£eidae (Sou/tont OPVOLGING POMPIDOU ONZEKER fbl ijmaker Financiële meevaller voor kabinet-Den Uyl ISRAËLISCHE STAFCHEF AFGETREDEN Eis tegen Noordwijkse indringer verzwaard VELLEKOOP HOUDT 21 MAANDEN Kotalla vraagt AOW Patricia Hearst binnenkort vrij verdien 'n echte VVD en BP mogen niet samengaan Kort Rapenburg 2. Leiden, postbu9 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66; jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent 65e JAARGANG NO. 197778 - WOENSDAG 3 APRIL 197* DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: Gewest tot gewest; 20.31 uur Het ontwaken, tv-spel, 22.10 uur Studio sport met flit sen AjaxPSV en NAC—FC Utrecht. (Op radio rechtstreek se reportages). Ned. II: 19.05 u Dier en Vriend; 19.30 uur Hillbillies; 20.21 uur Springtrofee; 21.40 uur Uit het hart gegrepen, doe. MINDER WARM Droog en in het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Min. temp. rond 4 graden, maxima van 13 graden plaatselijk aan de kust tot 18 graden in het zuidoosten van het land. (Van onze correspondent PARIJS Tot aan de nieuwe verkiezingen voor de opvolging van de gisteravond in Parijs overleden president Pompidou neemt se naatsvoorzitter Alain Poher het Franse presidentschap waar. Hij zou worden geïnstalleerd nadat de constitutionele raad vandaag het presi dentschap officieel vakant had verklaard. Tot de installatie van Poher was premier Messmer gemachtigd handelend op te treden. President Pompidou zal morgen in Orvilliers ten zuiden van Parijs worden begra ven. Zaterdag wordt in de Notre Dame een officiële rouwdienst gehou den. het bericht, dat hun president gisteravond is overleden. Het overlijden van de 62-jarige George Pompidou kwam gisteravond toch als een donderslag bij heldere hemel. Het was bekend dat zijn gezondheidstoe stand de afgelopen jaren sterk achteruit was gegaan, maar de aard van zijn ziekte was steeds geheim gebleven. Of ficieel leed Pompidou aan overver moeidheid, griep en aambeien, maar de dikte in zijn gezicht werd toegeschreven aan kobaltbestralingen die hij zou moe ten ondergaan ter bestrijding van been kanker. Bij de bekendmaking van zijn overlijden is geen doodsoorzaak ge noemd. Gistermiddag werd bekend gemaakt dat Pompidou, die het weekeinde in zijn buitenverblijf in Orvilliers had doorge bracht, alle afspraken, waaronder een diner met de president van Rwanda, had afgezegd. Gistermiddag werd pre mier Messmer ervan op de hoogte ge bracht dat alle hoop op genezing voor Pompidou was verdwenen. Gisteravond kwamen groepen mensen bij een voor het Elysée en voor de woning van Pompidou op het lie St. Louis. Daar stroomden gisteravond ook al de eerste condoleance-telegrammen binnen. Officiële verklaringen in Frankrijk wor den pas vandaag verwacht. Premier Messmer blijft grondwettelijk tot na de nieuwe verkiezingen aan, die bin nen 20 en 50 dagen moeten worden ge houden. De officiële verkiezingscampag ne begint eind volgende week. Pompi dou heeft geen kandidaat voor de opvol ging aangewezen, hetgeen tot de nodige onzekerheid aanleiding geeft. De proble men zijn het grootst voor de meerder heid in het Franse parlement, de gaul listen. Men vraagt zich af of oud-pre mier Chaban-Delmas kandidaat zal zijn, of minister van financiën Giscard d'Es- taing of minister Jobert van buitenland se zaken, hoewel de laatste nog niet zo lang bekendheid geniet. Veel duidelijker is de kandidatuur aan de zijde van de oppositie, waar Francois Mitterrand on betwist leider is. De wereld heeft president Pompidou ge prezen om zijn moed tot op het laatst zijn functie te vervullen. Zo reageerde pre mier Den Uyl gisteravond op het overlij densbericht. Hij zou vandaag in de Twee de Kamer Pompidou herdenken. De Euro pese ministerraad onderbrak gisteren voor korte tijd zijn werkzaamheden, waarbij de Duitse minister Scheel Pompi dou prees als „een van de grootste staats lieden van onze tijd en een groot man voor zijn land en Europa". President Nixon reageerde „diep bedroefd" op het overlijden. De gisteren overleden Franse president Georges Pompidou. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft van morgen dienstweigeraar Kees Vellekoop uit Delft veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Met deze uit spraak bevestigt het HMG het vonnis van de krijgsraad in Arnhem. In zijn overweging zegt het Hof dat de bezwaren van Kees Velle koop tegen het dienst nemen in het Nederlandse leger niet in de wet gewetensbezwaren passen en daarom niet erkent kunnen worden. Kees Vellekoop kondigde na afloop^aan te zullen overwegen om gra tie te vragen. ROTTERDAM J. J. Kotalla, een van „de drie van Breda", meent, omdat hij vorig jaar de 65-jarige leeftijd bereikt heeft, recht te hebben op AOW. Hier over is gisteren in Rotterdam een proces begonnen. De raadsman van Kotalla, mr. W. G. A. Kousemaker, had ver schillende argumenten in zijn pleitnota. Een van die argumen ten is, dat een Nederlander, die enig'e jaren in een buitenlandse gevangenis doorbrengt, zijn recht op AOW niet opbouwt. De raadsman meent dat voor Ko talla het omgekeerde van toe passing is: een buitenlander die hier in Nederland in de gevan genis zit, wordt geacht geduren de die tijd in Nederland te heh- ben gewoond. In deze jaren bouwt hij AOW-rechten op Zijn tegenpieiter is van mening dat de straf die Kotalla hier uit zit geen banden me*- Nederland schept die een uitkering recht vaardigen OVERSTAPJE 1600 passagiers van de Qeen Eli zabeth 2 zullen in volle zee moe ten overstappen Roof hand tasjes en diefstal uit auto's bestraft met 10 maanden De Haagse rechtbank veroordeel de gisteren een 20-jarige boek houder tot 9 maanden gevange- - nisstraf en een even oude kan toorbediende tot tien maanden, waarvan ieder twee maanden voorwaardelijk, wegens diefstal uit auto's en roof van handtas jes. De Officier van justitie had tegen beiden mannen tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk geëist. Verdach ten hadden in totaal uit onge veer honderd geparkeerde au to's allerlei artikelen gestolen. In de Mariahoeve en omgeving, rukten zij tasjes uit de handen van dames om er dan snel mee vandoor te gaan. Het geld, dat op die manier werd verkregen, werd voornamelijk besteed aan muziek, verdovende middelen, lektuur en drank. Beschuldigingen over zwendel bij veiling Flora RIJNSBURG Worden er bij de Rijnsburgse bloemenveilingver eniging Flora dagelijks voor aanzienlijke bedragen aan bloe men gestolen en liep de waarde daarvan in de laatste jaren op tot meer dan een ton? Het be stuur van Flora ontkent hard nekkig, maar een anonieme kweker zegt er zeker van te zijn, dat binnen Flora een ge raffineerde groep aan het werk is die zeer brutaal elke dag haar slag slaat. Op pagina 5. het verhaal hoe hij tot deze opzienbarende beschul digingen is gekomen. Munten van 4500 gulden ontvreemd Uit de vitrine van een bankge bouw aan de Haagse Laan van Meerdervoort zijn in de nacht van maandag op dinsdag een aantal gouden munten ont vreemd. De munten hebben een gezamenlijke waarde van 4500 gulden. De regering heeft overigens nog meer financiële In totaal wordt de hoger belastingopbrengst ge- Professor Koopmnns, hoogleraar openbare fl- meevallertjes ontdekt. In een nota aan de Twee- Wj| -« A" DEN HAAG. De energiecrisis heeft niet zo'n groot gat geslagen in de opbrengst van de benzi ne- en olieaccijns als de regering oorspronkelijk gevreesd had. Zij had namelijk berekend, dat als,gevolg van deze crisis de schatkist zeker 1 miljard gulden minder aan accijns zou ontvan- 1,22 miljard meer loon- en inkomstenbelasting voeren. Deze correctie houdt een teruggave in gen. Thans blijkt dat dit slechts 250 miljoen gul- geraamd kan worden, den minder geworden is. de Kamer rekent minister Duisenberg van Fi nanciën voor, dat als gevolg van de extra infla toire ontwikkeling sinds september vorig jaar raamd öp 1,53 miljard gulden. Op onder meer nanciën aan de Ernsmus-umversileit te Rotter- deze gegevens baseren de christen-democrati- dam heeft zich hierbij aangesloten. Hij vcr- sche fracties in de Tweede Kamer hun voorstel- wacht zelfs, dat dc regering deze correctie vol gend jaar zeker zal toepassen. „Zo dit ooit fi nancieel mogelijk is, dan in de komende perio- len om in 1975 de inflatiecorrectie opnieuw i voeren. Deze correctie houdt een teruggavi van de belastingen, die als gevolg van inflatoire de wel", aldus professor Koopmans. werking hoger zijn, dan noodzakelijk is. Na vernietigend rapport JERUZALEM (AP) - De Israëlische stafchef, luitenant-generaal David Elazar (49 j.) Is gisteravond afgetreden nadat een door de regering benoemde commissie van onderzoek hem als eerste ver antwoordelijk had gesteld voor de gebrekkige Israëlische paraat heid bij het uitbreken van de oktoberoorlog. Elazar heeft zijn chef operationele taken, generaal majoor Itzhak Hofl, aangewe zen als tijdelijke vervanger. De Israëlische stafchef wees een groot deel van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen van de hand. De vijf leden tellende onderzoekcommissie, onder voorzitterschap van de president van het hooggerechtshof. Mosje Landau, heeft minister van defensie Mosje Dajan, op wiens hoofd het leeuwen deel van de kritiek terecht is gekomen, en premier Golda Meir, gezuiverd van persoonlijke blaam. In het rapport van de com missie wordt mevrouw Meir geprezen omdat zij al het mogelijke op verantwoordelijke wijze en met veel overleg heeft gedaan. De onderzoekcommissie heeft ook de hoofden geëist van de chef van de inlichtingendienst generaal majoor Eliahu Zeira en der tien andere hoge officieren van de Israëlische inlichtingendienst. SAN FRANCISCO (UPI) De ontvoerders van Patricia Hearst, dochter van een Amerikaanse krnntenmagnaat, hebben in een brief aan een krant laten weten dut ze bin nen 72 uur het tijdstip en dc plaats van haar vrijlating zullen bekendmaken. De brief was ondertekend door hel Symbionesc bevrijdingsleger en zat in een boeket rozen verstopt. Er was een afgescheurd stuk van Patricia's rij bewijs bijgevoegd. Het Hearst-bedrijf had bekendgemaakt dat de vier mil joen dollar die het heeft gereserveerd voor voedseluitde- ling aan de armen, niet beschikbaar gesteld zullen wor den als Patricia niet binnen 30 dagen zou worden vrijge laten. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. In Eemnes: EEMNES - Het hoofdbestuur van de VVD heeft de afdeling Eem nes gelast het plan op te geven bij de gemeenteraadsverkiezin gen uit te komen met een ge combineerde VVD-Boerenpartij- liist. Op de VVD-lijst staat het BP- raadsiid W. Wouda op de derde plaats. Het hoofdbestuur eist dat hij geschrapt wordt omdat hij geen VVD-lid is. De VVD in Eemnes was zelf naar de heer Wouda toegekomen om samen werking te zoeken. De afdeling vergaderde gisteravond over de kwestie en is bereid de vinger wijzing van het hoofdbestuur op te volgen. Lasser is gevaar voor samenleving De Officier van justitie bij de Haagse rechtbank zag in de rapporten van psychiater en re classering aanleiding, om zijn aanvankelijke eis van een jaar en zes maanden gevangenisstraf met voorwaardelijk terbeschik kingstelling tegen een 22-jari- ge lasser uit Noordwijk, te wij zigen in Hen maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling. Verdachte heeft terechtgestaan, wegens binnendringen van een woning te Noordwijk in de nacht van 2-3 oktober van het vorig jaar, waarbij een vrouw ernstig werd mishandeld door verdachte. Hij sloeg haar met een boksbeugel. Hij was via het balkon de woning binnengekomen. Op de slaapka mer verraste hij twee dames, die bezig waren zich uit te kle den. Het was voor de rechtbank niet duidelijk, welke motieven verdachte had voor dat binnen dringen. Tijd om iets te stelen, had hij in elk geval niet. Ook de psychiater kon geen motief aan geven doch sloot niet uit, dat er sexuele motieven waren. Na de rapporten en mededelingen ter zitting van de deskundigen, verklaarde de Officier van justi tie, Mr. R. J. Beer de situatie zodanig te achten, dat verdach te een gevaar voor de samenie-1 ving moet worden genoemd. j Daarom is verpleging zeer ge wenst, zodat de Officier tot wij- ziging van diens aanvankelijke eis kwam. De rechtbank zal op 16 april uit spraak doen. tSHfl

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1