PROF. L. J. ROGIER: herschepper van het leven Maan en Mercurius Prof. dr. L. J. Rogier in Nijmegeno verleden CeidócSowatit Kissinger getrouwd met oud-leerlinge Automobilist rijdt Haagse onder invloed jongen dood MAANDAG 1 APRIL 1974 LEIDSE COURANT NIJMEGEN (ANP) In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het medisch centrum Dekkerswald overleden prof. dr. L. J. Rogier, (79), oud hoogleraar in de sectie ge schiedenis aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Prof. Rogier begon zijn loop baan bij het lager onderwijs in zijn geboortestad Rotterdam. Later werd hij leraar Neder lands aan de gemeentelijke HBS. zijn belangstelling en ver diensten op het gebied van de geschiedenis leidden tot zijn ere-doctoraat aan de katholie ke universiteit in 1947, alsmede tot zijn benoeming tot hoogle raar. Prof. Rogier heeft vele publi caties op zijn naam staan, waarvan hij het omvangrijke werk „De geschiedenis van het katholicisme In NoordNeder- land in de zestiende en zeven tiende eeuw als het voornaam ste beschouwde. In 1953 schreef hij samen met rector N. de Rooy „In Vrijheid herboni", naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van het herstel der hiërarchie in Nederland. Voor dit boek, dat hij later herschreef, ontving hij de staatsprijs voor letter kunde, de P. C. Hooft-prijs. Zijn laatste werk, een inleiding op het gedenkboek bij het in mei te vieren tiende lustrum van de Nijmeegse universiteit, heeft hij voor zijn heengaan voltooid. In 1964 trok hij zich gaandeweg terug uit het open bare leven. Prof. Rogier was ridder in de Nederlandse Leeuw. Prof. dr. L. J. Rogier „Het doel van alle beoefening der geschiedenis is de herschepping van het leven, niet het pieus be zoek aan de dodenakker". Deze woorden richtte dr. L. J. Rogier tot zijn studenten op 27 februari J948 in de toespraak waarmee hij het hoogleraarschap in re ge schiedenis der nieuwere tijden aan de Nijmeegse universiteit aanvaardde. Hij bedoelde ermee, dat feiten in de archieven zoeken en deze ordenen zeker noodzake lijk is maar dat de geschied schrijver verder moet gaan. Hij moet van de stenen een gebouw maken. Om het leven dat verle den is het ons geschiedschrijvers te doen, zei Rogier. Nu Prof. Rogier door zijn dood voor ons voorgoed tot de ge schiedenis behoort, is het de moeite waard om iets meer te proberen dan pieus herdenken. Hij was de laatste jaren voor velen in Nederland uit het ge zichtsveld verdwenen. Zij die Rogier persoonlijk hebben ge kend en nu weer aan hem den ken, zien waarschijnlijk niet al lereerst zijn enorme reeks boe ken en studies voor zich. Althans zo vergaat het mij. De geschied schrijver Rogier heeft een grote invloed en betekenis geljad voor het veranderingsproces waarin de katholieke kerk in Nederland sinds 20 jaar verkeert. Merk waardig voor een geschied schrijver, dat minsgens zo zeer Rogier's redevoeringen de ka tholieke gemeenschap in bewe ging brachten de briljante schrijver, dat minstens zo zeer spreker. Maar hij droeg dan wel een stuk geschiedschrijving voor, degelijk, breed uitgemeten en toch flitsend van opzet. Hij kon het verleden scherp ontle den, hij typeerde raak en ont hullend, hij ontmaskerde de schijn en toonde hoe vuurvast Herleving In 1953 vierden de katholieken het feit dat 100 jaar tevoren Neder land weer eigen bisschoppen kreeg. Samen met N. de Rooy schreef Rogier een groot ge denkboek „In Vrijheid Herbo ren", dat ietwat ingekort en omgewerkt onder Rogier's, ver antwoordelijkheid verscheen on der de titel „Katholieke Herle ving, geschiedenis van katholiek Nederland sinds 1853". Door dat boek werd Rogier in brede kring bekend als de flit sende geschiedschrijver, die de „gedragingen van de waarlijk groten en het versagen van de kleine gewichtigen" onverbloemd en boeiend schilderde. Maar bij die 100 jaar hoorden ui teraard ook de jaren van de tweede wereldoorlog en de tijd erna. Rogier ging dat heden niet uit de weg. Hij kende de historische lijnen van menselij ke grootheid en kleinheid naar dat heden toe en dat gaf diepte aan de oordelen over zijn tijdge noten. Er waren er ook die deze geschie denis van de Nederlandse ka tholieke kerk ontluisterend en kwetsend vonden. Maar wie Ro gier een beetje kende en goed las, weet zeker dat hij met huid en haar bij die menselijke kerk gemeenschap wilde behoren. Dit belette hem niet, kritisch te zijn, feilen te schetsen en duide lijke opgaven te formuleren. Lang niet al zijn geloofsgenoten begrepen dit. In 1957 schreef Rogier in een bespreking van het boek van de historicus P. Geyl, „Gebruik en misbruik der geschiedenis": „Onlangs hoorde ik voor de zoveelste maal van de preekstoel verkondigen, dat de geschiedenis het^ verhaal is van Gods weg met de mensen. Dat is de geschiedenis nu juist niet. Zij speelt niet de rol van Gods openbaring. De geschiedenis leert ons alleen iets omtrent het aan deel van de mensen". Daarom schreef en sprak Rogier met al zijn brille even openhar tig als uiteindelijk mild. „Voed sel geven aan de argwaan voor en verdachtmaking van de kerk en haar gezagsdragers is een rol die mij te machtig zou zijn". Rogier was nooit kwaad aardig ten opzichte van de kerk dat begrepen zeer velen en dat verklaart voor mij de sinds 1953 snel toenemende invloed van Rogier's publikaties. Inertie Op 28 september 1958 spreekt prof. Rogier zijn befaamde rede uit over de „Culturele inertie onder Nederlandse katholie ken". In de kring van katholie ke intellectuelen, verenigd in de toenmalige Adelbert vereniging, plaatste Rogier zijn appèl om als katholieke leken eigen ver antwoordelijkheid te nemen, met name in de culturele en so ciale sectoren van de gehele sa menleving, dus niet alleen of al lereerst binnen de eigen geloofs gemeenschap. Die rede veroor zaakte enorme deining, want Rogier doorbrak daarin het tot dan strikt geldende kerkmodel: alles van bovenaf en onder ver antwoordelijkheid van de ge zagsdragers. Daartegenover Ro gier: „Volgzaamheid is geen deugd. Zij is het instinct van de schapen". In de polemieken en discussies die hierop volgden is een hoeveelheid dierpsychologie geproduceerd, waar de filmer Bert Haanstra tien jaar later voor zijn film „bij de beesten af" nog ruimschoots gebruik van zou kunnen maken. In al die discussies werd Rogier pijn lijk getroffen als men twijfelde aan zijn loyaliteit ten opzichte van de kerk. Wij historici, zei Rogier herhaaldelijk in de kring van vakgenoten, kunnen ons de luxe van hobby-onderwerpen voor studie niet meer veroorlo ven. Onze tijdgenoten leggen ons de vragen voor onderzoek dwingend voor. Wie die vragen afwijst, verzaakt zijn taak als historicus vandaag de dag. En voor Rogier waren de vragen van niet-geloofsgenoten over de kerk minstens even dwingend als van geloofsgenoten. Toen Rogier in 1964 70 jaar werd, eindigde zijn hoogleraarschap. In het voorwoord op zijn ook dat jaar verschenen „Versprei de opstellen" schreef hij, dat hij toe was „aan het binden der schoven". Maar dat belette hem niet om op 30 mei van dat jaar in een rede bij het 8ste lustrum van de Nijmeegse universiteit een heel andere kogel door de kerken te jagen dan men van hem gewend was. Het tweede Vaticaans concilie was in zijn derde jaar en het was al oecu mene wat de klok sloeg. Hij wist teveel van de geschiedenis van de kerken om te kunnen aanne men dat de groei van eeuwen in een paar jaren omgebogen kon worden. „De droom van de wij zen kan alleen langs een zig-zag lijn werkelijkheid worden". Hij had van dat Vaticaans conci lie goede verwachtingen. „Wil de kerk met de wereld in een vruchtbelovend gesprek komen, dan zal zij eerst openlijk en na drukkelijk de vrijheid van gelo ven en denken moeten aanvaar den. Het ziet er, god zij dank, naar uit, dat het tweede Vatica- num daartoe zal besluiten. Do vrijheid, die daarmee wet wordt, onderstelt echter een verscheidenheid, die men niet behoort te verdoezelen". In die befaamde Adelbertrede van 1958 hekelde Rogier het dilettan tisme van vele goedwillende ijveraars voor de kerkelijke zaak. Toen kreeg hij er de han den voor op elkaar. De laatste jaren signaleerde hij weer veel dilettantisme in de kerkelijke veranderingen. En hij ergerde er zich telkens weer aan. Zijn kennis en bewogenheid waren veel te vuurvast om genoegen te nemen met wat hem opper vlakkigheid of eendrachtswerk toescheen. Hij heeft er zijn pijn en teleurstelling aan gehad in de laatste jaren. Maar hij ge loofde dat Gods geest de blij vende herschepper is van alle leven, van alle mensen in alle tijden die de historicus be schrijft. Drs. A. J. KRAMER Kissinger met Nancy Maginnes, zoals zij zich vorig jaar al vertoonden tijdens een gala in het New Yorkse Metropolitan Museum. WASHINGTON (UPI) - Ame- rika's minister van buitenland se zaken Henry Kissinger heeft het afgelopen weekeinde weer eens voor een donderslag bij heldere hemel gezorgd door op een volkomen onverwacht mo ment in het huwelijk te treden met de vrouw van wie men al lang dacht dat hij haar zou hu wen. de 39-jarige Nancy Ma ginnes. Het was Nelson Rockefeller, oud-gouverneur van New York en werkgever van Kissingers verloofde, die met de bekend making was belast. Rockefel ler onderbrak zijn toespraak tot Republikeinse leiders in Chicago om kortweg te zeg gen: „Ik heb een nieuwtje vöor u. Kiss nger is vandaag in het huwelijk getreden met Nancy Maginnes. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en zijn echt genote waren toen ai voor een tiendaagse huwelijksreis naar Acapulco i:. Mexico vertrok ken. De 50-jarige dr Kissinger had tot zijn genoegen de re putatie dat hij van vrouwen hield. Zijn naam werd in het verleden in verband gebracht met filmster Jill St John, Clai re Bloom, en Samantha Eggar. Zelf zei hij hierover: „Na mijn werk poog ik een mooie vrouw in mijn gezelschap te hebben indien mogelijk niet al te Intel ligent. Ik houd van Hollywood- sterretjes. Zij zijn zelfs nog grotere ego-maniakken dan ik ben. Zij praten voortdurend over zichzelf en ik behoef niet over mijzelf te praten". Nancy Maginnes is in elk ge val een intelligente vrouw. Zij komt uit de Newyorkse society en werkte bij de teevisie en voor public relations. Sedert 1964 was zij adviseuse voor buitenlandse po'itieke aangele genheden van Rockefeller. Zij werd dat op aanbeveling van Kissinger die haar als leerlin ge twaalf jaar geleoen op de universiteit van Harvard had gehad. Toen Kissinger de afge lopen herfst in het New Yorkse stedelijk museum het corps di plomatique van de Verenigde Naties en de aan de Algemene Vergadering deelnemende mi nisters een receptie gaf-ter gelegenheid van zijn benoeming tot minister van buitenlands* zaken was Nancy Maginnes gastvrouwe. Sedert die tijd werden zij vaak in eikaars ge zelschap gezien. Kissinger had Rockefeller pre cies een week tevoren ge vraagd diens privé-vliegtuig te mogen lenen voor zijn vakan tie naar Acapulco. Maar hij had niet gezegd dat hij zou trouwen. Pas zaterdag had hij Rockefeller verzocht de bekend making te doen tot de Republi keinse leiders. Toen RockefeL ter zeer verbaasd was, vroeg Kissinger: „Had Nancy het je niet verteld?". Bij de huwelijksplechtigheid waren slechts aanwezig de moeder van de bruiu, Kissin gers zoon en dochter uit zijn eerste huwelijk en enkele an dere familieleden. PASSADENA (AP) De geleer den die de gegevens bestuderen welke de Mariner 10 heeft door gezonden ferwijl de sonde langs Mercurius vloog heb ben bekendgemaakt dat er wel licht een maan rond Mercurius cirkelt- Als de maan van Mercu rius zou kunnen worden geloka liseerd zou zij de 33ste satelliet bi het zonnestelsel zijn. Mercu rius is de planeet die het dichtst bij de zon staat. Volgens een woordvoerder van het nrimtevaartcentrum in Pas- sadena heeft Mercunus zeeën die te vergelijken zijn met die op de maan. Foto's die de Mari ner 10 van de achterzijde van de planeet heeft gemaakt, laten grote bassins met lage randen zien. De zeeën op de maan zijn door vulkanische activiteit ont staan. Men acht het mogelijk dat er een dergelijke activiteit op Mercurius is geweest. Uit gegevens van de Mariner-IQ blijkt verder dat dfc tempera tuur varieert van meer dan 200 graden Celsius aan de donkere zijde tot meer dan 500 graden aan de zonkant. Mercurius zou een record-aantal kraters heb ben. Middenstand wil minstens 1500 ,S voor aftrek invest erin sen DEN HAAG (ANP) - De centra- le ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf wil len het bedrag van de investe ringsaftrek voor dit Jaar op 1500 wordt gesteld Dit staat in een nota aan de Tweede Ka mer van het overlegorgaan der organisaties. De nota was reeds verscheidene keren aangekon digd. De ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wijzen de ka merleden erop, dat de Inkomens van de zelfstandige onderne mers ook in 1974 weer zullen achterblijven bij de inkomens van de werknemers. De onder nemers zullen daardoor hun on dernemingen niet op een gezon-1 de manier kunnen financieren. De organisaties vinden de rege- ringsmaatregelen om de econo- j mische bedrijvigheid op peil te houden in het algemeen onvol doende om de positie van het midden- en kleinbedrijf te ver sterken. Gasprijs onder druk ALS MINISTER-PRESIDENT moge drs. Den Uyl daags voor de ver kiezingen de burger nog gerustgesteld hebben, dat de gasprijs be slist niet snel omhoog zal gaan, dezelfde Den Uyl weet als econoom dat de gasprijs onder druk staat en om een economische explosie te voorkomen eerlang wel omhoog zal moeten. De energiecommissie voor de Sociaal-Economische Raad heeft het vo rige week bevestigd: De prijs van het aardgas zal met de olieprijs mee moeten bewegen en dus op dit moment in stijl-opwaartse rich ting. Zo niet, dat komt er concurrentievervalsing en zal d« voorraad aard gas snel uitgeput raiken. De S.E.R. vindt ook dat vooral de grootge bruikers van aardgas grotere zuinigheid met deze brandstof dienen te gaan betrachten. VOOR DE NEDERLANDSE OVERHEID, eigenaar van het aardgas dat onder onze bodem ligt, heeft dit het voordeel dat ze extra-in komsten krijgt die gebruikt kunnen worden voor het betalen van di verse plannen die nog in de portefeuille liggen; ook volgens de S.E.R. niet in de laatste plaats voor belastingverlaging wat weer voor onze economie als een pepmiddel zou kunnen werken. Ook voor een uitgebreid onderzoek naar het scheppen van nieuwe energiebronnen, iets wat in toenemende mate wereldwijd als een urgentie van eerste grootte erkend wordt. Maar voor het zittende kabinet opent het verhogen van de gasprijs niet alleen perspectief. Want er zijn diverse factoren die onze rege ring verhinderen de aardgasprijs voor buitenlandse afnemers dras tisch te verhogen en voor het binnenlands gebruik op een laag pitje te laten staan. Zo'n factor ia bijvoorbeeld de economische Integratie binnen Europa. NET ZO MIN ALS NEDERLAND meer in staat is de prijsvorming van agrarische produoten vlees, melk, boter, graan in eigen hand te houden, kan ze bij de vaststelling van de prijs voor het aardgas helemaal haar eigen gang gaan. Dus zal eerlang do burger meer voor het aardgas moeten gaan betalen, misschien forser dan drs. Den Uyl vorige week suggereerde. En dat geeft de index van de kosten van het levensonderhoud vermoedelijk weer een duwtje in opwaartse richting. Want helemaal ann belstingverlaglng zal het kabinet zijn voordeel beslist niet kunnen besteden; het lijkt ook ons onvermijdelijk dat een groot deel van de winst geïnvesteerd gaat worden in de explo ratie en later exploLtatie van nieuwe middelen tot energiewinning. Dat wordt, met milieubescherming, opdracht no. 1 voor de generatie die nu nog op schoolbanken zit. Weeroverzicht Een gebied van 130 bij 170 kilometer op de planeet Mercurius, zoals het werd geregistreerd door de camera's van Mariner-10. De grootste krater heer een doorsnee van circa 12 km. •$- zormg mist 18 temperaturen Lchtdnk n mülibarsn opklaringen hagel w-w warmtefront H hoge-dnkgobied bewdking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebod regen onweer windrichting verplaalsingsnchtino De Bilt Ook morgen komt er maar weinig verandering in de algemene circulatie. Do wind blijft in de oostelijke hoek. In de uit Duitsland aangevoerde lucht komen naast zonnige pe riode ook wolkenvelden voor, maar het blijft overwegend droog weer. Gisteren was het een mooie lente dag met veel zon, waarbij de max. temp. uiteenliepen van circa 10 graden in het noorden tot 15 ft 16 graden in het midden en zuiden van het land. Ook elders ln Europa was het zacht weer. In Scandinavië werd het plaatse lijk 13 graden, aan de Middel landse Zee liep het kwik op tot circa 20 graden. Vooruitzichten voor woensdag droog, zonnig en overdag zacht voorjaarsweer, maar op enkele plaatsen nachtvorst. Weersvooruitzichten ln cijfers voor woensdag Aantal uren zon: 5 of meer Min temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent WEERRAPPORTEN Lucht. RUL Twents Vllzilngtn ZA.-Limburg Parijs Spilt goh. bew. zw. bow. zw. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. (Van een onzer verslaggeefsters) DELFT Dc 16-jarige Pieter C. Daane uit Den Haag I szater- dagavond door een onder In vloed van alcohol verkerende automobilist aangereden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de se cundaire weg naast rijksweg 13. Vijf jongelui hadden hun brom fietsen aan de kant van de weg gezet omdat één van de tanks leeg was. De Haag3e jongen was juist bezig benzine uit één van de andere bromfietsen over te hevelen in zijn eigen brom fiets, toen uit de richting Rot terdam de 24-jarige Delftse tun- dersknecht J. K. met grote snel heid aankwam. De jongen werd geschept en kwam op de motor kap van de wagen terecht. Ruim 60 m. verder kwam de wagen tot stilstand. Hij was op slag dood. In Varsseveld zijn zaterdagnacht twee liftende meisjes door een personenauto aangereden. Een van hen was op slag dood, de ander moest met een schedelba- sisfractuur in een ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de politie treft dc automobilist geen schuld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7