S in frankrijk; Zaak-Nico Meijer bestraft met 8 weken Bezetting ambassade onaanvaardbaar si ÈL^!H¥ Ü0ENE Korporaal mariniers stond terecht Q) Q) so Sadat wilde Staat Israël niet ontmantelen STAKINGEN Veel ongehuwde moeders komen uit harmonisch gezin Amin keek in pistool kaper Zorgen in Israël om gen. Tal DONDERDAG 21 MAART 1974 LE1DSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Waar hebt u deze methoden geleerd?" „Ik denk in één of andere film. Niet in het corps." Dit dialoogje tussen presi dent mr. H. Donker van de Zeekrijgsraad te Den Haag en een 27-jarige korporaal der mariniers onderstreep te de stelling van mr. Don ker en fiscaal mr. H. A. van Ee dat het voorval dat bekend is geworden als „de zaak-Nico Meijer" ge zien moet worden als een exces, en niet als een be wijs dat er in het korps Mariniers andere normen voor geweldpleging worden gehanteerd dan in de bur germaatschappij. De 'korporaal werd gisteren voor zijn 'hardhandig optreden jegens de dienstplichtig marinier Nico Meijer veroordeeld tot acht we ken militaire detentie, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van vier jaar. De fis caal had vijf weken detentie en drie weken voorwaardelijk geëist. Nico Meijer was in augustus 1973 betrokken bij het uithalen van „een kwajongensstreek", zoals de president het noemde. Samen Zomers warm in München MUNCHEN/NEUREN. BERG (DPA) Voor de tijd van het jaar ongewoon hoge temperaturen waren er de oorzaak van dat gis teren in de Beierse hoofd stad München 46 mensen met hartklachten in zieken- huizen moesten worden op genomen. Op de laatste dag van de winter liep de temperatuur in de stad als gevolg van het binnendringen van uit het Alpengebied afkomstige föhnwinden op tot 23.3 gra den in de schaduw. De zwoele föhnwinden ver oorzaakten bij veel mensen hartklachten, hoofdpijnen, storingen in de bloedsom loop en vermoeidheid. Per soneel van het Rode Kruis kwam handen tekort om mensen die op straat, in warenhuizen, in trams of thuis niet goed waren ge worden te helpen. met drie andere mariniers wilde hij de klepel van een toren in de nabijheid van de Van Braam i Houckgeestkazerne in Doorn vastbinden. Hij werd daarbij gegrepen, maar weigerde de na men van de anderen te noemen. De korporaal gaf hem toen in I een driftbui het bevel op zijn buik te gaan liggen, greep hem bij de haren en een enkel vast, zette een voet op Meijers rug en tiok hem zo achterover. Meijer leek als gevolg van dit optreden blijvend rugletsel te hebben »op- gelopen. Bij nader medisch on- j derzoek echter bleek er sprake te zijn van een aangeboren rug-1 afwijking, die nu pas aam het licht gekomen was. Het voorval heeft een storm van publiciteit teweeggebracht, en tevens een onderzoek van een speoiale I PvdA-commissie samen met de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (VVDM). „Door alle publicaties, die de naaih van het korps mari niers geen goed gedaan hebben, is verdachte al voldoende ge straft. Hij weet dat het allemaal op zijn optreden terug te voeren is, en hij voelt zich publiekelijk aan de schandpaal genageld", vertelde de raadsman van de korporaal, T. P. J. van Veeren, luitenant ter zee tweede klasse. Daarom, en omdat zijn cliënt inmiddels had getoond hard te proberen zijn op een moeilijke jeugd en een mindfrwaardig- heidscomplex - vanwege zijn ge ringe lengte - stoelende driftig heid te leren beheersen, vroeg hij een lichte straf. De fiscaal mr. Van Ee voelde daar weinig voor: „Verdachte is al driemaal krijgstuchtehjk gestraft wegens onbeheerst hardhandig handelen. Hij heeft daarvan blijkbaar niet genoeg opgestoken." Glastuinbouw heeft dringend hidp nodig DEN HAAG (ANP) Het land bouwschap heeft in een brief aan de minister van landbouw op maatregelen aangedrongen om de glastuinbouwbedrijven, die door de sterke stijgingen van de energiekosten in moei lijkheden zijn geraakt, te hel- Volgens het Landbouwschap moet voor de voortzetting van vele goede bedrijven worden ge vreesd. De stijgingen belopen volgens het landbouwschap op jaarbasis f 30.000 tot 60.000 per ha glas. Elsevier wijdt deze week zijn om slagartikel aan „het stuwmeer van minister Pronk", zijnde de ontwikkelingshulp. „Hij heeft van de Nederlandse hulp voor arme landen een politiek wapen gemaakt. Daarbij is het boeme rangeffect zeker niet uitgeslo ten. Bedrijfsleven en politici houden hun hart vast. Dat alles heeft in ieder geval een voor deel: de ontwikkelingssamen werking is uit het modieuze zon netje gesleept en midden in de politieke arena geplant. En krijgt de aandacht die zij ver dient". Een andere reportage concludeert dat ambassades in Nederland vogelvrij zijn. „In vele gevallen is het zo dat de buitenlandse mogendheden over een eigen politiekorpsje beschik ken, een knockploeg die de orde in het ambassadegebouw hand haaft. Dit 'instituut dat tot nu toe steeds voldaan heeft, lijkt niet meer geschikt omdat de be zetters in steeds groteren getale en met steeds driestere metho des ambassades binnendrin gen". Onthullend is een exclusief inter view met de Egyptische presi dent Sadat. „Ik beloof werkelij ke en eervolle vrede. Als ik geïnteresseerd was in ontmante ling van de staat Israël, waar om heb ik dan mijn gronddoel raketten tijdens de oorlog niet gebruikt?" Ook signaleert het blad nieuwe richtlijnen uit Rome aangaande „biechten in de huiskamer". De Haagse Post spreekt met de gepromoveerde organisatie-psy choloog Jan Schouten. „32 pro cent van de door mij onder vraagde directeuren had een re delijk positieve houding. En die hangen. Omdat ze wel een leuk idee weten, democratie staat ze wel aan, maar ze kunnen het niet vertalen naar hun eigen ge drag toe, en ze kunnen het niet vertalen naar de organisatie toe". In het omslagartikel „Oorlog en vrede in het Catshuis", wordt tien maanden kabinet-Den Uyl gecatalogiseerd. „Als binnen af zienbare tijd uit de professione le portefeuilles niets opzienba rends tevoorschijn komt, dan wordt ook het kabinet-Den Uyl niet veel meer dan een intermez zo zoals het kabinet-Cals was". Een grote beschouwing over Chi na voorspelt een nieuwe culture le revolutie. Een weergave in het hlad tenslot te van het televisiegesprek dat de gebroeders Van 't Reve zon dagavond voerden. VRLI NEDERLAND Vrij Nederland heeft een groot in terview met CRM-minister Van Doorn. „Wat ze mij ook aan wrijven, ik ben meteen Oostin- disch doof. Ik heb een olifants huid. Ik lig niet gauw ergens wakker van. Laatst heb ik een inbreker bij mijn bed gehad. Dan blijf ik slapen. Mijn vrouw is achter hem aan naar beneden gegaan". En: „Podium waar nu die herrie over is. Ik dacht laatst: verrek, ik heb er nog nooit wat van ge zien. Dus wilde ik naar een voorstelling. Maar toen zeiden mijn ambtenaren: doe dat niet, daarmee wek je de schijn dat Je het subsidie weigerde omdat de produktie niet naar uw zin is". Wie weet wat de mensen doen die bij de komende verkiezingen ge kozen worden, moet het verhaal over provinciebestuurder H. de Riet lezen. Ook artikelen uit Limburg, Fries land en Noord Holland over de statenverkiezingen. Voorts een kritische pagina over ons ener giebeleid. DEMUWEUNIE De Nieuwe Linie vraagt zich op de voorpagina af of arbeiders toch iets te vertellen krijgen. „Maar zolang noodzakelijke machtsom buigingen langs parlementaire weg niet mogelijk zijn, zullen ze buiten parlementair bevochten moeten worden". Ed van Thijn bevestigt als gast-schrijver zijn visie op de polarisatie die een keuze voor of tegen de machts ongelijkheid onvermijdelijk maakt. Ook een gesprek met Yasser Ara fat. Hij zegt dat zijn organisatie niet verantwoordelijk is voor vliegtuigkapingen. „Iets anders is dat we wel degelijk zien wel ke wrekende haat er bij Pales- tijnen die zulke acties op touw zetten, is ingeworteld. Volgens mij kunnen dergelijke comman doacties elke dag opnieuw plaats grijpen. En dit zal blijven gebeuren, zolang de Palestij nen vluchtelingen moeten blijven en onder van alles en nog wat moeten lijden". jaknikker en beschrijft hoe de regering er door de olieconcerns werd ingeluisd. De zorgelijke situatie in Limburg wordt aldus geanalyseerd: „Limburg is ontredderd, on danks het lieflijke landschap waarvan de schoonheid inmid dels danig is aangetast door we genbouw, ongeordende suburba nisatie, grintgaten en bungalow- bouw voor Duitse recreanten die hier komen watersporten. In deze moeilijke omstandigheden betekenen de partijprogram ma's van de progressieve par tijen meer dan een papieren be lofte". Ook dit blad voorspelt een tweede Chinese revolutie. Accent heeft interviews met Sadat zowel als met Golda Meir. De eerste: „Als Israël een gedemi litariseerde Sinaï wil, dan eis ik een gedemilitariseerd Israël". En Golda: „Zelfs in Europa en de Verenigde Staten waar geen oorlog is, worden legers en be veiligingstroepen in stand ge houden. In Israël waar de staat van oorlog een realiteit is, moet de waakzaamheid veel groter zijn". Ook in dit blad veel over de sta tenverkiezingen. Het omslagarti kel gaat over amateur-astrono men en andere wetenschappelij ke doe-het-zelvers. DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering acht de bezet ting van ambassades ten enen male onaanvaardbaar. Zij zal al het mogelijke doen om de m- bassades een passende bescher ming te verzekeren. Dit heeft de minister van Buiten landse Zaken, mr. M. van der Stoel, gisteren in de Eerste Ka mer verklaard naar aanleiding van de bezetting van de Perzi sche ambassade, en het vertrek van de ambassadeur. Abbas Farzanegan, naar Teheran. Minister Van der Stoel verklaarde de ambassadeur te hebben uit eengezet, dat de rechter vol strekt onafhankelijk is, zowel wat betreft zijn uitspraak als de wijze waarop hij een proces leidt. Hij voegde hier aan toe, persoonlijk weinig waardering te hebben voor de gang van za ken in de rechtszaal. De militaire staatsgreep in Chili heeft geleid tot politieke vervol gingen, die de Nederlandse re gering grote zorgen baren, al dus heeft minister Van der Stoel verklaard. Mr. Van der Stoel herhaalde dat het lidmaatschap van Portugal en Griekenland van de NAVO de geloofwaardigheid van het bondgenootschap als verdediger van de democratische vrijhe den en mensenrechten aantast. Nederland heeft deze opvatting in de ministerraad van de NAVO meermalen naar voren gebracht. De Oosterhoutse nachtegalen, het bekende jongenskoor o.l.v. rec tor Fick zal van 10 tot 26 april een aantal concerten in Perzië geven. Het koor dat in financië le moeilijkheden verkeert, krijgt voor deze reis een subsidie van j Inlichtingc het ministerie van CRM. In de stromende regen demonstreerden gisteren honderden bank bedienden komen de mijnwerkers naar de Franse hoofdstad om hun oni PARIJS (UPI) Stakingen voor hogere lonen hebben gisteren in Frankrijk banken, elektriciteitsbedrijven, fabrieken en kolen mijnen getroffen. De metro en het luchtverkeer worden door stakingsacties be dreigd terwijl het Franse kabinet bezig is de laatste band te leggen aan een plan om de inflatie terug te dringen die mo menteel jaarlijks 18 procent bedraagt. Honderden bankbedienden marcheerden met rode banieren door het centrum van Parijs om te protesteren tegen het feit dat hun al een week geleden gestelde eisen voor hogere lonen nog niet zijn verwezenlijkt. (Van onze parlementaire redactie) Volgens hem moet de ongehuwde (ADVERTENTIE) W U'v W'* Jb ffl f- si', JB. 7^4 ;v' '.l: - Telefooncel verwoest door bomexplosie ZAANDAM (ANP) Op een plein in Zaandam is gisternacht een telefooncel door een bom ontploffing totaal verwoest. De kracht van de exploderende bom moet volgends de Zaanse recherche bijzonder groot ge weest zijn. want op tientallen meters afstand werden scherven aangetroffen. Pieter Christiaan iarië DEN HAAG Het merendeel van ongehuwde zwangere meis jes komt uit een volledig en harmonisch gezin. Het klassieke beeld, dat de ongehuwde moe der voortkomt uit een ongeluk kig gezin, waar de relatie tus sen ouders en kinderen en de relatie tussen de ouders onder ling slecht is, gaat niet op. Dit is een van de conclusies van een in 1971 gehouden onderzoek onder 400 ongehuwde zwangere vrouwen. Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor Arbeidsvraagstukken in Tilburg met financiële steun van het mi nisterie van CRM. De uitkom sten zijn verwerkt in een rap port onder de titel „de alleen staande zwangere vrouwen". Het geeft een indruk van de le vensomstandigheden en sociale achtergronden van deze vrou wen. Volgens de drs. P. van den Ak ker, wetenschappelijk medewer ker van het Instituut voor ar beidsvraagstukken, die het on derzoek leidde, is het Neder landse gezin nog slecht bere kend op een voorechtelijke zwangerschap van een gezinslid. Zwart op tram in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) On«e- veer drie procent van de tram passagiers in Amsterdam laat zich zonder te betlan vervoeren, zo is uit een onderzoek van het gemeentevervoerbedrijf in de hoofdstad gebleken. Dit betekent, dat het GVB donr het „zwarte" tramgebruik jaar lijks rond 1,3 miljoen gulden aan inkomsten derft. Het onderzoek, werd uitgevoerd door een speciale ploeg contro leurs m burger. moeder dezelfde kansen krijgen als de gehuwde vrouw om haar leven gestalte te geven. Dat be tekent volgens hem uitbreiding van de materiële en immaterië le voorzieningen en een volledi ge aanvaarding van de onge huwde moeder door de samen leving. NAIROBI(AFP/Reuter) - President Idi Amin van Oeganda zag zich gisteren geplaatst voor de revolver van een Ethiopische kaper, maar hij wist de man en zijn vrouw er toe te bewegen, het vliegtuig van de Oost-Afrikaanse luchtvaartmaatschappij vrij te geven, dat het echtpaar had gedwongen van Kenia naar Oeganda te vliegen. „De president stapte naar de stuurcabine van het vliegveld en begon fe praten met de Ethiopiër, die een pistool op de presi dent gericht hield. Dit gebeurde ongeveer een uur nadat wij op het vliegveld van Entebbe, de hoofdstad van Oeganda, geland waren", zo vertelde de Nederlandse zakenman H. J. Kuiper uit Amsterdam. De kaper met de revolver wierp vervolgens zijn vuurwapen uit het vliegtuig en hij en zijn vrouw gaven zich over aan de president. Amin stelde het kapersechtpaar in de gelegenheid een perscon ferentie op het vliegveld van Entebbe te houden. In die pers conferentie stelde het paar keizer Haile Selassie van Ethiopië aan de kaak, die 3000 jaar slavernij in Ethiopië had bestendigd. Generaal Amin hall eerst in de verkeerstoren en la/ter op het vliegveld zelf met de jeugdige kapers onderhandeld alvorens In het vliegtuig te stappen. De heer Kuiper vertelde nog, dat de jonge kaper aanvankelijk te kennen had gegeven, dart hij naar Moskou wenste te vliegen. Maar de gezagvoerder had het kaper-echtpaar duidelijk ge maakt, diat de Fokekr Friendship een dergelijke vlucht niet kan maken. TEL AVIV (Rtr) Het onver- wachte aftreden van de plaats vervangende Israëlische staf chef, genoraai-majoor Israel Tal, heeft aanleiding gegeven tot uitingen van bezorgdheid in de Israëlische pers en radio. De 51-jarige generaal, die vooral Op verzoek van het rechtse oppo- bekend is geworden door het or- ganiseren van de Israëlisch© pantserstrijdkrachten, waarmeo hij in de oorlog van juni 1967 grote successen boekte, zou het in de jongste strijd aan het Suezfront aan de sto k hebben gehad met de minister van de fensie, Mosje Dajan. Sinds 11 november was hij opperbevel hebber aan het Egyptische front, waar toen een kleine slij tageslag woedde, totdat hot tot een werkelijk bestand kwam en overleg over een scheiding van de troepen Generaal Tai zou toen geweigerd hebben een mondelinge order van Dajan om het front in beweging te houden, uit te voeron. Hij zou met het oog op de mogelijke politieke gevolgen een schriftelijke beves tiging van de minister hebben gevraagd, hetgeen Dajan zou hebben geweigerd. sitieblok Likoed wordt vandaag in de Knesset een debat worden gehouden over de kwestie. Het blad Ma'arlv schreef dat Israël niet zo gemakkelijk afstand van Tal kan doen, omdat militaire leiders van zijn kaliber niet veel voorkomen. P.eter Christiaan, de jong- prinses Margriet en I Pieter van Vollenhoven, wordt I morgen twee jaar. Foto Max Koot maart in het Haagse HOT-thea- ter een voorstelling van „The Family in Heaven" met als on dertitel „en mysteriespel in memoriam The Family". Nieuwe sehoolfilm „Bomen voor je leven UTRECHT De jeugd kan niet genoeg doordrongen worden van de waarde die bomen in ons le ven hebben. Dat is dan ook de reden geweest dat het landelijk comité nationale boomfeestdag een sehoolfilm heeft laten ma ken over bomen. C.R.M. gaf subsidie. Klaas Nanning van de Grontmij maakte hem, de titel werd „bomen voor je leven" en gisteren was In Utrecht do pre mière. Deze film toont hoe kinderen in hun vakantie aan een project over natuur, bomen en bossen kunnen werken waardoor ze meteen al de interessante de tails van het landschap leren zien. De film laat ook zien dat ouders een wezenlijke bijdrage aan de samenstelling van zo'n project of tentoonstelling kun nen leveren. Ze ontdekken dan zelf ook eens hoeveel leuke dingen er in de natuur gebeuren en welke prachtige cultuurhisto rie het landschap vaak rijk is. Via een rondreis door ons land worden in de film deze fraaie landschappen met hun trotse kastelen, statige landhuizen en schitterende boompartijen ge toond, e film wordt gespeeld, is wat statisch geworden. Bewegende dia's zou men kunnen zeggen. Maar meer dan waar ook geldt dat hier het doel het middel heiligt. 623e Staatsloterij derde trekking Prijzen ven: f 25 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van: 5.000 Is gevallen op het nummer: 5.000 Is gevallen op het nummer: 5.000 Is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 Is gevallen op het nummer: De prijs van: 10.000 is gevallen op het nummer: 25.000 is gevallen op het nummer: 50.000 is gevallen op het nummer: 100.000 is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000 Is gevallen In de serie B op het nummer: en een troostprijs van ƒ4.000 op nummer: van elk van de endere series. Een extra prijs van ƒ500.000 Is gevallen in de serie P op het nummer: en een troostprijs van 5.000 op nummer: van elk van de andere series. 022581 084559 012374 026351 097961 025240 095479 092297 052190 063245 063245 068738 068738

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7