r- Voor volgend jaar veel belastingmaatregelen ijmaker Spanjaarden zijn woedend op ziekenhuis Wervelstormen VS meer dan 200 doden DUISENBERG KONDIGT AAN: Ajax-fans op zijspoor gezet Nixon betaalt 1,2 milj gld belasting Staatssecretaris Schaefer was een „matige leerling" Minimumloon verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl, B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66; Jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG NO. 19779 DONDERDAG 4 APRIL 1974 TV-S ELECTIE Ned. I: 19.05 uur Kinderkrant; 21.00 uur "t Kind dat geen stem krijgt, doe.; 22.00 uur Het gat van Nederland. Ned. II: 19.05 uur 'n Meester min der, thriller; 20.21 uur Dagboek van een gek, spel; 22.30 uur Foto's uit de ruimte, doe. KOUDE NACHT Koude en heldere nacht met min. temp. van 6 tot 2 graden met hier en daar nachtvorst. Morgen- overdag droog, schraal en op de meeste plaatsen zonnig met max. temp. van 13 tot 17 graden, maar in het Waddengebied iets lager. Matige tot vrij krachtige wind uit oost tot noordoost. Maan: Scheveningen hoogwater: 8.07-- 19.20, laagwater: 18.06—5.03. STAKIftG Oproerpolitie in Addis Abeba heeft de c i de universiteit afgesloten. De studenten die al dagenlang demonstreren tegen de rege ring. zijn van morgen in hongerstaking gegaan uit solidariteit met de in hongers nood verkeren de stammen in het noordoosten van het land. (Zie voor het nieuws hierover elders in deze krant). (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Duisen- berg (Financiën) heeft gister avond bij het Tweede Kamerde bat over de belastingverlaging aangekondigd dat voor 1975 „vele belastingmaatregelen" no dig zullen zijn. Hij onthield zich van details over belastingverho gingen, want „aan het opstellen van het belasting 1975 ben ik nog niet toe". Wel liet de minister doorschemeren, dat volgend jaar de inflatiecorrectie op de belas tingtarieven wel zal doorgaan. De Tweede Kamer had hierop sterk aangedrongen en daarover nu al een uitspraak van de rege ring gevraagd. Minister Duisenberg zei, dat de infla tiecorrectie "en aanpassing van de tarieven aan de inflatie verankerd ligt in de wet. Dit jaar is de inflatie correctie achterwege gebleven. Het ka binet zal wel over ijzersterke argu menten moeten beschikken om de cor rectie in 1975 ook niet te laten door gaan, zei de minister, maar een defini tieve uitspraak daarover wilde hij nu niet doen. Hij verdedigde het hele pakket maat regelen van de regering om de beste dingen op peil te houden met het argu> ment, dat alles moet worden gedaan om de groeiende werkloosheid in te dammen. Zou het kabinet blijven toe kijken, dan zou de werkloosheid groter worden. De minister bestreed dat de midden groepen dit jaar extra zwaar worden getroffen. Door de ongunstige economi sche omstandigheden moeten velo mensen dit jaar in hun welvaartsposl- tie een pas op de plaats maken of iets achteruit gaan. De laagst betaalden worden daarbij buiten schot gelaten. Het „draaipunt" ligt hierbij voor een gezin met twee kinderen bij een bru- to-inkomen tussen 23.000 en 30.000 gul den. De minister wees globale maatregelen voor de zelfstandigen van de hand. Wel erkende hij dat een aantal zelf standigen het bijzonder moeilijk heeft, maar die moeten dan ook met gerichte maatregelen worden geholpen. „Wij moeten mensen die het niet slecht heb ben niet gaan bevoordelen", zei de heer Duisenberg. BEVERWIJK (ANP) - Een paar honderd boze Spaanse werknemers van Hoogovens zijn vanmiddag in Beverwijk de straat op gegaan om te protesteren tegen de wijze waar op het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis met hun land genoot Romano Camino Romero is omgesprongen. Professoren blij met lager salaris GRONINGEN (ANP) - Naar aan leiding van een rondschrijven van twee hoogleraren aan de rijksuniversiteit te Groningen hebben momenteel 27 hooglera ren hun adhesie betuigd met het plan van staatssecretaris Klein van Onderwijs om de salarissen van hen te Verlagen. De twee initiatiefnemers, prof. W. K. B. Hofstee en prof. W. Mole naar (beide psychologie), heb ben vervolgens een brief aan de staatssecretaris gezonden om de sympathie met diens .voornemen kenbaar te maken. In de brief spreken zij de hoop uit dat zo'n salarisverlaging gezien wordt in het algemene raam var. een rechtvaardiger inko menspolitiek. Deze maatregel zou ook getroffen moeten wor den voor andere hoogbetaalde beroepen aldus de hoogleraren in hun brief. Tot nu toe hebben vijf hooglera ren te kennen gegeven niets te voelen voor een salarisverla ging. Trimzaal voor Kamerleden DEN HAAG (ANP) In de nieu we dependance van het kamer gebouw aan het Haagse Buiten hof zal een trimzaal voor ka merleden worden ingericht. In het Buitenhof-complex zullen waarschijnlijk de kamerdiensten registers en comptabiliteit wor den gevestigd en tevens die af delingen waarvoor het niet strikt noodzakelijk is dat zij zo dicht bij de grote vergaderzaal gelegen zijn. AMSTERDAM (ANP} De Ne derlandse bedrijve.. van het Duitse clhemio-oncern Hoechst hebben in 1973 v.cn geconsoli deerde cnrït t/iGaald van 723 min, eer. met 21 pet. De winst vwo.' uelasringen ging om- hocg vl. i 11 min tot 38 min. ExikGe -ia produktiebedrij- ven kwa..._.. uit de aanloopfase, wat oe verhoudingsgewijze sterke ctij^ng van de winst tot Romero was maandagavond zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeval, In het Rode Kruisziekenhuis waar de Span jaard per ambulance heen ge bracht werd, constateerde men echter alleen wat schaafwonden en na behandeling werd Romero weer naar zijn kamer in het woonoord 'Eurocasa' gebracht. Romero had echter bij het onge val zwaar hersenletsel opgelo pen. Dat bleek pas de volgende morgen toen hij bewusteloos in zijn kamer werd aangetroffen. De Spanjaard werd toen direct weer naar het Rode Kruiszie kenhuis overgebracht maar me dische hulp mocht toen niet meer baten. Hij overleed dins- dagavond. De Spanjaarden van 'Eurocasa' zijn woedend over deze handel wijze van het Rode Kruiszieken huis. Zij wilden gisteren al in grote drommen naar het zieken huis oprukken om daar te de monstreren, maar dit kon door de Beverwijkse politie voorko men worden. De Spaanse consul- generaal moest erbij komen om de gemoederen wat tot bedaren te brengen. Iraanse bezetters mogen blijven DEN HAAG (ANP) De Iranen, die in Nederland wonen en on langs de Iraanse ambassade te Wassenaar bezetten, zullen niet uit ons land worden gezet, mits zij zich houden aan de Neder landse wetten. De Iraanse bezetters, die niet in Nederland woonachtig waren, kregen gelegenheid om onder toezicht af te reizen naar het land van hun keuze. Dit heeft staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) gisteren geantwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede Kamer-le den. de dames Goudsmit (D'66) en Haasberger (PvdA). Van een onzer verslaggevers VOORHOUT Op de plaats waar hij meer dan twintig jaar geleden nog wat onwennig zijn eerste broodjes bakte, keert a.s. vrijdag staatssecretaris Jan Schaefer nog eenmaal te rug. Hij is uitgenodigd om de eerste paal te slaan voor de nieuwe Katholieke Technische School in Voorhout, waar de staatssecretaris in de jaren '53 tot '56 studeerde voor zijn vak diploma bakker. Uit de archiefstukken van de voormalige BNS (Bisschoppe lijke Nijverheids School) blijkt dat de leerling Schaefer er destijds lange tijd met zijn pet naar heeft gegooid. Het eerste jaar haalde hij wat magere vijfjes en zesjes, maar in zijn laatste studiejaar liep hij de schade aardig in, zo weten de broeders van de KTS zich nog te herinneren. Hij verliet uit eindelijk de school met vrij goede cijfers: 8 voor boekhou- „Een matige leerling", zo leest men uit het dossier Schaefer. Toch vinden de broe ders van de KTS het een hele eer dat een van „hun" leerlin gen het zover geschopt heeft. Reden dan ook om hem des tijds, toen de staatssecretaris eens kwam „buurten", uit te nodigen voor het slaan van de eerste paal. NEW YORK (AP) Tijden* hevige wervelstormen die in ne gen Amerikaanse staten In het zuiden en het mid-westen heb ben huisgehouden zijn meer dan 200 personen om het leven geko men. Door de storm zijn gedeel ten der staten Ohio, Illinois, In diana, Kentucky, Tennessee, Ala bama, Michigan, Georgia, Noord- Carolina en de Canadese provin cie Ontario getroffen. in Ohio mèe 25.000 inwoners is volgens de streekpolitie vernield. Autoriteiten schatten dat alleen in de omgeving van Xenia al 25 personen om het leven zijn ge komen. Tot dusver zijn in totaal 226 doden geteld. De wervelstormen hebben het hardst toegeslagen in Kentucky, waar 66 mensen om kwamen. In de Canadese stad Windsor kwamen acht mensen om eo worden 12 anderen vermist, na dat hier het dak van een plaat selijk overdekte ijsbaan werd ewggerukt. Het nationale weer kundige instituut had wel van tevoren gewaarschuwd voor wervelstormen, maar in vele streken gelden zulke berichten als een routine-mededeling, waarop vrijwel nooit een storm volgt. De stormen hebben zowel In grotere steden als kleine ge meenten huisgehouden. Een aan tal gehuchten in Kentucky is voor 60 procent van de kaart weggevaagd. Meer Britten naar Ulster BELFAST (AP) De Britse re gering heeft besloten meer mili tairen naar Noord-Ierland te zenden aldus is in welingelichte kringen in Belfast vernomen. Het besluit was genomen om krachtdadiger te kunnen optre den tegen het IRA dat de laatste tijd heeft getoond nieuwe strijd- methoden en nieuwe wapens te zijn gaan gebruiken. De verster king der troepen zal over een dag of wat gaan beginnen. Zo zullen er meer soldaten worden ingezet ter bewaking van de grens met de republiek Ierland waar de meeste wapens voor da katholieke en de protestantse terroristen vandaan komen. NIEUWER SLUIS (ANP) - Een extra-trein van Rotterdam naar Am sterdam vol Ajax-supporters heelt gisteravond ongeveer een half uur stilgestaan op een zijspoor bij Nleuwersluls. De dienstregeling van de „gewone" treinen dreigde in de war te ra ken nadat de voetballiefhebbers enkele malen aan de noodrem had den getrokken. De spoorweg recherche besloot daarom de trein tijde lijk op het zijspoor te zetten. Een woordvoerder van de Spoorwegen deelde mee dat ook In treinen richting Eindhoven diverse keren van de noodrem gebruik werd ge maakt. Deze treinen konden echter, zij het na enig oponthoud nor- ->->1 hun rei* vervolgen. DEN HAAG - Minister Boersma (Soc. Zaken) heeft gisteravond In do Tweede Kamer meegedeeld dat het minimum loon dit jaar op 10.136 gulden zul komen. In 1973 bedroeg het 8860. Een stijging van in totaal 14.4 procent. Rekening houdend met de te verwachten prijsstijging in dit jaar zal het wettelijk minimum loon netto 4 procent verbeteren. De a.o.w. was vorig jaar 8.763 gulden voor gehuwden en komt dit jaar op 10.024 gulden. Een reële verbetering van eveneens 4 procent. De bijstandsuitkeringen komen van 8417 gulden in 197J op 9.798 gulden. Het minimum loon, a.o.w. en de w.a.o. (arbeids ongeschiktheidsuitkeringen) worden per 1 juli opgetrokken met zo'n 9 tot 10 procent. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement WASHINGTON (Rtr) - President Nixon heeft gisteren bekendgemaakt dat hij 432.787 dollar (1,2 miljoen gulden) ach terstallige belasting en rente zal beta len. De belastinginspectie had de presi dent dinsdag laten weten, dat hij dit be drag naar de mening van. deze dienst nor. vo-*Hiu1digd is. Nixons bekendmaking kwam enkele uren na de publikatie van een rapport van een congres-commissie, die tot de conclusie kwam dat de president de staat naar schatting nog 476.431 dollar (1.3 miljoen gulden) verschuldigd is aan achterstallige belasting en rente over de iorpn 1969-1972. De helastineinsnectie heeft elke suggestie van fraude door de president van de hand gewezen. Bij het bedrag van 432.787 dollar dat Nixon alsnog wil betalen komt nog een onbekend bedrag aan rente. Het totaal zal ongeveer op 465.000 dollar uitkomen, dat is bijna de helft van het geschatte de president. Het vermogen van de president wordt geschat op 988.000 dollar, maar dat be staat voor het grootste deel uit onroe rend goed. Op de vraag hoe de presi dent zijn betalingen zal verrichten zei den welingelichte kringen: „Hij heeft wel wat contanten, maar misschien moet hij een lening sluiten". LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1