Vijf „Rembrandt leraren moeten het veld ruimen Filmploeg zorgt voor spandoek op tribune stad en streeknieuws Lisser bejaarden dagje uit naar de bloemenveiling OPENING WATERSPORT ROOMBURGH Veehouders zien zich voor grote problemen gesteld MARKTEN Laatste Koffiekonsert van dit seizoen in „DE BRON" NEDERLANDS HOORNTRIO PAGINA 3 ZATERDAG 30 MAART 1974 LEIDSE COURANT progr •0 30 CS) LEIDEN Enige tijd geleden zongen leerlingen van de Rembrandt- scholengemeenschap een opstandig lied. Mevrouw J. L. de Boer sinds 1 augustus 73 rectrix en sindsdien nogal eens op enkele „har de" feiten gestuit hoorde het rustig aan. Verder niets. De leerlin gen zongen een lied, waarin het „niet mogen gaan naar het toilet" een voornaam aspect vormde. De rectrix had de leraren van de school verzocht, niet meer toe te staan dat leerlingen onder de les sen aten en dat ze te pas en te onpas naar het toilet gingen. Onder die leraren waren er die een en ander moeilijk te realiseren acht- tn: er is geen kantine en buiten kunnen de scholieren niet eten. daarom werd „in de les gegeten". Toiletten zijn er te weiig, zeiden ze, en in de bijgebouwen zijn z eer helemaal niet. Daarom kunnen de leerlingen niet allemaal tegelijk in de pauze naar achteren. De docenten voelden voor een zekere „spreiding". Maar naar de me ning van de rectrix is het bij sommige leraren een gaan en komen van leerlingen die er even tussen uit gaan. „We moeten dit beper ken", aldus mevrouw De Boer en ze liet het aan het oordeel van de leraren over. Maar de leerlingen interpreteerden deze richtlijn als „we mogen helemaal niet naar het toilet". Vandaar de gezongen opstandigheid. Het is een voorval zoals er meer op deze school (en andere) zijn. De rebellie rommelde al langer ondergronds. Er waren meningnver- schillen over het plaatsen van een leraar in een bepaalde klas. Bo vendien heeft de schoolleiding een ander oordeel over het hanteren van orde en regelmaat dan een deel van het ocentenkorps. „Sommi gen zijn van mening, dat uit chaos iets goeds kan komen. Die op vatting heeft onze schoolleiding niet", aldus rectrix De Boer. Giste reen produceerde de vulkaan van scholair onbehagen een eerste spontane eruptie: een groot aantal scholieren gaf het leren eraan en ging in staking. De enthourage was adequaat: te hoop lopen met spandoeken „Leiding laat leep leraren lesgevende loodje leggen". Het aan vijf docenten aangezegde ontslag per 1 augustus was de druppel die de volle emmer deed overlopen. Het gaat om vier ongevoegde leerkrachten in de school aan de Bur- gravenlaan en een bevoegde eerste graads leraar in een dependace, voor wie het beschikbare aantal lesuren onvoldoende is. De leerlin gen in pamflet: „De leiding voert een eigenmachtig beleid en lapt de wensen van alle leerlingen en zelfs leraren aan haar laars. Ze ontslaat massaal lerren die juist jij goed kan vinden, omdat de lei ding een „gedegen lerarenkorps" wil hebben. Den gedegen lerarenkorps. Mevrouw De Boer: „We letten op pedago- gisch-didactische kwaliteiten. De vier onbevoegde leerkrachten kun nen het volgend cursusjaar niet worden gehandhaafd". De leerlin- gen (die het pamflet opstelden): „De leiding wil leraren onder zich hebben die haar eigenmachtige beslissing zonder meer aanvaarden. In feite dus een stiekeme aanzet om de touwjtes strak aan te trek ken". Mevrouw De Boer hft ht schoolreglement direct bij de hand: „Ik ben verantwoordelijk voor de orde en regelmaat op school; de do- ceenten moeten mij daarbij behulpzaam zijn". Betekent dit. dat wie aan die richtlijn niet voldoet, de laan uit wordt gestuurd? De lei ding beoordeelt en de leiding is in feite het gemeentebestuur, want „Rembrandt" is een gemeentelijke instelling. Op het stadhuis ka- meen we verder. De heer C. van Lawick, ambtenaar van de afdeling onderwijs en voorlichter van het onderwijzend personeel van het voortgezet onderwijs, zei zeer beslist: „Het is een letale zaak wat de rectrix h eeft gedaan". Voor tijdelijke leerkrachten bestaat een rijksregeling. In het onderha vige geval zijn enkele hoofdstukken van het Rechtspositiebesluit WVO aan de orde. Er vallen twee soorten tijdelijke leerkrachten te onderscheiden: onbevoegden en bevoegden met het eerste jaar (dat eventueel verlengd kan worden) op proef. Wat de eerste categorie betrft is het gemeentebestour verplicht elk jaar een advertentie te plaatsen om bevoegde leraren te trachten aan te trekken, in ver band met de geldende rijkssubsidieregelingen. In het geval van de bevoegden-op-proef spreken drie graden van bevoegdheid mee. Iede re leraar in deze categorie moet les geven op zijn eigen niveau, „wat", aldus de heer Van Lawick, „soms met zich brengt, dat een leerkracht op een (niet zo aantrekkelijke) dé endance te werk wordt gesteld". De „onbevoegden" zijn meestal leraren met e n kandidaatsexamen, wat geen bevoegdheid inhoudt. „Dat heeft overigens niets met be kwaamheid te maken, maar volgens de letter van d wet is het geen bewijs van bekwaamheid", aldus de heer Van Lawidk. „De onrust op deze school is naar onze mening ten onrechte. De onder wijskrachten krijgen van onze afdeling voldoende voorlichting over de toe t passen regels. Waarbij zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met de mensen zelf. Zou u het plezierig vinden als uw kinderen onderwijs kregen van een onbekwame leraren?". Bij het zoeken naar bevoegde leerkrachten staat de donbekwaamheid van de onbevoegde voorop. De scholll iding hanteert duidelijk haar eigen criterium en de geldende voorschriften maken deze ingreep mogelijk. Daar kan menvelukkig of ongelukkig mee zijn. Het is de heer Van Lawick wel opgevallen, dat weinig tijdelijke, onbevoegde, leeerkrachten volledig op d hooge blijken te zijn van hun rechtsposi tie: „elp jaar moeten zij er ernstig rekening mee houden, dat een volgend cursusjaar er geenplaats meer voor hun is. Het kan hard aankomen, maar uit bestuurlijk oogpunt bekeken kun e vaak niet anders". Hetgeen erop ne r komt, dat dat na de wettelijke termijn de meet songeschikte (in de ogen van de schoolleiding) eruit gaat?. „Zo zou je het kunnen stellen, ja", geeft Van Lawick toe. „maar alles wat naar gezag riekt zit tegenwoordig in de slechte hoek. Niet alleen bij de j ugd, maar ook bij een aantal volwassenen". Het vraagstuk van de onbevoegde leerkrachten ls in het westen van ons land een kwestie apart. Van Lawick: „In Doetinchem kun je een bevoegde leraar meteen een huis aanbieden. In de Randstad is dat een onmogelijkheid. Nou, en dan kómen ze ook ni t. Onbevoeg den kunnen prima onderijsgevenden zijn, maar ze blijven volges de wettelijke voorschrifte erg kwetsbaar. Dat ligt niet aan óns, dat dligt aan de wet. Een schoolleiding heeft zich daaraan te houden, hóe de leerling n het ook willen uitleggen". Donderdah had rectrix De Boer een gesprek met de klassevertegen woordigers: het ontslag van de leerkrachten betreft niet d genen die in de eindepamenklassen lesgeven. Het mocht niet baten. Drie veertegenwoordigers waren het, volgens de rectrix, niet eens met de ontslagaanzegging en vonden het noodzakelijk een staking uit te roepen. „We nemen het niet langer", riep het pamflet, „de leiding heeft de gele (rode?) kaart verdiend. We gaan staken. We eisen zondder meer een gesprek met de leiding, een redelijke argumentatie voor het ontslaan van leraren, en verder mogen leraren en leerlingen niet langer worden gepasseerd bij het nemen van beslissingen". Rectrix De Bor denkt aan een 1 april-grap: „we zullen deze op stand maar laten doodbloeden". Onderaan het pamflet stond: „gooi dit pamflet niet op de grond, anders krijgen we dót weer!Opstan dige scholieren zijn toch wel „érgens" gevoelig voor orde en regel- TON PIETERS. Open dagen R.K. „Maria Goretti" waren succes Ter Aar De open dagen van de R. K. Lagere Huishoud- en Nij verheidsschool „Maria Goretti" hebben het succes van vorig jaar overtroffen., Directrice Zr. Pidelia, die reeds 12 jaar aan deze school verbonden is, zag de vele inspanning van haar leerlingen en docenten met dit grootste bezoek van ouders en belangstellenden ruimschoots beloond. Deze school, waaraan ruim 100 leerlingen een dagop leiding volgen, biedt tevens on derdak aan 90 cursisten in de naaldvakken en creatieve hand arbeid. Van deze primaire opleiding gaan er momenteel 6 leerlingen naar het Hoger Beroepsonderwijs (H.B.O.) in Leiden en 12 leerlin gen gaan de INAS-opleiding vol gen. De mogelijkheid is ook aanwezig om jongens op te ne men, aldus Zr. Pidelia, waar voor dan een aangepast spe ciaal programma zal worden samengesteld. De meeste vak ken zoals b.v. „kennis der na tuur" hebben een ruime opzet gekregen, waarin biologie, na tuurkunde en scheikunde als grondslagen fungeren terwijl het bloemschikken en kennis over verzorging van huisdieren als practische toepassingen van dit vak een logisch gevolg hier van zijn. Dit alles is in ver trouwde handen van Mevr. Sommer, waarvan enkele leer lingen bijzonder fraaie bloem- stukjes hadden tentoongesteld. Een scala van mogelijkheden zoals 't werken met klei, teke nen en vrij handwerken en na tuurlijk de bekende bakkunst en zelfs een echte modeshow hiel den de Ter Aarse bevolking op deze dagen vele uurtjes gezellig bezig. LEIDEN Omstreeks één uur vannacht werden de bewoners van het zusterhuis Nieuweroord an de Rijnsburgerweg opgeschrikt dor een gasontploffing, gepaard gaande met brand en een hevige rookont wikkeling op de zesde verdieping. De oefening, want dat was het, werd georganiseerd door de colonne Leiden en omstreken van het Rode Kruis Korps in samenwerking met de bedrijfsbrandweer van het Academisch Ziekenhuis. In een rustig tempo werd na het „brand alarm" met de evacuatie begonnen. Volgens onze fotograaf Henk v. d. Ende, die „toevallig" aanwezig was, kwamen de eerste bewoon sters pas of kwart over één in de hal waar de namen gecheckt wer den. Ondanks de geringe aard van de ontploffing en de vuurhaard, waren er vele slachtoffers te betreuren (zie foto). Deze werden door medisch personeel, in totaal waren zo'n 120 man ingeschakeld, naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. In de toekomst zullen nog meer van dergelijke oefeningen gehouden worden. KVP-Warmond komt niet tot vorming kandidatenlijst WARMOND - Op de vrijdagavond gehouden algemene vergadering van de KVP afd. Warmond ,is niet bereékt wat het bestuur voor ogen had. Het bestuur vond dat onder de huidige om standigheden den groslijst-stem ming niet op zijn plaats was en had al haar leden dit via een brief latan weten. Het voorstel was om via een adviescommis sie eten lijst met kandidaten te Daar de opkomst zeer klein was ging het bestuur er van uit dat haar leden het met deze proce dure eens waren. Verschillende aanwezige leden, waaronder de huidige wethouder Groenendijk, vonden dat de inspraak zo was verdwenen en konden dan ook met het voorstel van het KVP- bestuur niet akkoord gaan. Na een uitgebreide discussie over wel of niet groslijst stmming heeft men toen besloten alle le den opnieuw een brief toe te sturen met daarop de kandida ten op alfabetische volgorde. De leden kunnen dan zelf de lijst van goede volgorde maken en eventueel ndere kandidaten maaaar voren brengen. Deze for mulieren zullen bij de mensen ook weer opgehaaald worden dit om te voorkomen dt er toch weinig kandidatenlijsten ingeel- verd zullen worden. Het bestuur vond het bijzonder vervelend dat haar leden de be langrijkheid van deze vergade ring niet hadden ingezien. Na de laatste verkiezingen van de provinciale staten bleek name lijk dat .op grond van de uit slag. de CDA-fractie de grootste zou worden in de Warmondse raad,' ZWAMMERDAM Met grote belangstelling heeft H.M. de Koningin gistermiddag opnieuw dc werkzaam heden rond de berging van het Romeinse schip gevolgd. Zij liet zich wederom uitvoerig inlichten over de vorderingen die dagelijks in en bij het schip worden gemaakt. De vorstin kon dit keer via een trap tot vlakbij het schip komen, waar zij met interesse de waardevolle vondst gade kon slaan. De koningin werd tijdens haar rondleiding onder meer vergezeld door dc heer Gallas, burgemeester van Alphen aan den Rijn. w LISSE Met een 5-tal bussen van „Het Centrum" te Lisse hebben 229 bejaarden van de RK Bejaardenbond hun voorjaarsuitgaansdag gehad, waarvan men intens genoten heeft. Het was des morgens al direct een belevenis om de grote bloemenveiling te Aalsmeer te be zoeken, waar men op voortreffelijke wijze werd rondgeleid over de hogere balconbanen door de immens grote veilinghallen. Men passeerde de veilingklokken, waar kopers zich in spanning brachten om de naar hun mening juiste prijs af te drukken: Het was een fantastisch mooi gezicht om al die bloemen opgesteld te zien voor de veiling. Na alles geheel bekeken te hebben, werd in het restaurant van de Bloemenveiling de koffie gebruikt „met wat erbij" om daarna een mooie tocht te maken door het Gooi en de lunch te gebruiken in „De Struik" op een kruispunt bij Hoevelaken. Des middags werd de tocht voortgezet en aan het einde van de mid dag werd nog opgestoken in ..De Zoete inval" onder Halfweg-Haar- lem. Zeer voldaan kwam men tegen de avond weer thuis. Op 6 juli gaat de RK Bond met bejaarden op vakantie in Luxemburg. Voor de vakantiereis kan men zich nog opgeven bij Mevr. de Bruin-Weij- ers, Prinsessenstraat 90. Lisse. annex Van Dijk's Ladderbedrijl Roomburgerweg 22-23 Leiden Tel. 01710-21906 Wij zijn van plan het nieuwe seizoen goed te beginnen, en wel van uit onze spiksplinter nieuwe showroom, welke 3 april a s. om 17.00 uur officieel geopend zal worden. Voorschoten De Voorschotcnse I gemeenteraad zal een levend element zijn in de Teleac-cursus voor Burgerschapvorming en hiervoor was een filmploeg aan wezig. Dat was aanleiding voor de nimmer versagende Bond van Huurders en Woningzoeken den (BHW) met een groot span doek op de tribune te gaan zit ten. Door het filmen werd het vergaderen er niet eenvoudiger op, maar tot eer van burge meester Van der Haar kan ge zegd worden, dat hij de raads vergadering In goede banen wist te leiden. De heer Oosterbaan (VVD) stelde al direkt de orde ter discussie en verzocht om het weghalen van het spandoek met de tekst: .Middeleeuws bestuur is ons te duur. Versterk de BHW". De burgemester zag echter geen aanleiding om het spandoek weg te laten halen, hoewel hij een maal verzocht aan een BHW- supporter om wel „z'n mond te houden". Bij het voorstel tot wijziging van de wethoudersbezoldiging vroeg de heer De Klerk Wolters (PCG) naar de financiële consequen ties. Dat gaat de gemeente In 1973 27.039,18 extra kosten per wethouder. De heer Mennema KOUDEKERK Mevrouw van der Linden, echtgenote van de Koudekerkse burgemeester, heeft gister avond in de recreatiezaal van huize „Rhijndaal" een uitstekend verzorgde bazaar geopend. Zij was hiertoe uitgenodigd door de voorzitter van het Stichtingsbestuur de heer Oppelaar. Een zeer actief comi té heeft voor diverse attracties gezorgd, zoals een rad van avontuur. Op de foto geheel links: mevrouw van der Linden. (PvdA) verzocht wel om deze verhoging geen aanleiding te la ten zijn om in september terug te gaan van vier naar drie wet houders. De raad stelde 25.000.- beskik- baar ais voorbereidingskrediet voor de restauratie van het Am- bachts- en Baljuwhuis. Bezwa ren waren er om bij de com missie ad hoe tevens de archi tect als adviseur te laten optre den. Wethouder Esselaar (KVP) deelde mede dat met de wens van de raad rekening gehouden zal worden. De verhoging van subsidie van de Voorschotense koren, harmonieverenigingen en Kunstkring tot een totaalbedrag van 3.450,- zorgde voor een schorsing. In eerste instantie willen PCG en KVP de verhoging pas laten ingaan per 1 januari 1975 omdat er geen financiën zouden zijn. Na een „hartstoch telijk" betoog van wethouder Esselaar (KVP) ging uiteindelijk de raad akkoord. Voorschoten is niet bereid om als nog bijna 120.000,- te betalen voor het verkeers- en vervoers plan voor de Leidse agglomera tie. OEGSTGEEST Ernst Bar- tels, de initiatiefnemer va de actie „Stop de massa-v< gelmoord in Italië" zal op vrijdag 5 april om 20.00 uur een lezing houden in het Wit te Huis te Oegstgeest, Wil helm inapark. LEIDEN In het Groot-Audi torium van de Leidse Uni versiteit heeft prof. dr. P. H. Pott vandaag zijn ambt van buitengewoon hoogleraar aanvaard met het uitspreken van een oratie over „Het museum als sociaal-culturele instelling". LEIDEN De jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt op zondag 31 maart in dc Leonarduskerk aan de Haag- weg een eucharistieviering onder het thema „lijden". Celebrant is pater T. Wol- dendorp en de aanvang is 10.45 uur. LEIDEN Het molenmuseum „De Valk" wordt a s. ma dag weer heropend. Het i seum is tot 15 september te bezichtigen van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. Iedere vierde donderdag van de maand zijn er rond leidingen om 14.00 en 15.30 uur. WARMOND De afdeling To neel van St. Matthias uit Warmond komt op vrjdag 5 en zaterdag 6 april op de planken met het toneelstuk „Een man van adel" van So merset Maugham. De vt stellingen worden gegeven in Het Trefpunt en beginnen om 20.15 uur. Plaatshespre- ken bij P. Wassenaar. Norre- meerstraat 56, Warmond, tel. 01711-3360. VALKENBURG In het Ge meentehuis vond de aanbe steding plaats van de re< structie van een gedeelte van de Voorschoterweg. De laagste inschrijver was firma Roos te Abbenes voor een bedrag van 659.400,- met risicoregeling en voor 696.000,- zonder risicorege ling. TER AAR De jeugdcommis sie van de voetbalvereniging Altior organiseert vanavond de laatste dansavond gehuwde paren van dit win terseizoen. De muziek vnn deze sloavond zal worden verzorgd door „The Joly Ho- kers". „Het Bal" begint 20.00 uur in het Parochiehuis te Langeraar. KATWIJK a/d RIJN, 29 maart, groenten: waspeen p.kist: AI 8.50—12.30; A II 2.60—6.90; B I 13.40—15.70; B II 11,70; C I 7.40—8,70; C II 1.40—2,90. breekpeen p.kst 6,70; rabarber 82—93; uin p.kist 2,50—7,30; witlof 25—1,02, aanvoer waspeen 283.000 kg. HOOGMADE De veehouder ziet zijn Inkomen, afgewogen tegen voorgaande jaren, drastisch verminderen. Gisteravond werd dit tijdens de jaarvergadering van de LTB afdeling in café v.d. Eng te Hoogmade weer eens duidelijk aan de orde gesteld. Het thans gevoerde landbouwbeleid werd door de aanwezigen niet gelukkig geacht gezien de steeds stijgende kosten voor veevoe ders cn materialen, de slechts zeec geringe ver hoging van de melkprijs en door de sterk ver laagde vleesprijzen. Voor de veehouder met zijn 7 daagse werkweek is maar een beschamend laag inkomen weggelegd. Behalve de financiën speelt ook de zogenaamde „veegriep" de veehouders danig parten. Deze griep is enige tijd geleden Nederland binnenge drongen en noopt de mensen tot voortdurende en grote waakzaamheid, vooral omdat deze veeziek te nog niet onder de gezondheidsdienst is opgeno men. De bestrijdingskosten zijn dus voor reke ning van de eigenaar. Ook hierin, hoopt men, zal door het hoofdbestuur verandering worden ge bracht. De gemeentelijke belastingdruk werd door de leden van de afdeling te eenzijdig geacht, aangezien hel eigendom te zwaar wordt belast. Een hoofde lijke aanslag per inwoner achtte men rechtvaar diger. De mededeling van het KVP-bestuur dat gestreefd gaat worden naar een nauwere samen werking, werd zeer gunstig gevonden. Alphen aan den Rijn Zondag JARING WALTA - viool Hij is konsertmeester van het Residentie-orkest JAN VAN DER MEER - piano VINCENTE ZARZO - hoorn Hij Is solo-hoornist van het Residentie-orkest samen vormend het GRATIS TOEGANG voor kinderen t.e.m. 12 jaar GRATIS KOFFIE GRATIS KRÉCHE ZONDAG 31 MAART 1974 12.30 uur DE BRON TOEGANG: f 2,50 N.B.: het Hoorntrio vervangt het Mendelssohn- trio, waarvan de cellist ziek is.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3