OOK AJAX KAN NIET ONGESTRAFT NAAR HET EINDE FREEWHEELEN Zuiderpark een gezichtsbedrog illv Kreuz eens met Feyeuoord AJAX WIL OOK JOHN DUSBABA Jan Rab trainer van FC Utrecht Mysterie van de schoenen DEVENTER De gouden pass kwam van André van der Ley, de gouden inzet kwam van de voet van Peter Arntz. Terwijl de laatste se conden verliepen, kreeg de greep van Ajax naar de titel een geduchte knauw. De Amster dammers werden door Go Ahead Eagles op de valreep in een positie gemanoeuvreerd, die grote (nadelige) gevolgen voor de internatio naal onaantastbaar geachte reputatie kan heb ben. Het werd 2—2 in die allerlaatste secon den, nadat Go Ahead zeven minuten tevoren tot 't eerste tegendoelpunt, gezapig aanvaard op de manier van „dat is nog even meegeno men", was gekomen. De uitslag was over de volle negentig minuten gere kend natuurlijk een lachertje. Ajax had moeten win nen met tenminste drie doelpunten verschil. Maar ook Ajax kon niet ongestraft naar een overwinning free wheelen zonder 't risico te lopen met de neus op de feiten te worden gedrukt. Wat was er aan de hand? Trainer George Knobel, met de ene moeilijkheid na de andere geconfronteerd, had er geen antwoord op. „We hebben veel kansen gehad. We hadden met 50 of 60 moeten winnen. We heb ben de overwinning op de meest knullige manier weg gegeven. Ik ga niet in op het al of niet terecht onthou den van een strafschop, kort na de gelijkmaker". „Ik stap er niet In Iets over de leiding te zeggen. Maar Ik heb bij het totstandkomen van 1—2 en 2—2 wel met stomme verbazing zitten kijken". Asgrauw Met het hoofd tussen de schouders en met de ogen naar de grond gericht en met asgrauwe gezichten ver trokken de Ajacieden die te hovaardig hebben ge speelt. „Ajax is een ploeg, die niet onder druk kan staan", zei de dolgelukkige trainer van de Eagles, Jan Notermans. ,,De ploeg heeft zoveel internationale ervaring, dat Ajax bij een voorsprong meent op zijD lauweren te kunnen rusten. Ik heb mijn voorhoedespe lers gezegd niet aan te vallen. Als de verdediging van Ajax in balbezit zou zijn. Als niet op tijd een vierde liep Keizer In een ruimte waar geen speler van Go Ahead op verdacht was. De pass was simpel, de inzet van Keizer eveneens (2—0). Vlag omhoog Tussen de bedrijven door had het eigenlijk 1—1 moe ten staan. Zeven minuten voor het einde van de eerste helft ging de vlag van de grensrechter omhoog, nadat Groenendijk de bal na een pass van Strijdveen naar Arntz had gespeeld. Het had er alle schijn van, dat Arntz achter enkele verdedigers vandaan kwam en de bal langs Stuy joeg. Het feest ging niet door, want scheidsrechter Corver en zijn grensrechter waren de mening toegedaan dat Arntz de bal in buitenspel posi tie had ontvangen. Ajax had na de rust de zaken koel kunnen afmaken want de ploeg was geruime tijd heer en meester. Jan Notermans haalde Maiwald en Groenendijk naar de kant en verving hen doorEddie Bakker en Hans Eng- bersen. Bakker leidde de sensatie zeven minuten voor het ein de in door correct te reageren op een pass van Strijd veen, en met een solo de defensie van Ajax te passe ren. Met zijn linkervoet schoof Bakker de bal laag in de hoek (1—2). UTRECHT Jan Rab, de 30-jarige trainer van Telstar, heeft zaterdag voor twee jaar getekend als trainer van FC Utrecht. Rab, die vijf jaar bij Telstar heeft gewerkt, vervangt Bert Ja cobs, die gedurende vier seizoe nen hoofdtrainer is geweest van de Utrechtse fusieclub. Zowel voor Rab als Jacobs liep het con tract bij hun werkgever af aan het einde van dit seizoen. Jan Rab heeft eerder in Utrecht gewerkt, als jeugdtrainer bij Elinkwijk, waar hij onder andere Ries Coté, Hans van Huissteden en Leen van de Merkt vormde. Van Elinkwijk vertrok Rab naar NOAD en vandaar naar Telstar, Rab was een van de acht kandi daten voor de trainersfunctie bi| FC Utrecht. Nogmaals een poging van Piet Keizer om doelman Spijkerman voorbij te komen. Het lukte niet. Keizer had Gouden schot trouwens zijn „portie" al gehad want hij maakte de tweede treffer van Ajax. man op het middenveld wordt teruggehaald, gaat de ploeg zwemmen, en dan zwemt de verdediging mee. Dat in de eerste plaats moest worden voorkomen. We hebben in deze competitie ons lesje gehad. Tegen PSV en in de eerste wedstrijd tegen Ajax kregen wij dik slaag. Daar moest een eind aan komen. De strijd moest op het taktische vlak worden uitgevochten". Tan Notermans toonde zich realist genoeg door te zeg gen, dat Go Ahead royaal verloren zou hebben, als Ajax met volle kracht was doorgegaan. Maar de on aantastbaar geachte, dure voetbalsterren, meenden ziich na de goedkope manier waarop zij aan twee doel punten waren gekomen, de weelde te kunnen veroorlo ven op hun gemak het einde te halen. Slimme Keizer Speltechnisch gezien had Go Ahead geen been om op te staan en qua veldoverwicht had Ajax met grote cij fers moeten winnen, maar het zal altijd een verdien ste blijven, dat de Eagles in de slotfase de kracht konden opbrengen terug te slaan. Ajax stond reeds na een kwartier aan de leiding. Mai wald stelde zich bij een vrije schop genomen door Keizer, in het schootsveld van de voorzet op In plaats van Krol, buiten het strafschopgebied het gebeuren ogenschijnlijk ongeïnsteresseerd gadeslaand, te dek ken. Slimme Keizer plaatste de bal prompt naar Krol, die hard in de hoek schoot. Waar Spijkerman niet stond, omdat hij was ingesteld om een voorzet (1—0). Een onnodig doelpunt, maar wel een waarvan Ajax het pa tent heeft. Ook het tweede doelpunt (twee minuten na rust) kwam op een knullige manier tot stand. Blankenburg was op links doprgestoten en terwijl iedereen stond te kijken was de uittlinkende Duitser zou gaan doen, Terwijl Oude Wesselink de opgekomen Neeskens van een doelpunt afhield, door hem onvervaard van de bal *e zetten, Ajax om een strafschop riep en Charles Cor ver niet bereid was die te geven, bouwde Go Ahead aan een bliksemsnelle tegenstoot. Van de voet van An dré van der Ley vertrok de gouden pass, die de als een furie toestormende Peter Arntz in vrije positie moest brengen. Het gouden schot bleef niet uit (2—2). Scoreverloop: 14. Krol 01, 46. Keizer 02, 85. Bak ker 1—2, 90. Arntz 2—2 Scheidsrechter: Corver. Toe schouwers: 18.000. Go Ahead Eagles: Spijkerman; Geestman, van Loon, Overweg, Strijdveen; Arntz, Oude Wesselink, Van der Ley; Van Marwijk, Maiwald (Bakker), Groenendijk (Engbersen). Ajax: Stuy; Van Dord. Blankenburg, Krol; Haan, Neeskens, Arnold Mlihren; Rep (Varga), Steffenha- gen, Mulder, Keizer. ROTTERDAM Willy Kreuz (Sparta) en Feyen- oord ziijn het in principe eens geworden over een twee-jari ge verbintenis. De 23-jarige Oostenrijker die bij Sparta dit seizoen op het midden veld speelt, sprak met manager Guus Brox van Feyenoord. Kreuz: „Het was een bijzonder positief gesprek. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat Feyen oord mij een drie-jarig contract aanbiedt". De beleidsgroep betaald voetbal van de stadionclub zal dezer da gen contact opnemen met Sparta dat voor Kreuz een bedrag vraagt dat de één miljoen overschrijdt. Aad Mansveld was terug in het Zuiderpark. Net ontslagen uit het ziekenhuis kwam hij, met zijn been in het gips, een bezoek brengen aan FC Den HaagFeyenoord. Er was voor hem natuurlijk een plaatsje vrijgehouden langs de zijlijn. DEN HAAG Het kan voor het publiek, zelfs de fans van FC Den Haag die in staat waren het verlies weg te slikken, zeker voor de rust een aardige wedstrijd zijn geweest. Maar FC Den Haag aanleerde de ca- imouflagetaktiek. Door veel, maar ook dikwijls nutteloos, te lopen en door die ijver zo lang mogelijk te handhaven, leverde FC Den Haag- Feyenoord een duel van gezichtsbedrog op. Feyenoord was tenmin ste twee klassen sterker maar kon dat te laat tot uitdrukking brengen. FC Den Haag, dat niet de stunt van de uitwedstrijd kon herhalen - met 3-1 achter en nog gelijkspe len - komt in elk geval de eer toe dat het partij wilde geven, hoewel hel handhaven van de nul voorop stond, getuige de verdedigende houding toen er nog geen doel punt was gevallen. Met zeven, acht man trok FC Den Haag zich terug voor het doel van de weer voortreffen lijke Ton Thle zodra Feyen oord ten aanval trok. En dat gebeurde nogal eens, on danks het falen van Oranje kandidaat De Jong en het feit dat Van Hanegem - toch weer last met zijn voet en daarom na de rust door Bos kamp vervangen - geen mo ment een spel bepalende rol kon spelen. Maar wat FC Den Haag niet deed, hanteer de Feyenoord veelvuldig: op komen vanuit de achterste lijn. Harry Vos, feilloos spe lend, en Rijsbergen - Coerver over hen: „Z\j speelden stuk ken beter dan de twee die woensdag in het Nederlands elftal stonden; wij hebben de beste backs" - en Ramljak kwamen er constant uit. Dat leverde de steun op die het middenveld, uitgezonderd Jansen, niet kon schenken. En dat dwong Thie tot veel werk, dat htf uitstekend op knapte: schoten van Schoen maker, Kristensen, Wery, een save door de bal van de schietklare voet van Schoen maker te plukken. Aan Ton Thie lag het niet. Trainer Teunissen betrok hem, en Wijngaarde, in zijn compli menten: „Thie was prachtig, hij wordt ondergewaardeerd, ook al omdat hij zelf zo be scheiden is". In het doel al thans niet, want Thie behoed- Kans kwam IJver ging bij FC Den Haag evenwel niet parallel met techniek en inzicht. Het, ui teraard, veel geroutineerder Feyenoord schoof de bal ge makkelijker, vond meer ope ningen voor de combinatie maar verzuimde een „over rompelingstempo" te spelen. De technische overmacht was zo groot dat de Rotterdam mers zichzelf in slaap susten. Die kans zou heus wel ko men. Jawel, maar dat duur de tot na de rust toen een briljante actie van Wery (ook goed), die Korevaar met een ouderwetse draai finaal weg speelde, gevolgd werd door een pass naar de ver opgeko men Rijsbergen - zie het ef fect van spelers die wel dur ven - die Kristensen in staat stelde de uitlopende Thie te passeren waarna Lex Schoen maker - „ik kon niet meer missen" - zijn ploeg op 1-0 bracht. Toen pas waagde Wijngaarde zich naar voren, kwam zelfs Ouwehand tot een solo die eindigde met een schot over het doel. FC Den Haag trachtte druk uit te oefenen maar de capaciteiten reikten daarvoor niet ver genoeg. Ook niet door de vervanging van de zwak spelende Ling door Bres, die eens 2 maal vernietigend uithaalde tegen Feyenoord in het Zuiderpark maar nadien die daverende schoten in z'n schoen verbor gen heeft gehouden. Het be hoort tot de gebreken van FC Den Haag, dat nog geen vol wassen talenten herbergt (Jol, Ouwehand, Dusbaba) en anderzijds spelers heeft 5 Het eerste doelpunt van Feyenoord werd „in tweeën" gemaakt. Via Wery en Rijsbergen was Kristensen (links) in het bezit, van de bal gekomen. Listig omspeelde hij de uitlopende Thie. De bal kwam bij Lex Schoenmaker (rechtse foto) die een leeg doel vond en later zei. terecht „Ik kon niet missen". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Na FC Amsterdam heeft nu ook Ajax aan de bel ge trokken bij John Dusbaba, al een seizoen lang voorstopper bij FC Den Haag. Een zekere Boers heeft bij hem informaties ingewonnen naar zijn interesse voor de Am sterdamse club. De 17-jarige Ha genaar blijft er erg rustig onder. ,,Ik wacht af wat FC Den Haag doet. Daarna zal ik pas beslis sen". Martien Jol verkeert in een soortgelijke situatie. Hij zou net als het vorige seizoen weer benaderd zijn door FC Twente. De finanoiële kloof die er is schijnt angstwekkend groot te zijn. Joop Korevaar verkeert in onzekerheid. Een zekere Van Oirschot van PSV heefl een informatief contact gehad, maar de geruchten gaan dat hij het slachtoffer van een pseudo-spion is geworden. „Ik heb dit soort zaken nog nooit aan de hand gehad en ik weet dus niet wat er speelt. Afgesproken is destijds, dat na de grote wedstrijden opnieuw contact opgenomen zou worden. Daarop wachi ik", aldus de Gouwenaar, die als prol redeneert waar het geld is ligt mijn bo terham. (Kila) die het verwachte ni veau niet meer halen. Feyenoord ontdeed zich sim- peltjes van de kleine periode van druk van FC Den Haag en ging showen, waarbij het nutteloos gehol van sommige Haagse spelers - van de ene man naar de andere lopen, ijverig maar bij balvaste spelers als die van Feyen oord weinig effectief - sterk in de gaten liep. Thie bleef de man die FC Den Haag een grotere neder laag bespaarde. Hij onder schepte uitlopend een „wip pertje". van Kristensen en maakte zich terecht kwaad toen Van Gemert een enorm buitenspelgeval van De Jong niet onderkende. Van Ge mert, die niet best floot en o.m. een schoolvoorbeeld voor de gele kaart - Ouwe hand legde de doorgebroken Kristensen neer - negeerde. Feyenoord onderbrak de show met een doelpunt, van Kristensen (0-2). En miste nog een kans toen Ouwehand faalde en Schoenmaker het zijnet opzocht. De 0-2 bevat bedriegelijke cijfers. De overmacht van Feyenoord was veel groter. Volgende week zet trainer Coerver Rinus Israel in. Coerver: ,,We hebben veel geblesseerden: Ressei last van enkel, Schneider, Van Hanegem en Ramljak niet in topvorm omdat hy een week met vakantie naar Joego Sla- vie is geweest. Ik zet zondag Israel erin. Hij moet ook eens aan de beurt komen". Coerver gebruikte nog zijn favoriete „souverein" om aan te geven hoe eenvoudig toch nog de zege tot stand was gekomen. Trainer Teu nissen: „We zijn niet gek weggekomen. In hardheid en conditie, en dat zijn tegen woordig de handelsmerken van Feyenoord, zijn we goed meegekomen". Over de tech nische overmacht hoefde hij natuurlijk niet te praten. HERMAN VAN BERGEM. FC Den Haag: Thie; Wjn- gaarde, Ouwehand, Dusbaba, Korevaar; Killa, De Zoete, Van Vliet; Ling (Bres), Bregman, Jol. Feyenoord: Treytel; Rijsber gen, Van Daele, Ramljak, Vos; De Jong, Van Hanegem (Boskamp), Jansen; Wery, Schoenmaker, Kristensen. Teunissen kolomschrijver wk voetbal (van onze sportredactie) DEN HAAG Trainer Evert Teunissen - een oud-sportjourna list van het Amsterdamse dagblad Het Parool - zal gedurende de we reldkampioenschappen voetbal ln West-Duitsland als kolomschrijver bij zijn oudwerkgever terugke ren. Hij zal zijn visie op papier zetten over groep één met West- Duitsland, Oost-Duitsland, Chllie en Australië. Vervolgens zal hl] alle belangrijke wedstrijden, die er na volgen, bezoeken. Over zijn toekomst laat Evert Teunissen weinig los. ,,Ik heb contact met twee ere-divisieclubs. Meer wil ik nog niet kwijt". De scoringskansen voor FC Den Haag waren schaars. Dit is er een. Aad Kila is voorbij de zestienmeterlijn gekomen maar Treytel was attent en maaide hem de bal voor de voeten weg. DEN HAAG Lex Schoenmaker streelde zijn schoenen. „Toen ik van ochtend naar de Kuip ging waar mijn speelschoenenaltijd staan, wa ren ze weg. Ook die van Rijsbergen en Ramljak. Destijds heeft Jan Bos kamp een paar schoenen van mij, laten we zeggen geleend. Mijn tweede, nieuwe paar, had ik pas eenmaal aangehad en zaten nog niet lekker. Ik heb aan Boskamp gevraagd of ik zijn, eigenlijk mijn, schoenen mocht hebben en heb hem mijnnieuwe gegeven". Lex Schoenmaker dus toch op zijn eigen schoenen maah rij moest er wel een paar nieuwe voor aan Boskamp geven.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18