SIRICA ZENDT JURYRAPPORT NAAR CONGRES Huisartsen ontstemd over vertraging van onderzoek bij baby's Landelijk CDA niet forceren fieidóe Sou/tont MEERDERHEID VOOR WILSON Student wijst stage af in Griekse leger Staking gaat door Witte Huis weer lief voor EEG Libië wil Friendships 1974 DINSDAG 19 MAART 1974 LEIDSE COURANT net of met if :ken ,onden (AP) De minderheidsregering van pre mier Harold Wilson heeft gisteravond in het La gerhuis de steun van de meerderheid gekregen voor zijn regeringsprogram en kan dus de eerst komende tijd blijven regeren. )e stemming was 294 voor en 7 tegen in het 635 leden tellende Lagerhuis. De stemming had plaats na een spannend, vaak dramatisch vijf dagen du rend debat over het regeringsprogram, dat op 12 maart bekend werd gemaakt door koningin Eli zabeth II. pe oppositie tegen het programma verdween al 'gisteren toen de conservatieven bekend maakten, dat zij er mee tevreden waren, dat de regering van plan is door te gaan met Ioonbeheersing, on dersteund door wettelijke maatregelen, totdat met de vakbonden overeenstemming is bereikt j-over een vrijwillige regeling van de lonen. Chïleens bezoek Gisteren kwam in Den Haag aan Carlos Altamirano, ex-secre taris-generaal van de Socialistische Partij in Chili. Hij brengt een meerdaags bezoek aan ons land en zal tijdens zijn ver blijf gesprekken voeren met Nederlandse socialistische staats lieden. Hij werd in Den Haag verwelkomt door André van der Louw, voorzitter van de PvdA. EINDHOVEN De Eindhovense TH-student elec- trotechniek Cees Zbinden (21) heeft geweigerd een stage te gaan lopen bij het Griekse leger. De coördinator Praktische Werken, van de TH- Eindhoven Ir. P. Corzilius, had hem deze stage plaats toegewezen naar aanleiding van opgaven van een internationale studentenuitwisselingsor ganisatie. Cees Zbinden had een stageplaats in een van de Scandinavische landen aangevraagd. De stage-opdraoht zou acht weken duren en zou be staan uit het repareren en vernieuwen van radio- en andere telecommuraoatie-apparatuur bij het Hellenic Army Command dn Athene. Cees Zbin den zou hiervoor 800 dragmen per week ofwel 80 ontvangen. Infiltratie in Noordierse militie BELFAST (UPI) Britse leger officieren hebben bekendge maakt dat ledten van een gehei me protestantse extremistische organisatie deel uitmaken van de Noordierse militie, het Ulster defence regiment. Zij zouden verantwoordelijk zijn voor moorden op katholieken. De Ex tremistische groep is bekend on der de naam „Voor Ulster" en bestaat uit leden van het Ulster defence regiment en van ^een speciale recherchedienst van de politie. Volgens de zegslieden heeft het Britse leger documen ten gevonden waaruit blijkt dat leden van de „Voor Ulster"- groep plannen hadden gemaakt om Britse officieren te ontvoe ren en zelfs te vermoorden als het leger actie zou ondernemen tegen protestantse extremisten. :cl ie werkneemsters en werknemers van Philips-Usfa Helmond, die ge dreigd hebben te blijven doorstaken, zolang zij er niet zeker van zijn in Helmond te kunnén, blijven, hebben gisteren van Philips- het Helmondse personeel naar Eindhoven wil Philips niet onder handelen. Het N.K.V. heeft-thans laten weten garant te zullen staan de lonen van de stakers, die gisteren hun standpunten opnieuw journalisten bekendmaakten. sring Ise- nt Stafleden Wereldraad niet welkom in Z.-Afrika HANNESBURG - (AFP) Stafle- ien van de Wereldraad van (erken zullen voortaan geen verblijfsvergunning meer krij- ;en voor Zuid-Afrika, zo heeft Ie Zuidafrikaanse minister van linnenlandse zaken, Connie Wulder, gisteren meegedeeld. !t besluit volgt op de intrekking van de verblijfsvergunning van de theoloog dr. Lukas Visscher, staflid van de Wereldraad, die een bezoek van enkele weken Zuid-Afrika had gebracht bp uitnodiging van kerkelijkp organisaties in dit land. Het ;eldt voor alle bestuursleden- en eden van het centraal comité. Minister Mulder zei' de toelating pptiieuw te willen bezien als- de Wereldraad ophoudt .met hei stéunen van .terroristische groe pen'. Labour- regering wil af van Concorde ÏNDEN (AP) De nieuwe Britse Labourregering lijkt van 'lan te zijn om een dikke streep te halen door het miljoenen ver slindende Brits-Franse Concor- deproject. Met dit supersonische 'erkeersvliegtuig had Groot- Jrittannië tenminste een deel 'an de wereldmarkt willen be- [öüden. aar minister van industrie Tony Benn is met cijfers gekomen Waaruit blijkt dat de Concorde »oit met winst kan worden ge. iroduceerd. En wat nog. erger s. aldus Benn, de natic.nale luchtvaartmaatschappij "feritisb Airways, die vijf Concordes «eeft besteld die in 1976 moeten 'liegen, zou op het toestel een Kploitatieverlies lijden van mil. oenen ponden". De Fransen wil- 60 doorgaan met het project en tenn zal binnenkort met zijn Franse ambtgenoot van ge- lachten wisselen. •eletten van ijsberen lENEN Tijdens graafwerk- aamheden in het Ouwehands lierenpark in Rhencn is men gestuit op skeletten van ijsbe ren, olifanten en nijlpaarden. zijn resten van door de Duit- S.S. in de winter van 1944-'45 6rgeschoten dieren van het Wapens met onnodig leed GENèyE (Rtr) Van 4 tot 28 juni'zal -in Luzern in Zwitser land een internationaal congres over wapens die onnodig lijden veroorzaken gehouden worden, zo heeft het comité va nhet In ternationale Rode Kruis dn Ge- nève bekandgemaakt. Men verwacht dat 200 aë 250 ne- geringsdeskundigen, voorname- .lijk juristen en militaire specia listen, van gedachten zullen wis selen over wapens als spijker- bommen, napalm, dum-dumko- gels en landmijnen. WASHINGTON, (Rtr) Rechter John Sirica, belast met de Watergate-affaire, heeft bevolen dat een ge heim rapport van de grand jury over Nixons rol in het schandaal aan de juridi sche commissie van het Huis van Afgevaardigden zal worden overgedragen. Deze Congres-commissie onderzoekt de mogelijk heid van een verwijde ringsprocedure tegen de president. De advocaten van Nixon hebben twee da gen gekregen om tegen de beslissing in beroep te gaan. Rechter Sirica verklaarde dat het rapport geen beschuldigende conclusies bevat en ook geen moreel of maatschappelijk oor deel. Het rapport is een eenvou dige opsomming van gegevens die de grand jury bijeen heeft gebracht, maar waarvan de president het middelpunt is. Het bewuste materiaal kreeg de rechter eerder deze maand van de grand jury, die zeven voor malige medewerkers en advi seurs van Nixon in staat van beschuldiging heeft gesteld we gens pogingen het Watergate- schandaal in de uoofpot te stop pen. Deze zeven hebben be zwaar gemaakt tegen de over handiging van de stukken aan het Huis, omdat openbaarma king van de inhoud hun recht op een eerlijk proces kan scha den. Sirica noemde deze over- wegingen voorbarig en specula tief. Wel heef*" Sirica de com missie van het huis verzocht het rapport zo te gebruiken dat ver dachten een eerlijk proces kan worden gegeven. De commissie van het Huis wenst nu nog 42 bandopnamen van gesprekken van Nixon met medewerkers over het Watergate-schandaal. Goud De verkoop van de single „Is everybody happy" heeft de score van 100.000 bereikt: goed voor een gouden plaat voor de groep Jackpot door wie het nummer is uitgebracht. De gouden schijf werd hen gisteren op een bijeenkomst uitgereikt, waarbij tegelijkertijd de LP Everybody happy with Jackpot" ten doop werd gehouden. UTRECHT (ANP) - De huisart sen zijn ontstemd over de ver traging. die is opgetreden in het onderzoek van aile pasgeboren baby's op eeri stofwisselings stoornis, die tot Zwakzinnigheid leidt. Mits in de periode tussen de zevende en de zeventiende week na de geboorte ontdekt, door analyse van een druppeltje bloed, kan door middel van een dieet hersenbeschadiging dio oorzaafc is van zwakzinnigheid worden voorkomen Op het ogenblik hebben de huis artsen nog geen enkele richtlijn, Als ouders om een onderzoek vragen, moeten de artsen zich in verbinding stellen met het streeklaboratorium voor de volksgezondheid in hun rayon. Bovendien moeten ouders, die voor 1 september van dit jaar zo'n onderzoek laten verrichten dit zelf betalen, terwijl het geld voor het onderzoek er al is. Bij het vaststellen van de AWBZ- premie, de premie voor de alge mene wet bijzondere ziektekos ten voor 1974 is men ervan uitge gaan dat het onderzoek op 1 ja nuari zou beginnen. De ziekte komt naar schatting voor bij 1 op de 20.000 kinderen, Uitgaande van 200.000 geboorten per jaar zijn er dus jaarlijks 10 kinderen met deze ziekte. Het landelijk onderzoek zou op 1 ja nuari van dit jaar van start gaan; inmicVfcls is dit uitgesteld tot 1 september. Oorzaak van deze vertraging zou zijn, dat door de oliecrisis de minister raad zich pas laat over deze kwestie heeft gebogen. Da be slissing van de ministerraad moet nu nog goedgekeurd won den door de Raad van State. Oud-minister Beernink: St. Monica jubileert De Congregatie van de zusters Augustinessen van Sint Monica bestond gisteren 40 jaar. Ter ge legenheid daarvan werd in het Jaarbeurs-congrescentrum een Mis opgedragen door kardinaal Alfrink (m.). De plechtigheid werd door duizenden belangstellenden bijgewoond. p directie i plan de vond- WASHINGTO (Reuter) Het Witte Huis in Washington heeft gisteren een lans gebroken voor verbeterde betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Eu ropese Economische Gemeen schap, zodat president Nixon zijn plannen voor een Europees bezoek weer nieuw leven kan inblazen. De reactie van het Witte Huis is gevolgd op een in Washington als „mild en verzoenend" over gekomen woord van de Franse Jobert over Nixons krachtige kritiek op de EEG vorige week President Nixon had vrijdag ge zegd dat van een bijeenkomst van staatshoofden geen sprake kon zijn zolang Europa niet be reid was met de Verenigde Sta ten mee te werken op het eco nomische en politieke vlak. Nixons woordvoerder Warren zp' dat hij afstand nam van het woord „kritiek", dat een ver slaggever gebruikte bij het stel len van vragen over Nixons Gevangenen in opstand BRESCIA, (AP) Circa 200 ge detineerden in de gevangenis van Brescia zijn gisteren in op stand gekomen. Zij trapten de deuren kapot, sloegen het meu bilair in hun cellen kort en klein en staken hun matrassen in brand. Ongeveer 50 gevangenen klommen op het dak. Zij eisten verande ring in het regelement. Manschappen van de oproerpolitie omsingelden de gevangenis en maakten gebruik van traangas, maar bleven buiten de gevange- Van een onzer verslaggevers ALBLASSERDAM - Oud-CHU- minister Beernink vindt, dat de totstandkoming van een lande lijke christen-democratische partij niet geforceerd mag wor den. „Zolang het kabinet-Den Uyl aanblijft en omwille van de politieke duidelijkheid, moeten we het CDA niet forceren", zei hij gisteravond in Alblasser- dam. Het uittreden van de CHU bij de kabinetsformatie was vol gens hem meer dan „een inci dent". Deze kabinetsformatie, aldus mr. Beernink, heeft een duidelijke breuk doen ontstaan tussen KVP en ARP enerzijds en de CHU anderzijds. Op een VVD-bijeenkomst in Hooge- veen noemde mr. Van Riel het christen-democratisch appèl niet erg levensvatbaar. Dat volgens enquêtes de AR berhoorlijk gaat verliezen, zullen velen mede zien als gevolg van de wijze waarop de partij mr. Biesheuvel in de steek liet, aldus de heer Van Riel. De heer Berger van DS'70 heeft CHU-fractievoorziter Kruisinga uitgedaagd nu eens duidelijk te verklaren of de CHU vóór of te gen het kabinet-Den Uyl is. Mo menteel lijkt volgens hem de CHU een dubbelrol te vervullen. Staatssecretaris Glasstra van Loon (Justitie) drong gister avond op een D'66-bijeenkomst I in Delft aan op vergroting van I de invloed van de kiezer en op verstrekking van het parlement als controleur van de regering. Hij bepleitte het geven van een dubelstem aan de kiezer, voor wrkiezing van Kamerleden en voor b®t vnn een fw. Een nieuwe lente met een nieuw vals) geluid ALS ONZE REGERING NIET OPPAST, gaan straks in het buiten land studerende Nederlandse studenten Nederlandse ambassades be zetten. Bij wijze van protest tegen het krakemikkerig beleid dat in het lieve vaderland met betrekking tot het hoger onderwijs e<n de toelating daartoe gevoerd wordt. Geen jaar gaat er tegenwoordig voorbij of de onderwijs-autoriteiten (universiteitsbesturen incluis) verzinnen nieuwe maatregelen die nieuwe onrust en nieuwe ontevredenheid wekken. Ze doen dit van zelfsprekend niet bij gebrek aan nuttiger werkzaamheden, maar omdat ze zich gedoemd zien van de éne improvisatie in de andere te vallen. OP DEZE MANIER wordt het; een nieuwe lente, weer een nieuw ge luid. „Een vals geluid", moet helaas herhaaldelijk geconstateerd worden. Zo is staatssecretaris Klein bezig een nieuwe beschikking voor te be reiden waardoor straks de toelating tot universitaire studies aan fa culteiten met weinig ruimte, helemaal en uitsluitend een kwestie van geluk bij het loten worden zal. Zo zit de Academische Raad voor de zoveelste maal in een paar jaar te prutsen aan eisen welke voor bepaalde studies door faculteiten aan eindexamenkandidaten bij het voorbereidend hoger onderwijs, gesteld kunnen worden. Zo zijn er in den lande bij universiteitsbesturen op grote schaal stu dentenstoppen in de maak. Zo zit het kabinet-Den Uyl bijna twee jaar na de aftocht van minister De Brauw nog steeds met een on afgewerkte regeling voor het collegegeld. HET RAMMELT OP ALLE FRONTEN. Elke maand wordt tegenwoordig op het gebied van de aansluiting voortgezet en hoger onderwijs een nieuw idee geboren. Het komt ons voor. dat het meer in het belang van onderwijs en studerenden zijn zou. als er rust komt en autoriteiten bij elke nieuwe maatregel eerst nagaan of het wel een verbetering worden zal; of ze mis schien door weer een steen te verplaatsen de hele muur niet nog meer aan het wankelen brengen. Vanuit een waarnemingspost in de verte lijkt het hede onderwijsstelsel in Nederland veel op toestanden in een anti-autoritaire crèche. Kiezerlokkers IN DE (GOEIE?) OUDE TIJD placht moeder haar kleinen te waar schuwen tegen kinderlokkers. Nu de stembus van de zolder is ge haald. zou het misschien ook goed zijn de burgerij te waarschuwen tegen kiezerlokkers. Hoewel We laten dit toch maar liever na, omdat anders het gevolg wel eens zou kunnen zijn dat menigeen het het beste gaat vinden om op 27 maart rustig thuis te blijven en de •xditiék de politiek te laten. Want van links tot rechts Worden de kiezer lokkertjes aangeboden en in alle gevallen heeft het iets met belastingverlaging te maken. DE WD OPENDE de aanbiedingen met een belastingverlagingsplan dat helemaal aansloot op wat Wiegel en zijn fractie al bij het begin van de begrotingsbehandeling gesteld hadden. Het kabinet-Den Uyl kwam daarna verrassend vlug met zijn eigen be- lastingverlagingsplan; een plan met eigen accenten en met de handi ge eigenschap dat het ingepast Nan worden in de loon en prijspoli- tiek zoals die op basis van de machtigingswet geënt is. De christen-democratische partijen - en ditmaial is de CHU het met, de twee anderen eens - mengen zich als derde stem met een eigen timbre in het koor door te stellen, diat het kabinet Den Uyl dit of uiterlijk, volgend jaar de inflaiiiecoirectie in zijn fiscaal beleid moet herstellen. Andriessen en Aantjes kunnen daarvoor verschillende steekhoudende argumenten aanvoeren en Den Uyls' regering zelf kan, nu ook zij 't sein voor belastingsverlagingen niet meer op rood heeft staan, de argumenten welke vorig jaar hiertegen golden, niet meer hanteren. OF DE LINKSE PARTIJEN het leuN vinden, is een heel andere zaak; die hebben hum kiezers nu eenmaal een lijstje maatregelen beloofd, waarop het woord inflatie-correctio niet voorkwam. Het is allemaal begonnen vanwege de Statenverkiezingen die de ki«- zers toch op zijn minst een beetje in beweging moeten brengen. Maar het lijkt of het voorspel op de begrotingsdebatten 1974/75 al begonnen is. Een lokkend perspectief? Wie hierop ,,ja" zegt, gunt het zittend kabinet geen lang leven. Weeroverzicht mateur, zodat partijen gedwon gen worden al voor de verkie zingen coplities te vormen. TRIPOLI (AFP) Een delegatie van „Libyan Arab Airlines" zal binnenkort naar Amsterdam rei zen om te onderhandelen over de aankoop van zes vliegtuigen van het type Fokker-27 (Friendship). De toestellen zijn bedoeld voor binnenlands ge bruik door de Libische lucht vaartmaatschappij. Pavel Litvinov in Wenen MOSKOU (Rtr; Natuurkundige Pavel Litvinov (33) is gisteren uit Moskou met een ertkele reis naar Wenen vertrokken, samen met zijn vrouw Maya en hun twee kinderen. Litvinov is in 1968 voor vijf jaar naar Siberië verbannen omdat hij op het Rode Plein met zes anderen ge demonstreerd had tegen de in vasie in Tsjecho-Slowakije. Het gezin heeft visa voor Israël gekregen, maar zal zich waar schijnlijk in Amerika vestigen, waar Pavel een functie is aan geboden aan de universiteit van New England. Litvinov is een kleinzoon van Maxim Litvinov, dio minister van buitenlandse zaken nnd"r S'alin wee zonnig mist 19 temperaturen mm luchtdruk in millibaren £<S opklaringen hagel -w-v warmtefront H hoge-drukgebied jg* bewolking sneeuw v-r kou-front L lage-drukgetwed regen 2^5 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een zuidwestelijke stroming transporteerde giste ren zachte lucht naar een groot deel van Europa. In de landen rond de Middellandse Zee en op de Balkan werd het 's middags rond 20 graden. Ook ten noor den van de Alpen, in Beieren en Oostenrijk, werden onder in vloed van een föhn, dergelijke hoge waarden bereikt. Daarna drong, voorafgegaan door buien, koudere lucht onze omgeving binnen.' Het front, dat de voor ste begrenzing van deze lucht vormde, was vanmorgen boven Zuid-Frankrijk tijdelijk tot stil stand gekomen, tengevolge van een golfvormige storing. Deze storing zal het komend et maal naar het noorden koersen, maar ons land waarschijnlijk ongemoeid laten. Wel moet mor gen met lokale buien rekening worden gehouden. Vooruitzichten voor donderdag; Perioden met zon, maar "erst nog buien. Kouder. Weersvooruitzichten in cijfers: voor donderdag: Aantal uren zon 1-8 Min. temp. omstreeks nul graden Max. temp. omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procenL Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. WEERRAPPORTEN 1. bew zw bew I. bew. h. bew, h bew. Casablanca regenbui

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9