Werkgevers zien niets in vertrekbonus gastarbeiders NEDERLANDSE VROUWEN WORDEN HET OUDST Familievete in Duits modehuis Peek en Cloppenburg Verrukkelijk jonge mode Edgar Vos Russische bioloog schrijft biografie over Solzjenitsyn DINSDAG 19 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) BONN Een familievete in hel Duitse modehuis Peek en Clop penburg heeft tot een proces ge leid, waarbij de inzet miljoenen bedraagt. De zaak werd aan hangig gemaakt door de 35-jari ge Ulf Cloppenburg, die er zijn 71-jarige vader, James, van be schuldigt een justitiële actie te gen hem ontketend te hebben om hem in de firma aan banden te leggen. Volgens hot weekblad ,,Der Spie gel" heeft Ulf bij de rechtbank een eis tot schadevergoeding in gediend waarbij hij van zijn va der 'en diens schoonzoon Werner Kehl een bedrag van vijf mil joen mark Wrlangt. Als achtergrond van het geschül noemt „Der Spiegel" het op standige karakter van Ulf Clop penburg, die zijn aandeel in de firma niet wil verkopen, zij het tegen een bedrag, dat door de vader als veel te hoog be schouwd wordt. De affaire spit ste zich toe sinds Ulf een voor genomen verandering van de statuten van de familiefirma met zijn vetorecht blokkeert. Geschil tussen Windmill en Vlaardingen lijkt opgelost ROTTERDAM (ANP) Er be staat een kans dat het geschil tussen de gemeente Vlaardingen en de kunstmestfabriek Wind mill Holland B.V. over stofover- last door de fabriek op soepele wijze zal worden geregeld. Mr. J. G. L. Reuder, de presi dent van de rechtbank dn Rot terdam, die gisterochtend beide partijen in een door Vlaar dingen aangespannen kort geding voor zich had, zag zijn voorstel aanvaard om op 18 april de behandeling van de zaak voort ite zetten. In de tus senliggende periode zullen Vlaardingen on Windmill stude ren op een gedragsregel voor Windmill, waarin komt te staan bi'j welke windrichting en wind snelheid de fabriek geen poeder- acht'ige stoffen mag overslaan met grijpers. De gemeente Vlaardingen, met als mede-eisers achttien inwo ners van de bij Windmill gele gen Westwijk en de vereniging tegen milieubederf, hadden Windmill vooY de rechter ge daagd om op die manier te pro beren een einde te maken aan de stofoverlast door de fabriek. In de afgelopen twee maanden daalde er drie keer een fosfaat regen neer op de Westwijk van Vlaardingen. H'erdoor kwam' er een witte vettige, moeilijk te verwijderen afzetting op huizen, bomen, auto's enzovoorts. Vol- i gens Vlaardingen staat vast dat i deze overlast veroorzaakt is i door Windmill. Kamervragen lover betrekkingen met Perzië DEN HAAG (ANP) Oud-minis ter De Koster, lid van de Twee de Kamer van de VVD, heeft minister Vain der Stoel (Buiten landse Zaken) gevraagd wat hij gaat doen om de goede verhou dingen met Perzië te herstellen. Het liberale Kamerlid heeft de minister een aantal vragen ge steld over de bezetting van de Perzische kanselarij in ons land en informeert welke voorberei dingen waren getroffen om deze bezetting te voorkomen. De in de bondsrepubliek circule- i rende berichten vermelden dat I vader James zich voor deze door hemzelf toegegeven hals starrigheid van zijn zoon heeft willen wreken door de justitie op het spoor te brengen van en kele „twijfelachtige" zakelijke transacties van zoon Ulf. Dat dit ook de opvatting van Ulf is, blijkt wel uit zijn aanklacht bij de justitie. De zakelijke bezigheid van Ulf Cloppenburg bestond vooral uit het opkopen van in nood ge-1 raakte textielfabrieken. De woe- I de van de vader moet het opge-1 wekt hebben, dat Ulf deze trans acties niet verrichtte om de be drijven te saneren, maar om grond en fabrieken zo snel mo-1 gelijk weer voor andere doelein-1 den odder andere voor een woningbouwvereniging te verkopen. De zeer hoge winsten die hij met zijn fijne neus voor dergelijke transacties maakte, 1 moeten in serieuze hedrijfskrin- gen ■Je naam Cloppenburg een knak gegeven hebben, hoewel Ulf in de firma een aandeel van slechts 1.65 procent bezit. Zoon Ulf beschuldgt vader James er nu van een specialist in het aan-Menrecht te hebben ge huurd om de bedrijven door te lichten, waarin Ulf zijn winsten had belegd. Een van deze on dernemingen lts de computerfir- ,ma Wagner in Berlijn, die an derdaad iin februari jongstleden door 5 overvalwagens van de politie overrompeld werd. een actie, waarbij onder verdenking van bedrog en belastingontdui king de hele boekhouding in be slag genomen werd. Vader Ja mes wijst het strikt van de hand deze campagne tegen zijn zoon op gang te hebben ge bracht, maar de zakelijke ver wikkelingen en de intriges ■rond deze affaire zijn zo gecom pliceerd, dat ook een rechtbank mogelijk niet in staat zal zijn dit dementi definitief te bevesti gen of te ontkennen. Het was een zwarte dag voor de dappere doedelzakspeler van de .Block Watch". Samen met zijn collega's speelde hij in de straten van het besneeuwde Montreal een pittige mars toert een minstens zo'n pittige wind uit een zijstraat hem uit evenwicht bracht en tegen de koude grond blies. (Van onze correspondent) BONN Het aantal intellectuelen in de Sovjet Unie, dat zich tegen het regime in Moskou verzet, is zo groot ge worden, dat de censuur het niet meer onder controle kan houden. Dit verklaarde de Russische bióloog Sjores Med- wedjef toen hij in Darmstadt de Duitse uitgave van zijn biografie over Alexander Solzjenitsyn ten doop hield. Het 221 pagina's tellende work, dat bij de uitgeverij Luchter hand verschenen is en 18 mark kost, is volgens Medwedjef de eerste authentieke biografie van een Sovjetryssische auteur over Solzjenitsyn. De bioloog sprak ook de verzeke ring uit, dat er slechts weinig, zwakke stalinistische groepen in de Sovjet Unie zijn en dat deze bovendien zullen uitsterven. Des ondanks vreest hij, dat de druk van de censuur sterker zal wor den. Wegens het snel gestegen aantal dissidenten kan deze ech ter niet meer efficiënt zijn en dit vooral ook omdat hun me thoden steeds subtieler worden. Ook het belang van de economie duldt volgens Medwedjef geen hardhandig ingrijpen van de C DEN HAAG (ANP) Het Verbond van Nederlandse On dernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond hebben ernstige bezwaren tegen het voornemen van de regering de machtigingswet te hanteren bij het treffen van maatregelen ter beperking van de gastarbeid in Nederland. Het ontwerpen van een beleid t.a.v. de toe- (Van onze mode-redactrice) AMSTERDAM Wie de jaren dertig bewust heeft meegemaakt, is meestal niiet blij ze in de mode terug te zien. Er zitten associaties aan vast van armoede en Oorlogsdreiging, en wanneer bovendien zoals vaak wordt gedaan, voor de modellen van toen armetierige slobberstofjes zijn uitgezocht in sombere kleuren, dian krijgt men de neiging om hard weg te lopen en te roepen: „Oh nee, dat niet". Edgar Vos heeft zich met huid en haar in de vooroorlogse jaren ge stort, maar gelukkig was hij in staat er de zonzijde van te zien. Bij hem is het niet een periode van somberheid en angsl voor de dag van morgen, maar een tijd, waarin mensen jong en vrolijk zijn geweest. Hij heeft natuurlijk het grootste gelijk van de wereld, het was fout dit simpele feit over het hoofd te zien. Zijn collectie is verrukkelijk jong, vrolijk en romantisch met wijde cirkelrokken en klokrokken met een groot aantal ingezette tinten. De japonnen hebben vaak een flink de colleté. Dit kan de vorm van een halterhals hebben of wei zijn' opge hangen aan oen paar angstig dunnen bandjes. Bij de gedecolleteerde japonnen hoort steeds een jasje, dat op de jurk gedragen de indruk geeft van een model aan een stuk. De kleuren zijn altijd licht en vro lijk. Bij broekpakken het elegant-manlijko prince de gall-costuum uit gezonderd worden contrasterende overjasjes gedragen, waarvan de wijde rug een flink stuk langer is dan de voorkanit. Er zijn trouwens ooit ensembles, bestaand uit een trenchcoat-aehtige jas met pantalon. Het materiaal is zijde, soms zelfs double face. Ze zijn waterafstotend, net als de mantel van katoen-fluweel in een gekleed japonachtig bloemdessin. v- j Heel veel charme hebben de kuitlange en voetlange japonnen van heel fijne Vichy-ruitjes. (Van een aanzienlijk grover materiaal ge- Zwierig en vrolijk is de collectie van Edgar Vos, die hij gisteren In maakt heet dat bij ons boerenbont). Met tussenzetsels van katoenen Amsterdam toonde. Deze linnen en geborduurde katoenen battle- kant. Verscheidene avondtoiletten hebben een heel wijd vallend kaf- dress op cirkelrok met bijpassende blouse hoorden daarbij. De tanmodel, dait naar verkiezing met een cein»uur kan worden samenge- kleuren van dit ensemble zijn zwart, rood en wit. banden. lating en tewerkstelling van buitenlandse werknemers op langere termijn heeft weinig of niets te maken met de doeleinden waarvoor de machtigingswet in het leven is geroepen, aldus de beide werkgeversverbonden in een eerste reactie op de rpemorie van antwoord van de rege ring aan de Tweede Kamer. De verbonden vinden de zgn. ver trekbonus een zeer onsympa- I thiek middel om te bereiken dat Nederlandgeen immigratieland wordt. Bovendien rijst de vraag of deze vertrekbonus niet het bedingen van „aanblijfpremies" zal uitlokken. NCW en VNO vrezen dat een be perking zonder meer van het aantal buitenlandse werknemers per bedrijf het voortbestaan van vele ondernemingen - en daar mee ook de werkgelegenheid van vele Nederlanders in ge- vaar zal brengen. Zij vinden het j voornemen van de regering, de 1j FiiBiWlMffllllBlPIff Bedrijven mogen investeringen in roerend goed weer aftrekken (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Op korte termijn zal het bedrijfsleven weer de in vesteringskosten voor roerondo goederen mogen aftrekken. Staatssecretaris Van Röoljen heeft dit vanmorgen medege-1 deeld tijdens een bezoek, dat een KVP-delegatie onder leiding van minister Van Agt aan Roer mond bracht. De Investeringsaftrek voor roeren- de góederen (machines, installa ties) is sedert april 1969 ge schorst. Tot de opheffing van a"e schorsing heeft het kabinet de zer dagen besloten. Vorige week werd al bekend gemaakt, dat het bedrijfsleven ook weer de investeringskosten voor onroe rende goederen (gebouwen) mag aftrekken. Tot deze maat regelen heeft het Kabinet beslo ten om de bedrijvigheid in Ne derland wat impulsen te geven Ook staatssecretaris Van der Stee kwam met een nieuwtje naar Roermond, de ministerraad zal de nodige fondsen beschikbaar stellen om rentelasten van in dustrieterreinen te vergoeden aan de gemeenten. werkgever ook bij een voortge zet verblijf van de buitenlandse werknemer een verantwoorde lijkheid voor de huisvesting op te leggen, in strijd met de alge- meene overheidszorg voor de huisvesting. Bovendien komt het vaak voor dat de buitenlandse werknemers uit eigen verkie zing geen gebruik maakt van de door <le werkgever geboden hulsvesting. justitie meer. Hier ligt de ach tergrond van de oorzaak, dat er zich onder de jongeren slechts weinig verzetsstrijders bevinden. Pas wanneer zij naam gemaakt hebben en voor de technologie onmisbaar geworden zijn, ver heffen zij hun stem tegen het regime. Dergelijke figuren worden daar om amper nog ontslagen en ont springen de dans meestal met' geringe sancties. Sterke me ningsverschillen onder de dissi denten hebben volgens Medwed jef geen enkele afbreuk gedaan aan hun onderlinge solidariteit. Hoewel hij in tegenstelling tot Solzjenitsyn marxist gebleven is, schreef hij zijn biografie uit erkentelijkheid voor de nobel- prijswinnaar, omdat deze het in 1964 voor hem opgenomen had toen Medwedjef zelf aan vervol gingen bloot stond. Medwedjef deed ook een beroep op de regeringen in het westen goede betrekkingen met de Sov jet-Unie te onderhouden, omdat het regime In het Kremlin zich dan gematigder tegenover da verzetsstrijders gedraagt. Dit vloeit voort uit de grote sensibi liteit van de machthebbers voor het publieke opinie in de we reld. Uitgever Luchterhand deelde ten slotte nog mee, dat er deze maand een brochure van 64 pa gina's van Solzjenitsyn zal ver schijnen waarin de Russische schrijver een gedetailleerd® ver antwoording aflegt van zijn poli tieke opvattingen. Als ehkenning van dc Nederland se belangen in de ollerepublie- ken aan de Perzische Golf heeft Nederland een maand geleden voor de eerste maal een am bassadeur benoemd in Koeweit. Gistermorgen vertrok dc nieu we Nederlandse ambassadeur mr. Johan Beelaerts van Blok land met zlfn echtgenote naar de nieuwe standplaats. NET' YORK (DPA) Nederlandse vrouwen hebben met ,6 jaar de hoogste gemiddelde levensduur ter wer .u, gevolgd door de vrouwen van Zweden, IJs- lan i raukrljk en Wit-P.uslend die gemiddeld op on- ge> e 73 jaar mogen rekenen. Dii kt uit cijfers van het nieuwste demografisch jaar t van de Verenigde Naties dat gisteren in New ork is uitgekomen. Bij de mannen liggen de kansc op de langste levensduur het best in Zweden, met 69 jaar. In Nederland, Denemarken. Noorwe ger sland en Israël ligt de gemiddelde levensduur ook boven de 70 jaar. Slechts in zeven landen - Nige ria, Opper-Volta, India, Cambodja, Jordanië, Paki stan en Ceylon zijn de levenskansen voor mannen gunstiger dan voor vrouwen. In deze zeven landen zijn zowel de geboortecijfers als de sterfteoijfers voor moeders hoog. In de mees te Afrikaanse staten ligt de gemiddelde levensduur onder de 50 jaar, terwijl dit cijfer in Amerika en Europa, met inbegrip van de Sowjet-Unie, in de meeste landen boven de 60 jaar ligt. Wat de kindersterfte betreft is het Zweedse cijfer van 11,1 sterfgevallen bij duizend levend geborenen het laagst, gevolgd door Finland, Nederland. San Marino, Japan en Noorwegen. De wereldbevolking was midden 1972 tot bijna 3,8 miljard mensen gestegen - een toeneming van 78 miljoen binnen een jaar. De jaarlijkse groei van de totale bevolking bedraagt twee ni icent. Ais deze toe neming aanhoudt, zal de wereldbevolking in het jaar 2007 zijn verdubbeld. Volgens het jaarboek zijn China (met 800,721.000 in woners). India (met 563, 494.000), de Sowjetunie (met 247.459.000) en de Verenigde Staten (met 208.842.000) het volkrijkst. 623e Staatsloterij tweede trekking gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen f 1.000 zijn gavellen 15 zijn i 50 zijn j 50 zijn i 100 zijn 100 zijn 200 zijn 400 zijn I op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: pp nummers eindigende op: op nummers eindigende op: Een prijs van: f 2.000 Is gevallen op het nummer: 2.000 Is gevallen op het nummer: f 2.000 Is gevallen op het nummer: f 2.000 Is gevallen op het nummer: f 2.000 Is gevallen op het nummer: Do prijs van: f 5.000 Is gevallen op het nummer: f 50.000 18 gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 100.000 Is gevallen In de serie N op het nummer: en een troostprijs van f 2.000 op nummer, van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 la gevallen In de serie W op het nummer: en een troostprijs van 2.000 op nummer: van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. 053686 098215 097879 010908 058793 014733 089904 027559 027559 076702 076702 Staatsloten per giro Postrekeninghouders kunnen nu reeds hele loten per giro bestellen voor de aprll-loterij. Giro-overschrijvingen (geen bank- of gemeentegiro), ten gunste,van postrekening 5151 t.n.v. Collec teur Directie Staatsloterij moeten ulterlijk31 maart zijn uitgevoerd. Bedragen die later binnenkomen worden geboekt voor de mei loterij. Inlichtingen over automatische afschrijving geeft de Directie Staatsloterij, postbus 565, Den Haag, tel. 070 - 65.39.55.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7