedeelte Landscheidingsweg tussen de Bezuidenhoutseweg fn NOOÏ Den Haag en de aansluiting op' v®y de rijksweg naar Amsterdam. w'i' hof De rijksdienst zal in samenwer, king met het Leidschendamu gemeentebestuur een voorlich tingsavond beleggen over di wijze waarop de werkzaamhh den zullen plaats vinden. en J.. Geslaagd LEIDERDORP In het Sint 1 sabeth ziekenhuis te Leiderdon zijn geslaagd voor het diplom ziekenverpleging A: B. A. i de Berg, M. S. H duinstee, E. van Glabeek, J. M. Th. He^ remans. G. H. M. Kogelman, 1 I. Lambis. A. M. Nolting, Q. I G. van Noort. Y. M. v.d.d Pi| p. J. J. van Rooden, Schiphorst. M. H. Vermeulen. 1 NOORDWIJK De heren J. H 1 Lubberding en H. Meijvogei U] beiden agent van politie tf °P' Noordwijk, slaagden te Den vai Haag voor het politiediploma F Met Creatieve cursussen in Leiderdorp LEIDEDDORP In het atelier van Rien van der Nat aan het Jaagpad la worden sinds een maand cursussen schilderen en grafische technieken gegeven. Maandagavond kunnen cursisten van 19.00 tot 23.00 uur terecht voor grafische technieken. Woensdag wordt een cursus schilderen gegeven van 19.00 tol 23.00 uur. Bij voldoende deelname is Willem Breddels, die samen met Rien van der Nat de cursussen geeft bereid een tweede cursus te ge ven op een ander tijdstip. De kosten zijn 40,- per avond. Op gave bij het atelier van Rien van der Nat aan het -Taagp bij hem thuis Beukenschans 42, tel. 93035. Prijzen voor bloemschikkers VOORSCHOTEN - Mevrou» Janssen-Kouwenhoven heeft de eerste prijs behaald bij een door sportvereniging SVLV georganiseerde bloemschikcur sus. Zij had een fraai opge maakte etage-schaal. Tweede werd mevrouw Pleterse en der de mevrouw Spruyt. De prijs voor het origineelste werkstuk kwam in handen van mevrouw Zwaan. Tijdens de laatste les van de cursus moes ten de leerlingen 53 dames en een heer, een zelf meegebracht voorwerp opmaken. Behalve de schaal van mevrouw Janssen waren er onder meer een oude schrijfmachine, een wijnroemer, een strijkbout en een sohaats. De cursus zal in het najaar een vervolg krijgen. Nieuw restaurant OUDE WETERING Aan de Baasemermeer wordt a.s. vrij dag een Rick-restaurant ge opend. Vanaf 19.00 uur zal er een feestelijk candle-light diner worden gegeven met een muzi kale omlijsting door het Rinus van Galen trio. Het publiek krijgt behalve te proefen van de heerlijke keuken tevens kans hun wensen ken baar te maken ten aanzien van nieuwe schotels. Op paaszater dag zal ook in Leimuiden aan het Princessepaviljoen een Rick-restaurant worden ge opend.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4