Amsterdam heeft eindelijk toch zijn witkarren Stakingen leggen Parijse metro stil PvdA wil onderzoek naar gascontracten Bisdom Breda brengt „werkboek" voor parochieraden Nederlandse ambassadeur op audiëntie bij Sjah van Perzië Monumentale chaos Als je als werknemer echt mee wilt praten wéét je toch dat het NW onmisbaar is... bon: ER Christenen Siberië willen weg uit S.U. VRIJDAG 22 MAART 1974 LEiDbE COURANT HET BINNENHOF ■N ST De natuur heeft deze maal naar de kalender gekeken en bescheen ons land op de eerste dag van de lente met een uitermate mild zonnetje. MJd genoeg in ieder geval voor dit kind in Zandvoorl om vast aan de eerste serie zandtaartjes van het seizoen te beginnen. DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur In Iran heeft een audiëntie bi] de Sjah aange vraagd. De bedoeling is om een aantal misverstanden naar aan leiding van de bezetting van de Perzische ambassade in Den 'Aanstootgevend' beeld verwijderd in Istanboel Istanboel (AFP) Een kolos saal beeld van de talentvolle Turkse beeldhouwer Gurdal Duyar, dat Turkije bij gelegen heid van zijn 50-jarig bestaan als moderne staat voorstelt ale naakte vrouw, is op last van de politie van het Karkakovplein in Istanboel verwijderd. Twee rechtse oppositiepolitici hadden bezvyaar tegen het voorstellen van het land als .courtisane'. In de wereld van de kunst is tegen de verwijdering heftig geprotes teerd als een aanslag op de vrijheid van expressie. Een commissie van deskundigen en het parket van Istanboel hebben het laatst woord. Haag uit de weg te ruimen. Dat verklaarde minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) gis teren in de Tweede Kamer op vragen van het Kamerlid De Koster (VVD) over de bezetting van de Perzische ambassade. De minister herhaalde dat zowel hij als de minister-president te genover de ambassadeur van Perzië hun excuses voor het ge beurde in de ambassade hebben aangeboden. Ik heb het vertrouwen, aldus mr. Van der Stoel, dat do voortref felijke verhoudingen die Neder land en Perzië altijd hebben ge had spoedig zullen worden her steld. De regering heeft al het moge'ijke gedaan om de vriend schappelijke relaties weer goed te maken. Minister Van der Stoel zei geen aanwijzingen te hebben dat de economische be langen van ons land door de verstoorde relatie tussen de twee landen zullen worden ge schaad. De economische belangen staan het kabinet zeer wel voor ogen, aldus de minister. Hij deelde mee, dat het kabinet niet tevo ren op de hoogte was van de poging om de ambassade of kanselarij van Perzië te bezet ten. Ziekenfonds geldt ook in Spanje UTRECHT (ANP) Allo zieken- fondsverzekerden hebben sinds kort recht op geneeskundige verzorging bij tijdelijk verblijf in Spanje. Tot nu toe gold dit alleen voor de verplicht verze kerden. Op grond van internationale ver dragen kunnen de ziekenfonds verzekerden nu in de meeste Europese landen aanspraak ma ken op gehele of gedeeltelijke vergoeding van de kosten van geneeskundige hulp. Ze moeten dan wel een formulier van hun ziekenfonds bij zich hebben evemals een speciaal zieken fondslegitimatiebewijs dat min stens veertien dagen voor het vertrek naar het buitenland moet worden aangevraagd. AMSTERDAM Amsterdam is gisteren eindelijk, na een lij densweg van zeven jaar, het tijdperk van de witkar binnen gereden het concept van elcctrische autootjes die zon der luchtvervuiling, lawaai en parkeerproblemen, te veroor zaken, het transport op vier wielen in de binnenstad kun nen verwerken. Zo min als bij de voorbereidingen echter ver liep bij de in gebruikneming alles vlekkeloos. Minister Irene Vorrink zou de eerste rit hebben moeten ver richten. Dat bleek te elfder ure onmogelijk omdat de bewinds vrouwe van volksgezondheid en milieuhygiëne niet in het bezit is van een rijbewijs en zo'n document is voor de wit kar nog steeds een vereiste. Dus nam de Amsterdamse wethouder Brautigam van Ver keerszaken de honneurs waar, met de minister als beteuterde passaglere naast zich. Maar Irene Vorrink sloeg genadeloos terug. Ter gelegenheid van de ceremonie speelde niet alleen een draaiorgel er werden ook plastic ballonnen opgela ten. „En dit," sprak de be windsvrouwe gestreng, „acht ik een ontoelaatbare vorm van luchtvervuiling." Het witkarproject is langs vele kronkelwegen voortgevloeid uit het witte fietsenplan van ex- provo gemeenteraadslid Luud Schimmelpenninck. Gezien de voorgeschiedenis gaf PvdA- fractievoorzitter Ed van Thijn In het dagelijks leven voor zitter van de Coöperatieve Vereniging Witkar hem gis teren het predikaat „aartsva der" mee, plus de woorden: „Amsterdam moet trots zijn op zo'n burger". Voorlopig echter is er niet meer dan een station met vijf wagentjes ope rationeel. Toneel van hande ling van Amstelveld en uiter ste mogelijkheid een proefne ming. Pas wanneer er overal in de Amsterdamse binnenstad 150 electrische oplaadstations verrezen zijn en wanneer er 1200 wagentjes rijden, is het systeem exploitabel. Wethouder Brautigam daar over: „Er zijn alle voorwaar den geschapen om het systeem te kunnen uitbreiden. Van ge meentewege zal alle medewer king worden gegeven. Maar mocht de proef niet lukken, dan zijn we in ieder geval een ervaring rijker.' Deze laatste woorden hadden min of meer een profetische inhoud. De wethouder beschikt namelijk over rapporten waar in een soortgelijk witkarren- plan in de Franse stad Mont- pellier is mislukt. (Van onze correspondent) PARIJS Als gevolg van een 24-uur staking van de nationa le Franse gas- en electriciteits- bedrijven deed zich gistermor gen in Parijs een monumentale chaos voor, toen het afsluiten van de stroom tijdens het och tendspitsuur het gehele onder grondse spoorwegnet plotseling lamiegde. Meer dan 200.000 personen werden als gevolg daarvan In plotseling stilstaande metrotre'.nen in de tunnels en stations van de on dergrondse, waar ook de ver lichting was uitgevallen, „ge vangen" en het duurde, ook na dat de electrische bedrijven weer stroom leverden, nog ge ruime tijd alvorens het metro net weer in bedrijf kon komen. Voor men de leidingen weer on der stroom kon zetten moest het personeel tientallen kilometers tunnel controleren om na te gaan of daar geen reizigers, die uit de gestrande treinen gestapt waren meer ronddwaa'den. Deze zouden door het inschake len van de electriciteit in le vensgevaar geraakt zijn, omdat de stroomvoorziening van de metro via de rails geschiedt. Omdat het uitvallen van de metro verwacht was, hadden tiendui zenden Parijzenaars en voor stadbewoners hun ergen wagen genomen om naar het werk te gaan, hetgeen formidabele ver keersopstoppingen veroorzaakte, die een ware chaos werden, toen de stroom van de verkeers lichten op 6.500 kruispunten uit viel. Ondanks dat de politie op de meeste van deze punten agenten geplaatst had, duurde het tot te- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A. heeft aan de Tweede Kamer voorge steld om de contracten voor do uitvoer van aardgas door een kamercommissie te laten onder zoeken. Als de exportcontracten dezelfde inhoud zouden hebben als die voor de Nederlandse grootverbruikers, dan zou de aardgasuitvoer ons land 3 mil jard gulden per jaar meer ople veren aldus het kamerlid Wie- renga. In de aardgascontracten met het buitenland komt een clausule voor waarin staat dat de prijs gedeeltelijk de olieprijs kan vol gen, of een clausule waarin wordt bepaald dat de export prijs kan worden aangepast in geval economische omstandighe den buiten toedoen van partijen. Wierenga meent dat in een aan tal gevallen de mogelijkheden van aanpassing van de aardgn» prjjs in verband met de sterkfl stijging van de olieprijs onvol doende zijn uitgebuit. Met een aantal landen zijn nog bespre kingen over de verhoging vac de aardgasprijs gaande. Merkwaardig wordt het gevondei dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij, waarin Shell ei Esso het leuwen aandeel heb ben, goedkoop gas exporteen aan een buitenlandse zuster maatschappij, terwijl het aard gas veel duurder wordt doorver kocht. De winst blijft overigen» uiteindelijk binnen het concern Gemeend wordt dat de eindprijzee in het buitenland van door Ne derland geleverd aardgas lage» liggen dan de prijs die de Ne derlandse grootverbruikers moe ten betalen. In het buitenland li er wel van prijsverschillen sprake. (ADVERTENTIE) (bedenk bijvoorbeeld maar eens dat achter ieder lid de macht staat van meer dan 665.000 andere leden van het NVV!) gen de middag alvorens de op- M stoppingen enigszins ontward waren. In de namiddag werd de situatie doordat de stroom weer geleverd werd enigszins nor maal. Behalve genoemde ongemakken deed zich uiteraard op tal van gebieden overlast voor en om acht uur in de morgen waren al tal van brandweerbrigades moe- ten uitrukken om mensen te be- M vrijden, die tussen twee verdie- pingen In liften gevangen ge- raakt waren toen de stroom uit- Straat: Plaats: Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep ia: Ik werk bij: Adres badrijl: Aard bedrijf: „Moge de parochieraad de toe komst voorbereiden, waarin de kerk veel meer nog zoals maar weinigen van ons zich kunnen voorstellen door de gelovigen en hun pastores sa men gedragen wordt," zo schrijft mgr. Ernst, bisschop van Breda in zijn voorwoord voor een werkboek voor paro chieraden, dat de werkgroep „pastoraat" van het bisdom deze week heeft gepubliceerd onder de titel „Vanavond pa rochieraad". De brochure (36 pag.) belicht vele punten waarmee parochie raden in aanraking komen. Niet alleen worden aanwijzin gen gegeven over de kunst van doelmatig vergaderen of het verspreiden van informatie over de werkzaamheden, maar ook worden modellen van pa rochieraden afgedrukt, alsme de een hoofdstuk over de ver houding tot kerkbesturen en charitas-instellingen. Veel aan dacht wordt ook besteed aan programmering, evaluatie en uitvoering. Het werkboek constateert veel goede wil en bereidwilligheid, maar er zijn ook veel onduide lijkheden. „Hoe blijf je niet steken in het alleen maar pra ten?" Om beter te functione ren vroegen raden om advie zen en richtlijnen en daarom nam het pastoraal centrum van Breda vorig jaar contact op met de raden, waarvan er veertig reageerden. Daaruit ontstond het werkboek, dat, zonder een voorkeur aan te ge ven, vier modellen van paro chieraden beschrijft, zoals deze nu functioneren. Vastgesteld wordt, dat er voor al op twee gebieden extra aan dacht nodig is: de communica tie van parochieraad en werk groepen naar de parochie en omgekeerd en de coördinatie van alle aktiviteiten. Volgens het werkboek wijst de ervaring uit, dat ook een parochieraad niet zonder spelregels kan, al moet het leven zelf te allen tij de voorrang krijgen. Erg belangrijk achten de sa menstellers de programmering om daardoor meer richting te krijgen in het werk, zaken af te wikkelen en mensen in te schakelen. Nu wordt er veel te hooi en te gras gepraat over actuele zaken of over Jaarlijk se onderwerpen zoals de dien sten met Kerstmis en de eer ste communie. Over de plaats van de pastor zegt het werkboek, dat deze zijn positie en deskundigheid niet moet gebruiken om de pa rochieraad in zijn straatje te krijgen of te houden. „Zijn me ning heeft gemakkelijk ge voelsmatig een meerwaarde voor de leden van de parochie raad." De leden dienen meer te doen dan alleen maar vergaderen, maar zicht serieus te verdiepen in de zaken die ter sprake ko men en bereid te zijn de pas tor werk uit handen te nemen. Ook wordt de raad realiteitszin gevraagd. Verder signaleert het werk boek de mogelijkheid die sinds kort bestaat om van de raad een parochievergadering te maken, die zich ook met de fi nanciën bezighoudt en het kerkbestuur om te vormen tot een parochiebestuur, dat ook pastorale zaken bespreekt, zo dat men niet langer langs el kaar heen werkt. (De brochure „Vanavondpa rochieraad" is voor vier gul den te bestellen bij de pers dienst van het bisdom Breda, Veemarktstraat 48, Breda). KORTE METTEN Mgr. E. Yanes, secretaris generaal van de Spaanse bis schoppenconferentie, heeft het in een toespraak in Barcelona „een christelijke wens" ge noemd, dat de politieke macht In Spanje onderworpen wordt aan het toezicht van de maat schappij. De economie moet dienstbaar aan de mens wor den gemaakt en niet omge keerd. Vroeger koppelde men hel verlangen naar sociale rechtvaardigheid acn een be roep op de milddadigheid van het individu, die is gebaseerd op een eerlijker verd_-ling van de welvaart. De bisschop van R'dam heef eervol ontslag verleend wegens emeritaat, aan J. v.d. Boog- erd, pastoor van de parochie H. Jozef te Hillegqm. Tevens werd eervol ontslag verleend aan pater C. J. de Haas o.s.a., aalmoezenier in het bedrijfsa- postolaatvan de Horeca wegens zijn benoeming tot part-time pastor van de parochie O.L. Vrouw van Fatima te Den Haag. De Vereniging van Kateche- se-docemen, het Katholiek Pe dagogisch Centrum en De Hor- stink verzorgen samen een nieuwe uitgave onder de titel „Didactische werkvormen voor geestelijke en maatschappelij ke vakken voor het voortgezet onderwijs". Het gaat om een project, dat in drie kalenderja ren gereed moet zijn. Twee maal per jaar - In februari en oktober verschijnt 'n afleve ring van minimaal honderd pa- glra's tegen een abonnements prijs van 37,50 per jaar. De interkerkelijke oosterge meenschap van Taizé is begon nen aan de laatste voorberei dingen voor het al geruime tijd geleden aangekondigde inter nationale concilie van jonge ren. Van 30 augustus tot 2 sep tember wordt in Talzé ten zui den van Lyon de openingscon ferentie gehouden. Later zullen in andere werelddelen even eens openingsbijeenkomsten worden gehouden. Het concilie is bedoeld om vooral jongeren te inspireren tot actief-zijn in de wereld van .vandaag. Van 30 maart tot 2 april is er in Taizé een bijeenkomst voor jongeren van vijftien tot zeveg- tieri jaar. De grote Paasont- moeting duurt van 12 tot 15 april. Begin maart zijn driehon derd boeddhistische monniken, die gevangen worden gehouden In de Chi Hoa-strafgevangenis te Saigon begonnen met 'n vas ten- en gebedsactie om kracht bij te zetten aan hun verzoek om vrijlating. De gearresteer de monniken zijn beschuldigd van daden van burgerlijke on gehoorzaamheid en insubordi natie. De monniken hebben be sloten onafgebroken te blijven vasten en bidden totdat hun verzoek zal zijn ingewilligd. Massachusetts wordt moge lijk de eerste staat in de V.S. waar het „recht op sterven" wettelijk is erkend. Een com missie uit het parlement van de staat bestudeert een voor stel, dat inwoners van de staat het recht wil geven te vragen hun leven niet te verlengen als vaststaat, dat zij aan een on- ger.ecsl.jke z ek;e met onver- r-.jdeüjke dodelijke afloop lij den. De commissie zal binnen 1 maand verslag uitbrengen aan het parlement. Het voorstel heeft aanleiding gegeven tot bittere tegenstellingen in de staat. Niet alleen in de Nederlandse binnensteden speelt het probleem van de onrendabele kerken, maar ook zelfs zo ver weg als de Amerikaanse staat New Yersey waar in het plaatsje Wat- chung St.-Mary's Church verdween. En ook daar gebeurde dat niet zonder emoties op te roepen, zoals de pose van de vrouwen op de foto rechts onmiskenbaar laat zien. KERK EN WERELD Christelijk- islamietische conferentie over Jeruzalem De regering van Jordanië streeft naar de voorbereiding van een Islamitisch-christclijke conferentie „voor het behoeden vun het historische en religieu ze karakter van Jeruzalem", zo verklaarde in Amman de voorzitter van de Koninklijke hoge commissie voor Jeruza lem, Achmed Toekan. De bedoeling van de conferen tie zal volgens Toekan zijn het „behoud van de heilige plaat sen, het doen falen van de Is raëlische verjoodsings voorne mens met betrekking tot Jeru zalem en het stopzetten van de excavatiewerkzaamheden door de bezettlngsautoriteiten." De Jordaanse regering zal voor de vaststelling van plaatj en datum van d« conferenlie contact opnemen met gefnto- resseerden in verschillende landen, de V.N., internationale organisaties en de Unesco, al dus Toekan. Uit Duitsland afkomstige chris tenen in Barnaul (West-Sibe- rië) hebben een beroep gedaan op secretans-genercial Kurt V/aldheim van de Verenigde Naties in verb-nd met de vol gers hen onhoudbare positie waarm tl] In de Sowjet-Unie verkeren Zij verzoeken hem pog ngen in het werk te stellen opdat zij cn andere christenen in Siberië de Sowjet-Unie kunnen verlaten en vragen hem hun petitie met 42 handtekeningen door te ge ven aan de Sowjetruasische re gering. Na de gemeenschappelijke ak- ties van de Joodse ingezetenen is dit de eerste keer dat leden van een religieuze gemeen schap 'n de Sowiet Un e geza menlijk en vla de V.N. aon- d cht vragen voor hun lot. Ook uit Duitsland afkomstige inwo ners van de Baitische Sowjet- republieken zouden de Sow jet-Unie willen verlaten. De Siberische christenen van Duitse afkomst die zich nu vla de volkerenorganisatie tot de Sowjetrussischè regering heb ben gericht, zijn vervallen ver klaard van hun Russisch staats burgerschap. Sommigen van hen verloren ook hur betrekking tengevolge van hun poging de Sowjet-Unie te veriaën en als atatenlozen kon*n deze mensen niet in annnvrk'ng voor sociale bij stand en zlekenhuisverpleging omdat de benodigde papieren ontbreken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7