Ook rehabilitatie van Noord en Kooi krijgt 'sRijks goedkeuring Muziekschool herdenkt 140-jarig bestaan met groots docentenconcert Multi Media rolde en dolde in LAK-theater stad ND Povel en Eisen in Hot House V ergunningaanvrage Betonmortelcentrale mi ter inzage Mevr. Lindenhoff ere-presidente PAGINA 3 DONDERDAG 21 MAART 1974 LEIDSE COURANT al Yostcïr l Journaal magazine. 21 LEIDEN— Staatsecretaris Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening kan zich in principe verenigen met de plannen ter verbetering van woningen en woonomgeving (rehabilitatie) in het Noorderkwartier en in de Kooi. Dit heeft de staatssecretaris enkele dagen geleden meegedeeld aan het college van Burgemeester en Wethouders van Leiden. De heer Schaefer schrijft dan ook bereid te zijn ten behoeve van de uitvoering van de plannen te zijner tijd gel delijke steun te verlenen uit 's Rijks kas op grond van de Beschik king geldelijke steun rehabilitatie. Ten einde een inzicht te krijgen in de noodzakelijke omvang van de rijkssteun dient, aldus de brief aan B. en W., nader overleg te wor den gepleegd tussen de diensten van de gemeente Leiden en die van het Rijk. Deze diensten zullen ramingen moeten opstellen van de di verse kosten die aan de definitieve aanvrage ten grondslag zullen liggen. De heer Schaefer denkt hierbij aan de kosten van het verbe teren van de woningen en de woonomgeving, alsmede aan de kosten van de bijzondere maatregelen, zoals het realiseren van modelwonin gen. Bij de definitieve aanvrage dienen technische bescheiden, zoals tekeningen en begrotingen Van de verbeteringsplannen, te worden overgelegd. „Uiteraard is het geenszins de bedoeling dat de voorge stelde gefaseerde aanpak uitsluit dat particuliere initiatieven tot verbtering van woningen, die buiten de eerste fase (zoals de wo ningen rond de Van Hogendorpstraat.-red.) liggen, worden belem merd voorzover zij wel voldoen aan de door U gestelde eisen. Ik ben bereid, vooruitlopend op een nadere uitwerking van de rehabili tatieplannen, werkzaamheden tot verbetering van woningen te sub sidiëren op basis van de geldende regeling. Deze werkzaamheden dienen echter wel te liggen binnen de vastgestelde contouren", schrijft staatssecretaris Schaefer. Hij wijst er tenslotte op, dat het verlenen van financiële steun van het Rijk aan woningbouwvereni gingen en de gemeentelijke Woningstichting overeenkomstig andere, reeds bestaande regelingen zal plaats vinden. Als coördinatoren voor de wijken „Kooi" en „Noord" zijn, zoals bekend, aangesteld resp. Geoprojekt B.V. en de Nationale Woningraad. Artiestenpalet in Oudenliedenhuis LEIDEN In het Oudenliedenhuis aan de Herengracht, heeft het Artiestenpalet weer een vrolijke avond verzorgd. De veertig bewoners van het huis konden genieten van de muziek van Bob Marinus met zijn accordeon, Rijn Berkx met zijn gitaar en Corrie Kort met Nederlandse liedjes. Ook de goochelaar Janitho oogstte veel succes. Tweemaal per maartd worden in het Oudenliedenhuis der gelijke ontspanningsavonden gegeven. >ge 18.40 20.00 Joun !ti 18.50 Jltz, 19.33 weerber. 1.50 Filosofie n. AVRO: en belastlngr Haag vanfl'; «journaal. J 22.30 (S) Mi _a de kranten. 1.30 Nws, 1 .00—13.05 1 iol radio 14.3 ijdag met LEIDEN Het Ferdinand Po- vel/Frans Eisen Kwartet treedt morgen op in Jazz-zolder Hot House aan het Rapenburg. Dat concert begint om 22.00 uur. Ferdinand Povel, de tenorsaxofo nist van het kwartet, geniet in Nederland grote faam. Dit uit zich onder meer in zijn veelvul dige optredens als stersolist bij diverse bekende orkesten. Frans Eisen is de man die we achter de piano zullen vinden. Hij is menigmaal te beluisteren o.a. door zijn medewerking aan de BB kwis en Farce Majeur. Te vens is hij bekend als componist en arrangeur. Rob Langereis, de voorheen overal in Europa op duikende bassist, begeleider van Amerikanen op hun Nederland se toernees en deel uitmakend van het Rob Agerbeek Kwintet, zal hen terzijde staan. Wie de drumstokken zal hanteren was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Vergadering EHBO in Leiderdorp LEIDERDORP De Koninklijke Nederlandse E.H.B.O.-vereni- ging, Afdeling Leiderdorp nodigt alle leden uit tot het bijwonen van de jaarvergadering van avond om 20.00 uur in het Groe ne Kruisgebouw aan de Berken- Op de agenda staan o.a.: be- .stuursverkiezing; aftredend en herkiesbaar: mevr. Sterk aftre dend en niet herkiesbaar Mevr. Corpel. In de vakature mevr. Corpel stelt het bestuur kandi daat de heer Harteveld. Na af loop van deze vergadering zal er een gezellig Bingo spel wor- Coimnissie gaat 50-jarig bestaan Chr. school in Valkenburg voorbereiden VALKENBURG Een commis sie bestaande uit bestuursleden, leden en personeel van de Ver- eniging voor Christelijk Onder- spelsound: mensen 8.02 (Ie 10.03 (5) V"1 wijs gaat het 50-jarig bestaan in 1975 van de school aan Broekweg voorbereiden. ,enZlji -^aartoe werd besloten tijdens een 6.03 ledenvergadering, die in de 17 03 ARAd3 meenschapsruimte van school werd gehouden. Met gro te meerderheid werden de heren B. Kromhout en M. J. Vos als nieuwe bestuursleden gekozen in de vacatures, die ontstaan wa ren door het aftreden van de heren C. v.d. Werff en T. v.d. Vijver. De aftredende bestuurs leden, mevr. Slootweg-Maat, de heer J. Schouten en de heer J. Omthorn werden herkozen in het bestuur. leidse bioscopen tomera: „Easy Rider", 18 jr. dag. 19.00 en 21.15 uur, do. vr. k ma, di, 14.30 uur. Kindermati- p nee: „Het zwaard van Zorro", i za. wo. 14.30 zo. 14.00 en 16.15 p uur. Nachtvoorstelling: „The French Connection", 18 jr. vr en za. 23.30 uur. Wdo: „Help de dokter verzuipt", J a l., dag. 14.30, 19.00 en 21.15 i uur, zo. 14.30. 16.15, 19.00, 21.15 i uur. Utudio: „Jezus Christ Superstar". 1 tijden zie Lido. ituxor: „Seqjico", 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.30 uur, zo. fc 14.15 uur, 16.30. 7.00 en 21.30 F, «ur. flrianon: ,,De avonturen van Rab- bi Jakob", a.l. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.15, 19.00 i der Gril' en 2l-J5 uur. m LeeuvtfP x: »De bedhostessen" 18 jr. tij den zie Trianon. Leiden De Muziekschool in Leiden, sinds 1971 Streekmu- ziekschool geworden, bestaat 140 jaar. Uit twee boekjes: „De Zangles", geschreven door de toenmalige secreta ris van de school dr. C. Lee mans en uitgegeven in 1844 ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan, en „Ons Eeuw feest", geschreven door de heer G. W. Groen (1934), putten wij enige wetenswaar digheden over oprichting en ontwikkeling van de school. In een rondschrijven aan de Leidse burgerij werden in 1834 de plannen bekend ge maakt. Dankzij medewerking van het gemeentebestuur kreeg men de beschikking over een localiteit in de Stadsgehoorzaal, waar zich in augustus van hetzelfde jaar 42 leerlingen aanmeld den voor de vakken piano en zang, viool, dwarsfluit en klarinet, weldra aangevuld met gitaar, cello, fagot en hoorn. Dat zich enige lieden, in de geschiedschrijvingen be kend als de aanspreker Van Driel en de „knegt der. school", de heer Messchert, letterlijk 't vuur uit de schoe nen hebben gelopen voor het rondbrengen van 2000 circu laires ter werving van leer lingen en leden, willen wij hier met nadruk vermelden, want dank zij hun benen van staal bestaat nu de school 140 jaar. Het ging allemaal niet zo ge makkelijk, al hield het toen malig bestuur elk jaar weer opnieuw vol dat de school „groeide en bloeide". In 1836 telde men 86 leerlingen over een aantal van 35.367 Leidse inwoners. De toenmalige di- rekteur, de heer A. Le Fiè- vre had een inventieve geest. Hij stelde voor een koor op te richten, „om dan een con cert te geven voor de armen met behulp der Zangschool en tevens zooveel mogelijk geoefende Zangers en Zange ressen in de stad". Wij dach ten, dat het de eerste poging moet zijn geweest om alle lagen van de bevolking in het muziekleven te betrek ken. En dat bleek later. In middels was ook een orkest opgericht, dat samen met de muziekschool en het koor werd ondergebracht in de „Maatschappij voor Toon kunst" een vastberaden Leidse aangelegenheid, want men weigerde zich aan te sluiten bij de landelijke ver eniging, in de boeken kort weg aangeduid met „de Be vordering" (der Toonkunst). De bedoeling was' duidelijk. De band met de leerlingen, ook als zij de school hadden verlaten, moest worden be houden in het koor en het or kest, die vele jaren het Leid se muziekleven verrijkten. Het koor bestaat nog, al is nu de band met de school verbroken. De landelijke vooruitstrevendheid in het huidige muziekonderwijs om iedereen daarbij te betrek ken, bestond ook reeds in het beleid van het eerste bestuur van de Leidse muziekschool. Op 18 november 1840 hield de president voor de aanvang van een concert een toe spraak, waarin hij de „edele toonkunst" schetste als „een bron met uit haar voort vloeiende schatten voor hui selijk geluk en maatschappe lijk verkeer", woorden die ook nu nog met een meer aangepast taalgebruik van toepassing zijn. In dat geluk heeft men gepoogd alle lagen van de bevolking te laten de len, ook de minder draag- krachtigen. Bekend is. dat begaafde kinderen met be hulp van bijdragen van be gunstigers in de gelegenheid werden gesteld muziekonder wijs te volgen. Onder hen bevond zich een Lutherse weesjongen: Willem F rede- rik Gerard Nicolaï. En wat muzikaal Leiden al niet heeft gedaan om deze jongen voor uit te heipen! Men heeft hem met veler hulp in de gelegen heid gesteld aan het Conser vatorium in Leipzig verder te studeren. En op de resuU taten is men niet weinig trots geweest. Als componist heeft hij bekendheid gekre gen, vooral door zijn orato rium „Bonifacius". Hij was direkteur van de Koninklijke Muziekschool in Den Haag (1865) en dirigent van het Haagse Toonkunstkoor, als mede redakteur van het maandblad 'CaecUia. Uit het beleid van het verleden loopt de draad naar het he den verder. Niet langer is muziekonderwijs het privile ge van de happy few. Heel doelbewust was het initiatief van het Leids gemeentebe stuur om naar voorbeeld van Willem Gehrels een volksmu ziekschool op te richten in 1955, waarvan de heer C. L. Stevens direkteur werd. Er bestonden nu naast elkaar twee muziekscholen, elk met een eigen struktuur. De volksmuziekschool voor alge meen vormend en de Mu ziekschool van de Maat schappij voor Toonkunst voor instrumentaal onder wijs. Het lag voor de hand, dat deze twee scholen sa mengevoegd zouden worden, hetgeen dan ook in 1961 ge schiedde onder direktie van de heren H. Geirnaert en C. L. Stevens. Deze „Stichting Leidse Muziekschool" ver brak de banden met de Maatschappij voor Toon kunst, en heeft 10 jaar in deze vorm bestaan. Door toetreden van Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar ontstond wederom een struk- tuurwijziging, resulterend in de Streekmuziekschool Lei den en omstreken, waaraan de heer H. C. Timm in sep tember '71 tot direkteur werd benoemd. De landelijke richtlijnen voor het muziek- schoolonderwijs, vooral ge richt op spreiding over alle lagen van de bevolking, vin den verwezenlijking in een aktief subsidiebeleid van de gemeentebesturen, die daar toe het leeuwenaandeel op de schouders hebben geno men (60%). Wat dus in het verleden werd opgezet met hulp van begunstigers, is nu consequent en officieel voort gezet: muziekonderwijs aan allen die daartoe behoefte gevoelen. De muziekschool bestaat dus in maart 140 jaar, een feit om te geden ken. De plaats waar eens haar wieg stond, de Stadsge hoorzaal, is uitgekozen voor een concert, door de docen ten aangeboden. Dit vindt plaats op dinsdag 26 maart in de foyer om 20.15 uur, en het is traditiegetrouw vrij toegankelijk. B. Rijnders aiiiiM LEIDEN Voor een slechts klein publiek heeft gisteravond de Am sterdamse groep Multi Media gedarteld en gesold in het LAK-thea ter. Jeannette van Steen, Djoeke Glas, Kees Schrijver, Robert Vos, Frits Vogel en leider Bart Stuyf ntaken niet zozeer ballet als wel bewegingstheater, „een levende tentoonstelling, nietwaar jongens?' zoals Bart Stuyf het stelt; beeldende kunst met theater verweven. De ideeën zijn gemengd, het grondpatroon is van Stuyf. De stukken blijven abstract en worden niet geponeerd als verhaaltjes, „al zit er natuurlijk wel wat achter, maar dat is iets persoonlijks" meent Bart Stuyf. Verrassende opening was meteen al het bewegingswerk van een soort rups in hoepels, die zich vervormde tot een ballon of een pompoen; ballet in cocon, zou je het kunnen noemen, nu en dan de vorm aannemend van een gigantische klodder slagroom op een bijkomstig ijsje. Een onverwacht genoegen, met muziek van Raody Newman. Je vroeg je af wat er „in" zou zitten. Het was slechts één danser. Verder schoven drie menselijke robots op hoge schuimplastic voeten over de matten, een nachtmerrie in wit. op futuristische klanken van Berio. Michelin-qehtige figuurtjes rolden even later duwend en worstelend het publiek in: wederom één danser. Het was een act, gebaseerd op eskima'tjes uit het Russische staatscircus. Na de pauze was er een dansje van drie kwalachtige pannekoeken of paddestoe len en als uitsmijter fungeerden vijf grote Michelinmannetjes en -vrouwtjes, die rollend en buigend elkaar dwarszaten en maat wat deden: „zwaar werk", aldus Bart Stuyf, wiens groep ongeveer twin tig keer per jaar een voorstelling verzorgt. „We zijn wel duur, want we krijgen geen subsidie". T. P. LEIDEN Ter gemeentesecreta rie der gemeente Lelden ligt vanaf maandag 18 maart voor een ieder ter inzage een verzoek om vergunning Ingevolge de Hinderwet van de b.v. Leidse Betonmortelcentrale. Zoals be kend wil deze Centrale een be- tonmorteldoceer- en menginrlch- ting vestigen op een perceel ge legen achter Sumatrastraat 55 in Lelden. Gedurende 10 dagen na de dagin tekening van 18 maart bestaat de gelegenheid tot het indienen van schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vergunning. Voorts kunnen mon delinge bezwaren In persoon of bij gemachtigde worden inge bracht op de openbare zitting die zal worden gehouden op 2 april 1974 om 14.30 uur in ka mer 263 van het stadhuis. De aandacht wordt erop geves tigd, dat, indien te zijner tijd de gevraagde vergunning wordt verleend, hiertegen slechts be roep kan worden ingesteld door degenen, die: in persoon of bij gemachtigde op de openbare zitting zijn ver schenen; of zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de voorgenoemde termijn schrifte lijke bezwaren hebben inge diend, mits zij niet woonachtig zijn in de gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving is ge- LEIDEN - Tijdens de gisteravond gehouden feestavond t.g.v. het 25- jarig bestaan in het ontmoetingscentrum „Zuid West" is mevrouw Lindenhof benoemd tot ere-presidente van het R.K. Vrouwengilde. Twintig jaar lang is mevrouw Lindenhof presidente geweest. Vorig jaar heeft zij vaai deze functie afstand gedaam. Uit handen van de huidige voorzitster, mevrouw Westermann ontving zij een fraaie oorkonde. Van de feestcommissie een vaas met bloemen. De feestavond was begonnen met een H. Eucharistieviering in de An- toniuskerk. Pastor Schlatmann vergeleek in zijn preek de huidige situatie van vrouwen met die van vijfentwintig jaar geleden. „Vroe ger waren de vrouwen er voor de kinderen, de keuken en de kerk. Hier is wel verandering in gekomen. Toch moet men niet uit het oog verliezen dat de invloed die zij op de kinderen hebben nog steeds erg groot is". De H. Mis werd muzikaal opgeluisterd door het dameskoor van de Petrusparochie. Afgevaardigden van alle vrouwenorganisaties in Leiden en omgeving kwamen het bestuur gelukwensen met het jubileum. Na de grote huldiging van mevrouw Lindenhof, luisterden de dames onder het genot van een glaasje wijn naar de troubadour Rob van der Bas uit Bussum. Zichzelf begeleidend op zijn draailier en zijn luit wist hij de dames te boeien met moderne en middeleeuwse balladen. leidse agenda DONDERDAG 21 MAART: Stadhuis Lolden: kamer 204: Economische zaken. 15.30; Rijnland* Lyceum OcRslKeesl: debat, uvnnd GPV, ARP en CHU, '20.00; Zulderkerk Lammenschamweg: lezing door de heer mr. W. Scholten (CHU), 20 00; Kroatlet Sentrum Breestrnat: informa tie-avond over Cambodja, 20,00. VRIJDAG 22 MAART: Merenwijk. Merondonk 174: opening flllfto) Algemene Bunk Nederland, 16 30 Stadhui* Lelden raadzaal: com. Per- soncelizaken, 16.00; Stadsgehoorzaal: Rotterdams Phllhar- monlsch Orkest, 30.15; 15.00 'ervolg om 19 30; i»nlus Clubhuis Lange Mare: Jaar- Rijksmuseum Volkenkunde: klndcrflln ..Smokkel In Tanger", 14.80; ZONDAG 34 MAART; Stadsgehoorzaalkoffieconcert. 11 30; Lelds Poppenthi kindervoorstelling, 14.30; Uw mening Bas Afgelopen maartdag bracht P.P.R.-leider Bas de Gaay Fort man een bliksembezoek aan Leiden. Hierbij merkte hij o.a, op dat hij wel begrip had voor de aktie van een groep mensen uit de Merenwijk om eigen machtig de huren te verlagen, méér dat hij als vertegenwoor diger van een politieke partij deze aktie niet kan goedkeuren. Het bestuur van het P.P.R.-aktie- centrum Leiden is het hier niet mee eens en wil dit middels dit ingezonden stuk duidelijk tot ui ting brengen. Wij vinden dat er zich situaties kunnen voordoen die mensen dwingen om tot on wettige akties over te gaan. De huren in de Merenwijk zijn een voorbeeld van zo'n situatie. Je mag van minimum loontrekkers ndet verwachten dat zij een huur van over de vierhonderd gulden per maand kunnen op brengen (afgezien van het feit dat die bedragen op zich al krankzinnig hoog zijn voor een flatwoning). Wij herhalen het standpunt, dat onze lijsttrekker Kees Du Gardijn al eerder ver kondigde, nl. dat wij dit soort akties toejuichen omdat zij de vinger op zere plekken in onze samenleving leggen. Namens het P.P.R.-bestuur Lel den. Laurens Beyen Maredijkhofje J Kees du Gardijn Colenbronderstraat 1 Pieter de Groot Morsstraat 20 Nol Duindam Stadhoudcrslaan 20 Gastcolleges docenten uit derde Wereld LEIDEN Op initiatief van de Nationale Commissie Ontwikke lingsstrategie 1970—1980, de zo genaamde commissie-Claus, en op uitnodiging van de gezamen lijke theologische faculteiten in Nederland zullen drie docenten uit Afrika, India en Latijns-A- merlka een rondreis maken door Nederland. Op vrijdag 22 maart komen deze gastdocenten uit de Derde Wereld naar da Leidse Universiteit. Ter gelegenheid van hun bezoek organiseert de faculteit der god geleerdheid 's middags een symposium. De drie docenten zijn uitgenodigd een collega te geven, waarin zij, vanuit de si tuatie in hun eigen werelddeel, elk hun visie geven op het ont wikkelingsvraagstuk. Tijdens het symposium zal prof. F. Eboussl (Cameroen) een uit eenzetting geven van de zoge naamde „gemeenschapsontwik- kellng"-projecten In Afrika. Hij hoopt aan te tonen, dat ontwik keling een creatief proces is, dat primair het volk als partner heeft en derhalve een nieuwo benadering vraagt van de socia le wetenschappen en de theoloog. De Indiase econoom prof. dr. S. Parmar zal zijn visie geven op de huidige vooronderstellingen van het ontwikkelingswerk. Prof. dr. J. Miguez-Bonino (Ar gentinië) stelt zich voor vanuit het zoeken naar een nieuwo christelijke praxis binnen het Latijns-Amerikaanse streven naar onafhankelijkheid te spre ken over „Theologische reflectie in de strijd voor „llberacion". Het symposium, dat om twee uur begint, wordt gehouden in het Academiegebouw, Rapenburg 73. 's Avonds, vanaf acht uur, wordt de discussie met de gast docenten voortgezet in het Hen drik Kraemerinstituut, Leidse- straatweg 11, Oegstgeest. Donateurs concert Jeugdkamerorkest in Zuiderkerk LEIDEN Het Jeugdkamer orkest Leiden geeft onder lei ding van Henk Brlër op vrij dag 29 maart zijn jaarlijks donateursconcert In de Zuider kerk, Lammenschansweg te Lel den. Het concert begint ora 20.15 uur. Op het programma staan: Concertino voor strijkorkest (G. B. Pergolesi). Sonate voor 2 violen en continuo (A. Corelll). Viool: Esther van Stralen en Marjolijn Oonk. Concert voor 2 fluiten en orkest (D. Cimarosa). Fluit: Els Oltheten en Jeroen Duyfjes. Concert voor 2 hobo's, 2 klari netten en strijkorkest (A. Vival di). Hobo: Albert de Graaff en Evert-Jan Weidner. Klarinet: Wim Kasteleyn en Jan Willem van Dormolen. Symfonie (M. Clementi). COUTURE EXCLUSIEF MAARSMANSTEECJ 2 LEIDEN - TEL. 40800 voor exclusieve kleding Zojuist ontvangen uit Parlja de nieuwe kollektie v< ROOIER.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3