Thuisdialy se slecht van de komt grond Unie hoger personeel: inkomens van f25.000 2,5 pet achteruit Winkeldiefstal geen typisch vrouwendelict VOORSTEL TIJDELIJKE REGELING DENNENDAL Ondanks belangrijke voordelen: Minister Van der Stee: Duitse grens niet dicht voor tuinbouwprodukten Pikeur laat paarden '•'hongeren r 1974 nar** - LEIDSECOURANT PAGINA 7 I' deze eelge- e-col- u toe opge- deze chrls- :even- r het -ocent r het ocent ;anda. ift de UTRECHT De resultaten van de kunstnierbehandeling thuis - de zogenaamde thuisdialyse - zijn in Nederland en in het bui tenland goed. Dat zegt dr. P. van der Zouwen, die vanmiddag op dit onderwerp promoveerde tot Doctor in de Geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij brengt in zijn proefschrift verslag uit over de behandeling van de eerste 26 patiënten van 1968 tot 1970. (Van correspondent) van het opleidingscentrum te vreden zijn gaat de patient thuis dialyseren. Dit geschiedt driemaal per week gedurende acht uur 's nachts. Door de au tomatische bewaking kan de pa tient tijdens de behandeling sla pen. Voor bevoorrading met materialen, nabehandeling en controle blijft hij onder behan deling van het opleidingscen trum, waarop hij in geval van problemen kan terugvallen. Zo kan hij ook tijdens de dialyse Desondanks komt de thuisdialyse altijd telefonisch advies vragen. maar moeilijk van de grond. berekening van de kosten van gedaan wordt, zegt dr. Van der dialyse in het ziekenhuis blijkt Zouwen. in 1973 555 per behandeling no- Volgens berekening komen er in dig te zijn. „Dit is per jaar 58.000 gulden bij tweemaal per week dialyse. Voor thuisdialyse was dit 42.000 en 50.000 gulden hij driemaal per week dialyse. De eenmalige inrichtingskosten van de diaiysekamer thuis zijn relatief gering, ongeveer 6.000 gulden. De thuisdialyse is als volgt opge- De thuisdialyse heeft in zoverre zet: de patient wordt drie vier maanden opgeleid om zelf de apparatuur te bedienen en de behandeling uit te voeren. Intus sen wordt een kamer in zijn huis voor de thuisdialyse inge richt. Als de patient en de staf voordelen boven de kunstnierbe handeling in het ziekenhuis, dat de patient frequenter behandeld kan worden en dat hij actiever betrokken is bij het gebeuren. Daarnaast zijn er niet onbelang rijke financiële .voordelen. Bij Nederland kent slechts twee op leidingscentra. Er zouden er zelfs dan nog zes nodig zijn, wanneer het aantal transplanta ties zou verdubbeld worden. Ge brek aan interesse bij de inter nisten, gebrek aan personeel en gebrek aan geld zijn de redenen dat er nog maar zo weinig aan Nederland per jaar 438 nieuwe patiënten voor behandeling met dialyse en transplantatie in aan merking. Leeftijdsgrenzen zijn eigenlijk niet meer geldig. Daartegenover staat dat er in Nederland in feite slechts 260 patiënten behandeld kunnen worden. Er zijn dus nog steeds te weinig dialyse- en transplan- tatiemogelijkheden in Neder land. Van de 438 nieuwe patiën ten per jaar zouden ongeveer 278 getransplanteerd kunnen worden en 160 niet. In 1973 wer den er 127 transplantaties ver richt. Dus nog veel te weinig. De rest die dan met dialyse be handeld zou moeten worden, komt slechts mondjesmaat aan bod. UTRECHT (ANP) Rekening De unie dringt er bij de politieke 2 lamme- slachtrun- x. schapen SPECIAAL NU OOK COLA EN UR EENHEERLUKE CITRUSDRANK Universiteiten mogen geld geven aan ontwikkelings landen :LFT (ANP) Volgens staats secretaris Klein (Onderwijs) mogen universiteiten wel dege lijk met geld of materiaal steun verlenen aan ontwikkelingslan den. Deze hulp is mogelijk voor irojecten. Alleen bij algemene acties mogen de universiteiten niet zo maar geld of materiaal I Seven, aldus de staatssecreta ris. Hij zei dit gisteren op een symposium over universitaire ontwikkelingssamenwerking in Öelft. latssecretaris Klein reageerde tiermee op opmerkingen van nr. P. van Tongeren van de "iversiteit van Amsterdam en een pamflet van de TH Ift. Daarin werd veronder- ild dat de staatssecretaris 'erboden had onderwijsgeld [oor apparatuur voor ontwikke- ingslanden te besteden. - nister Pronk (Ontwikkelingssa- menwerking) zei op het sympo- •QC. enz. 'um dat de aandacht voor e ontwikkelingssamenwerking erschuift. De universiteiten lo- van 80 watt oi' voorop bij de veel meer po- speakerbo.cn itieke benadering van de ont- eDnve-in'sï\ow! rikkeüngssamenwerking, aldus n. Ie minister. Deze nieuwe bena- lering is volgens hem van veel 'aarde voor een nieuw ontwik- J telingsbeleid. houdend met de verhoging in de ziektekosten en de pensioenpre mie, gaat een werknemer met een inkomen van 25.000 er df.t jaar niet 0,7 maar 2,5 procent in koopkracht op achteruit. De Unie van beambten, leidingge vend en hoger personeel zegt dit in een commentaar op de beslis sing die de regering heeft geno men over het arbeidsvoorwaar- - denbeleid. De regering heeft volgens de unie BLHP ten onrechte de machti- gCngswet gehandhaafd: er is geen sprake meer van een olie crisis. De inflatie kan volgens haar ook geen reden zijn, omdat het inflatiepercentage al enkele jaren hoog Is, zonder dat mand om een geleide loonpoli tiek vroeg. Het mislukken van cao-overleg of arbeidsonrust kan ook geen argument zijn, aangezien er voor nog geen en kele cao overleg is gevoerd over de primaire arbeidsvoor waarden. De unie BLHP vergelijkt het inko mensbeleid van de regering met de oorspronkelijke nota arbeids voorwaardenbeleid 1974 van de vakbeweging. Ze constateert dat de regering de ..aftopping' van de prijscompensatie voo inkomens boven de 35.000 niet heeft overgenomen en dat de initiële verhoging van 2,5 pro cent volledig is vertaald i nominaal bedrag 45 maand voor iedereen). De belastingmaatregelen komen ook vooral de laagstbetaalden ten goede, aldus de Unie: het is duidelijk dat de werknemers met een inkomen tussen de 17.500 en 35.000 het kind van de rekening worden. Met name deze groep werknemers betaalt het gelag van de nivellerings- drang van de regering." De Unie BLHP ziet hierin de zo veelste aanslag op deze catego rie werknemers die als het op betalen aankomt in de politiek voor vol wordt aangezien, maar die als het om inspraak of be langenbehartiging gaat door de meeste politieke partijen wordt vergeten. Volgens de Unie heeft de overheid net het rech'. de macht die haar tijdens de oliecrisis is ge geven, nu te gebruiken om „haar twijfelachtige dogma's op het terrein van het maatschap pelijk gebeuren door te voe- partijen op aan, de belasting maatregelen vaa de regering via verlaging van de heffings percentages van de eerste vier schijven in het belastingtarief zodanig te wijzigen, dat ook de koopkracht van de werknemers met een inkomen *ussen de 17.500 en 35.000 herhaal tus sen de 17.500 en 35.000 dit jaar gehandhaafd blijft. BB-wagen kantelt: 16 gewonden WIERINGERMEER Tien per sonen zijn ernstig en zes licht gewond geraakt, toen de bestel auto van de BB waarin zij zaten gistermiddag in de Wiertnger- meer een aantal keren over de kop sloeg. De mannen hadden juist een oefening achter de rug en waren op weg naar huls. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur, die alleen bij oefenin gen de wagen bestuurt, vermoe delijk bij een uitwijkmanoevre de macht over het stuur kwijt raakte en in de berm terecht kwam. De inzittenden vlogen naar buiten door het linnen dak, dat was gaan scheuren. De gewonden zijn overgebracht naar het gemeenteziekenhuis in Den Helder. Minister Van de Stee van Landbouw (midden) verzekerde gisteren op een persconferentie in Den Haag dat de Duitse grenzen niet voor Nederlandse tuinbouwprodukten gesloten zullen worden. Links: de directeur-generaal voor de Landbouw en Voedselvoorziening A. de Zeeuw. Rechts: de directeur voor lichting en externe betrekkingen van het ministerie E. Denig. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw) is niet bang dat de Duitse bondsregering de grens voor Nederlandse tuin bouwprodukten zal sluiten. Van de zijde van Duitse tuinbouwor ganisaties is op sluiting van de grens voor Nederlandse tuin bouwprodukten aangedrongen vanwege de slechte concurren tiepositie die de Duitse tuinbouw inneemt binnen de EEG en ln het bijzonder ten opzichte van Nederland. De heer Van der Stee verklaarde gisteren in Den Haag, naar aan leiding van het in het afgelopen weekeinde afgesloten landbouw- beraad in Brussel, dat ook hij op de hoogte was van de wens van de Duitse tuinders, maar dat hij zich niet kon voorstellen dat de regering van Willy Brandt tot een dergelijke maat regel zou willen overgaan. Wan neer zoiets gebeurt, betekent dat een volledige Ineenstorting van de landbouwmarkt in de EEG, aldus Van der Stee. Ik heb er dan ook geen enkele vrees over, zo voegde hij er aan toe. Hij noemde de uitslag van het landbouwberaad in Brussel zeer positief. De heer Van der Stee toonde zich vooral gelukkig, dat men in staat is gebleken de Britten zonder geforceerde mid delen toch aan de EEG-markt gebonden te houden. De minis ter zei tenslotte, dat hij uiter mate verheugd was dat het landbouwberaad dit keer zo vroeg in de avond afgelopen was. in tegenstelling tot andere jaren, toen men er een gewoon te van maakte de hele nacht door te vergaderen. Het is een statement voor de sfeer in de landbouwraad. We zijn er op een acceptabele wijze uit geko men, zonder dat er gesproken kan worden van overwinnaars of van overwonnenen, aldus mi nister Van der Stee. Kostbaar masker gestolen MAARSSEN Uit de kunsthan del Galerij Herteveld te Maars- sen (U) is een masker verdwe- nen, dat afkomstig is van het volk de Bataks op Sumatra. Het is van hout en met koper besla gen en 150 jaar oud. Volgens de eigenaar is de waarde 50.000. Er zouden naar hij meent slechts twaalf van dergelijke maskers op de wereld zijn. Van daar dat hij het onverkoopbaar noemt. De eigenaar heeft de diefstal gistermiddag ontdekt. Jordaans blad steunt Nederland AMMAN (AFP) Het Jordaanse weekblad „Amman al Massa" verwijt de Arabische olieprodu cerende landen het olie-embargo tegen Nederland gehandhaafd te hebben hoewel Nederland geen wapens aan Israël heeft gele verd. Nederland heeft Israël alleen maar morele en verbale steun gegeven, terwijl de Verenigde Staten en West-Duitsland olies gedaan hebben om de militaire suprematie van de joodse staat te handhaven, aldus het Jor daanse blad. Overstromingen in Brazilië: CUIABA Overstromingen in en kele Braziliaanse staten hebben het leven van 50 mensen geëist en 7.000 dakloos gemaakt. Onder de slachtoffers zijn 13 men sen. van wie 9 kinderen, die tij dens het weekeinde omkwamen bij een botsing tussen twee schepen die ir de staat Mato Grosso mensen aan het redden waren. In de staat Ceara zijn bovendien 5000 mensen geëva cueerd. Benoeming DEN HAAG Per 1 mei is tot directeur gebouwen, werken en terreinen van het ministerie van defensie benoemd kolonel W. J. H. Cortenraad uit Wassenaar. Hij volgt in deze functie gene- raal-majoor B. E. J. Mijjer uit Leiderdorp op die wegens het bereiken van de 55-jarige leef tijd de militaire dienst met eer vol ontslag zal verlaten. Kolonel Cortenraad, die 51 jaar is, is op dit -moment ~'aatsver- vangend directeur gebouwen, werken en terreinen. De Keukenhof heeft zich in lentetoooi gestoken. Niet alleen in de kassen maar ook op de koude grond tonen de bloemen hun kleurenpracht. Vandaag heeft koningin Juliana het nieuwe seizoen van Keu kenhof geopend. DEN HAAG (ANP) Diefstal In warenhuizen blijkt geen typisch vrouwelijk vergrijp meer te zijn. De Nijmeegse criminoloog. lagen van de bevolking afkom stig zijn. Het grootste aantal winkeldieven wordt op zaterdag aangehouden. drs. J.P.S. Fiselier, heeft uit Snoepgoed is het enige artikel, den. Maar het lijkt drs. Fiselicr enigszins overtrokken daaruit een belangrijke toename van het aantal jeugdbendes af te lei- een onderzoek ln drie stedelijke filialen van een groot waren huisconcern ontdekt dat het aandeel van vrouwen in winkel diefstal zelfs kleiner ls dan dat van de mannen. Tweevijfde deel van de in het onderzoek betrok ken winkeldieven waren vrou wen en meisjes, drievijfde deel waren mannen en jongens. Het aantal mannelijke dieven blijkt met het stijgen van de leeftijd terug te lopen. De jongens (tot 18 Jaar) waren met tweevijfde in de meerderheid. Het onderzoek van drs. Fiselier staat beschreven in een brochu re die onlangs in de serie Nij meegse cahiers voor criminolo gie is uitgekomen. Met enig voorbehoud concludeert drs. Fi selier dat winkeldieven uit alle dat jongens, meisjes, mannen Het bedreigen met straffen vaa en vrouwen in gelijke mate ste len. Bij andere artikelen zijn er veelbetekenende verschillen: jon gens stelen vaker speelgoed, schrijfwaren en hobbyartikelen, meisjes vaak parfum en bijoute rieën. Mannen stelen vaker grammofoonplaten dan vrouwen en vrouwen stelen vaker kle ding. levensmiddelen, huishou delijke artikelen, bijouterieën en parfum. Volwassenen blijken voor hogere bedragen te stelen •dan jongeren. De meeste winkeldieven zijn gele- genheidsdieven, vermoedt drs. Fiselier. Het aantal winkeldief stallen waarbij twee of meer aangehouden daders gezamen lijk optreden is tussen 1967 en 1970 wat sneller toegenomen dan het aantal solo-diefstallen. winkeldiefstal zal volgens drs. Fiselier weindg algemeen of- schrikkende werking hebben en ook blijkt dat de afzonderlijke daders niet meer of minder op nieuw stelen naarmate hun 6traf hoger of lager was. Overi gens wordt momenteel op de duizend winkeldieven vermoede lijk slechts een honderdtal ont dekt. En van die honderd wor den dan tenslotte 16 winkeldie ven veroordeeld. Doorslagge vend is de kans om te worden betrapt. Het zou aanbeveling verdienen, aldus drs. Fiselier, dat winkeldiefstal wordt afge handeld door simpele annhou- ding van de dief, waarbij de be drijfsrecherche werkt volgens richtlijnen en onder controle van de politie. ANKARA (Rtr.) De verzeke ringsmaatschappij waarbij de op 3 maart nabij Parijs veron gelukte DC-10 van de Turkish Airlines en de passagiers verze kerd waren, zal een bedrag van ruim 70 miljoen gulden te beta len krijgen. Naar Mehmet Zeki Akin, presi dent-directeur van de Ray Insu rance Company, na overleg in Londen met de herverzekeraars Verzekering betaalt voor slachtoffers Turkse DC-10 heeft meegedeeld, zal voor dc verloren gegane DC-10 een be drag van 55 miljoen worden uit gekeerd en aan de nabestaan den van de omgekomen 334 pas sagiers een bedrag van 55.000 gulden per slachtoffer. Buiten de twaalf leden van de beman ning. die niet onder deze rege ling vallen, bevonden zich aan boord 200 Britten. 48 Japanners, 42 Turken en 44 mensen van verschillende nationaliteiten. UTRECHT (ANP) - De door staatssecretaris Hendriks in verband met het conflict op de zwakzinnigeninrichting Den nendal van de Willen Arntsz- stichting benoemde commis- sle-Langemeijer heeft alle be trokkenen een tijdelijke rege ling voorgesteld om uit de pro blemen te komen. Een van haar vijf voorstellen is, dat de zeven stafleden die op 1 fe bruari op staande voet door het W.A.-bestuur zijn ontsla gen, weer in hun oude functie; terugkeren. De commissie-Langemeijer stelt voor, de taak en bevoegd heden van het bestuur van de Willem Arntszstichting ten aanzien van Dennendal gedu rende zes maanden te laten uit oefenen door een tijdelijke be stuurscommissie. In deze bestuurscommissie zouden drie niet-demissionaire leden van het W.A.-bestuur zit ting moeten hebben (er zijn er op het ogenblik maar twee, maar provincie en gemeente zijn druk bezig met een aan vulling van het W.A.-bestuur). Verder zou er ten lid moeten worden aangewezen door de „officiële" ouderorganisatie en een door de ouders die zich hebben gegroepeerd rond de heer L. S. Speijer in Den Haag. die een campagne heeft gevoerd tegen evacuatie van Dennendal-pupillen. Tenslotte zouden ook de perso neelsleden die achter „Nieuw Dennendal" (van de ontslagen directeur Drs. "arel Muller en de eveneens ontslagen zeven stafleden) staan en niet tot die groep behorende personeelsle den elk een lid van de be stuurscommissie moeten aan wijzen. Deze vertegenwoordi gers mogen zelf geen (ex)-per- soneelslid van Dennendal zijn. Als een groep ouders of perso neelsleden of het W.A.-bestuur bezwaar maken tegen een kan didaat -van de ouders of het personeel voor de bestuurs commissie zal de "ommissie- Langemeijer in overieg met de betrokken groepen zelf iemand anders aanwijzen. ROLDE De rijkspolitie in Rolde heeft zondagmiddag zes ren paarden in beslag genomen van een p'keur uit Nijlande. De die ren werden zeer vermagerd op een kaal stuk land zonder voed sel aangetroffen. „Het was bar en boos" zegt de wachtmeester, die de dieren in opdracht van de Officier van Justitie in Assen in beslag heeft genomen. Een van de paerden is overleden. De overige vijf genieten nu een goede verzorging. Sassanieden Het Genootschap Prinses Anne van Engeland heeft gisteren een bezoek gebracht aan de drie r Nederland-lran organiseert op dinsdag 26 maart om acht uur 's avonds in „Het Oude Hof" aan de Molenstraat 27 in Den Haag een lezing met dia's. i die vorige week schot- wonden hebben opgelopen tijdens de actie waarmee zij de ontvoering buiten Buckingham Palace voor- kkwamen. In het Westminster ziekenhuis in Londen sprak prinses Anne geruime tijd met haar lijfwacht, inspecteur James Beaton, die tijdens de ontvoeringspoging bij haar in de auto zat.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7