Leeftijdsgrens inschrijving omlaag O STIPDONK WEER IN OPSPRAAK Leidse glippers Allerlei(ds) stad eri randgemeenten A Succesje voor jonge kamerbewoners: Circus Ginter kookt niet meer op Minerva =1 ïdmanf 05 Kim r J Leiden aktueel LEIDENN De heer Stipdonk, eigenaar van de woning aan de Steenschuur 7, waarin 13 Marokkanen gehuisvest zijn, heeft zijn woord gestand ge daan. Eergisteren zette hij een buitenlandse arbeider buiten de deur. De moeilijk heden rond depatricièrswo- ning aan de Steenschuur ont stonden toen een maand ge leden de bewoners ervan de misstanden in het huis be kend maakten en van de heer Stipdonk eisten hier verbetering in te brengen. De heer Stipdonk reageerde met de belofte de Marokka nen voor 15 april de huur op te zeggen. Het eerste slachtoffer werd een in het Noordwijkse Pala ce hotel werkende gastarbei der. ,,De heer Stipdonk heeft zijn boeltje ui t zijn kamer gehaald en naar het Palace- hotel opgestuurd", aldus de heer Dijkstra van het werk- grope buitenlandse arbei ders. De Marokkaan heeft zich na zijn werk meteen bij de poli tie gemeld. Deze kon echter voor hem niets doen omdat hij zonder huurcontract in het huis verbleef. „Deze Ma rokkaan is juridisch de zwakste. Hij is pas terugge keerd van een vakantie in Marokko en een nieuwe huu rovereenkomst was daarom nog niet gesloten." De werkgroep verwacht dat binnenkort nog meer gastar beiders zonder pardon op straat worden gezet. „Zo zijn er drie buitenlanders waar aan de heer Stipdonk in plaats van een geldige kwi tantie van de geïnde huur een papiertje met allerlei on zin heeft afgegeven. Bijvoor beeld: De Golfbrekers, 280,-- per maand." Overigens heeft de heer Stip donk onlagns verklaard dat alle verwijten aan zijn adres leugens zijn. Hij wil de bui tenlandse werknemers de huur opzeggen, omdat zij met hun landgenoten telkens huisvredebreuk plegen tij dens zijn afwezigheid. Op een hoorzitting van gister avond in de Stadsgehoorzaal kon een lid van de werk groep buitenlandse werkne mers meedelen dat er en brief naar b en w zal worden gezonden. Hierin wordt het college verzocht, de „zaak- stipdonk" eens nauwkeurig te onderzoeken. LEIDEN De leeftijd waarop woningzoekenden kunnen worden inge schreven bij het bureau huisvesting zal binnenkort worden verlaagd -j- tot 23 jaar. Thans geldt nog de leeftijd van 26 jaar voor alleen staanden. De eis van de werkende jongeren, die gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal bijeen waren werd hierdoor gedeelte lijk ingewilligd. Tijdens de discussies, die aan een grote plenaire vergadering vooraf gingen, waren de verschillende groepen tot de conclusie gekomen dat deze leeftijd gesteld moet worden op 18 jaar. Enkelen waren zelfs van mening dat er geen leeftijdsbeperking mag zijn. Wethouder Ham van Volkshuis vesting zei het met een verla ging van de leeftijdsgrens eens te zijn. „Maar we moeten er natuurlijk wel op letten dat de ingeschrevenen ook een woning kunnen krijgen. Daarom hebben we besloten aan de raad eerst een voorstel te doen de leeftijd te verlagen tot 23 jaar. „Aanbe velenswaardig vond hij het ove rigens wel wanneer de gemeen te over wat meer gegevens zou beschikken met betrekking tot de werkelijke kamernood van de werkende jongeren. Door a'e gemeente wordt dan ook een enquête overwogen. Met de inschrijving kwam nog een ander punt aan de orde: de O leidse agenda .DONDERDAG 4 APRIL Haanstra-kleuterschool - Rapen burg 129, informatiemarkt; 20.00 uur. VRIJDAG 5 APRIL Lak-theater: - „De 1ste" to neelstuk van Israel Horor witx" aanvang 20.15 uur. Vijfhovenhuis - Hoflaan, dis cussieavond over de gedemp te trekvliet; aanvang 20.00 uur „Hot House" - Rapenburg 24. concert van „The Pim cats"; aanvang 22.00 uur. ZATERDAG 6 APRIL Stadsgehoorzaal - „Mattheus Passion" door de Chr. orato rium vereniging "Ex Ani mo"; aanvang 19.15 uur Leids Volkshuls - Apothekers- dijk, grote manifestatie te gen het jeugdloon aanvang 14.00 uur. bioscopen Camera: „Waterloo", 18 jr. dag. 20.00 uur. do. en vr. 14.00 uur. Kindermatinee: „Winnetou keert terug", a.l. ma., di-, wo. en za. 14.30 uur, zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „The last picture show" 18 jr. vr. en za. 23.30 uur. Lido: „Help de dokter ver zuipt", a.l. dag 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.30, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Studio: „Jesust Christ Super star", tijden zie Lido. Luxor: „Roep der wildernis" 14 jr. dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur.- Trianon: „101 dalmatiërs" (Walt Disney) a.l. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15", 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Rex: „Huwelijksrapport', 17 jr, tijden zie Trianon. Exposities Gemeentelijk Archief: Boisot- kade 2a, tel. 34421 ma t/m vr. 9.00 12.00 uur; 14.00 17.00 uur en za. 9.00 12.00 uur. 2, 4 en 8 april 19.30 21.30 uur tot 12 april ten toonstelling „Leiden als in dustriestad". Drukkerij De Bink: Roosevelt- straat 2, tel. 22841, ma. t/m vr. 8.00 17.00 uur za. 13.30 15.30 uur tot 1 mei Theo Kommen met abstracte schilderijen. 'Ars Aemula: Pieterskerk gracht 9, ma. t/m za. 15.00 17.00 uur. 19.30 20.30 uur za. en zo. 12.00 - 16.00 uur tot 7 april tentoonstelling van de leden. l£Galerie Van der Vlist: Boter markt 3, tel. 22806, di. t/m za. 10.00 18.00 uur tot 7 april Ellis Tertoolen met schilderijen en Kees Hak. met gouaches. Academiegebouw: Rapenburg 73. Leiden tentoonstelling van textielobjecten en gra fisch werk van Maria Wes- tra. Marjan de Bruijn, Ma- rianna Steenhuizen en Rolf Petersen tot 13 april ma. t/m vr. 9.00 17.00 uur. Meisje (19) bewusteloos aangetroffen NOORDWIJK Aan de Weide- weg in het Langeveld werd gis teren in de vroege morgenuren een meisje bewusteloos aange troffen. Behalve een paar trein kaartjes voor het traject Am- sterdam-Bloemendaal, werd op baar niets gevonden, dat tot vaststelling van haar identiteit zou kunnen leiden. Het meisje werd in het Academisch Zieken huis te Leiden opgenomen. Nadat haar signalement per poli- tietelex was verspreid, werd be kend, dat het meisje, 19 jaar oud, te Leiden woonachtig was. Zij bleek als leerling-verpleeg ster werkzaam te zijn in een psychiatris'ch ziekenhuis te Noordwijkerhout. Hoe het meisje bewusteloos is ge raakt, vormt nog een punt van I onderzoek. W. Passcliier 25 jaar koster RIJNSBURG De heer W. Passchier is deze week 25 jaar koster van de Bethelkerk aan de Brouwerstraat. Hij volgde destijds de heer J. v. Egmond op die met zijn gezin naar Zweden vertrok. Verschei dene dominees heeft de heer Passchier zien komen en gaan; de zevende hoopt in mei van dit jaar zijn intrede te doen. De jubilaris heeft altijd in zeer goede verstandhouding met hen geleefd evenals met de kerke- raad en de kerkvoogdij. Dins dag 9 april van 8.00 tot 9.30 uur wordt in „De Voorhof" een re ceptie gehouden. Bomen voor geluidswering LEIDSCHENDAM Honderd- twaalf kinderen van de hoogst klassen van de basisscholen hebben op de 10e Leidschen- damse Boomplantdag 120 bomen en enige honderden struiken in de nieuwste woonwijk achter de Nieuwstraat geplant. Bomen en struiken zijn een eerste aanzei I voor de driestrooks regelbeplan-1 ting voor wering van het geluid van de dichtbijgelegen rijksweg Voorburg-Amsterdam. verschillende categorieën waar in de woningzoekenden worden onderverdeeld. Uit de discussies kwam naar voren dat deze cate gorieën alleen maar discrimine rend waren, en daarom afge schaft moesten worden. ,We willen gezinnen pertinent niet hun woonruimte ontnemen. Maar wij hebben ook recht op zelfstandig wonen", kwam als opmerking uit de met affiches en spandoeken versierde foyer. Natuurlijk moet er geen discri minatie bestaan. Toch zijn die categorieën wel handig", aldus het PvdA-Staten lid Leendert Jonker. „Wanneer die opgehe ven worden, zou het kunnen ge beuren dat de grootste schreeuwlelijk het eerst een wo ning krijgt." Er kon overigens wel opgemerkt worden dat de werkende jongeren, die meestad de binnenstad opzoeken plenty keus hadden in huisjes, waar nauwelijks gezinnen in kunnen wonen (Haver en Gortebuurt), wanneer het toewijzingsbeleid van het bureau Huisvesting an ders was. Men dacht bijvoor beeld aan aparte lijsten voor verschillende huizen. Natuurlijk kwam o"k de tegen stelling van enerzijds kamer- nood voor werkende jongeren en anderzijds de leegstand in de nieuwbouwwijken aan de orde. Voorgesteld werd aan de stich- tin huisvesting werkende jon geren deze leegstaande wonin gen te huren. De kamer bewo ners zouden dan in plaats aan de huiseigenaar aan de stichting huur verschuldigd zijn. „Omdat grote bouwondernemingen toch niet willen verhuren aan men sen met een laag inkomen." In antwoord op dit voorstel zei de heer Zweers van de stichting huisvesting werkende jonge ren: „In principe zou het een op lossing kunnen zijn. Het pro bleem is alleen dat wanneer de kamerbewoners niet betalen, de stichting failliet wordt ver klaard. De stichting kan name lijk wel rekenen op een jaarlijk se garantie van gemeente. Een jaarlijkse subsidie zoals de studentenhuisvesting die krijgt zit er voor ons voorlopig niet Oojc de rechten van de huurder werden onder de loep g?nomen. Uit de discussies was gebleken dat veel a.s. kamerbewoners weinig of niets weten van hun rechten. „De voorlichting die de gemeente placht te verstrekken blijkt dan ook onvoldoende. Deze voorlichtingstaak zou kun nen worden overgenomen door de eigen jongeren organisaties zoals „Troef", en het „Krea- tief". aldus Anne van der Zande kandidaat-gemeentel «adslid voor de PSP. Tevens zouden alle kamerbewoners zich moe ten organiseren, om de macht van de huisjesmelkers tegen te gaan. Zij dacht hierbij aan het van proefprocessen over de schrijnendste gevallen. Na het zingen van ,,'t Is de schuld van het kapitaal" en „De internationale" kon het cir cus gisteravond in de Stadsge hoorzaal beginnen. Politieke pa- radepaardjes werden er overi gens nauwelijks bereden. Dit in tegenstelling tot waarvoor KVP-fractievoorzitter Driessen onlangs in een raadsvergadering zijn vrees heeft uitgespro ken. De politici kwamen nauwe lijks aan het woord, zo zij daar al behoefte aan voelden. Een clown was er echter wel. Zo greep Emile (van het zangduo Natasja en Emile) die nou ein delijk wel eens van de heer Sweers wilde weten wat de stichting huisvesting werkende jongeren uitvoerde naarstig de microfoon. In het bijzonder had hij het begrepen op de heer Sloos, die hij 's nachts van drie tot vijf zag werken in het bu reau van de stichting dat m het zelfde pand gehuisvest is als waar het zangduo zijn kamers heeft. Overigens vroeg hij zich af waar de heer Sloos overdag zat, want dan zag hij hem nooit. Circus-directeur Roel in 't Velt hield vooruit lopende op een spreektijdverkorting in de Leid se raad de stop-watch nauwlet tend in het oog. Hem werd ech ter niet de kans gegeven de j hoorzitting „af te klokken". De jongeren namen dit recht zelf. Toen de heer Ham aan zijn slot woord toekwam, werd hem door de werkende jongeren het woord ontnomen, zodat het cir cus zijn „finale" achter wege moest laten. Lelden Je zou niet zeggen, dat Eddy Ginter vorige maand 65 Is geworden. Toch is het zo. Hij komt niet meer terug in de keuken van Studentensociëteit Minerva, waar hij sinds '50 sous-chef was. Gistermiddag heeft hij In de „mannenkamer" afscheid genomen van een wereldje apart. Het werd een re ceptie met veel geschenken en officieel commissievertoon. Een afscheid na 26 jaar Minerva. Eddy Ginter Is niet meer verantwoordelijk voor wat de pot schaft. In 1938 ging hij va ren als kok op de Nieuw Amsterdam. Tijdens de oorlog lag het schip een tijd In de „mlljoenenhoek" van New Yorks ha ven in duur gezelschap van de ueen Mary, de ueen Elisa beth en de lie de France. „Als kok had ik toen m'n bij verdiensten in hel Waldorf Astoria-hotel waar ik voor 10 dollar per dag voor de ont bijten zorgde. Later maakte ik troepentransporten mee van de Canadese Rode Dui vels naar Australië en daar na naar Europese havens, dat ging toen met 8000 man op één boot." Eddy was al van 1926 tot '27 in het oude Minerva als leer ling kok werkzaam geweest. In '46 kwam hij er terug. Hij heeft er een ontzettend leuke tijd gehad. En passant lo geerde hij in '48 vijf dagen in het paleis op de Dam („op dezelfde verdieping waar ko ningin Wilhelmina sliep") waar ïïij tijdens de inhuldi- gingsfestiviteiten de „ko ningsdiners" verzorgde. .Minerva is sinds de integratie veel veranderd met de meis jes erbij. Een beetje vreemd in het begin, maar het van dalisme is een beetje inge damd. Het is toch een goede sfeer geworden. Je beleefde er van alles. Op een keer werden de pan soep en de pan met jus verwisseld. Op één partij at men jus als soep: „die soep Eddy wus uitstekend" was de reactie. Het is nu voorbij. Jammer. Ik was aan dit werk ver knocht. Mijn vrouw en ik gaan nu bijkomen in onze caravan in de bossen van Voorthuizen". - Watersport - Wethouder Kret opende gisteren zie foto) de nieuwe showroom van „Watersport Roomburg". Bijna 35 jaar is dit bedrijf ge vestigd aan de Roomburgerweg 2223. Aanvankelijk als Van Dijk's ladderbedrijf, sinds vijf tien jaar heeft men ook een bo- tencentrum. Het bedrijf kan nu beschikken over een gebouw van 800 m2 met een groot par keerterrein. De openingsplechtigheid werd luister bijgezet door majorettes en het fanjare korps van „Con cordia". „Een deel van mijn fata morgana is werkelijkheid geworden. Het wachten is nu op een vergunning voor een jacht haven", kon een opgetogen di recteur Van Dijk na afloop van de bijeenkomst meedelen. Puzzeltocht - Onder het motto „Kom er maar es uit" organiseert het VVV tot 29 april een puzzeltocht voor de Leidse schooljeugd. De puzzel- tocht gaat langs de tien Leidse musea. Tegen l>etaling van èén gulden kunnen bij het VVV aan het Stationsplein vragenpakket- ten worden verkregen. Aan de hand hiervan moeten oplossin gen worden gezocht in de mu sea. De prijsuitreiking heeft plaats op 15 mei om 15 uur in het R:ik museum vtor Geologie en Mirpialogie, Hooglandse Kerkgracht 17 in Leiden. ;ortder redactie van Arnold Hendrikse. tel 01710-22244 tst. 16 In het Oudenliodenhul8 In Leiden wordt vanavond weer een ont spanningsavond georganiseerd- Er zal o.a. een optreden zijn van Nard Boer. die enige verha len zal vertellen en de heer Lancel, dia het electronisch or gel bespeelt. Aanvang 20.00 uur. Een visottcr werd gisterenmorgen rond kwart over zeven gesigna leerd op de Steenstraat. Nadat alle pogingen het dier te vangen misliepen (hij beet behoorlijk van zich af), werd de politie ge waarschuwd. Zij bracht dit on gewone huisdier terug bij zijn eigenaar, een bewoner van het Salvatorhofje. - Ham - Morgen haalt de Leidse reini gingsdienst grofvuil op in de voleende straten; VanVoll cnho- venkade en plein, Snouck Hur- grcnjeslraal, Huizingastraai, Vhlenbeckkade. Colenbrand^r- straat, Meyerskade, Duyvendak- str.aat, Kanaalweg, Rijndijk- straat, Kanaalstraat, Dozy- straat. De Goejestraat, Cosijn- straat. Hartmanstraat, Room- hurgerlaan. Hoge R i/ndijk. Utrechts Jaagpad. Catharina- straat, Rijnstroomstraat. Rhiin- vreugd, Bruggestraat, Besjes laan, Park Die Ley the, Room- burgerweg. Aarstraat, Meerbur gerkade en straat, Gouwestraat. Amstelstraat. Leedestraat. Wie- rickestraat, IJsselkade, Kasteel hof, Vliststraat, Zaanstraat, Maasstraat, Merwedestraat, Drechtstraat. Lingestraat, Spaarnestraat, Lek-'raat, Cas- tellumweg. - En vertier - De Leidse teken- schilder- en foto grafie-avondschool This Eye" betrekt vanavond het oude Ma rinecomplex aan het Noordein de. Ter gelegenheid hiervan wordt vanaf 20 uur een kin nu receptie in de nieuwe lokalitei ten gegeven. Carnavalsvereniging „De Hutspot ten" houdt a.s. zaterdag e n al gemene jaarvergadering in het Antcnius CLUBHUIS. Medewer king wordt verleend door het dansorkesl „The Mellowtones". Aanvang 19.30 uur. In het verslag over de hearing over de bctonmortelcentrale, in onze krant van gisteren, is de Leidse wethouder Ham helaas verkeerd geciteerd. De wethouder heeft niet gezegd, dat het terrein aan de Sunxatra- 81 raat hif uitstek geschikt is voor de betonmortelcentrale, maar dat het college van b. en w. geen plaats elders in de ge meente kent die wól geschikt it voor de vestiging van de bewus- te centrale. Waarvan acte.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3