MET DRAMA VAN DOELMAN IN WITGLOEIENDE BEKERSTRIJD TAD BROUWERS DEED WAT *AL EERDER HAD MOETEN GEBEUREN EN SCOORDE PSV ontnam Ajax weer een zekerheidI fsRPwTOHHfii VPREL ^NDERDAG 4 APRIL 1974 LEIDsé COURANT I OTTERDAM Een voor een kwamen de Ajacieden toch uit de kleedkamer. Behalve Heinz Stuy. Hij zat, diep gebogen en het hoofd in de handen, op de houten bank. Met schorre stem, de blik omlaag ge richt zei hij: „Ik sterf dui zend doden, laat me alsje blieft met rust". Het dra ma van de doelman die zijn ploeg met twee onver geeflijke blunders uit het toernooi om de KNVB-be- ker stootte. Maar niet alleen hem treft schuld aan de volgende desillusie die Ajax moest slikken. Het lijkt alsof de Amsterdam- mers op een trap staan die alleen treden naar beneden heeft en waarop het onmo gelijk is omhoog te stap pen. Voor de tweede keer binnen luttele weken was PSV de ploeg die de eens onneembare Amster damse veste brutaal bin nentrok en overmande. Eerst in de competitie, waarna Ajax afgelopen zondag nog eens een mis stap maakte door te vroeg te denken dat de winst bin nen was gehaald. Zo was het gisteravond in het meer dan volle staaion Feyen- oord niet. De mannen van Geor ge Knobel wisten dat zij du bieus staan in de competitie en dat de beker een bijdrage zou kunnen zijn tot het handhaven van de glorie die de laatste ja ren de ploeg had omgeven. Ge lijk in het competit.eduel nam Ajax wederom een voorsprong en weer ging het ten onder te gen die wonderbaarlijke Eindho- vense formatie die de kracht bezit om uit schijnbaai verloren positie terug te komen. Hoewel, dat schijnbaar was ditmaal vrij wel werkelijkheid, want Ajax had de halve finale binnen een half uur kunnen beslissen. Dat was dan ook het enige dat trainer Knobel zijn mannen kwalijk nam. „In de eerste twintig mi nuten hadden we de zaak moe ten afmaken. Maar als je een handvol kansen laat liggen en zulke blunders maakt...." Knobel wachtte even, hoorde bui ten het stadion opgetogen sup porters van PSV alsmaar jui chen en de naam van hun club met schorre stem schreeuwen. Toen zei hij: „Je leert met te leurstellingen te leven. Ik heb bijna niet anders meegemaakt. Van zo'n wedstrijd zeggen ze: dat is het mooie van voetbal, Eerste minuut Geen woord van verwijt aan Heinz Stuy, de blunderende doelman. Knobel: „Waarom zou ik het erger maken dan het al is". Stuy: „Laat me toch alsje blieft met rust, ik smeek het". Hij was de man die de strijd volkomen open maakte maar hij durfde er niet op te wijzen dat zijn ploegmakkers al in het begin de halve finale op royale wijze hadden kunnen beslissen. Want de hypernerveuze André van Gerven had zijn minder ge lukkige moment ook gehad. Het leek erop dat de bekerstrijd al in de eerste minuut ten einde zou zijn. Het luidruchtige Eind- hovense legioen greep verbijs terd naar het hoofd toen die al lereerste minuut fataal leek voor PSV. Arie Haan had voorgezet, Van Gerven kwam er uit „Ik riep Half uur maar kon niet bij de bal" en Deij kers kopte in barre nood, zo dacht hij, over 't doel, maar de bal ketste tegen de lat. Stef- fenhagen, ingezet voor Rep, hoefde slechts een tikje te ge ven om Ajax op 1—0 te bren- les leverde wat van een puur duel op leven en dood kan wor den geëist. Want het was zowel voor PSV dat geen uitzichten meer heeft op de topplaats en slechts kon hopen op een plek in het Uefa-Cuptoernooi, en voor Ajax, dat dan tenminste nog Europa Cup II zou kunnen spe len, een gevecht voor het be houd van de gunst van de aan hang. Weer stond Ajax voor, zoals in het competitietreffen, maar wel veel sneller. George Knobel: „Toen hadden we het moeten afmaken". Er werden ook po gingen daartoe in het werk ge steld. Neeskens kopte tegen de lat, het regende hoekschoppen op het Eindhovense doel, maar het doelpunt bleef uit. Steffenha gen, die zo simpel had kunnen scoren, bleek een op zes te lo pen. De ene kans na de andere verprutste hij. Maar ook Arie Haan liet de bal vlak voor het doel lopen. gen. Een sensationeel begin van een witgloeiende bekerstrijd die al- PSV is geen ploeg die, als het zijn zinnen op iets heeft gezet, snel in de verloedering raakt. In die periode waarin Ajax met gede gen spel het Eeindhoveuse team overklaste, zag René van de Kerkhof toch kans een vlijmend schot, te lossen dat Neeskens, die enorm hard werkte, en zich ---•£*v v w.' M Heinz Stuy beleeft de grootste ontluistering uit zijn loopbaan. Bij het uitrollen van de bal ontging hem dat Willy van der Kuylen hem attent volgde. Dat betekent de gelijkmaker. als een bom in de aanval stortte terwijl hij defensief ook zeer sterk was, met een omhaal uit het doel moest werken. Ajax had de zwakke stee bij PSV ont dekt. Na het vroege doelpunt waaraan zowel Deijkers als van Gerven schuld hadden, was de linker verdediger van PSV, die dat van origine niet is, gedesil lusioneerd. Deijkers werd steeds voorbij gelopen, voelde zich on zeker en daarvan profiteerde Ajax zoals het een ploeg met zoveel routine betaamt. Maar bij de schaarse uitvallen van PSV bleek toen al dat de defensie van Ajax, met Barry Hulshoff die de bewaker was van Edström niet al te degelijk In elkaar zat. Horst Blanken burg moest alleen tè veel rui men, maar zowel op rechts als op links schiep PSV zich kan sen. Trainer Knobel wilde niet wijzen op de vervanging van Hulshoff na een dik half uur door Van Dord. Hulshoff: „Ik kreeg een tik bij een felle doel- worsteling. Ik voelde weer vocht in mijn dik omzwachtelde rechterknie maar ik denk er zondag weer bij te zijn. Ik stond er helemaal achter toen Knobel me vroeg of ik kon spelen maar gokte toch op met meer dan een half uur. Dat het inderdaad maar een half uur was, maar dan door overmacht, had ik niet gedacht want het ging goed." Emoties Het ging trouwens met Van Dord ook goed. Aan hem lag het niet. Dan had Kees Rijvers met evenveel recht kunnen wijzen op de vervanging van Willy van de Kerkhof die door Horst Blan kenburg van het veld werd ge dragen, juist in een periode dat er gooi- en smijtwerk werd ge toond door het te lankmoedig optreden van scheidsrechter Jan Keizer die zich bovendien in eendrachtige samenwerking met gresnrechter Van Beveren nogal eens vergaloppeerde met buiten spel. Willy van de Kerkhof had zich vertrapt en Kees Krijgh werd zijn vervanger. In het van panning zinderende stadion wist men niet dat de tweede helft een ongelooflijke portie sensatie zou brengen. Zel den zal een bekerwedstrijd zo veel vinnigheid, zoveel emoties, zoveel spanning en zoveel leed bij een doelman hebben losge slagen. De fatale nr.nuut voor Ajax was de negende na de rust. Horst Blankenburg speel de, zij het riskant terug op Stuy, die de bal voor zijn han den uit liet rollen. WiUy van der Kuljlen de maker van het doelpunt wist het nog precies: „Ja, hij rolde de bal voor zich uit met -ie bedoeling hem bij de lijn uit te trappen. Maar eensklaps zag hij mij staan en keek naar me. Toen hij de bal wilde pokken, was die al te ver voor hem uitgerold. Ik heb nog eens zo'n kans gehad, toevallig ook tegen Ajax, maar dat was wel erg simpel. Ik hoef de alleen maar in het lege doel te trappen-" PSV stond gelijk, een onverwach te sensatie, gezien het spelbeeld in de eerste helft toen Ajax su perieure momenten had en ui terst gemakkelijk speelde, on danks het feit dat Genie Müh- ren voor het eerst sinds lange tijd weer aanwezig, voorzichtig voetbalde, ondanks bet feit ook dat de aanval niet de glorieuze indruk kon wekken die blijkens de namen mocht worden ver wacht. Piet Keizer Het het bij enige indi viduele acties maar nam nau welijks deel aan de collectieve aanval, Jan Mulder zwom wat in het midden maar kon geen lijn brengen in de voorhoede en Arno Steffenhagen werd de gro te meester in het missen van kansen, behalve dan die ene simpele in de eerste minuut. Nog had Deijkers zich niet geheel hersteld, nog had de gelijkma ker hem zijn zekerheid niet te ruggegeven wam weer maakte hij een fout die Van Gerven, wèl geheel over zijn minder ge lukkige aandeel in het doelpunt heen, moest corrigeren. Ajax ging echter stroever spelen en PSV liet de Amsterdammers rustig komen om dan dikwijls op de meest eenvoudige wijze, de steeds chaotischer stormloop te ontregelen of in ui'.erste nood op niet altijd elegante wijze tot staan te brengen. Maar PSV loerde wel steeds op „de grote kans" en die kwam na een half uur. René van de Kerkhof ge bruikte weer eens zijn razende snelheid om langs de lijn te stormen, zette voor en Willy van der Kuylen, weer hij, nam de bal In de vlucht op zijn rech- De held van de avond: Willy van der Kuylen, de topscorer van de competitie, die twee doelpunten maakte. Links Edström en rechts Van den Dungen. terschoen. Van der Kuylen: „Er zat wel een flinke draai aan mijn schot". Heinz Stuy, toch een doelman met een grote internationale routine, onderkende die draai niet. Onder zijn handen door, terwijl hij zich, zo leek het, moeizaam naar de hoek bewoog, drentelde de bal In het net. üe tweede blunder van Stuy, die niet zijn gehele lichaam achter de bal wierp maar zich gruwelijk ver keek op het niet harde, maar wel effectvolle schot. Middelmatig Er sloeg een orgie van gelukzalig heid los op de tribunes waar de Eindhovense fans zich met vele duizenden bevonden. Op slag was Ajax een middelmatige ploeg die weer niet. evenals in Eindhoven, de slag te boven kon komen. Het rommelde steeds erger m de gelederen. Keizer liet zich vervangen last van zijn achillespees door Arnold MUhren. Het had geen zin meer want er restten nog slechts vijf minuten. En al die tijd na de rust had Peter Kemper langs de lijn gelopen, omdat Rijvers rekening had ge houden met de mogelijkheid van een verlenging er. hij met twee niet geheel blessurevrije spelers, Van der KuiJ'.en en Van Kraay, de strijd was begonnen. Peter Kemper kon in de dug out. Die 2—1 kon het gedemora liseerde Ajax dat nie: de moge lijkheid bezat om nog eenmual Weer was Ajax een zekerheid ont vallen. George Knobel zal zijn mentaal waarlijk niet sterke ploeg, die zich niet over een te genslag kan heenzelten. wat PSV tweemaal onGerst reepte, danig onder handen moeten ne men. Maar ook hij zei al: „Ik heb geleerd met teleurstellingen te leven." Na het wellicht grijpen naast de titel, deze ontluistering in de be kerstrijd, ivog wel in de behui zing van de grote rivaal Feyen- oord. Reële Kees Rijvers: „Ach laten we eerlijk zijn, na zo'n mazzeldoelpunt krijg je weer volop moed". Da moed, die Ajax niet meer ken opbrengen met nog een kwartier te spelen. George Knobel zorgelijk kij kend: „Die eerste twintig minu ten hebben het gedaan. Toen faalden we In de afwerking". Want ook Ajax kan falen. Het blijkt steeds duidelijxer, en wat erger is voor de ploeg, veelvul- dlger. .1. 54. i. WlL KuIJlcn 2-1. Scheids rechter: Kcl/erToeschouwer»: 65 220 (uitverkocht). PSV: Van Gerven: Van don Dungen, Van Kraay. Nordqvlst. DcUbera: W. van de Kerkhof i Krijgh): Strik. Lubxcn van de Kerkhof. Ed- atrOm. Van der Kuylen. Dord). Neesken Mulder, r. Suurbler, BuUhoff (van Blankenburg, Krol; Haan, G. MUhren. Steffenhagen, HERMAN VAN BERGEM Op dit moment zag het er voor Ajax nog florissant uit. Steffenhagen buitte een fout van de verdediging van PSV uit en Ajax leidt met 1—0. d drie Inde kt uil snaai zoek. EN BOSCH Uiteindelijk deed Ad Brouwers In de voor laatste minuut van de ongenadige thriller tegen FC Utrecht wat hij al veel eerder had moeten doen. Steeds had de Bredase rechtsbuiten het hoofd van spits Van Rooy gezocht. En steeds kwam de overigens voortreffelijk spelende aanvaller er niet uit. Of er zat een hoofd (Van Maurik na rust vooral) of een been (Adriaanse meestal) van een Utrechter tussen. Dat de angst van FC Utrecht middenin groot was demonstreerde doelman Henriksen. Herhaaldelijk stapte hij als een haas naar voren om bij al te groot gevaar attent te kunnen optreden. Maar dat stapje naar voren werd hem tenslotte fataal. Bij een van de allerlaatste hande lingen zette Brouwers niet voor, maar schoot zelf, fel en haarzui- ver. Een snoekduik achterwaarts kon de te ver voor zijn doel op gestelde Utrechter niet meer redden. Via een voorsprong van 2-0 keek FC Utrecht ineens tegen een hatelijke nederlaag van 2-3 aan. Heel NAC jubelde. De roes van het vorig seizoen, toen de Brabanders zelfs de beker ver overden en Europees voetbal mochten spelen, keerde terug. Een dolblije trainer Henk'Wul- lems kon later zijn emoties am per de baas en schreeuwde te gen zijn gewoonte in: „Ik zal de KNVB vragen of wij voortaan slechts bekerwedstrijden mogen spelen". Sensationeel Aan deze schitterende ontknoping was sensationeel voetbal vooraf gegaan. Knap wisselende spel- patronen gingen gepaard met balhandelingci. waarin alles zat wat een echte bekerwedstrijd ei genlijk moet hebben. Door een verschrikkelijke nervositeit be vangen gebeurde net wat niet verwacht werd van de spelers. Dat gaf het karakter aan het spel beeld dat daardoor een genot e van het bekertoernooi. Olsen heeft voor was om te zien. Toen het score- ploeggenoten gecomplimenteerd. verloop ook nog bijdroeg tot de spanning was de thriller com- 1 pleet. De grote verrassingen de den zich voor rust voor. Al in de derde minuut van de eerste helft kwam een afgeslagen hoekschop via De Jong bij Coté terecht Met een simpele voetbe weging bood hij Olsen de kans de score te openen. FC Utrecht had het heft in handen en bleef overtuigend pressievoetbal spe len. NAC was nergens. De Bra banders hadden de grootste moeite de bai op het middenveld in bezit te houden. Er leek zelfs geen vuiltje meer aan de luchl voor FC Utrecht 'oen Bakker een voorzet van Coté verkeerd beoordeelde en in eigen doel kopte: 2-0. Voor NAC leek zich een catastro fe af te tekenen. Maar net alsof van deze achterstand juist een heilzame inspiratie uitging schoof de knap herstellende ploeg van Wullems naar voren. Iet een op het middenveld bijzon der goed acterende Bertus Qu- aars de as van NAC wer den de lijnen uitgelegd voor te genacties. Verraderlijke en ef fectieve manoeuvres. Want kort na „de klap" veerde alles wat NAC een goed hart toedroeg op. Ausputzer Adriaanse speelde te rug op doelman Henriksen en de rappe Smits had het gezien. Het volgende ogenblik brak er iets bij FC Utrecht. De 2-1 had nog niet zo erg behoeven te zijn als de verdedigers het ftoofd maar koel hadden gehouden. Maar dat was juist wat er fout ging. En van die verwarring maakte ja juist ...Tom smits weer gebruik. De sensatie van deze bekerwedstrijd richtte na een half uur spelen nog eens op doel. En henriksen was weer een geslagen man. Hij raakte de bal nog wei aan maar door de veranderde richtinR van het schot kon de achter hem staan de Adriaanse er niet meer bij: 2-2. Alles wat beslist leek kwam ln een nieuw perspectief to staan. Dat was aan de spelers te merken. Met een inzet die bijna onmoge lijk leek, werd verder gestre den. Door beide kampen. Een boeiend schouwspel dat na de rust een nieuwe dimensie kreeg doordat trainer Bert Jacobs spits van Maurik terughaalde naar de verdediging \an FC Utrech) met de opdracht de inderdaad gevaarlijke Van Rooy af te stoppen. Dat lukte hem weliswaar voor treffelijk maar zijn afwezigheid in de voorhoede woog ook zwaar. Bonsink (Invaller) kon onmogelijk voor voldoende te genwicht zorgen. Deze niet zo gelukkige omzetting speelde NAC dan ook enorm in 'an voor te trekken. Het leverde de kaart. Er ging wat minder dreiging van FC Urecht in do aanval uit en dat gaf veel op luchting voor Daan Schrijvers, nog steeds moeilijk wendbaar, en zijn collega's. Net toen de 14.000 toeschouwers in Den Bosch op hun horloge keken, in afwachting van de verlenging, die moest komen, scoorde Brou wers, de onberekenbare vleugel speler. die al eens eerder zulke heldendaden op zijn naum schreef. Scheidsrechter Boostcn had het vlak voor dit beslissen de doelpunt nog knap lastig. Door het harder wordende spel In de slotfase moest hij Brou wers op de gele bon slingeren en hield hij de Utrechter Huls horst een rode kaar wegens na trappen voor de neus. Dit wa ren beslissingen die volkomen terecht waren. HANS DE BRUIJN.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15