Vuurvreter Barzani wil geen autonomie van boven opgelegd 4 Strijd in Italië om referendum over echtscheiding VOL*1 De guerrillastrijders worden niet alleen getraind op wapens, zij krijgen ook, in Koerdisch, onderricht in militaire theorie. In de ruige bergen in het noorden van Irak langs de grens met Turkije zijn de Koerdenstammen weer in oorlog gekomen met het Iraakse leger. Na jaren van betrekkelijke rust, die nooit het karak ter van gewapende vrede en wederzijds wantrou wen heeft verloren, is de strijd in het olierijke ge bied opgelaaid. Opnieuw is het de nu 76-jarige Koerdenleider Moella Moestafa Barzani, zoon van een derwisj en ere- maatechalk van het Rus sische rode leger, die de strijd tegen de centrale regering in Bagdad heeft aangebonden. Inzet is ditmaal, vreemd genoeg, de autonomie die de Baathregering de. Koerden probeert op te leggen. Maar de Koerden hebben het statuut van zelfbestuur verworpen, dat zonder hun inspraak tot stand is gekomen. De Koerden eisen voor zich-, zelf een grotere inate van zelfbestuur dan hun nu is aangeboden en een deel van de opbrengst van de olie uit het gebied van Kirkouk, dat naar schat- ting ongeveer 70 procent van de Iraakse olie ople vert. Koerdenleider Barzani was al jarenlang achter dochtig door de pogingen van de regering in Bag dad om het akkoord van voorjaar '70 te torpede ren. Dat akkoord hield een beginsel van decen tralisatie in, dat uitge werkt werd,in de garantie van democratische vrijhe- De zware mortieren zijn na de vierjarige verdragsperiode met Bagdad uit de schuilplaatsen opgegraven, gereinigd,en weer gemonteerd. Koerdenleider Moestafa Barzani. j Leden van de Pesh Merga, de Koerdische guerrillatroepen, worden getraind met terugstootloze vuurmonden van Russische makelij. den, in volksraden met hét recht van controle op de staatsorganen en in ga ranties voor zelfbestuur voor de Koerden. Het akkoord had tot 'opti- .misme geleid, dat echter verdween toen de aange kondigde volksstemming werd uitgesteld en de re gering in Bagdad steeds' meer Arabieren, naar het Koerdengebied i'ging stu ren. Een aanslag op de zoon van Barzani gaf op nieuw aanleiding tot wan- trouwen, in 1971 zelfs ge vólgd door een aanslag op Barzani zelf door negen als Koerden verklede en met granaten gewapende Irakezen. De verstand houding tussen Kirkouk en Bagdad was grondig verstoord. Vorig jaar gaf Barzani een Amerikaanse verslaggever te kennen er niet in te geloven dat de Iraakse regering de wen sen van de Koerden eni germate zou vervullen. Wel wilde hij het gesprek gaande houden om tijd te winnen voor de opbouw van een nieuwe strijd macht. Want hij wilde nog eenmaal strijd leveren te gen de Iraakse troepen en het liefst zelfs sneuvelen met de wapens in de Vogelvrije De Moella is een merk waardig man. Een groot deel van zijn léven bracht hij door als vogelvrije, maar hij overleefde de ve le gevechten die hij met de beter uitgeruste Iraak se troepen leverde. Zijn naam ontleent hij aan het dorp Barsan, dicht bij de Turkse grens, waar hij vermoedelijk in 1902 on der de Ottomaanse Tur ken werd geboren. Van de dorpsoudsten kreeg hij een godsdienstige oplei ding, waarna hij de titel aannam van moella (gees telijk leider). Zijn vader behoorde tot een moham medaanse stam van der wisjen. Hij was nog geen 30 jaar toen hij al zijn eerste ver zet tegen het bevyind in Bagdad leidde. In 1946 nam hij de wijk naar de Sovjet-Unie, achtervolgd door Iraanse en Iraakse troepen, om daar twaalf jaar te blijven. Toen ko ning Feisal in 1958 was vermoord, keerde hij te rug om het korte tijd later met de nieuwe Iraakse lei der generaal K'asscm op nieuw aan de stok te krij gen. Sindsdien blijft hij in de noordelijke bergen, en gaat niet in op uitnodigin gen om een bezoek aan Bagdad te brengen. Hij vertrouwt meer op de vei lige plaatsen in de bergen, waar hij omringd door zijn tot de tanden bewa pende lijfwacht een een voudig leven leidt. Zijn enige luxe zijn kettingro- ken en een voorliefde voor whisky. Uit drie hu welijken kreeg hij vijf dochters en tien zoons. Toch zijn er aanwijzingen dat de gevechten Zich niet tot een uitgebreide oorlog gaan ontwikkelen. De in druk bestaat dat men bei derzijds wil profiteren van de vijftien dagen die de regering in Bagdad heeft vastgesteld als ter- De Koerden beheersen in de woeste bergen in het noorden van Irak een grondgebied van meer dan 25.000 vierkante kilometer. Wachtposten moeten alle bewegingen van het Iraakse leger rapporteren. mijn waarna de nieuwe wet op de autonomie in werking treedt. Binnen die tijd hoopt men tot een soort vergelijk te komen, die voor de economie van het land ook wel een noodzaak is. Daarom ook hopen de leiders van de Baathpartij op een over eenstemming met Koer denleiders die het niet eens zijn met Barzani. Saddam Hoessein, vice- president van de Iraakse revolutionaire raad en sterke man van het be wind, heeft trouwens al op die mogelijkheid gezin- In ieder geval heeft de regering alle voorzorgs maatregelen genomen om Barzani en zijn volgelin gen te isoleren van hun volksgenoten over de grens in Iran, En ook heeft Bagdad de steun van Syrië, waar de positie van de Koerden wordt on dermijnd door arrestaties in de Koerdische partij en de immigratie van Ara bieren in de Koerdische gebieden. Barzani lijkt nu gecon fronteerd te worden met actie van veel zijden tege lijk. Of het de oude vrij heidsstrijder tot inschik kelijkheid zal bewegen, zal in de koménde tijd wel duidelijk worden. P. TOBY Een Romeinse kloosterzuster leest een aanplakbiljet-dat oproept tot steun aan de bestaande echtscheidingswet: het woord ,,No" slaat op het afwijzen van de in het referendum opgeworpeh kwestie: moet de echtscheiding worden verboden of niet? ROME De slag om de voor- en tegenstemmers voor het aanstaande echtscheidings-referendum in Italië is de afgelopen dagen in alle hevigheid, ontbrand. Zolang de datum van 12 mei nog niet vaststond, werden slechts wat schermutselingen geleverd: politiek steekwerk, een aantal ver strooide acties van katholiek-kerkelijke zijde rond het sacrament van het .huwelijk. Maandenjang hebben de politici, zowel van links als rechts, geprobeerd om onder het echtschei dingsreferendum uit te komen. Dat is niet gelukt, en sinds het vorige kabinet, op de dag waarop regeringsleider Rumor het ontslag van zijn rege ring aanbood, de datum van 12 mei vastlegde, is de bedekte woordentwist veranderd in een slaande burenruzie. Met politieke stemmenwinst voor ogen zijn de politieke grootmachten op elkaar gebotst: de chris ten-democraten en de communisten. Met „het be houd van al het goede" voor ogen is de katholieke kerk alsnog haar kruistocht tegen de echtscheiding begonnen. Zondag 12 mei zullen de Italianen zelf het laatste woord hebben. Ze stemmen „neen" als ze de besta'ande echtschei dingswet niet afgeschaft willen zien (en waardoor de echtscheiding dus mogelijkblijft), en ze stem men „ja" als die wet en dus de echtscheiding moet verdwijnen. Confrontatie Een nogal moeilijke vraagstelling, omdat men eigenlijk een „ja" ten gunste van de echtscheiding en een „neen" ten nadele ervan zou verwachten. Maar de zaken liggen precies omgekeerd. Vandaar dat de betrokken partijen momenteel erg hun best doen om het volk precies te vertellen dat ze met „ja" eigenlijk „neen" bedoelen en omgekeerd. De volksstemming heeft twee aspecten: een politiek en een kerkelijk-religieus. Omdat het referendum over dit onderwerpt een nogal scherpe tegenstel ling oproept, hebben de grote politieke partijen het nooit zo begrepen gehad op die volksstemming. De kans is namelijk zeer groot, dat de stilzwijgen de samenwerking tussen christen-democraten en linkse groeperingen verbroken zou (moeten) wor den op grond van de uitslag van de stemming. Bovendien vrezen de communisten vooral een' scheuring in eigen gelederen als veel leden van de communistische partij hun „vrome geweten" als gedoopt-katholiek zullen volgen en dus voor de afschaffing van de echtscheiding zullen stem- Fanfani de man die sinds mensenheugenis de dienst bij de Italiaanse christen-democraten mede heeft uitgemaakt en dat nu praktisch alleen doet als partij-secretaris - speculeert op die interne moeilijkheden bij de communisten. Binnen de kerk Hij heeft tijdens de jongste kabinetscrisis in Italië de communisten duidelijk gemaakt dat zij hun oude droom van een christen-democratische—com munistische samenwerking maar moeten.vergeten. Daarnaast roept hij zijn volgelingen steeds luider op om de echtscheidingswet het land uit te stern- De ultra-rechtse, neo-fascistische MSI heeft zich intussen gehaast om de kerkelijke instanties hulp aan te bieden in haar campagne voor het referen dum. De op die manier rechtstreeks benaderde parochies in Noord-Italië hebben overigens per omgaande beleefd, doch zeer beslist voor die fasistische hulp bedankt. Ook binnen het katholieke kamp worden de tegenstellingen steeds duidelijker en zelfs scherper. De Italiaanse bisschoppenconferentie gaf begin dit jaar via een commissie de boodschap uit dat de bisschoppen geen echtscheidingskruistocht zouden organiseren. Zeer recent werd dat standpunt her roepen. De bisschoppen verklaarden het referen dum tot een clwel-politieke zaak waar ze liever buiten bleven, maar ze wezen de gelovigen sléchts op de sacramentele waarde van het huwelijk. De katholieke aktie kondigde enkele dagen gele den wel een neutraal standpunt af, cn dat heeft uiteraard de bisschoppenconferentie goirriteerd. Overigens is de mening binnen de bisschoppencon ferentie verre van unaniem, en dat alles samen levert momenteel in Italië een breedvertakt, an dersdenkend katholiek front op: bisschoppen, priesters, actieve leken en bijvoorbeeld rechtsge leerden die elkaar vinden in een veel minder star anti-echtscheidingsstandpunt, of een standpunt pro-echtscheiding. Anderzijds hebben juist in dit stadium de jezuiten in Italië in hun officiële blad gewaarschuwd tegen de doordrammerij van quasi-nieuwjichters en zo genaamde „kritische christenen". Paus Paulus neemt uiteraard ecri sleutelpositie in, maar zijn uitspraken worden gretig zowel in be houdende anti-echtscheidingskringen, als door voorstanders van de .echtscheiding gehanteerd. Onlangs heeft de paus nog eens een krachtig ,'nee" tegen de echtscheiding en'de abortus In het alge meen laten horen. Weliswaar niet in dirokt ver band met het Italiaanse referendum, maar het verband is erg simpel te leggen. FRANS WIJ NAN DS

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15