„Alleen particulier initiatief kan de Pieterskerk redden' Centrum Vakopleiding Volwassenen organiseert openbare lessen Gevarieerd schilderwerk bij van der Vlist VAN DAM BIEDT LEIDSE HUURDERS COMPROMIS BURGEMEESTER VIS: stad 14e Sleutelstad Wandeltochten in het weekend Sublieme Macbeth van De Appel „Om meer bekendheid te geven aan ons werk 'n Klein bedrijfje zonder produktie 1974 PAGINA 3 WOENSDAG 13 MAART 1974 LEIDSE COURANT 0 Sesii Progr •V-kurj, sse) 18 s)_ 2f) 1.45 B: Yost 0.00 Jot LEIDEN „Zodra de Pieters kerk hetzij nationaal eigendom wordt, hetzij eigendom van de gemeente, dan is het gebeurd ermee. Alleen door particuliere initiatieven kan er iets aan ge daan worden." Burgemeester Vis kon gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor Algemene en Bestuurlijke Aangelegenheden (ABA) niet genoeg de nadruk leggen op de behandelwijze van het monu ment. De burgemeester wees in dit verband onder meer op de Mors- en Zijlpoort en het Heren logement; alle gemeentelijke ei gendommen die wegens geldge brek niet of nauwelijks onder houden kunnen worden. De bur gemeester stelde in zijn betoog dat de vorming van een stich ting min of meer in de hoeda nigheid van een nieuw kerkge nootschap de aangewezen weg is naar de restauratie en de exploitatie van de Pieterskerk. Reeds geruime tijd beraadt een groep geinteresseerden zich over de mogelijkheden met be trekking tot de Pieterskerk. Het initiatief hiertoe is genomen door de heer Vis als particulier, terzijde gestaan door de heer Kret, eveneens ten persoonlij ken titel. In de gespreksgroep hebben tevens zitting mr. K.J. Cath als representant van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. J. C. Tupker en mr. P. Plantenga als representanten van de Stichting Weiland als vertegenwoordiger Leids Universiteitsfonds, C. Jon- van een aantal culturele instel- gejan (kerkvoogdij van de Her- lingen. vormde gemeente, eigenares van de Pieterskerk), A. v.d. Bugemeester Vis deelde de com- Koppel (VVV), G. Groen (Pie- missieleden mede dat door de terskerkwijk), J.C. Gmelich gespreksgroep de kansen op het Meijling (K en O) en mr. H. verkrijgen van restauratie-sub sidies reeds afgetast zijn bij de huidige minister van CRM de heer Van Doorn, zulks in aan sluiting op een eerder gesprek met de vroegere staatssecreta ris van CRM, de heer Vonhoff. Uit deze gesprekken is gebleken dat de restauratie geen aanslag op de Leidse beurs gaat beteke nen. Wethouder Kret deelde mee dat de Pieterskerk niet als een bouwval beschouwd moet wor den dat op instorten staat. De restauratiewerkzaamheden zullen voornamelijk bestaan uit herstel van het dak, hetgeen een erg in grijpende zaak gaat worden, herstel van het orgel, de bouw van een garderobe en toiletten en de aanleg van een nieuw verwarmingssysteem. Een en ander zal zo'n 2.5 miljoen gul den gaan kosten. Meubilair, verlichting, en dergelijke zal be kostigd moeten worden door particulieren; burgemeester Vis dacht hierbij aan Amerikaanse steun. Zoals bekend immers hebben in de jaren 1609 tot 1625 de Pelgrim Fathers onder lei ding van hun pastoor John Ro binson veelvuldig gebruik ge maakt van de Pieterskerk. Door het Leids Universiteitsfonds werd in januari van dit jaar reeds de stap genomen geld in te zamelen voor vernieuwing van het meubilair. Een groter probleem dan de res tauratie zou volgens de heer Vis en Kret de exploitatie gaan vor men. De Universiteit ziet de kerk als een uitstekend Groot Auditorium of als ruimte voor congressen, tentoonstellingen of bijzondere kerkdiensten. Door stedelijke instanties zou de Pie terskerk gebruikt kunnen wor den voor concerten, beurzen en dergelijke. Het college van be stuur van de universiteit heeft reeds onthuld plannen te hebben de Pieterskerk te gaan inscha kelen bij de viering van het Lei- dens ontzet op 3 oktober van dit jaar. LEIDEN De 14e Sleutelstad Wandeltochten zullen dit jaar gehou den worden op zaterdag 16 en zondag 17 maart. Gelopen kan er worden over de afstanden 5, 10, 15, 20 en 40 kilometer. Er wordt gestart bij het parochiehuis uan de Maria Gijzensteeg in Lelden, naast zweminrichting „Do Overdekte", voor de 40 kilometer van 9.00 tot 10.00 uur en voor de overige afstanden van 9.00 tot 14.00 uur. Het inschrijfgeld - te voldoen op gironummer 576117 t.n.v. J. P. Woor- des, Eikenlaan 53, Alphen - bedraagt 2 gulden per persoon. Nieuw voor gezinnen is dat vader en moeder samen slechts 3 gulden be talen; de kinderen t/m 19 jaar mogen dan gratis meelopen. De deelnemers ontvangen na hun route een medaille welke is voorzien van de afbeelding van de Lodewijkskerk. De beloning voor het ge zin bestaat uit een fraaie vergulde gezinsmedaille. Voorzover de le den van het gezin prijs stellen op de Sleutelstadmedaille is deze verkrijgbaar voor een gulden per stuk. Groepen, tenminste 12 per sonen, ontvangen bovendien een groepsprijs. De deelname aan de 14e Sleutelstad Wandeltochten is voor eigen rekening en risico, wel zijn alle deelnemers tijdens de mars verzekerd tegen W.A., volgens de voorwaarden vermeld in de polis, welke berust bij het secreta riaat van de Wandelkring Leiden en Omstreken, Eikenlaan 53 te Al phen. Wandelboekjes dienen voor de start te worden ingeleverd. Nieuwe wandelboekjes zijn 6 f 0,35 verkrijgbaar. De organisatie van de wandeltochten is in handen van het bestuur van de Wandel sportvereniging „Willen is Kunnen". Behalve op bovenstaand adres kan men zich ook opgeven bij C. Verstraaten. Maresingel 47, Lei den. P. Plaatzer. Bloemluststraat 53, Wassenaar, het VVV-Leióen, Stationsplein 3 en bij de start. LEIDEN Staatssecretaris Marcel van Dam (Volkshuisvesting) Is voor een deel tegemoet .gekomen aan de wensen van de bewoners van vooroorlogse woningen in Leiden door toe te staan dat de huur verhogingen over de jaren 1972 en 1973 niet behoeven te worden be taald. De huurverhoging van dit jaar, die maximaal 6% bedraagt zal wel moeten worden betaald. De staatssecretaris heeft dit toege zegd op grond van de slechte toestand waarin veel vooroorlogse wo ningen in Leiden verkeren. (2) NGs. 20.00 n3 Muz. nu- Bij deze maatregel van Marcel van Dam gaat het om 24 van de 48 complexen, die vooral in Lei- den-Noord en het Haagweg- kwartier staan. De maatregel is genomen aan de hand van een lijst die door de gemeente was' opgesteld van woningcomplexen, die voor een tijdelijke huurbe- vriezing in aanmerking kwa men. Voor de overige woningen moet wel een huurverhoging van tweemaal 6% worden be taald (per 1 oktober 1972 en per 1 april 1973). Het is nog moge lijk, dat de huuradviescommis sie een deel van die woningen alsnog aanwijst om in aanmer king te komen voor een huurbe- vriezing als bij de 24 com plexen. De adviescommissie, die met een aantal personeelsleden uitgebreid zal worden, zal een onderzoek gaan instellen, waar van de uitslag weer door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening goedge keurd moet worden. Met zijn aanbod hoopt staatsse cretaris Van Dam een eind te hebben gemaakt aan de onwil ligheid van de bewoners van de vooroorlogse complexen in Lei- den de huurverhogingen in het kader van de huurharmonisatie te betalen. Ook het gemeentebe stuur en woningbouwcorporaties werkten niet aan de uitvoering van die wet mee. Marcel van Dam wes daarna tijdens zijn bezoek aan Leiden op de onwet tigheid van deze acties. Daarop werd besloten het advies van Huuradviescommissie in te schakelen. Overigens' gaan de huren in de Merenwijk niet omlaag maar omhoog. Met dit besluit heeft de staatssecretaris de actie van de Bond van Huurders en Woning zoekenden in de Merenwijk ver oordeeld. De bewoners van de Merenwijk waren op aanraden van de BHW overgegaan tot weigering van een bedrag van 75 per maand. Ditzelfde ge beurde in de Amsterdamse Bijl mermeer. Marcel van Dam ver klaard dat dit een onmogelijke situatie was. De huren van alle nieuwbouwwoningen zullen daarentegen met ingang van 1 april met 3% omhoog gaan. Wie niet betaalt moet door de huls eigenaar (de gemeente of een woningbouwvereniging) op de vingers' worden getikt, aldus Van Dam. LEIDEN Het filiaal van Pech en Cloppenburg aan de Bree- straat is vanmorgen weer in zijn geheel voor het publiek openge steld. Om 9 uur heeft bedrijfs leider Brummer de deuren van het rigoureus verbouwde pand geopend, waarna het publiek koti kennismaken met een P. en C. dat nu niet meer hoofdzakelijk een herenmodezaak is maar met een zaak die op het hele gezin mikt. Leiden is het 23e van de 26 filialen, dat door P. en C. met die bedoeling verbouwd is: de verkoopoppervlakte ging van 727 naar 1215 m2. Gistermiddag was het burgemeester Vis vergund om de officiële opening te ver richten, waarna een rondgang door het bedrijf volgde. Op de foto feomt de burgervader van Leiden als eerste via de nieuwe roltrap aan op de eerste etage. Vanmiddag was het feest voor de kinderen. Pipo de Clown en Mamaloe waren bij P. en C. Zif gingen met alle kinderen die maar wilden op de foto. Ook voor de ouderen waren er enke le attracties. 0.30 Nw Lim 13.45" (XI). 14 iter kali odig on gen ove Hans va; lkens d esentato -act di op hei n dat o l idefti no beneve» di i bediend rede ze tekoi knapp dijk oo Ise mede jkers en oudere v; 3) word be Kameroi ile is va en afkom leerde dl sinz Holl het NK( IS Op, d aan zij: LEIDEN „Macbeth" is niet alleen één van de beste tra gedies van Shakespeare, het is ook de meest beknopte. Voor Ionesco was deze visie op de groei en de ondergang van de machtswellust echter nog te uitgebreid en geïnspi reerd door de visie van Jan Kott in „Shakespeare, onze tijdgenoot" heeft hij het stuk van alle franje (of wat daar voor door moest gaan) ont daan. Wat overbleef was het kale gegeven van een cor rupte strijd om de macht en dit heeft hij in zijn „Mac beth" op een absurdistische wijze en tot in het absurdisti sche uitgewerkt. Theater eist echter meer. Hoeksteen van het toneel door alle eeuwen heen is de dramatische ontwikkeling ge weest, het zoeken naar oor zaak en gevolg. Door bewust hiervan af te zien (hij geeft het in de tekst- zelfs aan) heeft Ionesco zich een im mens' zware opgave gesteld en het dramaturgisch onbe vredigende einde was in deze context bijna onvermijdelijk. Een heel stuk ophangen aan iets wat in feite in drie woor den gezegd kan worden, is heel goed mogelijk (al zijn talrijke minder sterke au teurs erop stuk gelopen). Als Ionesco echter tracht deze steeds doorlopende lijn aan het slot van zijn stuk te su blimeren, ontkracht hij daar door het voorafgaande en is de cirkelgang cie hij wilde benadrukken, daardoor radi caal doorbroken. Een dergelijk stuk kan in Ne derland momenteel gespeeld worden door „De Appel", een groep die steunt op twep onverwoestbare pijlers: een onovertroffen improvisatieta lent en de regisseurscapacl- teiten van Erik Vos. Hiervan uitgaande hebben zij Iones- co's tekst (met de nodige wijzigingen) naar zich toege trokken en een voorstelling opgebouwd, die tot het beste behoort wat momenteel in Nederland te beleven valt. Een volledig uitverkocht -LAK-theater heeft zich hier gisteravond van kunnen overtuigen. Wat Vos en zijn mensen met een minimum aan middelen kunnen berei ken, grenst aan het ongeloof lijke. Het ene moment wordt er door drie acteurs, een rookwolk en wat speelgoed een volledige veldslag gesug gereerd en het volgende mo ment wordt er een wereld van associaties opgeroepen door één enkele acteur in een veel te wijde regenjas en met een sigaar in zijn mond. De grote vraag is momenteel hoe „De Appel" zich zal ont wikkelen, maar een zeker heid is dat deze groep in de korte tijd van haar bestaan al van doorslaggevend be lang is geweest voor de ont wikkeling van het Nederland se toneel. Paul Korenhof. LEIDEN Het centrum voor vakopleiding van volwassenen geeft a.s. vrijdag en zaterdag openbare les. Het gebouw aan de Roose- veltstraat 45 zal vrijdag van 13.30 16.00 uur en zaterdag van 9.00 12.00 uur open staan, voor ouders, vrouwen en vrienden van de cursisten en verder voor alle belangstellenden. De bedoeling van deze openbare lessen is meer bekendheid te geven aan het centrum, dat aan ongeschoolden, werklozen en mindervaliden de mogelijkheid MIIBilMH biedt een vak te leren in de metaal en bouwsector. Het centrum is er een van de 25 instellingen in Nederland, die allen ressorteren onder het ministerie van Sociale Zaken. De vakken waar in onderwezen wordt, wordt bepaald door de vraag van het bedrijfsle ven. Zo wordt er in Leiden machinaal metaalbewerken, draaien, produkciedraaien, bankwerken, machinebankwerker onderhouds- en constructie bankwerken, constructiewerken en Jassen, boog- en auto- geenlassen, onderhouds- en nieuwbouwtimmeren en metselen gege ven door acht instructeurs. Het onderwijs bestaat voor het grootste deel uit het maken van werkstukken. De theorie neemt een veel kleinere plaats in. „Wanneer een cursist een werkstuk af heeft, gaat hij rnet de instructeur even apart zitten om de theorie, die hij 11 n I mmininnnn nmnnin-nmnnmnirnniiiii in* thuis moet bestuderen, even te bespreken", zegt directeur Van Eek pip|ip|[lllip|lllpfl|pllllllll[pBIlilllllllllfllW van der Siuys. De Gewestelijke Arbeidsbureaus van Leiden, Alphen en Lisse en Zoetermeer zorgen voor de aanvoer van de cursisten. „Door onze contactman op de GAB's wordt onderzocht of iemand voor sist gemotiveerd aan het werk kan gaan", aldus de directeur, plaatsing op ons centrum in aanmerking komt. Wanneer dat zo is. Iedereen werkt 7 3/4 uur per dag voor een wekelijks inkomen. Boven- nodig ik de adspirant-cursist uit voor een kennismaking met „ons dien gelden voor alle cursisten de sociale verzekeringswetten. „Ei- bedrijfje". Bovendien probeer ik dan te weten te komen of de cur- genlijk zijn we een klein bedrijfje, alleen hebben we geen produktie. Dat laatste is expres weggelaten omdat je anders gedwongen wordt bepaalde dingen te maken en wc willen juist helemaal vrij zijn in onze keuze. Dat is veel meer in het belang van de cursist". Enkele weken voor de cursisten de bedrijven ingaan, lopen xij stage in een bedrijf. „Om de bedrijfssfeer te proeven". Wanneer zij zelf geen werk kunnen vinden, worden zij na het beëindi gen van de opleiding geholpen door het arbeidsbureau. Een bemid delaar gaat dan praten met de directeur van het centrum om een bepaald beeld te krijgen van de werkzoekende. Met deze gegevens tracht hij dan geschikt werk te vinden. Op het centrum is plaats voor 100 cursisten. Op dit moment zijn er maar 68. Hiervan volgen er 42 een opleiding in de metaal en 26 in de bouw. Van de 68 cursisten komen er maar 16 uit «-eiden. „Dat is een allerbelabberste situatie, vooral wanneer je bedenkt dat dat nog geen 2% is van de werklozen die in Lelden rondlopen", aldus de heer Den Helder, voorzitter van de commissie advies van het cen trum. Des f verwonderlijk is het ook omdat er juist veel vraag is naar geschoolde arbeiders in de bouw en de metaal. Het geringe enthousiasme wordt voor een groot deel veroorzaakt door de slechte verdiensten tijdens de opleiding. „Veel werklozen verdie nen met hun uitkering meer dan zij krijgen wanneer ze op het cen- trum komen", zegt de heer Van Rijswijk, directeur van het gewes telijk arbeidsbureau in Leiden. „Sinds 1 maart is hierin echter ver andering gekomen: iemand die bij een vorige baan meer verdiende, kan nu in de meeste gevallen tijdens de opleiding, aanspraak ma ken op een extra-toelage". LISSE Het comité „Vacan- tievreugd" organiseert op 29 en 30 maart een handenar- beidtentoonstelling. De offi ciële opening heeft plaats op 29 maart om 19.00 uur in de H.B.G. hal. De tentoonstel ling is op 30 maart geopend van 10.00 tot 17.00 uur. LISSE Het bestuur van - „Veilig Verkeer" geeft a.s. zaterdag een filmmiddag voor de jeugd in de zaal van het „Poelhuys". De toegang i is 0,50. Tevens organiseert „Veilig Verkeer" een ver- keersaffiesje-wedstrijd. Hier- over zullen zaterdagmiddag nadere mededelingen wordeD gedaan. LEIDEN In Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt expose ren tot 7 april a.s. de Haagse schilderes Ellis Tertoolen en de Haarlemmer Kees Hak hun zeer verschillende schilderwerk. Ellis Tertoolen spreekt zich uit in kleine schilderijtjes met figuur tjes in een trant, die ik neo-pri- mitief of misschien ook wel kwasi-surrealistisch zou willen noemen. Allemaal kleine mens jes, die een bepaalde gemoeds stemming moeten uitdrukken en dat. technisch gezien, op heel eigen maar uiterst charmante wijze. Zij gebruikt daarvoor over het algemeen slechts enke le kleuren, van zeer licht tot heel donker, maar het resultaat dat zij bereikt is over het algemeen heel opmerkelijk. Het is moeilijk exact te omschrij ven. Persoonlijk kwam ik er wel van onder de indruk, maar ik zou me kunnen voorstellen, dat het andere kijkers weinig aanspreekt, zonder echter voor bij te kunnen gaan aan de char me van het werk. Enkele voor beelden: een zeer mooi paneel tje met twee witte dansfiguur- tjes, een zeer donker werkje van twee meisjes in een samen spraak. voorts een typisch pren tje van een jongen in een hang mat. Charmant is ook een pa neeltje van een jóngen tegen een bakstenen muur, waarop een wit vierkant in de vorm van een voetbaldoel, zoals we dat dikwijls zien in de stedelijke volksbuurten Van Tertoolen naar Hak is een grote stap. Wij zagen zijn werk reeds eerder b j v.d. Vlist. Deze schilder heeft een brede, wat wilde toets, maar een over het algemeen fraaie kleurschikking. Soms maakt hij de indruk te veel te willen tonen, waardoor het als „massa" wel eens wat onoverzichtelijk en daardoor on duidelijk. soms schijnbaar rom melig wordt en het thema tot een wat moeilijk te ontcijferen puzzel wo'-dt. Maar dat wordt dan meestal wel weer vergoed door de fraaie kleurschikking. Voqral in het schilderen van witte partijen, als een tafellaken b.v., toont Hak een bepaald meesterschap door de lichtval die hij mooi weet te benutten. In dit verband moge ik vooral wijzen op een tafel met stilleven In een wat hoekig-rechte stijl maar waarin de witte partijen markant overkomen. Donker van toon is een grote gouache „Afbraak" maar tevens een voorbeeld van de hiervoor reeds gesignaleerde wat warrige on duidelijkheid. Mooi daarentegen zijn weer enkele stillevens, waaronder een met flessen, dat opvalt door een opmerkelijk tin- tenscala. Tenslotte moge ik nog wijzen op enkele zeer mooie en fijne aq; rellen, waaronde- een Italiaans landschap en een dito werk, dat geheel in een fraaie sepiatint is uitgevoerd. WILLEM PRINS.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3