Brandt neemt afstand van uiterst links in SDP VOOR ZOMER BESLUIT UITBREIDING VAN OPEN HARTOPERATIES Onrustbarende ontwikkeling in bakkerijsector YYD bekritiseert inkomensbeleid van de regering Futloos beraad EEG-ministers in Luxemburg Passagiers Queen Elizabeth op Noors schip Geschokt door nederlagen Speelcontainer voor ISeerlands hoop WOENSDAG 3 APRIL 1974 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) jpONN Bondskanselier Willy Brandt wil :ljn partij zuiveren van linkse elementen, die volgens hem verantwoordelijk zijn voor de jernstige nederlagen, die de SPD bij vier re cente landdag- en gemeenteraadsverkiezin gen geleden heeft. Brandt deelde dit mee op een persconferentie die hij gisteren gaf, na dat de partijtop zich enkele dagen lang in re traite teruggetrokken had om over de malai- de SPD te mediteren. 'Volgens de kanselier zal het noodzakelijk zijn zich van enkelingen te scheiden, die de basis van het Godesberger program verlaten hebben en die gemeenschappelijke acties met communisten ondernemen. Met opzet 'sprak Brandt van „enkelingen" om de grote dynamische groep van de „Jusos", de jongerenafdeling van de partij, niet als groep voor het hoofd te stoten. Onder de „Jusos" bevindt zich een aantal marxisti sche denkers, die zo luidruchtig optreden als of zij het in de partij voor het zeggen heb ben. De vrees onder de bevolking, dat zij bij een absolute meerderheid van de SPD hun stempel op de regering zullen drukken en een marxistische staat gaan scheppen, heeft tot Brandts pijnlijke verkiezingsnederlagen geleid. Tijdens de persconferentie drukte de kanse lier zijn volledige solidariteit uit met zijn coalitiepartner de FDP. Deze zou volgens hem opnieuw blijken wanneer de huidige mi nister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, binnenkort tot president gekozen wordt en hiermee de actieve politiek moet verlaten. Brandt bracht hiermee tot uitdrukking, dat bij de dan noodzakelijk geworden kabinets hervorming de liberalen met vier ministers volledig aan hun trekken zullen komen. In de SPD waren er stemmen opgegaan om Scheel op zijn belangrijke post door de sociaaldemo cratische minister van Financiën, Helmut Schmidt, te laten opvolgen. Na Brandts persconferentie verluidde er uit zijn kanselarij, dat de regering na de kabi netshervorming haar program wil actualise ren. De bedoeling hiervan is een balans op te stellen waarin duidelijk gemaakt wordt wat de regering gedurende de twee en een half jaar die zij nog aan het bewind is, van haar talrijke hervormingsbeloften nog waar kan maken. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt tijdens zijn verklaringen, waarin hij een reorganisatie van zijn socialistische partij aan kondigde. Minister Vorrink schijnt ietwat bedremmeld te zijn bij de on verwachte confrontatie tussen haar en vertegenwoordigers van de Nederlandse hartpatiënten- vereniging in het gebouw van de Tweede Kamer. Niettemin was zij hen, zoals zij bij het af scheid zei dankbaar voor hun komst". Gevluchte jonge overvaller gegrepen UTRECHT De gemeentepolite van Utrecht heeft gisteren de 14-jarige Gerard I. uit St.-Jan- steen aangehouden in Utrecht. De jongen schoot op 2 maart het boerenechtpaar De Cock uit St-Jansteen dood. Hij was juist een dag eerder ge plaatst in het rijksobservatiete- huis Eikenstein in Zeist. Daar uit wist hij maandagavond laat al te ontsnappen. Ongeveer op hetzelfde t jdstip kon de rijkspo litie zijn 16-jarige medevluchte- ling de B. N. uit Dordrecht in Nieuwe Gein aanhouden. Deze heeft met de overval in St.- Jansteen niets te maken. De jongens blijken volgens medede ling van 'de politie in Zeist maandagavond samen te zijn ontsnapt uit de open observa- tieinrichtng. Daarna is ieder zijn eigen weg gegaan. Synagoge verwoest BUENOS AIRES (Reuter) Een synagoge in de Argentijnse hoofdstad is dinsdag door een bomontp!off;ng verwoest. De laatste t jd zijn op gebouwen in Buenos Aires hakenknrsen ge schilderd en een rechtse groep, die z-ch het nat:onalist:sche vaderland" noemt, heeft vorige week aangekondigd een mis te zullen laten opdragen voor Adolf Hitler en wel op .10 april. Onderzoek pasgeborenen 1 september DEN HAAG (ANP) Het s'of- w:ssei>«:o»,deToek op oas«»~bo- ren baby's zal op 1 september b°f:nnen. S'ants"" etp- s Hen driks (v>'k-"ez"'ndhe<d) he°ft d:t aan d" Tweede K*mer nee- gedee'd. He* onderzoek 7"' p's een verst-f'A'ng :n het AW^Z- kader wonPm opeeromen. Het onderzoek, dat betrekk ng heeft op een tot zwakzinnigheid lei dende s"ofw:sse!:ngsstoorn!s. zou aanvmkeüik op 1 januari van (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vóór de zomer zal een beslissing worden genomen over een uitbreiding van de mo gelijkheden tot open hartopera ties. Deze toezegging deed staatssecretaris Hendriks gister middag aan de leden van de Nederlandse vereniging van hartpatiënten, die zich met enig geweld toegang tot het Tweede- Kamergebouw hadden verschaft en de vergaderzaal van de Ka mer bezet hadden. De hartpatiënten wilden er met hun actie de aandacht op vesti gen dat sinds de toezegging van minister Stuyt in 1972 nog niets is gebeurd waardoor het aantal hartoperaties in Neder land verhoogd zou kunnen wor den. Uit.Leidschendam kwamen minis ter Vorrink en staatssecretaris Hendriks over om met de bezet ters te spreken. Deze boden de hartpatiënten een gesprek aan in een andere zaal, waarop de bezetting beëindigd werd. Voor zitter H. Fievet van de hartpo- tiëntenvereniging stelde dat in Wat minder is dan in het jaar daarvoor. Volgens hem zijn hierdoor vorig jaar 2000 mensen gestorven die met een hartope ratie te redden waren geweest. De stagnatie wordt onder meer veroorzaakt door het feit dat academische ziekenhuizen voor een hartoperatie circa 5000 gul den vergoed krijgen en daar mee met verlies werken, terwijl de ziekenfondsen de volle kos ten, 18.000 tot 20.000 gulden, ver goeden aan particuliere zieken huizen. Volgens de staatssecre taris zijn de ziekenfondsen be reid ook de academische zieken huizen het volle bedrag te beta len. Dan zal het mogelijk zijn de hartchirurgie uit te breiden. „Nog voor de zomer zullen we de resultaten daarvan merken", zei de heer Hendriks. In de consternatie gisteren in de Tweede Kamer leek het er op een bepaald ogenblik op. dat hoofdbode Mulders van de Tweede Kamer een hartaanval gekregen had. Later bleek, dat hij onwel geworden was, door het Tweede Kamerlid dr. Lam berts onderzocht en daarna op eigen gelegenheid naar een ziekenhuis gereden om een car diogram te laten maken op ad vies van dr. Lamberts. Hem mankeerde echter niets, zodat hij gezond en wel naar huis kcl terugkeren. UTRECHT (ANP) De Agrari sche en voedingsbedrljfsbond- NW wil dat op korte termijn het noodlijdend bakkersbedrijf vla een breed opgezet onderzoek veel mogelijk op te vullen door leveranties aan derden (super markten). met alle noodlottige gevolgen van dien, zo zei vak- bondsman van der Aar. loop der jaren is steeds «nnr wan «n pr»np t i meer brood via de supermark- conclusie van dit onderzoek zou zijn dat een georganiseerde sa nering noodzakelijk is dan zaJ men de consequenties daarvan moeten aanvaarden. Een en ander stelde secretaris J. F, van der Aar van de NVV- bond vandaag vast in Utrecht op een bijeenkomst van zijn or ganisatie waar de problemen in de bakkerijsector centraal ston den. Overigens loopt momenteel het aantal bakkerijen in ons land jaarlijks al met ca 350 te rug. Uitgangspunten bij een stu die naar de rentabiliteit zouden moeten zijn het belang van on dernemers, werknemer en con sument. In de studie zal ook de sociale po sitie moeten worden betrokken van de werknemer voor wat ba- treft de arbeids- en rusttijden, een zaak waar nu nog het nodi ge aan schort getuige het grote personeelsverloop in de bakke rijbranche. Werkdagen van twaalf uur en meer zijn bepaald Nederland telt momenteel circa 5 000 bakkerijen (waarvan slechts 120 stuks tot het groot- en middenbedrijf gerekend mo gen worden) die worstelen met een forse overcapaciteit. De produktiecapaclteit wordt afge steld op dé zaterdagpiek. De overcapaciteit probeert men zo- ten verkocht en steeds minder via de bakkerijen: medio '69 werd acht procent van het brood via de supermarkten ver kocht, in '72 was dat al 25 pro cent en medio dit Jaar zal dat naar verwacht 30 procent zijn. De brood verkoop aan huls zal als de zaken zo doorgaan over een jaar of drie, vier waar schijnlijk tot het verleden beho ren, vreest de heer van der Aar. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG VVD-senator Ir. H. J .Louwes heeft vanmorgen in de Eerste Kamer felle kritiek geleverd op het Inkomensbeleid van het kabinet-Den Uyl. BIJ het beleidsdebat over de begro ting van sociale zaken noemde de heor Louwes dat inkomens beleid „een puur politieke «tel- lingname, die niet gekenmerkt wordt door de economische si tuatie van ons land". „Mijn fractie zal zich tegen deze politiek blijven verzetten", al dus Louwes. Hij hekelde de plannen tot nivellering en zei dat zijn fractie zal blijven ijve ren voo- het herstellen van het vertrouwen dat men van het ei gen werk nog iets beter wordt. Hij meende dat de regering haar uiterste best doet om het inves teringsklimaat in Nederland te verslechteren. „Ik wijs slechts op de tolerante benadering van de regering van bedrijfsbezet- KVP-woordvoerder Maenen drong bij minister Boersma (sociale zaken) aan op het uitbrengen van een nieuwe adviesaanvrage aan ae sociaal economische raad over de minimum Jeugdlo nen. Hij toonde zich ongerust over het feit dat vele bedrijven aarzelen om de minimum Jeugd lonen uit te betalen. Volgens de heer Maenen is er zelfs sprake van wetsontduiking, op dit punt. De heer Tjeerdsma (ARP) zei te hopen, dat de regering de machtigingswet In 1975 niet meer zou hanteren. ,,Voor mijn fractie is het onbe grijpelijk, dat enkele fracties blijven hameren op het intrek ken van de machtigingswet", zo meende evenwel de heer Kloos (PvdA). De machtigingswet moet blijven opdat beter ln de nog steeds steric stijgende prij zen ingegrepen kan worden. Deze Is er ook nog om de sociale rechtvaardigheid voor de so ciaal zwakkeren verder te kun nen garanderen. De heer Kloos zei, dat Nederland behoort tot de landen met het hoogste ni veau van de sociale voorzienin gen. ..Maar we behoren ook tot de landen met de geringste bij drage van de overheid aan de sociale zakerheid", aldus de heer Kloos. De regering ant woordt volgende week. (Van onze correspondent) ALMELO Twee Twentse bedrijven hebben een speelcontainer ont wikkeld waarmee zij het antwoord gevonden hebhen op de bezwa ren tegen de traditionele zandbak die vanwege de hygiënische as pecten steeds meer in opspraak komt. De speelcontainer is een uit polyester vervaardigde en zeer mobiele bak die zich gedurende de zomermaanden tevens uitstekend leent voor gebruik als kleuterbad. Milieudeskundigen en vertegenwoordigers van CRM hebben zich reeds lovend over deze vinding uitgelaten ter-1 wijl enkele gemeenten reeds belangstelling tonen. De speelcontainer werd gisteren voor het eerst gedemonstreerd tijdens een persconfe rentie in het dorpshuis De Danne te Albergen. De speelcontainer is j ontworpen door carrosseriebedrijf Bos te Albergen en transportbe-1 drijf Grobo te Almelo die hiervoor een aparte vennootschap hebben opgericht. Met een door de huurder te bepalen frequentie worden de containers enkele keren per jaar verwisseld voor een ontsmette en van schoon zand voorziene bak. De containers hebben een stan- daardmaat van 2.50 bij 1.90 bij 0.50 en kunnen tot een maximale lengte van 6 meter geleverd worden. In verband met het vervoer per containerauto zijn ze voorzien van een roestvrij stalen onderstel zodat het verwisselen van de bakken een kwestie van enkele minu ten is. Op verzoek van de huurder wordt de zandbak 's zomers ver wisseld voor een lege container die dan ais peuter-kleuterbad te ge bruiken is. De Israëlische actrice Alyza Adar tijdens een rustpauze in de opnamen van de Italiaanse film „Priglone dl donne" (vrou wengevangenis). LUXEMBURG (ANP) De Eu ropese gemeenschap, die de laatste maanden toch al n'et van activiteiten bruiste, is na de ministerraad, maardag en gis teren in Luxemburg in een van de ernstigste crisis (zo niet de ergste) van haar bestaan te recht gekomen. Twee dagen vergaderen van de raad p!us het daar tussendoor gevoerde min'sterieel politiek overleg hebben nie'.s anders op geleverd dan een uitgeblust ge- zelscnap van min sters die gis teren. in de loop van de dag dan ook een voor een. met som bere gezichten naar hun diverse hoofdsteden afreisden Toen gisteren tegen zes uur ook de Nederlandse minister, mr. Max van der Stoel, er de brui aan gaf en de agenda verder de agenda liet „omdat er toch geen resultaten meer zouden uitko men", waren zijn Britse, Deen se, Belgische en Franse colle ga's nem al voor gegaan. Het enige punt waarover men over eenstemming bereikte is dat de gemeenschap, in de komende VN-vergadering in New York. haar bere'dhe d zal tonen een extra inspanning te leveren voor die landen in de wereld die het nu bijzonder moeilijk heb ben als gevolg van gestegen voedsel en grondstoffenprijzen. LONDEN (UPI-AP) - De 1«00 passagiers van het Britse oceaanschip Queen Elizabeth II dat sinds maandag hulpeloos ronddrijft op de Atlantische Oceaan door het uitvallen van alle drie de ketels, zouden van daag overgenomen worden door het Noorse cruiseschip Soa Ven ture dal ze naar d? Bermuda-ei landen brengt. In een telegram aan de pes*a- g'ers van de Queen El'zabeth heeft de pres dent-comm ssar s van Cunard, Victor Matthews, gezegd dat zij de volledige som van hun trip terugbetaald kr j- gen. Voor het overbrenger van de passag'ers van de Bermuda- eilanden naar New York heeft Cunard twee Jumbo-vliegtuigen gecharterd. Hoewel de technici van de Queen t jdei'jke hers'ellingen proberen uit te voeren, heeft Cunard twee sleepboten afgehuurd om de oceainreus naar Bermuda te slepen, waar een ploeg technici gereed zal staan. Aan boord van het sch'p mankt iedereen he' gord op enke'e pessat; ers na de wat last had den van he: langzaam ro'len van het sch p. G steren werd er gedanst, aldus is vernomen en alle drankjes waren gratis er dat is ook altijd meegenomen, zelfs op een luxe sch'p Italië Dieven van vrachtwagens gegrepen MILAAN (AP) De politie in Milaan heeft meegedeeld vijf vooraanstaande leden te hebben gearresteerd van een bende die zich toelegt op het stelen van buitenlandse vrachtwagens en hun inhoud. Nog naar drie ande re personen wordt gespeurd. De vijf mannen werden gegre pen toen zij een grote partij kaas. afkomstig uit een Franse vrachtwagen, aan het overladen waren in een verlaten pakhuis in Milaan. De wagen was in fe bruari gestolen. De bende zou verantwoordelijk kunnen zijn voor de diefstal van ongeveer 30 vrachtwagens van diverse nationaliteiten, waaron der Nederlandse, die geroofd waren bij de douanepost Conco- rezzo, in de buurt van Milaan. Tachtig wagons met benzine spoorloos NEW DELHI (DPA) - Meer dan 80 tankwagons met dieselolie en benzine zijn enkele dagen gele den ln de buurt van Calcutta spoorloos verdwenen. De wagons van de Indiase Spoor wegen maakten deel uit van een goederentrein van 97 wagons. Veertien wagens kwamen op de plaats van bestemming In West-Bengalen, maar wel zon der inhoud. De spoorwegen had den de brandstof intussen maar voor zichzelf gebruikt. In grote delen van India bestaat een acuut gebrek aan diesel brand stoffen. Pijpleiding Rotterdam- Antwerpen geheel droog ROTTERDAM (ANP) Sedert een week vloeit cr geen druppel olie meer door dc pijpleiding van Rotterdam naar de vier raffinaderijen van Esso, Purfl- na. Chevron en BP in Antwer pen. Deze raffinaderijen liggen volle dig stil. Dit heeft een woordvoer der van de Esso meegedeeld. De oorzaak hiervan ligt In het conflict van de oliemaatschap pijen met de Belgische regering over de verhoging van de prij zen van nardolieprodukten. Wel iswaar heeft de Belgische rege ring aan de maatschappijen toe stemming gegeven de prijzen per I aprli te verhogen, manr dc maatschappijen vinden de toegestane verhoging te gering. Bril ten ontdekken olieveld LONDEN, (AP) - De Britse Bur- mah Oil heeft bekend gemaakt In de Noordzeebodem een be langrijke olievondst te hebben gedaan. Volgens nog niet offi ciële schattingen zou het „veld" daar genoeg aardolie bevatten om tenslotte een kwart der Brit se behoeften te kunnen dekken. Hoe groot de reservn onder de grond daar is houdt men nog voor z'ch, manr uit proefborin gen was gebleken dat de pro ductie zou kunnen gaan liggen tussen de 200.000 en de 500.000 vaten per dag. Groot-Brittannië heeft thans iets meer dan 2 mil joen vaten per dag nodig. De olie Is door Burmah aange boord ln het Ninian-veld dat be gint op 100 inijf ten oosten van de Shetland-ci.anden en ligt voor het noord-oostelijke punt van Schotland. Nieuwe over stromingen Brazilië SAO PAULO, (AP) Door nieuwe overstromingen In noordoost Brazilië zijn drie steden van de buitenwereld afgesneden. Alle verbindingen met do steden zijn verbroken. Het water stijgt nog Steeds. Terwijl enkele andere delen van Brzilië zich enigszins herstellen van de watersnoodsramp van vorige week, zijn de drie steden in de staat Creara tot rampge bied verklaard.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11