WITBOEK OVER SOLZJENITSYN IN SOVJET-UNIE vonnis Bevestiging tegen Vellekoop L CcldócSotvtant PRIJZENSLAG DIEPVRIESKIP Angst CPN voor defensiebeleid ongegrond Een beetje bescheiden blijven aan tafel is heel gezond. ""1 Eet minder maar lekker. Echte boter. Naaktren in vliegtuig Records in Duitsland Boek van de maand over Nederlandse molens DONDERDAG 21 MAART 1974 LEIDSE COURANT DAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De prijzen van diepvrieskippen zijn de laatste weken sterk gedaald. Oorzaak hiervan is de grote voorraad die nu in koelhuizen ligt en het niet meer stijgend gebruik. (Neder landers eten gemiddeld 6,2 kilo kip per jaar.) In supermarkten heeft dit al tot het begin van een prijzenoorlog geleid: diep vrieskip wordt aangeboden voor 2,70 gulden per kilo, terwijl de kostprijs ongeveer 3,20 gulden is. De pluimveeslachterijen raken door deze situatie in moeilijkhe den. Met name op de Veluwe worden snel ontslagen en aan vragen voor werktijdverkorting verwacht. De voorraad diep vrieskip wordt nu geschat op 10.000 ton boven de even grote normale voorraad. Slechts met aanzienlijke verliezen zullen de slachterijen dit tot normale proporties terug kunnen bren gen. Voorzitter J. T. Mellema van het produktschap voor pluimvee en eieren ziet als mo gelijke oplossing voor de proble men een produktievermindering binnen de EEG. Volgende week zal hierover op Schiphol een in ternationale bijeenkomst plaats vinden. Rai-motor weekend Van 21 t/m 24 maart a.s. zal in Amsterdam het RAI-motor- weekend gehouden worden. Er zal onder andere dit pronkstuk van het merk Benelli te zien zijn: een motor met 7 cilinders waarvan de prijs gelijk is aan die van een goede middenklas se auto. BRUSSEL (ANP-DPA) De eerste Belgische „streaker" waarvan melding gemaakt wordt ls opgeireden in de lucht. Het is een jonge man die zich aan boord van een DC-6 van het Antwerpse lucht vaartbedrijf Delta Air Transport van zijn kleren ontdeed en een sprintje door het vliegtuig maakte, terwijl dat onderweg was van Palma naar Antwerpen. Hij werd enthousiast toegejuicht! De rage van het naaktrennen is overigens ook overgeslagen naar de zuidpool. Twee onderofficieren van de Amerikaanse marine, ver bonden aan een station van Amerikaanse poolvorsers, ontdeden zich van hun kleren en renden bij een temperatuur van 60 graden onder nul volkomen naakt over het koude en natte poolijs. KEULEN (AP) De langste sigaar ter wereld ls te vinden in het tabaksmuseum van Biinde, in Westfalen. Hij meet 1 meter 70 en heeft een grootste omvang van 67 centimeter. Men zou er 600 uur over doen om hem op te roken. Dit staat in een boekje dat een uitgeverij in Keulen deze week het licht heeft doen zien. Andere „records" die in het boekje worden vermeld zijn: een dame in Gütersloh, die in 27 jaar een haardos met een lengte van 2 meter en drie centimeter heeft gekweekt. De grootste schoen staat in Beieren. De heer Josef Schratt heeft uit de huiden van negen koeien een reusachtige Gulliver-schoen gemaakt van 3 meter 80 lang, 1 meter 80 hoog en met een gewicht van 600 kilo. Demonstrerende leden van de Vereniging Dienstweigeraars. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, mr. J. Boekraad, heeft bekrachtiging van het vonnis geëist, dat eind vorig j,aar door de krijgsraad in Arnhem werd uitgesproken te gen de principiële, maar niet door de minister erkende dienstweige raar Kees Vellekoop uit Delft. Hij werd toen veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf. Vellekoop weigerde een uniform President: „Dan moet aan te trekken. Daarmee maak- huis sturen" te hij zich schuldig aan opzette lijke ongehoorzaamheid. Achter grond van dit optreden was dat de jonge Delftenaar het defen siebudget te hoog vond, de mas sale vernietigingswapens en het optreden van bepaalde Navo- I bondgenoten. Advocaat fiscaal Boekraad zei in zijn requisitoir: „Door de afwij- i die naar Toen de raadsman zich liet ont vallen dat Vellekoop gedwaald had zei mr. Fikkert van het Hof boos: „Dit is een onwaardig pleidooi voor een principieel wei geraar. Hij heeft bewust geko zen en wist wat hij deed". Raadsman Droesen vroeg vrij spraak, een symbolische straf en vervangende dienst. werkelijk principieel Ongeveer vijftig leden van de weigeraar werd Vellekoop mili tair. Weliswaar tegen wil en dank, maar soldaat was hij met alle rechten en verplichtingen, die deze status nu eenmaal met zich brengt. In de gegeven si tuatie staat het de rechter niet vrij om te oordelen over de dienstweigering op zich. Daar is de wetgever voor. Tot die tijd moeten we recht doen, ook ten opzichte van anderen, die zware offers brengen door militair te dienen. Het was van Vellekoop een fundamentele burgerlijke ongehoorzaamheid, die zich manifesteerde in militaire dienst. De opgelegde straf is rechtvaar dig en doelmatig. Elke andere strafoplegging wordt een com promis en biedt geen oplos sing". Raadsman mr. Droesen: „U be drijft politiek, of u dat nu wilt of niet, als u aan die 21 maan den straf vasthoudt. Laat de overheid zelf worstelen en het vuiltje opknappen". President: „U blaft tégen de kat. Wij zijn maar uitvoerders". Raadsman: „In de Kamer is een meerderheid voor wijziging van de gedachten over dienstweige ring, maar de regering laat het maar liggen". Vereniging Dienstweigeraars de monstreerden voor de zitting voor het Hoog Militair Ge rechtshof tegen het proces. Rond het middaguur vertrokken zij naar de Lange Vijverberg, waar ze een informatiestand in richtten. Op zaterdag dertien april zal er in Den Haag een grote landelijke demonstratie gorden gehouden tegen het te verwachten vonnis van het Dienstweigeraar Vellekoop, een H.M.G. symbolische straf. MOSKOU (Rtr) In de Sov jet-Unie is een document in omloop gebracht waarin de gebeurtenissen rond de uitwijzing van de schrijver Alexander Solzjenitsyn op een rijtje worden gezet. Het document dat uit 184 getypte velletjes bestaat, bevat behalve een chrono logisch overzicht van de gebeurtenissen tussen au gustus 1973 en de uitwij zing van Solzjenitsyn in fe- bruari ook verklaringen en Rm,iKhl! naülurku„dlge A„ ingezonden brieven, die ge deeltelijk wel, en gedeelte lijk niet werden gepubli ceerd in de Sovjet-pers. drei Sacharov die gisteren manuscript openbaar maakte over de gebeurtenissen rond de uitzetting van Solzjenitsyn. Staatssecretaris Onderwijs in lege kerken ARNHEM Staatssecretaris dr. A. Veerman van Onderwijs vindt dat op werxdngen de scholen ook gebruik zouden moeten kunnen maken van kerkgebouwen. Dit zei hij gisteren bij de opening van het Nederrijn College in Arnhem. De Staatssecretaris noemde het onverantwoord dat ieder voor zich maar investeert in gebouwen, die niet elke dag DEN HAAG De benoeming van (Van onze parlementaire redaktie) worden benut. Volgens hem moet worden gestreefd naar een optimaal gebruik van deze dure ruimten. Om de groei in de eerstkomende vijf jaar op te vangen, zijn tien duizend extra lokalen nodig. der Bakker van de CPN, die hem interpelleerde over de moeilijkheden rond deze benoe ming. brigade-generaal Van Lent tot staatssecretaris van Defensie, tal geen Invloed hebben op hel De„ Uy, Ial dat mi„jster Vrede- defensiebeleid van hel kabinet, |jng van defensie volledig ver- Dit rel gistermiddag premier a„t„0ordel ik blijft voor het Den Uyl in de Tweede Kamer in een antwoord aan fractielei. toekomstige defensie- Litwinov naar Amsterdam WENEN (UPI) Pavel Litwi- nov, een van de bekendste dissi denten in de Sovjet-Unie, is per trein uit Wenen naar Rome ver trokken. Hij zei dat hij 10 dagen in Italië zou doorbrengen waar na hij een week in Amsterdam zou verblijven alvorens zich in de Verenigde Staten te vestigen. Hij zei dat hij „praktisch het land uitgegooid was. Men zei mij dat ik als ik niet van de Sovjet-Unie hield, een andere plaats moest zoeken om te wo nen". Geestelijken uitgewezen uit Mozambique Rome (AFP) Zes leden van een Italiaanse missiecongrega tie, onder wie een Portugees priester zijn uit Mozambique uitgewezen en zouden vandaag m Rome aankomen. Hit heeft een missiezuster, die zelf zondag uit Mozambique werd Rezet, in Rome meegedeeld. De reden is nog niet bekend. Ker kelijke autoriteiten en de nun tius hebben tevergeefs gepro beerd te bemiddelen. huidige beleid. Uit het feit dat de kandidaat van KVP-fractieleider Andriessen de voorkeur had gekregen boven de kandidaat van minister Vre- deling, concludeerde Bakker dat de KVP „de extra-parlementai re band met de regering heeft los gelaten" en daardoor voor het kabinet „uiterst gevaarlijk" is geworden. Na Premier Den Uyl sprak ook Andriessen zelf de opvatting van de CPN-leider tegen. „De extra-perlementaire opstellingen van de KVP is vanaf het begin geen belemmering geweest om intensief overleg te plegen over de bezetting van kabinetsposten. Die lijn is gewoon doorgetrok ken en in onze opstelling is niets gewijzigd". Na de land- de woningbouw NIET MEER ALS VERMOEDEN maar als bijna zekere verwachting is bekend gemaakt dat de produktie in de bouwnijverheid vrij snel aan het dalen is en dalende blijven zal. omdat het woningtekort vrij snel ingelopen wordt. Wat betekent, dat na de landbouw nu de woningbouw de sector gaat worden waar inkrimDing van de werkgelegenheid onvermijdelijk is en waar voor minder jonge mensen met succes een toekomst ge zocht kan worden. Een geluk is dat - net als in het agrarisch bedrijf - velen dit kennelijk hebben zien aankomen. Het aantal jongemensen dat na hun school jaren als leerling overstapt naar het bouwbedrijf is in zeven jaar bijna gehalveerd. De vraag is wel, of dat alleen aan een toekomst visie te danken is. of in belangrijke mate soms ook aan het feit, dat het bouwvak, ondanks een behoorlijk loon, onaantrekkelijk gewor den ls voor longe carrière-makers. In de agrarische bedrijven heeft zich immers ook zo'n ontwikkeling voorgedaan. VANZELFSPREKEND ZOEKT de bouwindustrie naar objecten waar ze emplooi zal kunnen vinden als de behoefte in de -voningbouwsec- tor minder wordt. Het oog valt dan vooral op de sanering en de uti liteitsbouw: de eerste suggestie verdient warme aanbeveling, omdat zo een dubbel doel gediend kan worden: de werkgelegenheid voor de bouwvakkers met aanverwante groepen en het sociale welzijn van slecht-gehuisvesten. De utiliteitsbouw vereist een voorzichtiger aanpak; weliswaar is door de noodzakelijke bezuinigingspolitiek van de laatste tien jaar hier een achterstand opgelopen, maar men schie* zijn doel in deze sec tor snel voorbij. Het kan zijn dat men dan gaat werken aan objecten die over een jaar of tien weer overbodig zijn. Zo is bijvoorbeeld de nood aan school gebouwen veel meer een kwestie van plaatselijke tekorten dan van een algemene nood; ook voor de bouw van overheidskantoren geldt iets dergelijks. BOVENDIEN BETEKENT een uitbreiding van de utiliteitsbouw een forser aanspraak van deze bouw op de algemene middelen, terwijl de ruimte daar al een ruimte met veel gegadigden is. Net zo min als in de landbouw bedrijven alleen omwille van de werk gelegenheid in stand gehouden worden, kan men dat in de bouwnij verheid doen. De teruglopende produktie in de bouwnijverheid wordt daarom een nationale kwestie met heel veel aspecten. Het document over Solzjenitsyn is eer „Samizdat"-stuk, dat wil zeggen een geschreven of getypt i manuscript dat ondergronds cir-1 culeert. Enkele exemplaren er-1 van zijn door de bekende Russi-1 sche atoomgeleerde, en voor- j vechter voor burgerrechten, An- drej Sacharov, overhandigd aan 1 westerse journalisten in Mos kou. Het Solzjenitsyn-document heeft als titel „leef niet met leugens", de titel van een van Solzjjenit- syns meest recente verklarin gen. Er is een voorwoord bij ge schreven door Andrej Sacharov en zijn medestander, de wiskun dige Igor Sjafarevitsj. Het stuk is bedoeld om te jvoorkomen dat Solzjenitsyn in eigen land in het vergeetboek raakt. ■$- zomg =mist 19 temperaturen ion tuchtdn*in millibaren opklaringen 4V ha9el warmte!rent H hoge-dni<gcbied bewofrina sneeuw-r-r kou-front L lage-dni<gebied regen onweer r iwnsni uy:-uiui*fa«u windrichting verplaatsingsrichting De Bilt - Een frontale storing trok het afgelopen etmaal over Frankrijk noordwaarts en ver oorzaakte vanmorgen in het zui den van ons land wat regen. Het front strekte zich toen uit van de Spaanse oostkust via Frankrijk naar Zuid-Duitsland en verder naar Oost-Europa. Ten zuiden van deze lijn kwa men maxima voor van rond de 20, in het Balkan zelfs 25 gra den. Eerstgenoemde storing trekt nu over Duitsland naar het noord oosten weg, maar een volgen de nadert ons nu vanuit het zui den en zal morgen dicht bij onze omgeving komen te liggen. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon nige perioden maar ook plaat selijk een bui. Later iets kou- WEERRAPPORTEN Lucht. Rld. Twente Vlliilngen Helsinki Innsbrtlck Koiu'iihitgen Aantal uren zon: 1—8 Min. temp.: omstreeks 3 Max. temp.: omstreeks 8 Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent ParIJ» Rome Spilt Stockholm Zürlch Ciunblonca I* ton boel Lui Pulmat New York Tunli Tel Avlv Van een onzer verslaggevers Den Haag Maart en april staan dit jaar sterk in het te ken van de molen. In Wasse naar werd vanmiddag door ANWB-voorzitter mr. K. H. Gaarlandt aan de vereniging „De Hollandsche Molen" een cheque van 250.000 gulden overhandigd, de opbrengst van de actie die de bond vorig jaar heeft gevoerd onder de naam „redt een molen, In iedere windstreek een". Tijdens deze bijeenkomst werd ook het boek van de maand voor april ten doop gehouden. „Molens in Nederland" heet dit fraaie boek, met zijn vele prachtige foto's en prettig lees bare tekst, dat voert langs vele aspecten van molens en molenaars. Hoewel de molens ook in de belangstelling komen als alter natieve energie-opwekkers, kon den molens vroeger erg „mi lieuvervuilend" zijn. In do Zaanstreek konden we 600 mo lens tegelijk aan het draaien zijn, en met name de vele zaag- en persmolens maakten met hun gestamp een oorver dovende herrie, vaak dag en nacht. Over die goeie ouwe tijd meldt het boek bijvoorbeeld ook dat in de Zaanse molens olieslagers 16 cur en blokmaal- ders 18 uur per dag moesten werken. Als de wind het toe liet, ging het in ploegensy- steem dag en nacht (bij het .flauwe schijnsel van snotlam pen) door. Bij windstilte stond ook het karige loon stil. Het grootste aantal molens heeft Nederland rond 1850 ge kend: 9000. Snel daarna moes ten vele het afleggen tegen de terrein winnende stoommachi nes. Zelfs bekende architecten van vroeger als Berlage en Du- dok, die stoomgemalen ont wierpen, hebben actief meege werkt aan het verdwijnen van veel „ouderwetse" molens. Er zijn nu nog 990 windmolens over en 88 waterradmolens, die merendeels in Limburg staan. „Molens in Nederland" handelt behalve over de ge schiedenis en werkwijze van de molens ook over molentaal, molenaarsgeslachten, het mo lenaarsexamen, namen van molens, de verschillende soor ten naar taak en bouwwijze Achterin het boek is een com plete üjst van naam en plaats van alle molen® opgenomen, terwijl ze op een landkaart zijn aangegeven. Dit molen boek is geïllustreerd met een overdaad aan vaak prachtig» foto's in kleur en zwart-wit. De foto's zijn van Aart Klein en Hans Samson, de tekst is van Herman Besselaar. „Molens van Nederland" is als boek van de maand verkrijgbaar voor 12,50 van 4 april tot en met 4 mei. Daarna kost het 19,90 gul den. Uitgever is Kosmos in Amsterdam.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13