GORMAN TOONBEELD ELLENDE Nerveuze Joeri viel bijna maar won toch Ludo Dielis overtuigend maar minder briljant Off t JM' Amerikaan brak bij break in tweede set Turnkampioen Cor Smulders veroverde vijfmaal goud Adolf Ubleis beste pikeur van Europa nn .5 (2g bn) MAANDAG 1 APRIL 1974 A5 ROTTERDAM In 1975 zullen de profs hoogstwaarschijnlijk een maand eerder naar Rotterdam komen. Men denkt aan de periode van 24 februari tot 2 maart. Overwogen wordt het toer nooi een dag langer te laten duren, acht in plaats van zeven Het tweede proftoernool te Rotterdam heeft ondanks een wat tegenvallend bezoek op de laatste dag een totaal van ongeveer 40.000 toeschouwers getrokken. Anderhalf jaar geleden kwamen een 6000 kijkers meer naar Rotterdam. Bij de KNLTB zal wor den aangeklopt voor een hogere financiële bijdrage. De bond betaalde dit keer 5000 gulden. ROTTERDAM - Terwijl zich rond Tom Okker een brede kring belangstellen den en officials vormde, zat Tom Gorman als een toonbeeld van ellende be zijden de baan, waarop hij zo juist een van de groot ste teleurstellingen uit zijn carriëre had moeten incas seren. Moeizaam verhiel hij zich uit zijn stoel op het moment dat Okker de trofee in ontvangst nam, die het bewijs vormde van zijn triomf. Tegen de balu strade leunend probeerde hij de deceptie te overwin nen, hetgeen hem slechts zeer ten dele lukte. „Ik ben buitengewoon teleurge steld", verklaarde hij een 'kwartier na afloop, zijn mond in een poging tot een mislukte grijns vertrek kend. „Dit was mijn derde finale voor YV.C.T. en ik heb nog nooit zo sterk ge speeld als nu. Eerder ver- iloo ik van Drysdale en Nastase, maar toen was ik veel minder op dreef. Daarom is dit bijzonder jammer. Vooral nu ik zo dicht bij de finaleronde in Dallas 'ben. Ik had deze partij eigenlijk moeten winnen. Ik heb er uitste kende kansen voor gehad". Niemand zal dit durven ontken nen. Ook Tom Okker niet. De Nederlander, die zich naar de kleedkamers spoedde terwijl Gorman zijn commentaar gaf, meende: ,,Hij speetde de eerste twee sets geweldig sterk. Hij was bijzonder snel en aan het net had hij alles. Steeds als ik dacht dat ik hem gepasseerd ihad, stak hij weer een lange arm uit en was ik weer kans loos". Gorman en Okker, die el kaar dit seizoen in Washington reeds ontmoetten, waarbij Ok ker won, hebben voor een bui tengewoon enerverende finale gezorgd van het tweede proften nistoernooi Rotterdam. En dat is niet in de laatste plaats te danken aan het somtijds fabel- achige spel van de 28-jarige Amerikaan, die Okker in de eerste set volkomen kansloos liet. „Ik moest hem achterin houden", verklaarde Gorman later, „als je Okker de kans geeft om aan te vallen zijn je kansen meteen voor een groot deel gereduceerd". Pijlrnelle run Tom Gorman bracht deze stelling tot in de finesses in de praktijk. De Amerikaan, die de eindstrijd had bereikt door een eenvoudige zege op de Westduitser Poh- mann (6-3, 6-2) liet elke opslag voegen door een pijlsnelle run naar het net, waar hij talrijke punten scoorde met zijn mes scherpe volley. Okker, die ook zaterdagavond in het gewonnen duel tegen Drys dale (6-3, 3-6, 6-3) vrijwel de achterlijn niet verliet, werd door de agressieve spelwijze van zijn tegenstander achterin vastgenageld. Van daaruit pro beerde de Nederlander met ris kant geplaatste passeerslagen tot succes te komen. Maar Tom Gorman gaf in die eerste set geen krimp. De Amerikaan palmde al in de derde game de service van Okker in en dat bood hem een goede basis voor setwinst. Met 6-4 kwam die ook, hoewel Okker toch nog naast Gorman was geklauterd door eveneens een break te forceren. Na die bereikte stand van 3-3 stond de Nederlander zo ontzet tend te knoeien, dat de Ameri kaan Okkers' se«rvice opnieuw kon bemachtigen. Kans gegrepen In veertig minuten had Tom Gor man zich een uitstekend uitzicht op partijwinst verschaft en de daaraan verbonden vijfenzeven tig punten voor het klassement van de rode groep van W.C.T. Maar het verloop van de tweede set zou anders uitwijzen. Okker startte onmiddellijk met het inleveren van zijn service en op dat moment zag iedereen van de slechts 3500 toeschou wers het buitengewoon somber voor de Nederlander in. Gor man liep door naar 2-0, 3-1, maar moest vervolgens enkele uiterst scherpe naar de buiten lijnen gestuurde ballen van Ok ker laten passeren en daardoor verspeelde hij zijn service, die Okker weer op 3-3 bracht. „Dat was de ommekeer van de par tij", oordeelde Gorman later. „Op dat moment had ik mijn opslag nooit uit handen mogen geven". Onthutsend Maar de nog bijna voortdurend aan de achterlijn positie kiezen de Okker, die zich slechts naar voren wasfgde als de omstandig heden niet anders mogelijk maakten, had zijn kans gegre pen. Hij liep door naar 4-3, waarna beide spelers vervol gens hun service intact hielden. Het tot dan toe uiterst boeiende duel beleefde daardoor een enerverende climax in de vorm van de tie-break, die voor Tom Gorman desastreuze vormen aannam. Nadat Okker op 5-4 en 6-5 in totaal vier mogelijkheden de set toen al naar zich toe te trekken onbenut had gelaten door de bal centimeters uit te slaan, ging hij in de tie-break, overdonderend van start. „Gor man werd in die tweede set ze nuwachtiger, terwijl ikzelf door het verloop wat aan kalmte won", verklaarde Okker later. „Maar ik moet zeggen dat ik in het begin van de tweede set, toen hij op 3-1 was gekomen, VERRASSINGEN PALM DESERT EN ATLANTA ATLANTA De twee overige WCT-toernooien, in Atlanta en Palm Desert, hebben verrassen de resultaten opgeleverd. Voor de blauwe groep plaatsten zich Dick Stockton (zeges op New- combe en Case) en Jiri Hrebec voor de finale. In Palm Desert, waar de groene groep acteert, bereikte Roscoe Tanner de eind1- strijd door een overwinning op Eddie Dibbs. Zijn tegenstander is Ashe of Laver, wier partij werd afgebroken. weinig Loop meer had". Okker liep in de tie-break naar 5-1 uit, waarna hij het in totaal vijfde setpoint benutte om zich naast Gorman te plaasen. Dc derde set is een onthutsende ervaring geworden. De zeker heid die het spel van Gorman de eerste en een deel van de tweede set had gekenmerkt, was totaal verdwenen, terwijl Okker zich aan de gelijke stand juist had opgetrokken. De Ne derlander demonstreerde ineens weer een verbluffende agressivi teit, op momenten dat Gorman de Indruk wekte zich bijzonder gedesillusioneerd te voelen. Okker leek weer vleugels te bezit ten en wat Gorman voordien zc knap had kunnen beletten, ge beurde nu herhaalde malen. Ok ker snelde keer op keer naar het net en op de volleys van de Nederlander moest Gorman goeddeels het antwoord schuldig blijven. Tot overmaat van ramp moest Gorman al in zijn tweede opslagbeurt zijn service uit han den geven, waardoor Okker in eens naar 3-1 kon doorstoten. De Amerikaan produceerde de meest onbegrijpelijke missers, waardoor het Okker niet moei lijk viel op 3-1 opnieuw door Tom German (op archieffoto) speelde de eerste en een deel van de tweede set bijzonder sterk, maar na zijn servicedoorbraak stortte hij Ineen. Dat was de ommekeer", zei hi). diens service te breken. Dat Gorman volledig uit het veld ge slagen was, demonstreerde hij door in de zevende en beslissen- te staan, waardoor Okker met de indrukwekkende cijfers van 6-1 definitief de winst naar zich toe trok. Geheel ongedaan Met zijn magistrale herstel in de tweede set maakte Tom Okker de matige indruk van zijn voor gaande partijen geheel onge daan. Op het moment dat het er op aan kwam, bleek hij over voldoende karakter te beschik ken om toch nog terug te ko men. En alleen daarom al is de hoofdprijs van 10.000 dollar hem gegund. de game zijn opslag op love af Met nog drie toernooien, Miln- chen, Monte Carlo en Johannes burg in het vooruitzicht, moet de Nederlander in staat geacht worden, de eindronde in Dallas, na afwezigheid van een jaar, te bereiken. Hij heeft een voor sprong van drieënzeventig pun ten op Gorman, die hij gisteren waarschijnlijk definitief de voet naar de woonplaats van Lamar Hunt! dwars zette. Uitslag finale dubbel: He- witt/McMillan-Nastase/Barthes 6-3, 4-6, 6-3. FRANK WERKMAN ii mi inii ui mil—mi—ii 11—in mi ii iiiiH ■■«mimi llll llllllilH Vijfde ronde: z 200—Machado 195 (49 brt); Sle- (11 brt): bert 200—Welngai Connesson 200—Vultink 1 Dielis 200—Van der Smissen 134 (20 iWMMl Joeri, met Marianne Ooms in het zadel, komt de winnaarsring binnen, terwijl zij van alle kanten feli citaties in ontvangst mag nemen. WASSENAAR Marianne Ooms, de 21-jarlge amatrice van Duindigt was voor de Phikitaprijs niet best te spreken over haar paard Joeri. De zesjarige ruin was erg zenuwachtig en de eetlust van hem was de laats'e dagen niet goed geweest. Trainer Cees van der Harst had het paard toch als een „gouden haan" in de paddock gebracht. Maar toen de oud-rolschaats kampioene Marianne te paard ging was Joeri bijna niet meer te hanteren. Een vuriger volbloed was er op Duindigt niet niet te vinden. In de startboxen had Joeri het ook niet naar zijn zin. Het'paard wilde onder de deurtjes uitkruipen, maar gelukkig voor Maianne viel gelijk de start. Bijna was de combinatie gevallen. Als achterste paard mocht Joeri nog proberen de haver te gaan verdienen. Haver die hij de afgelopen dagen steeds van trainer Van der Harst kreeg aangeboden, maar waarin hij echt geen trek had. Geen eetlust! In de ren is Coaldi een lange tijd aan de leiding geweest met op de tweede plaats The Fox. De laatste bocht uit, hadden de twee paarden al hun kruit verscho ten en kwamen andere zich in de voorste lijn aan dienen. Het wachten was op de doorbraak van de merrie Matilde. Maar het paard met Marian Pel- linkhof was duidelijk geen twee-eenheid en miste de steun van Annet Visser die met deze trouwe merrie tweemaal heeft gewonnen. Annet zelf reed op The Fox en kwam nog voor Matilde binnen. In een alles of niets eindsprint kwam Joeri naar voren en won zeer fraai voor favorieten als Qucilio en Whangee. Een dolgelukkige Marianne Ooms mocht de ereprijs in ontvangst nemen. In de Amberprijs boekte Gerrit Groos als privé- trainer van kasteelheer Nuy de eerste overwinning in dit prille seizoen. Jockey Davies altijd nog een van de besten die we in ons land hebben bracht met sterk finishrijden het paard Woodfeet's Ban dy als eerste over de eindstreep voor Lady Bella en Tudor Roussi S. In de Axelprijs, de derde ren van de middag, leek het erop dat de moeilijke Bearly zou gaan winnen. Maar in de laatste 100 meters viel er geen gat voor Arkelshof Rose. Met Henk van der Kraats in het zadel werd daar natuurlijk dankbaar gebruik van gemaakt, de combinatie won. Bij de dravers enkele opvallende uitslagen. Linday's Fortuna kwam op de openingskoers op het drukke Duindigt als eerste over de eindstreep en bracht bijna 40 te gen 1. Ironie met Jan van Dooyeweerd had bij de internationale klasse geen moeite om te winnen voor Fletcher D en de moeizaam van start gegaan zijnde Joke van Duindigt-trainer Buick Leeman. ZANDVOORT - Overtuigend, maar minder briljant dan men van hem gewend is, heeft de 29-jarige Belg Ludo Dielis in Zandvoort voor de vierde keer in successie de Europese troon van de bandstoters bestegen. Ongeslagen, met een hoogste serie van 130 en met veruit het hoogste gemiddelde van 11.94 besloot de in Deurne (Bij Antwer pen) wonende Vlaming het toernooi in de badplaats, dat door het falen van Vultink en Van der Smissen zaterdag wat Nederland betreft zijn aantrekkelijkheid had verlo ren. Dielis, die de beide Nederlanders met duidelijke cijfers had terug gewezen (134—200 tegen Van er Smissen en zelfs met 89—200 te gen Vultink) moest het tenslotte opnemen tegen de Parijzenaar zaterdag ook al de Nederlan ders niet tot de helft laten ko men: 20076 tegen Vultink en 83200 tegen Van der Smissen. Maar in de finale was Connes son op zijn beurt weer nergens. Francis Connesson. Deze had Deze ontmoeting, door Dielis i 18 beurten gemakkelijk gewonnen (200—142) miste spanning en klasse en vormde dus in elk op zicht een anticlimax van dit kampioenschap. Dielis, gezien zijn hoogrode konen kennelijk zeer nerveus, kon de ballen te weinig onder controle krijgen en houden om de talrijke toeschou wers, wier aanwezigheid de temperatuur in de veel te kleine zaal van Bouwes tot zomerse hoogten deed stijgen, te blijven boeien. Alleen in series van 29, 28 en 35 kwam de Belg enigs zins fa normale vorm. Connes son stelde daartegenover slechts een reeks van enige importan tie, een veel te laat komende Toch bleef Dielis tot vlak voor het einde onrustig toekijken als zijn concurrent het weer eens mocht proberen. Hij had ook gezien hoe Connesson zaterdag tegen Vultink (52 van acquit en 55 tot slot) en Van der Smissen (51 en 46 in de laatste twee beurten) had uitgepakt. De Fransman, leerling van Conti en Marty, kon echter geen vuist maken. Daar om trok de belangstelling van het publiek meer naar het pres tige duel tussen Vultink en Van der Smissen. De Brabander wil de wel revanche nemen voor zijn in het kampioenschap van Nederland geleden nederlaag, maar zal toch weinig tevreden brt.). Zesde ronde: Slebert 200—Machado 141 (32 brt.)r Welngarter 200—Munoz 152 (38 brt); Connesson 200Van der Smissen 83 (15 brt.); Diells 200—Vultink 89 (12 brt.). Zevende ronde: Slebert 200—Munoz 82 (30 brt.); Weln- gartner 200—Machado 181 (31 brt.); De eindstand is: 1. en Europees kampioen: Ludo Diells (Bel.) 14 punten, hoogste serie 130, algemeen gemiddelde 11.94,. 2. Francis Connesson (fra.) 12 57 7.89 3. Hans Vultink(Ned.) 8 60 8.89 4. Christ van der Smlssen(Ned.) 8 54 6.77 5. Gtlnter Slebert (Wdi) 6 36 5.98 6. Heinrlch Welngartner(Oost.) 6 33 5.00 7. Alejandro Munoz(Spa.) 2 29 4.05 LIVERPOOL - Red Rum, gereden door Brian Fletcher (foto) heeft over de finish: 2. L'Escargo me Tommy Carberry (17—2 in de voor de tweede keer in successie de Grand National gewonnen. Het paard had aan het eind van de hindernissen over 8019 meter op de baan bij Liverpool een voorsprong van zeven lengten op L'Escargot. Fletcher en Red Rum, elf tegen een genoteerd bij de bookmakers, verdienden voor eigenaar N. Ie Mare ruim 160.000 gulden uit de prijzenpot van een kwart miljoen gulden. Na Red Rum kwamen over de finish: 2. L'Escargot met Tommy Carberry (17—2 in d« bookmakersnotering., 3. Charles Dickens met Andy Turnell (151), 4. Spanish Steps (15—1). NIJKERK Cor Smulders (PSV) heeft in sporthal Strijland in Ni'jkerk zijn Nederlandse turntitel bij de heren geprolongeerd. De Eindhoven aar verza melde op de zes onderdelen een tobaal van 51,95 pun ten. Smulders veroverde in totaal vijf gouden medai'l. les. Naast algemeen kampioen werd Smulders ook titelhouder op de onderdelen: vrije oefening (8,80), D-.ard (8,20), ringen (R-,9C, sprong (8,85). De titels brug en rek gingen naar resp. Cees Pot (8,55) en Hans Gunne- man (8,90). De tweede plaats in het eindklassement was, zoals dat al jaren gebruikelijk is, voor Hans Gunneman. Cees Pot legde beslag op de derde plaats. Bij de junioren werd Jan van de Sande (VTV, Vlissingen) WENEN De Oostenrijker Adölf Uebleis is giisteren op de baan van Wenen Europees kampioen bij de beroepspi keurs geworden. Hiij verzamelde in de tien draverijen 95 punten. Tweede werd de Belg Gilbert Martens met 87 punten en derde de Fransman Gerard Mascle met 84 punten. De Nederlandse vertegen woordiger Jan Wagenaar deelde met de Westduitser Horst Bademer de vierde plaats met 76 punten. Titelverdediger en wereldkampioen Ulf Thöresen (Noor) kwam niet verder dan de gedeelde achtste po sitie. Voor de strijd om het wereldkampioenschap kwalificeerden zich Uebleis, Martens, Mascle en Thore6en. Deze draverijen worden op 15 april (Berlijn), 17 april (Oslo), 18 april (Parijs), 20 april (Dinslaken) en 21 april (Recklinghausen) gehouden. kampioen met een totaal van 48,10 punten. )e uitslagen zijn; HEREN: (resp. vrij, paard, ringen, sprong, brug en San totaal)Cor Smulders (PSV) Hans Gunneman °(PSV) 8.45 7,90 8,60 8,75 7,95 8.90 50,55; 3. Cees Pot (St Mauritius) 8.55 7,25 8,50 7,00 8.55 8.55 48.55; 4. Tonny Rottier (PSV) 45,40 5. Alex Knip (St. Mauritius) 4o,0o; 6. Sjef Bakker (St. Mauritius) ^•10: Wm^GtHon JPro Patria) (VRK, Uden) 45,85. Tips Hilversum Holdewachtclprljs: Llmba Du Bols, Lady Mary en Lara Wiemelach. Holdewaehtelprljs VI: Marko Buiten zorg, Lord Roodnoot en Lucas Vlcto- Vhir.laprljs I: Libertine, Kalrolo D en Lark Nardlnclant, BnsenjlprijsJacob Areta, Isnathan en Jona Buitenzorg. RidgebackprljsLorrelot, Leos H en Drents Impala en LIdo Buitenzorg. Stab.vlioundprljs: Kohlnoor, K tenzorg en Kld Eemshorn. Dnlinntlerprijs: Kld Aster, La Linos van Amst

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12