Gretige aftrek voor miljoenen jachten van Kaagse broers Plandoelennota kritisch ontvangen in raad Voor hout Vandaag weer notedop van vierenhalf miljoen te water Dollen Mt« I I.» j L VRIJDAG 22 MAART 1974 LEIDSE COURANT Het „Exact" DE KAAG Terwijl va der Van Lent vanaf een schilderij aan de muur streng de eenvoudig inge richte kantoorruimte in blikt doet zoon Jan van Lent moeite een hoest- aanval de kop in te druk ken. Als dat achter de rug is, vraagt hij waar voor ik ook alweer kwam. De vorige dag had hij te lefonisch toegestemd in een gesprekje- over het nieuwe jacht van een Britse zakenman, dat in het Kaagwater zal glijden. Maar dat komt hem nu niet meer zo goed uit. Na een publi- katie in een groot Am sterdams ochtendblad heeft hij namelijk een dringend telefoontje ge had van een hoofdstede lijke bankier om zo min mogelijk over het schip naar de buitenwereld uit te dragen. „U begrijpt, dat we onze klanten te vriend moeten houden dus ik kan u niet veel over die boot vertellen", verklaart scheepsbouwer Jan van Lent nader ter wijl hij opnieuw met zijn zakdoek in de weer gaat. oorspronkelijk de be doeling, dat prins Bernhard bij de tewaterlating aanwezig zou zijn maar omdat hij vrij dagavond pas uit Lech terug keert kan dat niet doorgaan. Ongeveer zestig vooraanstaan de zakenlieden zullen de offi ciële „plons" van de „Walan- ka" daarentegen wel meema ken. Het schip is eigendom van een zekere heer Salomon, die voor de bouw de lieve som van 4'/2 miljoen gulden heeft moeten neertellen. Dat dit nog niet eens duur is moge blijken uit het feit, dat de president van een Nigeriaanse deelstaat een schuitje van 7 miljoen in bestelling heeft. Jan van Lent: „Tja tegenwoordig wordt het als een misdaad beschouwd als je veel geld verdient. God dank dat ze het geld tenminste laten rollen waardoor hier honderd mensen óp de werf een goede boterham kunnen verdienen." In 1916 werd vader Van Lent compagnon van de scheeps bouwer Akerboöm. Er werden toen vooral kleine bedrijfs- vaartuigjes gebouwd. Later pas werd de jachtbouw be langrijk. Twee jaar na de oor log werd de werf een familie bedrijf met de naam C. van Lent en Zonen. Naast vader Van Lent kwamen zijn twee zoons J en T. van Lent de za ken aan de top runnen. De omzet is onderwijl verveelvou digd terwijl ook de bedrijfs ruimte fors uit de kluiten groeide. De naam werd steeds groter er kwamen orders van over de hele wereld. Momen teel wordt er nog hoogst zel den een jacht voor eén Neder- „The Highlander" -U; 0gg^iL.wvJ6 „Blackhawk UI" „Santa Maria" liiil'lillilllilllllffilllMl De 'gebroeders Van Lent onder het portret van h un vader, de stichter van het bedrijf. lander gebouwd, hetgeen uiter aard een uitvloeisel is van de zware vaderlandse belasting druk op de hoogste inkomens. In het begfin van de jaren zestig plaatste zelfs de grote Ameri kaanse automobielmagnaat Henri Ford 2 een order voor de bouw van een luxe-jacht, dat hij enkele jaren later ove rigens weer van de hand deed. Ook Henri Ford had het be paald niet begrepen op nieuwsgierige journalisten en liet de scheepsbouwer weten dat het interieur van het schip absoluut niet mocht worden betreden door nieuwsjagers. Op de dag van de tewaterla ting liep het echter op het laatste nippertje nog uit de Oliesjeiks en Henri Ford behoorden tot clientèle hand. Een linke fotograaf leende een overall van een schilder, verstopte zijn came ra eronder en toog welgemoed aan boord juist toen Henri zijn waterkasteel stond te bewon deren. Prachtige foto's in bin nen- en buitenlandse kranten moeten de Amerikaan voor Schilders leggen de laatste hand aan het jacht. Hoewel de op drachtgever niet toestaat dat er in de hal gefotografeerd wordt, kon onze fotograaf, toen de schuifdeuren gistermorgen even open gingen, dit plaatje van het 4,5 miljoen kostende schip schieten. raadsels hebben gesteld. >e clientèle van „Feadship Holland" (First Export Asso ciation of Dutch Shipbuilders, waarvan naast Van Lent ook de Aalsmeerse scheepsbouwer De Vries deel uit maakt) be staat uiteraard hoofdzakelijk uit meervoudige miljonairs. Om er een paar te noemen: prins Fahad uit Saoedi-Ara- bië, een oliesjeik uit Abu DabI en een uit Bahrein, die beide steenrijke oliestaatjes aan de Arabische Golf. Voor de rest zijn de peperdure notedopjes van Van Lent zeer geliefd bij Amerikanen, Engelsen en grootheden uit verschillende landen om de Middellandse Zee. Als een order definitief wordt geplaatst gaat de direc tie van Feadship grondig de financiële achtergronden van de opdrachten na. Dit om er zeker van te zijn dat na een aanbetaling van 20 tot 30 pro cent de rest van de miljoenen ook werkelijk binnenkomt. Volgens Jan van Lent een rou tinezaak evenals het volgens hem in de zakenwereld een normale zaak is, dat de men sen die de order zetten naar de achtergronden van de scheepsbouwer informeren. Een half afgebouwd schip op een. failliete werf schijnt na melijk niet het toppunt van gelukzaligheid teweeg te bren gen bij een klant. Hij kan dan wel goed in de slappe was zit ten, geld in het water gooien is er niet bij. De jachten, die bij Van Lent worden gebouwd, worden met het jaar luxueuzer en tech nisch vernuftiger. Het gemid delde jacht, dat De Kaag ver laat Is wat tclecommunicatic- mtlddelen (bijvoorbeeld radar on radio) betreft gelijkwaardig aan de grote oceaanstomers. Het laatste snufje op dit ge bied is de zogenaamde „wea- ther-fact", een apparaat dat door middel van een eenvoudi ge druk-op-de-knop het laatste weerbericht op een beeld scherm tovert. Door de schroevenfabriek van Lips is twee jaar geleden de luatste Nederlandse order bij Feadship geplaatst. Veel zwar te guldens kunnen dus niet aan Van Lent betaald zijn de laat ste jaren. Jan van Lent is er trouwens van overtuigd, dat bij de „kleine man heel wat meer zwart geld zit. F.r zal in het verleden best wel wat In de schepen gestoken zijn maar dat is voor ons nu eenmaal oncontroleerbaar." De Kaagse scheepsbouwer lacht als Ik hem wijs op de kreet „Jeugdloon diefstal", die op een van de loodsdeuren is ge schreven. HIJ zegt: „Ja, er zitten bij ons heel wat jeugdi gen maar het rijn praktisch allemaal mensen met een technische opleiding. Het Is gelukkig een heel goed stelle tje en de sfeer is prima wat ook wel blijkt uit het geringe verloop. Er bestaat een goede band onder het personeel en dat is ontzettend belangrijk." Als er een foto gemaakt moet worden verschijnt ook broer- compagnon, compleet met stropdas waarop een gouden ankertje. De gebroeders van Lent, twee telgen uit dc we reldvermaarde Hollandse scheepsbouwcrsfamllie, pose ren onder het schilderij van hun vader. Zij dragen hun (goudomrande) hart oprecht hoog. t.b. Noordwijk Naast bar-restau- rant-boerderij „De Herbergh" aan de hoofdstraat is gistermid dag grill-tapperij" „De Staf," geopend. Twee jaar geleden gin gen e deuren van „De Her bergh" open. De opening werd verricht door de kleinzoon van dhr. Van Rheenen. Hij bereed bet eerste (vermoedelijk tevens bet laatste) paard dat deze nieuwe stal binnenging. Hierna sprak de voorzitter van Noord- wjk Akbief enk,ele woorden tot dhr. Van Rheenen en zijn fami lie. Op de foto: dhr. Van Rhee nen en zijn kleinzoon komen de» zaak binnen. VOORHOUT Een belangrijk punt van deze raadsvergadering gis teravond was de nota-Plandoelen Streekplan Zuid-Holland West. De heer Van Os (VVD) vond, dat er nogal wat tegenstrijdigheden In de nota naar voren kwamen. De cultuur in de Bollenstreek komt slecht tot z'n recht in deze nota. Er moet een juist evenwicht worden ge vonden, aldus de heer Van Os In zijn beschouwing. De heer Warmenhoven Gem. Bel., was wel te spreken over de nota- Plandcelen en bracht dank aan de samenstellers. Tegen de kassen bouw had hij wel enige bezwaren. Wel zag hij graag wat schone in dustrie gerealiseerd. De heer IJdo CCP zie in zijn toelichting, dal de schrijvers van het Plandoelen de bloembollencultuur maar slecht kennen. De bollenstreek moet een agrarisch karakter blijven behou den, waarmee hij wilde zeggen: geen grote uitbreiding van woning bouw en industrie. De nota sprak wel mevr. Wijling (PPR) aan. Zij vond dat er wel reeèle punten in zaten, p Het voorstel om een per ceel grond te verkopen aan de Riegerslaan aan de heer Kok om er enkele garages te bouwen werd afgewezen, ondanks de met de heer Kok overeengekomen regeling met het college. De raadsfracties wa ren het mit dit voorstel niet eens. Vervolgens ging men nog ak koord met een voorstel om het pand Boekhorstlaan 50 tijdelijk ter beschikking te stellen van de Volksuniversiteit Voorhout. Zo ook met het voorstel tt verkoop van een perceel grond in het bestem mingsplan Spoorlaan ten behoeve van de bouw van drie vrije-sec- torwoningen. Het voorstel tot het aangaan van een centrale-anten- ne-inrichting in Voorhout vroeg om enige toelichting, waarna ook dit voorstel werd aangenmen. De heer Warmenhven had schriftelijk een tweetal vragen ingediend betreffende het kappen van een groot aantal bomen nabij de KTS. ^Het college betreurde eveneens het kappen van deze bomen. Er is een onderzoek gaande in deze zaak, aldus de voorzitter. uil— SASSENHE1M Met twee gepavoiseerde comforttabele rondvaartboten heeft de Katwijkse redcrif Triton gisteren voor een groot aantal genodigden de primeur gegeven van een nieuw toeristisch evenement: rondvaarten door het mooie Hollandse plassengebied uit Sassenheim In het bollenscizoen. In VVV-kringen worden de „Bollenvaarten" als een aantrekkel:/ke afwisseling gezien In het toeris tisch programma, dat de vreemdeling kan afwerken. De tochten duren vijf kwartier. Leidse stu denten zullen dienst doen als gidsen. IB ■HHMMBi fMBBMMMMM

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5