Verzet tegen betonmortelcentrale Spreektij d verk orting Inspecteur volksgezondheid heeft laatste stem O Leidse glippers stad NVV niet bij loondiscussie RECTRIX REMBRANDT LYCEUM: 'Sfeer van wantrouwen wegpraten' Kamernood aan den lijve - 90641 - PAGINA 3 WOENSDAG 3 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel LEIDEN Ruim twee uur heeft de Leidse raadscom missie voor Algemene Be stuurlijke Aangelegenheden nodig gehad om tot een over eenstemming te komen over spreektijdverkorting in de raadsvergaderingen. Aan de verschillende fracties ral worden voorgesteld zich uit te spreken over het instellen van een agendacommissie. Deze zal enkele dagen voor elke raadsvergadering bepa len hoelang er over de ver schillende onderwerpen ge sproken zal worden. Bij wij ze van experiment komt deze commissie, wanneer alle fracties akkoord gaan, op 7 juni voor het eerst bij een. De heer Vis drong er bij de commissieleden wel op aan solidariteit met hem in de raad te tonen. „Ik ben vol gens de voorschriften hele maal niet gemachtigd ie mand af te breken als hij in een betoog zit. Wanneer een raadslid niet mee wil doen met dit experiment is het ge doemd te mislukken". De heer Amptmeyer (PSP) be loofde de voorzitter dat hij dat dan zal zijn. „Wanneer deze spreektijdverkorting verplicht wordt opgelegd, zal ik met alle middelen die mij ten dienste staan deze zaak saboteren". De PSP-er is van mening dat de kleine partijen de dupe worden van deze nieuwe regeling. LEIDEN De KWJ, het Volkshuis en het vormings centrum voor werkende jon geren organiseert a.s. zater dag een jeugdloon manifesta tie. Grote afwezige hierbij zal het NVV jongerencontact afdeling Lelden zijn dat aan vankelijk medewerking had toegezegd maar het later toch liet afweten. „We hebben wel wat gesprek ken hier over gehad", zegt Han van den Berg van de KWJ. „We konden het alleen niet eens worden over de ei sen. Het NVV stond niet ach ter onze eis: „geen onthef fing van de minimumjeugd loon betaling". Overigens kon Han van den Berg ver zekeren dat de contacten tus sen de beide organisaties zeer goed verlopen. „Het NVV jongeren contact staat echter in Leiden in de kin derschoenen. Er moet nog veel intern geregeld wor den". De manifestatie die om 14.00 uur in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk be gint, biedt naast mogelijk heid tot discussie ook ont spanning. Zo zullen de Mini mumband uit Amsterdam en de toneelgroep „Sater" en de cabaretier Frits Lambrechts (Bobby uit het t.v. program ma „Twee onder een kap") optreden. e eisen waarover gediscus sieerd wordt zijn behalve „geen ontheffing van de minimumjeugdloonbetaling", „minimumloon op 18 jaar" en „geen prijsopdrijving". De ideeën en wensen lüe uit de discussie naar voren ko men zullen met de eisen door de KWJ aangekaart worden bij de vakbonden. LEIDEN - De procedure rond de vestiging van de Leidse Beton Mortelcentrale aan de Sumatrastraat heeft haar beslissend stadium bereikt. De termijn waarin bezwaar schriften tegen een hinderwetvergunning konden worden ingediend, werd gistermiddag besloten met een hoorzit ting. Hierin konden de indieners van de bezwaarschriften (o.a. gemeenteraad van Leiderdorp, woningbouwvereni ging „De Eendracht", wijkcomité de Kooi) hun bezwaren mondeling toelichten. Het wachten is nu op een uitspraak van de inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland. via het water kunnen worden doorvaren verplaatsen met zo- aangevoerd. „Bepaald geen pret- veel kracht het water dat je je je voor de bewoners van de huis uittrilt, als er een boot Zijldijk", aldus de heer Ooste- voorbijkomt." rom. De boten die er nu al De bewoners aan de andere kant van de Zijl, de Kooiwijkers, vre zen dat met de vestiging van de centrale veel meer zwaar ver keer door hun straten zal rij den. De heer Mittelmeyer voor- Al enige jaren geleden verleenden b en w van Leiden aan de Leid se Beton Mortelcentrale, die thans aan de Zoeterwoudseweg is gevestigd, een bouwvergun ning voor een terrein aan de Sumatrastraat. Het terrein is el- gendom van de firma Fontein, een zusteronderneming van de mortelcentrale. Het plan was zo spoedig mogelijk met de bouw te gaan beginnen. Toen de bewoners van „De Kooi" echter merkten wat er zou gaan gebeuren hebben zij onmiddellijk actie ondernomen. Hierop antwoordde de beton mortelcentrale met de belofte de bouw uit te stellen tot een hinderwetvergunning was ver- „Ik zie geen enkele grond waarop deze ons niet zou worden ver leend", aldus de heer De Jong, directeur van de mortelcentrale. „We hebben een van de schoon ste industrieën. Bovendien wordt de beton gemaakt volgens een geheel nieuw systeem, waarbij niet meer stof vrij komt als bij bijvoorbeeld stof zuigen". Tijdens de hoorzitting in het stad huis werd echter gewezen op de mogelijkheid van het falen van dit systeem. De heer Van der Molen, die namens het centrum milieuzorg Leiderdorp een be zwaarschrift had ingediend: „Zo'n gesloten circuit als deze centrale krijgt is natuurlijk uit stekend, maar ongelukjes zijn al tijd mogelijk. Dan is er op eens een stofexplosie. Het belangrijkste argument van de Leidse Betonmortelcentrale om zich aan de Sumatrastraat te vestigen is wel dat de grondstof fen die voor het grootste deel uit de richting Gouda komen, Prins Bernhard is een van de hoofdrolspelers in een KRO-documentaire over hel einde van de laatste wereldoorlog. In het Utrechtse Achterveld voerde de prins in 1945 onderhandelingen met Seyss-Inquart, een gebeurtenis, die nog eens opgehaald werd, Canadesejeeps werken eveneens mee aan de opnamen. leidse agenda DONDERDAG 4 APRIL Haanstra-kleuterschool - Rapen burg 129, informatiemarkt- 20.00 uur. VRIJDAG 5 APRIL Lak-theater: - „De 1ste" to- neelstuk van Israel Horo- witx" aanvang 20.15 uur. Vijfhovenhuis - Hoflaan, dis cussieavond over de gedemp te trekvliet; aanvang 20.00 uur „Hot House" - Rapenburg 24. concert van „The Pim cats"; aanvang 22.00 uur. ZATERDAG 6 APRIL Stadsgehoorzaal - „Mattheus Passion" door de Chr. orato rium vereniging "Ex Ani mo"; aanvang 19.15 uur Leids Volkshuis - Apothekers- dijk, grote manifestatie te gen het jeugdloon aanvang 14.00 uur. bioscopen CAMERA: „Easy Rider", 18 jr. dag 19.00 en 21.15 uur; do, vr. ma en di 14.30 uur; kindermatinee: „De avontu ren van Pietje Bell" za en wo 14.30 uur, zo 14.00 en 16.15 uur; LIDO: „Help de dokter ver zuipt". a.l. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo 14.30, 16.15, 19.00 en 21.15 uur LUXOR: „Het zwarte goud van Oklahoma", 14 jr, dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. REX: „Vrouwen die het niet zo nauw nemen", 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo 14.15, 16.15, 19.00 en 21.15 uur STUDIO: „Jezus Christ Super star", tijden als Lido J TRIANON: „De avonturen van Rabbi Jakob" a.l. tijden als I Re*. LEIDEN Het gesprek, dat een aantal leerlingen van de Rem brandt Scholengemeenschap gis termiddag met de schoolleiding heeft gehad naar aanleiding van de ontstane onrust rond bet be leid van de leiding, is volgens de rectrix, mevrouw J. L. de Boer-Pino, in een rustige, pretti ge sfeer verlopen. Het onder houd, waaraan door de betrok ken leerlingen een andere kwa lificatie werd gegeven („star, geen toenadering"), zou heden middag in het schoolgebouw aan de Burggravenlaan worden voortgezet. Met name zou dan de maandag door de actiegroep aangeboden petitie met eisen worden besproken. In die petitie wordt o.a. verlangd, dat leerlin gen en leraren niet langer wor den gepasseerd bij het nemen van beslissingen. Ook de kwes tie van orde en regelmaat zou door de leraren en leerlingen geregeld kunnen worden. Mevrouw De Boer zei ons gister avond, toen wij haar om com mentaar vroegen, dat ze eigen lijk niets kon zeggen zonder dit tegen haar gebruikt zou kunnen worden. „Vooral wilde men mij pressen tot een uitspraak over wat ik vrijdag heb gezegd: ik laat het maar doodbloeden. Ik kan daarover geen uitspraak geven. Ik onderschat niets en niemand. Beslist niet. Ik neem ze echt wel serieus. Tot een af ronding van het gesprek zijn we nog niet kunnen komen. Wat voorop staat is, dat ik ernstig wil proberen, die sfeer van wantrouwen weg te nemen. Het is gebleken, dat het actiecomité dat overigens het schoolpar- lement niet heeft ingeschakeld zijn informatie heeft van leerlingen die zeggen wat ze van bepaalde leraren hebben gehoord. Wat mij betreft mag een leraar best Tibetaans geven als hij meent dat dit noodzake lijk is voor het verkrijgen van meer inzicht in algemene taal leer. Maar die leraar heeft ook gezegd: ik mag het niet doen, anders kom ik niet met het pro gramma klaar. Het zijn wonder lijke verhalen die de ronde doen". „Ik geloof dat deze jonge mensen werkelijk bewogen zijn aan gaande heel wat dingen. Maar ze moeten niet afgaan op zielige informatie die gekleurd en verwrongen overkomt. Wat me zo opvalt bij onze jeugd is, dat ze niet meer kan lachen. Ik wil er alles aan doeno m het wan trouwen weg te nemen. Voorlo pig zullen we daarom verder moeten gaan met praten", aldus rectrix De Boer-Pino. zitter van woningbouwvereni ging „De Eendracht": „De hui zen zijn op drassige grond ge bouwd en daardoor al enigszins verzakt en gescheurd. Wanneer er nu ook nog eens trucks van 16 ton over de Sumatrastraat gaan denderen, komen deze hui zen over een paar jaar niet eens meer in aanmerking voor renovatie. Bovendien is het so- wie-so al vreemd dat er ener zijds geld uitgegeven wordt aan renovatie terwijl er aan de an dere kant met toestemming van de gemeente onze huizen worden afgebroken. De heer Van der Molen verbond hieraan de ge dachte dat het zo snel verlenen van een bouwvergunning mis schien wel opzettelijk was ge daan met oog op de aanleg van een ringweg door de Kooi. Deze zou sneller te verwezenlijken zijn wanneer de huizen voor sloop in aanmerking komen. De heer Wester benadrukte na mens „wijkcomité de Kooi" en de „actie-groep tot wering van de Betonmortelcentrale" de ge luidsoverlast die bij vestiging van het bedrijf zal plaats heb ben. „De Kooi is voor een groot deel een arbeiderswijk, waar veel mensen nachtdiensten moe ten draaien. Hun wordt slapen overdag onmogelijk gemaakt als er constant zware trucks voorbij rijden." Tenslotte vroeg de heer Beekman van woningbouwvereniging de „Eendracht" nog naar een al ternatieve plaats voor de Leidse Beton Mortelcentrale. „De heer de Jong heeft tijdens een com missievergadering toegezegd hiernaar uit te zien." Wethouder Ham deelde echter mee dat de Leidse betonmortelcentrale dat helemaal niet hoeft te doen. „Zij heeft hier een voor haar bij uitstek geschikt terrein om te gaan bouwen", aldus de heer Ham. LEIDEN - Vanavond wordt In de Stadsgehoorzaal van gemeen tewege - op langdurig aandringen - een hoorzitting gehouden over de grote kamernood onder de Leidse werkende jongeren. Alice Blom (24), sinds een jaar getrouwd, heelt in dit opzicht drie jaar ellende meegemaakt. Ze werkt nu bij de KWJ, de werkende jongerenorganisatie aan het Noordeinde, overdag en •s avonds. Destijds kwam ze uit Nijmegen naar Den Haag. Een lijdensweg begon. De eerste kamer „deed" 100 gulden ln de maand. Ze deelde die met drie andere meisjes. De huurder ving dus 400 gulden, maar weigerde gas, licht en water te be talen. Die voorzieningen werden „dus" na een maand afgesne- „Daar zijn we toen tegenin ge gaan", aldus Alice, „maar de man begon moeilijk te doen en - hij zat in de onden- wereld - beloofde ons knok ploegen als we niet gingen, s Nachts zijn we verhuisd. Kamer nummer twee was niet beter: 150 gulden. Na tien dagen kreeg ik een aan zegging om weg te gaan: ik liet de kachel te hoog bran den, het was een rommeltje en de vitrage was te donker. De huuradviescommissie kon er op korte termijn niets aun doen. M'n huisbaas pleurde m'n spulletjes „netjes" in dozen. Hij had een vriend, die op de kamer moest. De derde kamer deelden we met z'n tweeën. Daar ben ik getrouwd. Bijna twee Jaar verschrikkingen in een soort souterrain. De huur liep op tot 275 gulden per maand. De eigenaar was een drift kikker die erboven woonde. Als onze hond blafte, stier-de hij binnen en schold ons de huid vol. Keuken en gang stonden bij flinke regenval onder water. De afvoer van het toilet boven kwam bij ons in de gootsteen uit. Daar kregen we de rotzooi van de huisbaas. Op de w.c. zat een grote riool rat. De gemeente reiniging kwam. maar de huisbaas betaalde niet. Tenslotte stond hij met vier grote kerels voor de deur die alles kort en klein sloegen. Dezelfde avond trokken we eruit en deden bij de politie aangifte van huisvredebreuk en toegebracht lichamelijk letsel. De man kreeg lüü gul den boete en een reprimande na twee jaar treiteren. In Leiden hebben we voor 13.500 gulden een klein huisje gekocht. Ik verwacht nu een kind. we moeten weer naar Iets anders omzien. Zo ken ik' in Leiden zoveel van die verhalen. Een vriend van ons reageerde op katte- vlooien, kon er niet tegen en moest een ander onderkomen zoeken. Zolang er grote ka mernood is kan iedereen die een huis heeft de gekste ei sen stellen. Maar ja. je zit te springen om ruimte en je pikt het gewoon. Juist van de gemeente uit zal er een goede regeling moeten ko men. een soepeler beleid t.a.v. de leeftijden bijvoor beeld. Ik verwacht eigenlijk niet zoveel van die hearing; er moet te veel veranderen, de huren moeten stukken omlaag. Maar ja. de mensen die het aangaat worden er weer eens met de neus op gedrukt". Dr. J. F. de Winj Ir» onlangs benoemd tot bijzonder hoog leraar in do voedingsleer aan de Leidse Universiteit. Deze bijzondere leerstoel is ingesteld d oor de Stichting tot Wetenschappelijke voor lichting op Voedingsgebled. FILMPRIJS VOOR H. v. EYKEN NOORDWIJK De Noordwijkse Filmclub besloot haar talrijke activiteiten van dit sel/oen met de jaarlijkse wedstrijd om de NFC-wlsselbeker. Niet minder dan veertien films werden aan het oordeel onderworpen van een jury, bestaande uit een drietal leden van de Haarlemse Smalfilm Liga. Winnaar werd II. van Eyken met zijn film „De bedrieger bedrogen" ever een valse munter. Nico van Dee behaalde de tweede prijs met „Deur". Deze begin nende jonRe filmer oogstt eveel waardering met deze film van de thuis komende jongeman, die de deur met zijn sleutel niet open kan krijgen. De derde prijs was voor L. Slelffer met „Op vrijersvoeten", te vertalen als sex in een schoenenzauk. Een mannenschoen breekt in bij een vrouwenschoenendoos. Do gevolgen bleven daarbij uiter aard niet uit. AÜPMPD rfc\ onder redactie van Miieneiias; Arnold Hendrikse! tel 01710-22244 tst. 16 Sinds enige tijd is een mevrouw in Leiderdorp opgescheept mei het telefoonnummer 90641, hel nummer van onze oude, naar het zuiden uitgeweken chef Henk Heruer. Er blijken no§ mensen te zijn die dat niet we ten en ijverig die arme me vrouw in Leiderdorp opbellen. Mevrouw krijgt er een sik van. Wilt u met alle geweld een chel aan de telefoon krijgen, bel dan 01714 Hafrswoude 1-3134. Jari Leune heet hif. - Omrijden - Automobilisten, ate om wat voor reden ook regelmatig gebruik maken van de secundaire weg 17 (Zoetermeer. Stompwijk, Zoeterwoude, Leiden) en dien tengevolge noodgedwongen ge bruik maken van de Trekvliet- brug nabij het Lammenschans- plein. zullen vanaf maandag 8 april moeten om rijden. Recon structiewerkzaamheden heet het officieel. Voor (brom)fietsers laat men een balkje liggen, zo dat deze categorie weggebrui kers de overkant nog kan bereiken. Uiterlijk tot en met vrijdag 31 mei zal dit grapje gaan duren. Voorwaarts - In de manege van Moedig Voor waarts aan de Wassenaarseweg in Leiden hebben enkele gehan dicapte ruitertjes een diploma gehaald voor de bewonderings- waardige wijze waarop ze kun nen paardrijden. Tot de ge slaagden behoorden: Freek Bleeker, Koosje Bleeker, Joris Bloklander, Johan van de Boon, Astrid Driessen, Jan Edelenbos, Petra Klarenbeek, Hilde Kret, Ingrid Krouwel, Angéla de Maagt, Sape van der Mark, Marloes Mathieu, Jeanette Planje, Joke Plaizier, Wouter Verkuylen, Helma Vulpen. Har- ro Vos, Tessa Cohen, Marie Su zanne Donker, Heidi Hansen. Ineke Kret - Tegels - De Leidse tegelzetters G. Lepe laar (28) en J. de Lange (30) gaat het de laatste tijd aardig voor de wind. Gelukkig maar. want we wensen de midden stand tenslotte niets dan goeds toe. Lepelaar en De Lange, ver enigd in Lesteiia b.v., zitten on geveer 8 jaar in het vak, open den een jaar geleden een show room in wand- en vloertegels, keukens, openhaarden en sier- pleisters aan de Papengracht, verleden week een cash-and-car ry in bouwmaterialen aan de Nieuwe Rijn en vanmiddag al weer werd de showroom aan de Papengracht (zie foto) na een grondige verbouwing en uitbrei ding heropend. Een felicitatie waard. - Trekvliet - Een groep bewoners van de ge dempte Trekvliet organiseert a.s. vrijdag een openbare dis cussieavond. De bijeenkomst heeft plaats om 20.00 uur in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. Op deze avond zullen door een aan tal sprekers de volgende zaken worden toegelicht: de gemeente lijke plannen met betrekking tot de ringweg die over de gedemp te Trekvliet gaat lopen, de be zwaren die tegen deze plannen zijn ingebracht, alternatieve be stemmingen voor de gedempte Trekvliet en tijdelijke voorzie ningen. zolang er geen werken in uitvoering zijn. De heer O. van Belle zal de discussie die na deze inleidingen volgt* lel den. - De 1-ste - Op vrijdag 5 april presenteren de Leidse Schouwburg en het Leids Academisch Kunstcentrum in het L.A.K.-thcaler, Levendaal 150. derde verdieping, een voor stelling van Israël Horovitz' to neelstuk „De 1-ste", gespeeld door Marlies van Alcmaer, Paul Brandenburg, Edo van Dijken, Kommer Kleyn en Cok Henne- man. De toegangsprijs voor de voorstelling, die om kwart over acht begint, bedraagt zeven gul den, voor houders van een cul tureel jongerenpaspoort drie gulden en vijftig cent- - Taxi's - Een verontwaardigde Jansen (met één „s") belde ons gisteren op en vroeg of wij, als machtig publiciteitsmedium, niets konden doen tegen die „doorduwende" taxi-chauffeurs, die liever voorrang nemen dan voorrang geven. Mevrouw had zojuist een zeer onplezierige er varing met zo'n man gehad. He laas, mevrouw Jansen, hierte gen kunnen wij niets doen. Jubilea Drie medewerkers van de dienst gemeentewerken vie ren in de 2e week hun 25 ja rig jubileum. De heer G. v.d. Mey begon op 1 april 1949 zijn loopbaan als straatma ker. Op 4 april van datzellde Jaar kwam de heer P. Oost veen als jongste bediende op de tekenkamer van civiele werken. Hij heeft nu de rang van hoofdopzichter. De heer J. van der Mey, die even eens op 4 april als tuinman in dienst kwam, Is nu werk-, zaam in de rang van hoof dopzichter A bij de afdeling Plantsoenen. De jubileawor- den in besloten kring ge vierd. - Objecten - Tot en met vrijdag 12 april han gen op een door het Leids Aca demisch Kunstcentrum georga niseerde tentoonstelling in het trappenhuis van het Academie gebouw, Rapenburg 73. textie- lobjecten. vervaardigd door oud-studenten aan de Rietvelda cademie te Amsterdam. Marjan de Bruijn, Rolf Petersen, Ma rianne Steenhuizen en Maria West ra behaalde in 1973 het einddiploma textiele vormge ving" aan de Rietveldacademie. Rol/ Petersen en Maria Westra, die reeds in het Museum Fodor geëxposeerd heeft, hebben tij dens hun studie de Frijete Boekprijs toegekend gekregen. Marianne Steenhuizen verblijft op het ogenblik in Manchester voor verdere studie op het ge bied van de grafiek. Ook Mar jan de Bruijn specialiseert zich nog een laar in de vrije grafiek. Marjan de Bruijn. Rolf Peter sen en Maria Westra geven les sen aan creatieve centra en In bejaardentehuizen. - Lakenhal Dit jaar wordt op I mei het feit herdacht, dat de Lakenhal 100 jaar geleden permanent voor muscumhezoek werd openge steld. Het museum wil zijn eeuwfeest begeleiden met de uitgave van een Lakenhal-Bulle tin, met een frekwentie van één nummer per kwartaal. Het is de bedoeling dat geïnteres seerden hierdoor op de hoogte worden gebracht van tentoon stellingen en andere manifesta ties in het museum, van nieuwe aanwinsten en van gebeurtenis sen, die om een of andere reden interessant zifn. Door financiële steun van de Ver eniging van Belangstellenden ln de Lakenhal Is het mogelijk de leden van deze vereniging het llullebln gratis te sturen: andere belangstellenden worden uitge nodigd dit proefnummer om te zetten in een jaarabonnement, door betaling vooraf van 2,50 op giro 592085 van Stedelijk Mu seum de Lakenhal, Leiden, on der vermelding van abonne ment bulletin 1974". Men ontvangt de rest van de jaar gang t.z.t. thuis, (hopen we). - En verder - In Sociëteit Burgers exposeert Astrid Schools tot en met 27 april. Het tentoongestelde le fo to's. De sociëteit ligt aan da Burgsteeg 2a en is telefonisch bereikbaar onder nummer 40093. Aan de Leidse Universiteit is cum laude gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen dc heer J. H. Lupkcr uit Leiden. Zijn promotoren waren prof. dr. I. Bosch en prof dr. ir. A. Rörsch.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3