KUNST OP RIDDERHOFKRING PRESENTEERT ZICH MET ..DASTEGEK" Laatste concert van Residentie orkest in eigen serie Baal" terug naar Leiden met Joko viert zijn verjaardag" kunst ■lyHlflllUlllllBllBIIBlilBlilB Antiekbeurs OEGSTGEEST Na de uitermate enthousiast ontvangen productie van Brecht's jeugdwerk „Baal" komt de Amsterdamse toneelgroep Baal volgende week voor de tweede maal naar Leiden. Ditmaal gar at om de voer telling „Joko viert zijn verjaardag" naar de novelle van Roland Topor. Een kleine waarschuwing is hierbij wel cd .n plaa'.s: de voor telling (zaterdag 23 maart) zal om techni sche redenen niet plaatsvinden in het LAK-theater, zoals men zou venvachten, maar in het Rijn'ands Lyce. m. Afgaande op hun vorige voorstelling kunnen we concluderen, dat de toneelgroep Baal een sterke affiniteit bezit met die theatervormen, waarin de maatschappijkritiek op een satirische wijze wordt uitge dragen. De keuze van „Joko viert zijn verjaardag" hoeft daarom niemand te verbazen. De sterk naar het absurdisme neigende dia loogvorm van Topor en zijn visuele aanpak (hij heelt de afgelopen jaren vooral naam gemaakt als cartoonist) maakten zijn novelle bijzonder aantrekkelijk voor een dramatisering. Het is één van de vele visies op het aloude thema van de overw nning van het sy steem op de eenling. Wat de voorstelling echter extra interessant maakt, is de geweldige inzet van de jonge Baai-groep, die onder re gie van Leonard Frank heeft getracht in haar voorstelling de juiste mengeling van wreedheid en slapstick te bereiken. De hoofdrol is In handen van Hans Dagelet en voor de toneelbeelden tekende Rik van Bentum. Paul Korenhof Franck- programma in Hartebsugkerk LEIDEN Organist Jan Schmitz geeft zondagmiddag 17 maart om 15 uur een orgelconcert in de Hartebrugkerk, waar hij een Franck-programma presenteert, Hij zal uitvoeren Choral nr. 1 uit Grande pièce sypmphonique de delen Allegro, Andante en Allegro; Cantabile; Prélude, fu gue et variations en Pièce hé- rolque. Toegangskaarten kan men bemachtigen aan de kerk op de dag van de uitvoering. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het is al weer een paar maan den geleden dat een aantal Koudekerkers de koppen bij elkaar stak en besloot tot oprichting van de Ridderhofkring, een comité dat zich het bevorderen van ontspanning en cultuur ten doel stelt. Uit de naam blijkt wel dat men deze evenementen in Kou dekerks nieuwe vrijetijdscentrum wil laten plaatsvinden. Thans is het bijna zover dat de Ridderhofkring zich aan Koudekerk gaat presenteren. De voorbereidingen voor een „revue-achtig" programma vorderen gestaag. Revu-achtig Het was de initiatiefnemers opgevallen, dat met betrekking tot de Ridderhof nogal veel nadruk werd gelegd op het sporteiement. Zoals thans wél is gebleken heeft de totstandkoming van het dorpshuis inderdaad een positieve impuls gegeven aan het (sport)-verenigingsleven. Eohter blijken er ook tal van andere mogelijkheden in het gebouw aanwezig te zijn. De Ridderhof kring wil gaan trachten die mogelijkheden uit te buiten. Dat die mogelijkheden er zijn is al diverse malen gebleken; recentelijk o.a. nog bij het carnavalsfeest van de zwemclub en de jubileum- konserten van Kunst Na Arbeid. „Het misverstand zou wel eens kunnen ontstaan," aldus een woordvoerder van de Ridderhofkring, „dat wij een soort onderaf deling zijn van het stichtingsbestuur dat De Ridderhof exploi teert. Dat misverstand moet dan wel gauw uit de wereld want elke binding met dat bestuur zou louter toevallig zijn. Net als ie dere andere willekeurige vereniging huren wij t.z.t. het gebouw of een zaal daarin." Welke evenementen er nu precies te verwachten zijn is nog niet bekend. Men wil trachten zoveel mogelijk in te haken op de wen sen die in het dorp leven betreffende ontspanning en cultuur. Ei genlijk zijn er nog maar drie evenementen concreet. Twee daar van zijn al achter de rug. De inderhaast georganiseerde Kerstsa- menzang werd een succes en komt zeker voor herhaling in aan merking. Op 2 maart vond de eerste van een serie-filmvoorstel- lingen plaats met Moulin Rouge, het levensverhaal van de schil der Toulouse Lautrec. Helaas was deze avond geen succes, het geen wellicht mede te wijten Is aan de magere publiciteit. Ver der denken de mensen van de Ridderhofkring aan kindercircus, antiek- en curiosamarkt, schilderijen-, foto-, hobby- of huisvlijt- tentoonstelling, fotowedstrijd, lezingen, concerten, toneel- en ca baretvoorstellingen. Over de revu eop 23 maart, die op de planken komt onder de naam „DASTEGEK," wordt nog een beetje geheimzinnig gedaan. Men lijkt echter wel overtuigd van het succes van deze avond: „Ja. met deze avond willen we ons als Ridderhofkring aan Koudekerk aan den Rijn presenteren, gewoon een prima programma met ernst zowel als humor waarmee we willen zeggen: „Als er be langstelling is willen we goede dingen in Koudekerk gaan organi seren. In eerste instantie in de Ridderhof." Eigenlijk is het doel van die avond tweeledig nl. de presentatie van De Ridderhof kring en het verkrijgen van wat financiële middelen om volgen de evenementen te kunnen organiseren. Plannen maken is mis schien niet zo moeilijk maar er is geld voor nodig. Het is dian ook bijzonder prettig, dat zovelen belangeloos een bij drage leveren aande revue. Die zovelen zijn leden van Koude- kerxse verenigingen zoals de voetbalvereniging, de zwem- en po loclub, de tennisvereniging, de Plattelandsvrouwen. Kunst Na Arbeid, Soli Deo Gloria, de Jeugdvakantieweek en de schaakver- Grote western avond in „Sater" LEIDSCHENDAM In het kultureel kreatief ontmoe tingscentrum „Sater" aan de Koningin Jullanaweg 1 wordt zaterdag 23 maart een grote westerne-avond gegeven met medewerking van de Ameri kaanse band „Luke Warm Water". Zaterdag 17 maart Is er 'n tekenfilmavond. „Sater", dat gerund wordt door werkende en studerende jongeren, heeft zich tot nu toe op de jeugd van 18 tot 23 jaar gericht, maar wil in ds toekomst de grens fiks uit breiden. Van 8 tot 88 jaar zegt het bestuur. eniging. Wat die verschillende groepen zullen brengen blijft wat geheimzinnig maar er is muziek, cabaret, een kwis en enkele sketches. Laaiend Aanvankeliik leek het wat moeilijk om voldoende bijdragen voor dit programma te vinden maar al snel sloeg de twijfel om in een voorzichtig en later laaiend enthousiasme bij de medewerkenden. Er wordt serieus en druk gerepeteerd aan de programma-onder delen onder regie van de altijd actieve mevrouw Fok, bijgestaan door haar echtgenoot. Muzikale advisering en geluidstechniek zijn in handen van de heren Meijlink en Van Weizen, terwijl de heer J. Tolsma de programma-onderdelen „aan elkaar zal pra ten". Na afloop is er bal. Dezer dagen zullen de Koudekerkers door middel van een affiche opmerkzaam gemaakt worden op deze avond waarvan volgens de organisatoren gezegd zal worden „das te gek". In ieder geval weer iets nieuws voor Koudekerk. De bezoekers van de revu zullen meedingen naar enkele prijzen in een kleine loterij. De toegangsbewijzen zullen daartoe genum merd zijn. Toegangsprijs 3. enthousiasme Over de verdere plannen van de Ridderhofkring is, zoals gezegd, nog niet veel concreets bekend. Voor de wat meer „culturele" plannen is comact opgenomen met de Stichting Culturele Raad van Zuid Holland, voor adviezen en begeleiding. Deze stichting adviseert o.a. ook het provinciaal bestuur in culturele aangele genheden. Het ligt in de bedoeling De Ridderhofkring de stich tingsvorm te geven. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren C. C. de Bruin, voorzitter, W. P. van Gent, sekretaris, C. Boel houwer, penningmeester alsmede mevrouw W. Kroes-Schijff en de heren W. G. de Haas en H. Wubs leden. Deze mensen zullen ook graag nadere informaties geven en hopen op suggesties van uit de bevolking. Hopelijk zal er van de zijde van de bevolking voldoende respons zijn voor de te organiseren evenementen. PAGINA 5ZATERDAG 16 MAART 1974 LEIDSE COURANT Voor jongeren van 8 tot 14 jaar is er bijv. op Koningin nedag al een fietsenrally en een straattekenwedstrijd. Jong en oud zal verder de komende drie maanden op donderdagavond in Sater" terecht kunnen voor 'n filma vond. Op 4 april wordt ge start met Animal Farm van Hallas/Batchelor, de week daarop If van Lindsay An derson. De hele cyclus van 13 films staat in het teken van het menselijk gedrag in de maatschappij. Kaarten kosten 1 gulden 50 in de voorverkoop en 2 gulden aan het gebouw, terwijl 'n abonnement voor de hele se rie 17 gulden 50 kost. Expositie in sociëteit Burgers LEIDEN In café-sociëteit Bur gers exposeert tot SI maart do schilder Floor Voerman schilde rijen en tekeningen. De sociëteit Is dagelijks geopend van 16-00 —01.00 uur en in de weekend vanaf 11.00 uur. In de schilderijen van Voerman overheerst de invloed van zijn foto-activiteiten. Hij besteedt tweederde van zijn tijd aan het maken van foto's voor een wetenschappelijk in stituut. De schaduwen zijn precies aange bracht in zijn werken. De teke ningen zijn strips: een vrouw die zich in ongeveer zes fasen kledingstuk na kledingstuk uit of aankleedt. Het lijkt of Voerman daarmee de beperkin gen van de fotografie en de toe gevoegde mogelijkheden van an dere beeldende kunsten wil ac centueren. Wassenaarse debuteert in i id dag irging. j on- LEIEN Het cor.cerseizoen loopt ten einde. Wel volgt een aantal concerten in de komende weken elkaar snel op, enkele daarvan als eind van een reeks, andere bedoeld voor Pasen. Zo geeft het Resi dentie-orkest vanavond zijn laatste concert van de eigen serie. Wil lem van Otterloo zal leiden. Solist Is de in 1931 in Stuttgart gebo ren pianist Werner Haas. Men zegt alijd da Duitsers geen Franse muziek kunnen spelen, al thans niet met het vereiste coloriet, omdat het toucher anders is dan van degenen die volgèns de Franse methodiek zijn opgeleid. Omgekeerd zouden Fransen niets begrijpen van de Duitse roman- f.ek. In hoeverre dit praatjes zijn zal men zelf kimnen beoordelen, want Werner Haas speelt het Pianoconcert in G gr. t. van Ravel, een voorkeurstuk van hem. Ravel schreef dit concert in 1931 voor Marguerite Long, in het zelfde jaar als zijn tweede Pia noconcert in D gr. t. (voor de linkerhand) bestemd voor zijn vriend Paul Wittgenstein, een brillant pianist die zijn rechte rarm verloren had in de eerste wereldoorlog. Het eerste concert dus in G gr. t. heeft drie delen; Allegromente, Adagio assai, Presto, waarvan vooral het laatste deel het meest briljant is geschreven. Het geheel heeft een bijna klas siek transparant karakter, waarbij de dikwijls opvallende orkestratie slechts herinnert aan de componist en zijn tijd. Uitgevoerd worden verder twee van de drie Nocturnes van De bussy, Nuages en Fêtes, waar mee" het Residentie-orkest het programma opent. In Nuages een impressionistisch stem mingsbeeld van voorbijschuiven de wolkenvelden, gevolgd door het uitbundige „Fetes". Als laatste werk: van César Franck de Symphonie in d kl. t.; opgebouwd volgens het cy clisch principe, d.w.z. met ge bruik van hetzelfde thema in alle delen, maar dan geva rieerd. Een Frans programma dus, inbe grepen César Franck, die welis waar in Luik werd geboren, maar die zijn opleiding in Pa rijs kreeg, en daar ook is blij ven wonen en werken. B. Rijnders In de kunstzaal van Ars Aemu- la is vandaag weer een ten toonstelling van leden van het kunstgenootschap ge opend. De expositie, die tot 7 april duurt, is te bezichtigen op maandag t/m vrijdag van 15.00—17.00 uur en van 19.30—21.30 uur. Op zaterdag en zondag van 12.0016.30. uur. In het Academiegebouw van de universiteit wordt door het Lak een tentoonstelling van textielobjecten georgani seerd tot 6 april. Exposanten zijn Maria Westra, Maria de Bruyn, Rolf Petersen en Ma rina Steenhuizen. Werner Haas speelt Ravel's pianoconcert in G. LISSE Ook dit jaar wordt er in Keukenhof weer aandacht besteed aan kunstvoorwerpen. In verband met het 25-jarig jubileum van de bloementen toonstelling heeft de directie gemeend er dit iaar ietl heel bibliotheek bijzonders van te maken. Zo heeft men beslag kunnen leg- WASSENAAR Riemke Stelling gen op een collectie fraaie beeldjes. Waarvan er een van fe zien is op deze foto. Gronings Blaaskwintet voor K en O werf en Els Jacobs Busse ma ker exposeren tot 30 maart In de galerie-bibliotheek aan do Luifclbaan. De tentoonstelling is te bezichtigen gedurende do openingstijden van de biblio theek of na telefonische af spraak (01751—3397). Els Jacobs Bussemaker uit Was senaar maakt hier debuut met figuratieve wandkleden. Riemko Stellingwerf exposeerde al eer der in Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Haar werk wordt gekenmerkt door een verfijnd gebruik van kleur en stof. Oegstgeest Maandag 25 maart treedt in het Rijnlands Lyceum een Canadees bdllet- gezelsdhap op, dat luistert naar de uitgebreide naam "Les Ballet Modernes du Quebec". Deze uit 17 man bestaande groep heeft zich ontwikkeld uit ee 250 man grote "turnclub" onder leiding van de Belg Hugo De Pol d'ie zich vooral bezighield met wat hij noemt "het kunstzinnigs turnen zoals men dat rn de Oost- europese landen beoefent. Het blaaskwfinteil met van links naar redhts Rutger Mensekamp, Frits Sm ink en Jan Jacob Mooy (staand) en Rinse van der Baan en Fred Geesterlarvd (zittend). Oegstgeest OEGSTGEEST Het concert van het Ardito-kwintet zondag middag in het Groene Kerkje voor K. en O. afd. Oegstgeest, moest wegens ziekte van een van de leden vervangen worden. Het Gronings Blaaskwintet met Rinse van der Baan (fluit), Jan Jacob Mooy (hobo), Frits Smink (klarinet), Fred Gaaster- land (fagot) en Rutger Mense- kamp (hoorn) neemt het con cert dat om 14 uur begint, over. Het programma ziet er aanlok kelijk uit. Jurriaan Andries^en is vertegenwoordigd met „Scia- rada Spagnuola", Jacques Ibert met „Trois pièces brèves", George Onslow (17841852) met het Blüserquintet in F gr.t. op. 81 nr. 3. en Ferenc Farkas met „Antiche Danze Ungheresi dal secoio XVII" Het Gronings Blaaskwintet, dat in 1968 werd opgericht, heeft zich inmiddels een goede reputatie verworven, zodat wij met belangstelling hun optreden in Oegstgeest te gemoet zien. B. Rijnders in „Treslong" HILLF.GOM - Dit weekeinde wordt er in de Treslonghal weer een antiekbeurs gehouden. Openingstijden zijn zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur en zon dag van 11.00 tot 18.00 uur. Ook nu weer kan men ronddolen tussen standjes met meubelen uit overgrootvaders tijd, ge bruiksvoorwerpen uit het grijze verleden, exotische tapijten, oude munten, wapens, schilde rijen, kristal en vele dingen, die getuigen van de kunstzin van onze voorouders. Steeds meer mensen van buiten Hillegom vinden de weg naar deze beurs. De standhouders zijn zo enthou siast over deze grote belangstel ling, dat zij zichzelf ^teeds weer trachten te overtroeven in het brengen van nog curieuzer za ken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5