Een flauwe „grap" leidde tot 60 jaar v Oscars gingen naar de film „The Sting" KANDIDATEN LIJST CDA PROGRESSIEF VOOR SCHOTEN BLOEDAFNAME Promotie naar hoofdklasse jubileumgeschenk voor UVS Duinrell maakt zich op stad en randgemeenten Drs. P. Gymnastiekclub SJZ in zorgen Brandweerlieden in het koper Zelfbeschermers onderscheiden MARKTEN PAGINA 4 WOENSDAG 3 APRIL 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN Wie de euvele moed durft op te brengen om op 1 april een voetbalclub op te richten, loopt volgens goed vaderlands gebruik gro te kans om niet helemaal se rieus genomen te worden. „Een flauwe 1-april-grap", moeten de ouders van J. Ou- wcrkerk, H. Postma, J. Ker- stens, Joh. v. d. Meyden, J. en C. de Leeuw en J. en K. Kwestroo dan ook gedacht hebben, toen ze op de avond van 1 april van hun zoons te horen kregen, dat er op het knusse zolderkamertje van Herman Postma een heuse voetbalclub was opgericht. En tóch was er op die I april van het jaar 1914 geen sprake van een „practical joke". Weinig konden de acht jonge avonturiers, die hun uiterste best deden om de eerste reglementen van hun „Achilles" op papier te krijgen, vermoeden dat zi] met hun geklieder met inkt en kroontjespen hun stempel drukten op de 60 jaar, die komen zouden. Dat die acht voetbalenthousias ten beslist geen „muis" had- den gebaard, bleek al in de eerste, nog prille jaren van UVS' bestaan (want zo was Achilles inmiddels op last van de „bond" hernoemd). Meteen werd Benjamin kam pioen van de derde klas van de (toenmalige) LVB en ook de tweede klasse werd het jaar daarop een walk-over, In 1918 werd UVS voor het eerst gestuit door het legeda- rische Beresteyn uit Voor schoten. Maar in 1919 was de eerste mijlpaal bereikt: Het kampioenschap van de Leid- sche Voetbalbond. De finan ciële toestand was echter van dien aard, dat men de grote stap naar de (K)NVB nog niet aandurfde. Blijk baar hadden al die kam- pioensfuiven een te grote deuk geslagen in de clubkas. NVB Toen UVS zich in 1920 weder om LVB's sterkste toonde (dankzij een beter doelge- middelde dan Lugdunum) besloot men het NVB-avon- tuur te wagen. (Voor de sta tistici onder onze lezers: het openingsduel, tegen stadge noot ASC, werd met 2—0 verloren). Ondanks al die successen was nog niet alles koek en ei in de club. Kijkt u maar eens wat de notulen van de jaarvergadering 1920 er van zeggen: UVS spreekt er zijn ongenoegen over uit, dat keeper Van Vliet bij de wedstrijd UVS III—LFC III op de middellijn ging staan, en op hedhaald verzoek van zijn aanvoerder zich onwillig toonde en zelfs zijn eigen backs van de sokken liep." Nood In 1921 scheelde het maar wei nig of de financiële nood was de vereniging noodlottig ge worden. Er werd zelfs een spoedvergadering belegd om de vereniging op te heffen, doch dankzij de vrijgevig heid van enkele donateurs én een contributieverhoging (deze werd opgetrokken tot 35 cent per week voor „ge wone" leden, terwijl militai ren en werklozen 20 cent gin gen betalen), gecombineerd met de krasse maatregel om alle leden, die een contribu tieachterstand van meer dan vier weken hadden, te roye ren, kon Blauw-Wit blijven bestaan. Tot maart 1935 moest UVS wachten op het volgende hoogtepunt: het kampioen schap van de derde klasse. „Bravo dan UVS", zo heette het in die dagen. „Dit kam pioenschap is een voor Lel den welhaast ongekende sen satie en het brengt vreugde in zeer breeden kring! Moge de promotiecompetitie thans eindelijk aan de Sleutelstad geven, waarop nu reeds zoo vele jaren eerst in span ning, later met stille berus ting gewacht is!" Welnu, die promotie kwam er ook, want in de beslissende wedstrijd werd De Kenne- mers met 2—0 geklopt. Bekenden Bekende voetballers uit dia tijd waren aanvoerder Graafmans, doelman Kramp, Bas Wallaart en Piet Kante been. Ter gelegenheid van het promotiefeest in de Stad- gehoorzaal werd er een club lied gecomponeerd, dat in geweldige letters op een enorm doek geschilderd, bo ven het podium werd gehan gen: „Wie UVS wil kraken Die moet vroeger op gaan staan Wij zijn niet te genaken Ons Blauwwit is niet te slaan Als UVS persé wil winnen Dan komt er niemand aan te pas De puntjes zijn dan binnen UVS is tweede klas!" In 1938 verhuisde de nieuwbak ken tweedeklasser naar de Wassenaarseweg, nadat men zeven jaar lang aan de Ka* naalweg had vertoefd. Nadat burgemeester Van de Sande Bakhuyzen het UVS-vaandel had gehesen, werd het sport park geopend met de wed strijd UVS—Ajax, die door de Amsterdammers met öp woensdag 3 april wordt om 20.15 in het LAK-lheater weer een BZZTOH-sohnijversavond georganiseerd. Het middelpunt is dit keer de bekende Drs. P., geboren te Thun en enkele ja ren daarna verhuisd naar Ne derland, waar hij te Rotterdam economie studeerde. Onder het pseudoniem Geo Staad versche nen van zijn hand bij Bruna o.a. „Zeden en onzeden" en ,.Des vondelings wraak". Bij Born publiceerde hij „Kaarten", en ook „Allerlei ontucht", ver schenen bij Van Gennep, werd aan hem toegeschreven, hoewel de auteur Drs. S. heet en niet Drs. P. De naam Drs. P. gebruikt hij vooral zijn werk bij cabaret, ra dio en tv. De uitgebreidere ver sie van dit pseudoniem, Dran- dus P., is terug te vinden op de grammofoonplaat „Het hart ee- ner deerne", waarmee hij toe trad tot de kring van Neder landse „platenmakers". Tot zijn bekendste activiteiten van de laatste tijd behoort het cabaret „Sursum cordadat vorig jaar ook in Leiden te zien was, en de onverwacht populaire langspeel plaat „Zingt nu allen mee met Drs. P." Dit is Voorschoten Voorschoten - De burgemeester van Voorschoten heeft gisteren het echtpaar Joop en Rita Wal vis ontvangen en de l.p. „Dit Is Voorschoten" gekregen. Hoewel de commissaris der konin gin mr. M. Vrolijk reeds tijdens zijn ambtsbezoek officieel deze langspeelplaat kreeg aangebo den, wilde de burgemeester graag de achtergronden en bij zonder graag een praatje ma ken met de twee Voorschotena- reti, die de moed gehad hebben om een stuk cultureel leven Voorschoten vast te leggen. Nadat de burgemeester de lang speelplaat ontvangen had, kreeg het echtpaar Walv.s enige foto's aangeboden, gemaakt tijdens de overhandiging van de langspeel plaat aan de commissaris der koningin. Zoeterwoudse parochie-avond fcoeterwoude - De parochieraad welke morgen zijn maandelijkse vergadering houdt ;n het zaaltje van de Christus Dienaarkerk. besteedt vee! aandacht aan de evaluatie van de parochieavond •van 14 maart. Belangrijke vraag daarbij is de beoordeling van de parochieraad van het beleid van de pastores zoals dat naar voren kwam in de inleidin gen van pater Van Eijk en pa ter Peeters Weem. In de komende maanden is de helft van de parochieraad perio diek aan aftreding toe nu een zittingsperiode van 4 jaar. Er zal worden gesproken over de organisatie van de verkiez.ngen zodat de straks open te vallen plaatsen weer zullen worden be zet. Leidschendam - KVP, ARP en CHU die in Leidschendam als Christen-Democratisch Appèl aan de gemeenteraadsverkiezin gen zullen deelnemen hebben op de definitieve kandidatenlijst van 30 personen de huidige wet houder H. J. Bunnik als lijst trekker geplaatst. Verder staan er nog 5 zittende raadsleden op: J. M. Kranen burg (eveneens wethouder C. H. de Ruljter, A. A. van Delft (voorzitter Wit-Gele Kruis), C. N. Boer (Stompwijk) en mr. dr. P. J. I. M. de Waart. Laatstge noemde is weliswaar kandidaat voor de gemeenteraad maar •geeft de voorkeur aan een lid maatschap van de Gewestraad. Onder de tien volgende kandida ten (de volgorde is niet bekend gemaakt) bevinden zich H. J. Mol (oud-directeur van de Boe renleenbank) J. J. Meijer (fi nancieel deskundige rijksover heid), drs. J. H. Post (landbou weconoom), de dames H. J. van Luipen-Mijnheer (niet direct verkiesbaar), Bregman-Lugtig- heid (Stompwijk) en Molijn-Ha- ring (wijkgezondheidszorg Stompwijk), verder G. Belt (ge meente-ambtenaar in Zoeter- meer), F. O. B. de Boer (be jaardenconsulent) en L.' van Dijken (woningbouwdeskundige bij de provincie). Voorschoten - De vorming van een combinatie „Progressief Voorscho ten" heeft gisteravond tijdens de PvdA-vergadering voor een zeer geanimeerd debat gezorgd met als resultaat dat de PvdA-vergade- ring besloten heeft de zes verkiesbare plaatsen te verdelen aan de vier samenwerkende partijen. Zowel D'66 als PSP, die volgens de laatste statenverkiezing niet voor een raadszetel in aanmerking ko men hebben ieder een kandidaat op een verkiesbare plaats. De verdeling van de eerste zes plaatsen is als volgt: 1 PvdA; 2 i - PPR; 3 PvdA; 4 PvdA; 5 D'66; 6 PSP. De lijsttrekker van „Progressief Voorschoten" wordt het raadslid Van Wijk. Verder staan op de J verkiesbare plaatsen voor de I PvdA de heren Visser en Eve- J leens. Nog afgewacht moet worden de reacties van de drie andere par tijen te weten PPR, D'66 en PSP. Het kernprogramma is j reeds door alle partijen aan- vaard. Leidschendam - Woensdag 3 en donderdag 4 april houdt de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis bloedafname-avon- den in de Andreaskerk aan de Gruttolaan, vrijdag 5 april in het Ontmoetingscentrum aan de Damlaan, telkens van 18.45 uur tot 21.45 uur. Het Wassenaarse Recreatiecentrum Duinrell is druk doende om attracties klaar te maken voor het weeken van 6 a p rli.aanDgnad attracties klaar te maken voor het weekend van 6 april. Dan gaan de poorten weer helemaal open, en zijn alle attracties weer ge opend, behalve het zwembad, de poppenkast en de waterspeelplaats. De vele uitbreidingen van Wonderland zullen waarschijnlijk tegen Pinksteren gereed zijn. Er wordt nu nog overal hard gewerkt. De gondel met de prachtige zwaan werd te water gelaten en de nieuwe trein is al bezig aan zijn eerste proefrit. Nog een nieuwtje is, dat alle personeelsleden gestoken zullen zijn in een prachtig fleurig blauw pak. Alle „Duinrell-mensen"z uilen goed en gemakkelijk herkenbaar zijn. Een werkelijke vooruitgang. Ook de voertuigen en al het verdere rollende materiaal zijn in stemmig blauw gehouden en versierd met hét embleem van Duinrell. LISSE - De leden van de Land en Tuinbouw Vrouwenorganisa tie afd. Lisse zijn gisteravond tijdens een bijeenkomst in res taurant Morgenzon in De Engel uitgebreid voorgelicht over de werking van platenspelers e.d. De voorlichting werd gegeven door de heer Meulblok van het Ako Eiect onisch Bedrijf in Lis- se, die ook de ontwikkeling van de grammofoon weergaf, het geen hem in dank werd afgeno men. ZOETERWOUDE Hoewel het ledental van de gymnastiekvereni ging S.J.Z. nog steeds groeit zijn er toch financiële zorgen. Dat zei de voorzitster mevr. J. Elderhorst-van Hofwegen op de zeer matig bezochte jaarvergadering. De huur van de gymzaal gaat met 1 gulden per uur omhoog. Daarnaast staat de vereniging voor kostbare investeringen i.v.m. de aanschaf van toestellen en andere noodzakelijke attributen welke niet, of niet in goede staat, aanwezig zijn. De aftredende bestuursleden, secretaresse H.G. v.d. Kolk-Castelein en de heer Th. Zandbergen werden bij acclamatie herkozen. Aan het slot van de vergadering werd de trekking verricht van de verloting waarvoor in de afgelopen maanden een groot aantal lo ten werden verkocht. Totaal 20 personen komen voor een prijs in aanmerking. De eerste 10 prijswinnaars zijn: J. Straathof, Miening 21 2. A Paardekooper, J. v. Banningstraat 23, 3. C. Bosman. Noordbuurt 4. 4. H.D. Wit Meerburgkade 62, Leiden, 5. Fam. Hocgduin Ap pellaan 25, 6. J. v. Hoorn, Weidelaan, 7. H. d. Vrede, Korte Mie ning 6. 8. M. Bensdorp, Zuidbuurt 41, 9. A. Hulsbos, Watertje 10. Mevr. Van Teijlingen, Eloutstraat 11. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten is nog steeds in het rijke bezit van een vrijwillig brandweerkorps; een korps dat reeds jarenlang in de „brandweercompetitie" de top aanvoert. Wanneer de Voorschotense ploeg het landskampioenschap toeval lig niet veroveren kan in een jaar, dan zeker het jaar daarop. Het is het enige korps van Nederland dat vijfmaal landskam pioen is geweest. Voorschoten behoeft ook geen angst voor vergrijzing van het korps te hebben. Naast de mannen, die al zo'n vijf en twintig jaar met slang en spuit paraat zijn, komt er regelmatig nieuwe aanwas. Gisteravond was het korps aanwezig in de raadzaal. Ditmaal niet voor het blussen van een brand, maar voor het uitreiken van on derscheidingen aan leden, die '21^ jaar trouwe dienst volge- maakt hadden. Burgemeester j. ,un uur Haar remte na een kori inleidend woord aan zeven leden de onderscheiding uit: H.G.B van Bernel. L.P. Lesuijen, Yv.j. v..urior. W.A. ue jong, o. va.. Niniwegen, J.J. Overmeer en W. van der Ster. Ook de commandant van de brandweer de neer J. Lekkerkerker wist op zijn geeigende wijze de koperen brandweerlieden te feli citeren en te bedanken. 55 55 WASSENAAR Burgemeester K. Slaab heeft dinsdagmiddag in zijn werkkamer een aantal personeelsleden van de Telefoondienst ont vangen, die in aanmerking kwamen voor een onderscheiding in ver band met 10, 15 of 20 jaren trouwe dienst in de Bedrijfszelfbescher- mingsorganisatie van de dienst. Het jaarteken voor twintig jaren trouwe dienst werd verleend aan de heren H.J. Bollen, C. van Dijk en J. Parlevliet te Wassenaar en de heer N.C. Kommeren te Voorburg. Het jaarteken voor vijftien jaar trouwe dienst werd uitgereikt aan de heren A.L. Gordijn, J. van Santen en A.P. Schravenhoff, allen te Wassenaar, terwijl voor de vrijwilligersmedaille voor tien jaren trouwe dienst in aanmerking kwamen de heren J.J. Blommers, A.F.M. Rosier, A. Tesink en J. Vermeulen. 22 april opening van Warmondse peuterspeelzaal WARMOND - Op 22 april a.s. zal dan eindelijk de Warmondse peuterspeelzaal in gebruik kun nen worden genomen. Nadat de speelzaal enkele jaren in de zaal van jeugdsociëteit Ut Sloe- pie gevestigd is geweest, is er thans een geheel nieuw gebouw tje tussen sportzaal Klim-Op en de basisschool De Leerhoeve. De peuterspeelzaal zal „De Woe- zel" gaan heten. Verschillende ouders hebber1 vrije avonden en zaterdagen besteed aan de af werking van het nieuwe ge bouwtje. De kinderen van de speelzaal zullen op de dag van de opening in optocht van hun oude naar hun nieuwe verblijf plaats wandelen, om daar alle maal een zaadje voor een nieu- we boom te planten. Daarna vindt 'de officiële opening plaats j door mevrouw Brouwer-Rueb en burgemeester De Vreeze. Minituin voor UW-voorzitster LEIDSCHENDAM - Op de jaar- vergadering van de Leidschen- damse afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers kreeg mevrouw B. D. E. van BBlan- kenstein-Filz, die om gezond heidsredenen het voorzitter schap heeft neergelegd, als blijk van waardering voor haar grote aandeel in de bloei van de afde ling een minituin aangeboden. De presidente van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland noem de de Leidschendamse afdeling een van de best draaiende in de provincie. De nieuwe voorzitter mevr. C. Dalmeyer-Prins gaf een over zicht van de vele aktiviteiten die echter bij aanmelding van nieuwe leden nog kunnen wor den uitgeboqd. Mevrouw C. E. M. Kolfschoten- Bloem, ere-presidente van de afdeling, reikte samen met de afgevaardigde van het provin ciaal bestuur, mevrouw I. Ost- wald-Verburgh, aan 16 mede werksters de UVV-speld van verdienste uit. Geslaagd concert in Warmond geeft hoop voor toekomst WARMOND De organ.satoren van het concert dat in de Ne derlands hervormde kerk werd gegeven, kunnen terug zien op een zeer geslaagde avond, ln zijn openingswoord zei de heer De Vreeze bijzonder verbeurd te zijn over de grote opkom*-. Hij was ervan overfuipr r Hir een rede gaf 6 meer nn»»«»rten in do k tc organiseren. Inderdaad leent de Warmondse kerk zich uitstekend voor mu ziek en zang, zoals dat door het Delphi Consort en het Amster dams Vokaal Ensemble ten ge hore werd gebracht. De 170 be zoekers, in leeftijd variërend van tieners tot tachtigers, kon den genieten van o.a. het Con certo Grosso in F., opus 3 van G. F. Handel en een gedeelte uit Kantate 8K van J. S. Bach. Veel en langdurig applaus be wezen dat de toehoorders erg genoten van de verschillende soli, w.o. een schitterende fluit- solo van Hilde Broekhuysen. Uitblinkers in het vokaal En semble waren besiist de sopra nen./aë/öV-ó -///?stc keer dat eer, dergelijk concert in War mond v "Ti geo: .1--cerd en g:\en J- b:langstelling en de grote t redenheid van de aan wezigen mogen we hopen dat er inderdaad meerdere zullen voi- gen. Dit zou een waardevolle verrijking betekenen voor het Warmondse culturele leven. (slechts) 3—0 gewonnen werd. Een sombere tijd brak nu aan: de oorlog. Dank zij een snel le ingreep van het bestuur kon men de houten tribune redden van een „kachelhout- jeslot". Doch na de bevrij ding zou het gevaarte toch niet meer terugkeren aan da Wassenaarseweg. Na de oorlog werden de zaken echter energiek aangepakt en in 1950 volgde het kam pioenschap van de tweede iklasse. Duizenden dol-enthou- siaste stadgenoten wachtten de blauwwitten bij de Wilhel* minabrug op. Het kampioen selftal zag er als volgt uit: Verhoogt, Fasel, Kantebeen, Blom, Wallaart, Devilé, Sloos, de gebr. De Wolf .en keeper Van Well (ide op een trip naar Engeland door poli tie te paard tegen handteke ningenjagers beschermd moest worden). De promotie wedstrijden tegen Emma en Neptunus (in 't Feyenoord- stadion) echter, bracht UVS geen plaatsje in het voethal- walhalla. In 1954 werd het Betaald Voet bal in ons land ingevoerd. Een plan van UVS-voorzitter Wondergem, om alle grote Leidse verenigingen in een soort „FC Leiden" te vereni gen, werd echter als een Noodwet beschouwd, en dus ging UVS het maar alleen proberen. Welnu, over de af- loop van dat betaald voetba- lavontuur kunnen we kort wezen. Na een periode van zeven magere jaren werd UVS in 1962 roemloos wegge saneerd uit het Betaald voet bal. Met een geheel nieuw elftal, samengesteld uit elf teena gers (waarvan Bart Lardé en Thijs Balkhoven nog steeds acte de presence ge ven), werd de ongelijke strijd aangebonden met de geroutineerde eersteklassers: UVS degradeerde met 1! punten naar de tweede klas. Een jaar later had het elftal echter al zoveel ervaring op gedaan, dat het verloren ter rein direct heroverd kon worden. Binnen enkele jaren had UVS zich tot een der be tere amateurclubs werkt. Twee keer, in '66 en '68, behaalden de blauwwit ten het kampioenschap van de eerste klas, doch het Al lerhoogste, het Kampioen schap van Nederland, glipte UVS door de vingers. Welke Leidse voetballiefhebber her innert zich niet die (rot)wed- strijd op het RCH-terrein Heemstede, waar DCG voor 22000 toeschouwers aan het langste eind trok? Hoe sterk UVS toen was, blijkt wel uit het feit dat er maar liefst zes UVS-ers in het Neder lands elftal stonden opge steld! Het allerlaatste succesje van de actieve 60-jarige werd vo rige week, dus nèt voor het feest, binnengehaald: Promo tie naar de hoofdklas. Profi ciat UVS! VEILING KATWIJK 2 APRIL. Waspeen p. kist: AI 9.80—12.60. All 2.60-8.20. BI 12.70—18.00. Bil 11.60—13.60. Cl 7.70—10.60. CII 1.10 —7.50. Andijvie 1.35—1.39 Peterselie 33 Rabarber 63—66 WlUot 43—19 Aanvoer waspeen 290000 kg. HOLLYWOOD Na zenuwslopen de weken van voorselecties, no minaties en speculaties zijn woensdag in Hollywood de prijs winnaars bekendgemaakt van de zo fel begeerde Oscars op filmgebied. Tot de beste film van het jaar werd „The Sting" uit verkoren, een Amerikaanse film die bovendien nog zes andere Oscars in de wacht sleepte. Hiermee versloeg „The Sting" waarvoor regisseur George Roy Hilj tevens de prijs voor de bes te regie kreeg, de favoriet „The Exorcist" wiens scenario schrijver William Peter Blatty een beeldje verwierf voor het beste scenario gebaseerd op een roman. Jack Lemmon kreeg de prijs voor de beste mannelijke rol in „Save the tiger" voor Ne derland „geweigerd" terwijl Glenda Jackson haar creatie in „A touch of class" met een Os car bekroond zag. Voor de bij rollen werden zeer uitéénlopen- de prijswinnaars gekozen: de dertienjarige Tatum O'Neal, die met vader Ryan in „Paper Moon" optrad, en de éénenze ventig jarige John Houseman, de regisseur-producent die een rol vertolkte in „The Paper Cha se". Verdere Oscars gingen naar Marvin Hamlisch voor de titelsong van „The way we were" en naar de makers van de filmmuziek van „The Sting". Groucho Marx, de langst levende, van de actieve Marx Brothers, kreeg een ere-Oscar en Henri Langlois de directeur van de Franse cinematheque werd een speciale Oscar toegekend voor „een leven dat geheel gewijd is aan het behoud van films". „La nuit Américaine" van Francois Truffaut werd uitgeroepen tot beste buitenlandse film, daarmee o.a. „Turks Fruit" van Paul Verhoeven achter zich latend. Jack Lemmon, die nogal verrassend t rol in „Save the tiger". i Oscar won met zijn ernstige Zweeds disconto verhoogd STOCKHOLM (ANP) De Zweedse centrale bank heeft vandaag haar disconto verhoogd tot zes percent. Het stond sinds november 1971 op vijf procent. Volgens een verklaring die werd uitgegeven door de centrale bank is er de afgelopen weken veel geld weggevloeid. Sinds medio februari is de hoeveelheid vreemd geld waarover de bank beschikt terugge lopen met 0.4 miljard dollar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4