B. EN W. NOORDWIJK WILLEN OPRICHTING JEUGDRAAD STEUNEN Wandpaneeltjes van echtpaar Den Elzen de d Verzet tegen sloop pand Lange Commar deursstraat Noordwijkerhouts Jeugdcomité komt snel van de grond bollen Nieuwe subsidieregeling aangekondigd Nieuwe telefoon nummers in Wassenaar ïnter PAGINA DONDERDAG 21 MAART 1974 LEIDSE COURANT i ten taktiscl srstand in die jeugi deling iIOORDWIJK In de gisteren verschenen Jeugdnota heeft het ge meentebestuur van Noordwijk de doelstellingen en richtlijnen neer gelegd ten aanzien van het door haar te voeren beleid in zaken, waarbij de belangen van de jeugd betrokken zijn. Kwalitatief is het ongetwijfeld een gedegen studie en waardevol als discussiestuk. Een belangrijk deel van de nota draagt echter een wat theoretisch, be schouwelijk karakter en mede door de gebruikte terminologie doet het geheel wat zwaar aan. Het mist de frisheid van de jeugd en dat maakt het geven van een samenvatting moeilijk. t$n de eerste plaats wenst men te komen tot óe oprichting van een Jeugdraad als een vertegen- mpetitie. Dt tndbal waar ïieuwe systt en. Het ager geldas alle mogelij slijk om eet s een idealt oktober val ïoeten doen n ook in hei ien ziet pro wi woordiging van het uitvoerend jeugdwerk vertegenwoordigers van het jeugd- en jongerenwerk zelf, te vens de overheid en organisa ties op sociaal-cultureel en maatschappeljk terrein zitting kunnen hebben. Een dergelijke T Jeugdraad zal echter slechts ge- Moerenburg ontbreekt ^het^ aan stalte kunnen krijgen op parti- vindt deze jeugd (hobbygroepen met ruim honderd deelnemers) een onderkomen in een onbe woonbaar verklaarde woning aan de Schelvissteeg. Het ge meentebestuur ziet het pro bleem dan ook niet zozeer in de beschikbaarheid van de ruimten als wel in de wijze van gebruik en de indeling. culier initiatief en door samen werking van verschillende orga nisaties. Men kan het dus zien als een overkoepelend orgaan van alle jeugdorganisaties, zoals de Noordwijkse Sportraad dat is voor de sportverenigingen. B. art eeeaat en W' noch de Remeenteraad W fVoo?' '(unnen een Jeugdraad in het le- ven roepen. Zij kunnen alleen nes elsde bevorderen en het overleg op gang brengen. Wel denkt het college aan de instel- trainings ivenhandba ;n gespeelt ;e teams di Je Noordwi een gemist R BAKKEf accommodatie voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De Stichting „Ontmoetingscentrum Boeren- hurg" heeft in deze leemte wil len voorzien en om medewer king gevraagd voor het plaatsen van een houten gebouw. Gezien de doelstellingen van de stich ting is het evenwel niet moge lijk hiervoor een rijkssubsidie te krijgen. De mogelijkheid van een vrijkomend schoollokaal in Boerenburg wordt thans onder ogen gezien. Het houten Troephuis van de Norcicusgroep aan de Lageweg en de oude school aan de St. Jeroensweg (foto boven) zijn twee van de gebouwen, die door de samenstellers van de jeugdnota onder de lo ep zijn genomen. ling raadscommissie 'n de nota wordt verder aandacht jeugd- en jongerenzaken, die voor de helft uit raadsleden zal bestaan en voor de andere helft uit het contactorgaan van de Noordwijkse jeugdverenigin gen. Evenals de commissie sport- en recreatie zou de com missie jeugd- en jongerenzaken in het openbaar moeten verga deren. titie om zie meer op d is de beker betekent hf de duels bi sfeer. Nie ipetitie L en Apol! male klass rrenjuniore naar de ee SShl* het opmaken van een Invent* risatie van de bestaande accom modaties. komen B. en W. tot de conclusie, dat in de beide dorpskernen Noordwijk-Birinen en Noordwijk aan Zee nagenoeg aan de tegenwoordige behoefte kan worden voorzien, aan Zee echter eerst als de oude school aan de Schoolstraat voor het jeugdwerk geschikt is gemaakt. De gereformeerde jeugd krijgt hier namelijk een ruimte voor creatieve bezigheden. Thans besteed aan de buitenspeelgele- taal speelgebied" moeten zijn en niet een terrein met speeltoe stellen alleen. genheden. B. en W. zijn van Naast de dertien speelgelegenhe- mening, dat speelvoorzieningen in de woonwijken wel een ,,to- derde plannen voor kleuter- speelgelegenheden aan de Tulp straat en de Hyacinthstraat en het Duinpark. den, welke reeds gerealiseerd Voorts wordt in de nota toege- zijn, bestaan er nog ver gevor- zegd, dat in het kader van het vakantiewerk het „Doe-feest" van het Comité Vakantiebeste ding Noordwijk zal worden ge stimuleerd. Afgelopen zomer is dit „DOE-feest" in de Northgo- sporthal een enorm succes ge worden. Bijna 7000 bezoekers namen toen aan een twintigtal aktiviteiten deel. Aan de uit bouw van dit vakantiewerk zal de nodige medewerking worden verleend. Hoewel Noordwijk nog niet is aan gesloten bij de Haagse Kunst stichting, heeft een groot aantal jongeren uit de gemeente reeds geprofiteerd van het cultureel jongerenpaspoort, dat door deze stichting wordt verstrekt. In het seizoen 1972/197.1 werden niet minder dan 235 CJP's aan Noordwijkertjes uitgegeven. Een belangrijk hoofdstuk is de subsidiëring van het jeugdwerk. Men heeft daarbij de voorkeur aan het verstrekken van subsi die op exploitatiebasis. Een be zwaar daarvan is, dat door gaans de kleinere verenigingen niet altijd een zodaniee finan ciële administratie voeren, dat zij een goede basis bieden voor de berekening van de subsidie. Om aan dit euvel tegemoet te komen denkt men aan het vast stellen van een model voor de over te leggen exploitatie-gege- Naast de exploitatie stelt men zich voor in aanmerking te ne men de huisvestingskosten en de kosten van leidersvorming. De subsidies zullen gefaseerd wor den opgevoerd tot 80% van de huisvestingskosten. 80% van de kosten aan leidersvorming, 40% van de apparaatskosten en 40% van de kosten van aktiviteiten. Ter dekking van buitengewone lasten zal een Jeugdfonds wor den ingesteld, dat door B. en W. wordt beheerd. at Stikvoorl er) de huur gezegd. Dil ?emeentebp- wenst, gedragingen ;en met na zegging wel lus met een de „breek- ureau werd ij een optn Dorpsstraat JSSE Morgenavond wordt in Rehobotih te Lisse een grote fcienavond gehouden voor een speeltuinhuis voor de speeltuin „De Bijenkorf", aanvang 8.00 uur. JSSE Maandagavond wordt in Rehoboth een foto-avond gehouden over het onderwerp „Holland". In een buitenge wone projectie zal Foto- Engels mooi Holland laten zien. Men verwacht evenals voorgaande keren weer een grote toeloop. Aanvang 8 uur. <OORDWI J'KE RH OUT Het bestuurslid van „Het Juiste Bod" en organisator van de jaarlijkse bloemenbridge-drl- ves, de heer J. J. Bodar is woensdagmorgen te zijnen huize, zeer onverwacht, op 67-jarige leeftijd overleden. e rechtbank :ente inzak" steindseweg jj Iels nieuw«f ekkend wa- i wethouder i Winkelhof, ;re omvang iet de deel et in- rleide laten. 'OORDWIJKERHOUT Za terdag houdt de vogelveren!-, ging „De Kolibri" in café „de Zwaan" aan de Dorps etraat een vogelmarkt. Aan vang 13.00 uur. Op die vogel markt komen kwekers en vo gelliefhebbers en bieden vo gels ten verkoop aan, die zij na het broedseizoen te veel hebben. Op de markt is vol op gelegenheid om een des kundig advies te krijgen. ÏASSENHEIM Gisternacht werd ingebroken in een ser vice-station aan de Rijksweg, bij de afslag naar Sassen- heim. Men verschafte zich toegang door een ruit in tfl slaan. Voor een waarde van ruim ƒ400.— werd rook- en «noepgerei buitgemaakt. tIJNSBURG - De plaatselij ke VW heeft vorig jaar. eonder hulp van derden, vuim 3300 overnachtingen ge regeld. Dat is een record aantal, juist in een jaar Waarin de kustplaatsen met «terk gedaalde cijfers te kampen hadden. [Valkenburg De p.v.d.A. en de PPR gaan samen de verkiezingen in. Lijsttrekker Wordt mevr. Anneke v.d. Broek-Westerink. Kandidaten rijn verder Mariann Juffer- Wans-Zandbergen, Henk Sloos, P. Geerlings en Jan van der Weerd. De groepe ring zal zich vooral op de leefbaarheid in het dorp richten. Raadslid Rolder sum: „Hier kan nog een gezin gelukkig zijn VALKENBURG Raadslid D. Doldersum (CHU) reageerde gisteravond nogal fel op het plan van B. en W. om het per ceel Lange Commandeurstraat 11 te slopen. De raad besprak het voorstel van het college om het huls voor 45.000,— te kopen. De heer Doldersum: „Ik vind dit marchanderen, wat ik niet kan begrijpen. Als we bijvoorbeeld in nog geen tien jaar hier iets kunnen gaan doen, waarom dan toch al aan af braak denken? Hier kan een gezin toch nog gelukig worden gemaakt met woonruimte'Fractiegenoot Schipper sloot zich bij die kritiek aan. Wethouder J. v.d. Meij bleef echter bij zijn standpunt: „We kunnen er niet onderuit. Wat de wo ningbouw betreft zitten we in Valkenburg nu eenmaal rot". Burgemeester Van 't Wout ziet geen mogelijkheden om verbete ringen aan het flatgebouw aan het Frankenburg te financie ren: „Zouden we hier iets gaan doen, dan zou dat zeker in de huren doorberekend moeten worden". Dit zei hij op vragen van raadsleden De Haas en Doldersum. De heer De Haas wees op de minder prettig aandoende aanblik van de flat: „Kunnen hier de gangen niet worden afgesloten? Ook de ver lichting is steeds weer stuk. Door het aanbrengen van korfjes zou beschadiging misschien voorkomen kunnen worden. Er moet iets gebeuren". Het gedeelte van de riolering van De Punt tot aan het Boonrak wordt vernieuwd, wat 7.750,— gaat kosten. De riolering van de Hoofdstraat behoort nog tot de vrome wensen. Burgemees ter Van 't Wout: „Wat we nu gaan doen is zeker geen vol doende oplossing". Wat betreft de reconstructie van een deel van de Voorschoter- weg vond de heer Doldersum het jammer, dat het nog slechts een klein gedeelte betrof: „Kunnen we ook voor het overige deel nog wat verwachten?" Burgemeester Van 't Wout: „Daar kan nog niet veel over gezegd worden, maar een twee de fase wordt wel voorbereid". Aan het begin van de vergadering werd de heer J. v.d. Hoef als opvolger beëdigd van raadslid P. v. Leeuwen, die uit Val kenburg vertrokken is. NOORDWIJKERHOUT Onder de vele hobby's die zich de laat- neemt de wandversiering een ste jaren ontwikkeld hebben, ruime plaats in. Zo ook bij het echtpaar den Elzen-Wessels in Noordwijkerhout, aan het Julia- naplein. Ze begonnen met hout- fineerwerk, gevolgd door mo zaïek-werk van lucifers, glas en papier, terwijl ze thans meest van gekleurde steentjes, wand- paneeltjes samen maken. Het laatste is overgekomen uit Ame rika, met als centrum Baltimo re in Maryland. Het echtpaar dat met deze verschillende vor men van wandversiering over een jarenlange ervaring be schikt, kreeg drie jaar geleden de gelegenheid in Noordwijker hout een cursus creatieve hand vaardigheid te volgen, samen met verplegend personeel van één der psychiatrische zieken huizen, daar voor deze cursus enkele cursisten tekort waren. Na het A-diploma behaald te heb ben, hadden ze zo de smaak te pakken dat ze door gingen met de B-opleiding, en ook dit diplo ma behaalden. Hiermee hebben ze het recht om les te mogen geven op clubs, in revalidatie centra, kinder- en bejaardente huizen. Het maken van wandpa neeltjes heeft een bijzondere h°- koring voor hen, o.a. omdat het heel moeilijk is om aan het juis te materiaal te komen. Wel kan men zonder meer pakketten ko pen met alle benodigd materiaal, maar dat vinden ze niet de juis te manier, en doet tekort aan de eigen creativiteit. Ze zoeken zelf naar de materialen die ze op de paneeltjes aanbrengen, waarbij ze het als een aparte hobby zien, om allerlei mate riaal te verzamelen wat voor hen bruikbaar is. Want de kant en klare pakketten zijn kost baar, terwijl de eigen vinding rijkheid bij het kopen van mate rialen steeds op de proef wordt gesteld, wat meer 'extra voldoe ning geeft, als ze weer geslaagd zijn in de vele winkels die ze hebben afgelopen, om hun doel te bereiken. Behalve in de wandpaneeltjes, die ze samen maken, is mevrouw den Elzen daarnaast nog bijzon der bedreven in borduurwerk. Zo maakte ze een vaandel voor de militaire bond van oorlogsin validen, en een vlag voor de plaatselijke handbalvereniging. Ook haar schellekoorden zijn de moeite van het zien waard. De heer den Elzen heeft op de Leidato-tentoonstelling in 1971, met een houtsnij-reliëfwerk, bij de hobby-show een 3e prijs be haald. Dit werk prijkt thans in de kleuterschool „de Woelwa ters". Er is voor wandpaneel tjes veel belangstelling. Als fa- milielden, vrienden en bekenden ze zien, zijn ze er zo weg van, dat ze niet rusten om er één in bezit te krijgen. Voor het inter nationaal handbaltoernooi, dat in het voorjaar door „Velo", Wateringingen, wordt georgani seerd, zijn ze gevraagd wandpa neeltjes te maken voor de bui tenlandse deelnemers l.p.v. de gebruikelijke vaantjes. Zodoen de heeft het echtpaar samen druk werk aan deze hobby, waarvan ze extra vreugde bele ven, omdat ze zien hun mede mensen hiermee ook genoegen te kunnen doen. Het voornaamste materiaal dat gebruikt wordt is gekleurde steen, minimaal klein, waarbij zq zelf de vereiste combinaties maken voor hun fraaie wandpa neeltjes. NOORDWIJKERHOUT De op roep van enkele enthousiaste jongeren om de jeugd van 14, 15 en 16 jaar bijeen te halen om elkaar op kreatleve en ontspan nende wijze te ontmoeten, Is ge weldig ingeslagen. Dinsdagavond waren zo'n 70 jon gens en meisjes en enkele oude ren daarvoor in De Mast aan de Kerkstraat 97 bijeen. Peter An- drik zette het doel van de sa menkomst uiteen. Zoveel jeugd in Noordwijkerhout; niet ieder een sport de gehele week; wil len we wat méér en anders en zo ja wat? De belangstellenden hebben, in groepen gesplitst, hierover zwaar nagedacht en gediscussieerd. Na de gezellige pauze werden spijkers met kop pen geslagen. Er moeten sa menkomsten komen o p de woensdag, vrijdag en zaterdag avond en de zondagmiddag. De meest verkieslijke tijd is van half acht tot 11 uur 's avonds. Wat zullen ze gaan doen? Teveel om op te noemen. Een disco avond, film, discussies, kreatief bezigzijn met klei. figuurzagen emailleren, toneel, kabaret, mu sical, beatballet, yoga, muziek maken enz. Er mag geen alco holische drank worden geschon ken vond iedereen. Het eerste jeugdkomité wordt uit gebreid met meerdere enthou siaste jongeren om al die ideeën uit te werken. Daarnaast wordt voor de leiding een werkgroep uit ouderen gevormd, die het jeugdcomité gaat bijstaan. Bin nen drie weken wordt de eerste avond georganiseerd. Daar kan de jeugd staat op maken. Maar dan moet die jeucd ook zijn ge dachten daarover uiten en zijn medewerking verlr cn. Dat kan op het adres Dun «*n Dal 37. tel. 4166. WASSENAAR Met ingang van zaterdag 30 maart a.s. worden do telefoonnummers in Wassenaar gewijzigd van 4 cijfcrige in 5-cijferl- ee nummers. Bij de meeste nummers komt er een cijfer voor: een 7 als het aansluitingen betreft van dc vroegere centrale in Park Do Kieviet en een 1 voor de overige aansluitingen. Een aantal telefoonnummers worut. geheel gewijzigd. De gemeente Wassenaar - tot en met a.s. vrijdag bereikbaar onder nummer 2241 krijgt als nieuw nummer 19340 e- via dat nummer zijn dan ook be halve het gemeentehuis de andere gemeentelijke diensten bereik baar. Het alarmnummer van de politie, dat 5656 was, wordt aan het einde van de week 10100, Voor andere zaken dan alarmering moet in plaats van het bekende nummer 3333 voortaan 19244 worden ge draaid. Bij de brandweer verandert het nummer niet. Het alarmnummer blijft 3232, maar dan met een 1 ervoor, het andere nummer van de brandweer, dat 3500 was, wordt 135.00. De dokterstelefoon (was 1345) wordt: 19220. Dat is namelijk het nieu we nummer van het Gezondheidscentrum van het Wassemaarse Kruiswerk, waar de dokterstelefoon Is ondergebracht. Fotogroep "X 65" exposeert in Noordwijkerhout pNOORDWIJK De bekende fo togroep ,.X 65". die jaarlijks met medewerking van de Eve- nementencominissie Noordwijk 's zomers een expositie inricht in de Kapel aan de Hoofdstraat, wenst meer naar buiten te tre den. Met dit doel voor ogen organise ren de leden van de fotogroep, met bereidwillige medewerking van het bestuur van de biblio theek van vrijdag 22 maart tot en met woensdag 24 april a.s. een tentoonstelling van hun werk in de Openbare Biblio theek aan de Kerkstraat te Noordwijkerhout. Men zal daar vele prachtige opnamen ikunnen bewonderen, die Iver boven het gemiddelde niveau van fotoama teurs liggen. Bovendien bestaat er ook gelegenheid boeken, tijd schriften en ander informatie materiaal op het gebied van de fotografie in te zien. De openingsuren van de biblio theek zijn op woensdag en vrij dag, 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 6.30 tot 8.30 uur. leder is van harte welkom. Mag personeel ziclilgoederen meenemen? DEN HAAG/KATWIJK Kan winkelpersoneel iets mee naaf huis nemen, zonder dat daar voor een bon wordt uitgeschre ven, om dan pas later te beta len? Deze vraag vormde het kernpunt van de strafzaak tegen een 24-jarige verkoopster uit Katwijk, die terecht stond terza ke van verduistering in dienst betrekking. De affaire werd uitvoerig behan deld, omdat verdachte ontkende de bedoeling tot verduistering te hebben gehad. De goederen die bij haar thuis door de politie werden aangetroffen, waren be taald dan wel zouden worden betaald. Er waren door de verdediger vief getuigen décharge ontboden, on der wie een drogist uit Katwijk, die allen verklaarden, dat het als een normale zaak geldt, dat een lid van het personeel iets mee naar huis neemt en dat la ter, wanneer zij het artikel houdt, betaalt. Er worden ook wel zichgoedercn zonder beta ling of een on meegegeven. De rechter zag uiteindelijk het be wijs niet geleverd en 6prak ver dachte vrij. H. v. d. Hoeven 50 jaar koster van de Meerburg ZOETERWOUDE Zondag na Pasen, 2 1 april zal dc Meer burg-parochie feestelijk „uitha len" om koster Henk v.d. Hoe ven te huldigen bij zijn gouden jubileum. Menigeen zal zich de ogen uitwrij ven en denken dat het cijfer 50 een verschrijving is. Maar de insiders weten uit ondervinding, dat enthousiast werken én een oersterke gezndheid een blozen de jeugd kunnen bewaren. Maar Henk v.d. Hoeven is veel meer dan een koster-sec. In de wijde omgeving van de Meer burg is hij misschien de bekend ste Jigqur. Informatiebron, praatpaal, vertrouwensman, all-round in de geschiedenis en de actualiteit: kortom een vriend van talloos velen, katho liek of niet. Die vele vrienden zullen ongetwij feld willen meebouwen aan een tastbare herinnering. Het giro nummer waurop steentjes ver zameld worden voor een waar dig blijk van erkentelijkheid is 45470 t.n.v. van Kerkbestuur Meerburg te Zoeterwoude onder de vermelding „50 jaar koster". AVG Noordwijk huldigde jubilarissen NOORDWIJK - De afdeling Noordwijk van het A.V.G. be legde ln „Flora" een bijeen komst om de leden te huldigen, die 50, 40 en 25 jaar lid wuren van hun vakorganisatie. Voorzit ter W. Wijnands richtte een spe ciaal woord van welkom tot hoofdbestuurder P. Lodiersc, de oud-voorzitter van het vroegere „St. Deus Dedlt", de heer P. Vink cn tot wethouder J. van Leeuwen, oud-voorzitter van het N.K.V De heer Wijnands stelde vast, dat de laatste 25 jaar veel is veran derd en juist de veteranen van 50 en 40 jaar hebben door hun steun aan de vakbeweging veel aan deze veranderingen bijge dragen. Na zijn toespraak reikte de heer Lodierse aan niet minder dan 45 jubilarissen het insigne uit en van hen ontvingen acht leden het gouden insigne met de ro bijn voor het 50-jarig lidmaat schap, vier kregen het gouden insigne wegens het 40-jarig lid maatschap en de overigen kre gen de onderscheiding voor het 25-jarig lidmaatschap uitgereikt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5