DR L. DE JONG NALATIG IN ZIJN GESCHIEDSCHRIJVING Interkerkelijke akties tegen vonnis Vellekoop Boek van de Maand: Stip op satellietfoto brengt aandacht weer op Noe s ark Mr, J, Linthorst Homrn: Duitse bisschoppen over deelneming aan avondmaal Junta in Chili ontslaat leider van „kanaal 13" DONDERDAG 4 APRIL 1974 LE1USE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In zijn totnutoe verschenen vijf delen over „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog wijdt de schrijver ervan dr. L. de j Jong een groot aantal beschou- j wingen aan de Nederlandse Unie. Deze organisatie, in het begin van de Duitse bezetting, j in het leven geroepen door pro- feasor dr. J. de Quay (de latere minister-president) mr. J. Eint- hoven (destijds commissaris van politie in Rotterdam) en mr. J. Linthorst Homan, (na de j oprichting ervan lid van de Eu ropese Kolen en Staal Gemeen- f schap), had als doelstelling Ne derland zelfstandig te kunnen houden onder de bezetter. Zij het dan, dat de Unie tot op ze kere hoogte wilde samenwerken met de Nazi-Duitsers omwille van de door het driemanschap na te streven onafhankelijkheid. De beoordeling van dr L. de Jong over de doelstellingen en de daden van de Nederlandse Unie tijdens de Tweede Wereld oorlog zijn niet mild, zeker niet voor de drie leiders ervan. Het manuscript van deel 4 van het standaardwerk, waarin dit drie manschap zeer veel kritiek te verduren kreeg, moest op tal van punten herzien worden. Bij het verschijnen van deel 5 zeer onlangs verklaarde dr. L. de Jong, dat de Nederlandse Unie voor velen de toegang tot verzet tegen de bezetters geworden is. Zijn oordeel heeft hij derhalve op verschillende punten herzien. Vandaag heeft het lid van het driemanschap mr. J. Linthorst Homan door dr. L. de Jong diens werk meehnalen per- heeft gehad met dr. H. M. Hirschfeld, van wie reeds een eigen beschrijving beschikbaar was en die na de bevrijding diepgaand was ondervraagd. soonlijk aangevallen zelf een Doch niemand van het Rijksinsti- boek laten verschijnen: „Wat - |ggj| zrjt Ghij voo reen kerel" (van Gorkum, Assen). Daarin dient mr. Homan historicus dr L. de Jong van repliek over diens be schouwingen over het doen en laten van hemzelf en de twee andere topfiguren van de Ne derlandse Unie. Het komt de heer Linthorst Ho man voor, zo schrijft hij in zijn boek, dat er bij het schrijven over activiteiten in de jaren van de tweede wereldoorlog grada ties van moeilijkheden zijn. Ook gradaties van zuiverheid. Het meest rake over eigen daden zijn werkelijke dagboeken. Moeilijker zijn in latere jaren geschreven zelf-analysses. Nog moeilijker lijkt hem het schrijven over anderen die men van dichtbij heeft meegemaakt, want dan komt het nog meer aan op het element billijkheid. Het zwaarste zal z.i. wel zijn de analyse van situaties en mensen die men niet zelf heeft gekend. In dit laatste geval zal het no dig zijn de nog in leven verke rende betrokkenen bij het zoe ken naar gegevens te horen. „Uit de Jongs werk blijkt dat hij en zijn medewerkers dit laatste dan ook bijna steeds hebben ge daan. Uit een interview is ge bleken dat de Jong in 1960—1961 liefst acht lange gesprekken weest. Deel vier van de ge schiedschrijving was toen al verschenen. Deze nalatigheid werd, naar de mening van de heer Linthorst Homan, niet goedgemaakt door het feit dat de drie mannen van de vroegere Unie de manuscrip ten voor de delen vier en vijf ter inzage hebben gekregen en daarover hun opmerkingen heb ben mogen inzenden. „Immers, er is een enorm verschil tussen het eerst verzamelen van alle gegevens en het dan schrijven, en het eerst schrijven en dan corrigeren. Juist het feit dat'de Jong zijn manuscript voor deel vier in talloze punten heeft moe ten herzien, bewijst hoe gevaar lijk zijn methode over ons is ge weest. De hoofdzaak is dat de correcties niets wezenlijks heb ben veranderd in toon en te neur. Een gesprek daarna had geen zin meer." De werkwijze van dr. de Jong be sprekende, merkt de heer Lint horst Homan op dat de drie mannen, na hun ervaringen in zake het vierde deel, voor deel vijf een andere methode vroe gen. „Na enige correspondentie kwam er toen dit uit: weer kre gen wij de kans het manus cript te beoordelen en daar over schriftelijke opmerkingen te maken, deze kans werd ook gegeven aan een drietal door ons uitgekozen onbevangen per soonlijkheden. Ons werd daarna een gesprek toegestaan met de Jong, diens medewerkers en uitgenodigd. In 1952 of 1353 heb diens bestuur; een verzoek van ik een der medewerkers van de de drie genoemde figuren om zo Jong bij mij gehad met de een gesprek werd door het be vraag of ik nog gegevens had stuur afgewezen." over de Nederlandse Unie, en ik De drie waren G. Boekhoven, heb hem toen vanzelfsprekend mgr. dr. A C. Ramselaar en alles gegeven wat ik had." Pas dr. J. H. van Royen (ondermi- in 1973 is er een gesprek ge- nister en oud-ambassadeur). De wieken draaien. De stenen malen. Met het nieuwe Boek van de Maand komt De vlaggen staan in top. De molens van u ze allemaal op het spoor. Molens van Nederland komen weer tot leven, in het nieuwe Nederland. Boek van de Maand. Daarin vindt u alles over deze markante bakens van Hollands'nijverheid. Anecdotes, ieiten, prenten. Die vertellen het levensverhaal van onze stille werkers. Wél met een tikje weemoed.Maar niet in mineur.Want Nederland is nog rijk aan mooie molens. Een kostelijk boekwerk met 300 foto'i (waarvan 200 in kleur) en 6 pagina's vol gedetailleerde molenkaarten. Haal het nü bij uw boek- handelaar. ■v£n3ïl In speciale Boek van de Maand oplage f12.50. Daarna f 10 Qft (Dc aanbieding is geldig t/m 4 mei 1974. LFadrnd 1 w.w. Echter zolangde voorraad strekt) DEN HAAG „Kees Vellekoop is de dupe van de nu al jaren lang durende politieke onwil de wet gewetensbezwaren te ver ruimen". Dat is de mening van Pax Christi over het vonnis van 21 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, dat het Hoog Militair Gerechts hof gisteren over de dienstwei geraar Kees Vellekoop uit Delft heeft uitgesproken. Volgens Pax Christi ligt de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor „deze naar Nederlandse begrippen zeer hooge gevangenisstraf" bij de diverse bewindslieden die het Ministerie van Defensie de laatste jaren hebben geleid. Pax Christi had gehoopt, dat het vonnis acht tot tien maanden zou hebben geluid „als een sein tje van het gerechtshof naar het parlement om de wet te wijzi- 1 een brief aan minister Vrede- ling van Defensie schrijft het Interkerkelijk Vredesberaad (I.K.V.) het onbegrijpelijk te vinden „dat in Nederland ie- mans wegens het hebben van onoverkomelijke gewetensbe zwaren tot een zo langdurige straf wordt veroordeeld. Kees Vellekoop staat in dit opzicht niet alleen. In feite gaat het om een hele groep jonge mensen die in gewetensnood verkeren. Velen van hen zouden best in staat zijn hun opvattingen zo voor te dragen, dat zij binnen de termen van de huidige wet vallen („elk oorlogsgeweld") Het I.K.V. schrijft in zijn brief maar eerlijkheid en integriteit aan minister Vredeling de ge- beletten hen dit te doen, omdat volgen van de herhaaldelijk op- Kees Vellekoop verklaarde na het hun gewetensbezwaren genuan ceerder van aard zijn." Veertig leden van de Vereniging Dienst weigeraars hebben verklaard dezelfde bezwaren als Kees Vel lekoop te hebben, maar ze heb ben gedaan alsof ze tegen elk oorlogsgeweld waren, zodat zij wel erkend zijn als gewetensbe zwaarde. Vellekoop en de zijnen wijzen het geweld van bevrij- dingsgroepen in o.m. Zuid-Am©- rika niet af. tredend© vertraging om de wet gewetensbezwaren te wijzigen „voor de persoon Kees Velle koop, en anderen na hem, in grijpend en beschamend voor onze demokratie" te vinden Het I.K.V. dringt er bij de mi nister op aan de wet gewetens bezwaren zo snel mogelijk te wijzigen. „Misschien dat dan via de weg van de gratiëring nog enigszins kan worden her- steid wat op dit moment aan 7Jta onrecht is geschiedt", aldus het I.K.V. was de 2I-jarige J. Buren uit Velsen, die door de krijgsraad in Arnhem veroordeeld was tot 21 maanden gevangenisstraf. Hij had geen beroep gedaan op de wet gewetensbezwaren, om dat hij verwachtte, dat zijn be zwaren toch niet erkend zouden worden. ie uitspraak in de Vellekoop werd het Hoog Militair Gerechtshof ge confronteerd met een ander ge val van dienstweigering. Het vonnis, dat hij voor de keus Hij had op 24 januari in Amers foort dienst geweigerd omdat naar zijn mening" geen enkele staat het recht heeft om mensen op te roepen voor militaire dienst en deze mensen vervol gens gewapend te laten optre den." Hij verklaarde volgens zijn maatschappijvisie oorlog ontoelaatbaar te vinden. Het ge weld van bij voorbeeld bevrij dingsbewegingen in Zuid-Ameri- ka wees hij echter niet af. De Advocaat Fiscaal van het Hoog Militair Gerechtshof eiste bevestiging van het vonnis van de krijgsraad. Hij zei, dat de rechtbank zich aan de wet moest houden, waarin bepaald is, dat slechts gewetensbezwa ren tegen elke vorm van oor logsgeweld erkend kunnen wor den. Hij verklaarde, dat de dienstweigeraar niet bij het Hoog Militair Gerechtshof, maar bij het parlement moest zijn om de wet gewijzigd te krijgen. Boeken wijs Soyez les bienvenus Onder deze titel gaat een Frans - roman van een Nederlands schrijfster schuil, France Wil is een pseudoniem. Vlamingc die een Franse opvoeding krr gen, willen nog wel een In h<v Frans publiceren, daar zij klassieke voorbeelden van te noemen, maar Nederlander doen het zelden tenzij het som een proefschrift geldt. Franc Wilty schrijft een soepel en zil ver Frans maar haar vertr trant mist het Gallische karn! ter. Men zou zo op het eers- gezicht zeggen: een uitgebreid Nederlandse novelle vertaald i het Frans en dan een verhor uit de vorige eeuw of bij het b gin van onze jaartelling: Con- cience of mevrouw Courtmans Berchmans. Dat zou dan hele maal In stijl blijven want Frar ce Willy Iaat haar verhaal o' In die tijd spelen. Het beha delt de lotgevallen van ec arme schilder ln de Fauvesp riode, deels in Brabant, deels in Parijs, die het In geestelijk en materieel opzicht niet erg ge makkelijk heeft. De figuur do ln vele opzichten aan Van Gog»> denken. Maar mocht Vincent n' of niet op de achtergrond van de idee voor dit verhaal gestnen hebben, de auter die een rusli ge plastische verteltrant aa— houdt (inhoud en vorm harmo niëren dus) heeft van haar „jeune peintre" toch een volkr- men zelfstandige en interessn te figuur gemaakt. Zij heri zelfs de periode van de Fauvr beleefd en het vermoeden is n' leszins gerechtvaardig* dat er reële geschiedenis aan Soy> les bienvenus ten grondslag lig: Uitgever is La Pensee Unlver- selie Paris. Foto en film in de school Een deel van de onderwljsvrr nieuwing betreft de middelr-1 die ingeschakeld kunnen worden voor vorming en instructie. On der die middelen nemen de ai: ditwisuele een belangrijk plaats in. Film en bandrecordo zouden straks in menig vak wr' eens even belangrijk kunnen worden als krijt en lineaal vro ger waren. Hans Wynants en Aad Helwe- hebben een boek geschrevc i over de mogelijkheden om film, fotografie en bandrecorder bin nen het onderwijs te gebruiken. Het is in de eerste plaats voor onderwijskrachten beatem boek geworden; een dat sterk op de praktijk gericht is en - te recht - dan ook aan voorbeelden een belangrijke plaats toekent In diverse opzichten is het et genlijk een kleine encyclopedie: maar een met een verrassend rijke Inhoud. En daarom een goed boek. „Opname". Auteurs: Hans Wy nants en Aad Helwog. Ultg. Cantecleer, De Bilt. merkwaardige formatie had waargenomen. Momenteel wacht Montgomery op toestemming van de Turkse regering. De plaats waar hij met een expedite naar toe wil ligt namelijk op verboden mili tair terrein. Er Is nog een Amerikaanse expeditie naar Ararat in voorbereiding. Deze expeditie, onder leiding van John Morris, medewerker van het Christian Heritage College, staat geheel los van die van Montgomery. Morris gelooft niet dat de foto-» vanuit de ruimte aanwijzingen over de plaats van de ark verschaffen. KERK EN WERELD Een vooraanstaande bljbelge- leerde in Amerika, dr. John Montgomery, meent dat de ruimtevaarttechnologie het antwoord heeft gegeven op een van de oudste mysteries: de plaats vande ark van Noe. Een aanwijzing van die plaats zou kunnen schuilen op routine- foto's van een Amerikaanse satelliet. De foto's zijn ge maakt van het grensgebied van Turkije, Iran en Rusland. Montgomery, kerkhistoricus aan het Drievuldigheidssemi- narium in de Amerikaanse stad Deerfield, Illinois, gelooft dat een stip op de foto's moge Pater Raul Hasburn, die altijd felle kritiek heeft geleverd op de regering Allende en werd beschouwd als een van de trouwste aanhangers van het huidige militaire bewind in Chili, is ontslagen als hoofd van „kanaal 13", hot televisie station van de katholieke uni versiteit in Santiago. Het ont slag volgde na een conflict tus sen pater Hasburn en Jorge Swett, die door de militaire re gering tot rector van de uni versiteit is benoemd. Deze eis te een „herstructurering" van lijk de onder het ijs begraven ark is op de berg Ararat. Hij werd op de ruimtefoto's at tent gemaakt door iemand van het Amerikaanse ruimtesatel- lietproject, een werknemer die toegang tot de ofot's had en ook geïnteresseerd was in het geheim van de ark. De meeste geleerden nemen aan dat de ark bij het drielandenpunt ligt. Er zijn ook verschillende expe dities gehouden, maar geen er van heeft de ark blootgelegd. Foto's die in 1952 werden ge maakt door George Greene, een Amerikaanse mljnbouw- kundige ingenieur zijn verdwe het station, hetgeen inhield, dat enige medewerkers ontsla gen moesten worden en dit de nieuwsdienst van „kanaal 13 twee vertegenwoordigers van de rector moest opnemen. Pater Hasburn weigerde deze wij- gingen door te voeren. Hij achtte ze in strijd met de „hu manistische en christelijke f lo- sofie van de jurjta" en meer In de geest van de regering Allen de, „waartegen Chili heeft ge streden en waarvoor het bloed heeft vergóten". nen, toen Greene het slachtof fer werd van een roofoverval. Een Franse expeditie zag in 1952 vanaf een bergpiek de contouren van iets dat de resten van de ark in een dichtgevro ren meer zouden kunnen zijn. Deze expeditie ging er in 1956 (nog eens heen en vond handge maakte houten balken door drenkt met pek. De ark zou ook van dit soort hout ge maakt zijn. Proeven toonden aan dat de balken meer dan vijfduizend jaar oud waren. Al in 1916 rapporteerde een Russi sche piloot dat hij op de 5.170 meter hoge berg Ararat een „Kanaal 13" stord tijdens het bewind van Allende sterk on der druk van aanvallen van Marxistische groeperingen, die meenden dat de zender te zelf standig opereerde Enige maan den geleden schreef de hulp bisschop van Sant'ago, mgr. Ariztia, een open brief aan pa ter Hasburn, waarin deze pro testeerde tegen de voortduren de kritiek van „kanaal 13" op marxistische denkbeelden en tegen het feit, dat de linkse op positie in Ch'li geen kans had haar ideeën kenbaar te maken. Met het ontslag van pater Has burn is de verhoud ng tussen kerk en staat in Chili opnieuw slechter geworden. Enige da gen geleden publiceerde het dagblad „EI Mcrcurio". dat wordt geriein als een spreek buis van de Junta, een felle kritiek op de christen-democra ten, de grootste politieke partij ln ChiH. Korte metten De kerk ln Mexico is niet geïnteresseerd ln het aankno pen van betrekkingen tussen de regering en het Vatlcaan, zo heeft de bisschop van Hcr- mosilio, Carlos Quinterc Arce, namens het episcopaat ver klaard. „We willen, dat de grondwettelijke scheiding tus sen kerk en staat gehandhaafd blijft. Het is meer dan vol doende dat de staat de kerk de facto erkent". Hij ontzenuwde daarmee geruchten, dat presi dent Echeverria bij zijn be zoek aan het Vaticaan over het afsluiten van een concordaat zou hebben gesproken. „Christen zijn - Programma en Praktijk" is d« titel van een nieuw boek van prof. Hans Kling, dat in de herfst zal uit komen. Volgens de uitgeverij Piper in MUnchen richt het boek zich tot protestanten en katholieken, maar ook tot mensen „die zich ook buiten de kerk bezig houden met het vinden van een antwoord op de principiële vragen van het menszijn". De Wereldunie van Katholie ke Vrouwenverenigingen houdt haar algemene vergadering van 14 tot 24 september ln Da- res-Salaam, de hoofdstad van Tanzania. Aan het congres zul len 250 afgevaardigden uit ze ventig landen deelnemen. Het thema luidt: „Verandering ten bate van een rechtvaardiger samenleving". De wereldunie werd in 1910 opgericht en heeft haar zetel in Parijs. Doei van de unie Is de verbetering van de positie van de vrouw ln kerk en maatschappij. De eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, Janos Kadar, heeft na drukkelijk ontkend, dat het Va ticaan bij de ontheffing uit het ambt van kardinaal Mindszen- ty heeft gehandeld onder druk van de Hongaarse regering. Mensen, die dat menen onder- schattsn de autonomie van het Vaticaan, zo zei hij voor radio Boedapest. De communisten in Hongarije weten, dat de katho lieke kerk „haar plaats zoekt in de modern© wereld", aldus Kadar. Al op Vaticanum II Is gezegd, dat „de kerk in de hui dige wereld niet kan voortbe staan met middeleeuwse opvat tingen". Vooraanstaande theologen en juristen ln Engeland hebben voorgesteld in de toekomst do eed op de bijbel In de rechts zaal af te schaffen en te ver vangen door een plechtige be lofte. Zij zijn van oordeel, dat ve'en door een honderdon Ja ren oude traditie worden ge dwongen de eed te verbinden aan een godsdienst, waarmee zij geen betrekking hebben. De Duitse bisschoppen hebben bezwaar gemaakt tegen enkele uitspraken in een voorstel van de synodecommissie voor „godsdienst, sacramenten en spiritualiteit", dat ln mei tij dens de vergadering van de Westduitse synode ter sprake zal komen. De kritiek van de bisschoppen richt zich vooral op een zinsne de in het voorstel, die etelt, dat de gewetensbeslissing van een katholiek geëerbiedigd moet worden, als zij borust op Oud-premier P. de Jong ver trekt maandagavond voor een bezoek van ongeveer achttien dagen ann de Antillen, Surina me en Chili. Hij maakt deze reis als voorzitter van Cebe- mo, de r.k. centrale voor be- mlddel'ng bij medefinanciering van ontwikkelingsprogramma's De oud-premier wordt verge zeld door Pater W. Saaiman, provinciaal overste van de au gustijnen en Zuid-Amerikades- kundlge In het bestuur van het Centraal mlsslecomm'ssarlant. In de drie landen zullen Cebe- overwegingen, welke voor hem zijn deelname aan het protes tantse avondmaal innerlijk noodzakelijk doet zijn. De bisschoppen zeggen, dat een dergelijke beslissing do kerk niet ontslaat van de plicht haaT „als dwalend te kwalificeren". De kerk, zo zeg gen de bisschoppen, kan han delingen, die uit een dwalend geweten voortspruiten en scha delijk uitvallen voor de ge loofsgemeenschap, niet zonder meer over haar kant laten gaan. mo-projecten worden bezocht. In Chili onder meer een land bouwcentrum, een middelbare school en een vormingscen trum. In Santiago zuMen do Nederlandse bezoekers worden ontvangen door kardinaal Sllva Henrlquez. Het bezoek aan Chili, dat gebeurt op initiatief van het Centraal Mlss'ecom- missnriaat dat veel bemoeienis had en heeft met de uitgewe zen missionarissen, Is vooral bedoeld uit sympathie voor de missionarissen, die er In zulke moeilijke omstandigheden moeten werken. Oud-premier De Jong naar de West en Chili

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7