FINANCIËLE ZORGEN ROND MOLENLOOP ÊbatavêN Amateurs komen niet voor niets NOORDWIJK MOET HET HERSTEL DOORZETTEN LDWS GAF VOORSPRONG UIT HANDEN sport BS Leiden voor de leeuwen Rijnlands- Leeuwarden: gelijk De route DONDERDAG 4 APRIL 1974 LEIDSE COURANT De start van de Zilveren Molenloop bij de Groenoordhal. Dit jaar staan de financiële problemen op de voorgrond. LEIDEN De twaalfde interna tionale Zilveren Molenloop van De Bataven staat ditmaal in het teken van de financiële proble men; moeilijkheden, die er rechtstreeks debet aan zijn, dat enkele toplopers dit jaar niet aan de start verschijnen. En, erger nog, het hele evenement in de toekomst op losse schroe ven zetten. Ook in de atletiek begint men te knagen aan het begrip „liefheb ber', hoewel de Atletiek Fede ratie deze afkalving van het be grip „amateurisme" met alle middelen tracht te bestrijden. Vermoedelijk een hopeloze be zigheid, gezien de ontwikkelin gen in het buitenland, met name in Amerika. Daar is het al een volkomen normale zaak, dat men de atleten onkostenver goedingen uitbetaalt, die snel blijken op te lopen, wanneer men reeds naam heeft gemaakt. Die startgelden lopen imiddels al in de duizenden guldens. In Nederland valt het allemaal nog wel mee, hoewel men de buitenlandse progressie met ar gusogen volgt en hier en daar reeds imiteert. En hiermee zijn we terug bij de problemen van De Bataven en met name die van organisator VerDlancke. Afwijzingen Hij heeft namelijk dit jaar een paar afwijzingen „te slikken" gekregen, die de kwaliteit van de loop behoorlijk aantasten. Op organisatorisch gebied zit alles weer als vanouds in elkaar. Het parcours is exact hetzelfde Toekomst fraaie strijdperk gebleven. De tijden zijn echter helaas voor Verplancke en de zijnen veran derd. Niet langer meer komt de top van Nederland gratis acte de présence geven. Er moet geld tegenover een inschrijving staan en juist die centen zijn er niet. Verplancke schudt pratend over deze zaken, meewarig het hoofd. „Ik heb van alles gepro beerd om ergens geld los te peuteren, om toch maar aan die deelnemers te komen, welke een wedstrijd als de Zilvereg Molen loop waardig zijn. In voorgaan de jaren is dat geen enkel pro bleem geweest. Onze reputatie in de loop re jaren opgebouwd, stond borg voor een goede naam en het neusje van de na tionale atletiekzalm was dan ook altijd aanwezig. Nu echter stellen sommigen hun, mijns in ziens toch wel begrijpelijke, ei sen en daar kunnen we eenvou digweg niet aan voldoen. Een club als De Bataven kan geen rooie cent uittrekken voor de Loop, dus moeten we het heb ben van buitenstaanders. En dan schijn je hier In Lelden toch wel in een rotstad te wo nen. Overal ben ik geweest, bij iedereen nul op request. Ja, de gemeente springt met 500,— bij als we een eventueel verlies hebben. Maar wat moet lk in godsnaam met een verlies? Dat kunnen wij ons niet permitte ren", roept hij, nu behoorlijk geïrriteerd uit. LEIDERDORP De afgelo pen week zijn In de sport school van Houdt de judo kampioenschappen van Lei derdorp afgesloten. De uitslagen hiervan zijn: kampioen Junioren A-poule: 1. Jan Snaterse (kampioen Leiderdorp) 2. Betram Lam- mers, 3. Wim Steen. B-poule: 1. Arnold Vleebos (kampioen van Leiderdorp) 2. Dick Ames 3. Jacques Schoeilink. Algemeen kampioen Leider dorp junioren: 1. Jan Pan der ,2. Henk Molman. Senio ren lichtgewicht: I Lop Chen 2. Jan Pander 3. Lou van As. Senioren zwaargewicht 1. Max Pley 2. Herman Tim mermans 3. Cor Hogeboom. Algemeen kampioen van Lei derdorp voor alle categorien Herman Timmerman. LEIDEN In de eerste klas B. is de beslissing toch nog voortijdig gevallen en Quick Boys had daar in belangrijke mate de hand in. Koploper Spakenburg was namelijk alleen nog maar te bedreigen, wanneer de Katwijkers ai hun wedstrijden gewonnen hadden. Dit gebeurde niet, want jl. zaterdag al lieten de mannen van Van der Kuil wederom een steekje vallen. En daarmee was Spakenburg kampioen. De strijd onderaan daarentegen is nog in volle gang, maar Noordwijk dlstancieerde zich verder daarvan door 1—1 te spe len tegen Zwart Wit. Wie weet maken de anderen die wel. Rijnsburgse Boys streekgenoot Koudekerk helpen door van Rozenburg te winnen, Ditmaal ontmoeten de Noordwij- kers Nunspeet en gezien de ont wikkelingen van de laatste we ken, moet ook daar minstens een punt kunnen worden uitge sleept. Voor Quick Boys doet het er allemaal niet meer toe, zodat men vrijuit kan spelen te gen VVOG. In Venendaal kunnen de Blauw Zwarten laten zien, ze op de twede plaau de vierde kla3 dé kans Deze ploeg staat bovenaan, dus het zal nie. meevallen. Met de Rijnsburgers weet je het echter nooit. tot de favorieten. wie weet vragen anderen vol- Gestart wordt dit jaar bij de De toekomst van De Zilveren Mo lenloop is dus verre van roos- u t kleurig? „Inderdaad, het heeft gcat ecrste mer de meet 0ok 'aar beh°°rt W' er zelfs nog even om gehangen, of het dit jaar wel door zou gaan. Op het allerlaatste mo ment kwam geiukkig uitzendbu reau Luba op de proppen, die bereid was een deel van de 3000,— (totale begroting) voor haar rekening te nemen. Had dit niet gebeurd, dan had de wedstrijd dit jaar vermoedelijk geen doorgang gevonden. En dat, terwijl we het recordaantal van 390 inschrijvingen hebben". gende keer ook geld. Zoals het er nu uitziet kunnen we daar niet aan voldoen, hetgeen bete kent dat de Zilveren Molenloop degradeert tot een tweederangs affaire. En dat zou wel tra gisch zijn, want alles leent zich ervoor om er een echte Klassie ker van te maken", aldus de te leurgestelde Verplancke. Wie ontbreken er nu? Het blijkt Deelnemers dat Nederlands kampioen op de lange afstand, Geert Jansen, Ondanks zijn bange voorgevoelens niet op het wedstrijdformulier voorkomt. „Hij gaf de voorkeur aan een loop in Hasselt, omdat hij daar wel 'n onkostenvergoe ding krijgt. Ik had hem die graag gegeven, maar dan ls het einde zoek. Daarom ben ik ook zo bang voor de toekomst, want kan hij, dit jaar althans, nog een sterk rennersveld presente ren. Henk Kalf, Cor Vriend, Sijtveld en de Duitse coming- man Hildebrand zijn atleten van uitstekend kaliber die de gebeur tenissen a.s. zaterdag een inte ressant verloop kunnen geven. Groenoordhal, waarna de kara vaan Leiden verlaat via de Wil lem de Zwijgerlaan. Tussen Lei derdorp, Rijpwetering, Hoogma- de en Oud Ade zal daarna wor den uitgemaakt wie als eerste de Groenoordhal wer zal betre den om de Molen in ontvangst te nemen. Verplancke en zijn veertig man tellende organisatie, hopen op twee dingen: mooi weer en veel mensen langs de route om de lopers aan te moedigen. „Voor volgend jaar hoop ik dan een goede sponsor te vinden, die de loop zijn reputatie wil laten voortzetten. Er moet toch een groots internationaal evenement van te maken zijn". AD VAN KAAM. staan. Ter Leede gaat bijzonder span nend slot tegemoet. Zelf verlo ren de Sassenheimers kansloos van Actief en ook de concurren ten schoten niets op. Er zijn dus nog mogelijkheden om de dans te ontspringen, al zijn die toch inmiddels wel heel klein aan 'het worden. In ieder geval moet persé gewonnen worden van IJ- selmeervogels, dat op papier veel en veel sterker is. Een wondertje misschien? Eerlijk gezegd geloven we er niet in. celsior M staat ot> de tweede plaats, maar ook ae Maassluise naars zijn kansloos, doordat Spijkenisse vroegtijdig het kampioenschap voor zich opeiste. RCL kan nog wat om hoog, wellicht valt er gebruik te mak?n van het gebrek aan con centratie van Excelsior, waar voor immers niets meer op het spel staat. Belangrijk natuurlijk is, of Leo Holl kan spelen. Koudekerk zit nog steeds in de race en wacht nu op misstappen van de con currentie. Relatief staat men twee punten achter, dus van al les is nog mogelijk. Dan moet men tegen a.a. degradant DSVP natuurlijk zelf geen fout maken. Woubrugge om uit de puree te komen. Op eigen terrein ont vangt men ARC, waarvoor niets meer op het spel staat. Concur rent Ornas zal door Lisser Boys wel verslagen worden dus bij winst kan Woubrugge drie pun ten afstand nemen. Katwijk zal de handen vol krijgen aan Oegstgeest, -dat nog een paar puntjes best kan gebruiken. Een gelijkspel zit er wel in. SVOW en TAVV veohten in de derby nog enkel om de eer. Voor bei den staat er niets meer op her spel. pleet programma. Meest inte ressante duel is ongetwijfeld Hazerswoudse Boys Sleutels, met vermoedelijk Randstad Sport als lachende derde. Een gelijkspel in Hazerswoude lijkt ons dé oplossing en dat is uiter aard in het voordeel van Rand stad. Dat moet afrekenen met het zwakke VWS, hetgeen onge twijfeld gebeurt. Leiden draait steeds beter en GWS zal het daarom erg moei'ijk krijgen. Vooral ook omdat de Pomona- boys de punten nog hard nodig hebben. KRV zal MVKV punt- loos terugsturen, terwijl Lisse eigenlijk wel moet winnen van VVSB. Aan de Noordwijkerhou- ters is echter geen pen op te trekken. Valken is vreemd ge noeg vrij. NOORDWIJK Weinig leek LDWS nog in de weg te staan om de champagneflessen te ontkurken en de bloemen ln ontvangst te ne men. Wat kon LDWS Immers nog gebeuren bij een 2—0 voorsprong in het hol-Northgo hal - van de Ieeuw-Verhart? Zelfs bij een gelijk spel had men met de feestelijkheden een aanvang kunnen nemen. Twee fouten haalden LDWS ln de het wel eens. En ook, dat dit tweede helft echter uit de feest- het keerpunt in de wedstrijd roes. In de zesde minuut van was geweest. tweede speelhelft tastte LDWS leek immers een gewonnen LDWS-doelman Wim Visser bij een voorzet van Sjoerd Tes- ke, waardoor Ted Lumoindong 2—1 kon laten aantekenen en in de 10e minuut ging Cees de Roode in de foutsprong, waar door hij twee minuten de ..straf bank" op zijn deugdelijkheid mocht gaan testen. Nog geen dertig seconden was de Roode met zijn ..inspectie" be zig of het full-court press-sy- steem van Vefhart had reeds succes in de vorm van de ge lijkmaker, gescoord door Jan van Schooten. Zes minuten later mocht Cees de Roode van de uit stekend leidende scheidsrechter Piet de Raadt zich wederom van zijn inspectietaak kwijten. LDWS wist toen met een nume- rieke minderheid wel een voor sprong te nemen doelpunt van Pim van de Meer op aange ven van Bram de Roode maar het ritme bij de Leidena- rec was danig verstoord. Da.-r- ov^r waren de beide coach-s koers te lopen. Gedurende de gehele eerste helft en het begin van de tweede helft had men Verhart vrij gemakkelijk op af stand weten te houden en zich met snelle counters meer kan- sen weten te verschaffen dan de Noordwijkse kampioen. Viermaal in de eerste helft wist men de verdediging van Ver- hart uit verband te spelen, het geen één penalty en één doel punt opleverde. Bram de Roode miste de penalty toen doelman Brandt Theo Pet met een sli ding van het scoren afhield, Cock Slingerlandt miste alleen De score verliep voor LDWS aanvankelijk gunstig. Hier wordt 1—0 gescoord. voor Brandt, maar maakte zijn fout goed door Vlak daarna in eenzelfde situatie niet te falen en Moesman tenslotte miste weer in een identieke situatie. Verhirt slelde daar drie kansen tegenover verkregen door non chalante acties van de Rood- Witte-werdediging. Lumoindong schoot net naast en Aad Glas faalde alleen voor doelman ;s- ser. Wanneer wij tenslotte ver- Het betekende zeker een rugge- melden, dat Pim van de Meer vier m.nuten na rust LDWS op 2—0 zette, zijn wij weer bij ons vertrekpunt aanbeland. Kunnen wij de draad weer opvatten, waar wij waren blijven steken, bij de stand 3—2 in het voordeel van LDWS. steuntje voor LDWS op dat mo ment. Het zou echter te kort du ren, want Ted Lumoindong maaKte snel weer gelijk. Die zelfde Ted Lumoindong zou in de slotfase nog een uiterst be- langr jke rol spelen. Hij mocht in de laatste vijf m'nuten al?» vrijheid genieten, zoals ook zijn medespelers. Dat was de direk- te aanle d ng voor het verlies van LDWS in de slotfase. De vrijheid, die de Noordw.'jkers zolang hadden moeten ontberen en nu plotseling als uit de lucht kwam vallen was verantwoorde lijk voor de beslissingswedstrijd tussen Verhart en LDWS (Dins dag a.s. in de Sporthal Cleyn- duin in Katwijk). Van Schooten scoorde op aangeven van Lu- moiindong 4—3 en Lumoindong zelf bepaalde de eindstand op 5-3. P ILT VAN DAM LEIDEN Nadat Raak/Punch zich afgelopen dinsdag middels een duidelij ke overwinning op Levi's de titel bekerkampioen heeft toegeëigend, kan aanstaande zaterdag ook de beslissing vallen over het kampioen schap. En weer is Levi* daar bij betrokken, h( krijgt in de Kennemersport- hal kampioenskandidaat nummer 1, Transol RZ, op bezoek. Wint Transol, kunnen de Rotterdammers de kampioensvlag alvast uit de kast halen. Voor de Haar lemmers is dit de .laatste kans om het seizoen nog te redden; uitsluitend een zege geeft hen nog goede perspec tieven op de titel (de wed strijd RaakTransol op de laatste speeldag is dan van doorslaggevende betekenis) en zij zullen er dan ook wel tot de laatste snik voor vech ten. Terwijl Raak weinig moeite zal hebben met het bezoe kende NN Donar, ziet B.S. Leiden Typsoos Lions naar de 5-Meihal komen. De Zand- voortse ploeg speelde zich de laatste weken nogal in de picture door de spectaculaire overwinning op Transol en de minieme nederlaag tegen Levi's, maar dat gebeurde allebei in Zandvoort Daarbuiten opereerde de for matie van coach Henny Blom aanzienlijk minder het is voor B.S. Leiden te ho pen, dat dat ook zaterdag de 5-Meihal het geval is. De Leidse formatie meet het im mers tegen Typsoos ook nog eens stellen zonder de menteel voortreffelijk draaiende Hans van Rooden, die deze week met het team van Bonaventura ln Spanje vertoefde. Hij komt wel terdagavond vervroegd te rug, maar zal zich dan bij het Nederlands jeugdteam voegen, dat zondag tegen Schotland speelt. B.S. Leiden zal het nu onder de borden tegen mensen als Bartelome en Freeman wel heel erg zwaar krijgen, maar als het even beheerst en zelfverzekerd speelt als in Groningen tegen Donar, dan kan B.S. Leiden nog een hele kluif worden voor de Zand- voortse leeuwen. De aanvang is 20.15 uur. In de tweede divisie D moet het damesteam van B.S. Lei den in Delft weinig moeite hebben met DAS In de districts eerste klasse speelt Leiderdorp tegen DAS en Springers tegen Forwar- dians. LEIDEN Het Rijnlands Ly ceum heeft het in de eersta wedstrijd om het landelijk schoolschaakkampioenschap niet helemaal kunnen ..maken". Da lange reis naar Leeuwarden is ongetwijfeld één der negatievo factoren gewoest waardoor het i Rijnlands Lyceum uit Oegst. geest niet verder dan een, voor een landskampioen wat mager, gelijkspel kwam. Dat de reis één der oorzaken was. bleek ruimschoots uit de ope- ning: Bijna alle Rijnland-spelers- kwamen slecht uit de beginfase De drie eerste borden wisten» door hun grote routine de wad mindere stelling in het midden- veld te nivelleren, maar aan da., drie laatste borden liep alles in het honderd. Rietveld kwarar, niet verder dan de opening en verloor kansloos, terwijl Potter, van Leen ze overmatig veel tijd gebruikte en nota bene nog een dodelijke pionnenopmars in het centrum toeliet, zodat ook hij naar het rijk der roemlozen' werd teruggewezen. Dobbelaar ging langs afgronden, toen hij de euvele moed had lang te ro keren in een stelling waarin dat nou juist niet mag. De tegen- stander was blijkbaar dermate" geimponeerd door dit staaltje bluf, dat hij eveneens een fou tief plan volgde, en geheel op de koningsvleugel opgerold werd. Jean Baart trok via een magnifieke partij de stand ge lijk. Met. zwart kwam hij als enige beter uit de opening, ruil- de af naar een eindspel met een,, plupion, welke zijn bekroning vond in een machtig mooi ge-, wonnen pionneneindspel. „en fant terrible" uit de LSB, de be-, ruchte Leon Konings speelde aan het eerste bord kat en muis, met de tegenstander en versloeg hem meedogenloos. Een regel- matige verliespartij van Schwel- zer bracht de eindstand op een gelijkspel Van de twee andere finalisten won Ede met 4^—1^ tegen Heerlen. Het Rijnlands^ speelt op 13 april a.s. tegen Heerlen en op 27 april de finale ronde tegen Ede. Gedetailleerd:* L. Konings (Rijnlands)—J. Ho- man (Leeuwarden) 1—0; Ji' Baart—O. ter Her 1—0; R. Dolv belaarD. Grijpstra 10; Dl"1 Schweizer—S. de Jong 0—1; B.1 J. Potter van Lean—J. Poelsma - 0—1; J. Rietveld—L. Boersma* 0—1; Totaal 3—3. In de catego- rie t/m 16 jaar heeft het zestal'^ van het Rijnlands genadeloos- afgerekend met de favoriet uit - Nijmegen. De einduitslag werd 24 voor het Leidse team. waar het Dominicus College eigenlijk nog blij mee mag zijn. Wellicht zorgt het Rijnlands dit seizoen voor een dubbelkampioenschap. met L01. De start van de Zilveren Molenloop ls op het ter rein van de Groenoordhal om preies 14 uur. Via de Willem de Zwijgerlaan gaat de tocht naar Hoogmade, alwaar de weg naar Rijpwete ring wordt ingeslagen. Door Rijpwetering heen dan naar Oud Ade en via de Zijl komen de lo pers Leiden weer binnen. De finish is in de Groenoordhal. De totale afstand bedraagt 20 ki lometer. Het record is in handen van Jansen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4