Versterkte bewaking Britse hof Eén bureau voor kruisverenigingen VS verwachten geen hernieuwd olie-embargo Gijzeling Stockholm is goed afgelopen CcidócSouAont Bezetting in Helmond gaat door Overval in pij... Sadat naar Syrië voor gesprek troepenscheiding Tindemans formateur VRIJDAG 22 MAART 1974 LEIDSE COURAfJT PAGINA 13 UTRECHT Tachtig procent van de Nederlanders is lid van een kruisvereniging, en dat is aanmer kelijk meer dan het aantal dat in het ziekenfonds is. Dit is gebleken uit een onderzoek van de drie kruisverenigingen, verenigd in de Stichting Sa menwerkende Landelijke Kruisverenigingen. Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor toegepaste Sociologie in Nijmegen. Een van de meest opvallende resultaten van dit onderzoek was, dat het merendeel van de leden de mening was toegedaan dat de verzuiling van weinig betekenis is. Dat blijkt dan ook uit de beslissing om de drie ver enigingen per 1 april samen te voegen tot één (Van i onzer verslaggevers) bureau met circa 80 personeelsleden. Dit bureau gaat werken onder een eigen bestuur, dat is sa mengesteld uit de besturen van het Groen, Wit- Gele en Oranje-Groene Kruis. De „oude" organi saties blijven voorlopig nog bestaan, onder meer om subsidie-technische redenen, maar er wordt gewerkt aan een geheel nieuwe organisatie. Uit het onderzoek is ook gebleken, dat twee/derde van de vrouwen in Nederland de voorkeur geeft aan bevalling thuis. Merkwaardig, wanneer men beziet dat in 1973 maar 49% van alle bevallingen thuis plaatsvond. De overgrote meerderheid van de leden, 90% namelijk, vindt dat de kruisver eniging ook niet-leden moet helpen. De helft van deze leden tekent hierbij echter aan dat deze mensen dan alsnog lid moeten worden. Invitatie De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, heeft de befaamde-• Egyptische buikdanseres Nagwa Foead uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Volgens het Egyptische weekblad Akher Saa heeft Foead vorige maand in Cairo voor Kissinger gedanst tijdens een ontvangst te zijner ere. Kissinger wil het Amerikaanse volk nu bekend maken met de Oriëntaalse danskunst. ASHINGTON (UPJ-AP) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissin ger, heeft gisteren op een pers conferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering niet ge looft dat de Arabische landen hun olie-embargo opnieuw zul len toepassen, wanneer zij op 1 juni bijeen zijn geweest om de situatie te bezien. wederinvoering van het em bargo op olieverschepingen naar de Verenigde -Staten zou eenpa rige goedkeuring van de Arabi sche olieproducenten vereisen Kissinger neemt niét aan, dat dat mogelijk is. De Ameri kaanse minister was optimis tisch over vorderingen- bij de vredespogingen in het midden oosten. Hij zei, dat de Verenig de Staten menen, dat er een kans is, dat vrede en stabiliteit tot stand kunnen worden ge bracht. e strijd tussen de oliemaat schappijen en de Belgische so cialisten en andere linkse groe peringen zou morgen kunnen ein digen met hogere olieprijzen maar groter staatstoezicht op .de olieindustrie. e wekelijkse zitting van het dej maatschappijen dat de regering prijsverhoging voor olieproduk- ten zal toestaan. Ruim 3,5 ton van ANWB voor molenbehoud (Van een onzer verslaggever DEN HAAG De ANWB heef gistea-en een bedrag van 363.701,81 gulden geschonken aan de vereniging „De Holland- sche Molen", de opbrengst van een actie die vorig jaar onder de leden werd gehouden onder het motto „Redt een molen, in iedere windstreek één". De che que werd door ANWB-voorzitter mr. K. H. Gaarlandt overhan digd aan voorzitter mr. P. J. Mijksenaar van de raolenvereni- ging. Behalve dat tevens het nieuwe boek van de maand, ge titeld „Molens in Nederland", werd gepresenteerd, bood de commissie collectieve propagan da voor het Nederlandse boek aan de vereniging een te restau reren molen aan. Vakcentrales willen aktie tegen investeerders Ki'.vdel'ik Afrika UTRECHT De drie vakcentra les (NVV, NKV en CNV) zullen proberen via het Internationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen en het Wereldverbond van de Arbeid te komen tot een internationale actie tegen be drijven die investeringen doen in zuidelijk Afrika. De vakcentrales hebben vorig jaar ruim 80 Nederlandse be- drijven op de korrel genomen en gevraagd naar hun investe ringen en opvattingen, betref fende zuidelijk Afrika. Van 17 van hen kwam geen antwoord, waaronder Shell Nederland. Akzo, Organon, Van Ommeren en Schreiner Air Transport. Broodje-Yamani SITTARD (ANP) Olieminister Yamani van Saoedi-Arabië en minister Van der Stoel ontvan gen deze week uit Sittard een zending halve-maanvormige broodjes. De broodjes worden de bewindslieden bezorgd door het comité dat in Sittard het jaarlijkse „krombroodrapen" op de Kolleberg organiseert. In een brief verzoekt het comité de mi nisters onder het genot van een Sittards broodje gezamenlijk te bekijken of de vriendschapsban den niet hersteld kunnen wor den. 2n lid van het Belgische personeel verlaat het gebouw met een ladder. STOCKHOLM (AFP-UPI) De man die veer tien uur lang de Belgische ambassade In Stockholm bezet heeft gehouden en een vrouw gegijzeld had, heeft ^ch vanmorgen aan de politie overgegeven. De vrouw, Marita Sundgrens, heeft een shock op gelopen maar is verder ongedeerd. In de voornacht had de man, zekere Patou, nog ge dreigd met het doodschieten van de vrouw en van hemzelf als aan zijn eisen, het beschik baar stellen van een auto en vliegtuig, niet voldaan zou worden. Volgens de Zweedse poli tie is de man geestelijk gestoord. Patou is voor een onderzoek naar een kliniek overgebracht. De man verklaarde in 1944 in Parijs te zijn geboren Hij had geëist zijn zoon te zien die woont oij zijn ex-vrouw in België. Op zeker ogenblik was Patou agressief gewor den. Hij begon te schreeuwen en had docu menten in brand gestoken die hij uit het raam gooide. Maar later werd hij weer rustig en vroeg hij om water voor zichzelf en de gegij zelde vrouw. Tenslotte gaf hij zich over en liet hij zich rustig meevoert". naar de auto waarmee hij weggebracht werd. die de ambassade is binnenge- HELMOND (ANP) - De bezetting van de Philips-vestlging Usfa In Helmond gaat onverminderd door. Beide partijen hebben el kaar gisteren in een drie uur durend overleg niet kunnen vin den. De industriebond NKV vindt dat eerst de stopzetting van salarisbetaling aan de be zetters moet worden opgeheven. De Philips-directie stelt daar te genover, dat zij bereid blijft tot constructief overleg, maar dat de bezetting daarvoor een on overkomelijke hinderpaal Is. Volgens ir. W. Stoorvogel, direc teur van Usfa, zal geen salaris worden betaald zolang de bezet ting duurt. Een „zorgvuldig op gesteld sociaal plan" bij over- missionaire kabinet eindigde plaatsing naar Eindhoven moet volgens hem voldoende garantie zijn voor de Helmondse werkne- i mers. Philips zou bereid zijn op nieuw te onderzoeken welke mo gelijkheden Philips eventueel in Helmond heeft, maar garanties kunnen niet gegeven worden. I ROME (Rtr) Een man die als minderbroeder- Franciscaan was verkleed vervoegde zich gisteren aan een juwelierswinkel in Rome en hield met de revolver die hij uit de mouw van zijn pij trok de winkelier en klanten in bedwang. Vervolgens kwamen drie medeplichti gen binnen die hun slag sloegen, Oe gestolen shraden verte genwoordigen een waarde van naar schatting 430.000 gulden. Cipiers gegijzeld LONDEN (RTR) Na de gewa pende aanval van woensdag avond op de auto van prinses Anne, terwijl zij naar Bucking ham Palace reed, zijn de veilig- aanvaller kennelijk met de bedoeling om haar te ontvoeren de auto van de Prinses naar de kant van de weg had weten te manoeuvreren. NEW YORK (Reuter) In de fe derale gevangenis in New York hebben drie bewapende gevan genen zes cipiers gegijzeld. Op De 26-jarige lan Ball (links), de man, die woensdagavond een aanslag de vraag wat de gijzelaars ei- wilde plegen op prinses Anne en haar echtgenoot is gisteren voor sen. antwoordde een opzichter: de rechtercommissaris in Londen geleid. Geboeid aan een in burger „Zij willen de gevangenis uit". geklede politieman verlaat hij de arrestantenwagen. heidsmaatregelen ten behoeve Voor de rechtbank is verklaard, van de leden van het Britse ko- dat in Balls bezit een grote som ninklijke gezin verscherpt. geld werd aangetroffen en dat de politie zoekt naar medeplich- De 26-jarige Londenaar Ian Ball tigen. is gisteren voorgeleid en be- Ball verklaarde alleen dat hij ju- schuld'igd van de aanval. Ball ridische bijstand wilde hebben, wordt in het bijzonder beschul- In het parlement heeft de Britse digd van poging tot moord op minister van binnenlandse prinses Anne's lijfwacht, de in specteur van politie James Bea ton. De inspecteur werd gewond bij het vuurgevecht rondom de auto van de Prinses, nadat de ken, Jenkins, echter verklaard, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de aanval meer dan het werk van een enkele man is ge weest. Kraan bij aardgas dichter? EEMENS MOET BEREID ZIJN het nodige te geloven: anders wordt het leven een saaie, rationele affaire. Daarom mag de Neder landse burger best geloven dat er diverse redenen zijn voor de re gering om het aardgas duurder te maken: bij de verkoop van dit belangrijke energiemiddel aan het buitenland, maar ook voor het gebruik door de eigen ingezetenen. Maar is het geloofwaardig dat het duurder worden van het aardgas In eigen land ook tot een zuiniger gebruik zal leiden? Dat moeten we nog zien gebeuren. Een proef op de som kan pas worden geleverd, als over enige tijd bekend wordt welke invloed het aanzienlijk duurder worden van de benzine op het gebruik heeft gehad. Het zou ons niet verwonderen, als dan blijkt dat de burger geprobeerd heeft zijn nering naar de tering te zetten In plaats van omgekeerd. EN DAN IS BENZINE in veel opzichten nog een artikel dat gebruikt wordt voor niet-noodzakelijke doeleinden. Met aardgas zit de over heid direct al veel moeilijker. De kans is dan ook groot dat het ver bruik van deze opvolger van het zwarte goud alleen door rantsoene ring afgeremd zal kunnen worden, niet door een prijsverhoging. Want in de eerste plaats zal iedereen toch proberen de hap die zo'n prijsverhoging in zijn budget schiet door hogere prijzen en hogere tarieven of door een loonsverhoging gecompenseerd te krijgen. In de tweede plaats is het overheidsbeleid enkele jaren bewust erop gericht geweest juist het gebruik van aardgas voor partikuliere en bedrijfsdoeleinden te stimuleren. Zo'n proces wordt niet één-twee-drie w r teruggebogen. Het ligt meer voor de hand dat iedereen iets anders gelooft: namelijk dat de overheid de eigen inkomsten uit de verkoop van aardgas flink wil opvoeren. De economische ontwikkeling staat nog sterk on der de druk van de inflatie en de overheid ziet haar eigen tekorten ook toenemen. Voor een fors beroep op de kapitaalmarkt voelt de overheid om respectabele redenen niet zo veel. WELNU: VELE KLEINTJES maken één grote om dit tekort te kun nen dekken. En een forse prijsverhoging van het aardgas Is niet eens een kleintje te noemen. Wanneer de groei van het energiegebruik dan tevens nog wat afge remd wordt, is dat een meevaller! Weeroverzicht -£ zomg =mist 19 temperaturen ton luchtdruk in milhbaron opklaringen -^V hagel -ww warmtefront H hoge-dn*get>ed bewofcing «f» sneeuw -r-r kou-lront L lage-dnAgebkxJ regen 22 onweer windrichting verplaatsingsrichtng DE BILT Het centrum van een hogedrukgebied trok het afgelo pen etmaal van het Kanaal naar noordwestDuitsland en koerste daarbij vrijwel juist over ons land. De wind ging dan ook voor enige tijd geheel liggen en doordat er bovendien weinig bewolking was, kon er in de nacht van gisteren op van daag op uitgebreide schaal mist ontstaan, die op enkele plaatsen tot ver in de ochtend bleef han gen. Ook maakten wolkenvel den, behorende bij een zwak front boven Noord-Frankrijk, het de zon nogal moeilijk. Dit front vormt de noordelijke be grenzing van warme lucht, waarin de middagtemperaturen in Midden-Europa en vooral in de Balkanlanden plaatselijk tot 25 26 graden opliepen. De ont wikkelingen in de drukverdeling maken het waarschijnlijk, dat dit front weer noordwaarts gaat opdringen. Vooruitzichten voor zondag: Vrij zacht weer met zonnige perio den, maar later enige regen. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 prócent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam K^h. bew. Lucht RUL mist Twente mist Vllsslngen *w. bew ZU -Limburg zw. bew Aberdeen regen Athene onbew. Barcelona Bch bc1 Berlijn mjet Hartaanval naaktsprint JOHANNESBURG (AR) - De 29-jarige Johannes Steenkamp is van de week, toen hij als strea ker naakt door de straten van Johannesburg rende, neergevallen en ter plaat se overleden. Volgens de politie was hij door een hartaanval ge troffen. De man was op een feestje geweest naar gewed was wie er in zijn blootje de straat op durf de. Johannes waagde het, deed zijn spullen uit en verdween voor zijn laat ste ommetje. CAIRO (Reuter) De Egypti- dagblad Al Achram vandaag sche minister van oorlog, veld- meegedeeld, maarschalk Achmed Ismail, De boodschap zal gaan over troe- vliegt over enkele dagen naar penscheiding tussen Syrië en Is- Damascus met een belangrijke raël aan het Golamfront. Hoofd- boodschap van president Sadat redacteur Ali Amin van Al Ach- voor president AI-Assad van Sy- ram schreef dat onlangs „zeer rië, zo heeft het Egyptische geheime contacten" tussen Sa dat en de Amerikaanse minister nen drie weken uit de wereld van buitenlandse zaken Kissin- zijn, waarna de conferentie van ger over troepenscheiding heb- Genève over het Mjdden-Oosten ben plaatsgehad. Politieke krin- hervat zal worden, gen in Cairo verwachten vol- Voor de tiende achtereenvolgende gens Amin dat de Amerikaans- dag is gisteren strijd geleverd Syrische verschillen van opvat- floor Syrische en Israëlische ting over het Midden Oosten bin- troepen aan het Golanfront. De gevechten die vijf uur duurden, waren feller en langduriger dan vorige da jen. Damascus be weert dat de Syrische troepen een aantal voltreffers hebben geplaatst, maar Tel Aviv zegt dat de Israëlische strijdkrach ten geen verliezen hebben gele den. Libië- Friendships TRIPOLI (AFP) De Libische ministerraad heeft gisteren zijn goedkeuring gegeven aan de aankoop van zes Fokker-27 toe- I stellen door de Libische Lucht- j vaasrtmaatschappij, voor een be- I drag van omstreeks 41 miljoen I gulden. BRUSSEL (AP) Koning Boudewijn heeft gisteren Leo Tindemans, de leider van de christelijke volkspartij benoemd tot kabi netsformateur en hem verzocht om „in verband met de nationa le situatie zo spoedig mogelijk" een nieuwe regering samen te stellen. Tindemans' benoeming, die reeds verwacht werd, was de eerste stap in de oplossing van een re geringscrisis die veroorzaakt werd door de weinig houvast biedende uitslag van de algeme* ne verkiezingen van 10 maart. In deze verkiezinjjen kreeg da christelijke volkspartij er vijf zetels in de kamer van afge* vaardigden bij en boekte daar mee de grootste winst, maaf geen van de partijen verwierf voldoende zetels voor een meer* derheidsregcring. T ndemans. die in het aftredende kabinet van de socialist Ed- mond Leburton de posten van vice-premier en minister voor begrotingszaken bekleedde, werd benoemd'' als formateur nadat de vroegere minister van buitenlandse zaken Renuat van Elslande, een partijgenoot van Tfademans, als informateur mogelijkheden voor een nieUw kabinet had onderzocht.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13