Loonstijging en prij scompensatie: centen en procenten Labour wil hechte band met VS Celd^Souoant Regering wil meer koopkracht Ook zuivering op Portugese mil. academie Filmparodie op Dubcek VS VRAAGT TERUGGAVE ISRAËL OM KOENEITRA WOENSDAG 20 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Enige nier per ongeluk weggehaald •NEUNKIRCHEN (AFP) Denkend met een gezwel te jnaken te hebben, heeft de zer dagen een Duitse arts In Neunkirchen (Saarland) 'de enige nier weggehaald van de 11-jarige Marika Schaal. Marika weVd geopereerd ^aan een acute binde-darm- ontsteking, toen de chirug een vreemd gezwel, dat niet op de gebruikelijke 1 plaats zat en ook de norma le vorm niet had, verwij- Het meisje wordt nu drie maal per week in een spe ciale kliniek in Heidelberg behandeld in afwachting van de transplantatie van een nier van haar moeder. PRAAG (Rtr) In Tsjechoslowakije is een filmkomedie in roulatie gegaan waarin de in ongenade gevallen liberale leiders uit 1968 wor den voorgesteld als een stel ijdele, huichelachtige en drankzuchtige carrièrezoekers. De film is geregisseerd door Karei Stekly. In de rolprent, getiteld „Nijlpaard", wordt de draak gestoken met mensen als Alexander Dubcek, wijlen Josef Smrkowsky en Wladi- mir Kadlec. Het verhaal gaat over een nijlpaard in een dierentuin die beroemd wordt als het een man verslindt die in zijn buik blijft leven. Vooraanstaande figuren uit de „Praagse lente" worden voor- gestald als personen die het nijlpaard als een nationale zaak ten ei gen bate gebruiken. Spuitmiddel joeg mensen uit huis ADELAIDE - Vierhonderd mensen hebben vanmorgen vroeg hun hul zen in een voorstadje van Adelaide in Oustralië moeten verlaten omdat een voor tomaten bestemd spuitmiddel afdreef en leidde tot hoesten en ademnood. De veelal in nachtkleding uit huis gevluchte mensen werden door poli- tie-auto's en particuliere autobezitters opgepikt en naar drie zieken huizen gebracht. Witkar station Morgen zal door minister Irene Vor- rink het eerste Wit- arstation in Neder land worden ge opend. Het staat in Amsterdam op het Amstelveld. Op de foto wordt aan het station de laatste :^Xvy' hand gelegd en vanaf morgen zul- r JfiUf,i - /T? Jen de witkarren een dagelijks beeld vormen in het Am sterdamse verkeer. ,i/~ 7 7 lil. De nieuwe stafchef van het Portugese leger generaal Joaquim Luz Cunha (rechts), die uit Angola is teruggeroepen om de afgezette generaal Da-Costa Gomes op te volgen, wordt hier op het vliegveld van Lissabon begroet door generaal Armando Mera, stafchef van de luchtmacht. LISSABON (AFP) Luitenant- kolonel Almeide Bruno, de on derdirecteur van de Portugese militaire academie, blijkt zich bij de militaire politie te hebben gemeld. Volgens welingelichte kringen had de overste, die een I goede relatie is van de ontsla gen waarnemend stafchef De Spinola, vrijdagnacht een bij eenkomst van dissidente jonge officieren in de academie bijge woond. De directeur van de academie, generaal Amaro Ro- mao, is van zijn functie onthe- Intussen is de nieuwe chef van de generale staf, géneraal Joaquim da Lux Cunha, in Lissabon aan gekomen. Hij kwam uit de Afri kaanse kolonie Angola waar hij anderhalf jaar opperbevelheb ber was. Deze voorstander van de harde lijn was onder wijlen premier Salazar van 1962 tot 1968 minister van defensie. Hij komt in' de plaats van generaal de Costa Gomes die .vorige weck samen met zijn plaatsvervanger De Spinola aan de kant werd gezet. Hun ontslag volgde op de publika- tie van een boek waarin De Spi nola pleitte voor een politieke in plaats van een militaire oplos sing van het reeds 13 jaar du rende gewapende conflict in de Afrikaanse koloniën van Portu gal. Naar in doorgaans betrouwbare kringen in Lissabon verluidt, circuleert er op het- ogenblik een clandestiene verklaring van jonge militairen die het met ge neraal De Spinola eens zijn. Zij pleiten voor een politieke libera lisering in Portugal. Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG De lonen in Nederland mogen dit jaar nog éénmaal met 15 gulden per maand worden ver hoogd, en wel drie maan den na afloop van de CAO. Per 1 april dus reeds voor de contracten die op 1 ja nuari afliepen. In de nieu we loonbeschikking die de regering dezer dagen zal uitschrijven, staat het vol gende: a. Op de prijscompensatie, die doorgaans zes maanden na in gang van een C.A.O. wordt toe gekend, en vervolgens weer een half jaar later opnieuw, zal dit jaar in verband met de sterke prijsstijgingen een voorschot van 3 pet. worden gegeven. Dit gebeurt halverwege de eerste compensatieperiode, dus drie maanden na ingang van de C.A.O. (voor januari-contracten dus op 1 april). b. Van het voorschot op de prijs compensatie moet de helft (l'/ï pet.) bij de eerstvolgende "echte" compensatie worden verrekend, en de andere helft bij de compensatie aap het eind van het contract (voor de ja nuari-contracten: iy2 pet. op 1 juli en iy2 pet. op 31 decem ber). c. Van de prijsstijgingen wordt 0,3 pet. niet gecompenseerd. Deze drempel is gehanteerd omdat in de statistiek van de prijsstijgin gen enkele dubbeltellingen zit ten. d. Bij het verstrekken van het voorschot op de prijscompensa tie wordt voor elk procent prijs stijging tenminste 150,— loon stijging gegeven, en bij de defi nitieve compensatie tenminste 160 gulden. Het kabinet gaat deze beschikking afkondigen nadat gisteren was gebleken dat tussep werkgevers en vakcentrales geen overeen stemming was te bereiken over verdere loonmaatregelen. Het kabinet vond, dat de economie zich zodanig heeft ontwikkeld, dat er enige ruimte voor verde re loonstijging is. Eerder stond het een verhoging van 15 gulden per maand per 1 januari toe, plus 15 gulden per maand bij afloop van een C.A.O., doch ui terlijk op 1 april. Nagegaan wordt nog of het wets technisch mogelijk is te bepa len dat de derde 15 gulden ook voor andere doeleinden mag worden gebruikt, bijvoorbeeld voor verhoging van vacantie- geld. Loling voor iedereen bij studentenstop DEN HAAG (ANP) - In de toe komst zullen, ongeacht hun stu dieresultaten, alle studenten die toegelaten willen worden tot een studierichting waarvoor een stu dentenstop geldt, moeten loten voor een plaats. Dit is de strek king van een wetsontwerp van staatssecretaris Klein (Onder wijs en Wetenschappen) dat nu voor advies bij de Raad van State ligt. Tot nu toe was hét zo dat adspi- rant-studenten zich automatisch plaatsten als zij bij hun eind examen middelbare school ge middeld zeven en een half of hoger haalden. Aankomende studenten met een lager cijfer moesten voor studierichtingen met een stop via loting een plaats zien te verwerven. Doden bi j ongeregeld heden in Bihar NEW DELHI (RTR) Bij onge regeldheden in de Oostindiase deelstaat Bihar heeft de politie gisteren vijf mensen doodge schoten en zeker elf gewond. Sinds zondag houden niet-commu- nistische studentenorganisaties betogingen tegen de corruptie, de sterke prijsstijgingen, de voedselschaarste en het grote -aantal werklozen. Ook eisen zij hervormingen in het onderwijs stelsel. In totaal zijn tot dusver 17 personen om het leven geko men, van wie het merendeel door kogels van de politie. W. van Eer minister Suriname in Nederland PARAMARIBO (ANP) De nieuwe gevolmachtigd minister van Suriname is de kweek schooldirecteur in Paramaribo Wim van Eer. De raad van mi nisters heeft op voordracht van minister-president Henk Arron besloten hem te benoemen tof gevolmachtigd minister van Su riname in Den Haag. De 46-jarige Wim Frederik van Eer studeerde pedagogiek aan de NUTS-academie te Rotter dam en de rijksuniversiteit te Utrecht. Een jaar na de vol tooiing van zijn studie in 1964 werd hij directeur van de kweekschool in Paramaribo. Hij is lid van de partijraad van de Nationale Partij Suriname en voorzitter van de onderwijscom missie van deze partij, die deel uitmaakt van de regeringscoali tie, de Nationale Partijcombina tie NPK. Tijdens zijn achtjarig verblijf in Nederland heeft de nieuwe ge volmachtigd minister van Suri name actief deel genomen aan de werkzaamheden 1 van ver scheidene Surinaamse organisa ties in Nederland. "ij was onder andere mede-op- richter van de vereniging van junnamers in .Rotterdam en be steedde enige tijd het voorzitter schap van deze organisatie. Kardinaal gaat later naar Rome UTRECHT (ANP) lp verband JPet een overlijdensgeval is kar dinaal Alfrink gisteren niet naar i °me vertrokken, zoals gemeld. Hij gaat nu zaterdag 23 maart. In »Rome zal hij tot 30 maart deel nemen aan de Vergadering van de Romeinse congregatie voor de evangelisatie van de volkerep waarvan hij lid is. Bomibeurs In Utrecht begint morgen de Inter nationale Bouw- beurs-1974. Hier een bljk op het bui tenterrein van de Jaarbeurs. BEIROET (Rtr) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd zich terug te trekken tot achter de stad Koeneitra die in 1967 op de Arabieren werd veroverd - als eerste stap - op weg naar troepen scheiding aan de Syrisch-Israëlische grens, zo schreef vanochtend het dagblad Al Achbar in Cai ro. Koeneitra ligt op 64 km ten zuidwesten van Da mascus en is de grootste plaats op de Golanhoog- Als Al Achbars bericht juist is, verklaarden des kundigen inzake het Midden-Oosten, betekent dit dat het Syrische standpunt aan betekenis wint. Vol gende week gaat minister Da jan naar Washington om over de Golansituatde met Kissinger te praten De Israëlische generaal Israel Tal, plaats- gend chef van de generale staf en hoofd van de militaire operaties, heeft ontslag genomen, zo heeft een militaire woordvoerder in Israël bekendge maakt. Hij werd gezierf als de aangewezen opvol ger van generaal Elazar, de huidige chef-staf. LONDEN (Rtr). - De regering Wilson heeft gisteren bij monde van minister Callaghan van bui tenlandse zaken een scherpe aanval gedaan op de Franse po gingen om de samenwerking tussen West-Europa en de VS te bemoeilijken. Minister Callag han zei ondermeer: wij verwer pen de redenatie dat Europa uit een proces van strijd tegen Amerika sterker tevoorschijn komt. Wij zijn het er niet mee eens dat het wenselijk is een Europa na te streven dat nauwe samenwerking met de VS uit sluit. Minister Callaghan zei verder dat zijn regering niet van plan is mee te werken aan een nauwere integratie van Europa, alvorens er opnieuw over de voorwaar den van de Britse toetreding is onderhandeld. De Britten gaan op 1 en 2 april proberen tot een .vergelijk' te komen. De Britten zullen bij die onderhandelingen twee hoofdzaken nastreven: het openstellen van de Europese markt voor de rest van de we reld en een nieuwe vaststelling van de Britse financiële ver plichtingen Jegens de EEG. Politieke doelstellingen, zoals de in 1972 aangekondigde Europese Unie die voor 1980 tot stand zou moeten komen, zijn volgens Cal laghan in Engeland met scepsis ontvangen. Een economische en monetaire unie zijn een onbe reikbaar doel, en de EEG moet streven naar een meer beschei den doelstelling. Over een mogelijk overleg tussen, de EEG cn de Arabische olie landen zei Callaghan dat geen van beide partijen behoefte heeft aan een dergelijke dia loog, die aan de vredespogingen van dr. Kissinger alleen maar moeilijkheden in de weg legt. In conservatieve kringen is giste ren opnieuw ontevredenheid uit gesproken over Edward Heath. Vroeg of laat EIGEN AAN DEMOCRATISCHE regeringen is, dat ze vroeg of laat toch het gelag moeten betalen voor het feit dat ze als „hoogste boom" veel wind moeten vangen. Het doet er op zichzelf weinig aan toe, of zo'n regering dan rechts-gericht, links-gericht of typisch een regering van het centrum is. Zo iets hebben we eind 1972 in Nederland meegemaakt, toen vele kie zers lieten blijken weer een kabinet te begeren met socialisten in de hoofdrol. In de Scandinavische landen is een omgekeerde ontwikke ling aan de gang; de verschillende kabinetten met sterke socialisti sche invloed hebben het daar niet kwaad gedaan en bijna een gene ratie lang kunnen regeren, maar op dit moment komt de rechts® oppositie steeds meer in de gratie bij de kiezers en verliezen de so cialistische partijen hun machtige positie. IN DE WESTDUITSE bondsrepubliek moet Willy Brandt al eerder boeten voor het dragen van regeringsverantwoordelijkheid; bij de regionale verkiezingen krijgt de S.P.D. daar slag op slag te incas seren en het is wel eem veeg teken dat een socialistische topman het verlies van bijna zes procent aan stemmen (de CDU won er ongeveer 8 procent) als een redelijk resultaat begroet. In Engeland houdt geen kabinet het tegenwoordig meer dan één pe riode uit; in België en Italië ontbreken spectaculaire veranderingen, maar zelfs daar vinden bij verkiezingen doorlopend verschuivingen plaats met als bevoordeelden meestal de partijen welke niet voor het beleid van de laatste tijd verantwoordelijk gesteld kunnen wor den. Wat /Nederland betreft zorgen bijzondere gebeurtenissen (de afbrokke ling van de confessionaliteit en de toenemende polarisatie) nog voor een wat verhullend beeld. De aanhoudende winstcijfers, zoals die voorspeld worden voor de V.V.D. en in wat mindere mate voor da meest-linkse partijen) doen evenwel vermoeden, dat ook het kabi net-Den Uyl niet aan de slijtageslag ontkomen zal. Als het polarisa- tiestreven voortduurt, zal dit in toenemende mate blijken. MAAR WIE BEWIJST, dat die ontwikkeling dan parallel zal lopen met het streven naar een algemeen welzijn, waarbij de grote meer derheid van de burgers zich gebaat zal weten? Compromis DE BESLISSINGEN welke het kabinet-Den Uyl gisteravond terzake van belastingverlagingen en loonbeleid bekend heeft laten maken, vormen een compromis tussen verschillende verlangens. Een compromis tussen de wens om voor de prijsstijgingen een vol doende looncompensatie te krijgen en de noodzaak om verdere in- flatiedruk te beperken. Een compromis tussen het streven naar inko menstoenadering en de waarschur/ing dat loonsverhogingen niet te sterk moeten nivelleren. Een compromis tussen het streven om via de belostingpolitiek de werkgelegenheid te helpen en tevens om de fiscale druk op kleinere inkomens te verlichten. Een compromis ook tussen de wens van sommigen om fiscale verlichting hoofdzakelijk op kleine inkomens te richten en de wens van anderen om niet te vergeten dat een complex van overheidsmaatregelen het kabinet-Den Uyl de midden groepen voor absoluut en relatief grote lasten heeft gesteld. MET DIT COMPROMIS heeft de regering ook positie moeten kiezen in meningsverschillen tussen vakbeweging en werkgevers inzake het loonbeleid voor 1974. Wat er uit de bus kwam, komt in belangrijke mate aan de wensen van de vakbeweging tegemoet, waartegenover dan weer staat dat de belastingmaatregelen goed corresponderen met niet onbelangrij ke wensen van het bedrijfsleven. Natuurlijk is lang niet iedereen tevreden; dat gebeurt zelfs bij een compromis maar zelden. Wikkend en wegend en ook metend met de maatstaf van het algemeen belang mogen we aan dit compromis het bijvoeglijk naamwoord .redelijk" niet ontzeggen. ALS OP DIE MANIER de sociale rust gehandhaafd kan worden en het economisch perspectief langzamerhand weer duidelijk wordt, is er voor dit moment al veel gewonnen. Weeroverzicht mist 19 temperaturen toto luchtdruk in millibaren ooklarinqen •w-w warmtelront H hoge-dnJ<gebied bewolking -r-r kou-front L lage-drukgebied mre^ onweer windrichting verplaatsingsrichting PAKKET MAATREGELEN TEGEN WERKLOOSHEID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft een pakket maatregelen ingediend om de werkloosheid te bestrijden en de koop kracht te stimuleren. Aan de Tweede Ka mer is voorgesteld om de loon- en inkom stenbelasting per 1 juli te verlagen. Ver der zal de investeringsaftrek voor be drijfsgebouwen weer worden ingevoerd. Voor de bestrijding van de werkloosheid in de bouwnijverheid is 100 miljoen gul den extra uitgetrokken. Voor de loon- en inkomstenbelasting zul len volgens het voorstel van Je regering de belastingvrije sommen met 6,3 percent worden opgetrokken per 1 juli. Voor de inkomstenbelasting betekent dat over het hele jaar een verhoging van de belasting vrije sommen met 3,15 percent. Hierdoor ontstaat een belastingverlaging waardoor de koopkracht gestimuleerd wordt. De verlaging beloopt op jaarbasis 750 miljoen gulden. In percenten bedraagt de belastingverla ging voor iemand met een belastbaar in komen van 13.000 gulden precies op 0,98 cent op jaarbasis. Voor iemand met een belastbaar inxomen van 16.500.- is de be lastingverlaging 0,77, bij 32.000 gulden, belastbaar inkomen 0,63 procent. Wie een belastbaar inkomen van 150.000 gulden heeft krijgt een belastingverlaging van 0,24 procent. In guldens uitgedrukt gaan de laagstbetaalden er 127 gulden per jaar en de hoogstbetaalden er 363 gulden per jaar op vooruit. Verder wordt met ingang van 20 maart de investeringsaftrek voor gebouwen ge steld op 2 x 8 procent (nu 2x5 procent) en voor bedrijfsoutillage op 2 x 4 procent. Minister Gruijters (Volkshuisvesting) wil de activiteiten in de bouwsector stimule ren door 100 miljoen extra uit te trekken nis volgt verdeeld: 25 miljoen extra voor woningverbete ring in de woningwetsector - 28 miljoen voor stimulering bouw goed kope woningen in zgn, stedelijke kaalslag- gebieden en groeikernen. 21 miljoen voor de infrastructuur van groeikernen, 25 mdjoen voor subsidies ten behoeve van isolatie van woningen. Uitgangspunt van de regering is dat de laagste inkomenstrekkers er tenminste één procent op vooruitgaan en dat het in komen van de gemiddelde werknemer niet wordt aangetast. Aanvankelijk werd, ervan uitgegaan dat het aantal werklozen dit jaar tot 150.000 zou oplopen. Door de voorgestelde maat regelen zal het aantal werklozen dit jaar 10.000 lager liggen en volgend j"ar 15.000 In de economische verwachtingen van het Centraal Planbureau wordt voor dit jaar uitgegaan van 10,5 procent prijsstijging. De Bilt - Een frontale storing trok het afgelopen etmaal over Frankrijk noordwaarts en ver oorzaakte vanmorgen in het zui den van ons land wat regen. Het front strekte zich toen uit van de Spaanse oostkust via Frankrijk naar Zuid-Duitsland en verder naar Oost-Eurnpa. Ten zuiden van deze lijn kwa men maxima voor van rond de 20, in het Balkan zelfs 25 gra den. Eerstgenoemde storing trekt nu over Duitsland naar het noord oosten weg, maar een volgen de nadert ons nu vanuit het zui den en zal morgen dicht bij onze omgeving komen te liggen. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon nige perloden maar ook plaat selijk een bui. Later iets kou- WEERRAPPORTEN Lucht. Rld. Twente Vllsslngon 'TA.-Limburg Helsinki Innnbrllck Kopenhngcn Lissabon Locarno Londen Luxemburg Aantal uren zon: 1—8 Min. temp.: omstreeks 3 Max. temp.: omstreeks 8 Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9