telefoontjes! E C Religieuzen stellen ervaringen te boek Mijnwerker in Polen lucratieve betrekking Prijzen antiek schieten omhoog 01710-22244 RIJK KOOPT VAN GOGH LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 MAART 1974 „De crisis van het kloosterle ven blijkt evenals de crisis van de kerk ook veel goede dingen met zich mee te bren gen". Aldus prof dr. H. God- dijn ter inleiding van „40.000 getekenden, ervaringen van re ligieuzen", dat deze week is verschenen als bulletin 5 van de door De Horstink en Kaski uitgegeven serie „Kerkopbouw vandaag en morgen, documen tatie van getuigenissen". Voor dit bulletin werden 200 van de 40.000 Nederlandse religieuzen gevraagd naar hun eigen weg als religieuzen, hun werk, hun betrokkenheid bij kerk en maatschappij en hun zicht op de toekomst. Door honderdzeventig religieu zen werd de enquête beant woord. Het bulletin, dat vooral uit citaten bestaat, is geredi geerd door drs C. Spruit, pro vinciale overste van de Passio- nisten, en mej. M. H. C. Ven- drik, stafmedewerkster van De Horstinik te Amersfoort. Op de vraag wat het betekent religieus te zijn in deze tijd hebben de meesten nog geen duidelijk antwoord. Niet ieder een vindt dat erg. „Ik voel me daardoor veel meer solidair met de anderen". Nu zoveel kwetsbaar is geworden in kerk en samenleving, hebben ook de religieuzen nog geen nieuwe koers gevonden. Steeds op nieuw moeten zij bewust kie zen voor het religieuze leven. Hierbij is het zich in grote vrijheid en beschikbaarheid in zetten voor God en de mede mens een steeds terugkerend motief Nu de leniging van veel sociale noden niet langer de speciale opdracth vormt voor religieuzen brengt dit een grote omschake ling met zich me. Men is veel minder gebonden aan eigen werkobjekten van de orde of congregatie. Dat men soms wat geprikkeld reageert op de vraag naar maatschappijkritiek, komt om dat de religieuzen twee .beke ringen" tegelijk doormaken. Nog volop bezig om de vlucht- voor-de-wereld te overwinnen, moeten de religieuzen nu on middellijk weer deze wereld en samenleving kritisch benade ren. Een aantal meent boven dien pas kritiek te mogen heb ben, als men eerst de hand in eigen boezem steekt en sober zou gaan leven. Een kerk-kritische houding komt meer voor, maar beperki zich meestal f* een individue le persoon, omdat deze hou ding heel wat moeilijkheden kan veroorzaken voor een ge meenschap van religieuzen die in mentaliteit sterk verschil len. Kijkend naar de toekomst con stateert het bulletin bij de reli gieuzen enerzijds een duidelij ke bewustwording van hun ei gen krachten en mogelijkhe den met name in het pasto raat. en anderzijds het bena drukken van de religieuze ge meenschap als een evangelisch getuigen, waarbij men graag mannen en vrouwen, gehuwden en ongehuwden, katholieken en andere christenen zou betrek ken. KORTE METTEN Bisschop Laszlo Lekai is deze week geinstalleerd als aposto lisch administrator van hef aartsbisdom Esztergom, welke zetel in februari vrij kwam toen paus Paulus kardinaal Mindszenty onthief van zijn functie als primaat van Honga rije en aartsbisschop van Esz tergom. De 63-jarige bisschop was voorheen apostolisch vica ris van Veszprem. In de jaren veertig was mgr. Lekai pas toor op het platteland. De laat ste maanden van de tweede wereldoorlog zat hij, onder het fascistische bewind, gevangen. De bisschop van Rotter dam heeft per 1 april aan pas toor H. J. Kooijman, op diens verzoek, eervol ontslag ver leend als voorzitter van de Diocesane Missieraad en als gedelegeerde voor missie- en ontwikkelingswerk in het bis dom. Pastoor Kooijman was sinds de oprichting van de raad in februari 1967 voorzit ter. Als zijn opvolger werd be noemd deken A. Lamot o.s.c.r. van het dekenaat Zoeterwoude. De bekende dom van Keu len zal in de komende twintig jaar opnieuw worden opge bouwd. De blokken zandsteen waaruit het gebouw is opge trokken zijn als gevolg van de luchtverontreiniging zo sterk aangetast dat zij vrijwel alle stuk voor stuk zullen moeten worden vervangen door bazalt. Alleen op die manier kan de dom worden behouden. De „Stichting van de So ciale Academie Kampen" heeft het ministerie van onderwijs verzocht de door haar geplan de academie op te nemen in het scholenplan 1976-1978. Vol gens de verwachting zullen in 1977 tussen 7.200 en 9.800 jon geren studeren aan een sociale academie. Vijfendertig procent van deze studenten zal protes tants-christelijk zijn en dit rechtvaardigt de oprichting van een zesde academie op protestantse grondslag. In een telegram aan de ambassadeur van Zuid-Viet- nam in Den Haag heeft het In terkerkelijk Vredesberaad, waarbij negen kerken zijn aan gesloten, dringend gevraagd om vrijlating van de driehon derd boedhistische monniken, die momenteel gevangen zitten in de centrale gevangenis van Saigon. Zij voeren een actie van gebed en vasten voor hun vrijlating. Dr. Rob J. F. Comelissen te Den Haag, voormalig stu diesecretaris van het in sep tember 1972 opgeheven pasto raal Instituut van de Neder landse Kerkprovincie is met ingang van 1 mei benoemd tot docent voor theologie en socio logie aan de Katholieke acade mie voor de voortgezette vor ming van volwassenen in het Westduitse bisdom Trier. Gereformeerde synode en het anti-racisme Met tweeëntwintig"'stemmen te gen en zesenveertig voor heeft zoals gemeld de generale syno de van de gereformeerde ker ken besloten via zending en werelddiaconaat steun te gaan verlenen aan het speciale fonds tot bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Ker ken. Tot nu toe gaven de gerefor meerde kerken geen hulp aan dit fonds, omdat er ook vrij heidsbewegingen uit worden gesteund die in hun strijd ge bruik maken van wapens. In een rapport dat de synode van een zestig man sterke studie commissie ontving, werd ge steld dat de kerkelijke steun bestemd is voor humanitaire hulp aan mensen die verdrukt worden. Maar, zo vroegen de rappor teurs zich af, betekent steun aan bevrijdingsbewegingen, die als uiterste verweer geweld ge bruiken, nu werkelijk dat de kerk daarmee kiest voor het geweld? Men verwees naar de eigen Nederlandse geschiede nis en stelde dat het juist christenen in de heden daagse bevrijdingsbewegingen zijn, die om onze solidariteit vra gen. Omdat de bevrijdingsbewegin gen zich ook richten op Zuide lijk Afrika heeft de synode in haar bes'uit bijzondere aan dacht besteed aan de relaties die zij van ouds onderhoudt met de gereformeerde zuster kerken in Zuid-Afrika. Deze verzetten zich namelijk tegen de activiteiten van de vrij heidsstrijders. Vertgenwoordigers van deze kerken onder wie drs. J.S. Ge- ricke, van dNederduits Gereformeerde Kerk, betoogde ter synode dat de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek be paald niet ten doel heeft de niet-blanken te verdrukken. In tegendeel men besteedt enor me kapitalen aan onderwijs en sociale zorg voor de niet-blan- ke bevolking. De synode hoopt dat door versterking van de contacten met zowel de blan ke, als de niet-blanke Zuid-Afri kaanse kerkgemeenschappen de gezamenlijke christelijke verantwoordelijkheid in een veranderende samenleving ver der beleefd kan worden. Tegen steun aan de apartheidspolitiek wil de synode zich echter krachtig verzetten. De oproep van de wereldraad van Kerken om investeringen in het Zuid-Afrikaanse bedrijfs leven terug te trekken, achtte de synode in de huidige situa tie niet aanvaardbaar. De apartheidspolitiek kan beter worden bestreden door een daadwerkelijk geprogrammeer de hervorming van het bedrijfs leven, waardor.r de niet-blanke arbeider meer zeggenschap krijgt, aldus het oordeel van de synode Intussen was de synode toch wel van mening dat emi gratie naar Zuid-Afrika op het ogenblik moet worden ontra den. Hierover zullen de plaat selijke kerkeraden binnenkort worden ingelicht. Het bezwaar was dat emigratie van blanke geschoolde arbeidskrachten de apartheidspolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering be vordert, omdat de niet-blanken daardoor minder kansen krij gen op betere banen. Bijzonder zwaar woog voor de synode het feit, dat de Zuid-A frikaanse regering verlangt dat immigranten een verkla ring van blanke raszuiverheid ondertekenen. Dit achtte men in strijd met de van God gege ven eenheid van het menselijk geslacht. De Zuid-Afrikaanse vertegen woordigers der synode zeiden de genoemde verklaring ook discutabel te achten en zij zeg den toe hierover contact te zul len opnemen met de legering van hun land. jaar kanfc seerc Veel WARSCHAU (AP) Terwijl Groot-Brittan- nië zwaar te lijden heeft gehad van zijn mijnwerkersstaking, heeft de steenkolenpro- ductie in Polen record-hoogten bereikt. In Polen zijn de mijnwerkers de best betaalde arbeiders en de staat maakte er geen ge heim van dat zij meer loon ontvangen dan alle anderen. De mijnindustrie is de voor naamste Poolse energiebron en steenkool is een voornaam uitvoergoed. Nu de energiecrisis de landen van het Wes ten treft heeft Polen meer aanvragen om steenkool uit het buitenland dan het aankan. Het is thans de grootste leverancier van „zwarte diamant" in Europa en neemt van de totale uitvoer daarvan in de wereld niet minder dan 20 percent voor zijn rekening. De Poolse mijnwerkers verdienen gemiddeld 6400 zloties per maand, dat is meer dan bij voorbeeld artsen of advocaten. Een arts verdient gemiddeld 4.000 zloties. Het gemiddelde inkomen in Polen is 2500 zlo ties per maand, omgerekend is dat ongeveer 370 gulden. Er zijn mijnwerkers die het zwaarste werk doen en die maandinkomsten kunnen hebben van 9.000 tot 11.000 zloties, dat is omgere kend plm. 1600 gulden. De man die zich vooral met het lot van de mijnwerkers bemoeit is Edward Gierek, de leider der communistische partij en zelf oud mijnwerker. Er gaat geen maand voorbij of er worden in de Poolse pers of voor radio en televisie mijn werkers gehuldigd, wordt er een speciale mijnwerkers dag gevierd of brengt Gierek, vaak in gezelschap van premier Pjotr Jaroc- zewicz, een bezoek aan een mijn. Gierek begon zijn ondergrondse bestaan als jongen van 13 jaar in Frankrijk. In 1943 werd hij dat land uitgezet omdat hij behoor de o t tde organisatoren van de eerste zit-staking in de Franse geschiedenis. In Polen zijn thans, volgens officiële opga ven 330.000 mijnwerkers; in Groot-Brittannië 280.000. Zij worden dus zeer goed betaald, bovendien kunnen zij gratis studeren, via beurzen, en het brengen tot ingenieur. Zij ontvangen gratis boven- en onderkleding en krijgen per jaar acht ton steenkool gratis, voor thuis. Een Poolse mijnwerker kan met pensioen gaan als hij 55 jaar is, dat is tien jaar eerder dan welke arbeiders in het Tand ook. Hij mag onder de grond blijven werken, als hij dat wil, tot zijn 60ste jaar. Gaat hij met pensioen dan krijgt hij 80 per cent van zijn laatst-verdiende loon, maar hij krijgt maandelijks zijn volle loon uitbetaald na twintig dienstjaren. De mijnwerkers hebben hun eigen re creatie-oorden tegen zeer lage tarieven. Er zijn ook recreatiecentra speciaal voor de zondagen. Wat huizen betreft, daar is in Polen nog steeds een tekort en dit geldt ook voor be voorrechte mijnwerkers. De huizenbouw ge niet thans de hoogste prioriteit in het land. Gelukkigen die beslag hebben kunnen leggen op een woning met drie slaapkamers betalen aan huur per maand ongeveer 500 zloties. dat is ongeveer 70 gulden. Gezondheidszorg: er zijn in Polen vier grote ziekenhuizen, 103 klinieken voor lopende pa tiënten en 2400 medische opvangcentra. Er zijn speciale artsen voor de mijnen. De be handeling in de ziekenhuizen enzovoorts Is gratis in Polen maar er is een tekort aan ge neeskundige inrichtingen. Ongeveer 153.000 mijnwerkers kunnen ge bruik maken van goedkoop vervoer van hun huis naar 't werk en omgekeerd. De symboli sche betaling daarvoor is 9 zloties per maand. De Poolse mijnwerkers wehken zes dagen per week tot een totaal van 45 uur. Zondags wordt er niet gewerkt, overwerken wordt niet gedaan. Er is wel een bonussysteem voor goede prestaties. Hierbij komt nog dat de mijnwerkers dit jaar vermoedelijk zes vrije zaterdagen zuilen krijgen en twaalf in 1975. In 1973 bedroeg de Poolse steenkoolproductie volgens officiële gegevens 156,5 miljoen ton waarvan 35 ton werd uitgevoerd. Dezer dagen werd er in de Halemba-miin in Silezië een naar men zegt nieuw wereldre cord gevestigd. Er werd namelijk in 25 da gen tijds 202.300 ton steenkool naar boven gebracht. In weerwil van de bezwaren van de Britse mijnwerkers zal Polen in de komende maan den Groot-Brittannië een half miljoen ton steenkool leveren. De Britse ambassadeur te Warschau ver klaarde toen dit bekend werd! „Het kan waar zijn naar ik heb er officieel via mijn ambassade niets mee te maken gehad". Over de transactie, is in de Poolse pers niets bekendgemaakt, maar wel is er het nodige gezegd over de mijnwerkersstaking in Groot- Brittannië. Zo kon men in de Trybuna Ludu, het officië le partijblad, lezen: De Britse mijnwerkers behoren tot de laagstbetaalde arbeiders van de EEG en tot de slechtetbetaalden in hun ei gen land. Zij staan vooraan bij de strijd om een eerlijker verdeling van het nationale in komen van hun land waar 84 percent van de welvaart behoort aan slechts 7 percent der bevolking." PARIJS (UPI) - Geld Is niet meer In, de beurs is uit de markt. De handige belegger doet nu In oude spullen, gemaakt van hout of textiel en met spijkers In elkaar getimmerd. Oude meubelen en andere zaken gaan In Parijs als broodjes de deur uit, als ze maar oud zijn. Sinds het Internationale monetaire stelsel eind 1971 met de eerste devaluatie van de dollar ineen stortte zijn de prijzen in deze sector met soms wel 800 procent gestegen. Het zijn niet alleen Fransen die hun snel in waarde dalende duiten in oude stoelen en oude tafels steken Buitenlanders, van Japanners tot Perzen, komen in groten getale de Franse markt afstropen. De directeur van de Parijse bond van antiekhandelaren, Domi- nique Jobert. wijst in zijn antiek winkel op een stapel doeken en zegt:,,Die gaan naar Spanje. Wordt er in dit tempo verder gekocht, dan zal er binnen 25 jaar niet veel meer op de markt ziin. Onze bronnen raken al uitgeput. Er stromen teveel stuk ken antiek naar het buitenland, zoals schilderijen naar Neder land, Engeland en Italië. 18de eeuws meubilair gaat ook in grote aantallen naar de Britten. De Amerikanen prefereren meer de decoratieve dan de echt waardevolle stukken', aldus Yobert. Een Franse krant publiceerde onlangs de uitslag van een on derzoek waaruit duidelijk naar voren kwam dat zij die hun geld in antiek steken op een goudmijn zitten. Een 17de eeuws kabinet ging in 1965 nog voor 7000 francs van de hand, dit is circa vierduizend gulden. Bij het begin van d« monetaire crisis steeg de waarde van dit stuk antiek tot het zesvoudige en momenteel wordt er grif 50.000 francs (ongeveer 30.000 gulden) voor betaald. Een Lodewijk XIV-tafel bracht in 1965 ongeveer negenduizend gulden op. Sinds men papiergeld is gaan omzetten in goud, grond, kunst en antiek is de waarde van een dergelijk artikel opgelopen tot circa 45.000 gulden. Schepen volgeladen met antiek verlaten dagelijks Parijs. Op de Rive Gauche kan men arbeiders bezig zien bijvoorbeeld een Lo dewijk XlII-zetel in te pakken om via Marseille verder ver scheept te worden, een gebeeldhouwde engel voor Japan en een doek van Marc Chagall voor New York. Amerikanen wensen momenteel meubelen uit de jaren twintig, de Japanners zoeken het meer in de negentiende eeuw en Duit sers en Zwitsers azen vooral op waardevolle voorwerpen uit de zeventiende eeuw. Men zou denken dat de Franse autoriteiten bevreesd zijn dat L_ het land wordt leeggeplunderd, doch dat schijnt niet zo te zijn. j Een veel gehoord argument is dat Franse handelaren de wereld rond reizen om het Franse antiek terug te kopen, dat dan op nieuw, maar tegen hogere prijzen, naar het buitenland ver dwijnt. 3,10 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden- ieder woord méér 19 ct. niet groter dan 12 letters) -sr exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen: slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen regel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letterkorpsen 19 ct per mm. opdrachten worden telefonisch en schriftelijk aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13.00 uur. Automarkt OPEL CARAVAN 5-DEURS bj. '68. Radio, motor 1 jaar oud. I.z.g.st. Prijs 1.250. Asterstraat 96. Katwijk. Te koop: V.W. KEVER 1968,- kleur rood, bekleding wit. Van 1e eigenaar. Prijs 950. Aster straat 96, Katwijk. Te koop aangeboden: AUSTIN MINI kleur donkerrood, bouw jaar 1968 met diverse acc. 1.500. Te bevragen Kanaal- weg 15, Leiden, na 5 uur. stand 46.000. Tel. 01710-99207. Universitair nieuws Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het doctoraalexamen Bouwkundig Ingenieur: Mevr. V. Groenen- dijk-Zuiderwijk (Delft), T. C. Bauer (Schiedam), C. P. v.d. Bliek (Den Haag), G. J. F. Blom (Berkel en Rodenrijs), C. E. v. Esch (Capelle a/d IJssel), P. J. Hagedoorn (Huizen) J. J. Huis in 't Veld (Schiedam), W. Kort (Delft), H. Leeflang (Den Haag, cum laude), P. J. Mein- ders (Den Haag), R. G. Mierop (Rotterdam), J. W. Rakhorst (Vierakker), M. v. d. Spek (Nootweg), J. E. Swemmer (Delft), P. A. Versnel (Delft). A. P. J. Wagenaar (Delft); DEN HAAG Met steun van het Prins Bernhard Fonds en de Vereniging Rembrandt is door de minister van CRM een schil derij van Vincent van Gogh aangekocht, dat reeds werd ge plaatst in het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo. Dit schilderij, een bloemstilleven met- klaprozen en chrysanten, waarvan de afmetingen zijn 99x79 cm,, is in de jaren 1886/1887 in Parijs vervaardigd. Het maakte sinds 1935 deel uit van de collectie Philips te Eindhoven. Het werd nimmer op tentoonstellingen geëxpo seerd en het is het grootste stil leven dat Van Gogh ooit heeft geschilderd De kleuren zijn briljanter en ge- schakeerder dan gebruikelijk. Mogelijk werkte hij in dit stil leven bij uitstek de stimulans, die van het werk van dg franse i impressionisten ui'gmg in de maanden dat hij zich geheel los maakte van de sombere kleuren I van zijn brabantse palet. Kandidaatsexamen Scheikundig Ingenieur: Mej. Lie Chih Ming (Bergen op Zoom), W. Duer- meyer (Rotterdam), L. G. M. Gilissen (Roermond), W. T. Grothüis (Bentveld,) H. J. Hu- man (Capelle a/d IJssel), A. Jansen (Schiedam). L. J. Jan sen (Den Haag), A. W- de Jong (Rotterdam), P. J. de Jong (Den Haag), T. P. P. Jurgens I (Rotterdam), H. Ligtenberg (Voorburg), E. J. M. Lok (Kampen), E. W. Nijhoff (Ha- zerswoude-Rijndijk), A. A. Stol- tenborgh (Nijmegen), J. C. v. Suydam (Den Haag), F. R. Ver- meeren (Tilburg), A. G. de Vries (Dordrecht), J. C. M. Wessels (Den Haag), H. L. J. M. Wijnen (Heeze). Aan de Leidse Univesiteit is be noemd tot bijzonder hoogleraar in de voedingsleer dr. J. F. de Wijn en de heer J. Hlupker is aan deze universiteit gepromo veerd tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen (cum laude.) PEUGEOT 404 1967 met schuit dak Bijzonder mooi. Geen roest, geheel in zeer goede staat 1 250. Tel. 01710-51427. EEND 2 CV eind 1969. Garage gestald Zeer mooi en goed. 1.350. Tel. 01710-51427. Bij MEYKNECHT kunt u uw auto tegen contante betaling kwijt. Wij kunnen hem dan weer na maanden BOVAG-garantie ver kopen. Kom eens langs, Leidse- weg 388A, Voorschoten. AUTO-UITLATEN SPECIALIST. Daarom kunt u er op wachten en betaalt u niet veel te veel. Maak een afspraak tel. 02523- 3917, dan wijzen wij u de weg naar H. A. Lenting, Leidsevaart 156, Noordwijkerhout (bij Spoorwegovergang Piet Gijs) Ook 's ZATERDAGS tot 12.00 Wij leveren elk type AUTO evt. zonder aanbetaling. Voorbeelde- n: Kadett LS coupé t '71 i.z.g.st. 4250.- of 151.- p.m. Opel 1700 t'71 3800,- of 137,- p.m.Tel. 01751-1279. Francoise Rosay overleden Parijs De bekende Franse ac trice Francois® Rosay is woens dag jl. op 82-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dit is vrijdag bekend geworden. Haar eigenlijke naam was Fran coise de Bandy de Naleche. Als toneelspeelster oogstte zij s uc- cessen in diverse Parijse thea ters. maar ook in Londen en het toenmalige St. Petersburg. Voorts speelde zij in ruim 70 Franse, Duitse, Amerikaanse en Engelse films, waaronder ,.Le grand jeu", „Pension Mimosa", „La kermesse herolque". „Dro- le de drame". „Jenny" en on langs nog „Faut pas prendre les enfants du bon dieu pour des canards sauvages". Zij was de weduwe van de filmre gisseur Jacques Feyder die leef de van 1888 tot 1948. Te koop aangeb i.z.g.st. bevin dende CITROEN DYANE bj. 1969, kleur lichtblauw, te bevr. 01710 - 52281 na 18.00 uur Juffermansstr. 50 Oegstgeest. OOK VOOR U HEBBEN WIJ EEN BETROUWBARE OCCASION, di-, verse luxe-, combi- en bestelau to's. Redelijke prijzen en dege lijke garantie. Inruil- en flnanc. mog. Autobedrijf v.d. Voet. Tel. 01713—2959—2989, Roelofa- rendsveen. V.D. BERG KOOPT OF VER KOOPT OOK UW AUTO mits deze in goede staat verkeert en niet te oud is. Contante beta ling. Aanbieding Garage Middel stegracht 71, tel. 01710-20950. OPEL KADETT '69/70. ƒ2950.- of 90.- p.m. Mini 1000. 1971. met roldak ƒ3250.- of ƒ110.- p.m DAF 33. 1972. ƒ3250.- of ƒ110,- p.m. Alfa Romeo 1600S '69. ƒ3750.- of ƒ140.- p.m. Ford Escort 1972, 4250.-. Citroën 2 CV 1970 2750.- of ƒ80,- p.m. Rhijngeesterstraatweg 92, Oegstgeest. tel. 50401. Te koop: SIMCA 1000 LS. bouwjr. '68. met nieuwe koppe ling, kleur beige, prima banden, deze auto verkeert in goede st. van onderhoud. Prijs 625,-. Oosterstraat 96. Katwijk aan de Rijn. Te koop: FORD TRANSIT F100, gesloten bestel, kleur wit, i.z. g.st. Bouwjaar '72. Prijs 2250,-. Astorstraat 96, Katwijk a.d. Rijn. Te koop VW KLIPPER BUS, dubbele schuifdeuren, bouwjr. '70. Nieuwe motor, garantie be wijs aanwezig. Deze bus is niet van nieuw te onderscheiden. Prijs 1750.-. Asterstraat 96, Katwijk a d. Rijn. SEA DEVIL - ZEILBOOT: polys tyreen lichtgewicht, al. mast grootzeil met fok onzinkbaar, stabiel, zelflozend. Gratis zeil- cursus T-shirts. stickers strips 895 Direkt proefvaren moge lijk. BOOT-CENTRUM B V. Hoge Rijndijk. 93. Zoeterwoude. Tel. 01710-26966. Te koop vergrote BM polyester bouwjaar juli 1973, 2 maanden in water gelegen, buiskap, zeil doek en dekkleed, alles nieuw prijs ƒ4650, telefoon 01710 - 54721. 50 BUITENBOORDMOTOREN: verkoop tegen brandprijzen. Nieuw-overjarig en inruilers, 2 tot 55 pk. reeds vanaf 295, met garantie, event, z. aanbetaling. BOOT-CENTRUM B.V. Hoge Rijndijk 92 Zoeterwoude, tel. 01710-26966. ONEDIN WEEKENDCRUISERS: Model 1974 dir. leverbaar ƒ12.550, showmodel 1974 ƒ9800, Onedin 1973 ƒ8950, In- ter 630-1972 7250. Conti 1971 4950. Callum '74 4250, Paci fic 550 met Renault inb. ƒ13.500, BOOT-CENTRUM B.V. Hoge Rijndijk 93, Zoeterwoude, 01710 - 26966. VISSERS EN ZEILERS. Wij heb ben een beperkt aantal Johnson 4 PK's met luxe afneembare kap. Zware uitvoering. Van en kele jaren geleden en losse 12 liter tank. Transfers kleur 1974. Volledige garantie en service. Jachthaven Poelgeest, Haarlem- mertrakvaart 16a, tel. 1710-54054. Volg borden „Jachthavens" in route Leiden- Warmond. BEZOEKT ONZE WATERSPORT SHOP. ruime keuze in o.a. kik kers, bolders, verlichting. Stout Willëm, voet- hand- en elektri sche pompen, Blowers venlila- toren, lichtkappen, gascomfo- ren, kachels, epifanes- en Sik- kens lakken, deskundig advies verzekerd. Jachthaven Poel geest, Oegstgeest. Haarlemmer- trekvaart 16A, tel. 01710-54054. Volg borden „Jachthavens" in route Leiden—Warmond. WIJ VERZORGEN AL UW DRUK WERK tegen zeer scherp con currerende prijzen: o.a. visite, geboorte en verlovingskaarten, huwelijksaankondigingen en uw zakendrukwerk enz. Prima af werking. vlotte bediening. Druk werk-service Halpa, Haarlem- merslr. 64. Tel. 24185. Heer 36 jr. alleenzijn moe houdt van kamperen, natuur, dieren, vrolijk, opgewekt en serieus z.k.m. lieve aanhankelijke DA ME. vlot en begrijpend. Brie\ nr. 112216 bur. v. d. blad. „DE ZON" voor uw huishoud- was Fa H. J. Dieben. Tel. 21839. Nu ook Cobetstr. 81. „DE ZON". VOOR UW STOME RIJ, voor 1e klas afwerking. Fa. H. J. Dieben, Zoeterwoudsesin- gel 23. Tel. 21839. Nu ook Co betstr. 81. ïxclusieve antieke bruidscoupe'. Inl. uitsluitend Zeemanlaan 12a, Leiden. Tel. 01710-23055. LAGOSTINA MOONLINE KOOK- SET van 225 voor 159. Eet - thee - ontbijt - servies 36 dig voor 99.- bij Oudshoorn Haar lemmerstraat 160, Leiden. SCHOENREPARATIE BE SPAART GELD! Uw schoene: goed hersteld door Van Barne veld, Hoge Woerd 72, Lelden. SOLA CASSETTES VOOR DE HALVE PRIJS! Sola pannen met 25% korting bij Lessen, clubs ENGELS. LESSEN VOOR BE GINNERS en gevorderden, versatie o» bijles. Telefoon Camping Wie heeft er voor een jong echt paar een STANDPLAATS voor een stacaravan beschikbaar. Brieven onder nr. 12219 bur. v.d. blad. Diversen KUNT U ER NIET MEER UITKO MEN? Misschien kunnen wij u helpen. Telefonische hulpdienst Leiden 25202. Ma. t/m do. r 's avonds tot 8 ui morgens. In hot weekend vrijdagavond 8 00 uur tot m dagmorgen 8 uur. Watersport Aangeboden MOTORKRUISER, 6 20 m-2.20 m met inboord plm. 38 PK motor prijs 6700.-. Fa. Daniel, Rijndijk 142. Hazerswou- de. Tel 01714-2423. MERINA KRUISER 7-8-9-10-12 meter, ook als casco leverbaar mei alle wensen wordt rekening rouden Merina bv. Keerweer Zoeterwoude, telefoon 070- 668421 of 01717-2112. BETONTEGELS in diverse ma ten, grijs- rood- en gewassen grinttegels. Uitsluitend eerste kwaliteit, worden eventueel be zorgd. Tegen scherp concurre rende prijzen. Tuincentrum El- ma. Th. A. Hijdra, Langeraar. Tel. 01722—2134. DINER, BRUILOFT. RECEPTIE of gewoon gezelig partijtje van A tol Z wordt alles voor u ver zorgd door gediplomeerde Ho- Alles natuurlijk i redelijke vergoeding. GEEN SNELDRUK. WEL SNEL GEDRUKT. Visitekaartjes, verlo- vingskaartjes. huwelijkskaarten, alle andere voorkomende druk werken, c v. Elve/Labor, Vincit, Nieuwe Rijn 83, Leiden. Tel. 22751. VACANTIEGELD VOOR DE HUISVROUW. Direct bij Uw ge zinsaankopen ontvangt U per gulden 8 1/2 tot 15'cent aan Linkantozegels terug in 50 be kende winkels. Zo spaart U jaar lijks honderden guldens voor Uw vacantie. Inlichtingen: Con sumentenorganisatie Linkanto, Hooigracht 67, Leiden, telefoon 33914. „DE ZON" LAKENPAKKETSER- VICE Fa H. J. Dieben. Zoeter- woudsesingel 23. Tel. 21839. Nu ook Cobetstr. 81. Geef ons KOSTELOOS uw KA MERS op. Wij verhuren ze voor u. Kamerverhuurkantoor C. F. Hansen, Rapenburg 60, Leiden. Tel. 01710-31786. Moeilijkheden met uw BELAS TINGFORMULIER? Bel 017133541, Adm. kantoor W. J. Borst, Past. Onelplein 8, Roe- lofarendsveen. Boekhoudingen, verzekeringen, financieringen. BENT U BANG ZICH TE VER SLAPEN? Bel dan de wekcen- trale. Tel. 01710—49397. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh zat. van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge. Hene gouwen Schelpenkade 47, Lei den. Tel. 20794. Huwelijk Heer, 31 jr., lang 1.72 m. uit arbeidersmilieu, arbeidsmilieu. Houdend van kamperen, sport, bos en strand. Openhartig en rustig van aaard z.k.m. eerlijke jonge vrouw, ongehuwde eisje c Te koop aangeboden zomerhuisje. Te bevr. Fa. I- Ruiten en Zn. Postbus 2, Roelo- farendsveen. Tel. 01713-9010. T.k.a. TERRASSTOELEN 5 per stuk. Restaurant De Vriend schap, Miening 25, Zoeterwou de. Tel. 01715-1289. Te koop aangeboden: PALIS SANDER WANDMEUBEL. Afm. 2.20 x 0 45 x 1.70. In prima staat. Hoogmadeseweg 11, Lei derdorp. Tel. 01710-21103. Te koop: PUCH, 2 voetversn. VERKEERT IN ZEER GOEDE STAAT. Vraagprijs: 375. Schu-' bertln. 190, Leiden Z.W. Tel. 61395. HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar. 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels. Smits Woninginrichting, Mare 98, Vrouwensteeg 9. Tel. 23913. staande lampen. Fa. De Lange. Molenstraat 49, Noordwijk. Tel. 017193734, levering door de gehele Bollenstreek. HANG-. LEGKASTEN, LINNEN KASTEN, wandmeubelen. keu kenkasten, keukens, bureaus en slaapkamers Enorme sortering. Ultra modern! Niet duur. De Kastenspecialist. Hooglandsche Kerkgracht 47-49. Leiden. Tel. 01710-33078. GEBROKEN RUITEN. GLAS-IN- LOOD REPARATIES worden door mij met spoed hersteld. Ook levering van ventilatoren. Glasreparatiebedrijf D. Galjaard, De Sitterlaan 76. tel. 01710 - 32916. SCHRIJFBUREAU met schuif- blad 1,30 x 0,68 m„ en ventila torkachel 2000 Watt, inlichtin gen Klaverwijdeweg 23 Hoog- 1e, telefoon 01712-8398. Te koop I.z.g.st. VLOERBEDEK KING lengte 6,80 meter breedte 3,80 meter, te bezichtigen Huize Roomburg, Zaanstraat 151 tel. 40346. Bod gevraagd op koelvitrine 300 x 90. cafébar 360 x 185 met spoelbak, koelinstallatie, fles- senbar. luifel en achterwand verlichting kinderwagen 45, bankstel 275, libertystoel ƒ45, 1-pers. ledikant 25. TEL 070 - 39 55.55. VOUWDEUREN vanaf ƒ15, ook op maat. vouwwanden vanaf 55, (200 x 170) gasfornuis 75. wasautomaat 225. salon tafel 75. ijskast 75, aquarium 50, kooi met opgezette vogels 50, tel. 070 - 395555. komst op te bouwen. Indien u mij schrijft onder nr. 12230 bur. v.d. bl. ontvangt u abs. ant- Te koop: z g a n OPBOUWBA- RE INVALIDENWAGEN, en een op zich zelf staande papegaai. Telefoon 02523-2381, te bevra gen tussen 6 en 8 uur 's avonds. Te koop aangeboden, z g.a.n. KINDERWAGEN, nieuw model, groen. Straathof, Miening 20, Zoeterwoude-dorp. KUNST EN KUNSTENAARS Henk Sparreboom exposeert van 1 t/m 28 april houtreüëfs en plas tieken in het HOT. Naast zijn succes als beeldend kunstenaar heeft Henk Sparreboom overal bekendheid verworven door zijn toneelstukken, o.a. ,.De clown in het souterrain", gespeeld door de Haagse Comedie in 1969 bij de open.ng van het HOT. In het Singermuseum te Laren wordt van 4 t/m 13 april een tentoonstelling gehouden van werk van de Zweedse kunste naars Calle Ornemark en Göta Fogler. Het Danzi Kwintet ge°ft op don derdag 4 april in Diügentia het zesde abonnementsconcert van de Ver. voor Kamermuziek. Op het programma staan werken van Danzi, Porcelijn, Hindemith en Re.cha. Dz toneelgroep van de personeels vereniging ÉNNIA geeft op vrj- dag 5 en zaterdag 6 april in de toneelzaal van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag voorstellingen van Beau Rivage, thriller van George Batson, in de regie van Folgcrt de Jong. Toneelgroep Visie geeft op zater dag 20 april in het Ned. Con- I gresgebouw een opvoering van Met b'ote voeten in het park, blijspel van Neil S m on, in de regie van Johan de Bolster. Prof. dr. P.H. Pott heeft gisteren in het Groot Auditorium van de Leidse l)niversi:eit het ambt van buitengewoon ho'-gleraar in de museologie aanvaard met het uitspreken van een oratie, getiteld „Het museum als so ciaal-culturele inste .ing". Universitaire examens Dekft Aan de Technische Hoge school te Delft z'jn geslaagd voor: DOCT. EXAMEN WISK. IN"".: J. O de Kat, Den Haag: dor e men sche'k. 'ng.: A. A. van Egge.en Delft, P. J. Grei- danus, Delft, H. Kool, Den Haag. J. R. F. v.d. Sluis, Delft, J. L. Troost Alphen a.d. Rij n.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6