ë~T Leidse raad niet mee te werken Leidse glippers Stormloop op zwembad Allerlei(ds) Ambtenaren smeken om afspiegelingscollege Opnieuw Leids bedrijf naar Grote Polder Bewegwijzering voor Zoeterwoude wordt verbeterd staa Burgemeester Vis onderwerp kritiek Presentiegeld voor herstel Pieterskerk >ND Leiden aktueel „Nu de PvdA-ers opnieuw een programcollege willen vormen, moet men wel stellen dat deze lieden een bord voor hun kop hebben," Met deze voorzichtige formu lering stelde KVP-fractievoorzitter mr. H. Driessen zich tijdens de begrotingsbehandeling gisteravond,vierkant achter een wanhoopsbrief die 132 gemeente-ambtenaren aan het Leids gemeentebestuur hebben geschreven. Daar in vragen de ambtenaren de raad, om in hemelsnaam niet opnieuw een dagelijks bestuur te kiezen waarin slechts enkele van de raadsfracties zitting hebben. Zij wijzen erop dat ze in hun werk erg afhankelijk zijn van de relatie tussen b e w en de overige raadsleden.' Als dat geen vertrouwensrelatie is wordt het ambtelijk apparaat erg zwaar belast en zwaarder dan nodig is, aldus de brief. De ambtenaren wijzen erop dat gedurende de afgelopen vier jaar, waarin Leiden onder dage lijks bestuur stond van alleen WD-ers en confessionelen, van een dergelijke goede verhouding geen sprake is geweest. Zij zeg- i gen in de brief dat in een der gelijke situatie veel irritatie kan ontstaan. Dat onbehagen kan «leiden tot ziekte en zelfs komt het voor dat ambtenaren ont- «lag nemen en bij een andere gemeente gaan werken, zo gesteld. oorzaak van de zware belas ting ligt volgens de ambtenaren" in het moeizame verloop <jat het besluitvorm ings-proces neemt, wanneer een groot deel van de raad geen wethouders van de zelfde politieke kleur heeft, tij de gisteren gehouden algeme ne beschouwingen over de be groting 1974 hekelden ook de confessionelen en de liberalen zou he quizprt noeme: had ali iter h« vondet ns inter ,inthor$i 'rieman se Unie. sympa lijk va- ent da: lenselij- i de ao hard n histfr raf kan de his- :el mo erland- i open- Oat as- aange- Mevrouw C. G. M. Ruys-Warmer- dam is gisteravond geïnstalleerd als gemeenteraadslid voor de ka bouters. Mevrouw Ruys is de opvolgster van de heer F. Gerke- ma. Zij is toegetreden tot de PSP-fractie. nog eens de voorkeur van de progressieven voor een pro gramcollege boven een college dat een afspiegeling is van de politieke verhoudingen in de raad. In een terugblik op de nu bijna afgesloten zittingsperiode zei mevrouw Geelkerken (Pr. Chr.): „De polarisatie in de af gelopen vier jaar is niet in het belang geweest van Leiden. En ook de situatie waarbik de amb tenaren zich voortdurend af vroegen welke nota er nu weer van hen werd verwacht, is niet bevorderlijk geweest voor een goed beleid. Wij hopen dat de raad straks weer volgens het harmonie-model zal willen wer ken." Mevrouw mr. A. Kappeyne van de Copello (VVD) hield de Leid se socialisten voor: „De be stuurlijke wetgeving gaat uit van samenwerking binnen een gemeenteraad. Anders dan bij het parlement kan de raad niet ontbonden worden om zodoende een ernstige bestuurlijke crisis op te lossen." Deze kritiek ten spijt signaleer den de KVP en de Protestants Christelijken ook enkele resulta ten die in de afgelopen zittings periode zijn bereikt. „Nergens wordt op dit moment zoveel ge bouwd als in Leiden. Op 1 ja nuari 1974nzijn er sinds de in stallatie van deze raad 4000 wo ningen opgetrokken, zo werd on dermeer naar voren gebracht. Mevrouw mr. Kappeyne van de Copello (VVD) heeft er gisteren in de gemeenteraad haar vrees over uitgesproken dat Leiden na de verkiezingen bestuurd zal worden door de partij-afdeling van de PvdA. Zij doelde daar mee op het onlangs op een con gres van deze partij genomen besluit dat wethouders die hun mandaat niet goed gebruiken, door de afdeling van hun fuctle kunnen worden ontheven. Ook de heer Zunderman (DS'70) was de schrik om het hart ge slagen. De eerste de beste le denvergadering kan dan een wethouder afzetten," waar schuwde hij. „Dat is afdelings dictatuur." Alsof het hartje zomer is liep het gisteren storm bij het zwembad Poelmeer in Oegstgeest. Drieëneen- halfduizend bezoekers passeerden de kassa en dat bracht het totaal vanaf de opening op 1 april op 20.000. „Dit is uniek voor april" aldus zwembadchef Rompes. Het zwembad De Vliet aan de Voorscho- terweg wil ook gaan profiteren van de plotselinge „zwemdrang" en gaat vrijdag open. De Does in Lei derdorp heeft de openingsdatum op 4 mei gesteld. i ZOETERWOUDE - Genemans Schoenen BV welke nu Is geves tigd aan de Herengracht te Lel den gaat over naar de Grote Polder. Het wil nieuwbouw gaan plegen in het industriegebied van het schap waarin de ge meenten Leiden en Zoeterwoude participeren. Daarnaast heeft ook de particuliere B.V. "De Vijver" een omvangrijk terrein in ontwikkeling. Genemans Schoenen heeft een to tale terreinoppervlakte nodig van 2200 m2, waarvan bebouwd 1320 m2 en onbebouwd 880 m2. Deze groothandel in schoenen heeft geheel Nederland als af zetgebied. Het aantal werkne mers zal totaal 21 bedragen, waarvan 3 ongeschoold, 13 ge schoold en 5 hoger geschooid. In de komende 5 jaar is nog een uitbreiding van het personeels bestand te verwachten van 5 8 werknemers. Met betrekking tot de aan- en afvoer van produk- ten zuller per dag ongeveer 10 personenauto's en 1 vrachtwa gen het bedrijf bezoeken. ZOETERWOUDE De opbrengst van de vorige week gehouden collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in de gehele gemeente 1,503,94 opgebracht. Een aanzienlijk hoger bedrag dan vorig jaar. Huwelijksgeluk op leeftijd Op Valkenburgs bankje begon het leven weer LEIDEN Voor twee mannen, onder de hoede van de AOW, is gistermorgen de toekomst zonnig begonnen. Het begon vorig jaar mei op een bankje in het Zuidlimburgse Valkenburg. Daar zat mevrouw L. Ililgeman-Vlieland (65) uit Wassenaar, ruim 10 jaar weduwe, wat te mijmeren. Er ging een meneer van tegen de 70 naast haar zittten: „Na een half uurtje pra ten kenden we elkaar zo'n beetje. Je komt van het een op het ander, zo gaat dat nietwaar?", vertelde een trotse bruid in het rose ons gistermorgen in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis. ,,'s Anderendaags bezochten we Aken het was tij dens een vakantieweekje en ik zag die meneer weer Hij sloeg z'n arm om me heen en bracht me zo tot aan de bus. Er was nog niets aan de hond. De dag daarop wist hij me opnieuw te vinden en zodoende kreeg ik het eerste kopje kof fie van hem. Daarna heeft hij me niet meer losgelaten". Die meneer was Hendrik Klomp uit Zaandam, weduw naar. Een jaartje geleden zei z'n bruid-van-vandaag in Aken nog tegen hem: „Dag meneer van gisteren". Dit maal zeiden ze „ja" tegen elkaar, ten overstaan vun een zoon van de bruid, de heer A. Hilgeman, chef Be volking, die als ambtenaar van de Burgerlijke Stand op trad. Uniek feit: huwelijks voltrekker kust de bruid die zijn moeder is. In zijn toe spraak bekende de heer Hil geman, dat hij tot de avond tevoren gemeend had dat elk bruidspaar in principe op el kaar leek als ze voor hem stonden, „maar maandag avond kreeg ik de kriebel, toen schoot er iets door me heen". Eenzaamheid heeft plaatsgemaakt voor trouw, hulp en bijstand voor het le ven. Het echtpaar Klomp- Vlieland begint in Wassenaar opnieuw. ZOETERWOUDE Het meren deel van de Zoeterwoudse indu strieën bevindt zich aan de Hoge Rijndijk. Een belangrijk deel van het verkeer hiervoor komt via de rijksweg 4 de gemeente binnen. In het verleden kwam daarvan veel in het dorpsge deelte terecht omdat op de ver keersborden langs de rijksweg geen onderscheid werd gemaakt tussen het dorp en de Rijndijk. Daarop kwam alleen de aandui ding Zoeterwoude voor. Mede op verzoek van de gemeente is daarin later verandering ge bracht. Dit blijkt echter niet voldoende te zijn. Met het gereedkomen van de eerste vestigingen in de Gro te Polder en het toenemende verkeer voor Heineken in de aangrenzende Barrepolder doet zich dat euvel in toenemende mate gevoelen. Raadslid P. v. Rijn heeft er nu op aangedron gen om langs de rijksweg bij de verwijzing naar de Hoge Rijn dijk daaraan toe te voegen „In dustrieterrein". Er ging ook een stem op om „Heineken" nog speciaal te vermelden maar men wilde niet discrimineren. Industrieterrein of -gebied lijkt voldoende. Nu maar weer af wachten hoe Rijkswaterstaat reageert. Daarnaast heeft de heer J. v. Die- men de suggestie gedaan om de ANWB te verzoeken of het mo ge'ijk is de kerkpaden met z.g. paddestoelen te bewegwijzeren Er wordt door de recreërende fietsers in toenemende mate ge bruik gemaakt van deze rustige polderpaden. Dikwijls weet men wel waar men ze opgaat maar niet waar men terecht komt. Vriendelijke omwonenden zijn dan dikwijls bereid de fietsers op het goede spoor te zetten. De heer Van Diemen weet dat uit ervaring want hij woont in de Weipoort aan het einde van zo'n kerkpad Numerus fixus In de krant van gisteren stond dat de Leidse universiteitsraad voor acht studierichtingen de nume rus Fixus heeft ingetrokken. Det had echter moeten zijn elf studierichtingen. Het betreft de volgende richtingen: geneeskun de. niologie, farmacie, Neder lands, Engels, Frans, Duits, ge schiedenis. kunstgeschiedenis, psychologie en pedagogie. Doorstroming De heer De Droog, de doorstro mingsambtenaar van de ge meente Leiden, houdt morgen 11 april geen spreekuur in de mo delflat in de Merenwijk ('s-mid- dags) en op het stadhuis s- avonds). Aldus luidde de mede deling van het bureau Voorlich ting. Promenade Wethouder Kret van stadsontwik keling en verkeer zal zaterdag morgen 13 april om half elf met een eenvoudige vingerbeweging de stoplichten op de Pelikaan straat in werking stellen. Te vens zal dat het sein zijn voor alle automobilisten dat het laat ste gedeelte Haarlemmerstraat promenade geworden is. Geschept Een 67-jarige inwoner van Leiden liep maandagavond op de Hoge al bromfietsende geschept werd door een personenauto. De aan- Rijndijk een flinke hoofdwond onder redactie van Arnold Hendrikse, tel. 01710-22244 tst. 16 Unitas De drainage-werkzaamheden op het veld van Unitas zijn in volle gang Wiskunde en een beenfractuur op toen hij rijding ontstond doordat de au- tomobilist. die linksaf sloeg Aan de Le|<Jse u„iversilcil .ijn dc naar de Burggraven/aan, geen verleende aan de ■volgende personen gepromo veerd tot doctor in de wiskunde voorrang verleende aan de m „aUlurwe,enschappen: de bromfietser. De automobilist zei heer L.P. Louwe Kooijmans uit verblind te zijn door de zon. Oegstgeest. de heer JA. v.d. Krogt uit Leiderdorp en de heer M. v.d. Waart uit Leiden. Pro motoren van de heer Louwe Kooijmans waren prof. dr. P. J. R. Modderman en prof. dr. L. J. Pons. De beide andere hód- den als promotor prof. dr. H. Veldstra. Het voetbalterrein van Unitas Lel den aan de Boshuizerkade werd gisteren veranderd in èèn grote molshoop (zie foto). Daarvoor verantwoordelijk was een ma chine die maar liefst achten twintig sleuven van 70 cm diep over de gehele breedte van het veld had gegraven. In die sleu ven verdwenen lange bulzen, die de drainage van het terrein, meer een akker, eindelijk eens op een aanvaardbaar peil moe ten brengen. Het procédé dat hier werd toegepast is geheel nieuw in Leiden. De buizen, door dezelfde machine meteen gelegd, zijn van kunststof, met een omwikkeling van kokos- noot-afval. Dit omhulsel van ko kos moet de openingen in de buizen vrijwaren van zand. Van de kop van het terrein tot aan de sloot loopt een buis zo'n acht centimeter af om het water ge makkelijk te kunnen laten af vloeien. De machine, afkomstig uit een fabriek te Klaaswaal, Is in het bezit van de Heidemaat schappij, en werkt in één dag een heel voetbalveld af. Wel zal het veld van Unitas opnieuw in gezaaid moeten worden. Vol gend seizoen kan men de thuis wedstrijden op een duidelijk verbeterd terrein spelen. Kraakwagen De kraakwagen komt morgen in de volgende straten: Zijlslngcl, Rijnkade, Oosterdwarsstraat, Munnikenstraat, van Galen straat, Waardstraat. Herman- straat. Trompstraat, de Ruyter- straat, Evertsenstraat, Heems kerkstraat, Oos terstraat, Van Speyckstraat, Kortenaersstraat, Tasmanstraat, Overrijn. Daarna naar het Galgewater. Noordein de en plein. Rembrandtstraat, Oude Varkenmarkt, Sliksteeg, Groenhazengracht. Rijn- en Schiekade. Witte Singel. Groen- hovenstraat. Witte Rozenstraat, Justus Carelhuis. Jan van Goy enkade, Gerrit Dnustraat. Vreewijchstraat. Hugo de Groot straat, Bilderdijkstraal. rienda Open huls". vnnnf 14 i SI "ll.cl. t,i-Ul«-n. kiimrr v><ir Milieuhygiëne, 18 8. bioscopen Camera* „WateVloo", 18 jr. dag. 20.00 uur. do. cn vr. 14.00 uur. Kindermntince: „Winnetou keert terug", a.l. ma., di„ wo. en zn. 14.30 uur, zo. 14.00 en 16.15 uur. Lido: „Help de dokter ver zuipt", a.l. dag 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.30, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Studio: „Jesust Christ Super star", tijden zie Lido. Luxor: „Roep der wildernis" 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Trianon: „101 dnlmotiërs" (Walt Disney) a.l. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Rex; ..Huwelijksrapport', 17 jrr tijden zie Trianon. \PRIL lj- LEIDEN Fraktie-voorzitter M. van Aken van de PvdA heeft tijdens de gisteren ge houden gemeenteraadsverga dering kritiek geuit op de wijze waarop burgemeester Vis sinds 1971 de portefeuil les voorlichting, openbare orde, Leiden promotion en het gewest, heeft beheerd. ,Een voorlichtingsbeleid is er niet geweest", aldus Van Aken ..de ellende in de Pie- terswijk is niet echt opgelost en aan de verbeteringen van de naam die Leiden heeft, is niets gedaan". Wat betreft de problematiek rond de ge westvorming maakte zowel hij ais mr. Driessen, de bur gemeester het verwijt dat deze tegenover de raad te weinig collegialiteits-zin heeft opgebracht. De PvdA fractie-voorzitter kondigde aan dat zijn partij het initiatief zal nemen voor de vorming van een klein, krachtig gewest, als de bui tengemeenten het huidige voorstel voor een gewestelij ke regeling niet aanvaarden. LEIDEN „Als onze presen- tle-gelden straks worden ver hoogd, ben ik bereid de ex tra inkomsten die ik daar door ontvang beschikbaar te stellen voor het herstel van Pieterskerk". Deze toezegging deed het ge meenteraadslid voor D'66 B. Oosterman gisteren tijdens de algemene beschouwing over de begroting. Maar op zijn appèl: „En ik hoop dat iedereen dat doet" werd door geen van zijn collega-raads leden gereageerd. Wel spraken bijna alle partijen hun grote bezorgdheid uit over het lot van wat me vrouw mr. Geelkerken noemde „het hart van Lei den". Haar wens dat heel Leiden de stichtingen in op richting die de Pieterskerk moeten redden, zou steunen ging mevrouw Kappeyne van de Copello nog niet ver ge noeg: ZIJ vond dat de ge meente zijn verantwoorde lijkheid voor de Pieterskerk moet erkennen en het «-be houd van dit godshuis moet verzekeren. e vloed, voensdagf 3S tide (tcle» 10 Yoga.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3