Vrouwelijke HTS-ers timmeren aan de weg Ie Kwellende pijn aan de schouder Gezicht 1974 VOOR DE VROUW Courrèges in parfum 1974 VRIJDAG 22 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 )St est- en bewo- Staal- einde van Groep j. a gonnen roering n, die De in- ilannen jn: de ag, de g Hin- inspec- leid te van de :rkings- en ge- het ge- hebben, gehan. nvaard- nog uitwen volgens n reeks buiten den ge- circuit, buiten alve de ophou- le HCG gen te de fa-: inde rbij Jaarlijks studeren er aan de 27 Nederlandse HTS'en maar enke le meisjes af, misschien nog geen tien. Exacte cijfers zijn er niet. Van deze fenomenen (die niet hopen uitzondering te blij ven) hebben we er drie gevan gen voor een praatje: Annemiek Vinju (22, bouwkunde, Heerlen), Reina Tusveld (22. weg- en wa terbouw, Hengelo) en Josien Huysman-Casille (26 gehuwd, electrotechniek, Vlissingen) die aan ons gesprek, gearrangeerd door de Nederlandse ingenieurs vereniging NIRIA pas laat in de namiddag deelnam. Ze had een vergadering over beveiliging en bedrading bij Dow Chemical, waar zij aan de engineering werkt van de petrochemische bedrijven. Ook uitgenodigd was Tineke de Rijk-Rademaker, die dolgraag iets had willen vertel len, maar in een bouwvergade- ring zat gemetseld van het aan nemersbedrijf. waar zij werk zaam is en daar een eigen bu reautje heeft voor planning en bouworganisaties. De drie aanwezigen hebben al len HBS B. Annemiek had voor haar eindexamen nog nooit over de HTS gehoord (met vadetr maakte mij er op opmerkzaam) maar wilde wel verder leren. „Wij zijn alleen niet rijk en we zijn niet arm. Mijn vader kon niet zomaar zeggen, „kind ga jij maar studeren". Als meisje wordt je gauw in een groep ge duwd (vrouwelijke beroepen) maar ik wilde bouwkunde. Dat kon ook aan de HTS. Een leraar wilde mij na mijn studie als re ceptioniste bij het Bouwcentrum in Rotterdam plaatsen. De goeie man. Ik zoek een tijdelijk baan en het is slap in de bouw. Ze willen je daar ook niet zo gauw als meisje. Waarschijnlijk ga ik emigreren, naar Australië of Nieuw-Zeeland. In Berlijn kan ik zo aan de slag op technisch niveau. (Zijn deze landen meer vertrouwd met de vrouw in een technisch beroep dan in Neder land?). Ik zou best voor een' jaar naar Berlijn willen. .Voorlo pig studeer ik in de avonduren nog verder aan de Academie voor Bouwkunst (architect)" „Is bouwkunde moeilijk?" „Dat wel, dat moet gezegd wor den. In de Bouwkunde heb je drie afdelingen: uitvoering, con structie, bouwkundig architect. Je hebt er wel veel mechanica voor nodig. Maar dat is met weg- en waterbouwkunde ook. De verschillen zijn niet zo heel erg groot". Reina valt in „Er zijn maar drie lessen meer bij Bouwkunde, geloof ik". Dan An- .nemiek weer, met enige klem toon: „Laten meisjes, die deze richting kiezen nu niet denken dat er artistiek aesthetische vor ming in zit. Dat is beslist niet waar" (Reina schudt lachend haar heel lange blonde haren naar achteren „genade nee"). Annemiek door pratend: „Je maakt wel tekeningen, je krijgt wel perspectief tekenen schet sen, maar technisch gericht. Ook wel sociologie, maar dan op het bedrijf toegespitst. Je krijgt Engels, jazeker, maar Technisch Engels". Reina: „Berekeningen maken, nou dat is bij ons ook niet veel anders". Van bereke ningen weet ze mee te praten en van baggeren door de blub ber met hoge laarzen aan. Want ze heeft een jaar practisch ge werkt bij Rijkswaterstaat in Arnhem. Momenteel houdt ze zich in haar baan bij Grontmy bezig met rioleringsberêkenin- gen en het ontwerpen van lei dingnetten. De HTS-opleiding is wel beroepsgericht maar niet voor mannen alleen, de afgestu deerde HTS-er hoeft niet in een uitsluitend mannenmaatschappij terecht te komen .Waarom Reina juist dit vak gekozen heeft? „Ik vind de milieuhygië nische aspecten die er achter zitten erg boeiend. Nou ja, en de rest ook; tunnels, bruggenbouw. waterzuiveringstoestanden. (te gen Annemiek). Dat heb jij toch ook gehad? Ja, zie je wel, de richtingen lopen niet zo erg ver uiteen" Vinden de twee vrolijke Ing's die met elkaar babbelen alsof ze jarenlang samen op school heb ben gezeten dat er bepaalde studierichtingen op de HTS spe ciaal geschikt zijn voor meisjes? Eensgezind zeggen ze: „Dat is niet te beoordelen". Dan Reina twijfelend. „Misschien chemie, dat wordt wel gezegd, chemie en bouwkunde. Maar waarom zou een meisje geen werktuig bouwkunde doen? Je ziet het al bij het kinderspeelgoed. Meisjes krijgen tegenwoordig heus niet alleen poppen en serviesjes, ook mecanodozen" Wat vinden de meisjes in het al gemeen van de HTS-opleiding van hun sexegenoten?" Anne miek: „Ik vind die geweldig en ik ben er op mijn slofjes door heen gerend." Reina zegt dat ze er hard voor heeft moeten wer ken, vooral als het om schroe- Josien, eveneens afgestudeerd HTS'er weet alles van hoogspan ning en bedradingen. Ze koos de richting electrotechniek. ven ging, want die draaide ze altijd de verkeerde kant op. An nemiek: „En ik zat altijd met de pluggen en de moeren te modderen. Zagen kon ik hele maal niet. Enfin, zagen heb ik wel geleerd op de HTS, dat moet gezegd zijn. Ik kon HELE MAAL niet zagen in het begip. Die moeilijke machines, die vond ik fijn!" Gevaarlijk? „Kom nou, je moet weten hoe ze werken. Ja, er kon een zaag springen, maar dan zit er nog een beveiligingskap op." Over de aanpassing van meisjes aan het typisch mannelijk schoolkarakter en de reactie van de jongens. Annemiek. ,Het eer ste half jaar hebben ze me bijna weggepest. Maar ik ben niet zo'n rustig type", misschien heb ik wel een beetje geprovoceerd. Ze riepen smerige dingen achter mijn rug. Maar ik denk dat het komt omdat Heerlen in die tijd nog geen gemengde scholen ken de. Het verschijnsel „meisje" kwam in een jongensklas niet voor. Toen ik in de vierde zat, kwam er opeens een grote toe loop op de HTS, maar er valt een hoop af. Maar weinigen ha len de laatste klas. Tja, dat ac cepteren, eerst voelde ik me be zopen. Ik wist toen nog niet dat ik het enige meisje was. Later ging het beter, maar toen moest ik weer oppassen niet ontstel lend verwaand te worden. Als ik niet meteen een vuurtje kreeg was ik woedend." Reina heeft totaal tegengestelde ervaringen. „Je hoeft je hele maal niet typisch te voelen. Voor mij hoefden ze de deur ook niet open te houden. Als ik zoiets meemaakte als jij, ja dan kregen ze het wel terug. Ik werd vanaf het begin geaccep teerd. Het ligt ook wel aan de HTS, waarop je zit. De mijne was er een met laboratorium opleiding (drie In Nederland: Breda, Eindhoven, Hengelo); daar worden ook analysten en vrouwelijke laboranten opgeleid. Na een half jaar zat ik er hele maal in. En ik bofte, want ik had meteen twee vrouwelijke collega's en daar trok ik verder mee op. De jongens deden heel gewoon." Annemiek redde het verder ook best. ze werd al gauw klasse vertegenwoordigster in de Afde- lingsraad omdat je naar zij zegt „een leraar beter lijmen kon. Reina was gastvrouwe op feestjes. De sollicitatie ging bij Reina van een leien dakje. „Mijn af- studeringsproject was een riole- ringsvraagstuk. Ik schreef een sollicitatiebrief aan de Grontmy en 15 dagen later was ik aange nomen" Annemiek heeft enorm veel moeite een baan te krijgen. Ze gaan er nu eenmaal van uit dat een vrouw a-technisch is. Non sens!" Reina en Annemiek zijn het eens over twee aspecten van de HTS: gymnastiek, dat er als vak beslist niet hoog wordt aan geslagen, moet blijven en je moet opletten dat je er geen vak idioot wordt. „Je zit' in de klas en als je niet oppast heb je op den duur nauwelijks meer con tact met anderen omdat je zo in je werk opgaat. „Verder vinden ze dat een meisje niet moet den ken: HTS, ha, een school met lekker veel jongens! Reina: „Ik ben sterk voor een verantwoorde studie-keuze na de middelbare school. De opleiding hier is erg breed, alleen vind ik een nadeel dat je als HTS'er in de maat schappij erg laag begint, terwijl je er zo veel voor gedaan hebt. Toch ben ik blij met mijn keuze, die is goed geweest." Haar bouwkunde vindt Ing. An nemiek ook een goede keus. „Ik kan met mijn opleiding zoveel kanten op. Er zijn tal van spe cialisaties: rekenbureau, op de bouw, basis voor binnenhuisar chitect. Als je de aesthetische kan van de bouw opgaat en je wilt een bepaald soort plafond moet je toch kunnen zorgen dat het niet naar beneden komt." Inmiddels arriveerde Ing. Josien en meent dat de MAVO (plus verplicht voorbereidend jaar op de HTS) een te smalle basis is voor de volledige opleiding. Ook voor HAVO leerlingen vindt ze dit voorbereidend jaar nodig. „Je hebt daar te weinig wiskun de gehad. Ik had liever gestu deerd aan de TH, maar mijn vader (zelf leraar HTS) vond me nog te jong om na de HBS alleen op kamers te gaan wo nen. Maar ik zat op de HTS in de goede groep. De HBS'ers zoe ken elkaar toch op en de UTS'ers ook. Na mijn eerste jaar kwamen er nog twee meis jes voor Electro: mijn aanpas sing was direct goed". Josien heeft twee jaar bij Philips ge werkt, maar ze is erg tevreden met haar job bij Dow. De vrouw is hier volledig ingeschakeld. Het bedrijf trekt technische vrouwen aan en uit de States komen regelmatig vrouwelijke designers op bezoek. Deze meisjes bewijzen in ieder geval dat een technische vrouw helemaal geen sprookje is. Daarbij worden ze in de meeste gevallen in de mannenmaat schappij volledig geaccepteerd als volwaardige gesprekspart ner. Tiny Francis. Courrèges „Empreinte" is samengesteld uit verschillende natuurlijke geurtjes, die lang niet over al te vinden zijn. Op deze kaart een overzicht van waar men de diverse parfum-ingrediënten (ui teraard niet allemaal en alleen door Courrèges gebruikt) kan vinden. 1 Jasmijn uit Grosse 2 Kruiden van aromatische planten uit de Provence 3 Immortellen of St. Jansbloemen van de Rivièra 4 Sinaasappel-, citroen- en mandarijnessences uit Calabrië en Sicilië 5 Rozen uit Bulgarije 6 Groen eikemos uit Joegoslavië 7 Koriander uit Rusland, een plant die groeit op de zuidelijke kusten 8 Russische berken uit de koude streken van dat land 9 Klierextract van het Tibetaanse muskushert 10 Patchouli uit India, Malakka, Java, Sumatra, een typisch tropische plant 11 Kaneel uit Ceylon, Sumatra en China 12 Sandelhout India 13 Klierextract van de Abessijnse civetkat de potvis, die drijvend op zee aangetroffen wordtU amber, de uitgebraakte maagaankoeking van 15 Vetyver, wortel van een tropische plant van Haïti Voormalig ingenieur en modemaker André Courrèges zal bin nenkort op de markt komen met een eigen parfum. Naast mo dehuizen als Dior en Cardin zal hij niet slecht afsteken. Courrè ges distantiëert zich overigens deze zomer van de algemene lijn van zijn collega's: het blijft kort wat hem betreft. De roklengte is trouwens een uiterst ongewisse zaak: ze variëert van op-de- knie, even-onder-de-knie, beslist-onder-de-knie via handbreedte onder-de-knie tot kuitlengte. Courrèges doet „jeugdig" en „fris" in zijn collectie. Eigen schappen, die ongetwijfeld ook op zuilen gaan voor zijn nieuwe parfum, dat de fraaie naam „Empreinte" zal dragen. Wie nu al nieuwsgierig naar de winkel loopt, zal echter nog tevergeefs om André's brouwsel vragen, want pas aan het eind van de volgende maand komt het op de markt. On de Bonnetrie-collectie troffen we dit ensembletje aan. Het kor te jurkje is van rose en wit sa tijn. Het rechte décolleté wordt vastgehouden met een soort bre tels. De rits, die geacht wordt altijd open te zijn, geeft zicht op een rechte rose beha. Bij de jurk horen ook het hoedje in de zelfde streep en de sandalen. Het franse Syndicat de la haute Coiffure noemde dit model voor het komende seizoen .Belles '74". Het model is recht en rond, terwijl de kuif sterk ge kruld is. BTE Medische rubriek Nek- en schouderpijnen zijn geregeld ge hoorde klachten in iedere dokterspreekka mer, vooral om deze tijd van het jaar. Dit maal zullen we het vooral hebben over en kele syndromen (samenloop van factoren) van ortopedische aard die vooral ter hoogte van de schouder veel last kunnen veroorza ken. Het supraspinasyndroom is een aandoening van de eindpees van een spier die loopt van het schouderblad naar de kop van de bovenarm. Wanneer men de arm zijwaarts opheft geraakt deze zieke en gevoelige eind- pees geklemd tussen de kop van de boven arm en een zijdelings uitsteeksel van het schouderblad De pijn treedt op z'jdelings in de schouder, in het bijzonder els men de arm opheft tus sen zestig en 120 graden. De pijn straalt echter ook uit over de grote spier die het schoudergewicht bedekt. Opvallend is de afwezigheid van pijn in rusttoestand en et optreden van nachtelijke last. vanwege de plaatselijke druk. Actief zijwaarts heffen van de arm is pijn lijk, maar de passieve beweging, dat is als een ander de arm naar boven brengt, is veel minder pijnlijk. De kop van de bove- armbeen is niet zelden afgesleten ter hoogte van de aanhechting van de eindpees die zelf verkalkt kan zijn. Eventueel kan men ook een scheur in de betrokken spier vaststellen. Eigenlijk is het een groep van enkele spieren die in de Engelse literatuur de naam kreeg van "rotatoren cuff". Het verloop kan zowel leiden tot herstel, al thans tot het verdwijnen van de klachten, als tot bepaalde verwikkelingen. De meest gevreesde complicatie is het aantasten van het gewrichtskapsel van het schouderge wricht. De gedegenereerde pees kan ook ge deeltelijk of volledig inscheuren, met even tueel volledig verlies van de mogelijkheid de arm zijwaarts te heffen. De pijnlijkste verwikkeling is echter het doorbreken van de verkalkte massa van de eindpees in het schoudergewricht. Qit veroorzaakt ondrage lijke pijnen die onverwijld bezoek bij een specialist vereisen. De gewone behandeling, zolang er geen complicaties zijn, bestaat in het inspuiten van een cortison-preparaat, gewoonlijk duurt het veertien dagen tot de pijn ver dwenen is. Meestal volstaan zes injecties. Ook voor zichtige schouderoefeningen binnen de pijn grens behoren tot het terapeutisch arse naal. Pijnstillende middelen en lokale warmte hebben natuurlijk reeds lang hun sporen verdiend. Als laatste redmiddel blijft de chirurg, die de kalkneerslag en het ziekenweefsel kan wegnemen. Samendrukken van zenuwen en bloedvaten wordt veroorzaakt door de vaatzenuwstreng ter hoogte van de schoudergordel. Deze zeldzame aandoening kan zich voordoen telkens als de ruimte tussen het sleutelbeen en de eerste rib vernauwd wordt. Dit mani festeert zich eventueel bij personen die een overtollig^ rib hebben in de halsstreek, bij patiënten die na een sleutelbeenfractuur te veel kalk hebben gevormd en tenslotte ook bij een te groot dwars-uitsteeksel van de laatste halswervel. Het karakter van de pijnen is typisch. Het zijn uitstralende pij nen van de schouder over de arm tot in de vingers, uitsluitend in de pink en de ring vinger. Tevens kan er een pijnlijke voze plek ontstaan terhoogte van de hand, sa men met een blauwe verkleuring, zwelling en koudegevoel. Daar de pijn optreedt tel kens als de doorgangsruimte voor de ze nuw- en bloedvatenstreng naar de arm ver nauwd wordt, zal de patiënt uitsluitend klachten hebben bij bepaalde houdingen. Vooral volgehouden bewegingen met opge heven arm geven last. De pijn manifesteert zich dan ook bij bezigheden zoals het kam men van het haar, afnemen van stof, het dragen van koffers, het schrijven op 't bord Eigenaardig genoeg geneest deze aandoe ning dikwijls spontaan van 30-35 jaar, om dat wegens de verandering van de schou dergordel de doorgangsruime voor de vaat zenuwstreng wordt vergroot. De behande ling bestaat in versterkende schouderoefe ningen. Beurtelings heft men de schouder naar boven en naar achter, telkens tien maal en dit meermalen per dag. In 't begin met een gewicht van een kilogram in iede re hand nadien stijgend tot vijf kilogram. De "frozen schoulder", of vrij verraald „bevroren schouder" is te wijten aan een kapselschrompeling en kapselverstuiving, van het schoudergewricht. De oorzaken van de kapselaantasting zijn veelvuldig: suiker ziekte, jicht, reuma misbruik van slaap middelen (barbituraten), hartinfarct, lokale kwetsuur, langdurig onbewegelijkheid van de schouder enz. De pijn treedt hier zowel op bij rust als bij inspanning en ook nach telijke pijnen zijn steeds aanwezig. De pijn zit vooral in het voorste gedeelte van de schouder en is eerder vaag te noemen. Zowel de passieve als de actieve bewegin gen zijn in gelijke mate beperkt en bij druk is vooral het voorste gedeelte van de schouder gevoelig. Meestal treedt er een 6pontane verbetering op, alhoewel dit wel twee maanden zelfs enkele jaren kan du ren. Het herstel, vooral bij oudere mensen, is zelden volledig en meestal blijft er een zekere verstuiving over. De behandeling vergt een zekere moed van de patiënt. Zon der de nodige schouderoefeningen Is er praktisch geen herstel mogelijk. De genees heer moet natuurlijk eerst do oorzaak be handelen en kan ook cortison inspuiten In het schoudergewricht. Natuurlijk vormen pijnstillende en ontzwellende medicamenten hier ook een goede aanvulling. Tenslotte kan ook de chirurgen nog geraadpleegt wor den. Schouderpijnen vergen een onmiddel lijke en juiste diagnose. Blijf niet verder sukkelen met een chronische last ter hoog te v.in d- s-houders. Meestal is een doel treffende behandeling mogelijk. Is de kwaal te lang onverzorgd dan staat de geneesheer meestal voor een onoplosbaar probleem cn dit geldt voor ieder van boven geschetste aandoeningen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9