£eid6eSomatit 01iecrisis_zet wereldhandel en_economie op het spel fbl ijmaker Van der Stoel gaat praten met Arabieren Geen vergunning nodig voor dure woning Energiebedrijf komt er niet GRAP WINKELCENTRUM IN N.-IERLAND VERWOEST NHRV bepleit verruiming maximumsnelheid Voor helft bevolking is CRM onbekend Hoogovens: winst verdubbeld verdien 'n echte Kórt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes 3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week f 2,37; kwartaal f 30,66; jaar 119,05 - Losse nummers: 40 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e JAARGANG No. 19783 DINSDAG 9 APRIL 1974 DROOG EN ZONNIG. Droog en zonnig weer, maar in het noorden van het land ook enkele misgelden. Meest zwak ke wind. Minimumtemperatu ren van 5 tot 1 graad. Maxima morgen ongeveer 19 graden, maar in het Waddengebied om streeks 13 graden. TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Voor achten; 20.21 uur Frank Sinatra in „Ver lof in New York"; 21.55 uur Wit te Kwis. Ned. II: 19.05 uur Stratemakerop- zeeshow; 20.21 uur Onedin lijn; 21.10 uur 2 voor 12; 21.50 uur Achter het nieuws. Wieren -1. Var (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als gevolg van de sterke stijging van de olieprijzen ontstaan dramatische verschuivingen in de wereldhandel. Dat stelt de di recteur van het Centraal Planbureau prof. C. A. van den Beid, in het Cen traal Economisch plan 1974. Hij me moreert dat de gevolgen van de be perking van de olievoorziening zich eind vorig jaar somber lieten aan zien. Een teruggang in de internatio nale economie leek onontkoombaar. Thans is het grote probleem de ster ke stijging van de olieprijzen. De verschuivingen die hierdoor in de in ternationale handel ontstaan, noemt prof. Van den Beid dramatisch, om dat het om zulke grote bedragen gaat. Naar huidige prijzen berekend en op basis van normaal verbruik zullen de olieprodu cerende Inden dit jaar 170 miljard gulden meer ontvangen voor hun olie dan in het voorgaande jaar. Dat zal uiteraard zijn weerslag vinden op de betalingsbalans van olie kopende landen. Een terugslag in de wereldeconomie is niet denkbeeldig. De olieproducerende landen zullen een deel van hun meerdere inkomsten elders beste den. Maar dat is maar voor een betrekke lijk klein deel het geval. De consequentie zal vermoedelijk zijn dat zij hun meerdere Inkomsten zullen beleggen in dollars, aan delen, of goud. Wanneer de olieproduceren de landen hun meerdere opbrengsten voor een belangrijk deel beleggen en dus niet besteden voor de aankoop van goederen en diensten, is de kans groot, aldus het Cen traal Planbureau, dat er een terugslag zal ontstaan op de groei van de wereldhandel. In de industriële landen beLekent de aan vullende prijsstijging zeer waarschijnlijk een rem op de groei van de bestedingen. Voor de ontwikkelingslanden geldt als tries te bijzonderheid dat de extra uitgaven voor de olie meer zullen bedragen dan de finan ciële hulp die zij ontvangen. De industriële landen zullen in verschillen de mate worden getroffen door de olieprijs stijging. Dat kan tot devaluaties leiden. De waardedaling van de Franse frank was in dit opzicht een teken aan de wand. Zeker lijkt dat veranderingen 1n de wissel koersen zullen optreden ten ongunste van die landen, die voor hun energievoorziening sterk op het buitenland zijn aangewpzen. Kamerlid slachtoffer aprilgrap GRONINGEN Het PPR. Tweede Kamerlid Leo Jan sen, die gisteren schriftelijk vragen stelde aan de rege ring over een monorullplan In de agglomeratie Gronin gen Assen, blijkt danrmeo het slachtoffer te zijn go- worden van een 1 aprilgrap. Hij wilde weten waarom juist dit gobied was uitga kozen, wat de kosten waren en of de bevolking een in spraakmogelijkheid had. Op 1 april publiceerde het huis-aan-huisblad „De Gro ninger Gezinsbode" een uit* voerig verhaal over een plan voor deze monorail. In het verhaal werd verteld dat het kabinet Den Uyl een plan had laten ontwik kelen voor een geheel nieu we aanpak van 't openbaar vervoer. De agglomerati» Groningen Assen zou hier bij als proefgebied fung» Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de woonruimtewet-1947. Daarin wordt onder meer be paald, dat men geen woonver gunning meer nodig heeft voor het betrekken van een huurwo- ning met een kale huurprijs bo ven 300 per maand, voor een koopwoning met een koopsom (zonder bijkomende kosten) bo ven 100.000 en voor alle geval len van inwoning. Het is de bedoeling deze grenzen ieder jaar aan te passen. Wil een gemeentebestuur de grenzen lager stellen, dan Is het daar vrij in. Voor woningen met huur- of koopprijzen beneden de gestelde grenzen is het gemeen tebestuur vrij de eis van econo mische gebondenheid te hante ren. In het wetsontwerp wordt verder voorgesteld de woonrulmtewet zodanig te wijzigen, dat de Kroon gemeenten kan aanwij zen, waarin de wnonruimtewet geheel, gedeeltelijk of voor be paalde categorieën woningen niet meer zal gelden. De ge meenteraad zal om een dergelij ke wijziging mekten verzoeken. De voorgestelde nieuwe voor schriften zullen voor de gemeen tebesturen vereenvoudiging van de administratie betekenen. DEN HAAG (ANP) Het plan om in Zuid-Holland tot de op richting te komen van één gas- en elektriciteitsbedrijf voor de hele provincie, waartoe een commissie-Valk had geadviseerd, is van de baan. De raad van commissarissen van het N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (E.Z.H.) heeft de pogingen om tot oprichting van een dergelijk bedrijf te komen gestaakt omdat geen overeen stemming viel te bereiken over de organisatie van hef bedrijf. De commissie-Valk, mu ontbondeh, was door de raad van com missarissen ingesteld. In deze raad hebben zitting leden van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en van de gemeente besturen van Den Haag, Leden, Delft Rotterdam, Dordrecht en Gouda. In de E.Z.H. werken de grootste elektriciteitsbedrijven van Zuid-Holland samen. Buit inbraken 36.000 gulden Uit een pakhuis aan de Lange Beestenmarkt in Den Haag den gedurende het afgelopen weekeinde twaalf kleuren-tv's met een gezamenlijke waarde van 35.000 gulden ontvreemd. Men forceerde de toegangsdeur. Toiletartikelen ter waarde van duizend gulden werden in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een drogisterij aan de Delftselaan in Den Haag. De daders verbraken de ruit de toegangsdeur. Het PPR-Tweede-Kamerlid Jansen heeft de regering vragen ge steld Vele stukken natuurgebied zijn de laatste dagen in vlam- men opgegaan. Vaak weet men niet precies de oorzaak van de branden, maar onacht zaamheid met vuur is helaas al te veel oor zaak. Ook hier langs de rijks weg tussen Eind hoven en Tilburg werden vele hectaren bosgebied verwoest. De mens staat bijna machte loos tegenover het vuur. Belfast (AFP) Een enorme brand heeft vannacht zeven winkels verwoest in het winkelcentrum van de Noordierse stad Armagh. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand ontstond door brandbommen die ln de winkels waren geplaatst. Den Haag ANP Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken wil tijdens de grondstoffenconfe rentie van de Verenigde Naties, die deze week begint, met gede legeerden van Arabische landen spreken over de Nederlandse be trekkingen met de landen van het Midden-Oosten. Hij neemt aan, dat er tijdens deze speciale assemblee, die ge wijd zal zijn aan de problema tiek van de grondstoffenvoor- ziening en -prijzen en de ontwik- Kelingssamenwerking, gelegen heid zal zijn contact te hebben met Arabische ministers. Met wie hij zal spreken, staat nog niet vast, de contacten zijn nog in voorbereiding, zo heeft minis ter Van der Stoel gisteren op een persconferentie meegedeeld. Nederland gaat op de grondstof- fenconferentie bepleiten dat men gaat zoeken naar formules voor wereldwijde oplossing van het vraagstuk van de grondstoffen en de ontwikkelingssamenwer king. Nederland staat op het standpunt dat een confrontatie tussen producenten en afnemers moet worden voorkomen, even als een krampachtig streven van de ontwikkelingslanden om de za- Minister van der Stoel in overleg ken geheel zelf te regelen. met de Arabieren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Nederlandsche Handelsreizigers- en Handels agenten Verecniging (NHRV) wil dat de maximumsnelheid op autosnelwegen wordt gebracht op 120 km per uur. Als reden geeft de verkeerscom missie van deze vereniging op, dat zij van mening is. dat op lange autosnelwegen bij een snelheid van 100 km per uur een afname van de concentratie op treedt. Volgens een woordvoer der neemt men aktiever aan het verkeer deel bij hogere snelhe den. Op tweebaanswegen en autowegen mag de maximumsnelheid vol gens de handelsreizigersvereni ging blijven gehandhaafd op resp. 80 en 100 km per uur. Lionel Hampton treedt éénmaal in Nederland op tijdens zijn tour nee met zijn Amerikaanse or kest en wel op vrijdag 26 april in de Eden-Hal te Amsterdam. DEN HAAG (ANP) Ongeveer vijftig procent van de Nederlandse bevolking heeft nog nooit van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijke Werk gehoord. Een deel van deze groep komt dit ministerie „vaag bekend" voor, zonder er verder iets van te we ten. Dit is de conclusie van het onderzoek, dat het departement onlangs liet houden. Opmerkelijk was, dat wie een lesportefeuille hebben, een geschoold of oi geschoold handberoep uitoef enen en wie bij de laatste verkiezin gen op de KVP hebben gestemd, het slechts de drie letters kunnen Geluidsoverlast in binnenstad van Leiden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Volgens het Leidse PvdA-raadslid R. J. in 't Veld wordt het woonmilieu op een aantal plaatsen in de Leidse binnenstad ernstig bedreigd door geluidsoverlast. In vragen aan het college van b. en w. heeft hij er op aangedron gen desnoods de vergunningen van geluidsproducerende bedrij ven in te trekken, wanneer zij ook na waarschuwineen te veel Vakantie De paas vakantie van de meeste scholen is begonnen. Uiteraard een reden om er op uit te trekken, ook al is het vlak In de buurt. Dit park in Amsterdam word pleister plaats voor velen die echt gras prefe reerden boven het balkonnetje. NIJMEGEN Estel NV (Hoogovens-Hoesch) heeft over 1973 een netto winst behaald van 169,8 min tegen R7.4 min in 1972. De omzet steeg vorig jaar van f 6.273.8 min naar 7.803 min en de bedrijfswinst van 221.6 min naar 149 min, zo blijkt uit door Estel uitgegeven kwartaalcijfers. De aanhoudende stijging van de omzet die In de voorgaande kwar talen was te constateren, heeft zich ook in het vierde kwartaal van 1973 voortgezet. De omzet in het vierde kwartaal bedroeg 2.104,2 miln. Ten opzichte van het vorige kwartaal 1.995,1 min.) bedroeg de stijging 5,5 pet. In vergelijking met het vierde kwartaal van 1972 1.641.5 min.) was de omzet 28,2 pet. hoger. De bedrijfswinst ln het vierde kwartaal bedroeg 137 min. De situatie op de staalmarkt heeft zich verder gunstig ontwikkeld. Zowel in de staalsector als bij de staalverwerkende bedrijven van Estel vertoonden afzetcijfers en opbrengstprljzen een stijging. De produktie van ruwijzer en staal daalde in het vierde kwartaal be neden het niveau van het derde kwartaal, o.m. ten gevolge van storingen bij een van de grote hoogovens van het bedrijf IJmulden. Arabische olielekken naar de Ver. Staten WASHINGTON (RTR) Miljoenen barrels Arabische olie stroomden naar de Verenigde Staten ondanks het embargo dat de Arabieren tegen dit land hadden ingesteld. Dit blijkt uit een rapport van het Amerikaanse ministerie van handel dat tot nu uit taktische over overwegingen geheim was gehouden. De cijfers tonen ook aan dat de partners van de Arabieren binnen de organisatie van olie-expor terende landen (OPEC) meehielpen de tekorten aan te zuiveren. De landen die nauwelijks hun export tijdens de embargo-periode ver minderen waren Saoedi-Arabië, de grootste olieproducent in het Midden-Oosten, en Tunesië. Van de OPEC-partners voerden vooral Slechts de (Kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement aan. Noteer mlvQfty als nieuw kwartaal-abonnee: D UII Naam Stuur deze bon in open envelop, Adres zonder postzegel, naar. Woonplaats: antwoordnummer 349, Leiden. Stuur de "Schotae |am" naar: LEIDSE Woonplaats: COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1