Randstad niet zomaar langs ASC Rijnland in finale Crescendo krijgt kans op revanche AZC bijna kampioen O: Theo Sanders de sterkste? BS is vrij sport VRIJDAG 22 MAART 1974 LEIDEN De eerste voetbalzon dag in de lente is er een met een compleet programma. Al thans dan moet het nu eindelijk eens wat beter weer gaan wor den, want de velden hebben de laatste tijd heel wat moeten doorstaan. Zoals het er nu uit ziet lijkt de kans op „doorgaan" optimaal. We zullen daarom het volledige rijtje maar weer eens doorlopen. Voor de eerste klassers uiteraard weer zeer belangrijke ontmoe tingen. De ploegen in de onder ste regionen van de lijst weren zich geducht en gelukkig mag ook Roodenburg daarbij gere kend worden. Het team van Smits heeft alles nog in eigen hand, want de achterstand op nummer zeven bedraagt slechts één punt. Nu geldt dat voor praktisch alle ploegen onder de streep, zodat de paar laatste ontmoetingen de doorslag moe ten geven. Roodenburg heeft nog twee uitwedstrijden, terwijl ook nog tweemaal thuis wordt gespeeld. Zondag bijvoorbeeld komt Gouda op bezoek, een ploeg die bijna veilig is. Let wel: bijna. De Gouwenaren zul len Roodenburg de punten be paald niet cadeau geven en er zal door de Leidenaren geknokt moeten worden om elke meter. Gebeurt dat net zo aJs tegen Xerxes dan lijkt winst verze kerd. Tenminste als men niet wéér zoveel pech heeft. We zien het wel zitten. UVS krijgt het minder moeilijk, want VUC heeft een team dat de Leidenaren wel ligt. Bij een overwinning kunnen de Blauw- witten zich Hoofdklasser noe men. Maar ook VUC zal het UVS niet zomaar „meegeven". Ook de Hagenaars knokken voor een plaatsje dus zo gemakkelijk zal het wel niet gaan. Toch is dit voor UVS Idle kans, dus: benut die. Met LFC gaat het in II erg goed. Toch staan er voor de Kanaries nog een paar lastige ontmoetin gen op het spel, aleer victorie gekraaid kan worden. De, West landers verrasten laatst RKAW, dus het blijft voor LFC wel oppasen geblazen. Een punt is al een redelijk resultaat. Lug- dunum ontmoet thuis Verburch en zal het beslist niet gemakke lijk krijgen. Verburch heeft nog redelijk uitzicht op de eerste klas en zal dat willen behouden. Veel techniek heeft men niet, wel een uit-, Ditmaal zullen we de rubriek is besteden aan een onderwerp dat meer met een hobby te maken heeft dan met sport. Onderwerp is: de motor, zijn berijder en het RAl-motorweekendNatuur lijk heeft motorrijden wel met sport te maken, want er worden races zat gehouden. Maar dat zelfde gaat op voor het autorij den. Hoewel er autoraces zijn, zal men gewoon autorijden zoals u doet nauwelijks in ver band brengen met sport. Een auto gebruik je normaliter om jezelf van plaats te vervoeren en wie de snelweg gebruikt als racebaan loopt alle kans om binnen de kortst mogelijke keren zijn rijbewijs kwijt te raken. Zo ook met motorfietsen. Het over grote deel van de bezitters ge bruikt de „fiets" als vervoer middel, al betekent hij voor de bezitter veelal meer dan alleen maar een vervoermiddel of een luxe-bezit. Neen, een motorrij der is over het algemeen een pure hobbyist. Hij laat bijna al les staan voor zijn stalen ros, welke hij berijdt in weer of wind. Ongetwijfeld is dat één van de oorzaken die de autorij der zo vreemd tegen deze figuur doet aankijken. Rare vogels, ge kleed in leer die als een soort marsmannetjes wind en regen trotseren. Van het hobbyisme van de motorrijder begrijpt een automobilist inderdaad niet veel. „Ik zal me gek zijn om een beetje zonder dak boven het hoofd te gaan rijden. Bovendien koop je voor die prijs toch een heel behoorlijke auto" zijn veel gebruikte termen. Waarom iemand persé zo graag motor wil rijden is een moeilij ke zaak om uit te leggen. Niet aan een motorrijder, niaar wel aan andersgezinden. Laten we het maar simpel houden. Er zijn mensen, die als ze eenmaal op zo'n ding gereden hebben, er niet meer van af willen. Dat was heel vroeger al zo (rond 1900) en dat is nu nog zo. Trou wens het motorrijden is weer helemaal in trek. Nog nimmer tevoren worden er zoveel fietsen verkocht en vooral ten opzichte van zo'n tien jaar geleden is er sprake van een hausse in de verkoopMet name in Amerika, Engeland, West Duitsland, Ne derland en vooral niet te verge ten Japan, stijgt de omzet van de fabrikanten met sprongen. De markt is zich trouwens be hoorlijk aan het verleggen. Wa ren vroeger vooral Duitse en Engelse machines in trek, nu schijnt alles wat goed is uit Ja pan te komen. Met Italië, Ame rika, Duitsland en Engeland als ver achterblijvende tweeden. De prijzen van motoren zijn, met de gestegen verkoop daarvan, ■behoorlijk omhoog gegaan. De gelijkheid, betrouwbaarheid en vooral luxe en perfectionisme zijn daar ook debet aan. Dat de mens van tegenwoordig veel meer geld aan dit soort artike len kan uitgeven werkt uiter aard alleen maar gunstig voor de, steeds naar beter zoekende fabrikanten. Miljoenen geven die op hun beurt weer uit om via tests en research steeds be ter en beter op de markt te ko men. Hun belangstelling in de racerij is van van uit dat stand punt wellicht te verklaren. Wat nu met de RAI? Welnu, dert enige jaren wordt in volging van de Auto-RAI vanwege de stijgende belang stelling er per jaar een ciale motorfietsententoonstelling georganiseerd. Die vindt mo menteel plaats in de RAI en kon zich bijvoorbeeld verleden jaar verheugen op een overwel digende belangstelling (50.000 man). Praktisch een ieder die iets op het gebied van motor fietsen produceert stelt hier zijn waren ten toon en vandaar dat de organisatoren dit jaar beslo ten hebben om twee keer zoveel ruimte daarvoor te nemen dan verleden jaar. Toen overigens moesten duizenden enthousias ten urenlang wachten om te worden binnen gelaten vanwege de grote belangstelling. Wat is er allemaal te zien? Erg veel. Zoals gezegd zijn bijna alle merken met hun totqle assorti ment aanwezig. Verder een groot aantal fabrikanten die zij delings met de motorfiets te maken hebben welke daar hun accessoires cq onderdelen ten toonstellen. En dan zijn er nog een aantal rarers, zelfbouwma- chines, crossers, bromfietsen etc. etc. te zienAlles is zeer overzichtelijk opgesteld. In het pad, dat de stands van elkaar scheidt, staan van het begin tot het eind van de hal alle motor-I fietsen naar prijs aan een ge- staid. Van een mini-motor voorl uw zoontje van 400, —tot eenl Yamaha productieracer van 30.000,Daartussen Honda's,I Suzuki's, BMW's, Norton's. Oei ral's, Kreidlers, Kawasaki's, Laverda's, MV's, Ducati's, Guz- zi's, Motobecanes, Benelli's, Triumps, Vespa's etc. etc. Spe cifieke primeurs zijn er ditmaal niet, al hebben nog weinigen de Hercules Wankel en de Benelli zescilinder gezien. Voor elke en thousiast in ieder geval een „must". Speciaal automobilisten en zomaar iedereen zou ik aan raden om er eens een kijkje te gaan nemen. De tentoonstelling is zaterdag en zondag open van af 09.00 uur. Als u er geweesl bent kunt u zich misschien iets meer voorstellen van het hob byisme en het enthousiasmel van De Motorrijder. AVK stekende knokkersmentaliteit. Lugdunum zal zich van zijn bes te kant moeten laten zien, an ders betekent het verlies. RKAW ontvangt het zwakke Velo en daarover kunnen we kort zijn. Twee punten. Blauw Zwart mag ook niet verliezen, al heeft Texas een aardige ploeg. Blauw Zwart heeft nog kans. In de derde klas ziet het er voor Teylingen goed uit, althans wanneer men wint van Quick. Na de verrassende zege op Hil- legersberg moeten de Sassenhei- mers maar eens definitief hun kampioensaspiraties waarma ken. Quick mag overigens niet onderschat worden. Randstad Sport - dat nog alle kans heeft - krijgt een lastige klip te omzei len. Weliswaar staat streekge noot ASC er niet best voor, maar de Oegstgeestenaren heb ben eindelijk de smaak van het „punten verorveren" te pakken. Het kan in de Kempenaerstraat een leuke strijd worden. SC Lis- se ontvangt op eigen terrein VCS. De Hagenaars staan prak tisch op gelijke hoogte met Lis- se en het zal er om spannen. Een puntendeling lijkt de meest voor de hand liggende oplos sing. Bodegraven tenslotte 6peelt tegen ODB en wint. In klas vier hebben de koplopers steeds meer moeite om tot winst te komen. Men zit boven in dan ook nog vlak bij elkaar, zodat nog een spannende finale in zicht is. LDWS speelt ditmaal thuis en ontvangt SJZ. Geen ge makkelijke opponent, al moet er gewonnen worden. Wie maakt ditmaal bij de Leidenaars eens een doelpunt? Rijpwetering gaat op bezoek in Voorhout en ook dat is niet bijvoorbaat gewon nen. Foreholte zal de koploper best een voet dwars willen zet ten. Van Nispen heeft het deze reis niet zo moeilijk. SJC ten minste lijkt op papier althans de mindere ploeg. UDO moet aantreden tegen Warmunda en dat is een lastige klip. De War- monders staan wel onderaan, maar hebben nog kans om .de dans te ontspringen. Een gelijk spel. Hillegom leverde verleden week een goede prestatie tegen Rijpwetering en moet nu, weer uit, tegen VVSB. Wellicht levert dat ook de halve winst op Docos - Altior is een strijd tussen de twee uitersten van de midden moot. Theoretisch bezien moet Docos winnen, maar Altior is best in staat om een graantje mee te pikken. In de afdeling weinig interessante wedstrijden. Alleen MMO krijgt het nog zwaar tegen Weteringse Boys; voor de rest zullen de kopgangers weinig hinder on dervinden van hun respectieve lijke tegenstanders, SVLV bij voorbeeld zal wel zegevieren over DOSR, terwijl Bernardus VVOA achter zich zal laten. Al- phia - Stompwijkse Boys zal ge lijk eindigen. In II. loopt VNL wat uit. Zelf blijft men winnen, maar ZLC - de medekoploper - lijkt op de terugweg. VNL zal ook ditmaal weinig moeite heb ben. Unitas althans zal niet tot een verrassing in staat zijn. ZLC moet tegen VNA en mis schien kunnen de mannen van De Groot zich in deze wedstrijd hervinden. KRV - Kickers is een leuk duel uit de sub-top en gezien de verhoudingen zal het wel op een puntendeling uit draaien. Leidse Boys zal wel weer verliezen. Meerburg is veel en veel sterker. LEIDEN Dubbele feest vreugde bij het Rijnlandsly ceum uit Oegstgeest. Geen wonder, als je in het Neder land schoolschaakkampioen- schap in beide categorieën (t/m 16 en t/m 19 jaar) een finale plaats bemachtigt. Dat het Riijnlands vorig jaar niet „zo maar, bij toeval" Neder lands kampioen in de groep tot en met 10 jaar is gewor den, is dit jaar duidelijk aan getoond. Het team heeft t.o.v. vorig jaar geen veran deringen ondergaan, hoewel Rietveld af en toe in is ge vallen voor Luyendijk. In de laatste voorronde was het zestal op volle sterkte en moest van HET Spinozaly- ceum uit Amsterdam win nen, bij een gelijkspel waren de Amsterdammers overge gaan naar de finale. Bij uit zondering had deze tegen stander de normale opstel ling gehouden, en niet een laag bord tegen één der top- borden van het Rijnlands op geofferd. AI snel leek Schweizer in moeilijkheden te komen, na in de opening danig misgegrepen te heb ben. Schweizer zette alles op scherp en maakte een kleine wandeling met de koning. Pas in de late uurtjes was hij gedwongen te capituleren. Daarvoor hadden de twee laatste borden van het Rijn lands reeds toegeslagen. Luyendijk won in eigen tijd nood bijna al het vijandelijke materiaal, terwijl Potter van Loen via stukwinst een ge wonnen pionneneindspel be reikte. Aan het eerste bord speelde Konings een kwalita- tief uitstekende partij tegen één der sterkste jeugdspelers van de Amsterdamse schaakbond. In een onduide lijke stelling, waarin Konings het loperpaar voor een pion had, werd er remise gege ven. Dobbelaar zorgde voor het winnende punt na een positioneel goede partij. Jean Baart gaf rijn iets beter staande stelling remise, om een finaleplaats veilig te stellen. Gedetailleerd: L. Ko nings—R. Weber V2-V2I J- Baart—M. Kahn: xA-x/z D. Schweizer—T. Levy: 0-1 ;R. Dobbelaar—E. Smaling: 1-0; B. Potter van Loen—T. v. Hoek: 1-0; G. Luyendijk— H. Gerritse: 1-0; totaal: Rijnlands-Spinoza: 4-2. Het Rijnlands gaat over naar een poule van 4, waarin via een enkelrondig systeem om het Nederlands kampioenschap wordt gespeeld. Ook de jeug diger Rijnlandspelers heb ben de finale bereikt in de categorie t/m 15 jaar. Dit is vooral te danken aan de sprekende 6-0 overwinning uit de laatste ronde. De Louise de Coligny heeft het „Leidse" succes niet com pleet kunnen maken. Eigen lijk al kansloos voor de laat ste ronde in was gegaan, hoewel theoretisch nog een finaleplaats bemachtigd kon worden. De te zwakke bezet ting aan de staart heeft het zestal de das om gedaan, terwijl er eigenlijk ook geen echte topspelers op de Loui se vertoeven. De laatste ron de ging nog met 4-2 verloren tegen het Prof. Cazimier Col lege uit Vlaardingen. De drie eerste borden verloren via de meest vreemde stukof fers, de staart vijzelde de eindstand wat op door goede overwinninen van Jansen en Jonge, Gedetailleerd: Cazi mier CollegeLouise de Co ligny S/G R. de JongF. Geertsma: 1-0; T. DuikA. de Boer: 1-0; A. N. Brown— B. Verra: 1—0; A. Kloet—P. Jansen: 0-1 ;B. v. ArkelW. Jonge: 0-1; P. GijsmanR. Brahms: 1-0: Totaal 4-2. ill LEIDEN Werden verleden week de Nederlandse kampioen schappen gewichtsheffen tweede klas verwerkt; ditmaal zal in Dordrecht de elite gaan uitma ken wie er met de lauwerkran- en naar huis gaan. LKV De Spartaan uit Leiden hoopt op een hernieuwd succes. Arie Swagers werd in de B-klas kampioen en ook bij de „zware jongens" hoopt de Leidse ver eniging op successen. Welnu, dat zit er dik in. Theo Sanders moet zijn titel in het middenge wicht gaan verdedigen en het staat buiten kijf, dat hij nog steeds verreweg de beste in zijn klasse is. Neen, de belangstel ling zal dit keer uitgaan naar Nico Faas, die afgelopen jaar tweede werd in het lichtzwaar- gewicht en nu een gooi naar de hoogste plaats gaat doen. Faas heeft trouwens nog iets goed te maken. Van 't Riet zal dit keer niet mee doen, vanwege drukke werkzaamheden, terwijl coach Brandt ook al niet kan beschik ken over Filippo, die gebles seerd is. Als Leidse scheids rechter is aangezocht de heer Siem Brandt, een zoon van LKV De Spartaan-coach Theo Brandt. Korfbalminnend Leiden krijgt zon dag voor het eerst na de zaal competitie de gelegenheid' de kennismaking met Hoofdklasse korfbal op het veld te hernieu wen. De Danaiden ontvangt het Amsterdamse Rohda, dat afge lopen week verpletterd werd door Ons Eibernest. Bij De Da naiden ontbreekt Casper van Nierop. Hoewel zijn vervanger nog niet aangewezen is, zal trai ner Bos ongetwijfeld zelf de remplagant zijn. Van de record International kan verder nog verteld worden dat hij op aan drang van het bestuur besloten heeft ook het seizoen '74-'75 als trainer/coach van De Danaiden werkzaam te blijven. De spe lers, die Bos niet graag kwijt wilden, mogen daar zondag wel wat tegenover stellen. De DANAÏDEN—ROHDA, MONT- GOMERYSTRAAT, 14.00 uur. De Overgangsklasse B wordt met de week onbegrijpelijker De Igemene begon slecht, is nu aan het herstel begonnen en zit daajTom de middenmoters al op de hiielen. De blauw-witten moe ten na de schitterende zege op KZ afgelopen ongetwijfeld vèel zelfvertrouwen hebben gekre gen, dat ook Samos in de Leidse Hout geklopt kan worden. DE Algemene begon slecht, is nu Hout 14.00 uur. Slechts één ploeg is eigenlijk vei lig in B en Pernix ontvangt die ploeg zaterdag. Westerkwartier, de ex-Hoofdklasser, is bezig het verloren terrein terug te winnen en daartegen zal Pernix zonder de voor een wedstrijd geschor ste Flip v.d. Kooi niets kunnen doen. Bij Pernix is bekend ge worden dat trainer Balkhoven na een éénjarig verblijf het voor gezien houdt bij de Leidse zaterdagclub. Balkhoven zal vermoedelijk alleen met BEP doorgaan. PERNIX—WESTERKWARTIE, Leidse Hout, zaterdag 16.00 uur: De derde Leidse Overgangsklas- ser schijnt het ritme weer te pakken te hebben. HKV, dat twee weken terug Fides in Den Haag versloeg, zal nu een heel ander F. P. tegenover zich krij gen. We verwachten dan ook re vanche voor de fusieclub. FI DES PACTA—HKV, Zoeter- woudse Singel, 14.00 uur. Zuiderkwartier gaat zondag naar Amsterdam, waar DTV de thuisclub is. Indertijd werd ge deeld, na een eindsprint van de Leidenaars. ZKW zal dus moe ten oppassen ondanks dat DTV geen hoogvlieger is geworden dit jaar. KNS blijft in Oegst geest en krijgt met Soester- kwartier een leuke kluif voorge schoteld. De beide opponenten van komende zondag ontlopen elkaar 1 punt en zijn beide ii feite kansloos voor de titel. KNS SOESTERKWARTIER, De Voscuyl, 14.00 uur. Ons Eiland stelde thuis teleur af gelopen week en kan dat goed maken tegen het zwakkere Mer- wede in Dordrecht. Top ont vangt Terheyden en dat hoeft de ploeg van Trainer Hans van Z orenevel miet nadelig te den. Crescendo gaat naar Rotterdamse Eureka, dat op d< onderste plek staat en de enige 2 punten tot nu behaald Cescendo pakte. De grone wit ten hebben daar dus wat recht te zetten en wij verwachten genlijk niets anders. Tempo za in de derde klasse heel weinig moeite hebben met het zeer I zwakke Thor, dat alleen is op gevallen door d: groe nederla gen'. Fluks ontvangt ook een hekkesluiter. ONDO moet dus ruim geklopt worden, vooral Noodwijk Fiks krijgt Vitesse en het verschil tussen de teams op de ranglijst moet de equipe var Jack van Berkum zaterdag kun nen wegwerken. Velocitas, de koploper gaat naar ODI e»n dat is een ploeg, die op de loer ligt en op de derde plaats staat. Ve- IMcitas zal o.i. met winst terug keren. Theo Sanders zal ongetwijfeld zijn titel prolongeren. LEIDEN De achterstand, die Raak/Punch in het eerste ge deelte van de competitie opgelo pen heeft, is helaas voor de Delftenaren te groot geweest om nog enige aspiratie op de landstitel te kunnen koesteren. Niettemin blijft er het indruk wekkende optreden van de Delftse formatie in de kam pioenspoule. Zou B.S. Leiden niet door de grote blessure-mi sère getransformeerd zijn tot een schamele figurant, dan had er wellicht voor Raak/Punch nog iets meer ingezeten. Dat neemt niet weg, dat Raak nog een beslissende rol in de strijd om het kampioenschap kan-spe len; het is in de huidige vorm in staat om elke ploeg de baas te zijn. Ook vanavond, wanneer het Levi's op bezoek krijgt. Op Levi's valt momenteel geen pijl te trekken; het speelde de laatste tijd echt zwak, verloor de eerste halve finale bekerwed strijd van Transol met 10 pun ten en zag daarin Hank Smith met een ernstig oogblessure voor de rest van het seizoen uit geschakeld. Doch Levi's ging beter spelen, versloeg tweemaal B.S. Leiden en won dinsdag avond tot ieders verrassing met 94-77 van Transol en plaatste zich aldus voor de bekerfinale. Toch is Raak vanavond wel fa voriet. In hoeverre de bekerne derlaag bij Transol doorspeelt zal in Zandvoort blijken in de wedstrijd tegen Typsoos; wel licht ook daar een verrassing. Verder wordt gespeeld NN Do- nar-EBBC en zondag Levi's-NN Donar. B.S. Leiden is vrij. In de tweede divisie D draait het damesteam van B.S. Leiden rustig verder op de tweede plaats; Marathon zal daar in Vlissingen niet veel aan kunnen veranderen. Essor verraste vo rige week vriend en vijand met een 72-90 zege op Red Stars. Niettemin is de Leidse ploeg nog niet geheel veilig; of het dat kan bereiken in Utrecht te gen het op de tweede plaats staande Midland is iets té opti mistisch. Het jeugdteam van Leiden tenslotte krijgt het boven aan staande AMVJ op bezoek. De Amsterdammers hebben tot nu toe slechts eenmaal verlo ren, BS Leiden kan voor de tweede zorgen. De Zijl/LGB moet zich voor eigen publiek revancheren In de hoofd- en eerste klasse van In de hoofd- en eerste klasse van nog vijf wedstrijden te spelen. De ZIJL/LGB zal in deze reste rende vijf duels gaan strijden om de zesde tot en met de acht- de waterpolo competitie zijn er nu zesde in de hoofdklasse en hebben respectievelijk 1 en 2 punten voorsprong op VZCjARit" meester en Nereus. Zaterdag speelt de ZIJLy2LGB de belang rijke ontmoeting tegen Nereus. Ongetwijfeld zullen de rood wit ten zich zaterdag in zwembad „De Does" voor eigen publiek willen refancheren voor de gro te nederlagen van de afgelopen twee weken. Het zal tegen de ploeg van Nereus niet gemakke lijk worde. De Zaankanters zijn erg geroutineerd en zullen er ongetwijfeld op uit zijn cm de ZIJL/LGB van de zesde plaats te verdringen. De aanvang van het duel is 20.15 uur. Met AZC kan er nog weinig meer gebeuren. De ranglijstaanvoer der van de eerste klasse heeft recentelijk geleden grote nederlagen. respectievelijk 3 en 4 punten voorsprong op het IJ en DZV. Omdat er twee teams promove ren zijn de AZC-ers er bijna ker van, dat zij voldend jaar weer uitkomen in Je hoofdklas se. Zaterdag moeten de Alphe- naren om 19.00 uur in zwembad „De Dille" tegen GZC. Het zou wel eens een lastige wedstrijd kunnen worden voor AZC. De spelers van GZC hebben bewe zen tegen topploegen wel eens voor verrassingen te kunnen zorgen. BZPC treft zaterdag om 20.00 uur in zwembad „De Kuil" de for matie van Walvisch uit Gronin gen. Walvisch staat in de twee de klasse A op de voorlaatste plaats. Het moet dus mogelijk zijn voor de BZPC-ers om J punten te veroveren. Katwijk krijgt he,t zaterdag moef lijk. In zwembad „Overbosch" moet gespeeld worden tegen Die Haghe. De ploeg uit Den Haag staat hoog genoteerd op de ranglijst van de tweede klasse B. Het zal zwaar worde ,voor de Matwijkers om tegen de Hage naars een goed resultaat te be halen. Noordwi rant-tx aan de dhr. het ee het Is nieuwe sprak wjk A dhr. V he. Op zaak b

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4