S Voor vissers tuinders en 60 milj oen ilsi&IRS *3 d0ENE Pompidou zag einde al lang aankomen si Tegenstellingen Dennendal niet te overbruggen Q) Q) Olie kostbaarder dan parfum Structurele werkloosheid is speciale zorg OONDERDAG 4 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 den haag Om tuinders en vis sers in hun moeilijke positie te hulp te komen trekt de regering 61,5 miljoen gulden uit; 47 mil joen voor de glastuinbouw en 14,5 miljoen voor de visserij. Minister Van der Stee (land- len van de overheid, aldus mi nister Van der Stee. Er wordt een aanvullend bedrag van 7 miljoen gulden beschik baar gesteld voor de ombouw van olie op aardgas. Voor de stimulering van energiebespa rende projecten in de glastuin bouw zal drie miljoen extra worden uitgetrokken. bouw en visserij) heeft dit hulp- de energiebesparende inves- programma gisteravond in de teringen in deze sector stelt de Tweede Kamer meegedeeld. De regering rentesubsidies voor. regering is imet dit hulppro- 3edrjjVen in de glastuinbouw die gramma voor een deel tegemoet geen persnectief meer hebben gekomen aan de wensen uit het kuimen aanspraak maken op bedrijfsleven. In de Tweede Ka- Jm]p bij bedrijfsbeëindiging, mer werd van alle kanten op Waarvoor 10 miljoen wordt uit- hulp aan de tuinders en vissers „etrokken aangedrongen omdat zi| ernstig Voor de financiering v! worden getroffen door de sterk k in dit jaar is gestegen oliekosten. Minister Van der Stee erkende dat de glastuinbouw en de visse rij door de buitensporige stij ging van de olieprijzen speciaal worden getroffen. De hulp wordt geboden aan be drijven waarin de olieprijs meer dan 25 percent van de totale kosten uitmaakt, als voorwaar de wordt verder gesteld dat de meerkosten van het stoken niet op korte termijn door de op brengsten van het bedrijf zijn goed te maken. Het gaat hierbij niet zozeer om echte steunmaatregelen als om een actieprogramma met garan ties en overbruggingsmaatrege- Vakbonden: „Van Nievelt moet ontslagen ongedaan maken" ROTTERDAM (ANP) De rederij Van Nievelt Gou- driaan en Co dm Rotterdam - moet eerst het besluit van vorige week vrijdag om enige tientallen beambten te ontslaan herroepen, voordat de drie vervoers- bonden van NW, NKV en CNV bere'id zijn met de re derij te spreken over de voorgenomen reorganisa tie. De vakbonden verwijten Van Nie- veld Goudrraan woordbreuk, omdat volgens hen was overeen gekomen, dat in afwachting van de onderhandelingen 5 apriJ aanstaande, geen personeel zou worden ontslagen. Het bestuur van de rederij liet vo rige week weten, dat voor 55 beambten geen plaats meer zou zijn. Het bestuur deed dit „om de rust in het bedrijf te herstel len". olieaan- schotregeling getroffen. De overheid verstrekt garanties op leningen door banken ten behoe ve van de aankoop van olie tot een maximum van dertig gul den per ton zware olie of 3 cent per liter lichte olie. Voor zware olie geldt als ingangsdatum l maart, voor lichte olie 1 janua ri. Voor de glastuinbouw duurt deze voorschotregeling tot uiter lijk 1 oktober. Het is de bedoe ling dat het inkomen in de glas tuinbouw veilig wordt gesteld op basis van rentabiliteitsbereke- ningen, die voor 1 maart 1975 worden opgesteld. Met deze garantieregeling is totaal 25 miljoen gemoeid. Op de rente van de leningen die tuinders voor de hogere oliekos ten moeten aangaan geeft de overheid een subsidie. Voor de visserij geldt een dergelijke re geling. Voor visserijkotters die uit de vaart worden genomen, is een sloopregeling getroffen. Deze komt neer op een premie van 700 gulden per bruto register- ton. Franse ploeg doet niet mee aan Eurovisie- Songfestival BRIGHTON De Franse ploeg doet niet mee aan het Eurovi sie-Songfestival. Gisteren be- - sloot de Franse équipe zich te rug te trekken in verband met het overlijden van de Franse president George Pompidou. De ploeg, bestaande uit de 27-jari- ge zangeres Dani (Danielle Graula), componiste Crrstine Fontane en dirigent Jean Clau de Petit, zou het liedje „La vie an vingtcinq ans" zingen. Vandaag zijn in de Dome te Brighton de repetities voor het songfesitval begonnen. Mouth and McNael, die enkele uren na aankomst in Brighton moesen reveteren, oogstten direct al veel succes. Men is niet vrijwel zeker van dat ze in iedeT geval bij de vijf hoogst geplaatsten zullen eindigen. Elsevier was deze week in Saoedi Arabie en noteerde uit de mond van minister Jamani: „de prijs voor een opheffing van de olie boycot is nu nog niet zo hoog, maar in de naaste toekomst zal hij hoger worden. Olie wordt nog kostbaarder dan parfum". Prof. Merkus wordt geïnterviewd over zijn bewering, dat er jaar lijks 60.000 Nederlanders in het ziekenhuis komen" wegens ver keerd geneesmiddelengebruik. „Op dit moment leert de jonge arts te weinig aan de universi teit van dit onderdeel van zijn toekomstige vak. Er zijn univer siteiten, waar men de studenten nauwelijks leert hoe ze een re cept moeten schrijven". In een commentaar over de dood van Pompidou wordt de vraag gesteld: „of het gaullisme onder Pompidou niet zoveel van zijn luister heeft verloren dat het een aanval van links nog over leven kan". Een groot interview tenslotte met Gerard Reve. Over zijn aanstaande tv-show: „Wat heet! God en ik hebben er een hele dialoog in. Hij als ezel, ik als beer. Heibel? Mozus sprak immers ook met god. Waarom ik dan niet? De Haagse Post beschrijft de op komst en ondergang van een D'66 afdeling. „Ik heb altijd de So angst gehad dat het niet lang kon duren. De ideeën zijn door anderen overgenomen of gede- klasseerd, en je vernieuwt je ideeën niet gemakkelijk. Je werd het graf in geprezen. Mijn kennissen praten alleen nog in de verleden tijd over ons: wat waren jullie toch een goeie par tij". Op de verkiezingsuitslag dit commentaar: Het is weer het oude liedje. Dank zij de ont ploffing van D'66 lijkt het enige perspectief voor Den Uyl: her stel van Rooms-Rood. Welis waar in de vorm van Rood Rooms maar dat is dan ook het enige lichtpuntje". Vrij Nederland zegt over de ver kiezingsuitslag: ,,of Den Uyl zo blij zal zijn met de uit de CPN en D'66 komende aanwas voor zijn partij, is de vraag. Een ge radicaliseerde electorale aan hang schept illusies, verwach tingen en verplichtingen. Dat kan deze regering, afhankelijk als ze is van KVP en AR. nooit waar maken". Een reportage over de Biesbosch concludeert: „Onaardige toe komstbeelden, die, als het toe risme in Rotterdam niet goed in de hand gehouden worden en oude plannen ongecorrigeerd doorgaan, de Biesbosch zullen gaan beheersen. Daarmee zal dan opnieuw een natuurgebied aan de heidenen overgeleverd de Groene Amsterdammer praat staatssecretaris Klein over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. „Ik vind dat er vooral gestreefd moet worden naar een optimali sering van het intellectueel wor den. De twijfel aan den lijve on dervinden. Als je er alleen voor staat en niemand je kan helpen, en je boekt dan na een tijdje prutsen toch weer wat vooruit gang. Dat is veel belangrijker dan altijd maar passief je lesje leren. Het blote feit dat het lukt. dat je weet wat je in je 'hebt, is de beste bewapening van jonge mensen in de maat schappij. Het Is zo belangrijk: teren leven met twijfel: twijfel als stimulator van het denken. Accent constateert dat Nederland Suriname in eindeloze ellende dreigt te storten. „Wat nodig is, zijn een paar goede staatslieden die de goede koers kunnen uit. zetten. Maar helaas zitten die niet in de Nederlandse regering en ook niet in de koninkrijks commissie". Het omslagartikel gaat over Kis. singer, „de man wellicht dia deze wereld thans het slechtst zou kunnen missen". De volgen* de anecdote moet het bewijzen. „Tijdens de recente conferentie in Mexico van ministers van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse halfrond, wilden zijn Latijns-Amerikaanse colle ga's zo graag met hem in con* tact komen, dat zij hem zelfs tot in de toiletten achtervolgden om daar voor de vuist weg met hem te praten". Ook een interview met de Russi sche dissident Maxi mow. Over zijn geestverwanten: deze los van de overheid gevormde ge meenschap met haar spontane, nauwe, betrouwbare solidariteit is bij ons een positief en zeer belangrijk verschijnsel. Deze gemeenschap is ook reeds een politieke realiteit. Nee, hier moet ik mijzelf verbeteren: de realiteit van het geestelijk le- Een grote reportage tenslotte over parachutespringen, „een jonge, opkomende sport". Cl- taat: „Pieter van Vollenhoven, dat is een uitstekend springer. Die heeft zijn a-hrevet. Hij heeft zeker acht waterlandingen gemaakt. Voor landingen op de grond heeft hij te zwakke en kels. En vergeet even de man van prinses Irene niet, die heeft samen met van Vollenhoven op Teuge gesprongen. Daar liep hij zijn rugblessure op. Maar het is een geweldige spcujprinper". De 35-jarige Pavel Litvinov, klein zoon van de vroegere Russische minister van buitenlandse zaken, Is gisteren in Amsterdam aan gekomen voor een verblijf van enkele dagen. Pavel Litvinov is een van de bekendste opposan ten in de Sovjet-Unie. Hij is momenteel op doorreis naar de VS. Tijdens zijn verblijf in Ne derland logeert hij bij prof. Karei van 't Reve, die hij in de Sovjet-Unie heeft leren kennen. Pavel Litvinov heeft destijds scherp geprotesteerd tegen het ingrijpen van het Warschau- pakt in de binnenlandse aange legenheden van Tsjecho-Slowa- kije. Dat kostte hem vier jaar verbanning. In december kreeg hij weer moeilijkheden, waarna hij voor de keus werd gesteld tussen uitzetting uit Rusland of een kamp in Siberië. Litvinov koos het eerste en wandelt nu derhalve met zijn pleegzoon Dy ma (12), zijn dochtertje Lara (4) en zijn vrouw Maja (geheel links) over de Magere Brug in Amsterdam. U.M\KnUv.v,„„VJ ■ÊÊVSBËBE& De Nederlandse delegatie voor het song/estival in Brighton is veilig en wel aldaar aangekomen. Dit tot grote vreugde van Mouth, die niets van vliegen hebben moet en daarom per boot was overge stoken. Uit vreugde over de behouden aankomst trokken hij en MacNeal zomaar een van de lucht reizigers voor het .voetlicht". betrof eind maart 132.800 perso nen, aldus heeft minister Boers- ma van Sociale Zaken gister avond tijdens de voortgezette kamerdebatten over de recente regeringsmaatregelen gezegd. D® geregistreerde arbeidsreserve yan mannen en vrouwen omvat- Je 140.500 personen, ofwel 11.800 ininder dan eind februari. Dat js een daling van 8 pet. Ongeveer een kwart van die ar beidsreserve is structureel werkloos en eveneens een kwart is permanent werkloos, aldus mr. J. Hollander, directeur van het Verbond van Nederlandse zijn mensen die om allerlei redenen De structurele werkloosheid Is minder arbeid-igeschikt zijn. Zij kunnen niet of slechts zeer moeilijk in het arbeidsproces worden ingeschakeld. Naast werkloosheid bestaat er toch viyiag naar arbeidskrachten en du is aldus de VNO-directeur voor een deel het gevolg van de vrijheid van onderwijs en de vrijheid van keuze van arbeids plaats, die wij in Nederland hebben. Voor de structureel werklozen bestaat een kwantita tief of kwalitatief gebrek aan werkgelegenheid. Vooral in de bouwvak is sprake van een ster- derwerp van speciale zorg van het arbeidsmarktbeleid. Bestrij ding van aanwezige of dreigen de structurele werkloosheid door het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen vereist de grootste zorg. Onze groeiende bevolking vereist meer en beter aangepaste werkgelegenheid. Voor het in stand houden en groeien van de werkgelegenheid voor onze eigen beroepsbevol king zal werving van buiten landse werknemers, ook voor geschoolde funkties. nodig blij ven, aldus mr. J. Hollander. Commissie Langemeijer UTRECHT (ANP) De commis- sie-Langemeijer heeft staatsse cretaris Hendriks een interim- advies uitgebracht over de kwestie Dennendal. Ze zegt daarin dat ze geen vertrouwen meer heeft in het slagen van haar voorstellen omdat er in het conflict „niet meer te overbrug gen tegenstellingen" zijn geble ken. De commissie meent dat onder deze omstandigheden zo spoedig mogelijk een directeur moet worden aangesteld die in sa menwerking met de thans aan- wzige stafleden en met die groepsleiders die daartoe bereid zijn, de vernieuwingsgedachten van Dennendal verder vorm moet geven. De commissie blijft streven naar de instelling van een tijdelijke bestuurscommissie. Deze zal een beslissing moeten nemen over de eventuele, individuele terugkeer van de zeven ontsla gen stafleden. Zowel de nog aanwezige zes staf leden op Dennendal als het be stuur van de Willem Arntsz- stichting waar de zwakzinnigen inrichting een onderdeel van is, hebben afwijzend gereageerd op het pakket voorstellen van de commissie-Langemeijer van 26 Deze behelsden onder meer het instellen van een tijdelijke be stuurscommissie (met vertegen woordigers van de verschillende groepen personeelsleden en ou ders en van het W.A.-bestuur) die de taak en bevoegdheden van het W A-bestuur ter. aan zien van Dennendal voor ze* maanden zou moeten overne men. Er zou ook een tijdelijke directeur moeten worden be noemd en de zeven stafleden uit de „nieuw Dennendal groep" die op staande voet zijn ontsla gen, zouden in hun oude func ties moeten kunnen terugkeren Vooral dit laatste voorstel ont moette grote bezwaren bij een deel van de ouders en de zes andere stafleden. Oeganda: Rechter Opoe vlucht naar buitenland KAMPALA (Reuter) Een lid ven het Oegandese hoogge rechtshof rechter Opoe is naar het buitenland gevlucht, zo heeft radio Oeganda bekendge- In het radiobericht werd de ver onderstelling uitgesproken dat Opoe een van die mensen is wier hoofd door imperialisten op hol is gebracht en die achter zijn imperialistische meesters ia aangehold Van onze correspondent PARIJS President Pompidou gen ging premier Messmer naar het sterfhuis. van"Frankrï)ï heeft wimrichlln- geheimzinnige ziekte waoraan president Pompidou vermoede lijk ongeveer twee jaar geweten dat hij ten dode was opgeschre ven. In elk geval bestond er vo rig voorjaar al weinfg twijfel meer over het lot dat hem wachtte. Hij ontving toen enkele vooraanstaande Parijse politie ke commentatoren, die gisteren hebben onthuld hoe de president destijds de ontvangstzaal bin nenkwam en de journalisten vroeg: „Waar hebt u het over?" De hoofdredactrice van „L'Ex- presse Frangoise Giroud ant woordde: „Natuurlijk over het probleem van Nixon, meneer de president". Pompidou liet zich toen uitgeput op een sofa vallen en verzuchtte: „Nixon heeft zijn Watergate en ik ga dood". Enkele weken geleden moet hij tegen zijn vrouw gezegd heb ben: „Claude, ik wist niet dat een mens zoveel kan lijden." Maar tot het allerlaatste mo ment heeft hij zijn taak willen vervullen, hetgeen volgens een wat banale term heet: In het harnas sterven. Deze term is gisteren veelvuldig gebruikt, zo wel door de Franse communis ten ais door minister Kissinger. Pompidou was maandag uit zijn buitenverblijf in het dorpje Or* villiers bij Parijs per ambulan ce naar de hoofdstad terugge keerd. Zijn toestand was plotse ling zeer verergerd. Hij liet zich naar zijn woning aan de Quat de Béthune op het lie St. Louis in de Seine brengen, waar zich dinsdag in de voormiddag symptomen van een algemene bloedvergiftiging opetibaarden. Hij wilde toen nog opstaan om zich aan te kleden en een televi sieploeg laten komen voor een laatste boodschap aan het Fran se volk, niet om op dramatische wijze afscheid te nemen, het geen niet in zijn karakter lag, maar vermoedelijk om zijn voorkeur voor een kandidaat voor zijn opvolging bekend te maken. Een dergelijke uitge sproken voorkeur zou in het gaullistische kamp zwaar heb ben gewogen. De uitzending was al vastgesteld op 19.00 uur, omdat op het ge bruikelijke tijdstip van uitzen ding, een uur later, Pompidou vermoedelijk al zou zijn overle den. Weliswaar stierf Pompidou pas om 21.00 uur, maar hij was die middag niet meer in staat de toespraak te houden. Mevrouw Pompidou is met haar zoon Alain, die arts is, geheel alleen bij het sterfbed van haar man gebleven. Pas gistermor- lijk is gestorven, is een door gaans ongeneeslijke kankersoort van het beenmerg, genoemd naar een 19de eeuwse Oosten rijkse professor Otto Kahler. De wetenschappelijke naam is mul tiple my el oom of plasmocytoom. De ziekte bestaat uit een kwaadaardige woekering van cellen die zich snel kan uitbrei den naar de wervelkolom en het schedeldak. De gezwellen kun nen het bot aantasten en daar door fracturen veroorzaken, ter wijl abnormale eiwitten worden geproduceerd die in het bloed en de urine zijn aan te tonen. Meestal komt het tot een ver stopping van de nierkanalen waardoor de nierfunctie wordt verhinderd en bloedvergiftiging ontstaat. Een afdoende behande ling is niet bekend, maar rönt- genbestraling en een behande ling met cortison kunnen verbe tering geven. V- -5=- In dit kerkje te Orvllllers, een dorpje ten westen van Parijs, zal de uitvaartdienst gehouden worden voor de overleden president van Frankrijk, Georges Pompidou. Bandje met stem Patricia: „Ik blijf en vecht niet bevrijdingsleger SAN FRANCISCO (AP) - Een op de band opgenomen stem, die volgens een plaatselijk radiosta tion van de ontvoerde mlljo- nalrsdochtcr Patricia Hearst is, heeft gisteravond gezegd dat zij verkozen heeft zich bij het Op de voorgrond het Noorse schip Sea Venture dat gisteren de 1630 passagiers overnam van de In de buurt van de Bermuda-eilanden gestrande" Queen Elizabeth II. Langszij van de Queen de bootjes waarin de passagiers overgevaren werden. Het radiostation KSNA meldde het bandje te hebben ontvangen samen met een kleurenfoto van het meisje. Dit was het enige beschikbare „bewijs" voor de authenticiteit van de band, de echtheid kon uit andere bron niet onmiddellijk worden beves- tigd. „rk heb verkozen om te blijven en te vechten", zo zei de stem op het bandje dat door het sta tion de ether werd ingestuurd. „Men heeft mij de keus gegeven om te worden vrijgelaten op een veilige plek, of mij aan te slui ten bij het Symbionese bevrij dingsleger", zo vervolgde de stem. Patricio zou, althans vol gens het bandje, vrijwillig zijn achtergebleven bij dezelfde groep die haar twee maanden met geweld ontvoerdde. De stem beschuldigde kranten magnaat Randolph Hearst de vader van Patricia, ervan een leugenaar te zijn en zei „Je hebt gezegd dat je mijn leven en de levens en noden van alle verdrukte mensen aantrekt maar je bent een leugenaar op beide punten en ik weet dot jouw belangen als lid van de heersende klasse nooit dezelfde als die van het volk kunnen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9