Rabobank Q ONTVOERING ZWEEDSE AMBASSADEUR VOORKOMEN GOEDE SFEER BIJ OVERLEG Lof en kritiek voor kabinet-Den Uyl CcidaeSowo/nt Een depositobrief van deRabobank wordt uitbetaald aan toonder. Eurocheque kost f 10,- per jaar Kostbaar schaakbord gevonden Buijsert van C.H.U.: Beleidsprogram in hoofdzaak nodig DINSDAG 26 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Boot of vliegtuig? In Rusland is deze wonderlijke vliegboot ontwikkeld, die zal worden gebruikt voor reddingswerk in ijs-, water- en moeilijk bereikbare gebieden. De gebogen vleugels zijn uitgerust met drijvers. Te water kan de ESKA-1 een snelheid van 50 km bereiken, terwijl met 120 km per uur gevlogen kan worden, op de kracht van een 30 pk motortje, dat de op de romp geplaatste schroef aandrijft. AMSTERDAM Dank zij ee" tip uit de Amsterdamse onderwe reld heeft de justitie bijtijds een ontvoeringsplan kunnen verijde len waarvan mogelijk de Zweedse ambassadeur in ons land, de heer T. B. Hagen, het slachtoffer zou zijn geworden. In verband met deze zaak wor den vandaag twee verdachten voorgeleid aan de rechtercom missaris in Amsterdam. Het zijn de 42-jarige Albert P. (be ter bekend als de brandkastkra- ker Dikke Billie) uit het Lim burgse Schinveld, en de 35-jari- ge C.S. uit Volendam. Dit duo zou de Zweedse ambassadeur hebben willen overbrengen naar een geheime plaats om de in vrijheidsstelling te verkrijgen van Karl Pauksch, de Zuidiira- burgse drugkeizer, die per para chute peppillen heeft gedropped boven Zweden en die daarvoor in dat land een gevangenisstraf van acht jaar moet uitzitten. Vast staat dat de twee verdachten enkele Amsterdamse onderwe reldfiguren hebben willen huren om hun plan tot uitvoering te brengen tegen betaling van en kele tienduizenden guldens. De mannen gingen zogenaamd op het voorstel i, maar waar schuwden ondertussen de justi tie. Dit speelde zich allemaal afgelopen vrijdag af. Onmiddel lijk werd de Zweedse ambassa de in Den Haag onder extra be- waking gesteld, en kwam een landelijke politionele actie op gang om de uitlokkers van de ontvoering (volgens artikel 134 bis van het wetboek van straf recht maximaal strafbaar met 5 jaar gevangenis) te grijpen. De operatie verliep succesvol, want het duo werd gegrepen. De Am sterdamse onderwereldfiguren die waren ingehuurd om de kid napping van de Zweedse ambas sadeur uit te voeren, gaan krachtens hetzelfde artikel 134 bis vrijuit. Officier van justitie mr. Van Renesse gisteravond laat: „Er is immers in feite niets gebeurd." Vijf doden in Ierse familie, rest emigreert BELFAST Een hele familie in de Noord-Ierse stad Belfast heeft besloten hun al jaren door bloeidige twisten verscheurde land te verlaten. In de afgelo pen anderhalf jaar zijn vijf le den van de familie bij aansla gen gedood. Het laatste slachtoffer was de 46- jarige John Hamilton, de enige protestant van de vijf. Hij werd zondag op straat doodgeschoten. De echtgenote van Hamilton lag op dat moment nog in een zie kenhuis met een zenuwschok die zij kreeg toen haar broer acht dagen geleden door sluipschut ters werd vermoord. Nixon krijgt tijd tot vrijdag Washington (UPI) De speciale aanklager in de Watergatezaak, Leon Jaworski, heeft president Nixon tot vrijdag de tijd gegeven om te reageren op een dwangbevel. Hierin eist Jaworski dat het Witte Huis hem materiaal afstaat dat verband houdt met Watergate. In Los Angeles moet de voormalige staffunktionaris van het Witte Huis, John Dhrlichmann voor de rechtbank verschijnen wegens mein eed, in verband met de inbraak bij de psychiater van Dantel Ells- berg. de man die de zogenoemde Pentagon-papers liet uitlekken. Het geheime rapport van de Grand Jury over Nixons rol in de Water- gate-zaak wordt vandaag overhandigd aan de congrescommissie, die overweegt of Nion in staat van beschuldiging zal worden ge steld. ANP-verkiezingsdienst heeft gisteren proefgedraaid voor morgen. De verkiezingsdienst kan voor het eerst in ..eigen huis" aan de Haagse Parkstraat blijven, omdat werken vlak bij de computer niet meer nodig is. |MSTERDAM (ANP) Met in gang van 1 mei gaan de Neder landse banken aan klanten die dat willen, een nieuwe uniform gegarandeerde cheque verstrek ken, de Eurocheque. Deze che que, die tien gulden per jaar gaat kosten, zal als betaalche- Proefdraaien que kunnen worden gebruikt in Nederland, België, Duitsland en Luxemburg. De groene cheque, die kosteloos is, blijft voorlopig geldig. Deze Eurocheque werd al eerder in België en Duitsland inge voerd. Volgens drs. F. P. J. Bakx van de Stichting Bevorde ring Chequeverkeer blijft de groene betaalcheque nog zeker twee jaar geldig. Hij verwacht echter wel, dat het aantal gewo ne betaalpasjes zal afnemen ten gunste van de Eurocheque. Deze cheque hpeft een beta lingsgarantie tot 300 en is bo vendien verzekerd tegen verlies en diefstal. Gesprek Kissinger-Breznjev Rondzweven EEN BEETJE DOOR VRAGENSTELLERS GEDWONGEN heeft pre mier Den Uyl voor de VARA moeten verklaren, wat hij van het CDA vindt. Met Den Uyl's uitspraken behoeft de tegenwoordige re geringscoalitie evenmin op de klippen te lopen als het geval is met waarschuwingen welke Andriessen en Aantjes tijdens de lopende verkiezingscampagne hebben gedaan. Waarop komt de visie van drs. Den Uyl neer? Als de samenwerkende christen-democraten een duidelijk program hebben, is hij bereid hen zijn politieke zegen te geven; een concen tratie als die van het CDA zou dan zelfs voor het politiek bestel in Nederland voordelen kunnen hebben. Maar als het CDA wat blijft „rondzweven" in het centrum, moeten -■de kiezers hun oordeel (wat volgens Den Uyl wil zeggen: hun ver oordeling) maar uitspreken. NU IS MET DEZE UITSPRAAK één belangrijk aspect nog niet dui delijk: heeft drs. Den Uyl bezwaar tegen een centrumpolitiek In het algemeen, of tegen „rondzweven" in dat centrum? In het laatste geval zijn we bereid hem direct gelijk te geven. De toe komst van het CDA staat of valt met het duidelijk program op ba sis waarvan ze een politiek beleid dienen te bepalen. Niet in de eerste plaats relevant is of zo'n CDA straks in de volksver tegenwoordiging met zestig, vijftig of veertig Kamerleden gaat op treden. Relevant is het program dat duidelijk moet zijn in zijn algehele ge richtheid en in zijn praktische consequenties op belangrijke punten. VEEL SOCIALISTEN EN LIBERALEN gaan evenwel priori er van uit. dat de christen-democraten een onduidelijke politiek voeren, wannher ze blijven weigeren de politiek van de VVD of van de Partij van de Arbeid als richtsnoer van de eigen politiek te aanvaarden. De VVD spant zich vooral de laatste maanden intensief in om aan nemelijk te maken dat Wiegel zich als eün typisch politicus van het midden opstellen wil. Zou dat waar zijn, dan is de belangentegen stelling bij de liberalen onderling beslit niet kleiner dan die welke door hen vaak de KVP en de anti-revolutionairen aangewreven Elementair voor de christen-democratische politiek is: vooruitstre vende politiek voeren zonder de dwang om oök de polarisatie te attn- vaarden. Wie dat „zweven" noemt, moet dat maar doen, doch dient tevens te erkennen, dat „politieke duidelijkheid" zowel bekrompen als reëel uitgelegd kan worden. Weeroverzicht MOSKOU (DPA) De Amerikaanse minster van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren na een gesprek van drie uur met de Sovjet-partij leider Leonid Breznjev er de nadruk op gelegd dat beide partijen vastbesloten zijn bestaande binder nissen uit de weg te ruimen om tot verbetering In de Sovjet-Amerikaanse betrekkingen te komen. Tijdens een diner zei Kissinger dat de twee jaar geleden begonnen „periode van samenwerking aan sterkte heeft gewonnen en wordt voortgezet. Voor dat gesprek, waaraan ook minister van bui tenlandse zaken Gromiko deelnam, had Brezn- jeV zich in gesprek met journalisten optimistisch uitgelaten over de stand van zaken bij de bespre kingen ter beperking van de strategische kernwa pens (Salt). Breznjev had kritiek op het langzame tempo van de veiligheidsconferentie in Genève. „Er zijn ontspanningstegenstanders" die thema's ter sprake brengen die niets met ontspanning te maken hebben, aldus de Sovjet-leider. Gisteren had nog een tweede gesprek plaats. In to taal hebben Kissinger en Breznjev die dag acht uur geconfereerd. Volgens woordvoerder Vest van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken „vond iedereen de sfeer buitengewoon hartelijk en vriendelijk." ROTTERDAM De politie In Rotterdam heeft gisteravond het schaakbord en de daarbij beho rende stukken, dat het afgelo pen weekeinde uit een woning in de Maasstad werd gestolen, teruggevonden. Het één bij één meter grote bord en de koffer met de kostbare stukken werden aangetroffen in een zij-ingang van de Sint Lau- renskerk. Van het schaakspel, dat een waarde heeft van 12.000. be staan slechts drie exemplaren in de wereld. Het symboliseert de slag bij El Alamein in 1943 tussen Montgomery en Rommel. Beide grootmeesters op het slagveld zijn verbeeld in de ko ningen van het schaakspel. regering heeft haar plannen en maatregelen op tafel gelegd om de Nederlandse economie een duw in de rug te geven; En aat ik beginnen met een woord van lof. Het kabinet heeft het zo het vat gegoten, dat de aagst- en lagerbetaalden zoveel nogelijk worden ontzien. Daar aan werd het eerste gedacht. Ik rind dat een goede zaak. Dat n de opzet van de regering )m de lasten van energiecrisis inflatie (denk aan de gewel- lige prijsstijging van olie) eer- ijk onder ons volk te verdelen, arnaast heb ik ook kritiek op t kabinet. Zaterdag schreef ik Uw krant dat delen van de niddenstand, met name in de- ailhandel, ambacht en de hore- :a-sector, voor zware opgaven tomen te staan. U moet daarbij ledenken dat er voor loontrek- enden een loongarantie bestaat at 17.500 gulden, terwijl kleine telfstandigen geen inkomensga- atie tot dat bedrag kennen. Ik leb toen ook in in Uw krant ge- chreven hoe de middenstand. Ie zelfstandigen geholpen zou- len moeten worden, ndaag vraag ik Uw aandacht oor de moeilijkheden waarvoor middengroepen komen te taan. Te eenzijdig wordt gewe zen op de belastingverlichting, die toch ook voor de midden groepen geldt, zij het in verhou ding minder dan voor de lager betaalden. Te vaak wordt over het hoofd gezien, dat de inko mensstijging die middengroe- pers krijgen, scherp progressief wordt belast, zodat het totale resultaat van de regeringsplan nen en - maatregelen al bij in komens beneden de 20.000 gul den negatief wordt. Deze mate van inkomensnivellering vind ik te fors. Wat gaan wij nu doen? De beste methode is vprandering te bren gen in de belastingplannen van de regering. Het is onze bedoe ling het „inkomensdraaipunt", waarboven het reële inkomen achteruitgaat, wat naar boven te krikken. Wij zullen proberen voor de middengroepen, hetzij voor 1974, hetzij voor 1975. het zij voor beide jaren, op belas tinggebied iets te gaan doen. Eerder heb ik al. op de KVP- manifestatie van 16 maart j.l. te Den Haag, de „happening" in het Congresgebouw, gezegd dat in elk geval in 1975 een inflatie correctie moet worden toege past. Een mogelijkheid voor verlichting van de moeilijkhe den van de middengroepen op dit moment zou kunnen zijn het naar voren halen van stukjes inflatiecorrectie. Dat zou boven dien het voordeel hebben dat die operatie komend najaar ook minder trubbels te zien zal ge ven. Wij zijn tevreden over het beleid van het kabinet voor de laagst betaalden. Wij hebben kritiek op het beleid voor zelfstandigen en middengroepen. Daarin ziet U iets van het volkspartij-karak ter van de KVP. Wij willen iets betekenen voor alle lagen van ons volk. midden in 'ons volk staan en van daar uit midden in de roos mikken. MR. F. ANDRIESSEN VOORZITTER K.V.P.—TWEEDE KAMERFRACTIE Hmm Een aantrekkelijke spaarvorm waarbij het niet meer nodig is om geld voor langere tijd vast te zetten om aan een hoge rente te komen. Daarbij komt nog dat het tegoed tussentijds opvraagbaar blijft. Depositobrieven zijn er in bedragen van f 1.000,- en f 5.000,-. De volle looptijd is twee jaar, waarbij uw rente elk half jaar stijgt. Zo levert een depositobrief van f 1.000,- u na twee jaar f 1.150,- op. Bekijk onderstaande tabel maar eens: Per f 1.000,- storting wordt aan rente vergoed en ontvangt u bij opvraging dus dat is een rente per jaar van na 6 maanden na 12 maanden na 18 maanden na 24 maanden f22,50 f 32,50 f 42,50 f 52,50 f 1.022,50 f 1.055,00 f 1.097,50 f 1.150,00 4'/,% 5'/,% 6%% r/,%' (op basis van samengestelde interest 7Vi%). Uw Rabobank kan u haarfijn alles vertellen over de voordelen van deze veilige spaarmethode. zo no«m«n zich voortaan Raiffaisanbankan an Boaranlaanbankan -$- zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in mlllibaren cd£ opklaringen hagel ■*-*■ warmtefront H hoge-drukgobied bewolking -f» sneeuw -r-r kou-frcnt L lage-drukgebiod flfft regen Z2. onweer windrichting verplaatsogsrichting De Bilt In de algemene circula tie komt morgen weinig veran dering. Deze wordt bepaald door een groot gebied met hoge barometerstanden, dat zich uit strekt van Scandinavië over Po len naar de Zwarte Zee, en een vore van lage luchtdruk boven Frankrijk en Zuid-Duitsland. De lucht, die door de oostelijke stroming wordt aangevoerd is vrij droog. Ook morgen zal de temperatuur weer tot een graad of twintig oplopen, waarbij zich enkele stapelwolken kunnen ont wikkelen. Een depressie voor de kust van Portugal veroorzaakt op het Iberisch Schiereiland en langs de Rivièra veel bewolking en enkele buien. Vooruitzichten voor donderdag: zacht weer met plaatselijk een bui. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 9. Min. Temp. om streeks 7 graden. Max. Temp. omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. WEERRAPPORTEN Amsterdam Lie Bilt Deelea Eeldo Eindhoven Brussel Frnnkfort Helsinki InnsbrUck Kopenhagen Luxemburg M.'idrld Mnlnga Parijs Roma Spilt onbew. regen gch, bew Van een onzer verslaggevers. Katwijk Alleen als er werkelijk onoverbrugbare verschillen be staan, mag een politieke partij uitgesloten worden van college vorming. Dat heelt de Zuidhol landse gedeputeerde ir. N. Buij sert van de CHU gisteren in Katwijk gezegd op een verkie zingsbijeenkomst van zijn par tij. Hij meent dat er na afloop van de verkiezingen een programma moet worden opgesteld voor de werkwijze van het college van Gedeputeerde Staten in de eerstkomende vier jaar, en dat dit programma door zoveel mo gelijk partijen moet worden vastgesteld. Na de verkiezingen moet men al les in het werk stellen om een beleidsprogramma te maken dat door alle grote partijen on- derschreven kan worden. „Daarvoor zal ik mij inzetten ook als mijn GS-zetel op het spel staat" aldus de heer Buij sert. Ook wanneer een grote partij buiten het ooilege moet worden gehouden, moet het col lege zoveel mogelijk rekening houden met de uitgesloten groep, meent de CHU-gedepu- teerde. Hij sprak verder zijn verontrus ting uit over het streven van de PvdA om overal in Nederland te komen tot meerderheidscolle- ges van B en W en van GS. „Een gevaar voor de „democra tie", aldus de heer Buijsert. Hij voegde daar overigens wel aan toe dat ook hij het ongewenst vindt om een dagelijks bestuur van een gemeente of een pro vincie te vormen wanneer niet voldoende vaststaat dat er vol doende interne samenhang is om een werkelijk beleid te voe ren. Daarom ook sprak hij zich uit voor het na de verkiezing maken van een beleidsprogram in .hoofdlijnen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9