telefoontjes! Voor jongens van 8-15 jaar. Snelle hemden voor brutale prijsjes. Gereformeerde synode over discriminatie in Afrika en Sovjet Unie Een boek voor de overledenen INDONESISCH THEATER NAAR NEDERLAND KERK EN WERELD KORTE METTEN Maartje van Tijn: Ik leef nog" MARKTEN E* PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 26 MAART 1974 De generale synode van de ge reformeerde kerken, die deze week in Lunteren vergadert, is voorgesteld uit te spreken dat er geen doorslaggevende be zwaren meer zijn om zich te stellen achter het anti-racis- me-fonds van de Wereldraad van Kerken. Het voorstel wordt gedaan aan het slot van een zeer uitvoerig rapport, dat de leden van deze synode hebben ontvartgen over dit fonds. Het verschaft de sy node een grote hoeveelheid in formatie over de activiteiten, die de Wereldraad van Kerken de laatste jaren heeft verricht met betrekking tot de rassen discriminatie in de wereld. Daarbij valt het accent op Afrika en met name op Zuid- Afrika, maar ook wordt in het rapport aandacht gegeven aan de vervolging van mensen om hun geloof in communistische landen. Het wordt met name wat be- treftvde Sovjet-Unie van belang geacht dat de kerken contact opnemen met de ambassade van de Sovjet-Unie en probe ren in een onderhoud met klem van argumenten te wij zen op het onjuiste van het beknotten van het verlangen Christus in het kerkelijk leven en in het openbaar te belijden. Aan de synode wordt voorge steld na te laten gaan op wel ke wijze financiële steun kan worden verleend aan slachtof fers van discriminatie. Dat zou kunnen via het speciale daar voor door de Wereldraad van Kerken gevormde fonds. De gereformeerde kerken in Ne derland zouden van hun gevoe lens met betrekking tot de ras senverhoudingen in d-e wereld kennis moeten geven aan ker ken, waarmee een nauwe verwantschap bestaat en die vrijwel dagelijks met rassen problemen in aanraking komen. Opgemerkt wordt dat er in Zuid-Afrika kerken zijn, die de politiek van gescheiden ontwik keling steunen. In de gesprek ken met die kerken van gere formeerde confessie moet. al dus het rapport, krachtig tegen die steun stelling worden geno men en dat zal ook moeten ge beuren in de Gereformeerde oecumenische Synode. Aan de synode wordt voorge steld zich kritisch te bezinnen op de problematiek van discri minatie in Oosteuropese lan den, onder meer aan de orde gesteld in een open brief aan dr. Blake, vroeger secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken aan de gerefor meerde kerken in Nederland. Het rapport is niet tot een ver oordeling van de investeringen gekomen. De synode wordt voorgesteld uit te spreken dat zij inzake buitenlandse investe ringen in Zuidelijk Afrika voor wat het aandeel van het be drijfsleven betreft niet de in vestering maar daadwerkelijk geprogrammeerde hervorming ziet als een weg, waarlangs de apartheidspolitiek kan worden bestreden en radicale gerech tigheid kan worden gereali seerd. Er wordt aan de synode voor gesteld bij het Nederlandse be drijfsleven, voor zover het be langen heeft in Zuidelijk Afri ka, erop aan te dringen alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de discriminatie in de arbeidsvoorwaarden tussen blanken en niet-blanken tegen te gaan en in deze geest een bericht te schrijven aan de georganiseerde Nederlandse werkgevers,en werknemers Het rapport acht de kwestie rond de emigratie vrij inge wikkeld. De synode wordt voorgesteld hierover contact op te nemen met de Christelijke Emigratiecentrale, het Christe lijk Nationaal Vakverbond en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Zaligverklaring geen demonstratie tegen reformatie Liborius Wagner stamt uit een „voorbeeldige protestantse fa milie" aldus Paus Paulus bij de zaligverklaring van deze Duitse priester van protestant se afkomst, die in 1631 werd vermoord in de verwarring van de dertigjarige oorlog, toen hij weigerde Lutheraan te worden. De paus benadrukte dat deze zaligverklaring niet bedoeld is als een katholieke demonstra tie tegen de reformatie of als éen aanleiding tot een nieuw twistgesprek. Veeleer zag hij de nieuwe zalige als een voor beeld voor allen en een uitno diging tot verzoening en broe derschap. Ruim vierduizend pelgrims waren voor deze gelegenheid uit de bondsrepubliek naar Rome gekomen. De actie „loket 1001" ter gelegenheid van het veertigja rig jubileum van de zusters augustinessen van Sint Monica te Hilversum (giro 121508) heeft al meer dan honderddui zend gulden opgebracht. Het geld is bestemd voor het leni gen van de nood van mensen, die bij de verschillende sociale diensten tussen wal en schip vallen. Verwacht wordt, dat de uiteindelijke opbrengst rond de anderhalve ton zal liggen. Acht van de twaalf leden van de groep van christenen, die in november en december in Portugal zijn gearresteerd zijn tegen een borgtocht vrij gelaten. Vier leden van de groep, een beweging van chris tenen, die in Portugal naar vrede via geweldloze actie streeft en naar de vorming van een Portugese afdeling van de pauselijke commissie „Rechtvaardigheid en Vrede" zitten nog in de gevangenis. De acht vrijgelatenen hebben laten weten dat zij tijdens hun gevangenschap gefolterd zijn. Het Franse katholieke tijd schrift „Informations Catholl- ques Internationales" is als ge volg van de stijgende papier en drukkosten en dalend abon nementenaantal in financiële moeilijkheden gekomen. In een hoofdartikel in het jongste nummer vraagt de hoofdredac teur de lezers om een intensie ve abonneewerving om het voortbestaan van het blad mo gelijk te maken. De bisschop van Rotterdam heeft in overleg met de provin ciaal eervol ontslag verleend aan pater A. J. M. van Dorst s.d.b. als kapelaan van de pa rochie H. Jeroen te Den Haag, wegens zijn vertrek naar het aartsbisdom. In een verklaring gericht aan paus Paulus protesteert een groep Nederlanders tegen de ontheffing uit het ambt van kardinaal Mindszenty, die zij „het laatste symbool en bol werk van het kleine, verdrukte en ten dode gedoemde, naar vrijheid snakkende Hongaarse volk" noemen. „Het is Uwe Heiligheid niet toegestaan om zo een man te. laten vallen" zegt de verklaring, die is on dertekend door gen. maj. dr. M. Broekmeijer, P. Ego van het Oud-Strijders Legioen, mevr. A. Olsthoorn-Van Woe- sik van de Hulpactie voor Hon garije, mevr. A. Thomeer, rec tor F. Allard, Ch. Manders dr. W. J. A. Visser en H. Pors, vi- ce-voorzitter Kon. Verbond van Ondernemers. Men vraagt ad hesie op postbus 27, Den Haag. Weer conflict in Mozambique rond missionarissen Het Vatikaan heeft officieel nog geen stelling genomen in- 'zake de uitwijzing van zeven missionarissen uit Mozambi que. Wel verklaarde woord voerder prof. Alessandrini het „smartelijk en zorgwekkend" te vinden dat een missiege bied, dat reeds een sterk pries tertekort heeft, opnieuw van missionarissen wordt beroofd. Sinds enkele dagen bevindt de pauselijke nuntius in Portugal, Aartsbisschop Sensi, zich in Mozambique om te proberen het conflict bij te leggen. Mgr. Sensi reisde via Rome waar hij in het Vatikaan overleg heeft gepleegd. Aanleiding tot de uitwijzing zou zijn geweest de weigering van de vooruitstrevende bis schop van Nampura (Noord- Mozambique) mgr. Manuel Vierio Pinto, en zijn priesters om Portugese subsidie te aan vaarden. De officiële reden van de uitwijzing is echter, dat de zeven missionarissen steun zouden hebben verleend aan de bevrijdingsbeweging „Freli- Onlangs hebben de bisschoppen van Mozambique in een her derlijke brief opgeroepen om een eind te maken aan rassen discriminatie, haat en wraak zucht. De oorlog tussen Portu gal en Afrikaanse guerrillatroe pen die al tien jaar duurt, heeft volgens de bisschoppen duizenden levens gekost en enorme sommen geld verslon den, die men beter voor ande re doeleinden had kunnen uit geven. De bisschoppen roepen de christenen van Mozambique op om bij him zoeken naar een \oplqssing zich meer te laten leiden door verstand en ge rechtigheid dan door militair^ berekening. De situatie in Mozambique zal zeker worden besproken op de bijeenkomst van de leden van de Romeinse missiecongregatie „voor de evangelisatie van de volkeren", die gisteren in Rome is begonnen. Aan deze bijeenkomst wordt ook deelge nomen door kardinaal Alfrink. De protestantse Unie-col lecte '73—'74 heeft tot nu toe ruim 1.1 miljoen gulden opge leverd. De opbrengst van deze collecte voor noodlijdend chris telijk onderwijs is voor zeven tig procent bestemd voor het buitenland. Twintig procent wordt gereserveerd voor het binnenland en tien procent wordt besteed aan propaganda. De laatste vijf jaar heeft de collecte in totaal vijf miljoen opgebracht. Bovendien is in het kader van de medefinan ciering nog eens vijf miljoen beschikbaar gesteld door de regering voor het christelijk onderwijs in de derde wereld. Op de omslag van „Ik leef nog" van Maartje van Tijn staat de jeugdfoto van een meisje, die mij onmiddellijk deed denken aan het portret van Anne Frank, op een uitgave van Het Achterhuis. Die associatie is niet toevallig en waarschijnlijk M. ook bedoeld: de Femke Cohen, moeder van negen kinderen, die in het verhaal van Maartje van Tijn haar brieven schrijft aan de psychiater van haar man. ene Lukas Matthias, is een spie gelbeeld van Anne Frank. Anne stierf, maar Femke bleef leven, hoewel ze liever dood had willen zijn. werd weggejaagd: „De deur uit, de voordeur uit, de straat op^ Ik keek hem na. Ik was de enige. De hemel stralend helderblauw, het was voor in de avond, net ook een verlossing voor anderen kaïn zijn, zodat de mensen voe len dat verdriet iets menselijks is, waarmee je niet alleen staat de wereld." het eten, de wonderschone Een boek van verdriet, dat is „Ik even gemakkelijk toegankelijk, denk ik, hoe openhartig overi gens deze speurtocht naar emo tionele binding ook is in tal van details, prachtig van scherp ob- levenden, waarvan de bedoeling in de slotzin wordt samengevat: „De alomtegenwoordige trooste ons temidden van allen, die rou wen om Sion en Jeruzalem' Femkes vader was Daniel Cohen, haar moeder is niet-ioods. Daarom mocht het gezin in Am sterdam achterblijven, nadat de vader (en na Auschwitz is er van hem geen spoor meer) was weggevoerd: een trauma dat het leven van Femke verder is blijven beheersen. Want zij was graag toen met hem meege gaan. De beschrijving van zijn arrestatie staat in de laatste (bevrijdende?) brief van het boek en biedt daarmee een sleu tel tot begrip van leven, dat eerder in een chaos van feiten en gevoelens is getekend, een hunkerjng naar de zekerheid van sterkte tegenover een leeg te, die op een besl'ssend ieund- moment gevallen is: toen vader maand van mei. Tijn is een bekend schrijf ster van onderwerpen uit het jo dendom, en vertaalster van psalmen en oude rabbijnse ver klaringen van de bijbeltekst. Het lijkt met hartebloed ge- schreven. Voltooid werd het vo rig jaar oktober „tijdens de oor log in het Midden-Oosten, die is begonnen op de dag die de dag had moeten zijn van de Grote Verzoening." Maartje van Tiin heeft zich afge vraagd „hoe een mens zou moe ten schn'ven, zodat het geschre vene behalve een zelfverlossing serveren, de sfeer trefzeker te- Ik leef nog. Auteur: Maartje van leef nog". Niet voor iedereen kenend. Een boek voor de over- Tijn. Uitg. H. Nelissen 12,90). .Help! De dokter" naar Cannes DEN HAAG De Nederlandse film „Help, de dokter verzu'pt" is opgenomen op het program ma van het f !lmfest:val in Can nes, dat in me wordt gehouden. De f'Im, naar het gelijknamige bo?k van Toon Kor'ooms, werd geregisseerd door Nikolai van der Heyde. DF.N HAAG Het Theater Sar- dono, bestaande uit 33 Javaanse en Balinese acteurs, dansers en musici, komt een serie voorstel lingen In Nederland geven van De heks van Dirah, ne interpretatie van een oude Balinese legende. De première vindt plaats op maandag 1 april in het Circustheater te Scheve- ningen, waar ook voorstellingen worden gegeven op 2, 3 (mati nee), 4 en 5 april. medewerkers en leden van het Sardono laat zich evenzeer inspl- In het voprjaar van 1973 was Sar dono aanwezig op het theater festival in Nancy. Hij was niet gekomen met het plan om op te treden, maar eenmaal ter plaat se Improviseerde hij met twee ThéStre Mobile uit Genève een dansgebeuren, waarover festi valbezoekers bijzonder enthou siast waren, modcr- Sardono kwam in contact met het Théatre Natioual de Chaiüot en maakte een film met een dert;g- tarl dansers en acteurs. Tenslot te vertrok hij naar Indonesië om daar op verzoek van het Théatre National de Chaillot'en het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Insti tuut voor drie maanden te werken aan een eigen produk- tie. De voorstellingen in Neder land zijn mogelijk geworden dankzij een ruime subsidie van het ministerie van CRM. reren door de oeroude Javaanse en Balinese dans- en theatervor men als door het moderne Ame rikaanse danstheater zoals wij dat kennen van Martha Graham en Merce Cunningham. Als uit gangspunt dienen Indonesische legenden, die door hun sterke binding met magisch-religieuze riten ongemeen boeiend mate rial leveren. Sardono heeft van „De heks van Dirah" twee versies gemaakt, één voor het grote theater en één voor kleinere ruimten. Deze laatste wordt vertoond in Mie-, kery te Amsterdam en De Lan taren te Rotterdam. KUNST ION KUNSTENAARS De jaarlijkse Internationale Zo mercursus voor Vocalisten, die sinds 1962 onder auspiciën van Haagse Politie Mannenkoor En- tre Nous o.l.v. René Verhoeff, de solisten Frans Ros bas/bari ton, Luc Aelvoet viool, Frank v.d. Berg hobo en Ben van Oos ten orgel en het symfonieorkest Jeugd en Muziek afd. Den Haag o.l.v. René Verhoeff. de stichting 's-Hertogenbosch De muziekvereniging St. Caecilia Muziekstad wordt gehouden, vindt dit jaar van 4 t/m 17 au gustus plaats in Huize Bergen in Vught. De cursus zal in het teken staan van de hedendaagse vocale muziek. Docente is de Engelse sopraan Dorothy Dorow, die terzijde wordt gestaan door Loosduinen geeft op woensdag 27 maart een uitvoering in de Ontmoetingskerk, Louis Davids- straat 2 Den Haag. Medewer king wordt verleend door het harmonieorkest o.l.v. J. de Jong en de showband met majorettes o.l.v. Th. Koks. de piaiiisten Theo Bles, Thom Bernard Kruysen, de Nederlandse B^j bas/bariton die een Grand Prix du Disque kreeg voor zijn opna me met Fauré-liederen kon i.v.m. een concert deze prijs niet in Parijs in ontvangst ne men. Hij wordt hem nu symbo lisch in Nederland overhandigd. Dat gebeurt op vrijdag 29 maart in Holiday-inn, Haagse Schouwweg 10 Leiden. 25. De khrt Thomas-stichting organi seert op 2 .april in de Oud-Ka tholieke kerk, Juffrouw Ida- straat Den Haag, een concert in samenwerking met de NCRV. Uitgevoerd zal worden de Mar cus Passion van de vorig jaar overleden professor Kurt Tho- in de door het NCRV Vocaal En semble o.l.v. Marinus Voorberg. Een stereofonische opname wordt later per radio uitgezon den. Galerie Nouvelles Images, West einde 22 Den Haag, exposeert van 29 maart t/m 17 april teke ningen, beelden en grafiek van Paul Damste'. beelden, tekenin gen en zeefdrukken van David van de Kop en etsenen goua ches van Dick Cassée. In de St Gerardus Majellakerk, Wenckebachstraat Den Haag, wordt op vrijdag 5 april een Passiestonde gehouden. Mede werkenden zijn Sipke v. d. Land meditatie, Het Messias- koor en het Bethlehemkoor (Delft) o.l.v. Nico Wesstein, het 'Schrijvers in Rijs wijk' spreekt op dinsdag 2 april auteur J. Bernlef in de Centrale Bibliotheek, Dr. H. Colijnlaan 343 Rijswijk. Het blijspel Slippers wordt op za terdagavond 6 april opgevoerd in de Kleine Schouwburg te Rijswijk. Het wordt gespeeld door Mary Dresselhuys, voor wie het een afscheidstournee is, Willeke Alberti, Guus Hermus en Jeroen Krabbé. Studenten van het Haags Genoot schap, de Pedagogische Akade- mie te Den Haag, concerteren op donderdag 28 maart te 20.15 in de aula aan de 4£andvoortse laan. De opbrengsten van dit concert zijn bestemd voor een busrit van bejaarden naar de bollenvelden. Appelen 1.11. Aardappelen 103164, Snijbonen 360—670. Kroten gekookt 70. Boerenkool 58. Rode kool 45, Prei 84110, Rabarber 95165. Spi nazie S6—124. Stoofsla 46—19, Sprui ten A 168—(170. Spruiten B 115—118. Spruiten C 99, Champignons 360 370. Tmaten A 20,50—21.10, Tomaten B 19.80. Tomaten C 20.00—20.10, To maten CC 16.70, Uien 38-53, WlUot 126—206. Komkommers AA 81. Kom kommers A72-73, Komkommers B 59- 62. Komkom me rè- C 50-51. Komkom mers D 41-44. Komkommers E 35-38, Komkommers E 35—38, Sla zwaar Sla zwaar 25-28. Peterselie 35. Raap stelen 26-28. Radijs 29-48, Selderij 42- 67, Paprika's 37-51. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 25 mrt. Aanvoer: totaal 2631. slaehtrunderen 1164, 202, schapen of lammer zuig- en weidelammeren 47. Prljzo: (in guldens) stieren le kwal. 6.20. 2e kwal. 5.55—6,70, vaarzen le kwal. 5,706.20, 2e kwal. 5.00-5.50, koelen (resp. le, 2e en 3e kwal.) 5.20—6,70, 4.10-4,90. 4.40-4.60. worstkoeien 4,404,55, slachtvarkens (resp. extra, le, 2e en 3e kwal.) bo ven notering, 2,87—2,98, 2.85—2,86, 2,82—2,8&, slachtzeugen 2,40—2,50, zware varkens 2,60—2,70, schapen 125—190, lokschapen met 1 lam 250—300. lokschapen met 2 lamme ren 325—400. Overzicht (resp. aan voer. handel en prijzen) slaehtrun deren groot. klam. Iets lager, var. kens ruimer slecht, minder, schapen en lammeren groot, goed. Iets min- COOP. VELUWSE EÜERVEILING BARNEVELD 25 mrt. Aanvoer 1 188.987 stuks stemming redelijk. Prijzen ln guldens per 100 stuks: eieren van 50 gram 12.90, van 56 gram 14.40, van 60 gram 16.74, van NC t. oy TOS' yuy a n 3,10 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden- «JS* niet groter dan 12 letters) v.d. Zalm vraagt 2 flinke SLAGERS, leeftijd 20 lot 30 jaar, voor """■"""Wk of uitbenerij. Salaris lot 300,- schoon par week. r inlichtingen 01710-53504 na jr 55831 en vraag naar dhr. ieder woord méér 19 ct. gelijkheden tegen de scherpste prij- 010 - 129038, Woningen, kamers enz. te huur aang. SPEi NU< COL EEN CITF 8" BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST ggt, op 3 achtereenvolgende dagen: i*» slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen regel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letterkorpsen 19 ct per mm. 2? opdrachten worden telefonisch en schriftelijk aangenomen lot de dag vóór plaatsing 13.00 uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6