Hitier verloor medio 1941 al Tweede Wereldoorlog Haags verzet tegen vervolging joden en straatterreur RIJNSBURG TARTTE BEZETTER DONDERDAG 21 MAART 1974 LEIDSE COURANT Een veelzeggende spreuk, met gevaar Nederlanders op muren in bezet Nederland voor eigen leven, door zich verzettende aangebracht. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Hitier, de leider van Nazi-Duitsland, heeft in feite de Twee de Wereldoorlog 1940-1945 reeds in juni 1941 verloren, toen zijn legers Rusland binnenvielen. De geschiedenis had het hem kunnen leren, maar ook zijn vriend, de Italiaanse fascistenleider Mussolini, die toen hij van de inval hoorde, niets anders kon zeggen dan: „Dit betekent dat de oorlog verloren is". De worsteling van de Russische legers tegen de divisies van Hitler is al even dramatisch verlopen als de veldtocht van Napoleon ruim een eeuw eerder. Hitler had uit deze voor Napoleon catastrofale veld tocht kunnen leren, althans zijn militaire en politieke adviseurs. Maar de Naziieider, die het schimmenspel van de wereldoverheersing onverdroten over de lijken van miljoenen mensen bleef spelen, zou en moest het gehate Rusland, het door hem meer dan gehate communisme, de genadeslag toe- brengen. Deze episode uit de Tweede Wereldoorlog is een van de aangrijpendste historisch bezien ook een van de boeiendste facet ten uit de totnutoe verschenen boeken van dr. L. de Jong'van zijn serie ,,Het konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog" geworden. De veldtocht tegen en in Rusland vormt een kerngegeven uit het thans verschenen deel 5 nr. I, omdat deze veldtocht een totale ommekeer zou beteke nen in de gang van zaken tijdens de Twee de Wereldoorlog. Voor Rusland zelf, voor de andere veroverde gebieden, voor Enge land en Amerika (dat toen zijn tijd ge komen achtte om de geallieerden te hulp te komen). Wat zijn mankracht en materiaal betreft had Hitier niets te vrezen. Hij beschikte voor deze inval over 19 tankdivisies, 134 in fanteriedivisies, 4000 vliegtuigen met daar bij een groot aantal manschappen en mate riaal van zijn marine. Verder kon hij be schikken over een groot aantal divisies van Roemenië, Hongarije, Slowakije en Fin land. Daartegenover stonden aan Russische kan slechts ruim 2 miljoen militairen met niet meer dan 2500 niet eens zulke moderne vliegtuigen. De aanval op Rusland was vastgesteld op 22" juni en op 20 juni ging Hitiers opdracht tot „Fall Barbarossa" (de inval in Rusland) uit. Toen ook klonk de angst van Mussolini „Dit betekent, dat de oorlog verloren is." Zoals Napoleon vóór hem, liep ook Hitier vast in ijs, sneeuw en modder. Maar voor dat het zover was, moest het Russische volk een lijdensweg afleggen, die zelfs in de verste verte niet meer te vergelijken is met wat Rusland tijdens Napoleons veld tocht had moeten doorstaan. Doel van Hit- Ier was Rusland te breken, maar ook om de rijke oliebronnen van de Kaukassus te bemachtigen en van daaruit via Perzië het Midden-Oostengebied geheel in handen te krijgen. Plannen waren er ook om richting India door te stoten. Daama zou de grote aanval op Engeland komen en desnoods de bezetting van Spanje en Portugal en zelfs de Azoren, om vandaaruit Amerika te kun nen bedreigen. Het Nazi-wereldrijk was na- bij. Maar de tegenslagen bleven niet uit. Kort vóór de Russische veldtocht kregen de Duitse legers in Joegoslavië meer moeilijk heden, dan zij hadden berekend, kostte de verovering vooral vanuit de lucht van Kreta teveel mensen en vliegtuigen en koos Amerika daadwerkelijk de kant van de geallieerden. En zijn trouwe medewerker Rudolf Hess was naar Engeland gevlogen. Hitier vertrouwde echter zo sterk op zijn plannen en zijn militaire macht, dat hij doorzette naar Rusland, ook voor hem ech ter op een te laat tijdstip. In het westelijk bezette gebied liet hij slechts 38 divisies achter. Dat kon hij ook doen, omdat hij in de westelijke bezette gebieden kon vertrou wen op eer, zij het klein deel. van de be volking aldaar. In Nederland bij voorbeeld op de NSE, clie intussen een verbitterde strijd om ae macht leverde niet alleen intern, maar ook met het Nationaal Front, met andere nazi-gezinde Nederlandse groe pen en met (vaak ook tegen) de Nederland se Unie. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG - Jodenvervolgingen, straatterreur van de stormtroepen van de N.S.B., de W.A., opstootjes en terreur bij verjaardagen van het naar Engeland uitgeweken koninklij ke gezin hebben de bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog, ook het ge bied van Den Haag en Leiden gete kend. Dr. L. de Jong schrijver van het standaardwerk "Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog" schrijft daarover voort durend. Ook in zijn zojuist versche nen 5de deel (nr.l) van dit stan daardwerk dat 1941 beschrijft staan vele voorbeelden van deze terreur, vervolging en intimidatie. Dr. L. de Jong schrijft over deze periode in 1941: In Den Haag waair de WA In die tijd her haaldelijk relletjes provoceerde in biosco pen beklaagde een weerman van vendel II er zich in mei over dat de commandant van vendel III een vrouw die zich afge wend had toen de WA passeerde, dwars over de straat gesmeten had waar ze 'eni ge minuten' was blijven liggen; 'dat wij ons nu al gaan verlagen tot mishande ling tegenover vrouwen, nee, dat wil er bij mij niet in als Nationaal-Socialist.' In Sche- veningen werd enkele weken later een meisje dat op een terras zat en dat, toen de WA-kapel voorbijtrok, de vingers in de oren gestoken had, eerst door een NSB'er gestompt, vervolgens snelde een WA-pa- trouille op haar af; een WA-man trok de stoel onder haar uit, een ander sloeg haar haar consumptie uit handen, een WA-toop- man verbrijzelde het glas waar zij uit dronk. Het meisje, aldus een NSB'er, oog getuige, 'bleef onder dit alles zeer kalm... Het enige wat zij meerdere malen heeft ge zegd is: ,U bent wèl beschaafd!", „Gehaat zijn wij ad genoeg', voegde de NSB'er aan zijn rapport toe, 'laten we ons in Gods naam niet ook nog belachelijk maken'. Drie WA-mannen die in oud-Scheveningen woon den, konden zich al in maart, aldus één hunner, 'niet op straat begeven zonder uit gejouwd te worden... De politie kijkt rustig toe hoe een en ander zich voltrekt.' Begin juli kwam het bij het optreden van de WA- kapel in Scheveningen tot vechtpartijen waarbij ook het paviljoen van de 'Witte So ciëteit' door de WA bestormd werd; korte tijd later werd het befaamde gebouw aan het Plein voor de leden gesloten en tot Duits officierscasino ingericht, de bezittin gen werden verbeurd verklaard, de rijke bibliotheek verdween goeddeels naar het departement van volksvoorlichting en kun- De vervolging tegen de Joden leidde in 1941 in Den Haag tot allerlei verzetsdaden, maar ook tot velerlei intimidatie door Duit sers en N.S.B.-erS. "In april kwam het in Den Haag tot een Maar juist daardoor begreep een steeds groter wordende groep Nederlanders, dat alleen lijdelijk of daadwerkelijk verzet noodzakelijk werd: tegen de deportatie van steeds meer joden, tegen de dwangmaatre gelen van het nazi-bewind in Nederland, te gen de straatterreur van de NSB-stoottroe- pen, de WA, tegen de vakorganisaties, te gen andere Nederlandse organisaties en ver enigingen, tegen radio en pers, tegen de kerken. De NSB van Mussert droomde dan wei van een zelfstandig Nederland onder de bescherming van het grote Germaanse rijk, maar nazi-Duitsland wist wel beter. Niet goedschiks, dan kwaadschiks onder het be stuur van de Duitsers. Er waren in de periode 19411942, dat deel 5, nr. I van dr. L. de Jongs serie bestrijkt, zeer veel dieptepunten, maar ook enkele daadwerkelijke hoogtepunten in het Neder land van die tijd. Dieptepunten: de steeds groter wordende woede op de joden, de gunstiger houding van een toch nog groot aantal Nederlanders tegenover de bezetter, het vormen van een speciale Nederlandse SS-eenheid, om met de Duitsers in Rusland te vechten, de zucht van een aanbal Neder landers om omwille van eigen eerzucht of gewin allerlei bestuurlijke posten te aan vaarden, of als een agrarische eenheid naar de Oekraine te willen gaan. Hoogtepunten waren er ook: het steeds sterker wordende verzet tegen de maatre gelen van de bezetters en tegen de bezet ters zelf. De vakorganisaties, die gedwon gen werden zich ook bestuurlijk aan de nieuwe orde aan te passen, ontbonden zich zelf, vooraanstaande Nederlanders namen ontslag uit hun bestuurlijke functies, omdat zij weigerden met de Duitsers samen te werken. Ook de kerken zetten zich schrap Nederlandse S.S.-ers, onderdeel van Hitiers keurtroepen, defile rend in Den Haag, kort voor hun uitzending naar 't Russische front tegen de overheerser en diens maatregelen. Na veel aarzelen besloot in augustus 1941 het Nederlands Episcopaat zijn gelovigen tenslotte dn het openbaar te waarschuwen tegen de bezetters en hun aanhangers. Het Episcopaat had deze aarzelingen oorspron kelijk, omdat het zijn gelovigen, de katho lieke pers. de katholieke organisaties wilde beschermen tegen represailles, wanneer de kerk te fel zou reageren. De aarzeling werd in augustus 1941 overwonnen, toen duidelijk werd dat de bezetter in ieder ge val maatregelen zou nemen, hoe de bis schoppen ook zouden reageren. Het was de Duitsers namelijk duidelijk geworden, dat ook de kerk nooit zou aansporen tot samen werking, laat staan royale samenwerking. Het Episcopaat kwam op 3 augustus 1941 met zijn befaamd geworden Mandement, waarin iedere katholiek nadrukkelijk verbo den werd, op straffe van kerkelijke maat regelen, lid van de NSB te wonien of te blijven. Evenmin van de neven- en mantel organisaties van de NSB. De bezielende lei ding van aartsbisschop De Jong had hierop grote invloed gehad. „Het mandement was de bezetter een klap in het gezicht", aldus dr. L. de Jong. Het was een oproep tot een geestelijke mobili satie van het gehele katholieke volksdeel tegen het nationgal-socialisme". Op 24 augustus volgde de Nerderlands-her- vormde kerk en op 14 september kwam het Nederlandse Episcopaat met een tweede Mandement, toen opnieuw ver schillende katholieke organisaties (KNBTB, Katholiek Onderwijzers Verbond) onder na- tionaal-socialistisch beheer geplaatst wer den. Wie van deze gelijkgeschakelde orga nisaties lid bleef, wachtte kerkelijke maat regelen. De gelijkschakeling ging door. Daaraan parallel ook de verscherpte maat regelen waarop de beruchte Sicherheits- dienst en de Grüne Polizei toezicht moesten houden. En de Nederlandse politie, waar van een groot deel zijn diensten, al of niet gedwongen, voor de bezetter verrichtte. Intussen ging de verschrikkelijke vervol ging van de joden door middel van isolatie beroving en tenslotte overbrenging naar concentratiekampen onverdroten door. Ook in Nederland moest het „jodenvraagstuk" radicaal opgelost worden, met welke schijnheiligheden en quasi-gunsten de be zetter dit ook trachtte te verdoezelen. Deel 5 nr. I is totnutoe het meest boeiende en aangrijpende deel geworden uit de wer ken, waarmee dr. L. de Jong „Het konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog" wil vastleggen voor de geschiede nis. Hij heeft vooral persoonlijk iets meer afstand kunnen nemen van de gebeurtenis sen en daarmee zijn groots werk nog meer aan waarde laten winnen. Uitg. Staatsdrukkerij en Martinus Nijhofl te Den Haag. September 1941 - de laatste actie van de NSNAP. Opschriften aan het departe- bent van handel, nijverheid en scheep vaart in Den Haag systematische actie. Twee caféhouders had den hier op het bordje 'Joden niet gewenst' het woordje „niet" doorgestreept (heerban leider Feenstra lichtte onmiddellijk Knolle, het hoofd van de Sicherheitsdienst in, el ders bleken de bordjes één of twee dagen nadat zij onder pressie aangebracht waren, weer verdwenen te zijn. Alleen al op de 21ste april werd er door een patrouille van vier WA-mannen bij vijf-en-vijftig café's en bars voor gezorgd dat de bordjes weer kwamen te hangen. Medio mei hingen ze evenwel nog steeds niet bij het hotel-res taurant 'De Witte Brug' en bij het restau rant 'Royal', hoewel, aldus Feenstra's klacht, 'deze beide localiteiten voor het grootste deel door leden van de Wehrmacht worden bezocht.' Ook bij de grote hotels en café's in Scheveningen hingen toen nog maar nauwelijks bordjes. Van de directeur van hotel 'Rauch' kreeg een WA-hopman te horen: ,Voor mijn part zat mijn terras vol Joden, dan verdien ik tenminste wat.' Vier weken later waren in heel Den Haag de meeste bordjes weer verdwenen. Veel van deze door de WA ontketende acties leidden tot kleine volksoplopen. Het brutale optre den van de gelaarsde kerels wekte bij het volk een diepe weerzin. In juni dwong de W.A. de direktie van De Bijenkorf in Den Haag in de lunchroom de Joden auarte tafeltjes te geven, waar zij alleen <(oor Joods personeel bediend wer den, in twee bridgeclubs werd aan de WA beloofd dat de Joodse leden een apart zaal tje zouden krijgen. Op straat trad de WA toen nog niet tegen de Joden op. Dat deed wel de „stormafdeling" van de NSDAP, de Nederlandse zusterafdeling der Duitse Nazi partij. Eind juni plunderde zij een aantal Joodse Winkels in het centrum van Den Haag "en de agenten mogen niets doen dan toekij ken", noteerde een ambtenaar. Vier weken later werd een lokaal, dat als synagoge gebruikt werd (de synagoge in de Wagenstraat was begin februari in brand gestoken" door de S.A. volledig geplun derd,..." Op 31 augustus 1941, de verjaardag van de in Engeland verblijvende koningin Wilhel- mina kwam het in het hele land tot inci denten tussen Nederlanders die de verjaar dag toch wilden vieren en N.S.B.-ers en Duitsers. Het ergste incident deed zich, al dus dr.L. de Jong in het vijfde deel van zijn standaardwerk, voor in Rijnsburg: "Hier was de Wilhelminaboom versierd en voorts stonden er boeketjes oranjebloemen, soms met de portretten van leden van de- koninklijke familie er bij, voor de ramen van vele huizen. Dit alles wekte de woede van enkele geüniformeerde functionarissen van de NSDAP op. Deze begonnen te eisen dat men de bloemen en portretten zou ver wijderen. Er ontstond een oploop. Uitroe pen weerklonken: „Sla dood, die Rotmof- fanl', 'Onze dag komt!', 'Oranje boven!' Stenen vlogen door de lucht, hier en daar bedreigde men de Duitsers met hooivorken. Eén van de Duitsers ging in de lucht schie ten, twee raakten er gewond. De rust werd pas hersteld toen een patrouille van dc Si- cherhcitspolizei arriveerde. De straf volgde een dag later. Op aanwijzing van een op- perhopman van de WA die in Rijnsburg goed bekend was, werden dertig inwoners van Rijnsburg gearresteerd en naar het concentratiekamp Schoorl gezonden. Later werden zij overgebracht naar het kamp Amersfoort en pas op 31 oktober 1941 vrij gelaten "kaalgeknipt en uitgehongerd". Gearresteerd werden voorts de burgemees ter, dc gemeentesecretaris, de gerefor meerde predikant en diegenen die de Wil helminaboom versierd hadden: zij werden allen in Scheveningen opgesloten. Alle ra diotoestellen werden in beslag genomen, er werd een bijzonder hinderlijke avondklok ingesteld (met moest een week lang om zes uur binnen zijn) en de gemeente kreeg een boete van 10.000 opgelegd'. Zelfs lagere scholieren deden mee in het verzet tegen de vervolging en intimidatie, want toen oind 1941: "In het district Den Haag op een der lage re scholen de NSB-inspecteur met zijn NSB-speldje op een school bezocht, 'moest', aldus het schoolhoofd, 'een Jongen uit het vijfde leerjaar juist de passage lezen uit van der Hulst: Van Hollandse jongens in de Franse Tijd, waarin voorkomt dat onze soldaten: .Oranje Boven!' riepen. De snaak hield vóór deze uitroep even op en keek eerst vragend naar de onderwijzer met een knikje in de richting van de speldjesman. Na meesters bevel 'doorlezen' kwam er met verheffing van stem uit: 'Oranje bo ven!'. met als gevolg een onderdrukte reactie van de klas en een stalen gezicht van de driehoekjesdragcr", die ook verder niets van zich liet horen". Duitse troepen liepen in Rusland vast in sneeuw en modder, zoals de troepen van Napoleon ruim een eeuw geleden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9