Raad Voorschoten tracteerde mr Vrolijk op algemeenheden Protesten tegen recreatieverbod W esteinderplassen Onze dorps sfeer gaat kapot door Dagmarkt Kampioenschappen judo voor jeugd succes in L'dorp stad en randgemeenten streeknieuws Werkbezoek van de gemiste kansen Expositie van Britse pockets Datsun ontkent geruchten over restaurant in vesting 'Dever' Demonstratieve fietstocht PPR langs bollen OOK Wat u moet weten DINSDAG 19 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGI VOORSCHOTEN Voorschoten kreeg gisteren bezoek van mr. M. Vrolijk, commissaris der ko ningin in Zuid-Holland. Het oriëntatie-<bezoek begon om twee uur met een ontvangst op het gemeentehuis. Terwijl de commissaris deel nam aan een vergadering van B. en W. vertrok mevrouw C. Vrolijk- Teerink met mevrouw Van der Haar naar het Cultureel Cen trum alwaar een gesprek plaats vond met de dames van de Fe deratie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Het gehele gezelschap bracht een bezoek aan „De Zilverfabriëk", waar mr. S.A.C. Begeer de gas ten rondleidde en o.a. de fijn mechanische afdeling bezichtigd werd. Het bezoek werd afgeslo ten met een aandenken Na een rondrit door het dorp en een bezoek aan de sporthal volgde enige ontspanning in het restaurant „De Knip" tijdens de warme maaltijd. 's-Avonds kwam de gemeenteraad bijeen voor een buitengewone raadsvergadering. Mevrouw mr. Bloembergen-Mun ters (VVD) sprak over onder wijs en cultuur. Zij wees op het grote bedrag dat aan onderwijs besteed wordt en meende dat het Nederlands onderwijs hoe wel duurder dan elders, niet be ter zou zijn. Mr. Vrolijk was het met haar zienswijze niet eens en ruimde een plaats in voor het mogen aftasten van de mo gelijkheden. De heer L.L. Mar selis (KVP) hield een verhande ling over welzijnszorg en drs. J. Mennema (PvdA) over Natuur- en milieubeheer. De commissaris meende dat enige raadsleden hun proefschrift had den uitgesproken en dat daarom de buitengewone raadsvergade ring dubbel buitengewoon was geworden. Algemeenheden wer den verteld, maar geen specifie ke Voorschotense problemen. Tot mr. Goosens (D'66) die sprak over modern bestuur en inspraak burgerij gaf hij de verzekering dat inspraak een groot goed is en dat hij nog steeds staat achter zijn uitspra ken gedaan in de commissie Biesheuvel, maa rdat de autono mie van de gemeente voorop 6taat en niet verwacht kan wor den dat het provinciaal bestuur een gemeente gaat voorschrij ven hoe inspraak en voorlich ting geregeld dient te worden. Mr. Vrolijk is duidelijk een voorstander van openbaarheid. In antwoord op de toespraak van de heer De Klerk Wolters (PCG) over het Voorschoten van vroeger, nu en straks vond Mr. Vrolijk het spijtig dat hij de gehele dag nog geen geboren Voorschotenaar ontmoet had. In zijn algemeen dankwoord was te beluisteren, dat het mr. Vro lijk gespeten had niet exakter geïnformeerd te worden door de raadsleden. Alle fracties hadden de afspraak gemaakt de onder werpen algemeen te behandelen en niet toe te spitsen op Voor schoten. Drs. Mennema (PvdA) stelde o.a. dat de mooiste na tuurgebieden van Nederland te vinden zijn in Duivenvoorde en de Horsten en daarom bewaard moeten blijven. Het woord „Leidse Baan" werd niet uit gesproken en zo ging het met alle toespraken. De commissaris, die vergezeld werd door mr. P. Zegwaard, griffier der Staten, kreeg als aandenken het boek „Voorscho ten, historische studie" en de l.p. „Dit is Voorschoten". Afbranden rietkragen na 1 maart schadelijk voor vogels Streek - Het afbranden van riet kragen en rietvelden gebeurt gewoonlijk in de winter, ener zijds omdat het te behandelen terrein bij vorst beter bereik baar en begaanbaar is, ander zijds omdat het riet nog niet mag zijn uitgelopen. Ondanks deze voor de hand lig gende redenen om het riet 's Wiiniters af te branden is er ge constateerd, dat er na 1 maart nog riet wordt afgebrand. In dat riet zijn de vogels dan al druk bezig te nestelen of te broeden. Daardoor komen soms vogels om. Jonge vogels door dat zij niet kunnen vluchten, ou dere vogels doordat zij tijdens het broeden het nest niet willen verlaten. Men wordt verzocht het afbran den te doen beperken tot de pe riode I oktober 1 maart. Tevens wordt men verzocht ook bij andere onderhoudswerk- saamheden vogels dn de broed- periode extra te ontzien. LEIDEN Vandaag en morgen wordt van tien tot vijf uur in de (toekomstige) Tijdingzaal van de Leidse Universiteit, Stations weg 37, onder de titel „The Best of British Academie Pocket- books" een expositie gehouden van wetenschappelijke pockets, uitgegeven door Fontana, Pan, Coles Notes en Picador. De ten toongestelde boeken bestrijken onder meer de terreinen van de sociologie, de economie, ge schiedenis, Engelse en Ameri kaanse letterkunde, de filosofie, de politicologie, de ecologie, economische geschiedenis en de theologie. Voorts zijn een aantal naslagwerken geëxposeerd. Modern ballet Midti Media in LAK-theater LEIDEN Op uitnodiging van het Leids Academisch Kunstcen trum geeft de groep Multi Me dia onder leiding van Bart Stuyf, op woensdag 20 maart een voorstelling in het L.A.K.- theater, Levendaal 150, derde verdieping. De toegangsprijzen voor de voor stelling, die om kwart over acht begint, bedragen drie gulden en vijftig cent, voor houders van een cultureel jongerenpaspoort twee gulden en vijftig cent. Kaarten kunnen telefonisch wor den gereserveerd onder num mer 01710-24890. Zij zijn ook aan de zaal verkrijgbaar. Het modern ballet Multi Media, dat onder meer bekend is van zijn optreden bij de heropening van het Paleis op de Dam, werd in 1969 door Bart Stuyf gesticht. Medewerkers zijn Jeanette van Steen, Djoeke Glas, Frits Jan sen, Robert Vos, Frits Vogel en Bart Stuyf. LISSE - Bij de automobielfa brieken van Datsun Neder land worden de geruchten tegengesproken als zou dit bedrijf belangstelling heb ben voor activiteiten in de in restauratie zijnde De- ver. Volgens particuliere zegslie den in Lisse zou Datsum een restaurant in de ves ting willen beginnen. Bij de gemeente verklaarde men gisteren, dat hierover nog niets bekend was. Men vond het overigens bijzon der prematuur om op deze zaak in te gaan omdat de restauratie nog wel enkele jaren kan aanlopen. Mo menteel wordt gewerkt aan de eerste fase, welke wordt beëindigd met het plaatsen van een dak. Daarna zal het zeker twee jaar duren voordat de muren voldoen de zijn gedroogd. De twee de fase waarvoor nog geen gelden beschikbaar zijn, zal minstens „enkele ton nen" gaan kosten, aldus een woordvoerder van de gemeente Lisse. Hoewel de officiële heropening van het oude bouwsel dus nog ver weg is heeft men toch wel enkele ideeën voor het gebruik van de Dever in de toekomst. Vooral de stich ting Dever voelt er voor om het gebouw culturele activiteiten, zoals bijvoor beeld exposities, te laten plaatsvinden. De „Dever" staat nu nog in de steigers. Wat komt er uit te voorschijn? LEIDEN Een 18-jarige jon geman uit Oegstgeest liep in het weekeind ernstig hoofdlet- sel op toen hij met zijn bromfiets op de Oegstgees- terweg over de kop sloeg. Hij was in een bocht geslipt en vervolgens tegen de stoe prand aangereden. Zoeterwoudse Werkgroep: ZOETERWOUDE Opnieuw is er stelling gekozen in de zaak van de omstreden dagmarkt-vestiging aan de Keerweer. Dit maal is het de werkgroep Ontwikkelings-samenwerking welke zich verontrust met een circulaire tot de bevolking heeft ge wend. In het door een twaalftal personen ondertekend schrij ven staat onder meer, dat bij de ontwikkelingssamenwerking meestal gedacht wordt aan het brengen van „Welvaart", waaruit dan automatisch het „Welzijn" van de bevolking zou moeten volgen. Maar materiële welvaart betekent niet altijd menselijk welzijn. „i.i Zoeterwoude", zo schrijft men, „doet zich dit probleem nu feitelijk ook voor. Wij bedoelen de vestiging (ongevraagd en onnodig) van 'n grootwinkelbedrijf. Deze invloed „van buiten af" bedreigt het welzijn van de gemeenschap. Want de dorpswinkelier is niet een anoniem persoon achter de kassa, maar een medemens, met wie we contact hebben, die ons kent en voor wie we niet alleen een bron van materiële wel vaart betekenen. Als er 's avonds een kind ziek wordt, gaan we „gewoon even" een paar citroenen halen en de volgende dag wordt er geïnformeerd, hoe het met de zieke gaat. Zó be leven wij de gemeeschap van ons dorp, waar we allen op ge ste ia zijn, maar die nu kapot dreigt te lopen op bot winstbe jag van ouitenaf en de hoop van sommigen een paar kwartjes in de week te kunnen uitsparen. Maar zo maken we tegelijk wel een stukje „dorpssfeer" kapot. Beseffen wij wel voldoen de, dat het behoud van deze gemeenschap voor ons welzijn onontbeerlijk is? Zo niet, dan is de volgende stap wellicht een winkelcentrum, ergens in de buurt van de kerk (een ai oud bestaand plan) en bijbehorend parkeerterrein (wég Loethe, de enige groene speelplaats in het hele dorp!). Ons gemeente bestuur is blijkbaar niet in staat om iets te ondernemen. Maar wij kunnen als inwoners wèl iets doen. Wij kunnen os op het bovenstaande beraden en onze daadwerkelijke steun geven aan de plaatselijke winkeliers en zo laten zien, dat ons aller welzijn ons ter harte gaat. AALSMEER - De aanwijzing door B. en W. van Aalsmeer van en kele delen van de Westeinder Plassen als natuurgebied, heeft verontrusting teweeg gebracht onder pachters en eigenaren van de recreatie-eilandjes. In de door B. en W. als natuurgebied bestempelde districten worden dit jaar geen kampeervergun- nfingen meer verstrekt. Het be tekent dat ongeveer 100 re creanten die al verscheidene ja ren op eigen of gehuurde grond kamperen, dit jaar worden ge weerd. In het totale plassenge- bied worden maximaal nog maar 300 vergunningen afgege ven. De recreanten hebben een actie comité gevormd, dat bij B. en W. tegen de maatregel heeft ge protesteerd. Het vindt dat in elk gval dit jaar nog vergunningen in de natuurgebieden moeten worden afgegeven. De veront ruste kampeerders zijn van me ning dat de beslissing van het gemeentebestuur te kort voor het vakantieseizoen is genomen om de recreanten in de gelegen heid te stellen zich bij het bei- leid aan te passen. Zij noemen het beleid van B. en W. onele gant en vinden dat hét, zo bleek donderdagavond op een perscon ferentie van het actie-comité, i Aalsmeer, vrijwel een eiri maakt aan de recreatie in h! gebied. Ook hebben zij bezwas tegen de bepaling dat in h vervolg kajuitjachten in de We teinder Plassen niet langer da' 48 uur achter elkaar eenzelfi ligplaats mogen innemen, vinden overigens dat zelfs h bestemmen van het gehele We teinder district als natuu>rg< bied, recreatie er niet behoe uit te sluiten. Het comité wil de maatregelen van B. en voor 1974 niet ongedaan worde gemaakt een proefproces tegi de gemeente voeren. k zw, in NOOR Duir 1 Qua gistt hooi vroi Ziek ovei De po burj U D IN LEIDERDORP In de gemeen telijke Gymnastiekzaal aan de Lijnnbaan en in de Dojo aan de Hoofdstraat werden in de afge lopen periode de jeugd judo- kamploens chappen van Leider dorp verwerkt. Organisator Theo van Hout kan terugzien op een zeer geslaagd tournool. Door Jos Nievaart en Jan Pan der werden enige demonstraties als Inleiding gegeven op he tju- do-gebeuren, alvorens op 8 mat ten tegelijk de judowedstrijden konden aanvangen. De uitslagen zijn: 6 jaar lichtge wicht: 1. Frank van Houdt (kampioen van Leiderdorp) 2. Aldo Korpershoek; 3. Erik Prill- witz. 6 jaar zaargewicht: 1. Frans van der Putten (KAm- pioen van Leiderdorp) 2. Rene Rodenburg 3. Jan CDMaan van Oosten, 7 jaar lichtgewicht: 1. Guy van der Valk (kampioen van Leiderdorp) 2. Sander Broers 3. FemkeNoorman. 7 jaar zwaargewicht: 1. Tom stokkermans 2. Stefan Voskuil 3. Rikwin Nievaart, 8 jaar licht gewicht: 1. Mare Kortenover (kampioen van Leiderdorp) 2. Frans Evers 3. Mariska de Bruyne. 8 jaar zwaargewicht; 1. Wim den Hartog (kampioen van Leiderdorp) 2. Erik Barbander 3. Ronald de Bruin. 9 Jaar licht gewicht 1. Laurens van As 2. Hans Dolman 3. Steven de Ron de. 9 jaar middengewicht: 1. Roger van Houdt (kampioen van Leiderdorp) 2. Arjen Wals, 3. Paul Kortenoever. 9 jaar zwaargewicht: 1. Gijs Donker (kampioen van Leiderdorp) 2. Kees van Haasteren 3. Betram Sorgedrager. 10 jaar lichtge wicht: 1. Freek van Haasteren (kampioen van Leiderdorp) 2. Peter Crooymans 3. Jan Frede- rik de Bruyne. 10 jaar zwaarge wicht: 1. Rene Witjes (kam pioen van Leiderdorp) 2. Arnold van der Vlist 3. Astrid Korswa- gen. 11. jaar lichtgewicht: 1. Raonald Monas (kampioen van Lèiderdorp) 2. Menno Noot- eboom. 3. Arnoud Pley. 11 JAAR ZWAARGEWICHT: 1. De stijlprijs 1974 werd door de Harold Langereis 2. Robert van der Vlist 3. Jeroen van Westre- nen. 12 en 13 jaar lichtgewicht: 1. Martijn Bakker (kampioen van Leiderdorp) 2. Frans Roelf- sema 3. Tjeerd Okkes, 12 en 13 jaar zwaargewicht: 1. Rennert Sorgedrager (kampioen van Lei derdorp) 2. Rudi van Evert 3. Frank Rohmer. jury toegekend aan R. Hoo eboom. Deze prijs wordt iede jaar toegenekd door de fint Van der Vlist uit Leiderdor; Vrijdag 22 maart a.s. zulle deze kampioenschappen worde voortgezet voor de judoka vanaf 14M JAAR EN VOOR D VOLWASSENE.7P7G507T mei 2,55 49, Ilona 66—7S. SLrelltzln 1.80—2.55. Gerbora's 3132, Alstroe: 62 p.sl. Chrysanten-jaarr 2,85, Irissen 2.30-2.65, 55—85, Freesla's 1,10—4,70. Narcis sen 91,20, Idem zonder blad 60—Hil, Tulpen Apeldoorn, Kees Neüs, Peer- les Pink 1,70—1.95. Lustige Wltwe. Prominence, Blemda, Madame Spoor, Sulpher Cloud, Wonderland, Golden Eddy, Wlntergold, Chlne Pink, Gudoshnlck, Oxford 1,40—1,75, Golden Apeldoorn, Mlcky Mouse, Queen of BarUgon 1,80—2,20, Dubbe le tulpen 1,30—1,S0, tulpen geiptngd iSO—1.90, Lellebloemlge tlfcpen 2,10—3,20 per bos. Nu nog reductie op abonne menten zwem bad Z'woude ZOETERWOUDE Tot en met 31 maart a.s. bestaat er gelegenheid om tegen gere duceerde prijzen gezins- en persoonlijke abonnementen te bestellen voor het nieuwe zwembad, dat op 27 april a.s. officieel door de Com missaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk, zal worden geopend. Naast het verschuldigde be drag, moet met betrekking tot een gezinskaart een pas foto, achterop voorzien van de naam en geboortedatum van man, vrouw en elk kind beneden 16 jaar, worden bij gevoegd. De gereduceerde prijzen zijn als volgt vastge steld: Gezinskaarten 72,50 (na 31 maart j 85,—). Personen van 16 jaar en ouder 30,— (na 31 maart 35,—). Personen jonger dar 16 jaar 20.— (na 31 maart 25,—). Ook zijn nu de openingstijden van het buitenbad bepaald. Deze zijn gedurende het ge hele seizoen: maandag tot en met vrijdag 7.15 uur—19.00 uur; zaterdag en zondag 9.00 uur—17.00 uur. LEIDEN/BOLLENSTREEK Samen met de acticentra van de bollenstreek organiseert het PPR-actiecentrum Leiden a.s. zater dag een grote demonstratieve fietstocht. De start zal plaatshebben in Hillegom en Noordwijkerhout. Als eindpunt is de Haarlemmer straat bij de Hartebrugkerk gekozen. Onder aanvoering van een kandidaat-statenlid zal de tocht vanaf Hille gom via Lisse, en Sassenheim eerst naar Warmond voeren. Hier zul len de actiecentra van Noordwijkerhout, Noordwijk, Katwijk, Rijns burg en Leiden zich bij de eerste groep voegen. Op het pleintje bij galerie ,,'t Hoekje bij de Pomp" zal gedurende een half uur een kleine verkiezingsbijeenkomst in de openlucht plaatshebben. Onder het zingen van verkiezingsliederen vervolgt de stoet haar reis naar de Leidse Haarlemmerstraat, waar een bandje van middelbare scholieren de fietsers opwacht. De route vanaf Warmond is als volgt: Abtspoelweg (hier zal de PPR-Oegstgeest zich bij de stoet aansluiten), Warmonderweg, Slin- gerlandtlaan, Johan de Wittstraat, Rijnsburgerweg, Stationsplein, Stationsstraat, Steenstraat, Prinssekade, Fort Rapenburg, Bree- straat, Korevaarstraat, Levendaal, Kraaierstraat, Hoge Woerd, Gan getje, Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt, Stille Rijn, Stille Mare, Hartebrugkerk. RBI1I111H LEIDEN Uit een antiekzaak aan het Havenplein is in de nacht van zaterdag op zon dag een antieke klok ont vreemd. Men had met een trottoirtegel de etalageruit ingegooid. De klok had een waarde van 350 gulden. LEIDEN In de maand fe bruari zijn op het Leidse po- litie-bureau de volgende voorwerpen gedeponeerd: Sleutels, herenhandschoen, dameshandschoen, kinder schoentje, damesring, auto- wiel, damesbril, autowiel, sportbroekje, sportschoenen, aansteker, herenbril, dames- portemonnaie, jongensjack, pruik, armband, fototoestel, studieboek, kinderboek, da mespolshorloge, sohooletui, bankbiljetten, militaire tas met inh., muntbiljet, val helm, herenportemonnaie, boodschappentas, gereed schap, invalide-stok, tekenin gen, halskettinkje, zonnebril, tas inh. gereedschap, dames handtas met inh., jurken ak tetas met inh., rijwieltas met inh., speldbijl, sjaal, blok fluit, draadeinde. Terug te bekomen en inlichtin gen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voor werpen, Nieuwsteeg 8, in gang poort, op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. LEIDERDORP De Neder- landse Christenvrouwenbond afdeling Leiderdorp nodigt belangstellenden uit om don derdag 21 maart om 20.00 uur te luisteren naar me vrouw T.N. Allema, die spreekt over „Het vierde Kruiswoord". LEIDEN Op de Leidse groentenveiling werden giste ren de eerste stambonen aangevoerd door fa. Bolle- boom uit Leidschendam. Ko per was commissionair S. v.d. Kwaak uit Leiden. Hij betaalde 14,80 per kilo LEIDERDORP De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft op a.s. woensdagmid dag weer haar kinderkle- dingbeurs van 14.00 uur tot 16.00 uur in de hal van da Soheppingskerk. Het inleve ren van Kinderzomerkleding (niet meer dan 20 stuks), ook sportkleding, kan van daag geschieden van 19.30 tot 21.30 uur. De kleding dient schoon te zijn en in zeer goede staat te verkeren. LISSE Maandag 25 maart a.s. wordt in het clubgebouw van „De Spartaan" om 20.00 uur een vergadering gehou den van de Verenigingsraad. Deze vergadering komt in de plaats va nde jaarlijkse alge mene vergadering. De jaar verslagen van de diverse ra den in de vereniging zullen worden besproken e nde Ver enigingsraad zal enige muta ties ondergaan. LISSE— Op woensdag 20 maart a.s. wordt te Lisse grof huisvuil opgehaald 's morgens in wijk 3 (dins- dagwijk), wijk 5 (vrijdag- wijk) enf flats in Meer en Duin; 's middags in wijk 4 (donderdagwijk). LISSE De dames van de Ned. Ver. van Huisvrouwen kregen een kandemonsrra- tieavond aangeboden dnnr het dameskapoersbedriif La gen Jr. Acht verschalende modellen werden geshowd, waarvoor de NWH-dames grote belangstelling hadden, evenals voor de mooie col lectie dia's op dit gebied. Nieuwe snackbar in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De snackbi aan de Kerklaan die enige li buiten bedrijf is geweest hed een nieuwe eigenaar gekregf Het is de jonge Voorhoutse kenman Jan Bakker die, na kele maanden met een snackbi zijn waren te hebben verkoel vorig jaar in zijn woonplai een snackbedrijf overnam, sindsdien bijzonder floreert. Hij heeft nu zijn vleugels uitges' gen en is in Zoeterwoude l recht gekomen. Daar zal Ju van Kesteren de scepter, of U wilt pollepel, gaan zwaai: waarbij de produkten veelal s het „moeder"bedrijf in Voc hout zullen komen. De officii opening werd gisteravond v® wethouder A. Duindam verrid door een fikse hoeveelheid pa' in de hete frituur te storte Zoeterwoudes „tweede" burg maakte het ere-karwei keurig maar was wel erg royaal ff1 het zout. Daarna sprak hij ge'1® wensen uit namens het I meentebestuur. Het interif van de zaak heeft een bijzone geslaagde metamorfose ondf gaan welke het zeker goed doen bij degenen, die op Bi ker's Snacks zullen afkomen. SPi ON Dl

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4