Boskov: Trainer van aanzien „Wij hebben winterstop en kunnen geen spelers kopen" Kopstukken Feyenoord praten: lucht zuiveren of de bom barst De handicaps van trainer Vican Eind vorige week viel principiële beslissing LEIDSE COURANT PAGINA II Voor Brox is het bij Feyenoord tijd voor buigen of barsten. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyen- oords manager Guus Brox, gisteren aanwezig in het Skywayhotel bij het viegveld Zestienhoven om het gezelschap van Ruch Chorzow te verwelkomen, maakte zich behoorlijk kwaad. Toen Gerard Ker- kum, lid van de beleids groep betaald voetbal van Feyenoord, de dag tevoren zijn opmerkelijke toe spraak hield, in het spe lershome „Het Kuipje" was de deur dicht en Brox niet aanwezig. Toch kwam ook hij ter sprake toen de competenties van trainer Coerver en de manager werden behandeld. Brox: „Natuurlijk was ik er niet. Ik wist van niets. Als ik had geweten dat mijn positie ook ter sprake zou komen, was ik er wel ge weest. Mij is niets tevoren gezegd". Guus Brox moest het verne men toen hij na de discussie Kerkum-Coerver waarbij de trainer het klimaat bij Feyen oord in het geding bracht, Het Kuipje betrad. Donderdag (morgen) zal een bespreking plaats vinden tussen Coerver en de beleidsgroep. Inmiddels is het onzeker of Coerver daar zal verschijnen want hij had gevraagd om een gesprek met Feyenoords ledenraad. Ook de opmerking van Coerver dat hij overal alleen voorstaat en geen steun krijgt, zit Guus Brox hoog. „Wat krijgen we nou", aldus Brox. „Vorige week is Coerver daarover voor het eerst, jawel, voor de aller eerste keer bij me geweest. Tevoren nooit". Zienderogen wond Guus Brox zich op, in tegenstelling tot zijn gewone, altijd wat lakonie- ke en afstand nemende optre den. „Als er morgen wordt ge sproken, kan ik de heren ver zekeren dat het er hard aan toe zal gaan. Al zou er een kop moeten rollen. Dit kan ik niet In de hal van het Skywayhotel zaten de andere twee leden van de beleidsgroep, Kerkum en Blankemeijer, enige meters verder bij elkaar. Brox hield zich afzijdig. Wat er ook staat te gebeuren, het is zeker dat de lucht mor gen indien er wordt gespro ken moet worden gezuiverd. Het witte, strakke gezicht van Coerver toen hij maandagmid dag „het klimaat" kritiseerde, de opwinding die deze opmer king bij Gerard Kerkum ver oorzaakte, de uitbarsting van Guus Brox; dat alles heeft brokken veroorzaakt, althans ze zijn naar buiten getreden. Van die kwalijke legpuzzel zal morgen weer een geheel ge maakt moeten worden. Of de bom barst. Rotterdam Het woord winnen kwam maar moeilijk over de lippen van Michal Vican, de trainer van Ruch Chorzow. „Maar", glimlachte hij gisteren toen ploeg en begeleiding nauwelijks op het vliegveld Zestienho ven waren geland, „we hoeven toch niet te winnen. Met een gelijkspel (2—2 bijv.) kunnen we ook in de halve finales van het toernooi om de UEFA-Cup komen. Er is Ruch zowel als de Poolse voetbalbond uit het oogpunt van nationaal prestige veel aan gelegen dat eindelijk weer eens een ploeg verder komt dan de kwartfinales. Het enige grote succes in de diverse Eu ropese toernooien behaalde Gomik Zabrze dat in het sei zoen 1969-1970 de finale voor de Europa Cup 2 bereikte en daarin van Manchester United verloor. Michal Vican somt uit de losse pols de twee kardinale punten op waardoor het Polen, en ook andere Oostbloklanden niet ge geven is ver door te dringen in Europese toernooien. Hij telt op de vingers van zijn hand af: „Ten eerste hebben wij een winterstop en worden de kwart- en halve finales al tijd direct daarna gespeeld; ten tweede kunnen wij geen spelers kopen". Ter verduide lijking voegt hij eraan toe: „Als clubs in het westen een speler nodig hebben, gaan ze naar andere landen en kopen er een. Toen ik twee jaar gele den van Slovan Bratislava naar Ruch Chorzow kwam, vond ik een ploeg die wel goe de spelers bezat maar zij had den niet allen de juiste mentali teit. Het waren geen strijders. Ik heb er vier gehouden Bula, Marx, Maszczyk en Wy- robek en het elftal aange vuld met spelers uit de tweede en derde divisie. Want dat kan wel bij ons, onderlinge trans- Enigszins in tegenspraak met zichzelf is het feit dat Ruch Chorzow afgelopen zondag niet speelde. Vican: „Vorige week woensdag hebben we de beker wedstrijd tegen Garbania ge speeld en met 30 gewonnen van deze tweede divisieploeg. Doelpunten van Kopicera, Bula en Herisz. We zitten nu in de halve finale. De Poolse voet balbond heeft ons zondag vrij gegeven, juist omdat een klin kend succes zo belangrijk is voor het land en ons voetbal. Ik weet niet of dat helpt maar in elk geval is ermee voorko men dat we geblesseerde spe lers hebben. Op Benigier na, die twee dagen na Ruch Feyenoord tijdens de training een spier in zijn dijbeen ver rekte en nog steeds niet kan spelen". Vican maakt er in het geheel geen probleem van om zijn op stelling bekend te maken. „De zelfde als in Chorzow maar met Bon, die in het eerste duel niet mocht spelen omdat hij een schorsing van de UEFA had opgelopen wegens drie gele kaarten, op het midden veld, waardoor Kopicera als linkerspits op de plaats van Benigier komt". Michal Vican heeft dus de gok genomen: liever niet spelen dan het risico van blessures lo pen. Met dat al heeft Ruch na de wintierstop op enkele oe fenpartijen na alleen tegen Feyenoord gespeeld en daarna één competitiewedstrijd en één bekerduel. „Natuurlijk hebben we wel normaal getraind en dat wil zeggen dat onze training net zo professioneel is als van elke Westeuropese ploeg. Omdat be kerduels ook door strafschop pen beslist kunnen worden, hebben we voor de confronta tie met Garbania daarop spe ciaal getraind. Dat is altijd meegenomen tegen Feyenoord dat ik op een lijn stel met de beste Duitse en Engelse ploe- Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, Ramljak, Van Daele, Vos; Jansen, De Jong, Van Hanegem; Ressel, Schoenmaker, Kris- tensen. scheidsrechter Woehrer (Oostenrijk) Kopicera, Marx, Herisz; Bon, Bula, Maszczyk; Drzewiecki, Wy- robek, Ostafinski, Bajger; Czaja. RUCH CHORZOW Het woord „winnen" kwam maar moeilijk over de lippen van Michal Vican van Ruch. Maar dat wou niet zeggen dat hij tegen de wedstrijd van vanavond opzag. Informatie omtrent Feyenoord 1968-1969 de Europa Cup 2 won nu naar Rotterdam geko- door een zege in de finale op men. „Fadrhonc is een oude CF Barcelona met 32. Daar- vriend van me en ik heb regel- aan denkt hij nog steeds met matig contact met hem maar weemoed. „Toen hebben we de hij heeft me geen inlichtingen winterstop opgevangen door verstrekt over Feyenoord". een tournee door Zuid-Amerika te maken en ploegen te ont- Vican verheelt niet dat hij een moeten als Estudiantes, River resultaattrainer is. Twee jaar Plate en Boca Juniors. Prompt geleden kwam hij van het wonnen we de Europa Cup 2. Tsjechische Slovan Bratislava, Ik wil hiermee aantonen welk waarmee hij in het seizoen een verschil het maakt of je VICAN OP PLAATS JEZEK? ROTTERDAM De Tsje chische trainer van Ruch Chorzow, Michal Vican, weet nog niet of hij zijn in juli aflopend contract zal verlengen. Vican: „Twee Jaar geleden, toen ik van Slovan Bratislava overging naar Ruch, heeft de Tsjechische Voetbalbond me gevraagd trainer van de natio nale ploeg te worden. Ik ha toen weinig interesse. Vaclav Jezek, die trainer was van FC Den Haag, is het toen gewor den. Hij heeft nog een contract voor één jaar maar Ik ben toch wederom gevraagd door de Tsjechische bond. Er moet nog over gesproken worden maar het is mogelijk dat ik Jezeks taak overneem maar eveneens dat ik nog een «ei- zoen hij Ruch blijf". een ploeg hebt die wel of geen winterstop heeft doorgemaakt. Ik wilde met Ruch dit seizoen ook zo'n trip maken maar het ging helaas niet door". Winterstop en het feit dat geen spelers gekocht kunnen wor den, somt Michal Vican via Sparta-speler Janusz Kowalik als tolk nogmaals op als de grote handicaps. Toch heeft hij vertrouwen in zijn team „om dat de nationale eer mede op het spel staat. Een extra-pre mie? Laat Ik die niet zeggen want dan begint in Nederland iedereen te lachen. Onze pre mie staat niet in vergelijking met wait bijvoorbeeld Feyen oord zal krijgen. Trouwens', mijn salaris kan ook niet ver geleken worden met dat van trainers van Nederlandse top- ploegen. Wij spelen voor het prestige van het voetbal in het land en voor de nationale In hoeverre Ruch Chorzow daarin zal slagen, is pas van avond om kwart over tien be kend. Maar het is we| een van de, toch weinige, zekerheden waarop Michal Vican kan steu- HERMAN VAN BERGEM Industrie zet zich in voor Vlaardingen j VLAARDINGEN De werkgroep behoud betaald voetbal in Vlaardingen is na studie en over- l leg tot de overtuiging gekomen, dat een betaald voetbalorganisa tie bestaansrecht heeft. De werkgroep is wel van mening, dat deze los gekoppeld moet worden van de voetbalvereniging Fortuna. Nauw contact heeft de werkgroep I gehad met de industriële krin gen Walterweg (groot industrie) en Vlaardingen (klein indu- I strie). Zij zal deze maand met een volledig uitgewerkt plan in de openbaarheid komen, waarin naast de nieuwe organisatie vorm ook een advies zal staan om te starten met het huidige betaalde kader en spelersmate riaal. De werkgroep ontraadt het te vormen stichtingsbestuur grote uitgaven te doen voor het aantrekken van nieuwe spelers. Ook adviseert de werkgroep de band met de amateurvereniging Fortuna te behouden en in geza menlijk overleg het gebruik van het bestaande complex aan de Marathonweg in Vlaardingen te regelen. Ron Groenewoud nog een jaar De club heeft het contract met de manager/coach met een jaar verlengd, zij het in gewijzigde vorm. De sociale begeleiding van de spelers komt nu voor re kening van het bestuur. Groene woud is reeds vier jaar bij FC Groningen. RIJSSEL Frankrijk, dat ge traind wordt door Stefan Ko- vacs, kreeg gisteravond in een oefenwedstrijd met 20 van An- derlecht een pak slaag. Dit duel •gold als een laatste test voor het treffen tegen Roemenië, aanstaande s DEN HAAG Het zal het bestuur van FC Den Haag een pak van het hairt zijn wanneer Vujadin Boskov donderdag in het vliegtuig uit Novi Sad zit. De 43-jarige oud-trainer van het Joe goslavische elftal heeft eind vorige week telefonisch de toezeg ging gedaan met het financiële voorstel van de Haagse club te kunnen instemmen, als er maar strikte geheimhouding zou blij ven bestaan Doordat het niet gelukt is zijn komst naar Den Haag te ver doezelen, bestaat er onzeker heid of hij zich wel aan zijn belofte houdt. Standard Luik, zeer lang gegadigde, schijnt hem ook nog steeds te willen contracteren. Aan de andere kant behoeft de angst van de club ook weer niet zo groot te zijn. Anderhalve maand gele den besloot FC Den Haag reeds contact met de interna tionaal hoog aangeschreven staande trainer op te nemen. Hij heeft dus bedenktijd ge noeg gehad om zijn beslissing uit en te na af te wegen. Daarom en ook al omdat Bos kov de reputatie heeft een principieel man te zijn, dia zich aan zijn afspraken houdt, bestaat de verwachting dat hij donderdag of vrijdag een con tract voor de duur van twee jaar zal tekenen. Half juni zal hij dan met de training kunnen starten. De trip naar Joego-Slavië van manager Eddie Hartmann, midden vorige week, was van beslissende betekenis. Boskov legde zijn eisen op tafel en kwam wat meer aan de weet over de structuur van de ver eniging. Vrijdagavond, toen manager Hartmann terug was, was een telefoontje naar Novi Sad voldoende om de principië le toezegging omgezet te krij gen in een definitieve. Er gol den slechts wat „maren": zijn naam zou geheim blijven en hij zou zich eerst zelf overtui gen van het spelersmateriaal in Den Haag. Als alles goed gaat kan dat laatste dus don derdag gebeuren, wanneer At- vidaberg met Augustsson als oefenpartner in het Zuiderpark aantreedt. Moeilijk Uit Sporttribune van jongst- Toen Jezek, Llnder en Novak leden maandag. enkele maanden geleden van de kandidatenlijst bij FC Den Haag geschrapt werden, stond Boskov meteen al hoog geno teerd. Maar het eerste verzoek leek toch moeilijk haalbaar, omdat zijn ambitie voorname lijk uitging in de richting van een managersfunctie bij een buitenlandse club. Ais coach van het nationale elftal had hij zo werkend met divers" veldtrainers erg veel erv? ring opgedaan. Daaorm stelde hij Stefan F bek als eventuele veldtrain voor, maar de eisen van he waren te hoog. Later kwaï Boskov terug op dat eerde ingenomen standpunt. Zijn informatiekanalen in Neder land hadden precies ge schetst hoe de vork in de steel zat en dat leek hem bij nader inzien best aan trekkelijk. Via die hoek heeft hij ook ook al een dui delijk beeld gekregen van het beschikbare spelersmateri aal, met alle pro's en con tra's eraan vast. Het is daar om alleszins waarschijnlijk dat zijn definitief jawoord van de afgelopen vrijdag van beslissende betekenis was. Vujadin Boskov weet precies wat hij doet. Als middenvelder in de grote tijd van het Joe goslavische elftal, met onder anderen „wonderdoelman" Bea- ra, Mitic en Zebec, maakte hij altijd een betrouwbare indruk. Tot op 13 augustus 1955 een hoogtepunt in zijn carrière werd bereikt. Met het conti nentale elftal speelde hij in Belfast tegen Engeland en won met 4-1. Ook daarna heeft Bos kov zich aan de top gehand haafd. Eerst als speler en daarna als trainer. In die laat ste hoedanigheid waren de af gelopen jaren zonder twijfel het meest succesvol. Hij droeg als bondscoach een belangrijke steen bij in de voorbereiding van Joegoslavië op de eindron de van het wereldtoernooi voetbal. Vlak voor de overi gens door zijn elftal gewonnen beslissingswedstrijd tegen Spanje in Frankfurt barstte echter de bom. „Er zou met deze organisatie niet meer te werken zijn", motiveerde hij zijn ontslagbrief. Enkele we ken na dit nogal schokkende besluit tekende Vujadin Boskov een tijdelijke verbintenis met Vojvodina uit Novi Sad, een ploeg, die vooral in 1972 in de Europa-cup veel bewondering los sloeg. Als gevolg daarvan vertrokken zeker zes begena digde spelers naar het buiten land om er hun zakken te vul len. Boskov kreeg in Novi Sad te doen met erg veel jeugd, die be- en opgeleid moest wor den. Hij verdiende daarvoor alle lof van zijn collega's. Voor FC Den Haag kan vooral dat laatste aspect belangrijk zijn. Het is namelijk aan te nemen, dat de club op de transfer markt weinig zal kunnen aan kopen en Boskov zal daarom ook hier het accent op de jeugdopleiding moeten leggen. Bereidheid In de kring van de spelers, waar maandag bekend werd wie de opvolger van Evert Teunlssen zou worden door middel van een publikatie ia onze krant, bestaat een volledi ge bereidheid in te stemmen met Boskov. Hij beantwoordt namelijk aan het profiel, dat enkele maanden geleden werd opgesteld. Daarvoor waren drie punten echt belangrijk: a. de nieuwe trainer moest een internationa le bekendheid zijn, b. hij moest wetenschappelijk onder legd zijn en c. van hem zou meer discipline moeten uit gaan dan dit seizoen op de training bestond. Een ander verzoek om een Nederlander te kiezen (Cor van der Hart of Joop Brand) willigde het be stuur niet in. De Duits en En gels sprekende Boskov moet in staat zijn eventuele problemen in de conversatiesfeer op to Het aanvankelijke gerucht, dat de vereniging van oefenmees- ters in Nederland bezwaar zou maken tegen de komst van Boskov. is uit de lucht gegre pen. „Deze man heeft het na tionale elftal geleid. Hem kan dus geen gebrek aan interna tionale ervaring verweten wor den", aldus secretaris-generaal Jaap van der Leek, die wel handhaaft, dat de WON ui terst voorzichtig toeziet welke buitenlandse oefenmeesters worden aangetrokken. „Het is niet in het belang van het Ne derlands voetbal wanneer er teveel buitenlanders in ons land zouden komen werken". HANS DE BRUYN Eervolle invitatie (Van sportredactie) DEN HAAG Leo van der Kroft is bijzonder gelukkig, dat hij op 18 mei de wedstrijd Schotland —Engeland mag fluiten. Hij stond allang kandidaat voor dit duel, dat plaats vindt in het fa meuze Hampden-park In Glas gow maar tot een beslissing was het nog niet gekomen. Als grensrechters zullen Peter Gans en Joop Vervoort funge ren. Voor de in Groot-Brlttanië altijd met spanning tegemoet geziene confrontatie tussen do twee aartsrivalen kreeg zelden een Nederlander een aanschrij ving. Leo Hom en Lau Ravens was de laatsten. Uitslagen Hilversum Salukl-prIJ* (le afdeling) 2000 meter: 1 Langloper (P, Zandt) 2.62.1 1.28,1, 2. Murruy Fortuna. 3. I.ndy Innend 11,80, pl 1. Kid After (S. 2.45.0 - 1.22,6. 2. Ja*jl, 3. Katonja. Toto: winnend 2.80. pl 1.60, 2,90. 1.90 koppel 22,20, trio 134,90. Deerhound-prlJ* 2000 meter: 1. Igo* M. (J. Klok) 2.45.0 - 1.22,5, 2 Hlapa- no, 3. John Buitenzorg. Toto: win nend 4,80. pl 1.90, 3.80 kopp 32,70. Woltfhond-prIJg 2000 meter. 1. Ivaa Axktt (J. van Leeuwen) 2.41,1 - Toto: winnend 1,80, pl 1,9 4.50 kopp 18,80, Whlppet-prlj* 2000 meter: 1. King Su. preme (C. Wortel) 2 46,0 - 1.23.0. 2. Javalln, 3. Kld Baker, Toto: win nend 53,70, pl 10,30, 3.60. 3,10 kopp 627,20. Burzol-prlJ* (3440 meter): 1. Janneke Prlnso» (T. Kooyman) 3 28.8 1.31,8, 2. Kohlnoor 3, lord Faune. W1nn 23,20 pl 4.80 1.00 2,60 kopp 17,40 trio 323,10. G-eyhound-prlJ» (2140 meter): 1. Leoe H (A. van Deuren) 3.24,7 1.03,9 2. Komba 8. Imperatrloe. Wlnn 2,- pl 1.40 3.60 kopp 17,60 Ier 'crprll» (2e afdeling. 2000 me te Llmbti* Hanover (T. Kony- m 5 1 22,8 2 Jofephlne Baker 3 'Itenzorg, Wlnn 3.20 pl 1,70 1. i'opp 7,80 trio 201.40 Snlukt-prlJ. (doling, 2000 meter): 1 Mama (P. Zandt) 2.53,0 1.26,5 2, L du Bols 3 Kltty Quick R. W 1 pl 1.80 1.90 1,90 'lonp 8.60. Totallsatoromz 6 464.-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11