2UXIU Vrouw doodgestoken door jonge overvaller POMPIDOU IN SOVJET UNIE Emmeloord vol aap, noot, mies en tulp Fina stopt invoer Onwettige kinderen van Picasso krijgen deel vaders miljoenen VINDT UallHITBESTE Italianen vallen in buitenland onder bestedingsbeperking Onafhankelijkheid Suriname: geen vroege verkiezingen JAPANSE KAPER GEGREPEN in België WOENSDAG 13 MAART 1974 LEIDSE COURANT BEST ANP Gistermorgen is de 60-jarige me vrouw van de Biggelaar uit Best in een winkel in het Winkelcentrum in die plaats door een jonge overvaller doodgestoken. De vrouw was tijdens het gebeurde alleen in de winkel, waar zij als be diende werkte. De overvaller heeft buiten de win kel staan wachten. Wat er precies, is voorgeval len is niet helemaal bekend. Vermoedelijk heeft zich achter de toonbank van de winkel in huis houdelijke artikelen een worsteling voorgedaan. De vrouw ls neergestoken met een nieuw mes dat in een andere winkel gekocht is. De politie zoekt met 20 man naar de ongeveer 20-jarige Jongeman men beschikt over een vrij goed signalement. Over het motief tast men nog in het duister. De politie onderzoekt momenteel geruchten als zou een jongere collega van het slachtoffer maandag in de winkel zijn lastig gevallen door een man met een buitenlands uiterlijk. Ook wordt een on derzoek Ingesteld naar aanleiding van geruchten dat het slachtoffer al eerder is lastig gevallen door een buitenlands uitziende man. Of de In braak in de winkel veertien dagen geleden Iets te maken heeft met de moord wordt derzocht. Nieuwe verbinding naast Velser tunnel HAARLEM (ANP) De nieuwe I oeververbinding onder 't Noord zeekanaal komt op korte af stand van de Velsertunnel en I ten westen van Buitenhuizen. De tunnel vormt een onderdeel van de toekomstige rijksweg 16, waarvan het tracé ten zuiden en ten noorden van de tunnel nog moet worden vastgesteld. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren meegedeeld in Haarlem tijdens zijn werkbezoek aan provinciaal bestuur van Noord-Holland. Rijksweg 16 wordt de verbinding van Noord-Holland-noord, onder het kanaal, langs het in aanleg zijnde Spaarnwouderbos en via Haarlemmermeer west naar Zuid-Holland. Minister Wester- terp kon niet zeggen wanneer men met de bouw van de tunnel zal kunnen beginnen. Hiervoor moet geld komen uit het Wegen fonds en het hangt af van de prioriteit van de verbinding wanneer dat geld beschikbaar komt, aldus de minister. Roofoverval in Italië NOVARA (AFP) In de omge ving van de Noorditaliaanse stad Novara hebben vier ge maskerde mannen in een auto een taxi met drie bankbedien den klemgereden, die 200 mil joen lire (bijna 1 miljoen) bij zich hadden voor loonbetalin- gen. De overvallers verdwenen met het geld. p DJAKARTA Busramp61 doden (AFP) BIJ Indramajoe, 130 km ten oosten van Djakarta zijn 61 mensen om het leven ge komen en vier ernstig gewond toen een bus in een ravijn stort te en in brand vloog. De Franse president Pompidou is gisteren bij zijn aankomst in Rusland verwelkomd door partijleider Breznjev. Pompidou zal aan de Zwarte Zee overleg voeren over wederzijdse betrekkingen, waarbij het conflict van Frankrijk met de VS over de politiek van Europa op dc ach tergrond meespeelt. (Van onze correspondent, Jan Drummen) PARIJS Claude (25) en Paloma (24) Picasso, die tot dusver re als buitenechtelijke kinderen van de schilder Pablo Picasso beschouwd werden; mogen als gevolg van een uitspraak van het hof van beroep van Grasse aanspraak maken op een deel van de fabelachtige nalatenschap van de verleden Jaar gestor ven schilder. Het hof van Grasse heeft beiden .gisteren, na een maand in be raad geweest te zijn, de status van natuurlijke kinderen van Pablo Picasso toegekend. Claude en Paloma Pioasso zullen dus volgens de in 1972 goedgekeurde Franse wet op het nakomelin- genschap deel mogen nemen aan de verdeling van de erfenis van hun vader. Zij hebben recht op een-achtste van diens nala tenschap die algemeen op ongeveer 300 miljoen gulden geschat wordt. De beslissing van het hof van Grasse is een primeur en zal on getwijfeld tot jurisprodentie aanleiding geven. Tot dusver waren de aanspraken van Claude en Paloma Picasso van de hand ge wezen, omdat deze te laat ingediend waren. Volgens de wet kan het aanspraak maken op erkenning van afstamming tot hoog stens het 23ste levensjaar gemaakt worden. De uitspraak van het gerechtshof van Grasse heeft daar geen rekening mee gehouden en zal zeer zeker voor tal van buiten echtelijke kinderen in Frankrijk aanleiding worden om aan spraak te maken op erkenning van hun afstamming. Zijn uitspraak heeft het hof gemotiveerd met de verklaring dat het biologisch onaanvechtbaar is dat Claude en Paloma de kin deren van Pablo Picasso zijn, daar diens vaderschap herhaal delijk door de schilder zelf erkend en bevestigd was. die vaak aan Claude en Paloma werken had opgedragen met de vermel ding ,,aan mijn zoon Claude" en „aan mijn dochter Paloma". Claude en Paloma zijn de kinderen van Pablo Picasso en Fran- Soise Gillot die niet getrouwd waren, doch 10 jaar samenleef den. De kunstenaar kende de beide uit deze verbintenis geboren kinderen het recht toe zijn naam te dragen zonder hen echter formeel te erkennen. Claude Is momenteel fotograaf in New York en zijn zuster heeft enige bekendheid verworven in het ontwerpen van sieraden en kledingstukken, en schijnt sinds eni ge tijd een loopbaan in de filmwereld te ambiëren. (ADVEP.TENTIE) TjGOED GENOEG? Dan is er voor U Dl KUYPER EXPORT JCKCÏ O.VER I de Jonge Jenever met Kwalitaits-Certificaat Van onze correspondent Frans Wijnands ROME Italianen die naar het buitenland reizen, mogen voortaan niet meer dan 20.000 Ure in contanten meenemen, nog geen honderd gulden. In buitenlands geld en waardepapieren, zoals reischeques, ls een maximum van ruim 2000 gulden toegestaan. Buitenlanders en speciaal toeristen die Italië binnenkomen zijn niet aan valutallmie- ten gebonden. De Jongste devlezenmaatregel van de Italiaanse overheid geeft ui teraard een omvangrijke admi nistratieve rompslomp. Speciaal voor de banken en de wissel kantoren en voor de douaniers die de opdracht hebben strenge controle uit te oefenen. De overheid heeft deze verstrek kende maatregelen afgekondigd om de deviezen-export aan ban den te leggen. Een beter even wicht op de betalingsbalans is een van de voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verbonden heeft aan een hoge lening aan Italië. De maatregel is vooral ongunstig voor de bewoners van de grens streken, voor wie het uitermate voordelig was om vlak over de gretis geld te wisselen. De afgelopen dagen is van enige controle aan de grenzen nog geen sprake geweest. De doua nebeambten aan de noordelijke grens hoorden via de Zwitserse radio dat de nieuwe deviezen- maatregel van kracht was ge worden. Instructies van hoger hand ontbraken toen nog volle dig. Pas na het weekeinde zijn de offi ciële richtlijnen bekend gewor den, waarna ook de controle strenger zal worden. De devie- zeninspectie aan de grens zal ongetwijfeld extra oponthoud met zich meebrengen. Ook op de vliegvelden worden langere wachttijden voorzien, nu bij voorbeeld de handbagage en portefeuiUes nagekeken kunnen worden op „zwart geld". Die controle is mogelijk, omdat de banken de omgewisselde be dragen moeten aantekenen in het paspoort van degene die het vreemd geld komt opnemen. Ook Italiaanse toeristen die via een reisbureau een zogenaamde ,,aUes-inbegrepen"-re:s geboekt en misschien al betaald hebben, ontkomen niet aan de beperken de valuta-bepaling. In hun geval is het reisbureau verplicht aan te tekenen hoeveel de kler.t be taald heeft voor z jn verbl'jf in het buitenland. Het verschil mag de betrokken toerist dan nog opnemen. SCHIPHOL (ANP) Minister rar. W. F. de Gaay Fortman gelooft niet dat de onafhankelijkheid van Suriname betekent dat vervroeg de verkiezingen in Nederland moeten worden gehouden. De minister zei dit gisteravond na terugkeer op Schiphol van een bezoek van twee weken aan de Nederlandse Antillen en van twee dagen aan Su riname. De voorzitter van de koninkrijks commissie, prof. Van der Hoe ven heeft onlangs gewezen op de mogelijkheid dat door de on afhankelijkheid van Suriname er vervroegde verkiezingen in Nederland zouden moeten ko men. omdat er dan sprake van een grondwetswijziging zou zijn. .Alleen wanneer het statuut zoda nig gewijzigd zou worden dat het zou betekenen dat we de Nederlandse grondwet moeten veranderen, dan ds het nodig" aldus de minister. Maar ik ge loof dat slechts artikel 1 van de grondwet wijziging behoeft, wel ke een geografische opsomming inhoudt. Toen Indonesië onafhankelijk werd en ook toen Nieuw Guinea werd overgedragen heeft nog enige tijd in de Nederlandse grondwet gestaan dot zij deel utmaakten van het koninkrijk. De minister zei dat het niet vast staat of Suriname na de onaf hankelijkheid een republiek wordt of een gemenebeststatus krijgt. De antillen vinden het tempo van de onafhankelijkheid zoals Suri name zich voorstelt (eind 1975) veel te «nel. De Antilliaanse premier en ook minister De Gaay Fortman waren niet op de hoogte van het plan van pre mier Den Uyl om begin april een koninkrijkstopconferentie te houden. Premier Juancho Evertsz van de Antillen, die zich nogal teleurgesteld toonde, dit uit de krant te moeten ver nemen. heeft inmiddels vorige week vrijdag een uitvoerig tele gram van premier Den Uyl ge kregen en toegezegd naar Den Haag te komen. De Nederlandse bewindsman wees er op dat het naar zijn mening niet strikt noodzakelijk is, mrer wel gewenst dat voor de onaf hankelijkheid de grenskwesties tussen Suriname, Guyana en Frans Guyana en tussen de An tillen en Venuzuela geregeld zijn. Den Haag is bereid morgen te onderhandelen, maar een aantal jaren geleden is de grenskwestie tussen Suriname en Guyana door beide partijen in de ijskast gestopt. (ADVERTENTIE) Euro-voorzitter Berkhouwer De Nederlandse parlementariër mr C. Berkhouwer is opnieuw gekozen tot voorzitter van het Europese parlement. Slechts een van de 183 aanwezige leden stemde tegen. Mr Berkhouwer verklaarde na de stemming dat het parlement beslissende weken te wachten staat in zijn strijd om het recht de EEG-begroting vast te stellen. De socialistische fractie in het parlement heeft al gedreigd met een motie van wan trouwen tegen de Europese Com missie, als de Europese m'n'ster- raad de bevoegdheden van het parlement niet aanzienlijk ver- EMMELOORD (ANP) De plaatjes van Hoogeveens leesplankje, aap, noot, mies tot en met hok, weide, schapen, komen in mozaïeken van tulpen in Emmeloord te liggen. Ze zullen daar tc zien zijn van 27 april tot en met 1 mei, een periode waarin een weekeinde, konin ginnedag en uiteraard— de eerste mei vallen. Gedurende een nog langere tijd, van 19 april tot 5 mei zal in de hoofdstad van de noordoostpolder ook de tentoonstelling „World Press Photo" te be zichtigen zijn. Mozaieken leggen van tulpen is helemaal niet zo gewoon. Het is in Nederland nog niet eerder gebeurd, zegt het organiserende comité, en men ziet het dan ook als een experiment waarmee men de aandacht wil vestigen op de groeiende ibetekenis van de Noordoostpolder als bloem- bollengebied. In de taluds van de stadsgracht en op het grote centrale plein de deel, aan de voet van de 68 meter hoge uitzichttoren, gaan 350 tot 400 leerlingen van lagere landbouwscholen en nijverheids scholen in één dag tijd van bij na een miljoen tulpen dertig mozaieken van 32 vierkante me ter leggen. Met elkaar wordt dat een bloemcntapijt van duizend vierkante meter. Voordat tulpen gelegd kunnen worden, moeten ze gekopt worden en daarvoor zullen honderd leerlingen van •middelbare landbouwscholen zich naar de bollenkwekers in de polder begeven. Bloembollen worden in de Noord oostpolder al sinds 1955 ge teeld. Eerst deden tuinders dat, maar in de jaren 19GO-1970 gin gen vooral landbouwers zich met tulpen en gladiolen bezig houden. Dit Jaar zullen eind april, begin mei In dc polder 685 hectare bol- en knolbloemen staan te bloeien, waarvan 420 ha tulpen en 200 ha gladiolen. Politienuinnen van het Japan- se eiland Okinawa leiden 'n J 18-jarige jongen weg, die in een Jumbojet van Japan Air lines kon worden overmees terd. Het toestel, met 429 inzittenden, werd door hem gekaapt op de vlucht van Tokio naar Okinawa, waar bij hij de eis stelde dat hem materiaal voor het berg- klimmen zou worden gele verd waaronder 25 pa rachutes en een bedrag van ongeveer 2 miljoen gul den. De jongen bleek onge wapend. Volgens de politie wilde hij „de wereld gaan bestuderen". De meeste pas sagiers hebben van de ka ping weinig of niets ge merkt. Pas bij aankomst op Okinawa bleek dat alleen vrouwen en kinderen het toestel mochten verlaten. BRUSSEL (ANP) De maat schappij Fina in België heeft gisteren meegedeeld „dat ze niet meer in staat ls de bevoor rading In het land te verzeke ren" en dat ze haar invoer en aankopen van afgewerkte olie producten volledig gestopt heeft. Fina heeft ook meege deeld dat haar „operationele voorraden" uitgeput zijn. Ook BP-Belgium heeft haar invoe ren (maandag al) gestopt. Deze maatschappij had na het ver bruiken van haar „operationele voorraden" aan het ministerie van Economische Zaken vergun ning gevraagd haar wettelijke voorraden te mogen aanspre ken. Het Belgische ministerie weigerde dat echter. De direktie van BP heeft eveneens besloten de importen te stoppen. Ze deel de verder mee dat ze vanaf van daag haar klanten niet meer zou kunnen bevoorraden. De oliemaatschappijen in België voeren deze akties omdat de (gevallen) regering-Leburton tot dusverre weigerde toestemming te geven voor het verhogen van de prijzen. De maatschappijen zeggen dat ze, na de gestegen olieprijzen, elke dag geld verlie zen omdat ze dure produkten moeten kopen die ze tegen te lage (althans volgens de maat schappijen) prijzen moeten af zetten. Solzjenisyn vraagt visa voor gezin BERN (DPA) De uit zijn land gezette Sovjetrussischc auteur en dissident Alexander Solzjenit syn heeft de Zwitserse overheid gevraagd om inreisvisa voor zijn vrouw, drie kinderen, moe der en stiefzoon, zo heeft het ministerie van justitie in Bern meegedeeld. Het gezin van Solzjenitsyn wordt volgens het ministerie tussen 15 en 20 maart in Zwitserland ver wacht. De Zwitserse ambassade dn Moskou heeft al opdracht ge kregen de visa uit te reiken. Uit de tekst van het communiqué blijkt dat Solzjenitsyn en zijn gezin van plan zijn zich in Zu rich te vestigen en aan dc Zwit serse regering om asiel te ver zoeken. Het Sovjetrussische satirische tijdschrift Krokodil toonde Sol zjenitsyn gisteren in het gezel schap van onder anderen Judus, Brutus. Cassius cn Kaïn. Op weg naar het gezelschap verra ders heeft Solzjenitsyn blaadjes verloren met bladzijden uit zijn boeken ,,14 augustus" en „Goo- lag Archipel", waarop is ge schreven: „verraad", „laster", „leugen", „vervalsing", „provo catie" cn „gemeenheid". Kain merkt op: ..ons gezelschap is gegroeid". Krokodil schreef dat Solzjenitsyn zich voor buitenlands geld heeft laten prostitueren. Belgische met ruilhart overleden BRUSSEL (ANP) De eerste Belgische vrouw bij wie een hart werd overgeplant, me vrouw Hortense Vrancken uit Anderlecht, is overleden De vrouw kreeg een ruilhart in de nacht van 23 op 24 augustus vo rig jaar. Al ann toestand in Portugal opgeheven 1ISSABON (RTR) - De slant van paraatheid die vier dagen geleden voor de Portugese strijdkrachten is Ingesteld in gisteren opgeheven, zo is door het ministerie van voorlichting meegedeeld. De maatregel was genomen naar aanleiding van agitatie onder de Jonge officieren over het beleid In de overzeese gebiedsdelen. Deze opwinding is ontstaan over een boek van de hand van plaatsvervangende stafchef, ge neraal Spinola, waarin hij zegt dat de strijd in de Afrikaans# gebiedsdelen niet met de wa pens alleen kan worden -gewon nen. De generaal vindt dat er een soort statenbond moet ko men op basis van gelijkheid D* jonge officieren waren bang voor zijn arrestatie. Generaal Spinola wordt echter krachtig gesteund door de chef van de generale sta', generaal Costa e Gomez, en heeft bovendien veel medestanders onder de strijd krachten. Hij is tot nu toe op zijn post gehandhaafd. Nieuwe gouverneur in Cordoba (Arg.) BUENOS AIRES (RTR) Presi dent Juan Peron van Argentinië heeft de rechtse peronist Guilio Brunello een 48-jarige geschie denisleraar benoemd tot gouver neur van de provincie, Cordoba. De gekozen gouverneur Ricardo Obregou Cano, d'e Marxist zou zijn is door in opstand gekomen politie afgezet. Verwacht wordt dat deze benoe ming nieuwe gewelddaden zal ontketenen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7