Revanche van Bal in Vlaanderen Bronstring miste zege in eindspel AEGIR SLOEG TOE IN HEAD OF THE RIVER Record voor Brigitha op de rugslag Nieuwe talenten bij boksamateurs Slechte beurt voor dames- hockeyploeg „Vreemden" De ijshockeyploeg heeft zich gehandhaafd in de B- groep. Wa-t redelijkerwijs gewonnen kon worden, werd gewonnen. Wat naar verwacht mocht worden, verloren zou worden, werd verloren. De balans was echter positief. Niet de Nederlandse IJshockey- bond doch de clubs komt de eer van die handhaving toe. Zij contracteerden de spelers die voor dit succes zorgden. Het nationale team, volgestouwd met Canadese-Nederlanders, of omgekeerd indien men wil, zal ook het volgende seizoen afhankelijk zijn van de clubs. Er is een stroming radicaal de .vreemden" uit te bannen en alleen met, wat ge noemd zou moeten wor den, „echte Nederlanders" te gaan spelen in de vol gende competitie. Dat be tekent automatisch dat Nederland zijn plaats in de B-groep zal verliezen. Indien de NIJB dit over heeft voor een streven dat op zich te loven is maar wel tien jaar geleden had moeten worden doorge voerd, zal zij de conse quenties moeten aanvaar den. Thans hangt alles al leen en uitsluitend af van de mate waarin (enige) clubs bereid zijn te inves teren in spelers. Welis waar geen gezonde toe stand maar wel een bij drage tot popularisering van de sport, die onge twijfeld een periode van neergang zal moeten mee maken indien rigoureus de „vreemden" worden uitge bannen. Verbreed Nederland heeft een nieu we schaakkampioen, de rijk met talent gezegende Jan Timman. Hij staat op de nominatie grootmeester te worden en dat zal dan Nederlands tweede actieve naast Donner zijn. Een verrijking van de schaak stand die te lang op zich heeft laten wachten. Don ner was vele jaren in het buitenland ons enige para depaardje. Zijn grootste kracht lijkt afgenomen. In de jaren tussen 1950 en 1960 werd hij driemaal Nederlands kampioen. Hij verwierf in die tijd zijn grootmeestertitel maar heeft de laatste jaren veel concurrentie gekregen. Ti tels waren er voor hem niet meer bij. Het is goed dat de basis is verbreed en jongeren tijd, talent, kracht en ambitie hebben zich naast de tot nu toe enige grootmeester te plaatsen. Meerbeke Cees Bal maakt rijn beloften als man van de toekomst al in dit seizoen waar. Als 22-jarige won hij zondag de ronde van Vlaanderen, de meest „Belgische" van de Vlaamse klassiekers, een zware koers over 256 kilometer, die voor een belangrijk deel moet worden afgelegd op wegen die nog uit de vorige eeuw stammen. Bal is de vier de Nederlander (Wim van Est, Jo de Roo en Eef Dolman gingen hem voor) die triomfator werd in de klassieker die iedere ster op zijn erelijst wil hebben. De jonge Zeeuw heeft op de voor hem in alle. opzichten zonnige dag op schitterende wijze geprofiteerd van de omstandigheden. In de eerste plaats trok hij het maximale rende ment uit de kracht van zijn ploeg, die dank zij Zoetemelk eerder dit seizoen al Parijs— Nice en de Catalaanse week had gewonnen. Bovendien maakte hij een even gretig als verstandig gebruik van de enorme rivaliteit onder de Belgen, die in de beslissende fase van de strijd nog alle „groten" in de slag hadden. De jonge Zeeuw liet zich na ruim zes uur koers, een solo van tien kilometer en een voorsprong van negentien seconden aan de streep op alle favorieten niet in de eerste plaats op eigen verdiensten staan. Bal: „Onze ploeg heeft geen sprinters, zoals de Belgen. Als wij dus wilden winnen, moest het met voorsprong zijn. Alain Santy heeft het geprobeerd en toen zijn aanval mislukte ben ik gegaan, op mij zijn nu eenmaal min der ogen gericht dan op Zoetemelk en Pouli- dor. Een tijd heb ik alleen maar gereden, steeds met in mijn achterhoofd de gedachte: Ik kan nog worden teruggepakt. Maar toen ik omkeek zag ik niets achter mij en van dat moment wist ik dat ik ging winnen". Toch is Cees Bal geen onbekende meer voor de groten. Sinds een week is zijn kracht in solorijden een erkend feit. In de eerste etap pe van de Catalaanse week nam hij in een solovlucht een wtfnst van vüjf minuten, die hij als trotse leider in het klassement vasthield, tot de laatste etappe. Toen moest hij de ere plaats afstaan aan zijn ploeggenoot Joop Zoetemelk. Sprint Brede Juul Briissing heeft de vijftiende omloop van de Baronie gewonnen in een massaspurt voor Theo Smit en zijn ploegge noot F ons van Katwijk. Het zag er overigens lang naar uit dat deze klassieker, waarir. weinig gebeurde, niet in een sprint van eer compact peloton zou eindigen. Een vlucht- groep van dertien man, in Roosendaal ont staan, hield namelijk tot twee kilometer voor het einde van de 165 km lange koers stand Toen echter moesten de rijders capituleren voor een jachtgroep van 21 man, die aange voerd werd door rijf ketting-renners, die al len baat hadden bij de aansluiting, omdat zij maar een man (Van den Hoek) bij de koplo pers hadden. Voor de massasprint hadden ex-prof Juul Brüssing en Fons van Katwijk zich in een goede positie gemanoeuvreerd. Bij het uitkomen van de laatste bocht namen zij de eerste twee plaatsen in en dat was ui- L termate gunstig voor de aankomst, die veel te smal zich in feite niet leende voor De geheven armen markeren de blijdschap van Cees Bal, die In Vlaanderen deed wat hem in Spanje net een massaspurt. niet lukte. Efn momentopname van de Head of the River. Van finfes naar rechts: Dudok/Phocas/Argo, Asopos Nautilus. Aegir (winnaar). Nereus/Okeanos en Laga. AMSTERDAM Aegir Het er geen twijfel over bestaan. De „grote onbekende" van het nog zo prille roeiseizoen, die vorige week op zettelijk de openings-vierkamp miste, heeft zondag In de 42e head of the river op de Amstel onbarmhartig toegeslagen. De uit twee erva ren vieren samengestelde Groningse acht heeft de tljdrace over 8000 meter van Ouderkerk naar Amsterdam niet alleen gewonnen, maar ook volkomen beheerst. Toen aan de finish bij de 2e Jan Steenstraat de chronometers werden stilgezet, bleek de winst van de sterke noordelijke for matie- maar liefst 36.5 seconden. In de morgenuren werd bij dc da mes, zoals verwacht werd, wei nig strijd geleverd. De dubbel- vier van DDS wist zich reeds bij voorbaat winnaar omdat de 'ploeg in de eerste divisie de eni ge deelnemer was. Bij de achten was de Nereus/Or- ca/Triton/De Amstel/DDS-ploeg veel te sterk voor Njord. Nadat de finish bij het botenhuis van Willem 3 was bereikt was de combinatie 23 seconden op de Delftenaren uitgelopen. De uitslagen zijn 4000 meter: achten: 1. Nereus/Orca/Trlton/ De Amstel/DDS 15.22,4: 2. Njord 15.45.0. Tweede divisie: 3. Njord 39.51.4 4. Triton 29.57.8 5. Laue II 30.13.9 6. Gyas 31.57.0 Lichte divisie: 1. RIC-Comblnatle 39.28.8 2. Laga/Skadi 29 39.8 Oreu/Triton 29.49.6 Junioren (4000 m). Meisjes: 1. De Hoop 1 17.43.7 2. Willem Ui-combinatie 18.03.2 3. De Hoop 18.14.4 2. De Amstel/RIC 14.09.0 EINDHOVEN Het Nederlandse amateurboksen blijkt er toch nog beter voor te staan dan na de overgang naar de profs van Sjeng Verstappen, Sjoerd Tuininga, James Vrij, Jo van de Broek en Hen- ny Thoonen was te verwachten. In de eerste ronde van de nationale kampioenschappen, die zaterdagavond In Eindhoven werden gehou den, dienden zich verscheidene jonge boksers met toekomst aan. In de eerste plaats de pas acht tienjarige welter Hans van Brie- nen uit het Limburgse Swal- men. Hij bezit niet alleen een goede techniek maar ook een boksershart. De rechtsvoor- staande Limburger, die al van zijn dertiende jaar af bokst, kwam voor de eerste keer natio naal voor het voetlicht en liet een uitstekende indruk achter. Zijn stoten kwamen zowel links als rechts zuiver uit de schou der en in de derde ronde over klaste hij zijn tegenstander, Groot uit Rotterdam, volkomen. Groot moest in de slotronde acht tellen rust nemen en werd door de gong van een zekere knock out gered. Indruk maakte eveneens Rudi Smits (Amsterdam) bij de zwaarwelters. Ook hij was tech nisch goed geschoold en er was voor zijn Limburgse tegenstan der Gommans weinig eer te be halen. Gom mans moest al in de eerste ronde na een Imkse hoek op de kaak acht tellen rust ne men maar wist zich dankzij veel klemmen en vasthouden toch nog drie ronden overeind te houden. In de eerste ronde kwamen drie titelhouders in de ring. Weiter- kampioen Guus Schultz (Jut- phaas) imponeerde niet tegen de Maastrichtenaar Duits, maar won wel. Zwaarwelterkampioen Guus Bleus (Maastricht) ont moette Adrie Huussen (Jut- phaas), die in 1972 titelhouder in het weltergewticht was. Het was een vrijwel gelijkopgaande partij waarin Bleus in de eerste ronde iets in het voordeel was. Ook in het. eerste gedeelte van de tweede drie minuten had de Limburger nog voordeel maar daarna beheerste Huussen de strijd. In de derde ronde moest Bleus na een links/rechtse com binatie op de maag acht tellen rust nemen waarna hij zich nog uitsluitend tot verdedigen be paalde. Met de uitspraak „Bleus winnaar op punten" konden de duizend toeschouwers maar moeilijk vrede hebben. Lichtwelterkampioen Tonny van Eek (Amsterdam) kwam tegen over de Rotterdammer Briedé te staan. De Amsterdammer had aanvankelijk wat moeite •met de wild aanvallende Briedé maar in de tweede ronde pakte Van Eek zijn man goed aan. Na een links/rechtse combinatie moest Briedé acht tellen rust nemen en toen hij in de derde ronde weer na een links/rechtse was aangeslagen, staakte de scheidsrechter de strijd. Overige uitslagen: llchtweHer: Wllbrct Ortega (ah)—Werner Hoppentoeht (nrd) ln 2e ronde op medisch advies gestaakt; Ortega winnaar; Ton Wa terman (nh) w.o.p. van Paul Fran- kes (zd), Nico Jeurlssen (zd) Schmidt (zd) w.o.p. van Jan Her man* (zh). midden; Peter Remmers (zs) wint door k.o. 3e ronde van Harry <1® Boer (nh). Henk Reek (zh) w.o.p. van John IJsselmulden (nrd), Plet Nehmelman wint door tcohn. k.o.2e rondo van Gerber (nh); halfzwaar: MarluR Lubbers (nh) w.o.p. van John Smit (nrd), Smit Stuntwerk van het grootste kaliber. Twee Australiërs zijn op de zij kant van hun auto geklommen en de bestuurders concentreren zich om zich op twee banden voort te bewegen. MOSKOU Enith Brighita heeft in Moskou het Nederlands re cord op de 100 meter rugslag met ruim twee-tiende second verbeterd. De zwemster van het IJ won op da vijfde en laatste dag van de internationale wed strijden de 100 meter rugslag in 1 minuut 5,9 seconden. Sinds 14 juli 1973 (Meppel) was Enith Brighita recordhoudster met 1.06,12. LEIPZIG De Nederlandse jeugdploeg vanaf 1958 of later) heeft een grote nederlaag gele den tegen de Oostduitse zwem- jeugd. (208-126) Alle veertien onderdelen leverden een Oost duitse overwinning op. Alleen Jose Damen viel op met een nieuw Nederlands record op de 400 meter wisselslag persoon lijk: 5.11,36. PRAAG Karim Ressang heeft in Praag het Nederlands record op de 100 meter rugslag heren (50-meterbanen) met een tijd van 1.00,4 geevenaard. Bob Schoutsen is sinds 9 september 1970 (Barcelona) met dt?ze tijd recordhouder. Nederland W( landenwedstrijd met een j tentotaal van 4667. BREDA Het Nederlands da meshockeyteam heeft in Breda in de vriendschappelijke inter landwedstrijd tegen België, die doelpuntloos eindigde, niet kun- pioenen gaven in de eerste helft van de zeer matige ontmoeting nagenoeg volledig de toon aan. In de tweede helft hadden zij het evenwél veelal moeilijk, (let Nederlandse overwicht in de eerste periode resulteerde in vier strafcorners. Die leverden echter niets op door slecht stop pen van Jose Poelmans en Nel van Kollenburg, die overigens wel wat gehandicapt waren door het hobbelige veld. Oranje had met de toewijzing van de vierde strafcorner - in de laat ste minuut voor rust - pech, want als de voordeelrege! was toegepast, had Nel van Kollen burg een ideale scoringsmoge- lijkheid gehad. »ïa de hervatting liepen de op re vanche beluste Belgen (zij had den in Mandelieu tijdens het wereldtoernooi met 0-1 van Ne derland verloren) furieus storm. Dat leverde al in de eerste mi nuut een strafcorner op. Direkt daarna kroop Nederland door het oog van de naald. Susanne Dekker verspeelde de bal ge heel onnodig aan Motte, die naai' het doel rennend keepster Helma Hoegen tot uitlopen dwong. Precies op tijd gaf Mot te voor aan Stoupel, die maar voor het inschieten had. Dat deed de uitstekend spelende Bel- j gische ook, maar haar schot werd op de lijn nog gekeerd door Wilma Koopman. Ijshockeyers: Nederlaag tot besluit De eindstand is: Amerika 7 7 Joegoslavië 7 4 West-Dld. 7 5 Japan 7 4 Nederland 7 2 Roemenië 7 2 Noorwegen 7 1 Oostenrijk 7 0 0 0 14 40-14 2 1 10 41-27 0 2 10 34-28 APELDOORN Het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1974, zaterdag te Apeldoorn begonnen, heeft in de eerste twee ronden weinig positieve scores opgeleverd. Van de 12 gespeelde partijen eindigden er slechts vier in overwinningen, of schoon het toch niet aan strijdlust heeft ontbroken, waarbij de pur- tij tussen Van der Sluis en Bronstring uitgroeide tot de moolse van deze ronde. Misschien dat Bronstring in het eindspel de winst heeft gemist. 8 32-30 5 33-37 5 29-30 3 18-31 1 12-24 1 Wiersma ln volle concentratie x zijn partij tegen Drost. Ook Hermelink tegen De Ruiter was een in het flankspel-genre fraaie partij, die echter geen beslissing in zich droeg. Goudt won heel merkwaardig van Van Westerloo door een damcombi- natie. waarmee Van Westerloo eerder in de halve finales van Prinsen won. Visser speelde een scherpe opening tegen Bergsma. die echter het juiste tegenspel vond en geen kansen weg gaf. Varkevisser had veel beter spel tegen De Jong, die een zwak centrum had en een wat onsa menhangende positie innam. Toch kreeg De Jong nog een kans op remise, maar in hevige tijdnood koos hij de verkeerde voortzetting en kon Varkevisser de winst realiseren. Frank Drost had reeds twee punten op zak, toen hij tegenover Wiersma plaats nam, want eerder had hij in een vooruit gespeelde partij uit de tweede ronde Visser ge decideerd geklopt. Vanzelfspre kend stuurde Drost op remise aan tegen zijn geduchte rivaal. In zijn ijver ging hij echter wat te ver en door te veel afruilma- noeuvres kreeg hij dermate po sitienadeel, dat Wiersma dit op knappe wijze kon uitbuiten. Voor Wiersma betekent deze over winning een goede morele steun in de strijd om de landstitel. Dat ondervond Wiersma al direct in de zondagsronden tegen Bergs ma. die zich furieus verdedigde en Wiersma niet meer dan een volledige remise op het bord ronde: «tra D de Jong (Gro- „liH'-nM' V irkI'K; \vl]ki 2, V H.rmHInk (NIJmrii«-n)-J de Ruller (Deventer) 1-1, J. Goudt (Amstelveen)- H. van Weeterloo (Am*(erdnm) 2-0. W. van der Slut» (Amaterdam)-drt. E. Bronstring (Lelden) 1-1. S. V(**er (Dnmwou- de»-P. Bemimn (tcrwlupel) 1-1. F. kevliaer 1-1 Vim Bronatrlng-Vari \Vc*terlo 1-1. Drott-VDser 2-0, Wlerima-Bergsma 1-1. itand nn de (weede ronde U: 1. De Ruiter en Van de SlwK 2 en; 6 Bp-nitering. De Jong. er en V/«n We*terli«i 1 punt Nederland* Jeugdknin i 2-0. Vnn der Wnl Keerzijde Met het gelijkspel dat Go Ahead afdwong aan Ajax is de zoveelste verrassen de wending in de competi tie een feit. Ajax van de troon, Feyenoord en FC Twente erop met de Rot terdammers veruit de baas in doelcijfers. Een ontwikkeling die voor de spanning in de competitie prachtig is. De keerzijde hiervan kan zijn, dat Oran je straks met eeq aantal, wellicht gefrustreerde, Ajacieden naar Duitsland moet en dat de slotfase van de strijd om de titel onnoemelijk zwaar zal zijn. De tijd om te ..her stellen" is dan kort. De naweeën van een uiterst zware competitie plus alle nevenwedstrijden in Euro pa Cuptoernooien (Feyen oord vooral, dat nu reeds zo'n vijftig wedstrijden achter de rug heeft en steeds meer sukkelt met geblesseerden) zouden wel eens negatief kunnen uit werken in Duitsland. Waarbij nog het onmis kenbare vormverlies van diverse kandidaten komt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9